Bilgisayar çalışma frekansının ses sistemine yansıması

Başlatan Kazasker, 09 Mayıs 2018, 03:28:56

Kazasker

Slm Değerli hocalarım.  Nasılsınız?
Başlık doğru mu bilmiyorum ama kısaca yaşadığım sorunu yazayım.
Bilgisayarda kullanmak üzere sizlerin de desteği ile güzel bir amfi yaptık.  gayet güzel çalışıyor Maşallah
Sorun şu. Az önce bilgisayara bağladım amfiyi. heyecanla açtım birde ne olsun. Bilgisayar içinde ne kadar çalışan parça varsa sesi geliyor hoparlörden  :o  acayip sesler şantiye gibi bir şey. hdd bazen açık ara öne geçiyor sonra nette gezinirken mause giriyor araya imlecin her hareketi hoparlörde. bilgisayardan  ve amfi potundan sesi tam kısınca bile bu sesler geliyor.   çok sinir bozucu bir durum.  jakı çıkarınca pc den müthiş bir sessizlik hakim. hiç bir ses yok. hemen aynı prize bağlı laptopa taktım yine müthiş bir sessizlik.. telefonda öyle. ama bilgisayara takınca tam bir şantiye  gibi.
Priz topraklı.   nasıl çözerim bunu. psu nun şasesinden kasaya şase alayım diyorum. yada arızalı mı acaba jak girişi.

ses bu işte.

https://drive.google.com/file/d/1O7RZtqPTwrMtVh6DUdn0R7UHSn0CDbnB/view?usp=sharing
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Mayıs 2018, 03:28:56Slm Değerli hocalarım.  Nasılsınız?
Başlık doğru mu bilmiyorum ama kısaca yaşadığım sorunu yazayım.
Bilgisayarda kullanmak üzere sizlerin de desteği ile güzel bir amfi yaptık.  gayet güzel çalışıyor Maşallah
Sorun şu. Az önce bilgisayara bağladım amfiyi. heyecanla açtım birde ne olsun. Bilgisayar içinde ne kadar çalışan parça varsa sesi geliyor hoparlörden  :o  acayip sesler şantiye gibi bir şey. hdd bazen açık ara öne geçiyor sonra nette gezinirken mause giriyor araya imlecin her hareketi hoparlörde. bilgisayardan  ve amfi potundan sesi tam kısınca bile bu sesler geliyor.   çok sinir bozucu bir durum.  jakı çıkarınca pc den müthiş bir sessizlik hakim. hiç bir ses yok. hemen aynı prize bağlı laptopa taktım yine müthiş bir sessizlik.. telefonda öyle. ama bilgisayara takınca tam bir şantiye  gibi.
Priz topraklı.   nasıl çözerim bunu. psu nun şasesinden kasaya şase alayım diyorum. yada arızalı mı acaba jak girişi.

ses bu işte.

https://drive.google.com/file/d/1O7RZtqPTwrMtVh6DUdn0R7UHSn0CDbnB/view?usp=sharing

girişe 10k veya 220k ya kadar uygun dirençi deneyerek seri bir direnç bağla.. 100k dene bakalım. giriş uclarından elini dokundurdugunda ses çıkaran uca dirençin bir ucunu diğer ucunuda pcye gir. sorun çözülmesi lazım..
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Kazasker

Alıntı yapılan: i3uz - 09 Mayıs 2018, 15:13:18girişe 10k veya 220k ya kadar uygun dirençi deneyerek seri bir direnç bağla.. 100k dene bakalım. giriş uclarından elini dokundurdugunda ses çıkaran uca dirençin bir ucunu diğer ucunuda pcye gir. sorun çözülmesi lazım..
sagol hocam. Suan gorevdeyim yarin eve gidince denerim dediklerinizi. Umarim cozeriz

seron

Normal masaüstü set veya ses sistemi bağlayınca gelmez o ses. Elindeki amplinin giriş seviyesi ile masaüstü setlerin giriş seviyeleri farklıdır, ondandır. O gürültüler çok düşüktür genellikle. Ben kulaklık taktığımda da duyuyorum onları ama az.
Bilgisayarların çıkış devrelerinin belli bir gücü vardır. Amplisiz uygun özellikte hoparlörü direkt bağlayabiliyorsun; belli bir yükseklikte yani. Yapmış olduğun ampli ise daha zayıf sesleri yükseltmeye ayarlı. Önerilenleri bir yap bakalım. Yapamazsan ampliyi modifiye edeceksin demektir.

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2018, 16:49:35Normal masaüstü set veya ses sistemi bağlayınca gelmez o ses. Elindeki amplinin giriş seviyesi ile masaüstü setlerin giriş seviyeleri farklıdır, ondandır. O gürültüler çok düşüktür genellikle. Ben kulaklık taktığımda da duyuyorum onları ama az.
Bilgisayarların çıkış devrelerinin belli bir gücü vardır. Amplisiz uygun özellikte hoparlörü direkt bağlayabiliyorsun; belli bir yükseklikte yani. Yapmış olduğun ampli ise daha zayıf sesleri yükseltmeye ayarlı. Önerilenleri bir yap bakalım. Yapamazsan ampliyi modifiye edeceksin demektir.
Anladım hocam sağolasın. . bundan 1 ay kadar önce geçici olarak yapmış olduğum tea2025 te bu sorun yoktu. direkt amfiyi modifiye edelim o zaman hocam. bu noktada ne yapabilirim bilmiyorum. @i3uz hocamın dediği gibi test edip olumlu sonuç alırsam onları devre ses girişine ilave edeyim. olmazsa dediğiniz gibi yapıp sorunu temelden çözelim.  o zaman @Mr_YAMYAM hocamın kapısını çalalım bakalım evdemiymiş :) :)

Mr_YAMYAM

GROUNDING NOTLARI DERS 2 :D
[attach width=300]9138[/attach]
[attach width=300]9140[/attach]
[attach width=300]9142[/attach]
Sizler aranızda tartışın. Ben yeri geldiğince müdahale edeceğim.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  hocam;
Graund 2 ye geçtik çok güzel ama hanımdan da zılgıtı yedik  :D  2 haftadır uğraşıp yaptığın hoparlör kendi kendine konuşuyor tebrik ederim diyor.
 şimdi sizin notlarda bahsi geçen konu EMİ dediğimiz olay galiba. ( Elektro magnetic interference) yani topraklama döngüsü var benim sistemde. bunu kırmamız gerekiyor. bizim devre masaüstü pc dışında laptop ve telefonda sorunsuz çalıştığına göre pc topraklama problemi mevcut.  1 nolu resimde anladığım kadarı ile  @i3uz  hocamın da yazdığı gibi uygun direnç kullanarak graund dan geri kaçan sinyalleri zayıflatabilir veya yok edebiliriz.  ya da pc kasası dağıtılıp anakart graund kurallarına uygun olarak montajlanmalı. yani kasadaki herbir bir devre ayrı ayrı şaselenmeli...
 doğru anladımmı bilmiyorum hocam.  acil çözmem lazım bu işi :)

Mr_YAMYAM

Yukardaki ortadaki resme iyi bakmalısın.
İki ayrı cihaz birbirlerine bağlıdır. Bu iki cihazın şaseleri (metal kasa) arasında 50V veya daha üzeri potansiyel fark bulunabilir denilmiş.
Sen potu sonuna kadar kıstığın halde parazitler oluyorsa, bu parazitleri direnç ilavesi ile kesemezsin.
Bu parazit, kaynak PC olmak üzere senin bağlantın vasıtasıyla ampline girişim yapmaktadır.
Resim 3 ise senin bağlantı şeklini aynen yansıtmaktadır.
Dikkatli bakacak olursan, kırmızı ile işaretlenmiş giriş kablosu şasesi vardır. Bu şase kablosunun da bir direnci vardır ve oldukça düşüktür.
İnanmazsan ölçebilirsin :D  Sanırım 0 ohm olarak ölçeceksin. Ama bu kablonun direnci sıfır ohm değildir.
ACİL OLARAK YAPILACAKLAR İÇİN RESMİ İNCELE.

[attach width=300]9144[/attach]

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Mayıs 2018, 21:45:32@Mr_YAMYAM  hocam;
ya da pc kasası dağıtılıp anakart graund kurallarına uygun olarak montajlanmalı. yani kasadaki herbir bir devre ayrı ayrı şaselenmeli...

Bana sormamışsın ama yanıtı beklemeden birşey yapma diye ve anlamadığımdan soruyorum:
şimdi niye kasayı komple söküyoruz?
neden anakartı ground kurallarına uygun şekilde montajlıyoruz(zaten öye montajlı değil mi?)
neden kasadaki her bir devreyi ayrı ayrı şaseliyoruz?
Ben kimim?  neredeyim?
...
Ben yanlış anlamamışsam güç kaynağı şasesi ile elindeki amplinin şaselerinin uygun şekilde ilişkilendirmen gerektiği anlatılmaya çalışıyor. Arada direnç olmayacak orada Rground diye belirtilen dirençler şasenin özdirenci olsa gerek...
Bunlar anakart gürültülerini keser mi bilmiyorum. Bakalım ne olacak...

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2018, 22:15:10Bana sormamışsın ama yanıtı beklemeden birşey yapma diye ve anlamadığımdan soruyorum:

...
Ben yanlış anlamamışsam güç kaynağı şasesi ile elindeki amplinin şaselerinin uygun şekilde ilişkilendirmen gerektiği anlatılmaya çalışıyor. Arada direnç olmayacak orada Rground diye belirtilen dirençler şasenin özdirenci olsa gerek...
Bunlar anakart gürültülerini keser mi bilmiyorum. Bakalım ne olacak...
olur mu öyle şey hocam. desteğinize her zaman ihtiyacım var.
sorun pc olduğu için acaba ne yapılabilir diye araştırdım. bazı kaynaklarda anakartın psu şasesinden ayrı yapılmasının sorunu çözdüğü yazılmıştı. benimkiler ise bilgim dahilinde yapılabilecek olanlardı. tabi sizlerin bilgi ve tecrübesi çok fazla. o nedenle benim göremediğimi siz daha iyi görmektesiniz. ben de sizlerin izlerini takip eden hevesli bir talebeyim. dediğiniz gibi yapayım yarın.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Mayıs 2018, 22:09:24Yukardaki ortadaki resme iyi bakmalısın.
İki ayrı cihaz birbirlerine bağlıdır. Bu iki cihazın şaseleri (metal kasa) arasında 50V veya daha üzeri potansiyel fark bulunabilir denilmiş.
Sen potu sonuna kadar kıstığın halde parazitler oluyorsa, bu parazitleri direnç ilavesi ile kesemezsin.
Bu parazit, kaynak PC olmak üzere senin bağlantın vasıtasıyla ampline girişim yapmaktadır.
Resim 3 ise senin bağlantı şeklini aynen yansıtmaktadır.

hocam sağolun şimdi daha iyi anladım.  pc jak girişi graund ucu kesilip  bunun yerine anakartın montaj edildiği metal ile pc kasasına kalın bir telle şaseleme yapacağım. 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Mayıs 2018, 21:45:32EMİ dediğimiz olay galiba. ( Elektro magnetic interference) yani topraklama döngüsü var benim sistemde. bunu kırmamız gerekiyor.
 bizim devre masaüstü pc dışında laptop ve telefonda sorunsuz çalıştığına göre pc topraklama problemi mevcut.  1 nolu resimde anladığım kadarı ile  @i3uz  hocamın da yazdığı gibi uygun direnç kullanarak graund dan geri kaçan sinyalleri zayıflatabilir veya yok edebiliriz. 
 ya da pc kasası dağıtılıp anakart graund kurallarına uygun olarak montajlanmalı. yani kasadaki herbir bir devre ayrı ayrı şaselenmeli...
 doğru anladımmı bilmiyorum hocam.  acil çözmem lazım bu işi :)

ALINTI YAPINCA İÇERİ YAZABİLİYORUM >:(

Bu olay EMI olayı değildir. Topraklama ile de ilgisi yoktur. Laptopta topraklama olmadığı halde neden parazit yapmıyor?
Bir PC ne kadar kötü olursa olsun, zaten GROUND kurallarına göre hazırlanmıştır.
Senin yapman tek şey anakart vidalarının hepsinin takılıp takılmadığına bakmaktır.
Bunun dışında PC ye yapılabilecek fazla bir şey yoktur.
Sadece daha kaliteli PSU kullanılabilir ki, bu bile diğer donanımlar ve şaselenme hatalarına karşı etkin olmaz.
Yapacağın şeyi yukarda anlatmaya çalıştım.
Amplideki giriş konnektörünün şase telini sök. Soketin şase bağlantısı boşta kalsın.
Ampli ile PC nin şaselerini kalın tel ile birleştirip bir test et.
Durumu buraya yaz bakalım.

Kazasker

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Mayıs 2018, 22:40:58olur mu öyle şey hocam. desteğinize her zaman ihtiyacım var.
sorun pc olduğu için acaba ne yapılabilir diye araştırdım. bazı kaynaklarda anakartın psu şasesinden ayrı yapılmasının sorunu çözdüğü yazılmıştı. benimkiler ise bilgim dahilinde yapılabilecek olanlardı. tabi sizlerin bilgi ve tecrübesi çok fazla. o nedenle benim göremediğimi siz daha iyi görmektesiniz. ben de sizlerin izlerini takip eden hevesli bir talebeyim. dediğiniz gibi yapayım yarın.
Beni boş yere utandırmışsın. Ben de amatör bir hobistim hatta gara cahil türünden. Küçükken ceryan çarptı, bu yola ben de düştüm bu kadar ince davranmanı istemem hakedene haksızlık olmasın. ben çok konuşurum bilmeyen uzman sanıyor.
Asıl meseleye bakacak olursak şu sonradan eklediğin ses dosyasını az evvel dinledim. Güç kaynağın sorunlu biraz. Eğer şaseleme ile sorunu çözemezsek o konuya da eğilelim. Daha doğrusu eğilin. Ben anlamam. Usta değilim bi'şey değilim. :)

Kazasker

Hep beraber eğilelim olmaz mı ? Forumda birçok bilgilendirici paylaşımınızı ve başarılı çözüm önerilerinizi okudum @seron  hocam kendinize haksızlık etmeyin.

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Mayıs 2018, 23:12:45Hep beraber eğilelim olmaz mı ? Forumda birçok bilgilendirici paylaşımınızı ve başarılı çözüm önerilerinizi okudum @seron  hocam kendinize haksızlık etmeyin.
Yukarida yazilanlari tam okumadim ama köklü bir degisiklik yapma, 220k , 100k direnclerden birini bagla jaka olmasa diger kurallari uygula. Amplini beslemesi ile pc power cakisiyor. Dolasiyla boyle bisey oluyor. Direnc baglamaya AUX baglantisi deniliyor. Tvye baglarsan yine aynisini yapacak. Bu çakışmaları önlemek icin her anfide bu sekil baglanti genelde vardir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 10 Mayıs 2018, 00:21:52. Amplini beslemesi ile pc power cakisiyor. Dolasiyla boyle bisey oluyor.
Bu unsur kolaylıkla test edilebilir.
Amplinin toprak bağlantısı söküldüğü anda besleme ünitesi transformatörlü olduğu için şebekeden tam bir izolasyon sağlanmış olacaktır.
Bu durumda parazitler yine ampliyi etkilerse, yukardaki resimleri dikkate almak gerekmektedir.
Eğer parazitler kesilirse toprak hattı üzerinden GROUND LOOP oluşuyor demektir.

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 10 Mayıs 2018, 00:41:16slm hocam nasılsınız?
yapısal bütünlüğü bozmadan dediğinizi yapacağım. bu konularda yeniyim biraz. bahsettiğiniz bağlantı şeklini vaktiniz olduğunda ufak bir çizimle anlatabilirmisiniz?
Kardeşim istemiş olduğun bağlantı..Böyle yap dene olmazsa Topu YamYama atıyorum...

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Kazasker

Mr_YAMYAM

İşte ben ADAMI.. PARDON. YAMYAMI böyle döverim ;D 

[attach width=300]9148[/attach]

Kazasker

Mr_YAMYAM

Herkes senin gibi olsa forumda kavga olmazdı :D
Alıntı yapılan: Kazasker - 10 Mayıs 2018, 17:43:05Yine YAMYAMLANDIK hocam bravo bana  :D
Forumlarda çoğu kişi birşeyleri iddia eder. İddiasının doğruluğunu kanıtlamak için hiçbir done veya test sunmaz.
İsterler ki dedikleri gibi yapılsın. Başka birisi de başka bir öneri ile gelir ama o kişi de herhangi bir ispat sunmaz.
Sıklıkla karşılaştığım bir kavga vardır örnek vereyim.
AMD mi İNTEL mi ?
Neredeyse 10 yıldır bu konuda kavgalara tanık olmaktayım. Ancak hala hangi ürünün daha kaliteli olduğu ispatlanabilmiş değildir.

Teknik konularda sözsel tartışmalar kabul edilemez.
Her tekniğin belli bir şekilde ispatı vardır ve kişiler kendi iddialarını deneysel olarak ispat etmekle yükümlüdürler.
Aksi takdirde boş boş kavgalar olacak, forumları kirletmekten öteye gitmeyecektir.
Ben burada seni güzelce dövdüm :D  Ama sanırım kızmadın.
Hatta memnun olduğunu bile söyleyebilirim. Ne demişler DAYAK CENNETTEN ÇIKMADIR.
Önemli olan birşeyler öğrenilmesidir. Sen birşeyler öğrenmiş durumdasın.
Belki okurlar da bu konuya gelip neler anlatıldığını okuyup test edebilirlerse onlar da birşeyler öğrenebilecektir.
Bu sebeple konumuzun bilimsel bir hareketle çözüme ulaştığına inanıyorum.

Kazasker

Bu konu şu acıdan iyi oldu. Bu sorunu yaşayıpta internette araştırma yapan benim gibi bir düzine insan en net bir şekilde kabaca topraklama cevabından öteye gidemiyordu... En azından saatlerce arastırmama ragmen ben detaylı bilgi bulamadım. Ama burada bu sorunun ciğerine inmiş olduk sayenizde.  Yine bende iyi ve değerli  bilgiler edindim.

Kesinlikle kızmaca darılmaca yok. Egriye egri dpgruya dogrudur prensibim. Teşekkürler

Mr_YAMYAM

Ancak bazı durum vaziyetleri de var.
Evet biz basit bir toprak bağlantısını iptal ederek sorunu çözmüş olduk.
Bu olay bize GROUNDING tekniği hakkında ne öğretti acaba?
Masaüstü PC ler topraklıdır. Ama dizüstü PC lerde toprak hattı yoktur. Daha doğrusu olsa da adaptörde kalmaktadır.
Aynı olay bir dizüstü PC de yaşansa idi ne olurdu?
Amplimizin de toprak hatsız olduğunu düşünerek böyle bir olasılığı nasıl çözebilirdik.
Sıklıkla belirtmiş olduğum üzere bu GROUNDING konusu baş belası bir konudur.
Öyle yerlerden ortaya çıkar ki kişilere kafayı bile yedirir :D
Belki de ben bu sebeple akıllı birisi değilim :D

Furkan KELEŞOĞLU

Beko Marka eski bir radyo'yu okulun geri dönüşümünde görüp almıştım uzuncana birşeydi eve geldiğimde icini acıp baktım tozdan birşey gözükmüyordu ve anten sarımındaki kömür ortadan ikiye kırıldığı icin bir işe yaramıyordu ORTA DALGA da romanya gibi yerleri yakalamıştım dinliyordum fakat benim dikkatimi ceken başka birşey vardı Radyonun kutusu tahta malzemeden idi ama ici sac lehva ile kaplı olup radyonun şasesine bağlıydı ben ilk şase olaylarını ordan anlamıştım daha sonra  yine bizim okul cok sever antika şeyleri atmayı.

Cok eski bir mercedes model aracın radyosu gecti elime hemide kaset calarlı ilk cıkanlardandı heralde PCB elle cizimiş gibiydi her neyse onuda mesela fm icin kullanıyordum arada parazitler yapıyordu bende aklıma radyonun ici gelmişti ve bir kablo alıp etrafına sardım bir ucunu şaseye diğer ucunu toprağa vermiştim ve sanki Yotubeden radyo acmış gibi dinlemeye başlamıştım.

Daha sonrada parazitlerden dolayı bu gibi şeylerden soğumaya başladım :D  bazen cözüm olsada bazen olmayıp insanı delirtiyordu.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 11 Mayıs 2018, 13:09:09Bu grounding meselesi önemini kavrayamadığım için başlarda can sıkıcı gelmişti. Sonra öğretilenler ve yapılan uygulamalarla daha ilgi çekici ve derin nir mevzu haline geldi. Tabi bu durum yeni testleride beraberinde getiriyor.  Yamyam abinin dediği gibi diz üstü pc de olsa ne olurdu?. En çok merak ettiğim ise amfi beslemesini kasa içinden psu 12v  ucu ile alsam ne olur ?  Bunu denemek istiyorum. Hem pc kapanınca ses sistemide kapanır otomatikmen.
Ben falcı bacı değilim, ama olacakları görebiliyorum :D
Denemek ve test etmek ile birşey kaybetmezsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 11 Mayıs 2018, 19:27:19Aslında elimde 23x23 Trafo var bende güzel birşeyler yapabilirim gibi.
ton kontrollü      TA7240 olabilir mesela  :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın