Üye Olmaya Korktuğum Forum: Picproje

Başlatan seron, 15 Mayıs 2018, 14:25:24

seron

Bu forum bir ara kapatıldığında dur bakalım burası nasılmış diyerekten tanıştığım sitedir kendisi. Muazzam tartışmalar var.

Ama dur!.. tartışma değil.

Bir soru soruluyor, bir sürü kişi patır putur yanıtlıyor. Katılım yüksek. Kavga gürültü yok. Asıl mesele ise şu: üyeler işlerinde son derece profesyonel izlenimi bırakıyor. Bir kaç haftadır "ne oluyor" diye öne çıkan başlıklara bakıyorum, her defasında hevesim ve de cesaretim kırılıyor. Herifler... pardon ağabeyler aşmış birader! Öyle senin benim açtığım başlıklar çok sade, başlangı seviyesi kalıyor. İnsan istiyor ki burası da böyle olsun. Az evvel yine bir bakayım dedim şu öne çıkan başlıklara bir bakar mısınız :D

İyice aşmışlar... :D Şimdi gidip basit bir konuda cahilce bir soru soracağım, iyi dayak yiyeceğim boşver kalsın. Bu forumdan da bazı üyeler takip ediyor. Zaman zaman gevv'in mesajlarını görüyorum. Elektronikle uğraşanlar için Boreas Linux dağıtımını yapan ağabeyimiz de orada. Sorulan sorular üst düzey. Yanıtlar da öyle. Gereksiz başlık yok gibi. Birçok başlıkta sohbet de ediliyor ama ayarında. Tam bir "forum kültürü" oluşurulmuş ve buna alışılmış. Her konunun tarzı bunu yansıtıyor. Siteye ne zaman girsem bir iki başlığı okuduktan sonra korkup kaçıyorum. Yok üye olmayacağım. Güzel işler dönüyor. Haberiniz yoksa -ki çoğunuzun vardır mazisi olan bir site- gidip biraz gezinmenizi öneririm.

Hoşçakalın.

Yusuf usta

her taşın ağırlığı başka. her kuyunun yusuf'u başka. Bu forum hakikisidir, taklitleri boş ver. Maksat yaşamaktır. Teknoloji yaşamak; güzel yaşamak içindir. Bazıları hayatını teknolojiye adamış, her yeri okul yapmış olabilir. Bana ne? Ben anlamam zaten, bir profesyonelin ne işi var forumla morumla? bu kadar bilgi sitesi var madem bu kadar paylaşmak seviliyor, neden indirdiğim tek bir kodu bile çalıştıramıyorum? Ben Türk forumlarından zerre bilgi almıyorum. Hep yabancı sitelerden alıyorum bilgiyi. Yabancı ülkelerde en popüler forum ve siteler bu forum ayarında.

Akademik program izleyen izlesin, ben magazin elektronik seviyorum.
yok telif hakkı, yok emeğe saygı bilmem ne... hep şunları diyorum bu adamlara ben;  kardeşim çok değerli emeğin madem git ticaret yap. gelmişsin şu güzelim ülkemin bir türlü ayağa kalkamayan gençlerine "cahil" gözüyle bakıyorsun... İyi ki bir halt biliyorsun da bir şeyler yaptın... ne yani tanrı mı oldun? Ee? tapmamız mı gerekiyor şimdi, peki nasıl tapalım istersiniz, var mı bir özel arzu ettiğiniz tapınış şekli?

Biz de emektarız, biz de bir seviyede teknoloji içindeyiz. Ama bize soru soran korkmuyor. Abi diyoruz yahu ne daha ne olsun? Kardeşim diyoruz en azından... Karşımızdaki kamil bize kalkıp "bana kardeşim diyemezsin, doğru konuş!" diyor... Niye? Çünkü bir halt biliyor. Çok emek vermiş, uzay mekiği yapmış. Direnç fabrikası kurup ülkeyi kalkındırmış, arduino ne ülen, ben daha iyisini yaparım da demiyor ha, ardunio'da uzmanım diyor sadece! Aferin. Yarın da raspberry uzamanı olur, ölene kadar mes'ut ve bahtiyar olursun...

:)
hasılı kelam, bilgi güzel şey, yazdığım daire girmeyen herkesi ama herkesi ciddi anlamda ve samimi olarak tenzih ederim, fakat ben şahsen burada mutluyum.
selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Mayıs 2018, 23:03:18her taşın ağırlığı başka. her kuyunun yusuf'u başka. Bu forum hakikisidir, taklitleri boş ver. Maksat yaşamaktır. Teknoloji yaşamak; güzel yaşamak içindir. Bazıları hayatını teknolojiye adamış, her yeri okul yapmış olabilir. Bana ne? Ben anlamam zaten, bir profesyonelin ne işi var forumla morumla? bu kadar bilgi sitesi var madem bu kadar paylaşmak seviliyor, neden indirdiğim tek bir kodu bile çalıştıramıyorum? Ben Türk forumlarından zerre bilgi almıyorum. Hep yabancı sitelerden alıyorum bilgiyi. Yabancı ülkelerde en popüler forum ve siteler bu forum ayarında.

Akademik program izleyen izlesin, ben magazin elektronik seviyorum.
yok telif hakkı, yok emeğe saygı bilmem ne... hep şunları diyorum bu adamlara ben;  kardeşim çok değerli emeğin madem git ticaret yap. gelmişsin şu güzelim ülkemin bir türlü ayağa kalkamayan gençlerine "cahil" gözüyle bakıyorsun... İyi ki bir halt biliyorsun da bir şeyler yaptın... ne yani tanrı mı oldun? Ee? tapmamız mı gerekiyor şimdi, peki nasıl tapalım istersiniz, var mı bir özel arzu ettiğiniz tapınış şekli?

Biz de emektarız, biz de bir seviyede teknoloji içindeyiz. Ama bize soru soran korkmuyor. Abi diyoruz yahu ne daha ne olsun? Kardeşim diyoruz en azından... Karşımızdaki kamil bize kalkıp "bana kardeşim diyemezsin, doğru konuş!" diyor... Niye? Çünkü bir halt biliyor. Çok emek vermiş, uzay mekiği yapmış. Direnç fabrikası kurup ülkeyi kalkındırmış, arduino ne ülen, ben daha iyisini yaparım da demiyor ha, ardunio'da uzmanım diyor sadece! Aferin. Yarın da raspberry uzamanı olur, ölene kadar mes'ut ve bahtiyar olursun...

:)
hasılı kelam, bilgi güzel şey, yazdığım daire girmeyen herkesi ama herkesi ciddi anlamda ve samimi olarak tenzih ederim, fakat ben şahsen burada mutluyum.
selamlar.
:o  ::)  :-[  :-X  :-\  :(  >:(  8)  :o  ???  :)  ;D  :D
ben meseleye bu açıdan bakmamıştım. haklı olabilirsin.

Kazasker

ben de elektronikle alakası yok ama pek çok forumda takıldım, burası ıyi ve samimi. belki üstatlar bilgiyi doğrudan vermiyor ama balık tutmayı iyi öğretiyorlar :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 15 Mayıs 2018, 23:56:33ben de elektronikle alakası yok ama pek çok forumda takıldım, burası ıyi ve samimi. belki üstatlar bilgiyi doğrudan vermiyor ama balık tutmayı iyi öğretiyorlar :)
ben de doğrudan bilgi veren usta istiyorum. Uğraştırmasın aha böyle böyle diyerek biraz köylü diliyle anlatsın ben anlarım. :)

Evde bir sürü fikir geliyor aklıma. Bu fikirleri çiziyorum. Bilgisayara atıyorum. Bir sürü birikti. Şimdi zaman zaman konu açıp soruyorum, genelde sıkılıyor insanlar. Bende üstlerine gitmiyorum. bazıları da çözümsüz kalıyor. işten yorgun gelmiş yazmak istemiyor. Konu ilgisini çekmiyor yazmak istemiyor. Bilmiyor ya da emin olamıyor yazmak istemiyor. mühendis olmuş ama eski konuları unutmuş, gurur yapıyor hata yaparım korkusuyla yazmıyor. Beni sevmiyor yazmak istemiyor... istemiyor oğlu istemiyor. ben de istiyrum ki herkes katılsın. Olursa nasıl olur, olmazsa neden olmaz anlatsın. saçmaysa "bırak şunu abicim yeaaa" desin. ben dom sözlüyüm bazen gıcık gıcık soru sorar hönk diye cevap yazarım. darılmasın. savaşsın. inadına konuyu sürdürsün. birileri bunları okusun, sonuca varamasın. konunun neden sonuca bağlanamadığını görsün.
ben daha çok ukala ustalardan değil de sıkıntı verici üyelerden korkuyorum. geçende birisi geldi "bana RF kumanda yapın!" dedi. yani demeye getirdi. Bilgim olmamasına rağmen okuyup öğrendiklerimden ben bile birşeyler yazdım. neticede istediği şey çok zordu ve elle yapmaktansa hazırını satın alması en mantıklı ve bilenlerle beraber fikir birliği yaptığımız konuydu. ama şahıs "madem yapamıyorsunuz ben gidiyorum hıh" dedi gitti. yapamıyorsunuz dedi... lan zaten yapamayız, sen de yapamazsın diye belirtmiştik halbuki en başında ona... neden yapılamayacağını, işin zorluklarını dilimiz döndüğünce anlattık. anlamadı. anlayamadı. bizi suçladı gitti. :) konu sadece üstadlar değil yani.

Yusuf usta

abi yabancı foruma yazıyorsun, samsung bilmem ne tv aldım şu şu arızası var.
adamlar sana vidayı açmadan tut değişeceğin şeye kadar yazıyorlar. adam değişirken soruyor, abi bu değiştiğim ne? diyorlar ki kondansatör. vay karizma isim. ne iş yapar bu diyor diğeri, cevap geliyor, "boş ver adamım değiş gitsin" :)

değişen kişi sonra diyor ki, "wow süper çalıştı, ben şimdi televizyon mu yaptım" :)

burada yazsan gelecek cevaplar,
servise git, bilenden yardım al,
o kondansatörün sinüsü kosinüsü var şusu busu var, sen saçmalıyorsun, o olmaz da bu olur, yok ben mühendisim bana kafa tutma döverim, çık lan dışarıya, adresini ver lan geliyorum :)

bu mudur yahu?
herkes öyle değil, amacım karalamak değil, sadece tahammül edebildiğimiz şeyler farklı, hoşgörü sınırımız farklı, farklı da farklı işte...

yabanistanlarda bir defa "hakir görmek" ayıp. hakaret etmek suç. her şeyi yap, iç, madde kullan, ne yaptığın sana kalmış. ama saygı duy, hakaret etme, "önce insan" de. inançlara saygılı ol, nefret suçu işleme. yerim bilimi teknolojiyi, önce adam ol!

bizim ülkede durum şu,
ben şunu yaptım emek verdim.
ahan da şeması.
e kodları ne?
özele gel.
niye?

yabancılar hep ayrıntı paylaşmıyor. ama paylaşmayanın amacı zaten "sunum"... gösterip vermemek değil.
bunda okuyucu etkisi yok mu? var. adamlar sana şemadan malzeme listesi çıkarıp yazmanı isteyecek kadar tembel ve hazırcı...
şema burada, altında yazana bak; "malzemeleri yazar mısınız?"
olur. altına da kabak dolması tarifi yazarım.

Mr_YAMYAM

Benim kendimi attırmış olduğum forum sitesi :D
Bir forumu değerli kılan tek şey paylaşımlar olup, bu paylaşımların bilgilendirme niteliği taşıması özelliğidir.
Böylece o foruma uğrayan bir kişi doğru bilgilere ulaşabilsin.
Bir forumda, yandım, imdat, yardım ediin gibi başlıklarla konu açılabiliyorsa o forumun saygınlığından bahsedilemez.
Gerçekten saygın bir forum, deneylerle ve ispatlarla bir teknik konuyu açıklığa kavuşturabilmiş ve o konuyu okuyup ta gerekli testleri yapabilen bir okuyucunun başarıma ulaşmasından belli olmaktadır.
Ama bir forumda çekememezlik, üyelere hakaret ve benzeri şeyler varsa o forum forum olarak değil dedikodu merkezi olarak anılırlar.
Sıklıkla bahsetmiş olduğum bir forum vardır. DON HABER sitesi :D
Buradaki paylaşımcıların çoğu ticaretle uğraşan kişilerdir. Kendi mallarını satabilmek için doğruyu kıvırıp ta yanlışa çekmekten çekinmeyen insanlardır. Öyle ki birkaç kuruşluk kar amacı ile yanlış bilgi vermeyi kendilerine hak saymaktadırlar.
Nereden biliyorum?
Birçok arkadaşım bu foruma takılıp ta o forumdaki kişilerden PC parçaları almış ve yeterli performansı alamayınca yana döne YAMYAM abilerine dert yanmışlardır :D
Daha birkaç saat önce istanbuldan bir arkadaşım benzer bir mevzuuda beni telefon ile aramıştır.
Pıc proje sitesine ise Gevv sayesinde üye olmuştum. İlk anım yaşlı bir amcamızın iddia etmiş olduğu elektriğin akış yönü gibi bir konu idi. Konu içeriğince tartışılan bu konu belli bir noktaya gelince iddialarımın aksi kanıtlanamadığı için o şekilde kalmış ve her nedense istenmeyen bir kişi durumuna düşmüştüm. Aşağılayıcı tavırları olan ve beni çekemeyen bir kişinin hitapları doğrultusunda, küfürü basarak kendimi oradan attırmıştım :D

Forumdan reelde tanışmış olduğum bazı kişilerde ise şunları gözlemledim.
Kendi bilgileri doğru ise asla paylaşmayı sevmeyen, ama doğru bilgiler ile paylaşım yapan kişileri her nedense çekemeyen, sonra da bu bilgileri sanki kendi bilgileri imiş gibi sunmaya çalışan kişiler idi.
Bu çekememezlik öyle bir halde idi ki forum yönetimi içerisinde yer alan bazı arkadaşların bile bu durumdan dolayı ayrıldıkları ya da atıldıkları dedikodularını duymuştum.
Ancak şöyle bir durum da var.
Profesyonel bir kişi bazı konularda kendisi paylaşım yapmıyorsa, haliyle o kişi kendi sırrını vermek istemiyordur. Buna saygı duyulur, ama başkalarının ispatlamış olduğu mevzuuları kendi sahipleniyorsa, (Ki çok kez tanık olmuşumdur) o tür kişi ile paylaşımda bulunmak bence yanlıştır. Çünkü bu gibi kişilerin amacı maddi çıkarları doğrultusundadır.

Herkesleri eleştirdiğime göre kendimi de eleştireyim.
Ben profesyonel bir disiplinle yetişmiş bir kişiyim. Yani çoğu üst seviye cihazlarla haşır neşir olmuş ve bu gibi cihazları yalayıp yutmuş bir yamyamımdır.
Bir kişinin bana gelip te bir ampli yaptım süper çalıyor demesi, bana fazlaca birşey ifade etmemektedir. Keza kendim de yaptım ve paylaştım.
Ama yapılan bir amplinin teknik verileri ilmine göre ölçülüp te bu ölçümler gereği gibi paylaşılabiliyorsa işte o olay gerçek bir bilgi paylaşımıdır.
Grounding konusundaki paylaşımlarımı bilirsiniz. Son derece karmaşık olan böyle bir konunun direk olarak paylaşımı bile çoğu kişileri kızdırabilmektedir. Ama bir arkadaşımıza bu işi deneylerle ve uygulaması ile gösterebildiğim takdirde o kişi o konuyu anlamasa bile yapılan başarım doğrultusunda ilerde mutlaka konuya aşina olacaktır.
ÖRNEKLER:
@mustafa281  için bir uyduruk mikrofon pre amplisi.
@memleket  için bir ampli.
@kazasker  için bir uyduruk ampli.
Tüm bunlar benim gurur kaynağım değildir. İyi kalite bir cihaz yapabilen kişi sadece benim önerilerim doğrultusunda bir mevzuda dikkatli ve ilmine göre hareket etmiştir o kadar. Cihazı yapan da övünmesi gereken de yine kendisidir. Ben sadece önayak olmuşumdur.
@seron  da bilir ki ben bilgilerimi paylaşmaktan çekinmem. Hatta kendisine de çok şeyleri öğretmeye çalıştığımı iyi bilir.
Bu forumda paylaşımlarını esirgemeyen ve gereği gibi önerilerde bulunan değerli kişiler de vardır.
Aklıma gelenler içerisinde Yusuf usta ve BUZ arkadaşımızı söyleyebilirim.
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Mayıs 2018, 00:14:29abi yabancı foruma yazıyorsun, samsung bilmem ne tv aldım şu şu arızası var.
adamlar sana vidayı açmadan tut değişeceğin şeye kadar yazıyorlar. adam değişirken soruyor, abi bu değiştiğim ne? diyorlar ki kondansatör. vay karizma isim. ne iş yapar bu diyor diğeri, cevap geliyor, "boş ver adamım değiş gitsin" :)

değişen kişi sonra diyor ki, "wow süper çalıştı, ben şimdi televizyon mu yaptım" :)

burada yazsan gelecek cevaplar,
servise git, bilenden yardım al,
o kondansatörün sinüsü kosinüsü var şusu busu var, sen saçmalıyorsun, o olmaz da bu olur, yok ben mühendisim bana kafa tutma döverim, çık lan dışarıya, adresini ver lan geliyorum :)

yabancılar hep ayrıntı paylaşmıyor. ama paylaşmayanın amacı zaten "sunum"... gösterip vermemek değil.
bunda okuyucu etkisi yok mu? var. adamlar sana şemadan malzeme listesi çıkarıp yazmanı isteyecek kadar tembel ve hazırcı...
şema burada, altında yazana bak; "malzemeleri yazar mısınız?"
olur. altına da kabak dolması tarifi yazarım.
Aabi süper yaaf. Dilimi dişimi okumuşsun :D

Yusuf usta

Furkan KELEŞOĞLU

@Seron

Tamamda senin bahsettiğin yerin sadece bir uzmanlık dalı var oda YAZILIM.  bu forum öyle değil ki Elektrikten yazılıma kadar ben burada gördüm elektronikten mekaniğe kadar gördüm.

Fakat şöylede birşey ordaki katılımcıların %70 sorunlarını cözüp fıyyy diye ortadan kaybolan kitle diğer %30 luk kesimde yıllardır zaten var olan köklü cevapları sır gibi saklayıp biri geldiğinde uzmanmış gibi verip göndermek bizim milletimizde araştırma diye bir kavram yok.

bir kere bizim işimiz İNGİLİZCE birşeyi türkce bulamadıysan ingilizce arıyacaksın zaten adam arasa ingilizce orda forumda  profesyonel gösteriş sergileyen arkadaşlarında yabancı sitelerden copyy yaptığını görürler.

HAAA. cok iyi olan abilerimiz var onlar zaten kalıplaşmış cümleleri pek kullanmaz kullanıcıya göre ayar vermeye calışır (anladığı şekilde öğretmeye)  birisi sana gelipte bu böyle yapılır diyip giderse oda o konuyu tam bilmiyordur kalıplamış cümleyi öğrenmiş her yerde papağan gibi onu diyip duruyordur.

Ben yabancı sitelere takılmaya başladıktan sonra bizim yaptığımız coğu şeyin oyuncak bile sayılmadığını ve hatta yarısındna coğunun'da o sitelerden araklandığını gördüm :D Şimdi'de arduino diye bir bela cıktı başımıza adam orda 2 kod yazıyor EFELENİYOR :DDDDD sonra bir sıkıntı cıktımı cözemiyor ha bir adam birşeyi temelden öğrenip kullanım acısından kolay olsun diye arduino ve benzeri hazır yapı kullanıyorsa bir şey diyemem ama hiç bilmeyip'te arduino ya hazır kütüphaneden fonksiyon cektirerek bir bok yapanlara af ederseniz deli oluyorum.

Şimdi bende UZMANIM - PROFESYONELİM demiyorum öğrendiğim tek şey varsa oda hiç bir şey bilmediğimdir. Hepimiz her gecen gün yeni şeyler öğreniyoruz tabi ki büyük kücük demeden paylaşmak gerekiyor ama ben birşeyi paylaşmaktan cekiniyorum UZMAN değilim PROFESYONEL olarak kendimi görmüyorum en kücük bir yanlış bilgi vermem o insanların o konuyu tamamen yanlış anlayıp yıllarca düzeltmekte zorlanmasına yol acar ki.

ÖRNEK : PWM
Lise yıllarında ben bu lanet şeyi voltaj ayarlıyor diye biliyordum. ki öyle değil ve ders müfredatında bile yanlış gösterilen birşey %50 pwm 2.5 volt muş hadi lan oradan :D
senin verdiğin pwm in frekansını zaten ölcü aleti ölcemez yanlış gösterir. osilaskopu aldığımda gördüm ki hiç bir zaman dalganın genliği 5 volttan aşşağıya düşmüyor sadece yüksek kenarın acık kalmaz zamanı değişiyor :D ve salak gibi bende onla birşeyler yapmaya calışmışım.

Birine PWM nedir diye sordukmuydu aynı şeyleri papağan gibi tekrarlayan kişiler yüzünden bence büyük ihtimal onlarda %50 duty cyclın 2.5 volt olduğunu sanıyorlardır. 

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Mayıs 2018, 03:31:17@Seron

Tamamda senin bahsettiğin yerin sadece bir uzmanlık dalı var oda YAZILIM.  bu forum öyle değil ki Elektrikten yazılıma kadar ben burada gördüm elektronikten mekaniğe kadar gördüm.

Fakat şöylede birşey ordaki katılımcıların %70 sorunlarını cözüp fıyyy diye ortadan kaybolan kitle diğer %30 luk kesimde yıllardır zaten var olan köklü cevapları sır gibi saklayıp biri geldiğinde uzmanmış gibi verip göndermek bizim milletimizde araştırma diye bir kavram yok.

bir kere bizim işimiz İNGİLİZCE birşeyi türkce bulamadıysan ingilizce arıyacaksın zaten adam arasa ingilizce orda forumda  profesyonel gösteriş sergileyen arkadaşlarında yabancı sitelerden copyy yaptığını görürler.

HAAA. cok iyi olan abilerimiz var onlar zaten kalıplaşmış cümleleri pek kullanmaz kullanıcıya göre ayar vermeye calışır (anladığı şekilde öğretmeye)  birisi sana gelipte bu böyle yapılır diyip giderse oda o konuyu tam bilmiyordur kalıplamış cümleyi öğrenmiş her yerde papağan gibi onu diyip duruyordur.

Ben yabancı sitelere takılmaya başladıktan sonra bizim yaptığımız coğu şeyin oyuncak bile sayılmadığını ve hatta yarısındna coğunun'da o sitelerden araklandığını gördüm :D Şimdi'de arduino diye bir bela cıktı başımıza adam orda 2 kod yazıyor EFELENİYOR :DDDDD sonra bir sıkıntı cıktımı cözemiyor ha bir adam birşeyi temelden öğrenip kullanım acısından kolay olsun diye arduino ve benzeri hazır yapı kullanıyorsa bir şey diyemem ama hiç bilmeyip'te arduino ya hazır kütüphaneden fonksiyon cektirerek bir bok yapanlara af ederseniz deli oluyorum.

Şimdi bende UZMANIM - PROFESYONELİM demiyorum öğrendiğim tek şey varsa oda hiç bir şey bilmediğimdir. Hepimiz her gecen gün yeni şeyler öğreniyoruz tabi ki büyük kücük demeden paylaşmak gerekiyor ama ben birşeyi paylaşmaktan cekiniyorum UZMAN değilim PROFESYONEL olarak kendimi görmüyorum en kücük bir yanlış bilgi vermem o insanların o konuyu tamamen yanlış anlayıp yıllarca düzeltmekte zorlanmasına yol acar ki.

ÖRNEK : PWM
Lise yıllarında ben bu lanet şeyi voltaj ayarlıyor diye biliyordum. ki öyle değil ve ders müfredatında bile yanlış gösterilen birşey %50 pwm 2.5 volt muş hadi lan oradan :D
senin verdiğin pwm in frekansını zaten ölcü aleti ölcemez yanlış gösterir. osilaskopu aldığımda gördüm ki hiç bir zaman dalganın genliği 5 volttan aşşağıya düşmüyor sadece yüksek kenarın acık kalmaz zamanı değişiyor :D ve salak gibi bende onla birşeyler yapmaya calışmışım.

Birine PWM nedir diye sordukmuydu aynı şeyleri papağan gibi tekrarlayan kişiler yüzünden bence büyük ihtimal onlarda %50 duty cyclın 2.5 volt olduğunu sanıyorlardır. 

elektronik her geçen saniye kendini güncelliyor. yeni teoriler yeni yöntemler, değişik çözüm arayışları, ihtiyaca göre gereksinim duyulan çareler üretiliyor. ve zamanla dahada hızlı olmak için, onu gerçekleştirecek cihazları tanıyoruz. dolasıyla eski teknikler ve bilgiler yanlış değillerdi. ozaman bilgiye ulaşmak zordu. Elimizdeki cihazlarla önce onların voltaj değişikliklerini okurduk.. düşünebiliyormusun.. 1999 da Gsm Jammer ve repeater yapıyordum. bunların frekansını, spectrum analyzerim yoktu ölçü aleti ile 800mhz 900mhz leri ölçüyordum.datasheetteki voltaj değerlerine göre çıkan frekansın ne olması gerektiğini buluyordum. sonra avea yanı aria çıktı 1800mhzlere dedim dur sinyal kendi kendini bozuyor osilasyon yaratıyor. sonra 2.el bir spectrum analyzer aldım.. demem oki teknikler ekipmanlar kısıtlı olduğundan bunlarla uğraşan kişilerde benim zamanımdaki gibi sadece okuyabildiklerini söylemişlerdir.. keşke herkes güzel bir laboratuvarı olsada beynimizi yok eden sinyal kirliliğini görse..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

yahu arkadaşlar ne bileyim benim o kadar forum deneyimim yok bir burada takılıyorum bir de fullprogramlarindir korsan sitesinde yardım ve istek kısmında sıkıntı yaşayanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. yıllardır beni tanıdılar üstad diyorlar artık :) bir de maksat burayı kötülemek değildi zaten anlatmaya çalıştığım oha şu siteye bakın buraya göre ne kadar da aktif...
Ben gevv siteyi geçici olarak kapatınca ortada kaldım resmen. dur bir bakayım şu siteye dedim. taa o zamandır bakıp bakıp kaçıyorum çünkü benim açtığım başlıklar gibi şeylere uygun gelmiyor. Başlıkların çoğuna bakıyorum benim soracağım şeylere küfür edeceklermiş gibi bir izlenim çıkıyor ortaya. e ben de korkuyorum. sizler deneyimlisiniz bu konuda demek ki, bir sürü dert yanmışsınız. işin o boyutunu düşünmemiştim ben.
@i3uz o dediğin sinyal kirliliği olayı açısından o kadar anlatacağım dert yanacağım şeyler var ki burada anlatılmaz... ben hayattan bıkmış ve insanlardan nefret eden bir insan haline gelmiş durumdayım şu anda. Çinin bir bölgesinde arılar tamamen yok olmuş durumda. oranın yerel halkı ellerinde kuş tüyünden yapma fırçalarla ağaçları tek tek gezerek çiçekleri elle döllüyor. Alman bilimadamları dünyadaki böcek türlerinin 3de ikisinin yok olduğunu tesbit etmişler. yakın zamanda ot bitmeyecek ot! Bizim millet ve dünya milletleri şu akıllı telefon hastalığına devam ettiği sürece, hatta youtube, face, twitter gibi saçma ve gereksiz platformlar devam ettiği sürece yakın zamanda bir kıyametin kopacağına emin olun. sadece google ve youtube serverleri hergün kaç bin kW elektrik harcıyor kimbilir. ve yetmediği için her geçen gün üyelerin saçma ve gereksiz içeriklerini barındırmak için yeni server istasyonları kuruluyor. harcanan elektriği bir düşün. sizler elektronikçisiniz hesap kitap yapın. bir de tüketicilerin bilgisayar, telefon tabletten harcadığı elektrik enerjisini hesaplayın. o tabletleri telefonları, asgari ücretle alınan smart TVleri üretmek için harcanan doğayı ve salınan zehiri hesaplayın. milletin nasıl da cahilce ve görmemişçesine saldırıp aldığını, aldıkları içinde firmaların nasıl da aç gözlüce üretip hiçbirşeyi umursamamasını düşünün... ciddi zamanlar yaşıyoruz aha şuraya yazıyorum. Allah sonumuzu hayretsin.
Velhasılkelam, Teknoloji iyi de, görgüsüzlük ve bağımlılık iyi değil... Ben yetkili bir kişi olsam ful yasaklarım herşeyi.  ;) ciddiyim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın