smps devresi FMU 32S VE 32R YE MUADİL

Başlatan Malicarpar, 11 Haziran 2018, 18:38:05

Malicarpar

Merhaba sayın ustalar başlıkta da belirttigim gibi Yapmakta olduğum smps devresinin çıkış diyotlari olan FMU 32S VE 32R diyotlarini bulamıyorum bu gün karakoyde bit çok yere baktım bulamadım bunların yerine Muadil olarak hangi diyotlari kullanabilirim  birde bu smps devresinin nuve ölçülerini bulamadım bu konuda yardımci olursaniz sevinirim

fatih_celebi24

ben çok niyetlendim bu devre için ancak vakit bulamadığım için yapamadım nüve sarımın sıkı ve saat yönünde yap nüve ölçüleri standart oto amfilerinde kullanılan bord lar dan temin edebilirsin. çıkışta herhangi bir hızlı yüksek amperli diyod kullanırsan sıkıntı çıkmaz

Malicarpar

@fatih_celebi24  Nuve olarak 50-200 khz çalışabilen yuvarlak nuve aldım çıkış diyotu olarak da 40A orjinal 2 bacakli diyot aldım kısmet olursa bayram sonrasinda yapmaya baslayacam bu devreyi yine burda açtığım konuda belirttigim 3 ayrı anfi birleşiminden oluşan ses sistemi için kullanacağım anfiyi sıfırdan kendim yaptım bakarsan görürsün zaten devrede ilginç bir durum keşfettim devrenin semasinda 20 tane 2200uf lik 100v kondanstor görünüyor pbc komponent yerlesiminde 12 tane 1000uf lik kondanstor görünüyor dahada ilginç olanı ise kondanstor ler baskıya sigmiyor bende söyle birsey yaptım 4 tane 10.000 uf lik 80v kondanstor aldım ve devrenin çıkışı paralel olarak Birleşik yapılmış ben bu devrenin çıkışını ikiye bölüp bir cikinstan 2×70v 750w diğer çıkışı da 2×50v 750w olarak ayarlamak istiyorum birde bana 2×12v çıkış lazım olacak preamplara onu nasıl hallederim bilmiyorum

gevv

@Malicarpar  devre üzerinde düzenleme yapılmalı  trafonun birini 2x50v verecek şekilde saracaksınız    preamp +-12v için ya ek sargı yapacaksınız ya da 50v üzerinden regüle yapacaksınız

bu diyotların biri ortak anot diğeri ortak katot sanırım  köprü bağlantı için kullanmışlar  bulamıyorsanız 4 adet diyot ile köprü bağlantı yapacaksınız

şema olmadığı için fazla detay veremiyorum...

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 14 Haziran 2018, 09:17:49@Malicarpar  devre üzerinde düzenleme yapılmalı  trafonun birini 2x50v verecek şekilde saracaksınız    preamp +-12v için ya ek sargı yapacaksınız ya da 50v üzerinden regüle yapacaksınız

bu diyotların biri ortak anot diğeri ortak katot sanırım  köprü bağlantı için kullanmışlar  bulamıyorsanız 4 adet diyot ile köprü bağlantı yapacaksınız

şema olmadığı için fazla detay veremiyorum...

Ustam size ulaşmaya çalıştım 320volt.com dan bu devre için malzemelerin cogunu bulamadım bende 2+2 4 dltane diyot aldım 40A lik 2 eksi 2 arti olmak üzere nuve olarak ise yeşil 50 - 200 khz çalışabilen yuvarlak nuve aldım şemaları 320volt yani sizin sitede ki 1400w 12 to 70v luk devre email adresinizi bilseydim size projenin tüm detaylarını ve resimlerini yollayacaktim
Yaptığım Anfiler stabil olarak çalışıyor ben bu anfi leri ve preamplarin hepsini bir sistemde toparlamaya çalışıyorum lakin suan için besleme kısmında takılı kaldım kısaca sistemden bahsedeceğim olursam
2×100w stereo 2×35vac ile calisiyor
2×200w stereo 2×45vac ile calisiyor
500w Mono 2×55vac ile çalışıyor
Şemalarda ki yazan güç
Toplam 22 transistor ile yapılmış olup 9 tane 2sa1943 13 tane 2sc5200 den oluşuyor
Ayrıca BA3822 ile yapılmış 5 band EQ devresi tek kaynak 9v dc ile çalışıyor diğeri ise 3 bant aktif croserver devresi simetrik 12v dc ile çalışıyor
Çok karmaşık bir besleme voltajı ortaya çıktığı için ben 1400w lik smps devresini yapmaya karar verdim lakin devrenin çıkışı paralel olarak Birleşik yapılmış pbc baskida ben de bunun çıkışını ayırıp  2 çıkışlı yapacam ve çıkışın birini olduğu gibi yapacam 2×70v 750w olarak diğer çıkışı ise 2×50v 750w olarak ayarlamak istiyorum böylece 2×100w & 2×200w lik anfi lerin ikisini 50v ile besleyecem sargı sayısı azalacagi için de 50v üzerine ek olarak 2×12v luk sargı saracam sdi buradaki sorun THD  olayı çünkü anfi üzerinde 4558
Tl072 den preamplar var bu nedenle vunlama ugultu yani anfi bostayken ciddi boyutlarda gürültüler olmasi özellikle croserver devresinin potlari ni yukselttigim zaman gü ugultu ve gürültüler minumum seviyeye çekmek için bu kadar karışık bir besleme yi nasıl birlestirecem yani GND leri ve bu gürültüler nasıl asgari düzeye indirecem bunları çözmeye çalışıyorum
Not: smps devresinin semasinda 20 tane 2200uf lik 100v kondanstor görünüyor pbc komponent yerlesiminde 12 tane 1000uf lik 100v kondanstor görünüyor yani pbc ile sema farklı bende 4 tane 10000 uf lik 80v kondanstor aldım iki tanesini çıkışın birine 2 tane de diğer çıkışa baglayacam umarım yeter

gevv

baya karışık..

bence devreyi yapın elinizdeki nüve ile test edin her şey yolunda giderse 2x50v, 2x12v için çalışma yaparsınız  mevcut devreyi yapıp performans testlerini yapmadan modifiye için uğraşmayın bence

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 14 Haziran 2018, 21:36:22baya karışık..

bence devreyi yapın elinizdeki nüve ile test edin her şey yolunda giderse 2x50v, 2x12v için çalışma yaparsınız  mevcut devreyi yapıp performans testlerini yapmadan modifiye için uğraşmayın bence
Ustam devrenin kaç khz ile çalıştığını bilmediğim için 50-200 khz arası çalışabilen yuvarlak nuve aldım nuve nin birini orjinal spir sayıları ile saracam diğerini takmayacam eğer tek nuve de 70v alabilirsem diğer nuve yi 50 ve 12 olarak saracam geriye kutulamak kalıyor ve ugultu sesi vinlama sesini yok etmek kalıyor kısaca THD yi minumum seviyeye düşürmek bunu nasıl yapacam bilmiyorum çünkü gnd hatlarında voltajlar farklı 50v var 70v var 12v var birde 9v eksi var bunlar birbirleri ile cakisir diye düşünüyorum

asma

Alıntı yapılan: Malicarpar - 14 Haziran 2018, 23:18:24Ustam devrenin kaç khz ile çalıştığını bilmediğim için 50-200 khz arası çalışabilen yuvarlak nuve aldım nuve nin birini orjinal spir sayıları ile saracam diğerini takmayacam eğer tek nuve de 70v alabilirsem diğer nuve yi 50 ve 12 olarak saracam geriye kutulamak kalıyor ve ugultu sesi vinlama sesini yok etmek kalıyor kısaca THD yi minumum seviyeye düşürmek bunu nasıl yapacam bilmiyorum çünkü gnd hatlarında voltajlar farklı 50v var 70v var 12v var birde 9v eksi var bunlar birbirleri ile cakisir diye düşünüyorum
Merhaba
Açık şemayı resim olarak eklemeniz gerekirdi , pcb üst görünüşle bu iş olmaz.
Çalışma frekansı için sg3525 in 5 ve 6. ayağındaki direnç kondansatör değerlerini bilmemiz gerek.
İki trafoyu tek kontrol entegresiyle kontrol ediyor hatta simetrik çıkışı yalnız +V den gelen geribeslemeyle kontrol ediyorsa işiniz zor. İki güçlü simetrik çıkış sıkıntı olur , düşük güçlü simetrik çıkış ise ilave regülatörlerle kolayca halledilir.
Önerim 50V ve 70V iki ayrı smps yapmanızdır. İlkini sorunsuz çalıştırdıktan sonra ikincisini yaparsınız. İki güç kaynağının ve tüm güç amplifikatörlerinin gnd bağlantısını bir noktada birleştirirsiniz , hoparlör çıkışlarındaki gnd bağlantılarınıda bu noktadan alırsanız çok fazla sorun yaşamazsınız.
Preamp. , ton kontrol katlarının beslemesini de ayrı yapabilir , yüksek voltajdan direnç ve zener diyot yardımıyla elde edebilir veya ilave sargıdan beslenen lineer regülatörle sağlıyabilirsiniz.
Bu yöntemler fazla yer kaplamaz , fazla ısı oluşturmaz , fazla uğraştırmaz. Ama smps yapımı ve testinde başınızı ağrıtır , engel çıkartırlar.
İlk önce sorunsuz smps yapımı şart.  ;)  Çünkü en zoru ilkini yapmaktır.

Kolay gelsin.

Malicarpar

@asma ustam suan ki hali ile zaten devrenin boyutu çok büyük oldu 35×35×16 devreye ikinci bir smps daha eklersem devre 35×45×16 olacak ve ben bu devreyi araba da kullanacağım arti ilerde istenilirse arabadan çıkarıp açık alan da da kullanabilecek zaten ben bu devreyi açık alan seslendirme anfisi olarak tasarladim dahası bu smps devresinin parçalarını tamamlamak bile 3 hafta mi aldı zener diyot olayina gelirsek 12v zener ile iki tane preamp devresi calisirmi  preamp in biri 9v tek kaynak beslemeli diğeri ise 2×12v luk beslemeli

Malicarpar

Devrenin bendeki son hali bu şekildedir devreyi calistirmayi başardım her ne kadar eksikleri olsada suan devrede 6 irfz44n den iki tane var biri Primerin A ucunda diğeri ise Ç ucunda normalde 3 er tane idi ben suan denemek için 1 er tane taktım uzun uğraşlar sonucu çalıştırdım fakat benim kullandığım 40A lik diyotlar ise yaramadı sanırım çünkü skonderin C ucunda 32 volt olcuyorum diyot tan önce ac olarak diyot çıkışında dc olarak 18v olcuyorum birde sema ve pbc de 24+24  turda 70-0-70 volt gösteriyor lakin ben 32 volt olcuyorum birde entegre nin olduğu devrede trimpot var nedense pek bir ise yaramadı voltaj da bir fark ettirmiyor birde trimpota giden 180k direnç o an elimde olmadığı için ben 220k direnç taktım onun bir etkisi varmı bilmiyorum başka nerde yanlisim olabilir şimdilik bulabilmis değilim son olarak  normalde 3 bacaklı diyot vardı ben 2 bacakli diyot kullandım resimde kullanılan diyot ismi yazıyor

Malicarpar

@gevv @asma

Ustam resimlerde görüldüğü gibi voltaj ölçümleri biraz tuhaf ac akım dc ye dönüşünce düşüyor artmiyor diğer yandan DC AKIM NORMALDE 27v iken proba elimi dokaninca 40v ta kadar çıkıyor elimi çekince voltaj eski haline geliyor bunu anlamış değilim birde 3525 in olduğu kısımda ki trimpot un voltaj değişimine etkisi 0.4v yani en sağa çevirdiğim zaman örnek 34v iken 34.4v oluyor suan bütün MOSFETleri taktım iki çıkış arasındaki fark ise tur sayilarindan kaynaklanıyor diye düşünüyorum çıkışlarından biri eksik yada diğeri bir tur fazla en önemli konu ise 24+24 turda 70-0-70v olmasi gerekirken ( şemada öyle görünüyor ) AC de 32 volt çıkıyor daha ilginç olanı ise AC yi DC ye çevirince 45v olmasi gerekirken 24v oluyor acaba entegre den mi kaynaklanıyor yoksa MOSFET lerdenmi bu sorunlar

Malicarpar

Arkadaslar suan voltaj dengelendi ben nuve yi 30 tur sardım 30+30 olarak yeniden sardım ve trimpota giden 180k dirençi 65k ya düşürdüm suan minimum 15 volt ile 50v arasında ayarlanabilir oldu trimpot un işlevselliği bu voltajı biraz daha yükseltmek için ne yapabilirim Nerede ki elemanı degistirmem gerekiyor acaba bu sorunu da cozersem diğer nuve yi de ona göre saracam bilseydim en başında 32 +32 tür sarardim fakat ben nuve ye sığıp sigmayacagini bilmediğim için 30 tur sardım

gevv

tekli diyotlar olmaz şemadaki bağlantıya göre  ikili diyot kullanın 

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 17 Temmuz 2018, 14:49:02tekli diyotlar olmaz şemadaki bağlantıya göre  ikili diyot kullanın 
Ustam burda ben bu konuyu açtım konu başlığı dikkat ederseniz bu diyotlara Muadil ne kullanılabilir diye fakat yazılan cevaplara bakarsanız üstüne başa başa yazdığım halde herhangi yüksek amperi hızlı diyot kullan denildi bende 40tl ye yakın para verip diyot aldım şimdi siz diyorsunuz ki  iki bacak olmaz üç bacaklı olacak ben devreyi yaptım çalıştırdım nuve yi 35+35 tur sararak  60v elde ettim maximum  sırf voltajı yukseltebilmek için bir kiloya yakın bakır tel harcadım şimdi tekrar nuve yi söküp pcb daha da deforme edip yeniden 24+24  tur sarıp yeniden üç bacaklı diyot alip yeniden  deneyecem  benim harcadığım emeğe paraya yazık değilmi ya

Malicarpar

Bulunduğum bölgede hızlı diyot yok üstelik istanbula gitmem gerekiyor kısaca yaptığım o kadar emek boşa gitti aldığım diyot boşa gitti sabahtan beri ugrasa ugrasan sardıgim nuve boşa gitti

Malicarpar

Üç bacaklı diyot alınca yine olmazsa birde yine aynı olursa o zaman ne yapayım diyotlari degistirmek için bir gün işten feragat etmem gerekiyor 100 tl git gel 50 tl bi 50 tl de en az diyotlar etti sana 200 tl garantisi varmı olacağının  yok

Malicarpar

Ayrıca WILD_TURK Arkadaşımız DSEI 30 -06 la canavar gibi çalıştığını yazmış resimdeki diyot ile onun kullandığı 37A iki bacaklı diyot benim kullandığım 40A lik diyot

gevv

@WILD_TURK  4 adet kullanmıştır   2 tane kullandığından bahsetmemiş

elinizde hurda  pc güç kaynağı yok mu   onların 12v çıkışındaki  diyotları kullanabilirsiniz    zaten amacınız devrenin çalışıp çalışmadığına  bakmak bu sebeple tam kurulum yapmadınız  test diyotlarrının güçlü olmasına gerek  yok  1 amper diyot bile yeter

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 18 Temmuz 2018, 12:38:36@WILD_TURK  4 adet kullanmıştır   2 tane kullandığından bahsetmemiş

elinizde hurda  pc güç kaynağı yok mu   onların 12v çıkışındaki  diyotları kullanabilirsiniz    zaten amacınız devrenin çalışıp çalışmadığına  bakmak bu sebeple tam kurulum yapmadınız  test diyotlarrının güçlü olmasına gerek  yok  1 amper diyot bile yeter

Elimde bol miktarda güç kaynağı var ustam bende elimdeki iki bacaklı diyotlari ters düz olarak bağladım zaten ve sonuç değişmedi akşam tekrar iki bacaklı diyotlari denerim a dan artıya ve c den artıya olarak aynı şekilde a dan eksiye c den eksiye 4 tane diyotu bağlar denerim ve elimdeki üç bacaklı diyotlarla da deneme yaparım sonucu size yazarım bakalım 35+35  turda kaç volt alacağım çıkışa da 10.000 uf 80v kondanstor taktım

gevv

35 turda 100...110v  alırsınız gerçi voltaj ayarı yapılıyor ama 35 tur fazla  yazıda 24 sarılacağı söylenmiş

ben bu tip masraflı projelere çok gerekli değilse   girmem 2el oto amfileri daha ucuza gelir

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 18 Temmuz 2018, 13:06:4935 turda 100...110v  alırsınız gerçi voltaj ayarı yapılıyor ama 35 tur fazla  yazıda 24 sarılacağı söylenmiş

ben bu tip masraflı projelere çok gerekli değilse   girmem 2el oto amfileri daha ucuza gelir
Siz 100 110v dan bahsediyorsunuz ben maximum 60v alabildim elimde 4 tane hızlı diyot var iki bacaklı bunlardan ikisini a çıkışına ikisini c çıkışına taktım yine olmadı akşam tekrar dan gerekli denemeleri yapar resimlerini çekip yazarım control kartında bir çok degisiklik yaptım yinede voltaj artmadi sema da 24 tur diyor fakat projenin kaynağında 31 tur deniliyor birde ben 12 girişini direk verdim şok Bobini takmistim ilk etapta dengesizlik olunca söktüm suan PSU dan direk 12v veriyorum acaba şok Bobini nin bir etkisi olabilirmi voltaja onu düşünüyorum suan şemada ki 15v luk zener diyotu 25v ile değiştirdim değişen bir şey olmadı ve elimde suan tel bitmek üzere yeniden saracak kadar çıkarmı bilmiyorum neredeyse 1 kilo ya yakın tel heba ettim bu devre yüzüne

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 18 Temmuz 2018, 12:38:36@WILD_TURK  4 adet kullanmıştır   2 tane kullandığından bahsetmemiş

Dediğinizi yaptım PSU dan çıkan üç bacaklı diyot taktım bendeki diyotu da bağladım fakat be yaparsam yapayım sonuç değişmedi 35 tur da 63v hepsi o kadar

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 18 Temmuz 2018, 13:06:4935 turda 100...110v  alırsınız gerçi voltaj ayarı yapılıyor ama 35 tur fazla  yazıda 24 sarılacağı söylenmiş

Ustam videoyu izlermisin

https://youtu.be/Nh6Tht-YNvU

Furkan KELEŞOĞLU

Gnd ye değil eksiye bağlıyorum demişssiniz ikisi aynı şey zaten her neyse , müziğin ismini talep edebilirmiyim :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

asma

Merhaba
Sizin kontrol kartınız sağır. Biraz tedavi edilmesi lazım.
Kontrol kartında 18k ve 1k var. İşte  o 1k , 500ohm ila 100 ohm arasında seçiliyor genellikle.
47 ohm veya kısa devre de yapılabilir ama siz yüklendiğinizde patlayan yerler olmamasının sebebi bu direncin büyüklüğüdür.
Elinizde varsa 470 ohm direnç bağlayın oraya (hatta 1k yı sökmeden üzerine lehimleyin)
Amfiyi bağlamadan voltaj ayarını kontrol edin. Yükselme varsa , direnci 220 ohm olarak değiştirin ve tüm testleri yapın.

Sizden şema istediğimde gözümden kaçmış , kusura bakmayın.
Sanırım diyotlara fazla dikkat harcadık.  ::)

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 02 Ağustos 2018, 01:44:40Merhaba
Kontrol kartında 18k ve 1k var. İşte  o 1k , 500ohm ila 100 ohm arasında seçiliyor genellikle.
47 ohm veya kısa devre de yapılabilir ama siz yüklendiğinizde patlayan yerler olmamasının sebebi bu direncin büyüklüğüdür.
Elinizde varsa 470 ohm direnç bağlayın oraya (hatta 1k yı sökmeden üzerine lehimleyin)
Amfiyi bağlamadan voltaj ayarını kontrol edin. Yükselme varsa , direnci 220 ohm olarak değiştirin ve tüm testleri yapın.

Ustam neler neler denedim evet ilk denemede kondanstor un eksi ucunu eskiye baglamistim fakat sonra değiştirdim kondanstor u 2.2uf 400v dan iki tane paralel bağladım ve 4.4uf  yaparak kondanstor un eksi ucunu gnd ye bağladım sonra kondanstor un arti ucu ile gnd arasına yarım watt 11k direnç koydum yinede voltaj da düşme oldu yarın tam olarak test yapacam sizin dediklerinizi de deneyecem artık ben diyotlari geçtim devreyi çalıştırdım nuve leri sardım bi nuve den 49.5 volt alıyorum diğer nuve den ise 65v alıyorum fakat voltaj sabit kalmıyor suan ki sorun bu çeşitli modifiyeler denedim fakat istediğim sonucu alamadım sağolsun bir tane ustam var başka bir forumda işi gücü bıraktı her gün yardimci oluyor onunla birlikte zaten bu kadar bu devreyi ilerletebildim şimdi yarın sizin soylediklerinizi de deneyip sonucu size yazarım ustam

Malicarpar

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2018, 00:12:33Gnd ye değil eksiye bağlıyorum demişssiniz ikisi aynı şey zaten her neyse , müziğin ismini talep edebilirmiyim :D
Buyur kardeşim elbette istersen daha 75 bin müzik var Asivimde müzik istiyorsan 500gb lik bir disk getir istemediğin kadar yüklim diske Kocaeli'de Yaşıyorum yakinsan
İstediğin parçanın ismi
Misun - Harlot (Vijay & Sofia Zlatko Remix)
Buda benden  olsun güzel ve ablamlidir
Super Sako Ft  Spitakci Hayko - Mi Gna  █▬█ █ ▀█▀

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 02 Ağustos 2018, 01:44:40Merhaba

Sonuç hüsran  malesef dediginiz gibi yaptım 1k yı 500ohm ile değiştirdim fakat voltaj 49.7 49.8 49.9 50 50.1 50.2 50.3 50.4 50.5 böyle 53v ta kadar çıktı diğer taraf ise 64v dan 77 volta kadar bu şekilde 10/1 oranla kademe kademe yükseldi

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Malicarpar - 02 Ağustos 2018, 03:15:42Buyur kardeşim elbette istersen daha 75 bin müzik var Asivimde müzik istiyorsan 500gb lik bir disk getir istemediğin kadar yüklim diske Kocaeli'de Yaşıyorum yakinsan
İstediğin parçanın ismi
Misun - Harlot (Vijay & Sofia Zlatko Remix)
Buda benden  olsun güzel ve ablamlidir
Super Sako Ft  Spitakci Hayko - Mi Gna  █▬█ █ ▀█▀

Bende Kocaelideyim hangi ilcesindesin :D

asma

"Elinizde varsa 470 ohm direnç bağlayın oraya (hatta 1k yı sökmeden üzerine lehimleyin)
Amfiyi bağlamadan voltaj ayarını kontrol edin. Yükselme varsa , direnci 220 ohm olarak değiştirin ve tüm testleri yapın
."
Alıntı yapılan: Malicarpar - 02 Ağustos 2018, 14:25:38Sonuç hüsran  malesef dediginiz gibi yaptım 1k yı 500ohm ile değiştirdim fakat voltaj 49.7 49.8 49.9 50 50.1 50.2 50.3 50.4 50.5 böyle 53v ta kadar çıktı diğer taraf ise 64v dan 77 volta kadar bu şekilde 10/1 oranla kademe kademe yükseldi
Niye hüsran anlamadım. Doğru yönde ilerlemişsiniz , 220 ohm ve en son 100 ohm olarak bu değişim işini bitireceksiniz.
500 ohm değerini en yüksek değer olarak yazmıştım. Siz sargı arttırarak voltaj yükseltemediğinizi bildiğim için bu yorumu yazdım.
Bu direnç dead time süresini belirler. Ne kadar büyürse o kadar mosfetlerin iletimde olmadıkları süre artar.
Entegre %0 ila %50 arasında çıkışları aktif eder. %50 demek mosfetin biri iletimden kesime geçtiği anda diğeri iletime geçmesidir.
Bazı nedenlerden bu istenmez ve max. pwm oranı düşürülür. Mesela 100 ohm kullanırsanız max. %45 olur , 500 ohm kullanırsanız max. %5 olur şeklinde bir ilişki var.

Bu arada ben de Başiskele ilçesindeyim.   ;)

Furkan KELEŞOĞLU

bende İZMİTTEYİM :D buluşalım mı napalım şimdi herkez deşifre oldu :D

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 02 Ağustos 2018, 21:32:20"Elinizde varsa 470 ohm direnç bağlayın oraya (hatta 1k yı sökmeden üzerine lehimleyin)
Amfiyi bağlamadan voltaj ayarını kontrol edin. Yükselme varsa , direnci 220 ohm olarak değiştirin ve tüm testleri yapın
."Niye hüsran anlamadım. Doğru yönde ilerlemişsiniz , 220 ohm ve en son 100 ohm olarak bu değişim işini bitireceksiniz.
500 ohm değerini en yüksek değer olarak yazmıştım. Siz sargı arttırarak voltaj yükseltemediğinizi bildiğim için bu yorumu yazdım.
Bu direnç dead time süresini belirler. Ne kadar büyürse o kadar mosfetlerin iletimde olmadıkları süre artar.
Entegre %0 ila %50 arasında çıkışları aktif eder. %50 demek mosfetin biri iletimden kesime geçtiği anda diğeri iletime geçmesidir.
Bazı nedenlerden bu istenmez ve max. pwm oranı düşürülür. Mesela 100 ohm kullanırsanız max. %45 olur , 500 ohm kullanırsanız max. %5 olur şeklinde bir ilişki var.

Ustam bi feribotla yanımdasin o zaman sim dediğini yaparım ve 100 ohm takarim birde başka bir forumdan bir ustam bazı yöntemler söyledi onlarda uyguluyorum şu an PSU dan söktügum 3 bacaklı diyot ile ayrı bir dogrultma yaptım ve küçük bir kondanstor ile geri besleme ye verdim şimdi dirençler le oynuyorum bakacam

Malicarpar

Alıntı yapılan: Furkan41 - 02 Ağustos 2018, 22:01:30bende İZMİTTEYİM :D buluşalım mı napalım şimdi herkez deşifre oldu :D
Olabilir neden olmasın fakat asma usta senden daha yakın  ;D  ;D  ;D

Malicarpar

Alıntı yapılan: asma - 02 Ağustos 2018, 21:32:20"Elinizde varsa 470 ohm direnç bağlayın oraya (hatta 1k yı sökmeden üzerine lehimleyin)
."Niye hüsran anlamadım. Doğru yönde ilerlemişsiniz , 220 ohm ve en son 100 ohm olarak bu değişim işini bitireceksiniz.

Bir kaç gündür bazı denemeler yaptım ve aslında voltajın düşük olmasının ve güce yüklenince voltajda ki çökmenin sebebi hakkında bazı fikirler oluştu
1ci sebeb ben denemeleri PSU dan yapıyorum ve yetersiz bir akım sağladığı için voltajda çökme oluyor
2ci sebeb yine PSU dan enerji aldigim için 11.8v ile giriş yapılıyor fakat araba aküsü 13.8v la giriş yapıyor buna istinaden de voltaj 75v  yerine 63 volt geçmiyor

gevv

@Malicarpar   bu yazıyı  hazırladığım zamanlarda konuyu açsaydınız ilk soracağım  devreyi ne ile çalıştıyorsunuz olurdu yazının sonlarında açıklama yapmıştım... amfi için kullanılan DCDC çevirici devrelerinin  testlerin yüksek güçlü kaynaklar ile yapılması gerekli  devreye yük bağlanmasada  ilk çalışma anında çok yüksek akımlar çekiliyor verilen güç yetersiz olunca arıza yapabiliyor, düzensiz çalışıyor

siz akü ile deneme yapın sorun devam ederse  entegreyi değiştirin mosfetleri, diyotların vb. sağlamlığını kontrol edin    bu arada akü + hattına 25....30A sigorta bağlayın

Malicarpar

Alıntı yapılan: gevv - 06 Ağustos 2018, 14:26:17@Malicarpar   bu yazıyı  hazırladığım zamanlarda konuyu açsaydınız ilk soracağım  devreyi ne ile çalıştıyorsunuz olurdu yazının sonlarında açıklama yapmıştım... amfi için kullanılan DCDC çevirici devrelerinin  testlerin yüksek güçlü kaynaklar ile yapılması gerekli  devreye yük bağlanmasada  ilk çalışma anında çok yüksek akımlar çekiliyor verilen güç yetersiz olunca arıza yapabiliyor, düzensiz çalışıyor

siz akü ile deneme yapın sorun devam ederse  entegreyi değiştirin mosfetleri, diyotların vb. sağlamlığını kontrol edin    bu arada akü + hattına 25....30A sigorta bağlayın

Yaptığım bazı deneme sonuçları şimdi akü arıyorum uygun bir şekilde akü elde edince daha kararlı sonuçlar elde edebilirim diye düşünüyorum veya bir tane altarnetor yani araclardaki sarj dinamosu bulabilirsem bunu çamaşır makinası motoruna entegre edip onunla da deneme yapılabilir diye düşünüyorum akü gibi sarj etme sorunu da olmaz
2 PSU yu paralel olarak bağladım elimdeki 50a ve 35A köprü diyotlari kullandım ikisinin de ac girişlerine PSU nun arti çıkışlarıni bağladım diyotlarin arti çıkışlarıni da birlestirdim ve ölçümler yaptım 2 PSU paralel baglaninca 11.8v çıkış verdi ve paralel bagliyken 3 ampul de 44.2 volta düştü sonra PSU lari ayirdim 1ci PSU ya bagliyken 47.2 ile 47.5 arası değişiyor voltaj 2ci PSU bagliyken 46v oluyor yani güç girişi çok önemli buda şunu gösteriyor ki elimde sağlam bir akü geçene kadar doğru sonuçları elde etmem imkansız

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın