Titreşimli Kulaklık Devresi (TASLAK)

Başlatan seron, 24 Nisan 2018, 23:10:09

seron

Merhabayın arkadaşlar, esselam-ü aleyke.
Aslında konu hem ses hem güç elektroniği ama müzik ve ses daha ağır bastığından buraya açtım.

Toplu halde alınmış titreşimli kulaklıklarımız patır putur arıza yapmaya başladı. Hemen hemen hepsinin bir kulaklığından ses gelmiyor. Kask gibi kocaman kulaklık bunlar. Söktük baktık, içinde bizim çözemeyeceğimiz şekilde bir devre kartı var. Paylaşmayacağım, değmez. Kulaklıkların sahibi ben bunların devre kartını iptal edip, kablodan gelen telleri dümdüz hoparlörlere yönlendireceğim, USB güç girişini falan kullanmayacağım dedi. Ben de merak ettim neymiş bu müziğe göre göbek atan titreşimli devre diye aratınca pek sonuca ulaşamadım.

Ben de acaba ben çizebilir miyim diye düşünerek basit bir devre çizdim. Buyrun bakın, beğenirseniz kullanın. Yanlış durum varsa modifiye edin, saklayın, üretip satın. Anonim bir çalışma.

Haa bakın söylemeyi unuttum.
-Motor, cep telefonlarında veya arduino projelerinde kullanılan basit DC titreşim motorudur. Tranzistor yüksek güçte motoru kaldırmaz. kaldırması için de tranzistoru güçlendirmelisiniz ama bu defa da bilgisayarın USBsine fazla yüklenmiş olursunuz tavsiye etmem.
-Kesikli çizgi içindeki devre kulaklık içerisini temsil ediyor. her kulaklık kasasının içerisine o devreden koyacak ve harici olarak USB ile besleyeceksiniz. isteğe göre USB kullanmayıp isterseniz pille besleyin ona karışmam.
-Sonra tranzistorun beyzini uyaran C kondansatörü elektrolitik olacak. Sadece "Pes" seslerde motoru gıdıklaması için kapasiteyi ona göre seçmelisiniz. Ben devre elemanı veremiyorum, zaten yapmadım devreyi, ama yukarıda da dediğim gibi bir yanlış varsa siz kendiniz düzeltin, kullanın.
Hiçbir devre elemanı için değer veremiyorum. Çoğunuz biliyorsunuz ben elektronik özürlüyüm. kusura bakmayın şimdiden.

Beğendiyseniz hayırlı kullanımlar.

seron

Hassasiyet ayarı ekledim.
[IMG]https://resmim.net/f/cknX5F.png[/img]

Hatırlatayım tamamen amatör ve anonim bir çalışma; yani açık kaynak. Hatalı olabilir. Alın, geliştirin, hatalıysa düzeltin, biliyorsanız daha iyisini yapın... İnternet üzerinde hiç bulunmuyor bulunanlar da sadece arduino ile yapılmış. Minimum boyut ve maliyette devre isteyenler için fikir olması açısından temel bir devredir... Başarılı olacağını iddia etmiyorum. Daha iyi bir çalışmanız varsa paylaşın.
İyi çalışmalar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın