Ana içeriğe git
Konu: gerilim akım arasındaki faz farkı (158 Kez okunmuş)

gerilim akım arasındaki faz farkı

Arkadaşlar AC devrelerde sürekli duyduğum bobin ve kondansatörlerden dolayı oluşan akım, gerilim arasındaki farkdan bahsediliyor. Buradaki bahsedilen fark  mesela prizdeki gerilim ile ona bağlı sistemdeki  bobinin uçları arasındaki oluşan geriliminin faz farkı mı dır?
Eğer öyle değilse benim kafamı karıştıran gerilim olmadan akım nasık oluşuyorda faz farkı meydana geliyor ? Birde bu faz farkının sisteme ne gibi bir zararı varda kompanzasyon yapılıyor ? Yardımlarınız için teşekkürler

Ynt: gerilim akım arasındaki faz farkı

Yanıt #1
Bu konuyu anlaman icin Öğrenmen gereken bazı şeyler var.

1- Alternatif Akım Esasları.
2-Kutupsal ve Kompleks form.
3-Empedans nedir ?
4-bobin nedir Alternatif akımda nasıl calışır.
5- kondansatör nedir ve Alternatif akımda nasıl calışır.


şunuda bilmen gerekir ki  Alternatif Akımda Faz ile Akım arasında fark yoktur ANCAK VE ANCAK yük olarak Reaktif bir güc bağlandığında bu faz ve akım arasında bir fark cıkar.  ( yani Reaktif güc )

buda motorların dönmesiyle oluşan manyetik alanın sinyalinden dolayı 90 derecelik bir farka sebebiyet verir hem buna değil HEMDE DAHA FAZLA ENERJİ BEDELİ ÖDEMENE sebep verir yani hiç kullanmadığın şeyin parasınıda veriyorsun.

motor uclarına paralel bir kondansatör bağlandığında (ki bu kondansatör bağlandığında Aktif güc olur)  Aktif gücü en yüksek seviyeye getirerek motorun şebekeden hiç kullanmayacağı elektriği cekmemesini sağlar yani reaktif gücü en aza indirir.

Zaten sen şu dediklerimi araştırsan daha iyi anlarsın ben şimdi kafamdaki şeyleride bir araya getirip anlatmakta zorlanan birisiyimdir.

Ve şunuda unutma en fazla cos(fi) değerini 1 yapabilirsin bunun üstüne cıkarsan bu sefer şebekeyi sen beslemeye başlamış olursun ki bu yasaktır.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.