Phantom 48v + Preamp Sorunu

Başlatan birgitay, 17 Nisan 2018, 18:37:40

birgitay

Bu devreyi uyguladım... Xlr girişi vede xlr çıkışı mixer girip mikrofon preamfisi olarak kullanmak için.... Ancak +48 volt ile çalışan mikrofonları buna bir türlü ayarlayamadım... Xlr girişin pin lerine +48 volt verince direk besleme gürültü olarak geçiyor. Girişteki kondansatörleri Polar yaptım yok. Non polar yaptım yine olmadı. Diğer mixer uygulamalarına baktım hepsi benim düşündüğüm gibi yapıyor ama yok :( Bir türlü çözemedim.. Fikri olan var mı ?  Bu yukarıdaki devrenin arasında birde ton kontrol var.

Mr_YAMYAM

Mikrofon kuvvetlendiricileri basit değildir.
Çok yüksek kazanç gerektirir ve giriş empedansları da oldukça önemlidir. Dinamik mikrofonların empedansları 200 ohm ila 600ohm arasındadır.
Bu gibi düşük empedanslı kaynaklarda yüksek giriş empedansı uygulamak son derece yanlıştır. Eğer özellikle uygulanması gerekliyse özel tasarımlar ve uygulamalar gereklidir.
1 LOW-NOISE İNPUT STATE
Giriş empedansı ve giriş elemanları gürültü faktörlerinin hassas olarak hesaplanarak meydana getirimiş uygulamadır.
Sadece iki yol ile düşük empedanslarda düşük gürültü seviyesine ulaşılabilir.
1 MATCHED TRANSISTOR PAIR kullanılarak.
2 Transformatör kullanılarak.
Başka hiçbir yolu yoktur.
Örnek bir matched transistör pair kullanımı şeması.
[attach]8961[/attach]
Ya da transformatör gibi ilkel bir aygıt kullanılacaktır :D

Bir diğer husus ise besleme devresinin gürültü faktörüdür.
2-3 milivolt gibi seviyelerr sözkonusu iken basit yapıdaki besleme devreleri kullanılamaz. Besleme devresinin gürültü faktörü 1milivolt bile olsa, bu gürültüler preampli tarafından yükseltilecektir.
Bu denli düşük seviye gürültülerin ölçümü ise pahalı ölçü aletleri ile yapılabilmektedir.

birgitay

Yooo gayette iyi sound aldım ... Yanii transistörlü ön yükselteçler kazancı çok yüksek olduğundan preamp devrem ile uyum sağlamadı. Çok fazla desibel var. Aslında çıkışına Trimpot koyardım ama farketetmiyor.. Xlr preamp girişim onu hallleti. Zaten mixerdende tonluyoprum yetiyor. Ancak şöyle birşey var : Construya nın veridği ton kontrol devresini yaptım gerçekten iğren. 1996 da iki adet 741 ile yapılmış ton katı kullandım sonuç güzel. Ama biraz booster yapmak lazım.. Ton kontrolün kazanç direnci 2-6 nolu pin arasında 15k direnç vede 2,2nf kondansatör var.. Analiz yapmak lazım. Yoksa olası bir distirisyon olabilir. O yüzden şuanda ellemiyorum ama bana dediğim gibi +48 beslemeyi verince sistem neden bu enerjiyi geçiriyor opampın girişine voltaj gidiyor ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın