SONY KDL-37S5500 TV Arızası.

Başlatan ozgurece, 08 Haziran 2018, 14:38:27

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım ,2009 Model  TV bana ilk geldiğinde sigorta atmıştı sanıyorum TV yi yere düşürmüşler. Ben Fazla uğraşmadan Sigortayı değiştirip denedim bu defa sigorta patladı (ne sesti ama) Ondan sonra iş ciddiye bindi, mainboardu söküp devre eleman kontrollerine başladım . Resimdeki okla işaretli olan mofsetler ve Köprü diyot (sızdırma vardı) ve sigorta değişti tekrar mainboardu monte edip denedim fişi şebekeye takınca bir röle kontak sesi geliyor (Tek tık) iki saniye sonra terar bir röle sesi (Tek tık) Ön panelde power led ışığı hiç yanmıyor.Durum budur. Elimde güçlü ekipman ve yedek parça mevcut. Teknik çözüm ve önerilerinizi bekliyorum.

Resim

Furkan KELEŞOĞLU

Panel filan sağlam mı ? yere düşürmüşler catlama kırılma filan ?
Kısa devreden dolayı kondansatörler arızalanmış olabilir. zener diyotlarıda bir ölç.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

ozgurece

Çok sağol değerli Forum arkadaşım , dediğin gibi zenerleri kontrol etmeye çalıştım , devre üzerinde sağlam görünüyorlar. Ekran da çatlak kırık yok arka kapağın  plastik menteşe yerleri kırılmış.Büyük kondansatör 450 volt 270 qf devre üzerinde 244qf okunuyor sanıyorum biraz değer kaybetmiş yenisi var değiştir dersen değiştiririm. Ayrıca bu power kartı boşta gerilim versek çıkış voltajlarını ölçebilirmiyim. Boşta 220 bağlantısı yapsak  sakıncası olurmu.?
Resim

Furkan KELEŞOĞLU

Güç kartını boşta calıştırman icin Ana board'dan Power kartını yetkilendiren ucu bulup power kartındaki ilgili yetkilendirme kısmını gerekli voltajı vermen gerekiyor ki coğunulukla bu voltaj 3.3v veya 5v oluyor. öyle yaparsan calışır normalde calışmıyor sadece main boardı besleyecek kadar bir enerjiyi bir bloğundan ana boarda aktarıyoruz eğer tv acılma sinyali gelirse power kartını tam yetkili calıştırmaya başlıyor.

Kondansatörlere gelirsek değer kaybetmişlerin hepsini değiştir Çokça şahit oldum böyle konulara az bir değer kaybetmesin ötüründen Poweri acmayan kartlar vs.

Devre üstünde ölcmen yanıtlabilir diğer kondansatörler ile serilik varsa ve devre tamamlanıyorsa ölcü aleti eş kondansatör değerini hesaplar. söküp ölçmen daha iyi olabilir.

Ön panelde ışık hiç gelmiyor demişsin. Ana karta uygun voltajlar gidiyormu bir kontrol edermisin ? Birde şu boardlar arasında bağlantı oluşturan kablo hatlarınında kısa devre ile sağlamlığına bak kararmış kablo soketi veya kablo varsa kontrol et.

Birde kart taki şu lehim artıkları yanmış pasta ların kalıntıları varı onlarıda tiner veya alkol ile temizlermisin.

Furkan KELEŞOĞLU

Yani Bir Televizyon yere düşüyor panele ona buna birşey olmuyor ama kısa devre oluşuyor cok ilginc. Bu Televizyon calışırken mi düşmüş ?  Ha birde Bak Sigorta sadece Power boardındada olmaya biliyor ana boarddada olabilir. sigorta smd sigortalar oluyor .  İnvertör katında ledleri süren sürücüde bile smd sigorta var.

Trafoların yanlarında veya önlerinde hızlı diyotlar olur paket tipleri demiyorum bildiğimiz diyot gibi olanlar onlarda kısa devre olabiliyor. onlarada bir göz at.

ozgurece

Evet Tv yi çalışırken çocuklar düşürmüş , üstelik TV duvara monteymiş .Resimleri dikkatli incelersen powerboard arkasında metal bölümde kararma olmuş sanıyorum TV çalışırken yere düşünce mainboard oraya temas etti ve kısa devre. Arkadaşım TV den ümidi kesmiş , Çocuklar önceden Philips 32 inch de patlatmışlar   :o   ikisinide bana getirdi, yedek parça.  Ama Sony olanı belki yaparım diye uğraştım. Çünkü elimde daha önceden tüplü 70 ekran Sony Trinitron TV vardı emekliye ayırıp mainboardu sökünce malzeme kalitesine hayran kaldım. Bu nedenle Yeni Sony 4K TV aldım SONY-KD-43XE7005 . Bu kadar fiyat farkı boşuna değil. Neyse arızalı TV nin Mofsetlerini Aliexpres den sipariş vermiştim onlar geçen gün geldi , köprü diyotu da elektronik pasajda zar zor buldum amperi yüksek olduğu için sağı solu aradık. 7 TL ye bulduk. Mofsetler ucuz 10 tanesi 2,5$. Şimdi senin yönlendirmene göre işlemleri yapmaya çalışacağım.  Adım Adım 2009 model Sony i belki ayaklandırırız. Furkan Arkadaşım yardımların için çok teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: ozgurece - 08 Haziran 2018, 23:37:29Evet Tv yi çalışırken çocuklar düşürmüş , üstelik TV duvara monteymiş .Resimleri dikkatli incelersen powerboard arkasında metal bölümde kararma olmuş sanıyorum TV çalışırken yere düşünce mainboard oraya temas etti ve kısa devre. Arkadaşım TV den ümidi kesmiş , Çocuklar önceden Philips 32 inch de patlatmışlar   :o   ikisinide bana getirdi, yedek parça.  Ama Sony olanı belki yaparım diye uğraştım. Çünkü elimde daha önceden tüplü 70 ekran Sony Trinitron TV vardı emekliye ayırıp mainboardu sökünce malzeme kalitesine hayran kaldım. Bu nedenle Yeni Sony 4K TV aldım SONY-KD-43XE7005 . Bu kadar fiyat farkı boşuna değil. Neyse arızalı TV nin Mofsetlerini Aliexpres den sipariş vermiştim onlar geçen gün geldi , köprü diyotu da elektronik pasajda zar zor buldum amperi yüksek olduğu için sağı solu aradık. 7 TL ye bulduk. Mofsetler ucuz 10 tanesi 2,5$. Şimdi senin yönlendirmene göre işlemleri yapmaya çalışacağım.  Adım Adım 2009 model Sony i belki ayaklandırırız. Furkan Arkadaşım yardımların için çok teşekkürler.

Komponenetlerin fiyatları cok arttı ayrıca esnaflardan almak cok daha pahalıya geliyor , Tabiki Şerefsize denk gelirsen o ayrı Adam dolar 3 tl iken aldığı komponentleri 4.50 tl ye almış gibi hesaplayıp satıyor ve utanmıyorlar.

Ayrıca bazen iş gönderiyorlar bana , utanmadan cok istemişssin diyorlar. Bundan sonra İşte Cinden 10 ar adetli alıyorum bazı pahalı olanları gelince güzel stok durumu oluyor işte acil bir şey de gidip bunlara kazıklanmak ta hiç hoşuma gitmiyor.

ozgurece

Evet doğru söyledin Furkan Arkadaşım bak bende örnek vereyim. Şu aşağıda gördüğün 1 ADET 12 V Mini Hi-Fi Ses PAM8610 Stereo Amplifikatör Kurulu 2X10 W Çift Kanal D Sınıfı Aliexpress de 1,62$  burada 31 ,TL. satılıyor.   Modülü Step Up Boost Dönüştürücü 5 W  4 Adet 1,85$ ( Çok Sağlam ürün 2A kadar destekler,12v küçük led TV ve küçük 12v uydu alıcısını 5V güç kaynağı power bank ile çalıştırıyorum.) Aliexpress gerçekten çok ucuz .TV için ilave parçaya ihtiyaç olursa buradan sipariş geçelim. Bu arada Mainboarda daha başlamadım Bayram tatil moduna girdik ama kısa zamanda ciddi ciddi onarıma başlamak istiyorum.

asma

Alıntı yapılan: ozgurece - 09 Haziran 2018, 20:24:04Evet doğru söyledin Furkan Arkadaşım bak bende örnek vereyim. Şu aşağıda gördüğün 1 ADET 12 V Mini Hi-Fi Ses PAM8610 Stereo Amplifikatör Kurulu 2X10 W Çift Kanal D Sınıfı Aliexpress de 1,62$  burada 31 ,TL. satılıyor.   Modülü Step Up Boost Dönüştürücü 5 W  4 Adet 1,85$ ( Çok Sağlam ürün 2A kadar destekler,12v küçük led TV ve küçük 12v uydu alıcısını 5V güç kaynağı power bank ile çalıştırıyorum.)
PAM8610 modülünü ben de aldım , çok beğendim. 20liraya elden almıştım şimdi +kdv olmuş. (İzmitte)
Makul ve her zaman işimize yarıyacak ürünleri takip etmek , kıyaslamak fırsatları değerlendirmek çok işimize yarar.
Ben amatörüm , hoby için bu işlerle uğraşıyorum. Evet elektronik okudum , bakım teknisyeni olarak çalışıyorum ama pam 8610 ve 8403 modüllerini , ufaktan giriş yaptığım arduino modellerini alıp incelemek benim hobim.
Bu yüzden 20lira , iş çıkışında gidip alabildiğim için makul geldi bana.

Kolay gelsin.

ozgurece

Asma hocam evet 8610 u denedim ses temiz gerçekten. Az önce bu aşağıdaki modulude şipariş geçtim. Bu modülün fiyatı çok komik.
US $0.68. Bakalım ses kalitesi nasıl ?

asma

Anahtarlı stereo pot u o fiyata vermiyorlar yahu.
Mesajımda yazmıştım ondan da aldım ve dinledim. 10W/8ohm hoparlör ile PC nin usb portundan besledim. Sesi tatminkar.
Bir de bunun yarısı kadar pcb ye sahip pot ve kondansatörün olmadığı modülü aldım. (onu poşetinden çıkartmadım)
6 lira ve 3 lira buradaki fiyatları. Bu ürünleri o fiyata imal edip satıyorlar , bir de kar sağlıyorlar. Dafa fazlasını bizimkiler ekliyor üzerine ve bana ucuz geliyor. Sebze meyve üreticisi fiyatın düşük olduğunu , ben satın alırken yüksek olduğunu söylüyorum. İki taraf ta haklıysa aracılar kazanıyordur değil mi. Çinli nasıl kazanıyor , nasıl halinden memnun kalıyor hiç anlamıyorum.  ::)

seron

Modül üzerinde 3W+3W yazıyor. Bu da 6Watt demektir.
Besleme girişi için USB deniyor.

Giriş power pinleri iki tane(+/-).
5V uygulanırsa, data pinleri kullanılmadığı için max 500mA falan akım çekilir.
0.5Ax5V=2,5Watt eder (max)
Ben yanılıyor olayım. Data pinleri olmaksızın 1A olsun. (sanırım USB 2.0'lar salt güç konnektörlerine 1A verebiliyor.)
1Ax5Volt, 5Watt eder (yine max). Kayıpları boşverdik.

USB arabirimlerinin data pinleri, güç pinleri ile uygun şekilde irtibatlandırıldığı takdirde, USB kaynak arabiriminin(USB adaptör) desteklediği en yüksek akım kadar akım çekilebilir. Şayet bu pinlerden istifade edilmezse, kaynağın desteklediğinden çok daha az akım çekilir; yukarıda açıkladığım gibi.

Yukarıdaki örnek kitte artı ve eksi olmak üzere iki adet pin bulunmakta ve data pin için giriş ya da kontrolör devre elemanı gözükmemekte (ya da ben göremedim). Bu durumda kitin harcayabileceği max güç 5Watt iken, nasıl USB kaynağı ile 6Watt oluyor...

Ben cahilim, anlamadım.
Güç hesabını yanlış mı yapıyorum, yoksa bu çin-çan-çunlar bizi kandırıyor mu? Hoş, kandırsalar da fiyat neticede uygun.
Bu konunun bir benzeri bir iki hafta evvel picprojede de vardı. Tam duruma şaşıracakken birisi benim yerime yorumlamıştı.
Yine de satın aldıysanız güle güle kullanın. Bedava valla...

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım Seron, benim de düşüncem  bu yapılan bir pazarlama ,tanıtım tekniği, hem çok ucuz hem de çok iyi kaliteli bir ürün gibi lanse etmek, bunun bir satış taktiği olduğunu düşünüyorum. Ama şu varki fiyatlar çok uygun benim listeleri görsen sayfalarca , bir kısmını teslim aldım diğerlerini bekliyorum. Yapman gereken sadece sipariş verip sabırla beklemen. Aynı ürünü aliexpress içinde aramanı tavsiye ederim birçok farklı fiyat geliyor, sen ucuz olanı tercih edebilirsin. Birçok üründe kargo ücretsiz. Teslimat uzun sürer ama siparişlerini gönderiyorlar. Eğer bir sorun olursa  ki ben yaşadım açık anlaşmazlık (open dispute) açarak sorunu çözersin. Ödemeyi hemen yapıyorlar. (Postacı ile ahbap olduk) :-) Çoğu beni tanıyordur.
[IMG]https://resmim.net/f/ow9hH1.jpg[/img]

asma

power bank ve şarj adaptörleri usb portundan yeterli gücü verebiliyor , entegrenin datalarına göre bu gücü verebiliyor.
satış tekniği başarılı.  ;)
usb portuna zarar verebilme ihtimali beni düşündürttü. Hazırda bulunan 8ohm hoparlörlerimi kullandığım için pc üzerinden beslemekte sakınca görmedim.
Güzel yerden yakalamışsın @seron
usb portumuzun gücünü bilmiyorsak , (hazır satılan pc hoparlörlerinde çok rastlanıyor bu ürün) risk almaya değmez.
1 port giderse anakart gider , anakart diderse pc çöp olur , pc giderse bayram mahfolur , bayram giderse öteki bayrama kadar işi çözeriz artık  :P

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 10 Haziran 2018, 22:23:01Değerli Forum arkadaşım Seron, benim de düşüncem  bu yapılan bir pazarlama ,tanıtım tekniği, hem çok ucuz hem de çok iyi kaliteli bir ürün gibi lanse etmek, bunun bir satış taktiği olduğunu düşünüyorum. Ama şu varki fiyatlar çok uygun benim listeleri görsen sayfalarca , bir kısmını teslim aldım diğerlerini bekliyorum. Yapman gereken sadece sipariş verip sabırla beklemen. Aynı ürünü aliexpress içinde aramanı tavsiye ederim birçok farklı fiyat geliyor, sen ucuz olanı tercih edebilirsin. Birçok üründe kargo ücretsiz. Teslimat uzun sürer ama siparişlerini gönderiyorlar. Eğer bir sorun olursa  ki ben yaşadım açık anlaşmazlık (open dispute) açarak sorunu çözersin. Ödemeyi hemen yapıyorlar. (Postacı ile ahbap olduk) :-) Çoğu beni tanıyordur.
Kredi kartım olmadığı için uzaktan ürün getirtemiyorum. Kapıda ödeme olanakları da biraz sınırlı. Evde oluyoruz olmuyoruz o yüzden alamıyorum. Değilse beğendiğim çok ürün var. Sadece film izlemek için koca bilgisayar harharharhar çok elektrik harcıyor. Bir tane raspi bilgisayar alıp montöre bağlamak için araştırma yaptım, yurtdışından getirtemiyorum vazgeçtim. Yurtiçinde çok pahalı. Çin malı tabletler de işimi görmüyor.
Sen o Televizyonu tamirciye götür bence. İlle buradan çözeceksin diye bir kaide yok. En azından üç beş kuruş verip arıza tesbiti yaptırırsın fiyatı işine gelirse yaptırıp kullanırsın güzel bir TVye benziyor.
Alıntı yapılan: asma - 11 Haziran 2018, 11:37:57power bank ve şarj adaptörleri usb portundan yeterli gücü verebiliyor , entegrenin datalarına göre bu gücü verebiliyor.
satış tekniği başarılı.  ;)
usb portuna zarar verebilme ihtimali beni düşündürttü. Hazırda bulunan 8ohm hoparlörlerimi kullandığım için pc üzerinden beslemekte sakınca görmedim.
Güzel yerden yakalamışsın @seron
usb portumuzun gücünü bilmiyorsak , (hazır satılan pc hoparlörlerinde çok rastlanıyor bu ürün) risk almaya değmez.
1 port giderse anakart gider , anakart diderse pc çöp olur , pc giderse bayram mahfolur , bayram giderse öteki bayrama kadar işi çözeriz artık  :P
Geçen gün arkadaşım geldi. Benim film arşivimden sevdiği filmleri aktaracağız. Elinde USB 3.0 taşınabilir HDD var. Bu HDDler 5V ile besleniyor ve 850mA-1A akım gereksinimi var. bir de kendi USB converter kartları var içinde. Benim ön panele takacak oldu düşündüm düşündüm... sen dur dedim. Arka panelde USB 3.0 portları var. Hiç üşenmeden kasayı öne doğru çıkarıp arka panele taktım ne olur ne olmaz. ön panel 2.0 portları içeriyor. Korktum. USB 3.0 portlarından hem hızlı aktarım yaptık hem de riske girmedim. Şimdi anakart yansa yenisini araştır bul al bir dünya sıkıntı. Dikkat etmek lazım.
NOT: özgür o 5V to 12V USB dongıllara fazla güvenme. Sadece telefon adaptölerinde ve powerbanklarda kullan.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım Seron öncelikle hareketli gif süper olmuş vallahi bravo. Nasıl yapabiliriz bunu ? 10 +++ Eline sağlık.
Arızalı Sony TV nin aynı modelinin kırık ekranlı olanını arıyorum. Geçen gün sahibinden sitesinde bir üst model Sony LCD ekran çatlamış görüntü var ama   Ekranın 15 cm dairesel alanı bozuk 120 TL istiyor.   KDL-37S5500 modelinin bulabilirsem daha fazla da ödeyebilirdim. Şimdilik araştırıyorum. 
 5  volt 12 volt çevirici ler evet bu elimdekiler biraz basit ama  şimdide bunu şipariş vermiştim bu daha kaliteli sanıyorum. Gelince test yapacağım.

DC-DC XL6009 Dijital Boost Step Up Güç Kaynağı Modülü Ayarlanabilir 4.5-32 V için 5-52 V Adım-up Voltaj Regülatörü Ile LED Voltmetre   2.23$

ozgurece

Değerli Forum arkadaşlarım, bu şekilde birçok ilan var. Elimdeki TV nin Paneli sağlam .Bu Tv nin tamiri için takip ediyorum. Eğer sizlerde böyle bir ilan görürseniz   SONY KDL-37S5500  bu modelin kırık ekranlı olan işte o zaman BİNGO . Bana derseniz ki bu ilandaki TV de olur  veya uydurulur Hemen satıcıyı arayıp ilandaki TV yi satın alırım.

seron

TVnin ekranı patlak olanının bulunması çok zor. İyice takip etsen de bulman uzun sürer. Bence arızayı bulmaya çalış. TV servislerinden yardım almadan üstesinden gelmen zor. 120TL çok da pahalı değil. O fiyattan bulursan tabiki çok iyi olur.

Paint + Adobe Photoshop + yetenek ve hayal gücü gerekiyor.
istersen sana da yaparım ama uzun sürer. bilgisayar üzerinde senin sevdiğin mavi ton iyi durmuyor(gerçek led ışığı gibi değil) o yüzden alternatif tonlardan faydalanmak gerekiyor.

ozgurece

Seron Arkadaşım Eğer yapabilirsen çok memnun olurum Avatar çok güzel görünüyor. Acelesi yok . İlandaki TV satın alayımmı ?

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-televizyon-sony-kdl-40v4210-ekrani-kiril-lcd-tv-563472745/detay

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 12 Haziran 2018, 15:28:59İlandaki TV satın alayımmı ?[/color]

Ben ne bileyim paran varsa al :) Tamriciye versen yapabilecek mi yapamayacak mı alacağı para zaten minimum o kadar. Kendin değiştirebileceksen alabilirsin. Beklersen bir iki usta daha yanıt vermek ister belki. Benim tavsiyem ezbere bilgi.

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım Seron  satıcıyı aradım İstanbul'da ikamet ediyormuş ama Bayram da İzmir'e Gelecekmiş üstelik  buraya çok yakın mevkiye , 10 dakika yürüme mesafesi ,gelirken TV yi de getirecek. Elden Teslim.  Eğer mainboard uymasada yedek parça Olsun.

seron

Gayet mantıklı. Yapabilirsen güle güle kullan. SONY iyidir.

seron

Özgür özel mesaj göndereceğim bu yazıyı görürsen mesajlarını kontrol et. Avatar için stil seçeceksin.

ozgurece

Seron Arkadaşım Bak bu aşağıdaki modullerden fazlaca sipariş verdim   bana ulaşınca 1 adet PAM8610  ve 1 Adet PAM8403 (5V) sana göndereceğim. Senden kargo için gönderici adı , adres isterim. Sen de bu modülleri uygun zamanda istersen deneyip test edersin.

seron

Özgür bana borçlu hissedip birşeyler göndermene gerek yok adamım. Zahmet etme boşver.

Bu arada avatarın bitti sayılır:

benimkinden daha güzel oldu köftohor :)

Özelden dosyalarını da ekliyorum kullanmayı biliyorsan PS veya GIMP ile oynayabilirsin. Beğenmezsen söyle düzeltelim.

ozgurece

Değerli Arkadaşım Seron Eline sağlık çok güzel olmuş, çok beğendim. Ama Forumda gif dosyasını ekledim avatar resim hareketsiz. ?

seron

Alıntı yapılan: ozgurece - 13 Haziran 2018, 14:52:06Değerli Arkadaşım Seron Eline sağlık çok güzel olmuş, çok beğendim. Ama Forumda gif dosyasını ekledim avatar resim hareketsiz. ?
Onu değerli moderatörümüz gevv'e ileticeksin. O da söve söve halledicek. Benimki de öyle oldu :)
kımıltıları ilham aldığım şarkı:
https://www.youtube.com/watch?v=kvDMlk3kSYg&ab_channel=CarrieS.

ozgurece

Anladım Dostum çok sağol Eline sağlık , ayrıca yukarıdaki modüllerden fazlaca sipariş geçtim ,kargo gelince senden adres bilgilerini isterim ona göre sana göndereceğim. kesinlikle İtiraz KAbul Edilmez.

Yusuf usta

bu modülleri yaymak iyi olmadı piyasaya, ne güzel yüz liraya satıyordum kutulayıp. :)
bu amplileri satanlardan reklam komisyonu almam lazım benim :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Haziran 2018, 18:21:20bu modülleri yaymak iyi olmadı piyasaya, ne güzel yüz liraya satıyordum kutulayıp. :)
bu amplileri satanlardan reklam komisyonu almam lazım benim :)
O kutuyu bir görmek istiyorum.
Foto yok mu?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 13 Haziran 2018, 19:31:54O kutuyu bir görmek istiyorum.
Foto yok mu?

abi kutu dediğim 5 liralık plastik kutu yahu :) plastik. sigara paketinden az daha kalıncası. ısınmıyor ki meret. iki RCA dişi soket vidalıyorum, çıkışına şu yaylı elle basılıp kablo tutturulan konnektörden takıyorum, 12v girişe iki kablo attın mı bitti... ses ayarı yok kutuda, zaten aux çıkışına bağlıyor millet, ses ayarını cihazdan yapıyorlar.

bluetooth var bir de... radyosu digital göstergeli, uzaktan kumandası yanında tft kart ve usb okuyor, üzerinde butonları var, bu kart da Çin'den 3,57 dolara falan geliyor. bunu da kutulayıp araçlarda kullansınlar diye yine 50 liraya satıyorum. şu an elimde kalmadı yani o derece satılıyor.

onun linki de şu:

https://tr.aliexpress.com/item/DIY-12v-Bluetooth-MP3-Decoding-Board-Module-Wav-wma-mp3-SD-Card-Slot-USB-FM-Remote/32825950664.html?spm=a2g10.search0104.3.82.594d1d9edqf8sO&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10151_10065_10344_10068_5722815_10342_10343_10340_5722915_10341_5722615_10696_10084_10083_10618_10307_5722715_10059_100031_10103_10624_10623_10622_5722515_10621_10620,searchweb201603_11,ppcSwitch_3&algo_expid=abdf8774-e81c-4657-821d-01e465e45a96-12&algo_pvid=abdf8774-e81c-4657-821d-01e465e45a96&priceBeautifyAB=0

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 13 Haziran 2018, 21:43:42abi kutu dediğim 5 liralık plastik kutu yahu :) plastik. sigara paketinden az daha kalıncası. ısınmıyor ki meret. iki RCA dişi soket vidalıyorum, çıkışına şu yaylı elle basılıp kablo tutturulan konnektörden takıyorum, 12v girişe iki kablo attın mı bitti... ses ayarı yok kutuda, zaten aux çıkışına bağlıyor millet, ses ayarını cihazdan yapıyorlar.

bluetooth var bir de... radyosu digital göstergeli, uzaktan kumandası yanında tft kart ve usb okuyor, üzerinde butonları var, bu kart da Çin'den 3,57 dolara falan geliyor. bunu da kutulayıp araçlarda kullansınlar diye yine 50 liraya satıyorum. şu an elimde kalmadı yani o derece satılıyor.

onun linki de şu:

https://tr.aliexpress.com/item/DIY-12v-Bluetooth-MP3-Decoding-Board-Module-Wav-wma-mp3-SD-Card-Slot-USB-FM-Remote/32825950664.html?spm=a2g10.search0104.3.82.594d1d9edqf8sO&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2_10152_10151_10065_10344_10068_5722815_10342_10343_10340_5722915_10341_5722615_10696_10084_10083_10618_10307_5722715_10059_100031_10103_10624_10623_10622_5722515_10621_10620,searchweb201603_11,ppcSwitch_3&algo_expid=abdf8774-e81c-4657-821d-01e465e45a96-12&algo_pvid=abdf8774-e81c-4657-821d-01e465e45a96&priceBeautifyAB=0
Yav sen bana ucuz raspi göndersene abi yav o sitelerde yokmu?
Adamlar "ucuz bilgisayar" "açıkkaynak bilgisayar" diye bilgisayar yaptılar, bizim memlekete gelince ne hikmetse fiyatı uçuyor.
Çok ucuz bulabilirsen parası neyse veriyim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 13 Haziran 2018, 21:54:53Yav sen bana ucuz raspi göndersene abi yav o sitelerde yokmu?
Adamlar "ucuz bilgisayar" "açıkkaynak bilgisayar" diye bilgisayar yaptılar, bizim memlekete gelince ne hikmetse fiyatı uçuyor.
Çok ucuz bulabilirsen parası neyse veriyim.
raspberry pi çok avantajlı bir fiyata yok, çünkü popüler ürün. ama arduino klonu gibi onun ayarında başka ucuz markalar var. Türkiye'de de uygun fiyatları. Raspberry 130 lira iken bir iki yıl evvel onlar 50 lira civarındaydı. dışarıdan adetli alınınca da gümrüksüz zor. yüzde kırk ekstra maliyet çıkıyor. 15 dolara alsan yüzde kırk koy etti 21 dolar.  o kadar uğraşmaya riske belgeye göre kâr koysan toplamdan yine yüzde 40 vs etti 30 dolar. alırken kdv verdin yetmedi bir de satarken kdv koyacaksın ki sistem böyle abuk subuk, etti 35 dolar. devlet yattığı yerden risksiz, servissiz, iadesiz, arızalı çıktı ne olacaksız, kargosuz margosuz senden çok kazandı mı, kazandı... ama olsun ne de olsa Dünya liderimiz var ya hani o yetiyor. canımız sağolsun. Ticaret yapmasak ölsek de olur vatan sağolsun. hatta vatan sağ olsun diye peşinen ölsek mi yahu, iyi fikir... dur ben iki dakika ölüp geliyorum :)

seron

Abi dur.
Yukarı tarafı karıştırma belden aşağı takıl.
Ben sana amacımı söyliyeyim sen de olur-olmaz de.
Ben hafif bir linux kurup monitöre arkadan vidalıcam, film izlicem. Sen bana alternatif göstermiştin ama linki kaybettim.

ozgurece

Yusuf usta

kargo ücreti ile daha pahalıya gelir bu. Alibaba sitesini değil aliexpress sitesini tercih edin. sonuçta aynı şirketin hızlı satış ve toptan sitesi bunlar. ali baba sitesinde uzun yazışmalar pazarlıklar yaparak test ettim yıllarca ve tecrübemle derim ki, aliexpress perakende alım için daha ucuz, güvenli ve hızlı.

seron

Çok iyiymiş çocuklar hem de o paraya yurtiçinden dahi alırdım. Lakin bunun bir sorunu var. HDMI çıkışı yok. Video çıkışı Pinler üzerinden alınır diyor. Bunu yapabilicek bir adaptör kablo var mı piyasada? bir de onu aramasak. Orange pi genişletme kitleri var ama ekran için değil. Full olan modeller ise 200TL üzeri. Allah kahretsin böyle dolar kurunu da yahudi lobisini de illuminatiyi de rakırşiller ailesinide bu ne yaaooouv >:(  Ülen kendi sitesinde 10-15 dolara satılıyor bura gelince ebesini görüyor anama sövseler bu kadar gücüme gitmez. tamam ya sağolun arkadaşlar ben yine vazgeçiyorum. Film izlemek için bu kadar derde gerek yok yordum sizide kusura bakmayın artıkın.

Hayırlı bayramlar bu arada.

almıyorum he mini höyüm.

ozgurece

Değerli Forum  arkadaşım Seron, aşağıdaki modülden fazlaca sipariş verdim, iki adet sanada göndereceğim. Modüller sana ulaşınca nasıl bağlantı yapılacağını forum da paylaşırsan bende elimdeki modulleri deneyebilirim. Hatta röle bağlantısı ile 220 aydınlatma anahtarı olabilir mi acaba ? Bizim tüm siparişleri (8610 modüller dahil)14 ünde kargoya vermişler. Ne zaman gelecek bakalım.
TTP223 Touch button Module Capacitor type Single Channel Self Locking Touch switch sensor

seron

Özgür kardeşim, gösterdiğin ürünün tam olarak ne olduğunu anlayamadım. Ama daha evvel yapmaya çalıştığım bir şeye çok benziyor. sanki parmağınla dokunarak aç-kapa yapılan bir şey gibi ama bağlantıları tam anlamadım. Mesela GND ile VCC yi anladım ama I/O nedir? sonra oradaki A-B nedir? Yani göndericeksen gönder ama uygulama yapabilecek birşey yok elimde. elektronik aletlerimi koliye koyup üst katta müsait bir odaya koydum. Yine de bakabilirim.

ozgurece

Konuya destek veren yardımcı olmaya çalışan Değerli forum  arkadaşlarım, @seron , @Furkan41
Onarımda olumlu gelişmeler var.
Öncelikle görüldüğü üzere 330qf kapasitör taktım (satıcı ile pazarlık 10 TL ye aldık 2,5$ imiş :-)) )ama değeri ölçü aletinde 270qf gösteriyor orjinalinden daha yüksek değerlerde. Mainboard voltajları OK. Sorun Kapasitördeymiş. Şimdi görüntü geldi ama yarım ekran zaman zaman tam ekran veya çizgilenme oluyor.  Ekran görüntülerini paylaşıyorum. Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

[IMG]https://resmim.net/f/W9oRxP.jpg[/img]

Furkan KELEŞOĞLU

Sorunu cözdüğüne sevindim ekranın yarısının olup olmaması cizgilenmesi benimde başıma gelen bir durum idi. olabilecek sorunları sırasıyla yazıyorum.

1-LCD Ekranın arkasındaki kart ile ana kart arasında flex bir kablo olur o kablodaki temassızlıklardan dolayı böyle bir sorun oluşabilir.
2-Lcd ekranın üstünde takılı olup ekrana lehimli olana flex kablolar var onlardaki temassızlıktan oluşabilir.

sorunu ara ara bağlantı kablosu ile oyna konnektörü bastırarak görüntünün gelip gelmediğine veya nasıl değişim gösterdiğini takip et.

eğer kablodan alakalı bir sorun yok ise ekrana lehimli olan flex kablolarda sorun var Televizyonu yere düşürdü iseler orda bir hasar olmuş olabilir. ordaki flex kablolar cok narindir zaten orayı acabilmen icin komple paneli sökmen gerekiyor. söktükten sonra cama lehimli olan flex leri görürsün onlar ile hafiften oyna  daha cok ekranın olmadığı kısmın altındaki flexler ile oyna eğer sorun orada ise cift taraflı bantlar var o bantlar ile sağlam şekilde onları oraya tutturabilirsin tekrardan lehim leme kısmında pek birşey diyemem daha önce yapmadım yapan var ama bir yanlışta komple cöp olabilir. televizyon.

ozgurece

Sanıyorum bu resimdeki yerleri kontrol etmemi istedin. Ben şimdilik göz kontrol ve temizlik yaptım ama TV çok ağır, birazdan Power verip kontrol yapacağım. Teşekkürler.

ozgurece

Malesef hiçbir düzelme olmadı , flex kablolarda görünürde en ufak bir deformasyon yok acaba video mainboard daki kapasitörleri değiştirsek düzelme olurmu. ?

ozgurece

Arkadaşlar şunu da farkettim power ve video board zaman içinde ısınıyor TV arkasında vantilatörü çalıştırınca sanıyorum resimde düzelme daha sık oluyor arada yine çizgiler gidip geliyor. Şimdilik durum budur.

seron

Güç kaynağında hala sorun var. Değiştirdiğin kapastör 330 yazmasına rağmen 200kusur mu demiştin? Patates olabilir mi?
Değiştirdiğin diyotlardan bazıları normal diyot olmayıp şotki diyodu olabilir. SMPS uygulamalarda yüksek hızda anahtarlamayı karşılayabilmesi için  şotki diyoduna da başvurulabilir. Silikon diyot taktıysan bu anahtarlamaya yetişemez. Ya da taktığın parçalar patates olup yeterli değerleri sağlayamayabilir. Düştüğü anda başka yerler de darbe almış hala bozuk yerler olabilir. Sen onu tamirciye neden göstermiyorsun?

ozgurece

Haklısın,  ben voltajları TV açıkken tekrar kontrol edeceğim. Kapasitör yüksek değerde onda sorun yok , şöyleki Orjinal 450v 270qf ben  kapasitör ölçü aleti ile ölçtüğümde 230qf değeri gösteriyordu yani değer kaybetmiş. Satın aldığım 400v 330qf onu ölçtüğümde 270qf gösteriyor. Diyotları değiştirmedim hepsi sağlam görünüyorlar sadece 5 mofset ve köprü diyot değiştirdim. Şimdi Power Suply de çalışırken voltajları bir ölçelim.
[IMG]https://resmim.net/f/0bcPIE.jpg[/img]

ozgurece

Voltajları tek tek ölçtüm.  Resimde görünen değerler tamam ama 15V yazan yerlerde 17,33 volt ölçülüyor. Diğerleri board da yazıldığı gibi tam değerlerde çıkış voltajları ok. Sony lerin özellikle LCD lerin görüntüsü çok güzel canlı ama bazen yarım ekran çizgileniyor sonra düzeliyor . Tamirciye gidip durumu anlattım getir bakalım dedi ama önemli olan kendi imkanlarımızla yapıp öğrenmek tecrübe , acelemiz hiç yok sorun değil. Benim elimde çalışır durumda  3 adet TV var , uğraşıp yapmak , öğrenmek güzel.

[IMG]https://resmim.net/f/wTNnCI.jpg[/img]

ozgurece

OLDUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU... Ha ha Süperr.....
Değerli Forum arkadaşlarım paneli komple söküp temizledim montaj yaptım O da ne olmuş. Yanlız sol tarafta yukarıdan aşağıya küçük bir çizgi var onu yapamadım.Ama görüntü süper bu LCD ler gerçekten güzel gösteriyor.

[IMG]https://resmim.net/f/gDSJnm.jpg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/5TU4h9.jpg[/img]

seron

Yanılmışım temastan demekki.
Daha iyi temizlemelisin. Filmlerin ucu karbon değilde bakır ise kontak sprey veya ince yağ kullanabilirsin. Yağladıktan sonra temizle. Şayet karbon ise yağ veya kontak sprey kullanma.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın