TA7240AP Mini Amfi projesi 2x6 wat

Başlatan Kazasker, 25 Nisan 2018, 09:32:19

Kazasker

tasarımı bu şekilde düşündüm hocam. dediğiniz gibi sadece devreyi kçük bir metal kutuya koyup şaseledikten sonra ahşap kutuya montaj ederim. [attach type=thumb]9056[/attach]

yeşil alan da metal
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Mayıs 2018, 01:27:59Verilen dökümanları layıkı ile inceleyip bir PCB yi basmak, malzemeleri de yerli yerine koyup lehimlemek bile bilgi birikimidir.
En azından ben leb dediğimde sen işi bitirdin. HÖT dediğimde devreyi hörül tısıl çalıştırdın.
Senin gibi kişilere yardımcı olabilmek, emeklerimin boşa gitmediğini görerek bizlere mutluluk vermektedir.
Ben forumlarda kondansatörün değerini bilemeyen kişileri de gördüm :D

bu arada övgünüz beni ziyadesiyle mutlu etti. çok sağolun hocam. daha sizden öğreneceğimiz çok şey var. hoca iyi olunca bize de güzelce öğrenmek düşüyor. Allaha emanet olun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Mayıs 2018, 21:48:13tasarımı bu şekilde düşündüm hocam. dediğiniz gibi sadece devreyi kçük bir metal kutuya koyup şaseledikten sonra ahşap kutuya montaj ederim. [attach type=thumb]9056[/attach]

yeşil alan da metal
Kablo karmaşası dışında mantık dışı birşey yok :D
Alt montaj metal plakaya yapılacaksa hiç sorun olmaz. Hatta devre kazancı gözönüne alınırsa üst metale de gerek olmayabilir.
Ancak pot'un metal şaseye irtibatı şarttır. Aksi takdirde potu çevirirken elimizdeki gürültülerden etkilenebilir.
Eğer pot metal şaseye vidalanmazsa potun şasesinden kalın bir tel ile sistem sıfır noktasına irtibatlanması iyi olacaktır.
Bazı cihazlarda bunu görmüşsünüzdür.
Kutulamadaki bir önemli unsurdan da bahsetmek istiyorum.
Giriş konnektörü ve şaselenmesi.
Bu ampliye mutlaka bir giriş konnektörü yapılmacaktır. İşte bu giriş konnektörünün de şaselenmesi kuralları vardır ve çok önemlidir.
Giriş konnektörünün belirlenmesi ve resimlerle gösterilmesi halinde önerilerde bulunabilirim.

Kazasker

memleket

Bozuk Şerit Led trafosu bulabilirsen, delikli üst kapağından çok güzel kafes olur. Veya komple metal şaseyi kullan...

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 04 Mayıs 2018, 13:58:39Bozuk Şerit Led trafosu bulabilirsen, delikli üst kapağından çok güzel kafes olur. Veya komple metal şaseyi kullan...
guzel fikir memleket hocam.  Bir tane tasarliyorum olmaz ise dediginiz gibi yaparim.

seron

Alıntı yapılan: memleket - 04 Mayıs 2018, 13:58:39Bozuk Şerit Led trafosu bulabilirsen, delikli üst kapağından çok güzel kafes olur. Veya komple metal şaseyi kullan...
Ferhat Dayı kafesi.
Bizim komşu köyden Ferhat Dayı icadetti onu.
Sonra gavurlar kaçırdı herifi. Projesini de çalıp Ferhat Dayı Kafesini > Fara-day Kafesi yaptılar.
 :D

Kazasker

Kazasker

@Mr_YAMYAM  hocam. loudness için 1 ve 2 nolu kontağı kısa devre yaptıracağız. şimdi 2 tane 1 ve 2 tane 2 nolu kontak var. 1 nolu bacakları aynı kabloda birleştirip ve 2 nolu bacakları da farklı kabloda birleştirip sonra bu birleştirilmiş kabloları (bu durumda iki kablo oluyor :) ) kısa devre yaptıracağım. doğru mu anlamışım. devreyi kurdum biir tek o kısım kaldı. son aşamada bir bilene sorayım dedim :)

Mr_YAMYAM

Üstteki 1 ve 2 nolu uçlar sağ kanal.
Alttaki 1 ve 2 nolu uçlar sol kanal.
Çaktın mı vaziyeti.
1 ve 2 nolu uçları birleştireceksin sadece. İki ayrı kanalı birleştirirsen mono olur devre.

Kazasker

Mr_YAMYAM

Kazasker

Mr_YAMYAM

Entegrenin tüm bağlantılarını kontrol et.
Volüme tamamen kısık iken yapıyor mu?
Bir de foto koy ki hata var mı bakalım.

Kazasker

Bacaklari kontrol ettim hocam . Volum kapali iken de yapiyor pit sesi. Sag sol cikis kisa devre yapiyor nedenini cozemedim resimler iste
[attach type=thumb]9060[/attach][attach type=thumb]9062[/attach][attach type=thumb]9064[/attach][attach type=thumb]9066[/attach][attach type=thumb]9068[/attach]

Mr_YAMYAM

Beyaz 100n kondansatörleri sök.
2.2uF kondansatörlere bağlı olan 100K dirençleri kısa devre et.
Yeniden test et.

Kazasker

Hocam calisti. Jak takili iken problem yok. Jaki cikarttigimda ugultu var baya. Birde cekirge sesine benzer ses  geliyor bazen . Loudnes kisa devre yapiyorum ses farki olmuyor.  Devreye elimi yKlastirdigimda acayip harmonik sesler ckiyor jak disarda iken.

Jak takili ikenn ses iyi harmonik yok. Ayrica son seste hafif vinlama var bosta. İsinma yok. Loudnes hec yok

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Mayıs 2018, 22:00:22Hocam calisti. Jak takili iken problem yok. Jaki cikarttigimda ugultu var baya. Birde cekirge sesine benzer ses  geliyor bazen . Loudnes kisa devre yapiyorum ses farki olmuyor.  Devreye elimi yKlastirdigimda acayip harmonik sesler ckiyor jak disarda iken.

Jak takili ikenn ses iyi harmonik yok. Ayrica son seste hafif vinlama var bosta. İsinma yok. Loudnes hec yok
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Girişteki şaseleme hataları sebep oluyormuş gibi görünüyor.
Jak dahil bağlantıları kontrol etmelisin. Potu kablolarla değil de direk karta takıp bir test et.
Girişteki iki adet 100 direnç kısa devre edildiğinde patırtılar kesiliyorsa kesinlikle grounding hataları vardır.
Bir de besleme devren önemli. Trafo ile besliyorsan ana kondansatörün yeterli gelmiyor olabilir.

Kazasker

Yeni pot taktim kondansator 50 volttu yeni taktim 35 volt. Pot dogrudan karta takildi. Giristeki 100 k direncler kisa devre yapildi. Sonuc. Jak takili iken son seste hafif vknlama var. Sogutucuya dokundugumda vinlama kesiliyor tamamen. Jak takli degilkene vinlama biraz fazla sogutucuya dokunjnca cok az vinliyor
100k lar kisa devre olunca pat cat sesleriyle vinla artiyor. .
Besleme 65 wat simetrik trafo.  12 volt
Ses girisi sikintili gibi oraya dokununca ortalik curcjnaya donuyor.

Furkan hocam simdi dediginizi yapiyorum. Loudnes fislerini cekince ses az daha kesiliyor.
Ve hala loudnes etkisi yok

Mr_YAMYAM

Devreyi metal bir plaka üzerine monte et.
Ortadaki ground pad'ini şaseye vidala. Çok iyi temas etsin.
100K dirençleri söküp 47K ları takarak test et.
Trafo ile çalıştırırken trafoyu devreden uzaklaştırıp test et.
PC kaynağı ile çalıştırıp test edebilirsin.

Bir unsur daha dikkatimi çekti.
Loudness ve giriş kablolarının uzunluğu ve tipleri bu gürültülere sebebiyet verebilir.
Girişi etkileyebilecek tüm kabloları sök. Devre üzerinde sadece giriş kabloları kalsın.

Kazasker

TMam hocam dediginiz gibi yapip deniyecegim.
@Furkan41 hocam 10 k dırençleri dokundurduğumda sesler artmştı.  Sonra bu sekilde lehimleyince boştaki ses azaldı.
[attach type=thumb]9070[/attach]

Kazasker

Devre duz aliminyum bir plakaya monte edildi.

ses kismen kesilmişti. Daha sonra pot metal üst kısmı ve soğutucu levhaya şaselendi.
[attach type=thumb]9080[/attach][attach type=thumb]9082[/attach]

[attach type=thumb]9086[/attach]

sonra ya allah dedim verdim sesi

jak takılyken son sesi açtım ama müzık ackk degil. Ses seda yok. Çalışmıyor zanettim

Mr_YAMYAM

Bunlar grounding olayının temelleridir.
Oldukça bela bir olay olduğu için hevesin kırılmasın.
47K dirençleri takınca, loudness devresindeki iki adet 100K dirençleri de 47K yapmalısın.
Girişteki 2.2uF kondansatörlerin etkileri var mı bilmiyorum ama, kaliteli kondansatör kullanmanı tavsiye ederim.
Yine de önce harika çalışan devre, son montajda bu hale geldi ise tüm elemanları tekrar tekrar kontrol etmelisin

Kazasker

Yok hocam ne heves kirilmasi. Uygulayarak gordugum ve iyi sonuc aldigim icin acayip mutluyum.
Dediginiz saselemeleri bu gun guzelce yeniden yaptim . Jak takili ve takili olmadan zerre ses yok. Gayet temiz ve super bir sessizlik var. Hal boyle olunca 100 k lari degistirmedim. Ama loudnese etkisi varsa degistiteyim. Cunku calismiyor loudness.
2.2 ufluk kondansator siparisi verdim. Lakin bu sabah 1 uf taktigimda bile ses degisikligi ve bozulma olmadi. Devrede neye etki ediyor bende bilemedim. Suan hersey guzel. Bu arada sabaha kadar bosta acik kaldi isinma yok. Buz gibiydi entegre.  Grounding mevzusunu defalarca okudum ama hicbir sekilde bu tecrubede ogrendigim kadar ogrenemezdim. Allah razi olsun sizden ve emegi gecen herkesten. Kutulama islemine basliyorum.

Mr_YAMYAM

Loudnees aktivitesi giriş empedansı doğrultusunda toplam elemanların rezonans frekansı ile roll-off frekansının belirlenmesi ile ortaya çıkar.
Bu elemanlar içerisinde başta potansiyometrenin değeri olmak üzere, filtre için yapılan dirençler ve en nihayetinde entegrenin giriş empedansı önem arzetmektedir.
Tüm bu elemanların değerleri doğrultusunda kesin bir hesaplama zor olduğu için tecrübe ile tahmini değerler verilmiştir.
Sadece potun değerinin 50K ya düşmesi bile giriş empedansında önemli rol oynayacağı için tüm elemanların değerlerine etki etmektedir. 2.2uF kondansatörlerin önemi de oldukça fazladır.
Hem değer olarak hem de tip olarak oldukça önemlidir. Ancak senin amplinin band genişliği çok fazla olmadığı için, farkı algılayamayabilirsin. Biz yine de kalite unsurundan ödün vermeyelim.
Bu sebeple potun değeri doğrultusunda kesin hesaplamaları yapmaya başlamalıyız. Aynı zamanda devrede bulunan 47nF kondansatörler de aşağı çekilen frekans bölgesinde oldukça etkindir. Yani bu kondansatörün değeri, ve diğer dirençlerin değerleri loudnees için iyi bir hesaplama gerektirmektedir.
Bir diğer husus daha vardır.
Hoparlörlerin loudness etkisi dahilindeki frekansları layıkıyla verebiliyor olmalıdır. Eğer hoparlörlerin loudness frekanslarını veremiyorsa, loudness normal çalışıyor, ama sen duyamıyorsun demektir. Bu sebeple hoparlörlerin en azından 60Hz lik frekansları mümkün olan az kayıpla verebiliyor olmalıdır.
İyi kalite sistemlerde loudness frekansı 30Hz civarındadır. Bu frekansa inebilmek sanıldığı kadar kolay olmamaktadır.
Daha karmaşık devreler ve daha karmaşık hesaplamalar söz konusudur.
Matematiksel hesaplara girmeden, kabaca 100K dirençleri 47K ya hatta 22K ya düşürürüsek loudness aktivitesi artacaktır.
Ancak rasgele yapılacak bu işlem loudness frekansını da değiştirecektir. Bizler kulağımızla en ideal değeri belirleyeceğiz.
GROUNDING konusuna gelecek olursak.
[attach width=300]9088[/attach]
[attach width=300]9090[/attach]
[attach width=300]9092[/attach]
Sadece kablo şaselenmesi için bile sayfalar dolusu döküman araştırılıp öğrenilmelidir.
Grounding önemi.
[attach width=300]9094[/attach]
Keza devrede kullanılan pasif elemanların davranışları ve gerçekteki etkin değerleri.
Alttaki resimde düz bir iletkenin frekansa göre empedans eğrisi verilmiştir.
[attach width=300]9096[/attach]

Kazasker

Slm hocam.
dün yapılan testler;
100 k dirençler 51 k ile değişrirldi. sonuç ses biraz tok geldi.  ( tavsiyeniz olan 47k olmadığından kullanıldı bu değer )
sonra 22k ile değiştirdim.  ses biraz boğuk geldi. tekrar 51k dirençleri yerine taktım. çünkü bu dirençleri taktığımda ses daha hoş geldi kulağıma :)

şuan sorunsuz çalışıyor. ses ilk yaptığınız devreden biraz daha fazla son seste. ama dağılma ve ve boğulma yok. 

ufak bir metal kasa yaptım kart için ahşap kutuya yerleşecek şekilde.  .h. sonu olunca çocuklar evde durutmadı o yüzden kutu aşaması henüz bitmedi.
bu da ufak bir resim. bu şekilde çalıştırdığımda ne boşta ne de tam seste tam sessizlik hakim müzik kapalı iken.  şuan sorunsuz. hatta insanı tedirgin eden bir sessizlik var devrede  ;D  ;D  ve garip bir şekilde hiç ısı yok. insana çalışmıyor hissi veriyor.   ;D  elinize sağlık hocam.

[attach type=thumb]9098[/attach]

Mr_YAMYAM

SONUÇ KRİTERİ:
Önemli konular renklerle belirtilmiştir.
Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Mayıs 2018, 12:13:05Slm hocam.
dün yapılan testler;
100 ka dirençler 51 k ile değişrirldi. sonuç ses biraz tok geldi.  ( tavsiyeniz olan 47k olmadığından kullanıldı bu değer )
sonra 22k ile değiştirdim.  ses biraz boğuk geldi. tekrar 51k dirençleri yerine taktım. çünkü bu dirençleri taktığımda ses daha hoş geldi kulağıma :)

şuan sorunsuz çalışıyor. ses ilk yaptığınız devreden biraz daha fazla son seste. ama dağılma ve ve boğulma yok. 

ufak bir metal kasa yaptım kart için ahşap kutuya yerleşecek şekilde.  .h. sonu olunca çocuklar evde durutmadı o yüzden kutu aşaması henüz bitmedi.
bu da ufak bir resim. bu şekilde çalıştırdığımda ne boşta ne de tam seste tam sessizlik hakim müzik kapalı iken.  şuan sorunsuz. hatta insanı tedirgin eden bir sessizlik var devrede  ;D  ;D  ve garip bir şekilde hiç ısı yok. insana çalışmıyor hissi veriyor.  ;D  elinize sağlık hocam.
Fabrikasyon olarak bir şema verilmiştir. Herhangi bir entegre olabilir. Önemli değil.
Gerçek bir elektronikçi böyle bir ürünü (entegreyi) kendi kriterleri doğrultusunda modifiye edebilir ve en ideal ses kalitesine erişebilir.
Bizim bu konu içerisinde yaptığımız pek birşey de yok aslında. Entegrenin fabrikasyon kazanç değerini optimal seviyeye getirip, uygun bir giriş devresi ile ilmine göre ilave birkaç eleman koyduk.
Genel istek doğrultusunda biraz BASS ses kriterimiz için, uygun bir LOUDNESS devresi ilavesi gerçekleştirdik.
Montaj ve PCB tasarımımızda GROUNDING kurallarını da uygulayınca dadından yinmez bir cihaz yapmış olduk.
Birçok amatör böylesine sessiz ve tatlı çalışabilen ampli için LAMBALI tasarıma bile girişmektedir. :D
Lambalı da olsa yarı iletkenli de olsa TASARIM PROSEDÜRLERİ denilen kuralları iyi bilmeli ve bu uğurda bazı teknik bilgileri bilebilmeliyiz. Aksi takdirde lambalı da yapsak, yarı iletkenli de yapsak, hatta altından malzemeler de kullansak, tasarımın bir önemi olmayacaktır.
Benzer bir konuyu da arkadaşımız @memleket  için yapmıştık. O arkadaşımız da çok tatmin edici neticeler almıştı.
Bu ve bunun gibi başarımlar, izlenen yolları iyi öğrenip kavrayabildiğimiz takdirde belli bir seviyede bilgi birikimimizi artırmamız anlamına gelmektedir.
GROUNDING diye bahsederken birçok kişiden eleştrisel, hatta eleştri sınırlarını aşıp hakaret derecesine varan hitaplar görsem de, tekniğin şart koşup ta benim aracı olduğum teknolojik gerçekler asla değişmemektedir.
Bizlere düşen görev, teknolojinin bu gibi gerçeklerini @Kazasker‍  gibi azimle ve sabırla bizzat test ederek öğrenilmesidir.

Kazasker

Kazasker

Ve devrenin son hali

Kazasker

Mevcut ahsap kutu deneme surecinde yapilmisti. Son olarak aliminyum ahsap karisimi yeni kutu yaptim.
[attach type=thumb]9112[/attach][attach type=thumb]9114[/attach][attach type=thumb]9116[/attach][attach type=thumb]post_tmp_12646_342a676f72b38860f3a9fd69976a853f[/attach][attach type=thumb]9118[/attach]

Kazasker

Mevcut ahsap kutu deneme surecinde yapilmisti. Son olarak aliminyum ahsap karisimi yeni kutu yaptim.
[attach type=thumb]9120[/attach]
[attach type=thumb]9122[/attach]
[attach type=thumb]post_tmp_12646_b62d45f2c647188782ee9ee518d83bf2[/attach]
[attach type=thumb]9124[/attach]
[attach type=thumb]9126[/attach]

seron

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 09 Mayıs 2018, 21:42:15Laminat parke malzemesi değil mi onlar :D
Güle güle kullan.
Teşekkürler :)
reklam panosu 2 aliminyum plaka arasına sıkıştırılmış plastikten oluşan levha. geri dönüşüm yaptım  :D  :D

Kazasker

Slm.  @Mr_YAMYAM  abi  nasılsın ?
bizim devre için vaktin olduğunda preampli ton kontrol devresi ilavesi yapabilirmiyiz?
elimde lm 1036, tda1524 ve ne5532 entegreler mevcut.
besleme olarak 2x12 65wat trafo var.  ses potu zaten var bass ve tiz yeterli.  :D
bu da olursa devre tadından yenmez olur :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 12 Mayıs 2018, 13:49:46Slm.  @Mr_YAMYAM  abi  nasılsın ?
bizim devre için vaktin olduğunda preampli ton kontrol devresi ilavesi yapabilirmiyiz?
elimde lm 1036, tda1524 ve ne5532 entegreler mevcut.
besleme olarak 2x12 65wat trafo var.  ses potu zaten var bass ve tiz yeterli.  :D
bu da olursa devre tadından yenmez olur :)
Önceki TA7240 devresine ilave ton kontrol yapamazsın. Yapmaya çalışırsan randıman alamazsın.
Harici grounding teknikleri uygulanması gerekmektedir.
TDA1524 için ise araştırma gerekmektedir.
Önceki paylaşmış olduğum ton kontrol devresi oldukça performanslıdır.
Ancak çok hassas tasarım prosedürleri gerekmektedir. Haliyle uygun bir çıkış devresi de gereklidir.
Eğer böyle bir proje yapacaksan önce ton kontrol devresini halledip testlerden başarı ile çıkman lazımdır.

Kazasker

o zaman şimdilik bitirmek üzere olduğum harici pasif ton kontrol devresi ile devam edeyim. testleri geçer mi bilmem :) son aşamadayım. sonra yine deneme amaçlı harici preamp devrelerine geçelim hocam. TDA1524 için bir tane baskı almıştım geçenlerde. ama nerdeyse tüm  TDA1524 devrelerinde 7812 transistör  kullanılmış. bununda 12v beslemede sıkıntı doğurabileceği endişesi var.  yani hem bu devre hemde prampler için sağlam bir 100 wat civarı 2x15 trafo temin etmeliyim.  bunu temin edince direkt sizin ton kontrole yoğunlaşacağım, ahdım var :) Ah güzel memleketim hobi işleri  biraz ucuz olsa....  :)

Mr_YAMYAM

Benim ton kontrolle uğraşacaksan, projeyi biraz daha ciddi olarak ele almalısın.
Ciddi bir projede ise oldukça önemli iki faktör bulunmaktadır.
1 KUTU.
2 TRANSFORMATÖR.
Bu iki ana unsur dahilinde kendi kriterlerini belirleyerek, ciddi bir projeye girebilirsin.
Ancak bu tür bir proje hiç te ucuz olmaz. Kutu ve trafo işin can alıcı noktasını oluşturmaktadır.
Daha sonra tasarım prosedürleri dahilinde elektronik ekipmanlar önem taşımaktadır.
@memleket  in yapmış olduğu LM1875 li çıkış katı bir referans oluşturabilir.
Böyle bir çıkış modülü daha uygun fiyatlı yapılabilir.
Tasarımı da daha ciddi olarak yaparsak üst seviye bir cihaz yapabilirsin.
Besleme devresi için zaten daha önce önerilerim olmuştu. 2X18V 100W üzeri bir trafo ideal seçenek olacaktır.

Kazasker

kısmetse yapmaya çalışacağım hocam. okullar kapansın evdekiler köye gidince rahat rahat yamyamlık yaparım müsadenizle :)

Basit bir harici pasif ton kontrol yaptım hocam. bizim devrede ses potu olduğundan ton kontrole eklemedim.  bir kontrol edebilirmisiniz @Mr_YAMYAM  hocam.

[attach type=thumb]9152[/attach]

girişi 10 k dan başlayım 100k ya kadar deneyeceğim yarın.

Mr_YAMYAM

Pasif ton kontrollerde kazanç olmadığı için bass ve tizlerde kazanç sağlayamazsın.
Sadece bass ve tizlerde belli bir oranda azaltma sağlayabilirsin.
Bu da sana avantaj sağlarmı bilemem.
Devren zaten max. bass ve tiz kazancında çalışırken, sen bazı frekanslarda azaltma yapmış olacaksın.

Kazasker

anlaşıldı hocam. o zaman bu ton kontrolü tda2822 devresinde test edeceğim.  preampli bir devre şart oldu şimdi :)

Kazasker

yukarıdaki pasif ton filtre devresi denemesini bu gün yaptım amfi devresi olarak tda2822m devresi kullanıldı.
Sonuç: ses kazancı çok fazla düşük. bas çok az artıyor.  amfi devresi orjinalde yüksek seste daha iyi bas veriyor.
tiz. yeterli seviyede çalıştı.  test için girişler 100k dirençle başlandı. en net bass ve ses 10 k  dirençlerle oluyor. Yamyam abinin dediği gibi bu pasif ton filtre devreleri mevcut sesi çok kıstığı gibi bu kısık ses üzerinden bası ve tizi de kısık ve güçsüz oluyor.    ortaya keşke yapmasaydım tarzında buruk bir gülümseme çıkıyor :o  yapacak olan amatör arkadaşlar boşuna uğraşmasın kazancı yok. Aktif ton kontrol devrelerine yönelin derim.

Diğer bir konu bizim devrede ses sistemi açıkken pc yi kapattığımda ses bozularak azalıp kayboluyor @Mr_YAMYAM  abi. besleme kondansatörü 2200 uf 35v bunu 4700uf yapsam bu sorunu çözermi ?
bir diğer konu ; yapmış olduğum basit devre denemelerinde  genelde doğaçlama takıldım.bu konu hakkında pek bilgi bulamadım Amfi ses girişlerinde koyacağımız veya koyduğumuz direnç değerleri neye göre belirlenir. mesela 100k ile 10 k etkisi nasıl olur ses girişinde, bu durum neyi etkiler. veya 100 uf kondansatörler 470 uf olsa neye etki eder? bu konudaki bilgilere acayip açlığım var  :D

Mr_YAMYAM

Araştırma konusu ve ödevi.
Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Mayıs 2018, 00:13:37bir diğer konu ; yapmış olduğum basit devre denemelerinde  genelde doğaçlama takıldım.bu konu hakkında pek bilgi bulamadım Amfi ses girişlerinde koyacağımız veya koyduğumuz direnç değerleri neye göre belirlenir. mesela 100k ile 10 k etkisi nasıl olur ses girişinde, bu durum neyi etkiler. veya 100 uf kondansatörler 470 uf olsa neye etki eder? bu konudaki bilgilere acayip açlığım var  :D

R-C rezonans devreleri ve hesapları.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Mayıs 2018, 00:13:37yukarıdaki pasif ton filtre devresi denemesini bu gün yaptım amfi devresi olarak tda2822m devresi kullanıldı.
Sonuç: ses kazancı çok fazla düşük. bas çok az artıyor.  amfi devresi orjinalde yüksek seste daha iyi bas veriyor.
tiz. yeterli seviyede çalıştı.  test için girişler 100k dirençle başlandı. en net bass ve ses 10 k  dirençlerle oluyor. Yamyam abinin dediği gibi bu pasif ton filtre devreleri mevcut sesi çok kıstığı gibi bu kısık ses üzerinden bası ve tizi de kısık ve güçsüz oluyor.    ortaya keşke yapmasaydım tarzında buruk bir gülümseme çıkıyor :o  yapacak olan amatör arkadaşlar boşuna uğraşmasın kazancı yok. Aktif ton kontrol devrelerine yönelin derim.

Diğer bir konu bizim devrede ses sistemi açıkken pc yi kapattığımda ses bozularak azalıp kayboluyor @Mr_YAMYAM  abi. besleme kondansatörü 2200 uf 35v bunu 4700uf yapsam bu sorunu çözermi ?
bir diğer konu ; yapmış olduğum basit devre denemelerinde  genelde doğaçlama takıldım.bu konu hakkında pek bilgi bulamadım Amfi ses girişlerinde koyacağımız veya koyduğumuz direnç değerleri neye göre belirlenir. mesela 100k ile 10 k etkisi nasıl olur ses girişinde, bu durum neyi etkiler. veya 100 uf kondansatörler 470 uf olsa neye etki eder? bu konudaki bilgilere acayip açlığım var  :D

Ben entegresiz bir ton kontrol devresi duymadım :D Bir sinyalin yükseltilmesi gerekiyor ise muhakkak transistör ve ya entegre şart ;)

Kazasker

@Mustafa281  hocam pasif ton kontrol genelde ucuz 2 artı 1 sitemlerde oluyor bende sonucu merak ettiğimden denedim :) ama siz denememiş varsayın  ;D

Mustafa281

Alıntı yapılan: Kazasker - 14 Mayıs 2018, 12:56:59@Mustafa281  hocam pasif ton kontrol genelde ucuz 2 artı 1 sitemlerde oluyor bende sonucu merak ettiğimden denedim :) ama siz denememiş varsayın  ;D
@Mr_YAMYAM'ı dinlemek gerekir zamanında beni de köteklemişti

Mr_YAMYAM

Gavga etmeyin ayırmam.
Tekniğin ilmine iyi aşina olursanız, herhangi bir devre ile isteğinize ulaşabilirsiniz.
Pasif ton tontrollerde kazanç olmadığı bellidir. Ancak kullanıcı geniş bandlı bir yükseltici kullanıyor ve dinamik alanı yeterince güçlü bir sisteme sahipse, gereği halinde pasif ton kontrol gibi devrelerle bazı kontrolleri yapabilir.
Burada amaç sadece belirli frekansların genliğini düşürmektir.
Bu konu içeriğinde böyle bir uygulama uygun olmasa da uygun olabilecek bir sürü uygulama söylenilebilir.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Mayıs 2018, 00:56:52Gavga etmeyin ayırmam.
Tekniğin ilmine iyi aşina olursanız, herhangi bir devre ile isteğinize ulaşabilirsiniz.
Pasif ton tontrollerde kazanç olmadığı bellidir. Ancak kullanıcı geniş bandlı bir yükseltici kullanıyor ve dinamik alanı yeterince güçlü bir sisteme sahipse, gereği halinde pasif ton kontrol gibi devrelerle bazı kontrolleri yapabilir.
Bu konu içeriğinde böyle bir uygulama uygun olmasa da uygun olabilecek bir sürü uygulama söylenilebilir.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Mayıs 2018, 00:56:52Gavga etmeyin ayırmam.

İnternette tonlarca ton kontrol devreleri mevcut ilmine göre yapılmayacak ise birisi seçip yapılabilir ama iş profesyonele girecekse ilmine uygun tasarlanip kullanılmalıdır.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 16 Mayıs 2018, 14:08:13İnternette tonlarca ton kontrol devreleri mevcut ilmine göre yapılmayacak ise birisi seçip yapılabilir ama iş profesyonele girecekse ilmine uygun tasarlanip kullanılmalıdır.
tda1524 uzerine calisiyorum abi. Semayi oldugu gibi cizdim umarim sorun cikmaz

Mustafa281

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın