Trafo ve trafo sarma hakkinda

Başlatan Kazasker, 16 Nisan 2018, 20:20:01

Kazasker

Slm
Elimde bir ups trafo vardi bu gun bir deneyeyim dedim. Malumunuz ups trafolarinda kalin uclu ve ince uclu ckkislar oluyor.  Yaklasik 2 kg
İste boyle...
[attach type=thumb]8891[/attach]
kalin kablolar akuye gidiyor ve elekrik kesildiginde akude ki eldktrigi geri 220 ye ceviriyor. Burda skkinti yok. Askl konu 220 ac girisi. Cunku orada 6 farkli kablo var. Yanlis baglayip trafoyu yakmakta istemedim.
 Multimetreyi ohm kademesine alip uclari olctum.
Olcum sonucu
[attach type=thumb]8893[/attach]

buna gore kirmizi ve siyah kabloyu faz girisine cok ince bir kablo baglayarak ( cakma sigorta
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Nisan 2018, 20:20:01Slm
Ups trafosu bagantisi hakkinda bilgisi olan var ise yardim edebilir mi ?
Seni şuraya yönlendireyim:
https://320volt.com/ups-trafosunu-degerlendirmek/

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Nisan 2018, 20:20:012. Konu trafo sarmak istiyorum. (...)Programlara baktim cözemedim. (...) resimde ki nuveye primer ve sekonder spir sayisi kac olmali ?
[attach type=thumb]8897[/attach]
Bence bırak o işi.
Lazımsa hurdacılar veya bobinajcılara bak.
Ama uygulamalı öğrenmek istiyorsan en iyi kaynak "elektrik bilgisi" kitapları.

Kazasker

@seron  hocam. 320 volttaki makaleyi dun okudum. Ordaki ornek 5 girisli benimki 6. Zaten ohmmetre olcumunu ordan yaptim
 Bu arada sarim isine daldim eyice..  ;)  ;D

Furkan KELEŞOĞLU

Trafo sarma işine bencede girme haa cok bilmek istiyorsun 1-2 deneme yap derim tabikide fakat onun bir Mayetik akı hesabı var adamın kafasını yakar :D  İş bunlada bitmiyor tabiki silisyum sac bulup trafo ebatlarında kestirmen gerekiyor . bunlada bitmiyor iş sarımda hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkıya sarılması lazım ki bunu yapabiliriz ama diğer kısımlar biraz sıkıntı.

Yanlış hatırlamıyor isem 320volt.com bizim SAYFADA  TRAFO sarımı icin hesap yapan değerleri veren bir program mevcuttuki gibi hatırlıyorum.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Nisan 2018, 22:54:25Trafo sarma işine bencede girme haa cok bilmek istiyorsun 1-2 deneme yap derim tabikide fakat onun bir Mayetik akı hesabı var adamın kafasını yakar :D  İş bunlada bitmiyor tabiki silisyum sac bulup trafo ebatlarında kestirmen gerekiyor . bunlada bitmiyor iş sarımda hiç boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkıya sarılması lazım ki bunu yapabiliriz ama diğer kısımlar biraz sıkıntı.

Yanlış hatırlamıyor isem 320volt.com bizim SAYFADA  TRAFO sarımı icin hesap yapan değerleri veren bir program mevcuttuki gibi hatırlıyorum.
O kadar da kafa yakıcı değil. Bununla ilgili evde temel elektronik kitabında detaylı hesaplamaları vardı unutmazsam eğer yarın ekleyeyim. Fuko hesabı falan detaylıca veriyor sen bunların mantığını anla yeter. Ama benim demek istediğim benim gibi başlangıç seviyesinden takılıp kalmış birisi bunlarla uğraşmakta çok zorlanır. Hele ki sen hiç konuşma senin bunların üstesinden gelebilmen lazım envai çeşit projeye kök söktürüyorsun... haydaaaa :-X ben sustum.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2018, 23:14:11O kadar da kafa yakıcı değil. Bununla ilgili evde temel elektronik kitabında detaylı hesaplamaları vardı unutmazsam eğer yarın ekleyeyim. Fuko hesabı falan detaylıca veriyor sen bunların mantığını anla yeter. Ama benim demek istediğim benim gibi başlangıç seviyesinden takılıp kalmış birisi bunlarla uğraşmakta çok zorlanır. Hele ki sen hiç konuşma senin bunların üstesinden gelebilmen lazım envai çeşit projeye kök söktürüyorsun... haydaaaa :-X ben sustum.

@seron  Bize lisede verilen eğitim belli idi sağolsunlar 1-2 hoca bana fazlasıyla birşeyler kattı yeri geldi müfredatın dışına cıkıp anlattılar.

Üniversitede Mekatroniği secince İŞ COK değişti deniz derya oldu ucu bucu yok yani ben şunu öğreneceğim dersen kafan gider cünkü okadar şey varki bazen yeri geliyor uyumamam gerekiyor. 24 saat yetmiyor :D

Ama bizde şu var BİZE bir temel attılar bu hangi kapıya gidersen git zorlanmadan zamanını alsada sen o işi yapacaksın gibisinden.

Lisede ENDÜSTRİYEL BAKIM - ONARIM dalındaydım Teknik Lisede tek bir dal vardı oda buydu en iyisi diye ama Bize bobinajcılık hakkında bilgi verilmedi bu motor nasıl calışır bu bobin ne işe yarar bunlar gösterildi bunlar zaten ozamanda kolaydı şimdide koaly geliyor bana.

Bizi hep şöyle görürlerdi lise bitti askere gidip geldiler fabrikada teknisyen olarak işe girecekler bunlara ne lazım ?
CEVAP :  KUMANDA DEVRELERİ VE GÜÇ DEVRELERİ 
ARTIK TEMRİN cizmekten içim dışıma cıkmıştı yararı oldumu ?  tabikide oldu.
HALA DÜN GİBİ AKLIMDA HERŞEY.   Ama Elektronik kısımda biz eğitilmedik led yaktık :D transistör sürdük senenin son konusu opamp ve amfi uygulaması vardı onuda işlemediler opampı tahtada cizdiler bu budur şu şudur :D ( gerisi gidin evde calışın ).

HE BU FORUMDA BANA COK ŞEY KATTI LİSE YILLARIMDAN BERİDİR BURDAYIM :D Heleki YUSUF USTA ilede tanışmamız buraya dayanıyor benim sıcaklık ölçer devrem vardı bir türlü calıştıramadığım. taa izmitten kadıköye gittim :D Devreye pili bağladı devre calıştı hepimzi ŞOK :D

Meğerse benim güc kaynağı regülesiz diye devre calışmıyormuş Filtresi bile yok :D sonra bana kondansatör verdi parcalar verdi okadar sevinmiştim ki :D eve gelir gelmez şemayla birlikte ilk iş güc kaynağını düzeltmiştim. Yani evet herşey okulda öğretilmiyor heleki Türkiyede bunu bekleme.

Üniversitedeyim ALGORİTMA VE PROGRAMLAMA dersi var C++ gösteriyorlar  2 sayıyı topla böl carp consoldan gelen bilgiye göre iş yap.
Şimdi biz mekatronikci isek bu İŞLEMCİLER MİKRO DENETLEYİCİLER BİZİM CAN DAMARIMIZ . ama bir allahın kuluda cıkıp demiyorki.

ULAN SEN MİKRO DENETLEYİCİYİ BİLİYORMUSUNDA KOD YAZACAKSIN REGİSTER NEDİR BİLİYORMUSUN ? KAC KERE DATA KATOLOĞU OKUDUN NEKADAR TECRÜBEN VAR ? bunlar yok öğretilmiyor.

Ben işte buna CILDIRIYORUM CILDIRIYORUM CILDIRIYORUM.   ilk dönem elektronik dersi vardı sence bize ne yaptırdılar ?? koskcoa üniversiteye gelmişssin.

UYGULAMA SINAVI :D SINAV ŞU :D 
Tahtada bir devre şeması var direnclerden oluşuyor bread boarda bu devreyi kur :D ALDIK 100 ü :D geçtik karşıya ama ben işte CILDIRIYORUM.

Adam tahtada Teorik soru cözüyor devre DC bir devre ŞASE HATTINDAN + KUTBA 30 AMPER gidiyor ya diyorum hocam bu nasıl oluyor ben okadar uğraşıyorum ben ilk kez böyle birşey gördüm.
ne dese beğenirsin :D
EVET GERÇEKTE BÖYLE BİR DEVRE YOK SADECE CÖZMEK İCİN OLUŞTURDUK.

ben üniye gelince benim kafam karıştı yemin ediyorum.  YA BEN BİRŞEY BİLİYORUM DİYEDE İDDA Etmiyorum ben kendimi bilgisiz olarak görüyorum kime neye göre değil ben şuan kendimi yetersiz hissediyorum. BUNUN EN BÜYÜK NEDENİ EĞİTİM.

CÖZÜM :  "Böyle Forumların Olması " :) Bazen buraya konu acmaya utanıyorum bazen  @seron cıkıp diyicek ki üniye gelmiş bunuda bilmiyormu diye :D Şaka maka bir yana cidden Benim ailemde elektrikmiş elektronikmiş bilen biri yoktu.

Eğer olsaydı heralde şuan farklı bir yerde olurdum. kac tane multimetre bozdum kac tane parca yaktım lise yıllarımda harclıklarım entegrelere gitti bir amfi yapalım dedim en son lisede :D babam dediki oğlum bırak o harcadığın paraya yenisini alırdın :D ama uğraşıp calıştırmıştım sonrada bunun daha cok sesi nasıl cıkar diye kurcalarken entegreyi patlamıştım alev almıştı devre :DDDD

KLASİK TÜRK AİLESİ :
"Her yerde yaptığın şeyi söyleme kacırırlar seni " :D ulan bana gelene kadar kacırılacak kaç adam var. daha  AMMA'DA DOLMUŞUM HEE :D

Bazen diyorum ki bilgi bilgidir Şu forumun YAZILIM kısmında MikroC adı altında acayım bir konu orda yaptıklarımı paylaşayım ama Sonra diyorum ki birisi gelicek bir hatamı görücek ordan beni vurmaya kalkacak kesin sonra vaz geciyorum he BİRİSİ GELSİN BENİM HATAMI BULSUN SÖYLESİN BENİM CANIM FEDA O İNSANA . ama biliyorum ki biri cıkar ordan beni ezmeye kalkıp hevesimi kıracak o nun için hiç o işe el atmıyorum. he derseniz yapalım edelim başlarım hemen benim acımdan ' da iyi olur. NE demişler herşey bir led yakıp söndürmekle başlar :D

Kazasker

Keyif verici bir muhabbet olmus. Bende foruma yeni girdigimde temel konularin cogunu okudum. Tabi yas ilerleyince insan biraz zor kapiyor puf noktalarini. Elektronik bilgimin nerdeyse tamamini sitede sayenizde ogrendim. Cocuklugumdan beridir merakli ve arastimaci bir insanim. Babam koyde elektikci idi. Ama asil meslegi degildi tabiki

Kazasker

Bu arada sarma işlemi bitti. Yarın elektrik vereceğim. Bakalım sonuç nasıl olacak

Furkan KELEŞOĞLU

Kazasker

2. Asama  kablo ckkıs baglantklarını yaptım. Her bırı arasına izolasyon için bant yapıştırdım. Ayrıca kısa devre kontrolü yaptım cok şükür kopma yok

Kazasker

3. Asama
Silisli sacların yerleşimi
[attach type=thumb]8917[/attach][attach type=thumb]8919[/attach][attach type=thumb]8921[/attach][attach type=thumb]8923[/attach][attach type=thumb]8925[/attach]

Kazasker

4. Asama
Test asaması cok heyecanlı bir an

Furkan KELEŞOĞLU

@Kazasker   Hocam inşallah Patlamaz :D
Bende merak ediyorum ne yapacağını şu silisli sacları söküp bir daha taktıktan sonra aralarında cok boşluk kalıyor bunlara ilac filan sürüp mengenede sıkıştırıyorlar galiba cünkü sökerken acayip zorluyor.

Furkan KELEŞOĞLU

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Nisan 2018, 15:14:56Helal olsun calıuştı demek :D cıkışlarda 12 voltu okuyorsun :D

Trafoda zırlama sesi varmı ?  bir devre kısa devre akımını ölcmek lazım.

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Nisan 2018, 15:18:23Trafoda zırlama sesi varmı ?  bir devre kısa devre akımını ölcmek lazım.

Kazasker

5. Asama
Vernik yerine yat verniği ve siyah boya karışımı yaptım. Korozyon ve vibrasyona karsı umarım işe yarar. Vidalar ve ayaklar takıldı.  [attach type=thumb]8937[/attach][attach type=thumb]8939[/attach][attach type=thumb]8941[/attach]

bu da trafo ilk hali idi.

Kazasker

6.asama motor testi. Aksama kalmadan test edeyim dedim

Kazasker

Sonuç.
Elimdeki malzemeleri degerlendirerek deneme amaçlı hemde anfi de kullanmak üzere sardığım trafo 1x12 ve 2x12 çıkışlı oldu. Primer sargı 03mm. Sekonder 12 volt 05mm. Sekonder 2x12 volt 1mm bakjr kablo ile sarılı. Vat kaç bilinmiyor. Ugasmaya degdi. 

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 17 Nisan 2018, 00:24:06CÖZÜM :  "Böyle Forumların Olması " :) Bazen buraya konu acmaya utanıyorum bazen  @seron cıkıp diyicek ki üniye gelmiş bunuda bilmiyormu diye :D
Ne benden nede başkasından çekinmeyeceksin ben senle dalga geçmem asıl dalga geçilecek kişi benim burada. Elektrik elektronik benim mesleğim bile değil buraya takılmaya geliyorum sen neyi merak ediyorsan konu açıp sor.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4.0.html
H maddesini okursan hem forumun amacını hemde o maddenin seni koruma altına aldığını görürsün :) Kolay gelsin.
Bu arada kitabı getirmeyi unuttum :-[
Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Nisan 2018, 17:57:04Sonuç.
Elimdeki malzemeleri degerlendirerek deneme amaçlı hemde anfi de kullanmak üzere sardığım trafo 1x12 ve 2x12 çıkışlı oldu. Primer sargı 03mm. Sekonder 12 volt 05mm. Sekonder 2x12 volt 1mm bakjr kablo ile sarılı. Vat kaç bilinmiyor. Ugasmaya degdi. 

Kazasker

@seron estafirullah. Ben de sizin gibi elektronikçi  degilim. Ama siz kendinizi çok geliştirmişsiniz bana göre. Benim için çok değerli bilgileriniz var. Teşekkür ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 17 Nisan 2018, 19:19:14@seron estafirullah. Ben de sizin gibi elektronikçi  degilim. Ama siz kendinizi çok geliştirmişsiniz bana göre. Benim için çok değerli bilgileriniz var. Teşekkür ederim.

USTA TRAFOLARI SANA SARDIRICAZ ARTIK :D valla helal olsun.

Kazasker

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 18 Nisan 2018, 12:17:57Ya insana zevkli gelen şeyi cok cabuk kapar insan benim trafolarla işim yok ki olsa bende yeniden sarma yaparım ha elimde birtane vardı senin gibi söküp yapacaktım birşeyler sonra elime iyi trafolar gecince uğraşmadım :D

Bak hurdacılarda coğunlukla AC MOTORLARA ---- DİNAMİK FRENLEME yapmak için Trafolar olur kocaman. Bulursan al

Tabi kaldırabilirsen de eve götür :DDD
gördüm bir tane 15 kilo vardı hurdacı vermedi :) fiyatta da anlaşamadık.  bakır sargısı mükemmeldi. anfi için lazım oldu. onun için bir tane 2x20 aldım ama yaptığım anfiye fazla gelir dedi üstadlar. TDA2050. bende yeniden almak istemedim.  elimde 3-5 elektrik panosundan sökme trafo var. onları çeviriyorum. bir tane daha 2x12 saracağım ama bu sefer sekonderi 2mm kablo kullanayım diyorum. araştırmalarıma göre amperi daha güçlü oluyor gibi... :) birde hocam tüplü monitör ve tv kartlarında olanlar var. manyetik nüveli oluyormuş onlar. böyle bir tarafı 4 diğer tarafı 8-10 bacaklı. elimde 4 tane var bir sonrakinde  onlara yöneleceğim kısmetse. bundaki amacım acaba ne çıkacak ortaya sorusu :) merak işte :)

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 18 Nisan 2018, 14:36:53gördüm bir tane 15 kilo vardı hurdacı vermedi :) fiyatta da anlaşamadık.  bakır sargısı mükemmeldi. anfi için lazım oldu. onun için bir tane 2x20 aldım ama yaptığım anfiye fazla gelir dedi üstadlar. TDA2050. bende yeniden almak istemedim.  elimde 3-5 elektrik panosundan sökme trafo var. onları çeviriyorum. bir tane daha 2x12 saracağım ama bu sefer sekonderi 2mm kablo kullanayım diyorum. araştırmalarıma göre amperi daha güçlü oluyor gibi... :) birde hocam tüplü monitör ve tv kartlarında olanlar var. manyetik nüveli oluyormuş onlar. böyle bir tarafı 4 diğer tarafı 8-10 bacaklı. elimde 4 tane var bir sonrakinde  onlara yöneleceğim kısmetse. bundaki amacım acaba ne çıkacak ortaya sorusu :) merak işte :)

TÜPLÜ TV DE OLAN lar yüksek akım cıkartan trafolar onlar gerilimi 25-30 bin volt civarlarına kadar yükseltir onu düşürücü olarak kullanamassın tarifine ve anlatılışana bakılırsa kesin ondan bahsediyorsun. sakın ola ha carpılırsın gidersin mazaallah :D

Benzinli araclarda  bujilere giden elektriğin distribiritörden önce indiksiyon bobini olur orada ark yaratacak kadar ( yine 30 bin voltlar civarı) voltaj cıkarır onun ile neredeyse aynı işi yapmaktadırlar.

Kazasker

furkan hocam o dedğin siyah ahtapota benzeyen bir şey galiba. üzerinde çok kalın kabolar var.  zaten biçimsiz bir tipi var ne işe yarıyor bu diyordum demek ki yükselticiymiş. onu da öğrendim çok şükür. benim bahsettiğim şu fotodakiler. minik ve sevimli olanlar :) bunlarda çok güçsüz gibi ;)
[attach type=thumb]8968[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 19 Nisan 2018, 01:08:16furkan hocam o dedğin siyah ahtapota benzeyen bir şey galiba. üzerinde çok kalın kabolar var.  zaten biçimsiz bir tipi var ne işe yarıyor bu diyordum demek ki yükselticiymiş. onu da öğrendim çok şükür. benim bahsettiğim şu fotodakiler. minik ve sevimli olanlar :) bunlarda çok güçsüz gibi ;)
[attach type=thumb]8968[/attach]
Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
O resimdekiler şok bobini. Genellikle SMPSlerde kullanılıyor. İlla trafo yapacaksan, çoook düşük güçlü trafo yapılır. Ortalarına takılan E şeklindeki şeyler demir değilde kömüre benzer şeydense (FERRİT) 220de kullanmaya trafo yapılamaz sanırım.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2018, 17:08:31Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
O resimdekiler şok bobini. Genellikle SMPSlerde kullanılıyor. İlla trafo yapacaksan, çoook düşük güçlü trafo yapılır. Ortalarına takılan E şeklindeki şeyler demir değilde kömüre benzer şeydense (FERRİT) 220de kullanmaya trafo yapılamaz sanırım.

Cok yüksek frekanslarda kullanılacaksa Kömürden yapılır SMPS trafo istiyorsan hiç sarma ile uğraşma derim yine hurdacılardan güclü bir amfi bul güc katında hazır sarılı halde mevcut :D ordan sök kullan

Kazasker

Alıntı yapılan: seron - 19 Nisan 2018, 17:08:31Bir trafo yapılırken hesaplamalara başvuruluyor. Elde edeceğin güç, trafonun boyutlarını da etkiler. Sadece tel kalınlığı değil. Ne kadar kalın ve çok tel, o kadar geniş yer demektir bu da daha büyük trafo anlamına geliyor.
aynen ortadaki parçaları metal değil .  dediğiniz çok doğru. 1 tane ups trafosu var konu başında attığım. silisli sacın E si avcuma sığmıyor :)  amfi için kutuda ciddi yer problemi oluşturuyor. aslında bu smps leri bakırlarını kullanırım diye tutmuştum elimde. tam görevi ne bilmiyorum.  ama vazgeçtim bundan :)

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Nisan 2018, 18:31:25Cok yüksek frekanslarda kullanılacaksa Kömürden yapılır SMPS trafo istiyorsan hiç sarma ile uğraşma derim yine hurdacılardan güclü bir amfi bul güc katında hazır sarılı halde mevcut :D ordan sök kullan
benim hurdaci henüz o kadar gelişmemiş :) elinde ne kadar paslı çalışmayan şey varsa onu koyuyor önüme.. hele anfi  sormaya gör :)

Furkan KELEŞOĞLU

@Kazasker Facebook 'Ta sayfalar var istanbulda Rus pazarımı ne diyorlar adamlar sayfa acmış ucuza satıyorlar coğu şeyi onları bir araştır derim hatta birşey pazarı diyorlarda aklıma gelmiyor şimdi internetten araştırma cünkü internette şahış alıyor ordan satıyor facebookta direk MODERN HURDACILAR satıyor bunları :D

Kazasker

Aaa baktim skmdi pllonya pazari diye bir sayfa. Bir gideyim yakinmis bana. Bakalim ne cikacak . Belki uzun sarisin bir seyler de vardir ;);)

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 20 Nisan 2018, 17:41:56Aaa baktim skmdi pllonya pazari diye bir sayfa. Bir gideyim yakinmis bana. Bakalim ne cikacak . Belki uzun sarisin bir seyler de vardir ;);)

AYNEN POLONYA PAZARI ORDA NE ARARSAN VAR TAM BİZLİK YER :D

yok ya uzun sarışın birşey cıkmaz :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın