DC-DC kıyıcı devrelerinin mantığını anladık peki hesaplaması ?

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 27 Nisan 2018, 10:37:20

Furkan KELEŞOĞLU

Bir dc-dc kıyıcı devresinin hesaplamasını ayrıntılı şekilde anlatıcak bir yardımsever varmıdır ? :D
 A dan Z ye tasarımı ? aslında tasarım kısmı biraz kolay ama şu bobin hesabı filan onlara bir el atsak konu uzun olacak gibi :))
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Şunlara bakabilir misin:
http://www.selcuk.edu.tr/dosyalar/files/046002/G%C3%BC%C3%A7_Elektroni%C4%9Fi_Lab_deneyf%C3%B6y%C3%BC.pdf
http://sindirgi.balikesir.edu.tr/dersnotu/1.pdf
Her iki belgenin de sonlarına bakmalısın. Birinci değilde ikinci belgenin sonlarında DC-DC dönüştürücüler kısmında muazzam bilgiler ve formüller açıklanmış.
Şurada da var seç beğen al:
http://afguven.com/depo/ESM312/guc_elektronigi.pdf

Furkan KELEŞOĞLU

@Seron formüller karışık kafam basmıyor daha baside indirgenip anlatılırsa daha rahat anlarım bunları 0 bilgiyle kafa basmıyor baya bakındım video izlerkende icim dışıma cıkıyor adam saaddete gelene kadar 10 bin tane şey anlatıyor.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Nisan 2018, 23:28:47@Seron formüller karışık kafam basmıyor daha baside indirgenip anlatılırsa daha rahat anlarım bunları 0 bilgiyle kafa basmıyor baya bakındım video izlerkende icim dışıma cıkıyor adam saaddete gelene kadar 10 bin tane şey anlatıyor.
:D  :D  :D  video izlerken aynı duyguları bende yaşıyorum.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Furkan KELEŞOĞLU

Bu Konuya acıklık getirecek birisi yok mudur ? Artık Bütlerden sonra ben detaylıca girişicem.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Furkan valla var mıdır yok mudur bilemeyeceğim ama aradığın bilgilerin hepsi bu forumda "spms güç kaynakları" bölümünde ve 320volt anasayfasında mevcut. Hatta kemal88 vardı bir durumdan dolayı bize küstü gitti onun hazırladığı hesaplama excelli vardı onu bulabilirsen hesaplamaktan kurtulursun. İstediğin konunun bir ucu smpslere dayanıyor. ferin nüve hesaplamadan girersin kırpıcılardan çıkarsın...

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 04 Mayıs 2018, 12:39:48Furkan valla var mıdır yok mudur bilemeyeceğim ama aradığın bilgilerin hepsi bu forumda "spms güç kaynakları" bölümünde ve 320volt anasayfasında mevcut. Hatta kemal88 vardı bir durumdan dolayı bize küstü gitti onun hazırladığı hesaplama excelli vardı onu bulabilirsen hesaplamaktan kurtulursun. İstediğin konunun bir ucu smpslere dayanıyor. ferin nüve hesaplamadan girersin kırpıcılardan çıkarsın...

Seron tek başımada hesaplama filan uğraşabilirim ' de bu dal ayrı bir uzmanlık alanı yani benim bugüne kadar buralarla pek işim olmadı şimdi benim 0 dan girişmem cok farklı uzmanın gelip öğretmesi ap ayrı. onun icin hayır sever bir abimiz anlatsın diye actım konuyu ama yok gibi neyse ben artık okul bit bitsin detaylıca inceleyip ne yaptım nasıl yapılıyor buraylada paylaşırım . birde ben daha cok uygulama yaparak öğreniyorum yani formül tamam olması gerekiyor ama formülle cözsemde görmediğim yapmadığım şeyyi tam anlamı ile kavrayamıyorum. ama düz mantık nasıl calıştığını biliyorum onda sıkıntı yok.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

PCBway Türkiye PCB Manufacturer PCB Assembly