Trafoya Bağlanan Kondansatör Nasıl Hesaplanır?

Başlatan seron, 14 Mayıs 2018, 12:10:22

seron

Trafo primerine bağlanan kondansatörü tesbit etmede hangi formül kullanılıyor?
Yardım etmek isteyenler link verebilir/anlatabilir mi? Nasıl arayacağımı bilmiyorum şurada birşey buldum örnek:
http://www.emo.org.tr/ekler/4b2935c74814b2c_ek.pdf?dergi=1080
tabi ki teknik bilgim yetersiz olunca anlama zorluğu çekiyorum. bir de oradaki trafolar çok büyük sanırım.
Yapılan iş kompanzasyon. Reaktif-endüktif gücün şebekeye geri tepmemesi için yapıyoruz anladım. Ama X-Watt'lık bir trafom varsa, pirimere bağlayacağım kapasitörü en basit yoldan nasıl hesaplamalıyım? Yardımcı olmak isteyen var mı? Yoksa da canınız sağolsun.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 14 Mayıs 2018, 12:10:22Trafo primerine bağlanan kondansatörü tesbit etmede hangi formül kullanılıyor?
Yardım etmek isteyenler link verebilir/anlatabilir mi? Nasıl arayacağımı bilmiyorum şurada birşey buldum örnek:
http://www.emo.org.tr/ekler/4b2935c74814b2c_ek.pdf?dergi=1080
tabi ki teknik bilgim yetersiz olunca anlama zorluğu çekiyorum. bir de oradaki trafolar çok büyük sanırım.
Yapılan iş kompanzasyon. Reaktif-endüktif gücün şebekeye geri tepmemesi için yapıyoruz anladım. Ama X-Watt'lık bir trafom varsa, pirimere bağlayacağım kapasitörü en basit yoldan nasıl hesaplamalıyım? Yardımcı olmak isteyen var mı? Yoksa da canınız sağolsun.

bununla ilgili bir çok teknik döküman bulabilirsin..ama bir elektronikçi olarak benim prensibimi ve tüm tamircilerin kondansatör hakkındaki düşüncesini açıklayım.

mantık güç kaynakları, besleme devreleri olarak;
 kondansatör, filtreleme ve depolama elemanıdır. yanı bir güç kaynağı yaptığımızda bu olayı gerçekleştirmeye çalışırız. burdaki dc voltajı kararlı düz bir çizgi haline getirmemiz için, (ac voltaj dalgalı, dc voltaj düz dogru olarak geçer) diyotlardan sonra kondansatör bağlamamız gerekir. ve bu güç kaynağını yeterli gücü sağlayabilmesi için depolama yapmamız gerekir.  güç kaynağını hesaplamasına gelince genelde osilaskopta gördüğümde düz bir çizgi haline gelmesini istediğimiz voltaj, minumum değer olan 1000mf ile gerçekleşmektedir. bunun altındaki değerler düze yakın değerlerdir benim için kararsız devrelerdir. (bu tarz devrelerin gerekli olduğu alanlarda vardır). Dolasıyla mantık böyle ilerliyor.. bir güç kaynağı gerekli voltajı sağladığı ürettiği devre için  sürekli güç üretir. ama kondansatör değeri nekadar küçükse trafo okadar yorulur. değer artıkça trafo rahatlar ve trafoya binen yük hafifler burdaki değerde benim için 10000mf dır. hanı prizden fişi çektiğimizde birkaç saniye daha çalışmaya devam eder ,dolasıyla buda boşalan kondansatörleri voltajıdır. ses sistemlerinde ve ups sistemlerinde bu değerler tercih edilir. kondansatör değeri artıkca dogru düz bir voltaja dahada yaklaşırsın.. yanı pilerdeki voltaj gibi temiz ve parazitsiz voltaja ulaşmak amacımız..

tamir  ve güç kaynağı yaparken bu yukardaki kural geçerlidir.  aslında tahta olsa daha rahat çizerek anlatılır. düşündüklerimizi ve anlatmak istediklerimizi tam yazıya dökemiyoruz. buda beceri istiyor. kullandığımız kelimeler sabit olduğundan, olanlarla bunlar anlatılıyor.
yüz yüze geldiğimizde sana diyeceğim şu olur;
kararlı güç kaynağı yapacaksan. 1000mf dan başlayarak herhangi bir değer takabilirsin.. güçlü ve temiz  bir kaynak yapacaksan 10000mf takmalısın derdim. sen tabi kelimelere takıldığın için yine bişeyleri kurcalarsın.. bazı konularda basit düşünmek gerekir. milimetrik hesaplamaların olduğu konularda var, olmayan konularda var.. dolasıyla tamirci kafasıyla bunu söylerim..

Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

yok @i3uz sen yanlış anlamışsın.
ben filtreleme için kullanılan C den bahsetmiyorum. O ayrı. Ben trafonun girişine yani ACye paralel C'den bahsediyorum. Yüksek güçlü trafolar ve motorlar gibi endüktif almaçların girişine paralel C uygulanır ki aktif reaktif olayı çözülsün. Elektrik sayacı fazla yazmasın. mahalle trafosuna fazla yük binmesin. benim bilmediğim başka başka olaylar olmasın.
Aha bak çiziyorum:

DC filtre konusunda da yanlışın olduğunu düşünüyorum. İnsanın yanlışı olabilir bu doğaldır ayıp değil. Ustadan yetişmiş de olsan mühendis de olsan ayıp değil. Ben sana kırıcı olmamak için çok titiz davranıyormuş gibi yapıyorum ama bariz yanlışlıklar olunca kelime hatası bahanesiyle aslında yanlışını düzeltiyorum. Anlattığın filtreleme olayında 10.000uF en iyisidir demek doğru olmaz onun da bir ayarı ve hesaplaması var her devreye gitmez. bazı devreler vardır. devre kapalıyken kondansatörde güç birikir birikir birikir... Vmax olur yani kapastör uçlarındaki gerilim doruk seviyeye ulaşır. devreyi açınca yüksek gerilim+akım bir anda devreyi yakar. Bunu en iyi ustalar anlatır benim anlatımım bu kadar.

Ben karşımdaki insan usta da olsa yanlışları olabileceğini ve bunun doğal olduğunu düşünen bir insanım. Yani burada seni düzeltmem ukalalıktan kaynaklanmıyor.

Bizim mahallede bir abiyle sohbet ediyoruz konu bilişim-bilgisayar olayına geldi. Bu abinin bir akrabası varmış. Bu hanım bilgisayar mühendisliği bitirmiş. Şu anda web tasarımı yaparak ekmeğini kazanmaya çalışıyormuş. bir gün bir akrabası buna bilgisayarını getirerek format ve kurulum yapmasını istemiş. Bu hanım kızımız da "iyi de ben kurulum yapmayı bilmiyorum ki..." demiş. Bu hanım bilgisayar mühendisi. Ama kurulum yapamıyor. Ayıp mı, hayır. Ama bilse daha iyi olur. Ben bir hoca olsam mühendislik hazırlık dersi başlar başlamaz öğrencilerin ellerine korsan win7 DVDsi dağıtır hadi bakalım önce kullanacağınız sistemi kurmayı öğrenin diye başlardım.

Yukarıda ve diğer konularda yapılan basit yanlışları düzeltmek benim harcım değil ama ister istemez düzeltme gereği duymamın nedeni usta yanında yetişmiş de olsa mühendis de olsa açığı kapatmasıdır. Ben kitaplardan okuyorum. Usta yanında yetişen görerek ve uygulayarak öğreniyor. İşin nedenini doğru kavrıyor/kavrayamıyor... Bak diğer konularda anlattığım olayları git araştır benim dediğime geleceksin.

Olay bu :)

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 15 Mayıs 2018, 13:33:07yok @i3uz sen yanlış anlamışsın.
ben filtreleme için kullanılan C den bahsetmiyorum. O ayrı. Ben trafonun girişine yani ACye paralel C'den bahsediyorum. Yüksek güçlü trafolar ve motorlar gibi endüktif almaçların girişine paralel C uygulanır ki aktif reaktif olayı çözülsün. Elektrik sayacı fazla yazmasın. mahalle trafosuna fazla yük binmesin. benim bilmediğim başka başka olaylar olmasın.
Aha bak çiziyorum:

DC filtre konusunda da yanlışın olduğunu düşünüyorum. İnsanın yanlışı olabilir bu doğaldır ayıp değil. Ustadan yetişmiş de olsan mühendis de olsan ayıp değil. Ben sana kırıcı olmamak için çok titiz davranıyormuş gibi yapıyorum ama bariz yanlışlıklar olunca kelime hatası bahanesiyle aslında yanlışını düzeltiyorum. Anlattığın filtreleme olayında 10.000uF en iyisidir demek doğru olmaz onun da bir ayarı ve hesaplaması var her devreye gitmez. bazı devreler vardır. devre kapalıyken kondansatörde güç birikir birikir birikir... Vmax olur yani kapastör uçlarındaki gerilim doruk seviyeye ulaşır. devreyi açınca yüksek gerilim+akım bir anda devreyi yakar. Bunu en iyi ustalar anlatır benim anlatımım bu kadar.

Ben karşımdaki insan usta da olsa yanlışları olabileceğini ve bunun doğal olduğunu düşünen bir insanım. Yani burada seni düzeltmem ukalalıktan kaynaklanmıyor.

Bizim mahallede bir abiyle sohbet ediyoruz konu bilişim-bilgisayar olayına geldi. Bu abinin bir akrabası varmış. Bu hanım bilgisayar mühendisliği bitirmiş. Şu anda web tasarımı yaparak ekmeğini kazanmaya çalışıyormuş. bir gün bir akrabası buna bilgisayarını getirerek format ve kurulum yapmasını istemiş. Bu hanım kızımız da "iyi de ben kurulum yapmayı bilmiyorum ki..." demiş. Bu hanım bilgisayar mühendisi. Ama kurulum yapamıyor. Ayıp mı, hayır. Ama bilse daha iyi olur. Ben bir hoca olsam mühendislik hazırlık dersi başlar başlamaz öğrencilerin ellerine korsan win7 DVDsi dağıtır hadi bakalım önce kullanacağınız sistemi kurmayı öğrenin diye başlardım.

Yukarıda ve diğer konularda yapılan basit yanlışları düzeltmek benim harcım değil ama ister istemez düzeltme gereği duymamın nedeni usta yanında yetişmiş de olsa mühendis de olsa açığı kapatmasıdır. Ben kitaplardan okuyorum. Usta yanında yetişen görerek ve uygulayarak öğreniyor. İşin nedenini doğru kavrıyor/kavrayamıyor... Bak diğer konularda anlattığım olayları git araştır benim dediğime geleceksin.

Olay bu :)
Başlık yanlış doğrusu kompanzasyon hesabı olmalıydı. başlığı okuyunca hemen zıpladım...
malesef  bunlar usta yanında öğrenilmiyor. 4 sene meslek lisesi,2 sene yüksek okul, 4 sene lisans okuyarak matematiksel hesaplar için cebimizde fonsiyonlu hesap makineleriyle dolaşırdık. makinen yoksa derse alınmazdın. bir soru sorulurdu. sınavlarda. yaparsan geçerdin.. basit anlat dediğim için bu olayı böyle anlattım. elektronik zaten hesap işi " teknik yetersizliğin olduğunu belirtiğin için böyle anlattım. bu aralar konu güç kaynakları olunca hızlıca bahsedeyim dedim.. bu yazdılarım lise hocalarının bilgileridir. anlattığım durum dogrudur. filtreleme elektronikde ilk konulardandır.. herşey heryerde doğrudur diyemeyiz zaten yazımda belirdiğim gibi.. ama  kompanzasyon hesabını istemişsin.

maalesef bu basitce anlatılacak konu değil çünkü bu hesabı yaparken hat üzerinde olan tüm yüklerin nasıl bir  etkileşim ve değerler sinsilesi gösterceğinin bilinmesi gerekiyor.  ilk yazdığım konudaki gibi basit yöntemi tabikide var ama stardart sapması büyük kalıyor.. dolasıyla bunları belirlemede en büyük unsur imalatcıdır doğru karekteristikleri  onlar verebilir.. onun bilgileri doğru kabul edilir. kısacası basit olarak ortamala değerler yazılır.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 15 Mayıs 2018, 17:22:01maalesef bu basitce anlatılacak konu değil çünkü bu hesabı yaparken hat üzerinde olan tüm yüklerin nasıl bir  etkileşim ve değerler sinsilesi gösterceğinin bilinmesi gerekiyor.  ilk yazdığım konudaki gibi basit yöntemi tabikide var ama stardart sapması büyük kalıyor.. dolasıyla bunları belirlemede en büyük unsur imalatcıdır doğru karekteristikleri  onlar verebilir.. onun bilgileri doğru kabul edilir. kısacası basit olarak ortamala değerler yazılır.
Hah tamam oldu şimdi. O zaman hiç bulaşmıyayım. Teşekkürler.
Dur dur EDİT:
"4 sene meslek lisesi,2 sene yüksek okul, 4 sene lisans okuyarak matematiksel hesaplar için cebimizde fonsiyonlu hesap makineleriyle dolaşırdık."
bunları söyleyen birisi nasıl olur da ciddi hatalar yapar? daha doğrusu bilgiyi yanlış anlatır? ya da doğru bilgiğini anlatamaz? Anlatım biçimine bakınca yukarıda saydığın okullardan mezun değil de benim gibi karadüzen yapan biri izlenimi veriyorsun ben şaşırdırm...benim cahilliğim kusura bakma. yani bu forumdan çok yardım Allah razı olsun. Ama senin anlattıklarına takılıyorum hep. Şu akım lede geri döner olayını hala unutamıyorum :)

Mr_YAMYAM

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

@Seron ben'de kompanzasyon ile ilgili liseden kalma notlar mevcut boş bir zamanımda detaylı ve örnekli bir anlatım yazarım buraya fakat bir trafoda kompanzasyon yapacaksan cıkışıda önemlidir cünkü cıkıştaki yük değiştikce bu değişim girişede yansıyasacak zaten bunun icinde.

-REAKTİF GÜÇ KONTROL RÖLELERİ vardır.   Buna kondansatörler bağlanır cıkıştaki yüklere veya bağlı yüke göre İLGİLİ KONDANSATÖRÜ devreye alır veya cıkarararak kompanzasyonu sabit tutarak en iyi kompanzasyonu yapmaya calışır sen diyelim .

bir hesaplama yaptın trafoya tam gücüne göre kondansatör sectin ve taktın eee cıkışta yük yokken ne olacak ? bu sefer yaptığın kompanzasyon hiç bir işe yaramamış olacak.  Kompanzasyon güce göre yapılır ama değişken gösterecekse onun icinde dediğim gibi REAKTİF GÜC KONTROL RÖLE'leri kullanılır.   Lisede bende sevmezdim HESAP VE FORMÜLLERİ uğraştırıcı idi ama şimdi okadarda karışık gelmiyor tabi   Ünide Formül cözdürdükleri icin aşina olduk diyebilirim :D

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 15 Mayıs 2018, 22:27:49Hah tamam oldu şimdi. O zaman hiç bulaşmıyayım. Teşekkürler.
Dur dur EDİT:
"4 sene meslek lisesi,2 sene yüksek okul, 4 sene lisans okuyarak matematiksel hesaplar için cebimizde fonsiyonlu hesap makineleriyle dolaşırdık."
bunları söyleyen birisi nasıl olur da ciddi hatalar yapar? daha doğrusu bilgiyi yanlış anlatır? ya da doğru bilgiğini anlatamaz? Anlatım biçimine bakınca yukarıda saydığın okullardan mezun değil de benim gibi karadüzen yapan biri izlenimi veriyorsun ben şaşırdırm...benim cahilliğim kusura bakma. yani bu forumdan çok yardım Allah razı olsun. Ama senin anlattıklarına takılıyorum hep. Şu akım lede geri döner olayını hala unutamıyorum :)

Zaten insanlar hep bundan yaniliyorlar. Kimse yanlis birsey soyleyemez kirk tane dogru soylersin. 1 tane yanlis soylersin bak gordunuzmu yanlis dedi. Bu bilmiyor bisey Olursunuz. Halbuki önemsenecek konu olmadigindan üstün körü konusmusum. Orda onemli olan devredir. Oturup sayfalarca sey anlatcak halim yoktu. Alan alsin bilgiyi varsin herkez cahil bilsin. Burda zaten amac insanlara yardimci olmak olursam ne mutlu bana olamasamda oluncaya kadar devam insanlarin soylediklerine takılırım ama yine bildigimden şaşmam hele bu ortamlarda hic umursamam ondan sıkıntı yok .. cahil mühendis olarak bilin beni. benim yanlisimi bulmak icin bile bir teknik bilgi okumanız size yarari vardir. Rahmetli hocam söylemisti bu lafi yazdigi kitaplari elestirirdik. Dolasiyla ogrenecek cok seyimiz var. Bu cahillikten kurtar bizi seron :)
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 16 Mayıs 2018, 04:23:43Zaten insanlar hep bundan yaniliyorlar. Kimse yanlis birsey soyleyemez kirk tane dogru soylersin. 1 tane yanlis soylersin bak gordunuzmu yanlis dedi. Bu bilmiyor bisey Olursunuz. Halbuki önemsenecek konu olmadigindan üstün körü konusmusum. Orda onemli olan devredir. Oturup sayfalarca sey anlatcak halim yoktu. Alan alsin bilgiyi varsin herkez cahil bilsin. Burda zaten amac insanlara yardimci olmak olursam ne mutlu bana olamasamda oluncaya kadar devam insanlarin soylediklerine takılırım ama yine bildigimden şaşmam hele bu ortamlarda hic umursamam ondan sıkıntı yok .. cahil mühendis olarak bilin beni. benim yanlisimi bulmak icin bile bir teknik bilgi okumanız size yarari vardir. Rahmetli hocam söylemisti bu lafi yazdigi kitaplari elestirirdik. Dolasiyla ogrenecek cok seyimiz var. Bu cahillikten kurtar bizi seron :)
yok sen iyice kendini ezmişsin :)
ben seni burada uzunca süredir biliyorum. Birçok konuda yazdığın yorumdan deneyimli olduğun izlenimi çıkıyor ama anlattığın şeye yani bana cevap verişine bakınca da,.... o kadar da bilmiyormuş gibi davranma canım :) Ali okulundan mezun gibi yazıyorsun. Sen teknik detaylı anlat ben anlamazsam sana anlamadım derim.

Furkan KELEŞOĞLU

@seron   Buraya yazacağım notların neredeyse aynısını bu sayfa paylaşmış güzel bir anlatımı mevcut bunu yalayıp yuttuktan sonra biraz daha ilerleyebilirsin.

- http://www.elektrikrehberiniz.com/kompanzasyon/kompanzasyon-hesabi-5440/

mustafayilmaz

Şu linkte kompanzasyon hesabı var. Sadece hesabını mı öğrenmek istiyorsun yoksa mantığını mı?

https://drive.google.com/file/d/0B5yVs9eEWDyvaHBSN3RsbXN1bGs/view?usp=sharing

seron

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 27 Mayıs 2018, 01:08:03Şu linkte kompanzasyon hesabı var. Sadece hesabını mı öğrenmek istiyorsun yoksa mantığını mı?

https://drive.google.com/file/d/0B5yVs9eEWDyvaHBSN3RsbXN1bGs/view?usp=sharing
Hocam elimde güçleri 10W ile 150W arasında değişecek türden muhtelif trafolar var. Bunların kompanzasyon hesaplarını öğrenebilmek ve çok yakmasın istiyordum. Önce trafonun boştaykenki hesaplaması gerekli idi. Daha sonra yüke bindikçe nasıl hesaplanır ve nasıl bir kondansatör takılmalıdıra gelecektim. Fakat hesaplama yöntemlerine bakınca kendi başıma yapamayacağımı anladım. hesap formülü olmasa da bana 10W için >şu mikrofarad, .... 100W için> bu mikrofarad diye tablo olsaydı yine yeterdi. Şu anda akü şarjı için bir trafo var ve ben ne değerde kapasitör bağlayacağımı bilmiyorum. Aküye bağlayınca bir anlamda tam yüke giriyor. Hesap olayı için trafonun tüm özelliklerini bilmem gerektiğini anlayınca vazgeçtim şimdilik önemli değil. Okuyan başkaları için varsa tablo sunabilirsiniz.

mustafayilmaz

@seron Reaktif güç -yani kapasitörün ve bobinin çektiği güç- son kullanıcı için faturalandırılmaz.  Sanayideki yükler çok büyük olduğu için kompanzasyon gerekir.  Yapılmazsa veya sınır aşılırsa ceza yerler. 

Peki kompanzasyon yapılmazsa ne olur?

Hatlarda daha fazla kayıp olur.

Daha büyük generatör, trafo gerekir.

Daha büyük iletken, direk, izolatör kullanılması gerekir.

Enerji üretim ve taşıma maliyeti artar.

Var olan şebekede kompanzasyon devre dışı kalırsa, yük çok büyükse generatörler domino taşı gibi devreden çıkmak zorunda kalır.

Kısaca kompanzasyon 100w - 150w yük için kompanzasyon gerek yoktur.

seron

Benim bilgisizliğim kusura bakmayın.
Doğaya bir yararı da olmaz sanırım... Tamam bağlamıyorum o zaman. Ben faturayı düşünmemiştim. Bu aralara israfa kafayı taktım :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın