3 ayrı anfi birlesiminden komple araç anfisi

Başlatan Malicarpar, 01 Haziran 2018, 02:17:29

Malicarpar

Merhaba Elektronik projeler ustaları ve Sayın YamYam ustam öncelikle sizlerin yardımlarını rica ediyorum kısaca kendimden bahsetmek istiyorum ben ilk okul mezunu elektronik namına hiç bir temel eğitimi almamış bir kaynak ustasiyim hobi olarak elektronikle uğraşıyorum ilk yaptığım devre lm3915 le bir vumetre devresi idi ve lm386 ile 2003 le anfi devreleri yaptım ardından aşama aşama geliştirdim kendimi şimdilerde daha profesyonel devreler yapıyorum yaptığım devreleri test denemeleri başarılı sonuçlar verdi

BA3822 ile 5 bant tonkontrol devresi  9v tek kaynak beslemeli lm3809 reguleli Tl072 yükseltec var üzerinde

Aktif Croserver devresi 2×12v  simetrik beslemeli  stereo giriş 3 stereo çıkış bass croserver mid croserver ve tiz croserver olarak 4558 üzerine kurulu

2×100w Stereo Anfi 4 adet 2SC5200 güç transistorlü 50V DC ile çalışıyor

2×200w Stereo Anfi 4 tane 2SC5200 ve 4 tane 2SA1943 Güç Transistorlü 4 ohm için 60v DC 8 ohm için 75v DC ile çalışıyor

Tek kanal Mono 500w lik anfi 5 tane 2SC5200 ve 5 tane 2SA1943 Güç Transistorlü 75v DC ile çalışıyor

Ve Son olarak 500w lik anfi nin ses sürücü kartını denemek için yaptığım1 tane 2SC5200 ve 1 tane 2SA1943 ile yaptığım 100w lik anfi

Şimdi bu yaptığım devreleri bir araya getirip tek bir anfi olarak toplamak istiyorum işte tem burada sizlerin yardımına ihtiyacım var bu komple anfiyi araba da kullanacağım bunun için de SMPS devresine ihtiyacım var ben
2×100w anfiyi tiz Haporler ine
2×200w anfiyi mid Haporler ine
1×500w anfiyi de bass Haporler ine sürmek istiyorum teyipten gelen ses kaynağı önce tonkontrol devresine ardından üç ayrı anfi ye yönlendirmek üzere croserver devresine gidecek
İlk sorum şu olacak bunları nasıl bir smps devresi ile besleyebilirim bir smps devresi buldum 320volt.com da 1400w güc veriyor 12v DC girişi ile ve iki tane simetrik çıkış verebiliyor tabi biraz pbc baskı kısmında degisiklik yapmak gerekiyor bendeki pbc de iki çıkış paralel olarak bağlamış 2×70v DC  çıkış veriyor paralel kısmı ayirirsam 2 tane 2×70v DC  oluyor işte burda bir çıkışı 70v olduğu gibi bırakacağım diğer nüve den gelen 70v çıkışı 50V DC olarak modifiye etmeliyim burda sizin öneriniz ne nasıl bir smps devresi yapabilirim bu üç ayrı voltaj girişi olan anfi ye ben 2×200w ile 2×100w anfiyi 50V la beslersem sorun çözülür diye düşündüm kafama 9v tek kaynak beslemeli devre ile 12v simetrik beslemeli devreyi nasıl besleyecem ve bütün bu Anfileri birleştirince vinlama ugultu gibi gibi teyipten ses kapanınca kisilinca oluşacak sesleri nasıl önleyebilirim
Nasıl bir bağlantı şekli önerirsiniz eğer isterseniz yaptığım devrelerin resimlerini ve komponent yerleşim  resimlerini felan yükleyebilirim

Dip Not; Devreleri tek tek Denedim sorunsuz bir şekilde çalışıyor denemeleri 2×24v ile 30v ac arası voltajlarda farklı trafolarda denedim
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 01 Haziran 2018, 02:17:29kafama 9v tek kaynak beslemeli devre ile 12v simetrik beslemeli devreyi nasıl besleyecem ve bütün bu Anfileri birleştirince vinlama ugultu gibi gibi teyipten ses kapanınca kisilinca oluşacak sesleri nasıl önleyebilirim
Nasıl bir bağlantı şekli önerirsiniz eğer isterseniz yaptığım devrelerin resimlerini ve komponent yerleşim  resimlerini felan yükleyebilirim

Dip Not; Devreleri tek tek Denedim sorunsuz bir şekilde çalışıyor denemeleri 2×24v ile 30v ac arası voltajlarda farklı trafolarda denedim
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

https://320volt.com/2x70v-1000w-smps/

1400wlık smps yerine aynı sitede 1000w lik olanıda mevcut ayrıca simetrik 12volt da alabiliyorsun. 7809 ile 9vltuda alabilirsin. vınlama konusunu ilk olarak eski buji kablolarını yeni kaliteli buji kablolarını değiştirerek başlamalısın. daha sonra evde temiz sesi alıncaya kadar test yapmalısın.
yapacağım emek ve zaman çok olacak. şimdiden kolay gelsin..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 01 Haziran 2018, 09:42:54https://320volt.com/2x70v-1000w-smps/

1400wlık smps yerine aynı sitede 1000w lik olanıda mevcut ayrıca simetrik 12volt da alabiliyorsun. 7809 ile 9vltuda alabilirsin.

Ustam verdiğin bilgi için teşekkür ederim sitede ki 1000w smps devresi ni inceledim ve başı eksikleri var ve henüz tamamlanmamış olarak gördüm ki ben smps devresi konusunda hiç bir deneyim sahibi olmadığım için o devreyi daha tecrübeli bir ustanın yapması lazım ki içindeki bazı yerleri düzenleyebilsin
Ayrıca bana iki adet simetrik çıkış lazım biri 2×70v diğeri de 2×50V  1000w smps devresinde tek simetrik çıkış var

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 01 Haziran 2018, 10:03:10Ustam verdiğin bilgi için teşekkür ederim sitede ki 1000w smps devresi ni inceledim ve başı eksikleri var ve henüz tamamlanmamış olarak gördüm ki ben smps devresi konusunda hiç bir deneyim sahibi olmadığım için o devreyi daha tecrübeli bir ustanın yapması lazım ki içindeki bazı yerleri düzenleyebilsin
Ayrıca bana iki adet simetrik çıkış lazım biri 2×70v diğeri de 2×50V  1000w smps devresinde tek simetrik çıkış var
iki ayrı besleme yapmaktan ziyade,  2x50v ile çalıştır iki anfinide ..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 01 Haziran 2018, 10:30:04iki ayrı besleme yapmaktan ziyade,  2x50v ile çalıştır iki anfinide ..
Ustam üç tane anfi var var başlığa dikkat ettiysen
2×100w olan anfi 2×35vac yani 35×1.4=49v yuvarlama ile 2×50V DC ile çalışıyor
2×200w olan anfi 2×45vac yani 45×1.4=63v yuvarlama ile 2×60v DC ile çalışıyor
500w olan anfi 2×55vac yani 55×1.4=77v yuvarlama ile 2×75v DC ile çalışıyor
Bu durumda bana gereken gerilim söyle olur
2×50V DC
2×60V DC
2×75v DC
Ben 2×100w ile 2×200w olan anfi ye 50V DC ile enerji verecem diğerine ise en az 70v DC vermem gerekiyor bana her Halukar da iki ayrı voltaj çıkışı lazım tabi 2×12v DC yi de unutmamak gerekir bilmem anlatabildim mi ustam yani iki tane anfi yok üç tane anfi var

Not; eger 500w lik anfi ye 50V DC ile besleyecek olsam karşılıklı beşer tane Tr yerine 3 er tane Tr koyarım o zaman üç anfiyi de 50 dc ile beslemek mümkün olurdu

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 01 Haziran 2018, 18:48:39Ustam üç tane anfi var var başlığa dikkat ettiysen
2×100w olan anfi 2×35vac yani 35×1.4=49v yuvarlama ile 2×50V DC ile çalışıyor
2×200w olan anfi 2×45vac yani 45×1.4=63v yuvarlama ile 2×60v DC ile çalışıyor
500w olan anfi 2×55vac yani 55×1.4=77v yuvarlama ile 2×75v DC ile çalışıyor
Bu durumda bana gereken gerilim söyle olur
2×50V DC
2×60V DC
2×75v DC
Ben 2×100w ile 2×200w olan anfi ye 50V DC ile enerji verecem diğerine ise en az 70v DC vermem gerekiyor bana her Halukar da iki ayrı voltaj çıkışı lazım tabi 2×12v DC yi de unutmamak gerekir bilmem anlatabildim mi ustam yani iki tane anfi yok üç tane anfi var

Not; eger 500w lik anfi ye 50V DC ile besleyecek olsam karşılıklı beşer tane Tr yerine 3 er tane Tr koyarım o zaman üç anfiyi de 50 dc ile beslemek mümkün olurdu
Canim kardesim anfiler o voltajla calişabilir. Ama sen bunlari o voltajlarla denememişin .. ac 24ve 30 voltluk trafolarla denemisin ve sesi hosuna gitmiş. Yani hesaplara gore sen bu devreleri 2x33 volt ve 2x43 voltla denemişin. Bende bu sebepten bu voltajlarda calistirabildiysen sabit 2x50volt ile hepsini beslemeni önerdim. Anfide akım önemlidir voltaj sadece malzemelerin calisma egrisindeki calisma araligini verir  tetiklenme iletişime gecme gibi. Uygun voltajlarda beslemen güzel olur ama sen beslemendeki akimi iyi tutman lazim inan bana 50voltla calistirmayla 75voltla calistirmayi pek farkedemezsin. Heleki 4 metrekare bir alanda Dolasiyla üç ayri anfi yapabilmen icin 3 ayri besleme yapman lazim 75voltluk besleme icin şeman var zaten. 50voltluk semada var. 2x12voltlukta var benim verdigim linkte.60 v icinde sadece 75volt beslemeyi yapip bobinlerin sarimini degistirceksin olucak. Sen yeterki 50voltluk veya 75voltlukdan birini yap. Hangisini calistirirsan ondan 3tane yapican. Hepsi icin tek devre yapman mantikli degil. Hatta sağlıklı hic değil gerci bu devreleri yapmak kolay işte degil. Ondan simdiden kolay gelsin dedim. Çünkü cok ugrasicaksin. Gerçi baskasina yaptircaksin. Dolasiyla 3 ayri besleme devresi  olarak yapip calistiracaksin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 02 Haziran 2018, 04:35:56Canim kardesim anfiler o voltajla calişabilir. Ama sen bunlari o voltajlarla denememişin .. ac 24ve 30 voltluk trafolarla denemisin ve sesi hosuna gitmiş. Yani hesaplara gore sen bu devreleri 2x33 volt ve 2x43 voltla denemişin.

Voltaj pek önemli değil se neden yüksek voltajlara ihtiyaç duyuluyor hepsini 12v akü den gelen elektrikle direk Besle gitsin dimi  :D :D :D :D

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 02 Haziran 2018, 04:35:56Canim kardesim anfiler o voltajla calişabilir. Ama sen bunlari o voltajlarla denememişin .. ac 24ve 30 voltluk trafolarla denemisin ve sesi hosuna gitmiş. Yani hesaplara gore sen bu devreleri 2x33 volt ve 2x43 voltla denemişin. Bende bu sebepten bu voltajlarda calistirabildiysen sabit 2x50volt ile hepsini beslemeni önerdim. Anfide akım önemlidir voltaj sadece malzemelerin calisma egrisindeki calisma araligini verir  tetiklenme iletişime gecme gibi. Uygun voltajlarda beslemen güzel olur ama sen beslemendeki akimi iyi tutman lazim inan bana 50voltla calistirmayla 75voltla calistirmayi pek farkedemezsin. Heleki 4 metrekare bir alanda Dolasiyla üç ayri anfi yapabilmen icin 3 ayri besleme yapman lazim 75voltluk besleme icin şeman var zaten. 50voltluk semada var. 2x12voltlukta var benim verdigim linkte.60 v icinde sadece 75volt beslemeyi yapip bobinlerin sarimini degistirceksin olucak. Sen yeterki 50voltluk veya 75voltlukdan birini yap. Hangisini calistirirsan ondan 3tane yapican. Hepsi icin tek devre yapman mantikli degil. Hatta sağlıklı hic değil gerci bu devreleri yapmak kolay işte degil. Ondan simdiden kolay gelsin dedim. Çünkü cok ugrasicaksin. Gerçi baskasina yaptircaksin. Dolasiyla 3 ayri besleme devresi  olarak yapip calistiracaksin.

https://320volt.com/dc-dc-1400w-konvertor-sg3525/

Ben bu devreyi yapmayı düşünüyorum iki ayrı voltaj çıkışı var birini 2×70v diğerini de 2×50V  olarak ayarlayacagim 2×50V yaptığım nüve ye ek olarak 2×12v olarak ek bi sargı daha saracam böylece üç ayrı çıkışı alabilirim diye düşünüyorum hemde tek smps devresi ile halletmis olurum diye düşünüyorum şimdi preamlari bağlayınca özellikle aktif croserver devresini bağladığım zaman çok aşırı bir bozulma oluyor ses kapalıyken potlari sona getirdikce haporler resmen inliyor bunu çözmeye çalışıyorum suan gelecek hafta da smps devresine başlayacam 24 il 33 volt arasında denememin nedeni ise kondanstor voltajı nin düşük olması elimde suan en yüksek dün aldığım 63v var aslında bana 80 veya 100v gerekiyor o yüzden düşük voltajlarda deneme yaptım

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 02 Haziran 2018, 07:54:15Voltaj pek önemli değil se neden yüksek voltajlara ihtiyaç duyuluyor hepsini 12v akü den gelen elektrikle direk Besle gitsin dimi  :D :D :D :D
Yazdiklarimi tam okumamisin. Devrelerin calisma araliklari  vardir max ve minimum degerleri ..Sen o aralikta calistirabilirsin.  "Önemli degil demek" kafaya gore calistirma demek degil sen düşük voltajlarda denedigin icin sabit voltaj ile hepsini calistirmani önerdim. Max degerlerde calistirirsan devren cok ısınacak tır  . Benim dusuncem ve karsilastigim profesyonel sistemlerdeki örnekleri, max degerin 5e bölümü nün 4 ile carpimidir. Ya da max degerde tutup akimi düşürmek, dolasiyla daha uzun ömürlü bir calisma yakalarsin.
Hepsini bir arada yapabilirsen ne mutlu sana kolay gelsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 02 Haziran 2018, 19:14:17Devrelerin calisma araliklari  vardir max ve minimum degerleri ..Sen o aralikta calistirabilirsin.  "Önemli degil demek" kafaya gore calistirma demek degil sen düşük voltajlarda denedigin icin sabit voltaj ile hepsini calistirmani önerdim
Peki diyelim ki usta voltajı düşürüp 3 anfiyi de aynı voltaj ile besledim diyelim Bu sefer smps devresinin diyotlari dayanabilirmi buna çünkü diyotlarin belli bir amper çekme özelliği var bildiğim kadarı ile ve 3 anfiyi de tek bir voltaj çıkışı ile beslersem 1100w gücü karşılayabilecek mi örneğin devrenin biri 500w gücünde bu devreyi 50v ile beslersem minumum 10A güç çekecek diyotlardan 75v ile beslersem 6.5A çekecek
Diyelim ki sözü geçen bahsettigim 1400w lik smps devresinin çıkışını paralel bağladım ve simetrik 50v çıkış aldım 3 anfi toplam minimum 1200w güce ihtiyacı olacak ve bunu 50v ile beslersem 24A çekecek toplamda yani voltajı düşük vermek diyotlari patlatmasin kapasitelerini asabilecegi için 1400w smps devresinde 750w için 6 tane IRFZ44N var 6 tanede diğer 750w için karşısında var bu 6 tane irfz44n karşılayabilecek mi çekilecek amperi
Suan devreleri toparlamaya ve bir kutuya yerleştirme planları yapıyorum nasıl bir kutu yapsam karar veremedim yani kutuyu demir saç dan mi yapsam bulabilirsem Aliminyum bir kutu mu yapsam yada daha başka bir şeyden mi yapsam bilemedim devrenin kutu ölçüleri tahmini yaklaşık 40cm×30cm×10cm boyutlarında felan olacak tabi bu ölçülerde yapınca içine smps devresinin sığıp sigmayacagini bilmiyorum şimdilik tabi bir diğer en önemli sorun ise yaptığım Crossover devresinin potlari yukarı çekince ugurlu vinlama sesinin çok aşırı artması devrede bazı bölgelere elimi dokaninca vinlama sesi 5/4ü azalıyor bu elimi dokandigim yerlerdeki temas edilen yerlere uygun dirençler yada kapasitor ekleyerek vinlama sesini minumum düzeye çekmeye çalışıyorum birde bu 1400w smps devresinin nuve ölçülerini bulamadım orası da ayrı bir soru

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Haziran 2018, 00:10:17Peki diyelim ki usta voltajı düşürüp 3 anfiyi de aynı voltaj ile besledim diyelim Bu sefer smps devresinin diyotlari dayanabilirmi buna çünkü diyotlarin belli bir amper çekme özelliği var bildiğim kadarı ile ve 3 anfiyi de tek bir voltaj çıkışı ile beslersem 1100w gücü karşılayabilecek mi örneğin devrenin biri 500w gücünde bu devreyi 50v ile beslersem minumum 10A güç çekecek diyotlardan 75v ile beslersem 6.5A çekecek
Diyelim ki sözü geçen bahsettigim 1400w lik smps devresinin çıkışını paralel bağladım ve simetrik 50v çıkış aldım 3 anfi toplam minimum 1200w güce ihtiyacı olacak ve bunu 50v ile beslersem 24A çekecek toplamda yani voltajı düşük vermek diyotlari patlatmasin kapasitelerini asabilecegi için 1400w smps devresinde 750w için 6 tane IRFZ44N var 6 tanede diğer 750w için karşısında var bu 6 tane irfz44n karşılayabilecek mi çekilecek amperi
Suan devreleri toparlamaya ve bir kutuya yerleştirme planları yapıyorum nasıl bir kutu yapsam karar veremedim yani kutuyu demir saç dan mi yapsam bulabilirsem Aliminyum bir kutu mu yapsam yada daha başka bir şeyden mi yapsam bilemedim devrenin kutu ölçüleri tahmini yaklaşık 40cm×30cm×10cm boyutlarında felan olacak tabi bu ölçülerde yapınca içine smps devresinin sığıp sigmayacagini bilmiyorum şimdilik tabi bir diğer en önemli sorun ise yaptığım Crossover devresinin potlari yukarı çekince ugurlu vinlama sesinin çok aşırı artması devrede bazı bölgelere elimi dokaninca vinlama sesi 5/4ü azalıyor bu elimi dokandigim yerlerdeki temas edilen yerlere uygun dirençler yada kapasitor ekleyerek vinlama sesini minumum düzeye çekmeye çalışıyorum birde bu 1400w smps devresinin nuve ölçülerini bulamadım orası da ayrı bir soru
ırfz44 ile sorunun yokta, çıkış diyotlarınıda 50a köprü diyotlardan takarsan sorun olmaz... Ama burdaki sorun toplam güçte bunu arabada çalıştırdığında ortaya çıkacak..

Devrenin giriş akımı 110a olacağından,  arabaya ek akü veya 200ahlık akü almalısın. bu ek şarj dinamosu takılacak. ve bu sistem için 100a-150a mekik sigorta denilen malzemeden alıcaksın (5sene önce 200tl idi) . bu ek olarak devreye dc anahtar almalısın bu özel yaptırılıyor. ac de kullandığın anahtarlar kontakları yapışıyor dolasıyla kullanamıyorsun.. aklıma gelenler bunlar.. daha öncede dediğim gibi buji kablolarını yenileyeceksin.

unutma bu devreler çok ısınır ve bozulan anfiden ziyada güç katları olur. soğutma önemli.. ayrı olarak yaparsan ısıyı bölmüş olursun ama buda çözüm değil, yaptığın sistem çok zor bir sistem. arabada 1.5kilowatt güç çekeceksin...test amaçlı kolonlardamı kullanıyorsun anfiyi yoksa mevcut sistem için aldın mı?...sonyde çalışırken 3 sene yapmıştım bu işi...gerçekten işin meşakkatli, ondan sana kolay gelsin diyorum..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 04 Haziran 2018, 11:53:06ırfz44 ile sorunun yokta, çıkış diyotlarınıda 50a köprü diyotlardan takarsan sorun olmaz... Ama burdaki sorun toplam güçte bunu arabada çalıştırdığında ortaya çıkacak..

Devrenin giriş akımı 110a olacağından,  arabaya ek akü veya 200ahlık akü almalısın. bu ek şarj dinamosu takılacak. ve bu sistem için 100a-150a mekik sigorta denilen malzemeden alıcaksın (5sene önce 200tl idi) . bu ek olarak devreye dc anahtar almalısın bu özel yaptırılıyor. ac de kullandığın anahtarlar kontakları yapışıyor dolasıyla kullanamıyorsun.. aklıma gelenler bunlar.. daha öncede dediğim gibi buji kablolarını yenileyeceksin.

unutma bu devreler çok ısınır ve bozulan anfiden ziyada güç katları olur. soğutma önemli.. ayrı olarak yaparsan ısıyı bölmüş olursun ama buda çözüm değil, yaptığın sistem çok zor bir sistem. arabada 1.5kilowatt güç çekeceksin...test amaçlı kolonlardamı kullanıyorsun anfiyi yoksa mevcut sistem için aldın mı?...sonyde çalışırken 3 sene yapmıştım bu işi...gerçekten işin meşakkatli, ondan sana kolay gelsin diyorum..

Usta bu anfi sistemindeki 2×100w olanı test ettim elimde ki mevcut kolonlarla elimde Pioneer 400rms subwoofer var ayrıca mid takımları var zaten araba da bu anfiyi tam güçte kullanmak imkansız arabanın üstünde 60A akü var dediğim gibi bu anfiyi tam güçte kullanmak imkansız araba da bu anfi sistemi normal de açık alan seslendirme anfisi olarak tasarladim arkadasa hediye edecem şimdilik arabasına takacagiz ilerde isterse evinde felanda kullanabilsin diye bu kadar yüksek güce bir sistemi takacam arabaya eğer özelden bana numaranizi yazarsaniz daha detaylı bir şekilde konuşabiliriz hem WhatsApp üzerinden resim lerle felan daha iyi olur ve daha sağlıklı bir sistem kurabilirim şimdi lik bu kadar yazıyorum da akşam daha detaylı yazarım size eğer numaranızı yazıp gönderirseniz sevinirim

i3uz

Alıntı yapılan: Malicarpar - 04 Haziran 2018, 12:20:12Usta bu anfi sistemindeki 2×100w olanı test ettim elimde ki mevcut kolonlarla elimde Pioneer 400rms subwoofer var ayrıca mid takımları var zaten araba da bu anfiyi tam güçte kullanmak imkansız arabanın üstünde 60A akü var dediğim gibi bu anfiyi tam güçte kullanmak imkansız araba da bu anfi sistemi normal de açık alan seslendirme anfisi olarak tasarladim arkadasa hediye edecem şimdilik arabasına takacagiz ilerde isterse evinde felanda kullanabilsin diye bu kadar yüksek güce bir sistemi takacam arabaya eğer özelden bana numaranizi yazarsaniz daha detaylı bir şekilde konuşabiliriz hem WhatsApp üzerinden resim lerle felan daha iyi olur ve daha sağlıklı bir sistem kurabilirim şimdi lik bu kadar yazıyorum da akşam daha detaylı yazarım size eğer numaranızı yazıp gönderirseniz sevinirim
Keske bol zamanimiz olsa herkesle biseyler yapabilsek.. soluklanmak icin ara verdigimde burasi gibi  yazarak yardimimiz olabilir ancak. Artik burdan nekadar yardim edersek o... Ama yaptigin is inan ugraasilacak is degil.. benim zaman fiyat egrim vardir. Herseyi ona gore iliskendiririm.senin yaptigin seyi ben direk hazir alirim..bu sekilde kiyasla istersen..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Malicarpar

Alıntı yapılan: i3uz - 04 Haziran 2018, 13:24:47Keske bol zamanimiz olsa herkesle biseyler yapabilsek.. soluklanmak icin ara verdigimde burasi gibi  yazarak yardimimiz olabilir ancak. Artik burdan nekadar yardim edersek o... Ama yaptigin is inan ugraasilacak is degil.. benim zaman fiyat egrim vardir. Herseyi ona gore iliskendiririm.senin yaptigin seyi ben direk hazir alirim..bu sekilde kiyasla istersen..
Usta bende biliyorum hazır almayi benim bu işlere harcadığım para ile bunun gibi on tane sistem alırım burada amaç birşeyleri başarabilmek tecrübe kazanmak sonrasında ise el emeği ile yapılmış bir hediye vermek avukat olmak için yıllarca okul okuyorsun fakat Barodan bir avukat da tutabilirsin örnek verecek olursak bunun gibi düşün ustam ben aslında YamYam ustamizin da düşüncelerini fikirlerini almak istiyordum lakin siteye gelmiyor galiba

Malicarpar

Ben bu anfiyi nasıl bir kutu yapsam karar veremedim yani kutuyu demir saç dan mi yapsam bulabilirsem Aliminyum bir kutu mu yapsam yada daha başka bir şeyden mi yapsam

memleket

Alıntı yapılan: Malicarpar - 05 Haziran 2018, 15:46:19Ben bu anfiyi nasıl bir kutu yapsam karar veremedim yani kutuyu demir saç dan mi yapsam bulabilirsem Aliminyum bir kutu mu yapsam yada daha başka bir şeyden mi yapsam
Alüminyum kompozitte olabilir..

Malicarpar

@Mr_YAMYAM  ustam yardımına ihtiyacım var suan elimdeki anfi projesini bitirmek üzereyim fakat bazı noktalarda eksiklerim var konuya yazdığım 1400w lik smps devresini yapacam fakat nuve ölçülerini bulamadım bu yüzden elimdeki çeşitli pc güç kaynaklarından söktügum trafolar var bunları nasıl kullanacağım bilmiyorum ee35 var bunları bağlasam olurmu birde sormak istediğim şu smps devresinin çıkışını anfiyi bagladigom zaman anfi devresinde bulunan kondanstor leri ve diyotlari takmaya gerek varmı yoksa direk mi baglayacam ayrıca çözemedigim bir konu var yaptığım anfide iki tane preamp var biri 5 band EQ devresi tek kaynak 9v dc ile çalışıyor diğeri ise 3 bant aktif croserver devresi simetrik 12v dc ile çalışıyor bu iki devreyi birbirine nasıl topraklayacam biraz ugrastim fakat olmadı vinlama ve ugultu sesi gitmek bir yana dahada çoğaldı ben Anfiler ve preamp lari farklı trafolarda çalıştırdım 9v luk EQ devresini pc güç kaynağı ile çalıştırdım 3 band croserver devresini 2×12v luk troid trafo ile anfiyi de 2×30v luk ayrı bir trafo ile çalıştırdım neden ayrı trafolar da calistirdin diyecek olursaniz EQ devresini croserver devresini çalıştırdığım trafoya bagladigim zaman EQ devresinin köprü diyotu patlıyor bağlantıyı şu şekilde yaptım 2×12v çıkışın 0 ile 12v tu EQ devresine bağladım yine aynı trafonun 0 ile 24v çıkışını croserver in ac girişine 12v çıkışını da gnd girişine bağladım fakat EQ devresinde ki köprü diyot patladı arti çok şiddetli bir ugutlu geldi yani simetrik trafo ile iki preamp i birden calistiramadim bunu cozemiyorum birde croserver devresini bagladigim zaman haporlerde şiddetli ugultu oluyor potlari yukselttigim zaman anfiye ve preamplara  ait resimleri felan yüklerim isterseniz yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın