Atx Psu Hakkında Bilği

Başlatan emrah74, 22 Haziran 2018, 01:17:05

emrah74

Merhaba;
Arkadaşlar aşağıdaki linkde pc güç kaynağından yapılmış bir güç kaynağı var bunun üzerinde 1-10V 10A ve 10-50V 4 A arasında voltaj verdiği belirtilmiş nasıl oluyorda en fazla 12 V verebilen atx psu birkaç ekleme ile 50 volt verebiliyor.

http://www.instructables.com/id/ATX-Based-Lab-Power-Supply-10th-Year-Anniversary-E/

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 22 Haziran 2018, 01:17:05Merhaba;
Arkadaşlar aşağıdaki linkde pc güç kaynağından yapılmış bir güç kaynağı var bunun üzerinde 1-10V 10A ve 10-50V 4 A arasında voltaj verdiği belirtilmiş nasıl oluyorda en fazla 12 V verebilen atx psu birkaç ekleme ile 50 volt verebiliyor.

http://www.instructables.com/id/ATX-Based-Lab-Power-Supply-10th-Year-Anniversary-E/
Bunun sayesinde... dc dc booster devreleri sayesinde uygun olanı alınca bu seviyelere çıkarıyorsun.. örnek aşşağıdaki link..

https://www.hobidevre.com/LM2596-dc-dc?gclid=CjwKCAjwma3ZBRBwEiwA-CsblPtZon4nUuMPvGlShaJVN_utkvnpqSNcq64CrGfG6mE0dX84Pj-r9BoC3vQQAvD_BwE
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Örnek olarak girişden 12 volt verip çıkıştan 20 volt elde etmek mümkün mü?

ozgurece

Evet mümkün. Sanıyorum Anlatabilmişimdir. ;)

Linki Tıkla - aradığın ürün burada...

emrah74

@ozgurece gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler.Yalnız anlayamadığım nokta  nasıl oluyorda 12 volt  dan 20 volt düzeylerine cıkabikiyor.Ve yükde voltaj da düşmeler meydana gelmiyor mu?

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım sana verdiğim linkte satıcı firma detaylı teknik bilgi vermiş. Sanıyorum bu teknik verilere göre bir sonuç çıkarılabilir.Bende çok detaylı bir test , deneme yapmadım
3. Input voltaj: 4.3 V-32 V
4. Çıkış gerilimi: 5 V-52 V
5. Gelen akım: 4A (maksimum)
6. Transfer verimliliği: % 94% (en yüksek) Normal verimlilik for85 %
7. Anahtarlama frekansı: 400 KHz
8. Çıkış dalgalanma: 50mV
9. Load düzenleme: ± 5%
10. Voltage düzenleme: ± 5%

emrah74

@ozgurece peki belirtmiş olduğum lindeki güç kaynağını yapsam verim alabilirmiyim? Ayrıca bu ürün sadece volt yükseltme yapıyor dimi amper de bir yükseltme yapmıyor dimi.

AtatürkEndMeslk.berk

Kendiniz yapmaya çalışın okulda hazır devre alıp birşey öğrenemezsiniz bizim okuldada sizin gibi öğrenciler var. Öğretmenimiz anlatıyor ama onlar geç anlıyrlar yada hiç anlamıyorlar akılsız sorular sorup konuyu bölüyrlr. Kendiniz yapmaya çalşn daha iyi öğrenirsnz.

Mustafa281

Bu tip devreler pek uğraşmaya değmez en iyisi hazır almak, mesela 12 volt veriyorsanız devreye amperi yüksek olmalı yani siz 500mA verseniz devre onu 2 amper'e yükseltmez bu tip devreler sadece voltaj'ı katlar, Zaten nette de voltaj katlayıcı devreler diye geçer. ingilizce ise Dc-Dc booster.

emrah74

Peki ben 30 volt ve 5 amper  güç veren bir güç kaynağı yapmak istesem nasıl bir trafo satın almalıyım.Elimde bir kaç tane trafo mevcut ama bana göre güç kaynağı için yetersiz gibiler.En büyük olan dan okuyabildiğim voltajlar.

23.6v
16.85v
16.35v
13.45v
Şimdi bu trafodan kaç volt ve amper veren bir güç kaynağı yapılabilir.

seron

Alıntı yapılan: emrah74 - 26 Haziran 2018, 16:37:44Peki ben 30 volt ve 5 amper  güç veren bir güç kaynağı yapmak istesem nasıl bir trafo satın almalıyım.Elimde bir kaç tane trafo mevcut ama bana göre güç kaynağı için yetersiz gibiler.En büyük olan dan okuyabildiğim voltajlar.

23.6v
16.85v
16.35v
13.45v
Şimdi bu trafodan kaç volt ve amper veren bir güç kaynağı yapılabilir.
Şu ana kadar hiç devre yapmadıysan ve kendine güvenmiyorsan, bir bilene hazır yaptırıcak veya alacaksın. Elindeki trafonun 23 ve 13 Volt olan uçlarını seri bağlamayı başarabilirsen 30Voltun üzerinde güç eldesi sağlarsın. Bu gücü uygun bir güç kaynağı devresine bağladın mı çıkıştan istediğin voltu alman mümkün. Ama akım için birşey diyemem 3-4Ampere kadar verebilir sanıyorum. İnternette ve 320volt anasayfamızda çeşitli regüle-ayarlı güç kaynağı devreleri var. Önemli olan,
-Yapabilecek misin?
-Ne için lazım?

emrah74

@seron  daha önce devre  yaptım ve çalıştı  tek sıkıntı perhidrolü bulmakda eczanelerdeki pek işe yaramıyor.Trafonun çıkışlarını seri bağlayınca kısa devreye düşmez mi eğer bu trafo 3-4 amper verebilirse bana yeter.Evde elektronik ile uğraşıyorum o yüzden elimin altında ayarlı bir güç kaynağım olsun diyorum.

seron

Doğru bağlarsan birşey olmaz.

23,6+16,85+16,35+13,45=70.25Volt.
Böl ikiye = 35,12Volt demektir.
Bu da uygun bir regülatör devresi kurulursa gayet de ugun bir güç kaynağı yapabileceğin anlamına gelir.
Yukarıdaki hesap bütün uçları birbirine seri bağladığında ortaya çıkıyor ve bir orta uç belirlememiz gerekiyor. Böyle bir durumda iki yollu doğtultucu yapılarak DC elde ediyoruz, Ayarlı güç kaynağı kartını bununla sürüyoruz. Böyle bir devrenin sigorta ve kısadevre koruması içermesi gerektiğini belirtmem gerek tabiki. Muazzam güçlü bir kaynak çünkü.

Peki nası orta uç ayarlarız...
16ları birleştirirsen 33.2Volt.
23 ile 13,45i birleştirirsen,  37,05Volt elde ediyorsun. Bunları orta uç prensibi ile birleştirirsen ki olur mu bilmiyorum, doğrulttuktan sonra çıkış dalgası biraz asimetrik olsa da trafondan dibine kadar faydalanma şansın olur ve tam güç ile devre sürersin. Benim görüşüm bu ama acele etme yanıtlar gelecektir diye tahmin ediyorum. (imzama dikkat et ;) )

emrah74

Doğrultma devresini biliyorum da bu ikili doğrultma ne oluyor? onu tam anlıyamadım.

seron

bu iki yollu doğrultucu:

aha bu da izleyebileceğin yollar:

İyide daha doğrultma katında bu soruyu soruyosan devreyi nası kurucan?

emrah74

Bana zaman ayırıp çizim yaparak konuyu bana anlattığın için çok teşekkür ederim.İkili doğrultma simetrik trafolara yapılan işlemmiş şimdi anladım.Ben hep köprü diyot ile yapılan doğrultmalar gördüm ne yapalım cahillik af buyur

seron

Alıntı yapılan: emrah74 - 26 Haziran 2018, 22:04:55Bana zaman ayırıp çizim yaparak konuyu bana anlattığın için çok teşekkür ederim.
(...)
Şimdi ben nasıl bir yol izliyeyim.
Not:Trafo falan patlarsa  seni sorumlu tutmuyorum rahat ol

emrah74

Cevabı ilk okuduğumda banada aşalayıcı gibi geldi ama sonradan anladım meseleyi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın