Butona bir defa basılmasını sağlamak ?

Başlatan Nightblade166, 27 Haziran 2018, 13:51:04

Nightblade166

Merhaba arkadaşlar, kolay gelsin.
Bir sorum olacaktı, ben bağ-bahçe gezmek için
4 tekerlekli buggy yapıyorum, ama marş butonuna bir kez basılmasını sağlamak istiyorum. Yani kontağı açtığımda mars butonuna
Güç gelecek mars verdikten motorum çalıştıktan
Sonra marş butonun'un gücünün kesilmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim ? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

şimdi şöyle bir şey var marşa bastıktan sonra yani butona bastıktan sonra motorun yaklaşık bin devire cıkıp calışması lazım ve devreninde bunu anlaması gerekiyor ki motor calışınca marşı bıraksın. şimdi motorun calıştığını anlaması için.

1-ya krank milindeki devri ölceceksin.Ü
2- ya egsoz cıkışındaki atık havayı ölcersin diye düşünüyorum.

bana kalır ise motor devrini ölcmen en sağlıklısı olur diye düşünüyorum hiç elektronik bilgin yok ise bunu yapman zor zaten devri ölcüp belli devirde marşı bırakması icinde 16f serisi bir pic'e yazılım yazmak gerekiyor.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

asma

Merhaba
Tekrar marş basmak istediğinizde (istop ettiğinde)
Kontağı kapatıp , açmak ve marşa basmayı mı ,
Motor çalışmadığı için marşa basabilmeyi mi istersiniz?

Nightblade166

Furkan41 kardeşim yanıtın için teşekkürler,
Peki kontağı açtıktan 15 saniye sonra elektriği kesen bir devre tasarlayabilir miyiz ?

Nightblade166

Alıntı yapılan: asma - 27 Haziran 2018, 14:32:39Merhaba
Tekrar marş basmak istediğinizde (istop ettiğinde)
Kontağı kapatıp , açmak ve marşa basmayı mı ,
Motor çalışmadığı için marşa basabilmeyi mi istersiniz?

Kontağı kapatıp açtığımda tekrar güç gelmesini isterim.

Furkan KELEŞOĞLU

evet tasarlarsın TURNN-OFF devresi yapman lazım zaman aralığı istediğin aralıkta ayarlarlayabilirsin ama şu var motor 3. saniyede calıştı diyelim geriye kalan 12 saniye marş motorunu sürerse marş motorunun ne dişi kalır ne birşeyi tam motor tam devrini aldığında kesmesi gerekiyor. yani TURNN-OFF devresini dene ne demek istediğimi anlarsın.

Nightblade166

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Haziran 2018, 14:35:30evet tasarlarsın TURNN-OFF devresi yapman lazım zaman aralığı istediğin aralıkta ayarlarlayabilirsin ama şu var motor 3. saniyede calıştı diyelim geriye kalan 12 saniye marş motorunu sürerse marş motorunun ne dişi kalır ne birşeyi tam motor tam devrini aldığında kesmesi gerekiyor. yani TURNN-OFF devresini dene ne demek istediğimi anlarsın.
Hayır mars butonlu olacak sürmeyecek 15 sn sonra marş butonuna gelen elektriği kesecek.

Furkan KELEŞOĞLU

Galiba senin bu konu hakkında yeterli bilgin yok demek istediğimi anlamadığın için ben yardımcı olamayacağım kusura bakma.

Nightblade166

Yıldız koyduğum yere elektriği kesecek devre yapmak istiyorum.

grknuzn

Ardunio nano , role devresi ve plastik kutu ve bolca silikon ile 25 tlye çözersin.

07 Osman

Basit bir zaman rölesi devresi ile bu işi çözebilirsin.
1-Kontağı ilk çevirdiğinde devreye enerji gelir, devredeki röle kontaklarını çeker,
2-Rölenin normalde açık olan kontaklarına bağlı  butona enerji gider,
3-Butona basınca marş motoru ve devamında motor çalışır.
4-Belirlenen süre sonunda (15 saniye) röle kontaklarını bırakır ve butonun yolu kapanmış olur. Artık motor çalıştığı sürece butona bassan da etkisiz kalır.   Taa motoru stop edip kontağı tekrardan çalışır vaziyete getirene kadar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın