TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Başlatan Kazasker, 25 Nisan 2018, 09:32:19

Kazasker

aynen hocam. çok pahalı memlekette herşey. elektronikte olduğu gibi ahşap işleri de çok pahalı. elimde 1 adet tda1524  almıştım. sıkıntısız çalıştırabilirsem bir kaç yedek yapıp kenara atayım diyorum. entegreyi 9 tl ye aldım. lm1036 ise 14tl civarı.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Furkan KELEŞOĞLU

ŞU zamanda hurdacılar bizim can damarımız hep öyle oldular fakat şuan cok daha önemli ekonomik krize doğru gidiyoruz heralde ne olacak böyle bilmiyorum.

Hayatımda yapmadığım işleri yapmaya başladım direnci bile hurda malzemelerden söker oldum :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

@Mr_YAMYAM abi nasılsın.
bizim ta7240 devresi gayet sessiz ve güzel çalışıyor. lakin internette video izlerken özellikle yotubede video değiştirirken pıt  diye hoparlöre elektrik verir gibi ses çıkıyor. bunu hem video kapanırken hemde video açılırken yapıyor. yani. videoyu kapatınca pıt ve yeni video başlarken pıt. ( pat demiyorum ses çok yüksek değil :) )  sorun ne olabilr acaba.

birde hoaprlörü kapatınca sesin azalarak kapanması için devreye ne gibi bir geliştirme yapabilirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 21 Mayıs 2018, 21:21:37@Mr_YAMYAM abi nasılsın.
bizim ta7240 devresi gayet sessiz ve güzel çalışıyor. lakin internette video izlerken özellikle yotubede video değiştirirken pıt  diye hoparlöre elektrik verir gibi ses çıkıyor. bunu hem video kapanırken hemde video açılırken yapıyor. yani. videoyu kapatınca pıt ve yeni video başlarken pıt. ( pat demiyorum ses çok yüksek değil :) )  sorun ne olabilr acaba.

birde hoaprlörü kapatınca sesin azalarak kapanması için devreye ne gibi bir geliştirme yapabilirim.
İşletim sistemi, PC ve donanımlarla ilgili sorunlar.
Benzer sorun benim sistemde linux NANE kullanırken yapıyordu. Kodekleri yükleyince düzelmişti.
Hoprlörü kapatınca ses azalarak kapanmaz. Ampliyi kapatınca azalarak kapansın istiyorsan, ana besleme kondansatörünü yükseltmelisin. Örnek 10.000uF
Voltajın düşmesi esnasında belli bir değerde ses bozularak kapanacaktır.

Kazasker

teşekkür ederim elimde birtane 10000 uf 16 v var onu takıp deneyeceğim. işletim sistemini yeni kurdum. muhtemelen ondandır dediğiniz gibi. uygulamaları yapıp sonucu yarın yazarım.

Mr_YAMYAM

16V kullanamazsın.
12V AC gerilimin peak değeri 16V tan fazladır.

Kazasker

Kazasker

4700 uf 25 volt kondansatör denemesini yaptım. anfiyi kapatırken sesin bozularak kapanması büyük oranda düzeldi.  10000 uf 50 volt değere sahip kondansatör sipariş verdim. teşekkürler @Mr_YAMYAM  hocam.  :)

Kazasker

@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?
bizim devreyi pc ye bağladım. gayet güzel , sesi çok fazla . lakin  ses  pot yarıya  kadar normal , pot yarıdan sonraya geldikçe  bozulma oluyor seste. özellikle müzik dinlerken. şöyle ki hoparlörler patlak gibi. acaba loudnessler sürekli açık ondanmıdır?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Eylül 2018, 23:34:29@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?
bizim devreyi pc ye bağladım. gayet güzel , sesi çok fazla . lakin  ses  pot yarıya  kadar normal , pot yarıdan sonraya geldikçe  bozulma oluyor seste. özellikle müzik dinlerken. şöyle ki hoparlörler patlak gibi. acaba loudnessler sürekli açık ondanmıdır?

Eğer Hoparlör yanlardan diyafram atmışsa marangozların kullandığı hızlı yapıştırıcıdan alıp diyaframın kenarına az birşey döküp yapıştırıp yanında ki fısfıstan biraz fıslat hemen tutar.

Entegre soğutucusu entegreyi soğutmaya yetiyormu ?  Entegre girişine aşırı yüklenirsen'de yüksek seste ses bozulmaya başlar ve entegre aşırı derecede ısınmaya başlar.

Kazasker

furkan hocam. son seste entegre ısınıyor ama ama aşırı sıcak değil.. hoparlörler yeni. diyaframlar sağlam. acaba girişteki 22 k ları 10 k yapsam sorunu çözer mi?  :D

birde bu resimde ki hoparlörden önce bağlanan direnç ve kondansatör ne işe yarıyor merak ettim :)
[attach type=thumb]9342[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Eylül 2018, 13:50:43furkan hocam. son seste entegre ısınıyor ama ama aşırı sıcak değil.. hoparlörler yeni. diyaframlar sağlam. acaba girişteki 22 k ları 10 k yapsam sorunu çözer mi?  :D

birde bu resimde ki hoparlörden önce bağlanan direnç ve kondansatör ne işe yarıyor merak ettim :)
22k ları 10 k yaparsan ses yükseldikce daha fazla bozulur 33k dolaylarında bir şey at ya tamamen düzelir yada biraz daha iyileşir kulağına göre arttırsın.

resimdeki işaretlediğin kısma gelirsek cok emin olmamak la beraber bas sesleri bastırıp tiz sesleri ön plana cıkarmak için yapılmış bir filtre devresi.  fakat yinede bu konuda usta olan kişilerin yorumuna bak derim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Eylül 2018, 23:34:29@Mr_YAMYAM abi;
nasılsınız?

Ampli giriş seviyen 1Vpp den veya tasarım prosedürlerindeki max. input seviyenden daha yüksek.
[attach type=image]9344[/attach]
Her PC de bulunan VOLUME CONTROL (Ses seviyesi) ayarlayarak optimal seviyeye getiriniz.
NASIL AYARLANIR?
PC içeriğindeki ses seviyeleri olağandan yüksek veya alçak kaydedilmiş olabilmektedir. Özellikle internet tabanlı müzikleri dinlerken, çok fazla seviye farkları görülebilmektedir.
[attach type=image]9346[/attach]
HER KULLANICI ÖNCELİKLE SEVİYE AYARLARINI BİLMELİ VE ÖLÇEBİLMELİDİR.
Seviye ayarlarının ölçülebilmesi için her işletim sisteminde muhtelif uygulamalar bulunmaktadır.
Örnek resmimde görüleceği üzere Linux tabanlı sistemimde AUDACITY ile ölçüm yapmaktayım.
Kaydedilmiş eserleri dinlerken de aynı program kullanılabilmektedir.
Dünya standartlarında ideal seviye STEREO kayıt için -9db ila -3db arasındadır. 0db FS ye göre.
Eğer kaydedilmiş eserler 0db FS seviyesini geçiyorsa daha PC de bile bozulabilir anlamındadır.
Bu seviye ayarları ses freakans tekniğinin temellerindendir.
SEVGİLİ DİNLEYİCİMİZ AMPLİ AYARLARINIZLA OYNAMAYINIZ.
Teknik bir arıza sözkonusudur :D
UNUTTUM:
SİSTEM KALİBRASYONU:
Seviyesi bilinen (-9 ila -3db skala seviyesi) bir müzik eseri PC de çalınmaya başlanır.
Amplinin ses seviyesi potu, volüme ses ölçümü max 10 ise 8 e kadar açılır.
PC nin ses çıkış kontrolü artırılıp azaltılarak sesin bozuk olmadığı bir noktada PC ses kantrolü bırakılır.
Bu ayar bize -3 db HEADROOM seviyesi için amplimizi PC ile SET ettiğimizi ifade etmektedir.
Böylece ayarlarla oynamadan hangi müziği dinliyorsak yüksek mi düşük mü takribi olarak anlayabiliriz.
Aşırı yüksek kaydedilmiş eserlerde, ses seviyesi oynatıcı ayarlarından (Örnek you tube veya Win Media player) optimal seviyeye getirilir.

Kazasker

yamyam abi her zaman kurcaladığım ses oynatıcı ayarlarına hiç bu açıdan bakmamıştım. potu 8. sviye ayarına getirdim. müziği açtım oynatıcı ayarı 85 de iken son ses te bozulma olmadı. ideal ayar bu galiba.  sağolasın abi :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Eylül 2018, 23:58:16yamyam abi her zaman kurcaladığım ses oynatıcı ayarlarına hiç bu açıdan bakmamıştım. potu 8. sviye ayarına getirdim. müziği açtım oynatıcı ayarı 85 de iken son ses te bozulma olmadı. ideal ayar bu galiba.  sağolasın abi :)

Rica minnet.
Yapamasaydın geçirirdim CİNNET :D
Bu ayar işi ile biraz haşır neşir ol.
Teknik olarak kavrayabilirsen ilerde çok işine yarayacaktır.
Basit bir işlem olmasına karşın teknikte oldukça önem arzetmektedir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Eylül 2018, 13:50:43birde bu resimde ki hoparlörden önce bağlanan direnç ve kondansatör ne işe yarıyor merak ettim :)

DANGER. OSILLATION :D
Bir amplinin frekans karakteristiğinden bahsetmiştik.
Günümüz modern yarı iletkenler olsun, lamba teknolojisi olsun, bir amplinin band genişliği çok yüksek olabilmektedir.
Bizler ses frekans tekniği için 20Hz ten 20 KHz e kadardır desek te bir yarı iletken (Transistör ya da entegre) 100KHz lere kadar olan frekansları yükseltebilmektedir.
Her ne kadar ampli tasarımında gerek giriş devresinde, gerekse feedback devresinde yüksek frekans geçişlerinin limitlenmesi (azaltılması) sağlanmış olabilse de, belli bir seviyede yüksek frekansların yükseltilmesi olağandır. (İyi tasarım amplilerde band genişliği yüksektir)
Gelelim hoparlörümüze.
Hoparlörler genel bir standart dahilinde 4 ila 8 ohm arasında üretilmektedir. Az da olsa 16 ya da 32 ohm gibi empedanslarda da üretimler bulunmaktadır.
Ancak mevzuu olan bu 4 veya 8 ohm değeri acaba ne derece doğrudur.
Üreticinin kıstasları doğrultusunda bu empedans genellikle DC den 100Hz e kadar belirtilmektedir. Yani hoparlörümüzün empedansı 100Hz te 4 - 8 ohmdur diyebiliriz.
İyi de 20KHz gibi bir frekansta hoparlörümüzün empedansı kaç ohmdur?
THAT is THE QUESTION :D
20 KHz veya daha yüksek frekanslarda normalde 4-8 ohm olarak bilinen hoparlör empedansımız çok çok daha yüksek bir değer alacaktır.
Biliriz ki bir bobine uygulanan frekans artırıldıkça bobinin endüktans değeri de artmaktadır. Yani direnci.
Atmasyon bir değer belirtecek olursak, 20KHz te hoparlörümüzün empedansı 2 ya da 4Kohm diyebiliriz.
İyi de noolacak ki diyebilirsiniz.
Bir amplifikatör yüklendiği takdirde çıkış geriliminin uygun değerde olduğu varsayılmaktadır. Yani bir ampli çıkışında yük yoksa amplinin çıkış gerilimi olağandan çok daha yüksek olabilmektedir. (Teorik değer besleme gerilimi ile eşit)
Hele hele aşırı yükseltme sözkonusu olup ampli çıkışımız kare dalga oluyorsa (Bozuluyorsa) oluşan harmonikler neticesinde çıkış gerilimimiz  RMS olarak çok çok daha yüksek demektir.
İşte çıkıştaki o kondansatör, insan kulağının duyma limitlerinin üzerindeki frekansları hoparlörden önce şaseye aktararak ampli yük empedansının uygun değerde kalabilmesi için konulmaktadır. Yüksek frekanslarda tam bir kısa devre söz konusu olmaması için uygun değerde bir seri direnç te konulmaktadır. (Tasarımla ilgilidir)

asal

Yamyam ustam, geçmişte kuvvetli yüksek frekanslı seslerde bu dirençlerin yandığına da şahit olmuştum.

Kazasker

yeni konu yeni heyecan  :))
hocam siz dün ses ayarından bahsedince ses ayarlarına girdim biraz.  daha önce oynamışım buralarla. şöyle bir göz attım

[attach type=thumb]9348[/attach]
[attach type=thumb]9350[/attach]

burada bazı tikler yapmışım. hatta frekans değerleri ve loudnes ayarları ile oynamışım. ayarlarım bu şekilde imiş. ben fabrika ayarlarına dönünce ise böyle oldu.  ama baslar azaldı biraz.  :o
[attach type=thumb]9352[/attach]

dediğiniz gibi hocam ayarlar önemli  :))  şimdi benim eski ayarlarda 4 ohm olan hoparlörlere 50hz  ayar baya yük bindirmiş oluyor demek ki. pc orjinali 80hz . birde 18 db miş ses ayarı sıfırlayınca 6db e düştü. biraz kurcalayım akşam ideal ayar için.

NOT: resimler işyerinde ki  pc den örnek olarak alındı ( Canlandırma :):)) )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asal - 05 Eylül 2018, 11:55:43Yamyam ustam, geçmişte kuvvetli yüksek frekanslı seslerde bu dirençlerin yandığına da şahit olmuştum.

Elbette ki yanarlar :D
O direnç yaklaşık 4 ohm civarındadır. yüksek frekanslarda hoparlör direncinin 2-4Kohm olduğunu düşünürsek, yüksek frekanslar tümüyle direnç üzerinden akacaklardır. (Akım en kısa yoldan akar)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Eylül 2018, 14:18:53yeni konu yeni heyecan  :))
hocam siz dün ses ayarından bahsedince ses ayarlarına girdim biraz.  daha önce oynamışım buralarla. şöyle bir göz attım

[attach type=thumb]9348[/attach]
[attach type=thumb]9350[/attach]

burada bazı tikler yapmışım. hatta frekans değerleri ve loudnes ayarları ile oynamışım. ayarlarım bu şekilde imiş. ben fabrika ayarlarına dönünce ise böyle oldu.  ama baslar azaldı biraz.  :o
[attach type=thumb]9352[/attach]

dediğiniz gibi hocam ayarlar önemli  :))  şimdi benim eski ayarlarda 4 ohm olan hoparlörlere 50hz  ayar baya yük bindirmiş oluyor demek ki. pc orjinali 80hz . birde 18 db miş ses ayarı sıfırlayınca 6db e düştü. biraz kurcalayım akşam ideal ayar için.

NOT: resimler işyerinde ki  pc den örnek olarak alındı ( Canlandırma :):)) )

Yukardaki mesajımda belirtmiş olduğum üzere ses frekans tekniğinde bir EŞİTLİK kuralı bulunmaktadır.
Sistem kalibrasyonu bu eşitlik kuralları doğrultusunca yapılmaktadır.
Ancak eşitlikten kasıt sadece giriş seviyesinin kalibrasyonu demek değildir. Gerçek bir eşitlik kuralı tüm frekanslarda geçerlidir.
Bu konu istenirse ayrı bir başlık altında incelenip, teknik olarak tartışma konusu olabilir.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Cahal civelek @Kazasker   :D
Madem test videosu koyacaktın, frekans karakteristiği ölçümünü yapıp ta koysaydın ya.
Tabii ki loudness bass seslerdeki kazancı artırdığı için ölçümde bass frekanslar fazla görünecektir.
Dolayısı ile önce loudness çalışmazken frekans karakteristiği ölçümü, sonra da loudness devredeyken ölçümünü yapaydın teknik anlatım olurdu.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 02:10:25vakit yoktu pek ama onu da yapacam inşallah :)

UNUTMA.
Bu ölçüm ses tekniğinin temellerindendir.
Birçok kişinin bahsetmiş olduğu gibi...
Lambalı amplilerin sesi sıcaktır.
Transistörlü ampliler TOK'tur. Entegreli ampliler AÇ'tır.
Gibi yorumların saçmalığını anlayacaksın.
Tabiiki iş sadece frekans karakteristiği ile bitmez. Ama önemli bir başlangıçtır.
Ne de olsa amatörler için ULTRA LOW-NOISE, ULTRA LOW DISTORTION gibi kelimelerin gereğini yapabilmek hayaldir.

AKLIMA GELMİŞKEN.
O hoparlörleri AT. Atmasan da YAP. Tüm rezonans ölmüş.
Kendine iyi bir hoparlör çifti temin etmelisin.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 02:15:50AKLIMA GELMİŞKEN.
O hoparlörleri AT. Atmasan da YAP. Tüm rezonans ölmüş.
Kendine iyi bir hoparlör çifti temin etmelisin.

sesi güzel ama  :D . yanılmıyorsam 94-95 yyıllarıydı. alamancı dayının opel omegasından sökmüşlerdi... vay be.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 02:38:26sesi güzel ama  :D . yanılmıyorsam 94-95 yyıllarıydı. alamancı dayının opel omegasından sökmüşlerdi... vay be.

O zaman o hoparlörlere uygun iyi bir kabin yap.
O kabinler uygun değil.

memleket

Bozuk araba teybinin içini boşalttım. ön ve arka panele alüminyumdan kapak yaptım. Çok yakışıklı bir şey oldu. Gündür bir kaç foto atarım :D

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 25 Kasım 2018, 03:20:34Bozuk araba teybinin içini boşalttım. ön ve arka panele alüminyumdan kapak yaptım. Çok yakışıklı bir şey oldu. Gündür bir kaç foto atarım :D
aynın dan bende de var üstad. Bende yapabilirim resimleri gördükten sonra  ;)  :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 03:02:13O zaman o hoparlörlere uygun iyi bir kabin yap.
O kabinler uygun değil.

sen tarif et yapayım abi.

memleket

Oto teybi bu hale geldi :D

Kazasker

çok güzel olmuş abi eline sağlık. Mat siyaha boyadın mı daha da güzel olur. aliminyum paneller kaç mm lik acaba :)

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 17:54:08çok güzel olmuş abi eline sağlık. Mat siyaha boyadın mı daha da güzel olur. aliminyum paneller kaç mm lik acaba :)
Kumpasla ölçtüm 1.2 mm geldi..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 09:39:12sen tarif et yapayım abi.

Temel mantık o hoparlörlerin kullanılma amacı ve kullanılma yeri.
Bu tür araç hoparlörleri aracın bagaj bölümünü kabin olarak kullanmak üzere tasarlanmışlardır.
Demekki kabin ölçülerimiz bir araba bagajı ebatlarındadır :D
Bu kadar büyük bir kabin çok olası olmadığına göre min hacimli kabin yapmak için bazı hesapları yapabilir ve uygun büyüklükte bir kabin tasarlayabiliriz.

Kazasker

o kadar büyük kabin  :o  sığdıramam.  ama bir hesap çıksın minimum düzeyde kayıpla yapmaya çalışırım.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 01:39:37merhabalar. TA7240 ın en son güncel videosu.
https://www.youtube.com/watch?v=JlHr0FFIQ5Q

Abi şu bas olayı beni cıldırtıyor siz nasıl seviyorsunuz , kısık bir bas hoş olur ama ses yükseldikce o basın kabini titretip o titreşim seslerinin kulağıma gelmesi beni mahvediyor. :D

Kazasker

çok haklısın furkan  ;)  fazla bası bende sevmem. ama biraz orta şekerli bas iyi oluyor filmlerde. zaten evde çok fazla açamıyorsun.  videodaki amplide orta şekerli bas var gayet yetiyor ama accık fazla ve kontrol edilebilir olsa fena olmazdı. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 21:13:32o kadar büyük kabin  :o  sığdıramam.  ama bir hesap çıksın minimum düzeyde kayıpla yapmaya çalışırım.

Minumum hacim için hoparlörün VAS değerini bilmek lazımdır.
VAS değeri, hoparlörün max güçte iken sıkıştırmış olduğu hava miktarını ifade eder.
Ancak doğru hacim hesaplaması için hoparlörün free air rezonans frekansının da bilinmesi şarttır.
Bu değerler ölçülüp tespit edilemeyeceğine göre kabaca değer alıp kabin tasarlanabilecektir.
Ancak tam ölçümler bilinmediği için, bass reflex kabin yapımı sakıncalıdır.
İdeal olan infinitive baffle, yani  tamamen kapalı kabin tasarlamaktır.
VAS değerinin kabaca hesaplanabilmesi için hoparlörün çapı ve süspansiyonun kaç cm hareket ettiğini bilmek yeterli olacaktır.
Kabin yapım malzemeleri çok önemli olduğundan öncelikli olarak tedarik edilmesi gerekmektedir.
Mermer gibi spesifik malzeme kullanılamayacağına göre, titreşimlerden minumum seviyede etkilenen malzeme seçimi oldukça önemlidir.
İyi marka üretimler incelendiğinde karşımıza bir malzeme daha çıkmaktadır. KAVAK .
Kavak ağacı tahtası yaş iken son derece iyi bir malzemedir. Ancak zamanla kurudukça titreşimlere açık hale gelmekte ve kabinin tüm özellikleri ölmektedir. Ayrıca şekli de bozulabilmektedir
İyi markalar kendi üretimlerinde kavak kullanacaklarsa, malzemeyi yaş iken presleyip belli oranda sıkıştırmakta ve belli bir süre fırınlamaktadır. Böyle bir malzeme temin edilebilirse, oldukça kullanışlı olacaktır.
İkinci olarak ise KONTRA adı verilen ve katman katman birleştirilmiş tahta çeşididir. Bu malzeme herdaim temin edilebilmektedir. (KONTRAPLAK olarak bilinen malzeme değildir)
Ancak kontra tahtanın üst frekans titreşimlerinin de engellenmesi gereklidir. Bunun için bu malzemeyi eritilmiş ZİFT içerisinde bekletmek iyi netice verir.
Üçüncü olarak ve en yaygın olarak kullanılan malzeme SUNTA dır.
SUNTA yapısı gereği sıkıştırılmış olduğu için birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak düşük frekans titreşimlerinin abzorve edilebilmesi de zordur. Ancak uygun kabin ölçüleri ve iyi yalıtımla iyi sonuç alınabilmektedir.
MDF kabin yapımında kullanılabilecek bir malzeme değildir. Yapısı gereği birçok frekans bölgesinde titreşime açık bir malzemedir. Yalıtımı ve izolasyonu neredeyse imkansızdır. Bu malzeme kullanılmak istenirse, izolasyon için daha fazla masraf gereklidir.
Malzeme kullanım için belirlendikten sonra, bu konuda ayrı bir başlık altında tartışıp kabin yapabiliriz.
Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Kasım 2018, 21:26:56Abi şu bas olayı beni cıldırtıyor siz nasıl seviyorsunuz , kısık bir bas hoş olur ama ses yükseldikce o basın kabini titretip o titreşim seslerinin kulağıma gelmesi beni mahvediyor. :D

Adi sistemlerde hemen hemen her türlü sesler insanları rahatsız edebilir.
Önemli olan frekansların doğru şekilde kulağa iletilmesidir.
ET'li ve kıym'ETli @memleket  benim sistemde 100dbA şiddetinde bass seslere maaruz bırakıldığı halde hiç şikayet etmemişti :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 22:09:42Minumum hacim için hoparlörün VAS değerini bilmek lazımdır.
VAS değeri, hoparlörün max güçte iken sıkıştırmış olduğu hava miktarını ifade eder.
Ancak doğru hacim hesaplaması için hoparlörün free air rezonans frekansının da bilinmesi şarttır.
Bu değerler ölçülüp tespit edilemeyeceğine göre kabaca değer alıp kabin tasarlanabilecektir.
Ancak tam ölçümler bilinmediği için, bass reflex kabin yapımı sakıncalıdır.
İdeal olan infinitive baffle, yani  tamamen kapalı kabin tasarlamaktır.
VAS değerinin kabaca hesaplanabilmesi için hoparlörün çapı ve süspansiyonun kaç cm hareket ettiğini bilmek yeterli olacaktır.
Kabin yapım malzemeleri çok önemli olduğundan öncelikli olarak tedarik edilmesi gerekmektedir.
Mermer gibi spesifik malzeme kullanılamayacağına göre, titreşimlerden minumum seviyede etkilenen malzeme seçimi oldukça önemlidir.
İyi marka üretimler incelendiğinde karşımıza bir malzeme daha çıkmaktadır. KAVAK .
Kavak ağacı tahtası yaş iken son derece iyi bir malzemedir. Ancak zamanla kurudukça titreşimlere açık hale gelmekte ve kabinin tüm özellikleri ölmektedir. Ayrıca şekli de bozulabilmektedir
İyi markalar kendi üretimlerinde kavak kullanacaklarsa, malzemeyi yaş iken presleyip belli oranda sıkıştırmakta ve belli bir süre fırınlamaktadır. Böyle bir malzeme temin edilebilirse, oldukça kullanışlı olacaktır.
İkinci olarak ise KONTRA adı verilen ve katman katman birleştirilmiş tahta çeşididir. Bu malzeme herdaim temin edilebilmektedir. (KONTRAPLAK olarak bilinen malzeme değildir)
Ancak kontra tahtanın üst frekans titreşimlerinin de engellenmesi gereklidir. Bunun için bu malzemeyi eritilmiş ZİFT içerisinde bekletmek iyi netice verir.
Üçüncü olarak ve en yaygın olarak kullanılan malzeme SUNTA dır.
SUNTA yapısı gereği sıkıştırılmış olduğu için birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak düşük frekans titreşimlerinin abzorve edilebilmesi de zordur. Ancak uygun kabin ölçüleri ve iyi yalıtımla iyi sonuç alınabilmektedir.
MDF kabin yapımında kullanılabilecek bir malzeme değildir. Yapısı gereği birçok frekans bölgesinde titreşime açık bir malzemedir. Yalıtımı ve izolasyonu neredeyse imkansızdır. Bu malzeme kullanılmak istenirse, izolasyon için daha fazla masraf gereklidir.
Malzeme kullanım için belirlendikten sonra, bu konuda ayrı bir başlık altında tartışıp kabin yapabiliriz.

Adi sistemlerde hemen hemen her türlü sesler insanları rahatsız edebilir.
Önemli olan frekansların doğru şekilde kulağa iletilmesidir.
ET'li ve kıym'ETli @memleket  benim sistemde 100dbA şiddetinde bass seslere maaruz bırakıldığı halde hiç şikayet etmemişti :D

Çok afedersiniz wc de bile 100dbA şiddetine maaruz kalmıştım :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 25 Kasım 2018, 22:25:47Çok afedersiniz wc de bile 100dbA şiddetine maaruz kalmıştım :D

Önemli olan bu şiddetteki seste duyduğun rahatsızlıktır.
Ben rahatsızlıktan ziyade BEĞENİ duyduğunu tahmin ediyorum :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 22:29:41Önemli olan bu şiddetteki seste duyduğun rahatsızlıktır.
Ben rahatsızlıktan ziyade BEĞENİ duyduğunu tahmin ediyorum :D

Tabiki beğeni manasında dedim. Rahatsız edecek bir ses yoktu. Hop. uzak olsamda bass hissedilir derecede güzeldi..

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Kasım 2018, 22:09:42İkinci olarak ise KONTRA adı verilen ve katman katman birleştirilmiş tahta çeşididir. Bu malzeme herdaim temin edilebilmektedir. (KONTRAPLAK olarak bilinen malzeme değildir)

bahsettiğin malzeme bu sanrım abi.  daha önce ahşap işlerinde ve ekipman yapımında bolca kullandığım malzemedir kendisi adı playwood diye geçer. Ülkemizde üstü film kaplı olanını genelde inşaatçılar kullanır.  oldukça sağlam bir malzemedir.. elimde var bunun saf halinden...
[attach type=thumb]10088[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Kasım 2018, 22:53:19bahsettiğin malzeme bu sanrım abi.  daha önce ahşap işlerinde ve ekipman yapımında bolca kullandığım malzemedir kendisi adı playwood diye geçer. Ülkemizde üstü film kaplı olanını genelde inşaatçılar kullanır.  oldukça sağlam bir malzemedir.. elimde var bunun saf halinden...
[attach type=thumb]10088[/attach]

Evet bu malzeme.
Uygun büyüklükte bir kabin tasarlamak için elinde yeterince varsa, kabin yapımı konusunda da sohbet edebiliriz.

Furkan KELEŞOĞLU

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın