DC MOTORUN İLERİ GERİ YÖN KONTROLÜ

Başlatan erdogan67, 27 Haziran 2018, 04:31:23

erdogan67

Senaryo:
Start butonuna basılmasıyla beraber SW1 aktif olana dek motorun ileri yönde dönmesi isteniyor.
Motor ileri yön harekete başlayıp SW1 aktif olduğu anda ise SW2 aktif olana dek motor geri yönde dönecektir.
Geri yönde dönmeye başlayıp, SW2 aktif olduğu anda ise motor duracaktır.

Yani START butonuna basılması ile birlikte motor ileri yönde harekete geçecek.
İleri giderken SW1 e baskı uyguladığında geri yönde dönmeye başlayacak
Geri dönerken SW2 ye baskı uyguladığında ise duracaktır.

Bu devreyi:
2 adet 8 pin çift kontak röle
2 adet (NO NC) switch
1 adet start butonu ile kurmak istiyorum. ACİL YARDIM LÜTFEN

Yusuf usta

Kabalık olsun diye bu tarz yazmıyorum; öncelikle belirteyim de sinirlenmeyin. Dükkana giren müşteriye de bunu söylüyorum, ama tabii yazıda mimik yok, yüz halimiz görünmeyince farklı algılanıyor.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8015.msg68023.html#msg68023

bu linkte konuyu açmadınız mı?
size cevap yazıldı umursamadınız şimdi yine konu açtınız. Peki buna cevap yazılırsa okuyacağınızı nasıl bileceğiz?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

erdogan67

Hocam Çok özür dilerim. Şimdi gördüm. Emeğinize yüreğinize sağlık.
Konu benim için önem taşıdığı için çalmadığım kapı kalmadı.
İnternet üzerinde ne kadar forum varsa, inanın hepsine yazıp çözüm aradım diyebilirim.
Emeğinizi görmeyişimin sebebine gelince;
Bütün yazdığım forumların chrome tarayıcım üzerinde kısayolunu oluşturmuştum. Bilgisayarın oyununa geldim. Windowsu yeniden kurmak zorunda kalınca bütün kısayollarım gitti. Cevap yazılan bir-iki siteden (cevap yazıldığına dair) mail gelenleri gmail sayesinde görebildim ama bunlar da sorumun çözümü olmadığı için yeniden arayış içine girmek zorunda kaldım.
Lütfen emeğinize saygısızlık olarak değerlendirmeyin ve hakkınızı helal edin.
Bugün devreyi kurup deneyeceğim. İnşallah derdimin dermanı sizden dir.
Saygılar...

erdogan67

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Haziran 2018, 10:49:58Kabalık olsun diye bu tarz yazmıyorum; öncelikle belirteyim de sinirlenmeyin. Dükkana giren müşteriye de bunu söylüyorum, ama tabii yazıda mimik yok, yüz halimiz görünmeyince farklı algılanıyor.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8015.msg68023.html#msg68023

bu linkte konuyu açmadınız mı?
size cevap yazıldı umursamadınız şimdi yine konu açtınız. Peki buna cevap yazılırsa okuyacağınızı nasıl bileceğiz?
Kusura bakmayın bilgisayarın azizliğine uğradım @Yusuf usta

Yusuf usta

Alıntı yapılan: erdogan67 - 27 Haziran 2018, 12:05:48Hocam Çok özür dilerim. Şimdi gördüm. Emeğinize yüreğinize sağlık.
Konu benim için önem taşıdığı için çalmadığım kapı kalmadı.
İnternet üzerinde ne kadar forum varsa, inanın hepsine yazıp çözüm aradım diyebilirim.
Emeğinizi görmeyişimin sebebine gelince;
Bütün yazdığım forumların chrome tarayıcım üzerinde kısayolunu oluşturmuştum. Bilgisayarın oyununa geldim. Windowsu yeniden kurmak zorunda kalınca bütün kısayollarım gitti. Cevap yazılan bir-iki siteden (cevap yazıldığına dair) mail gelenleri gmail sayesinde görebildim ama bunlar da sorumun çözümü olmadığı için yeniden arayış içine girmek zorunda kaldım.
Lütfen emeğinize saygısızlık olarak değerlendirmeyin ve hakkınızı helal edin.
Bugün devreyi kurup deneyeceğim. İnşallah derdimin dermanı sizden dir.
Saygılar...

durum anlaşılmıştır :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın