Tesla Bobini hakkın'da

Başlatan emrah74, 16 Nisan 2018, 15:35:18

emrah74

Merhabalar saygı değer arkadaşlar.
Konu başlığında'da  belirtmiş olduğum gibi tesla bobini hakında sizlerin yardımına ihtiyacım var.Yardımlarız için şimdiden teşekkür ederim.

Endüstri meslek lisesinde okuyan yeğenime proje ödevi olarak tesla bobini yapmasını istemişler.Bizde yeğenimle beraber proje ödevi için kolları sıvadık ilk denemeler sonuçsuz ama yılmadık.Bir kaç denemeden sonra devreyi çalıştırmayı başardık ama tam istediğimiz gibi sonuç alamadık.
Devrede kulladığımız malzemeler.
Bd135 transistör
22k ohm direnç
12V 1A besleme
70 lik pvc boruya 15 cm sarım sardım.
Sekonder sargısı ise 3 lük nyaf kablodan 4 tur sardım.Devre çalıştı ama bir kaç saniye sonra bd135 yandı onun yerine BU 508 AF taktım çalışmadı.Beyz ayanından voltaj ölçtüm voltaj bir kaç milivolt olarak ölçtüm.Daha sonra Bu 508 AF datasheetine baktım(datasheet okumayı bilmiyorum

seron

Merhaba emrah74 konu uzun değil. Ben pek bilmiyorum nasıl yapıldığını ama şimdiye kadar gördüklerimin tepesinde kapı tokmağı gibi yuvarlak bir top var idi. Bu topu alüminyum folyoyla kaplıyorlar. Sonra çoğunluğu 9V pil ile besleniyor. Transistörün neden yandığını bilmiyorum muhtemelen bobinin oluşturduğu yüksek ters pulslar neden olmuştur. Youtubede bir sürü örnek var araştırabilirsiniz. Sizin sistem biraz yarım kalmış tamamlanmamış gibi duruyor.

Furkan KELEŞOĞLU

BASE neden bobin ile kısa devre ? 555 ile sürseniz transistörü aynı kapıya cıkmaz mı ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 16 Nisan 2018, 15:35:18Merhabalar saygı değer arkadaşlar.
Konu başlığında'da  belirtmiş olduğum gibi tesla bobini hakında sizlerin yardımına ihtiyacım var.Yardımlarız için şimdiden teşekkür ederim.

Endüstri meslek lisesinde okuyan yeğenime proje ödevi olarak tesla bobini yapmasını istemişler.Bizde yeğenimle beraber proje ödevi için kolları sıvadık ilk denemeler sonuçsuz ama yılmadık.Bir kaç denemeden sonra devreyi çalıştırmayı başardık ama tam istediğimiz gibi sonuç alamadık.
Devrede kulladığımız malzemeler.
Bd135 transistör
22k ohm direnç
12V 1A besleme
70 lik pvc boruya 15 cm sarım sardım.
Sekonder sargısı ise 3 lük nyaf kablodan 4 tur sardım.Devre çalıştı ama bir kaç saniye sonra bd135 yandı onun yerine BU 508 AF taktım çalışmadı.Beyz ayanından voltaj ölçtüm voltaj bir kaç milivolt olarak ölçtüm.Daha sonra Bu 508 AF datasheetine baktım(datasheet okumayı bilmiyorum
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2018, 17:51:34Merhaba emrah74 konu uzun değil. Ben pek bilmiyorum nasıl yapıldığını ama şimdiye kadar gördüklerimin tepesinde kapı tokmağı gibi yuvarlak bir top var idi. Bu topu alüminyum folyoyla kaplıyorlar. Sonra çoğunluğu 9V pil ile besleniyor. Transistörün neden yandığını bilmiyorum muhtemelen bobinin oluşturduğu yüksek ters pulslar neden olmuştur. Youtubede bir sürü örnek var araştırabilirsiniz. Sizin sistem biraz yarım kalmış tamamlanmamış gibi duruyor.
Evet tepesinde aliminyum folyo sarılmış top oluyor biz deneme amaçlı folyoyu koymadık.Projeyi tamamladık şuan çalışıyor ters puls ne oluyor acaba

emrah74

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Nisan 2018, 18:32:54BASE neden bobin ile kısa devre ? 555 ile sürseniz transistörü aynı kapıya cıkmaz mı ?
Furkan41 elektronik ile pek bilğim yok hobi olarak elektronik ile ilğileniyorum.555 ile nasıl sürülür bilmiyorum ve 555 ile sürsek ne gibi farklılaklar olur.

emrah74

Alıntı yapılan: i3uz - 17 Nisan 2018, 09:23:422n2222 kullanmalısın. hem o mavi kabloyu zil telinden yap çok damarlı olmasın. tek damarlı kablo olmalı. 22k kullan. sonuçda bir frekans üretiliyor.
i3uz internetde tesla bobini yapanların yorumlarına baktm da 2n2222 çabuk yanıyormuş.Mavi kabloyu derseniz tek damar tel ile de denedim pek bi fark göremedim.Tek kablonun bir avantajı olur mu?

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 17 Nisan 2018, 19:57:46i3uz internetde tesla bobini yapanların yorumlarına baktm da 2n2222 çabuk yanıyormuş.Mavi kabloyu derseniz tek damar tel ile de denedim pek bi fark göremedim.Tek kablonun bir avantajı olur mu?
yorumlarda öyle denebilir ama bu iş 2n2222 ile yapılır. yanma sebebi fazla voltaj 9 volt ile çalıştırın.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Nisan 2018, 10:49:11yorumlarda öyle denebilir ama bu iş 2n2222 ile yapılır. yanma sebebi fazla voltaj 9 volt ile çalıştırın.
Şuan devreyi bu508af ile yaptık devre surunsuz bir şekilde çalışıyor.Bobinin üst kısmına alimimyum folyo olan yere el  ve metal bir cisim ile temas ettiğinde ark oluşuruz ve elde yanık meydana getiriyor.Yaklaşık 10 cm mesafeden de tasaruflu lamba ve kontrol kalemi yanıyor.Devrede 2n2222 kullanmanın ne gibi avantajı olur bunu merak etiyorum

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 18 Nisan 2018, 11:06:31Şuan devreyi bu508af ile yaptık devre surunsuz bir şekilde çalışıyor.Bobinin üst kısmına alimimyum folyo olan yere el  ve metal bir cisim ile temas ettiğinde ark oluşuruz ve elde yanık meydana getiriyor.Yaklaşık 10 cm mesafeden de tasaruflu lamba ve kontrol kalemi yanıyor.Devrede 2n2222 kullanmanın ne gibi avantajı olur bunu merak etiyorum
data sheetinde frekans değeri. 200-250mhzlere çıkıyor. ve ben 2n2222 ile denedim. bu508af ile peki ne yaptında çalıştı?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Nisan 2018, 15:52:53data sheetinde frekans değeri. 200-250mhzlere çıkıyor. ve ben 2n2222 ile denedim. bu508af ile peki ne yaptında çalıştı?

Mr_YAMYAM

Bobinin primer sargısı (Kalın mavi sargı) çok büyük güçler için hesaplanmış bir sargıdır.
Konu içerisinde bahsi geçen transistörlerin sağlıklı çalışabilmeleri için bu bobinde meydana getirilen manyetik akı gücünün düşürülmesi gerekmektedir.
1W-5W civarı transistörler için bu bobinin telefon tesisat telleri ile (0.5mm kare) yaklaşık 20 tur olarak sarılması daha uygun olacaktır.

emrah74

@i3uz yani transistörün frekansı ne kadar yüksek ise tesla bobini o kadar sağlıklı çalışır mı? Bu508 af ilk 22 k direnç bağladım çalışmadı daha sonra 10k direnç bağladım çalıştı.

@Mr_YAMYAM  primer sargısı kalın olursa daha güçlü olur düşünçesiyle kalın kullandım.Ama bu şekilde de transistöre birşey olmadı ve devre çalıştı dediklerini dikkate alarak primer sargısı değiştireceğim.Birde sizi bir sorum olucak transistörün datashettin de V EBO emiter base  7.5 v yazıyor bu ne anlama geliyor.Benim anladığım şu transistörün iletime geçmesi için base ayağına 7.5 v uygulamamız gerektiğini dişünüyorum.

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 19 Nisan 2018, 01:44:48@i3uz yani transistörün frekansı ne kadar yüksek ise tesla bobini o kadar sağlıklı çalışır mı? Bu508 af ilk 22 k direnç bağladım çalışmadı daha sonra 10k direnç bağladım çalıştı.

@Mr_YAMYAM  primer sargısı kalın olursa daha güçlü olur düşünçesiyle kalın kullandım.Ama bu şekilde de transistöre birşey olmadı ve devre çalıştı dediklerini dikkate alarak primer sargısı değiştireceğim.Birde sizi bir sorum olucak transistörün datashettin de V EBO emiter base  7.5 v yazıyor bu ne anlama geliyor.Benim anladığım şu transistörün iletime geçmesi için base ayağına 7.5 v uygulamamız gerektiğini dişünüyorum.
evet base ile emiterden geçecek olan voltaj değeri 9volta kadar olabilir.  bu devreler ezber devreler olduğu için uygun kuralı uygulamak en mantıklısıdır. dolasıyla bu devre 2222 ile yapılıp, ona uygun sarım ile uygun eleman değerleri konulduğu için mantıklı olan önce kural dışına çıkılan malzemeleri yerine getirmektedir. şimdi farklı transistör kullandığın için,farklı sarım değeri farklı eleman dan dolayı 2222 için uygun olan sarım değerleri, bu508 in farklı karakterislik göstermesine sebep olmuş olabilirdi. maalesef bobin devreleri böyledir. dolasıyla bende uygun şartları yerine getirmeni istedim. ama çok büyük bir transistör kullanmışın. aynı bobin değerleri ile bu transistörde çalıştırmışın..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

@i3uz Devreyi yeğenim yarın okula veriçekmiş bende işe gideçeğim için devrede değişiklik yapamayacağım.Devreyi geri altıkdan sonra yaparım değişikliği artık.Birde şöyle bir sorun var ikamet ettiğim ilde elektronik parca bulmak gerçekten çok zor ve pahallıya satıyor.Örnek 50 kuruşluk bir komponet burda 2 ila 3tl arasında fiyata satılıyor.Ayrıca satıcıyı dükkanda bulmak da ayrı bir dert durum böyle olunca eldeki imkanlar doğrultusunda.Elde olan parçalar ile devreyi yaptım.Şimdi ben bobini internedeki devrelerden farklı sardım,biraz büyük sardım güçlü olsun diye.Şimdi bu508af ile 2n2222 arasında ne gibi farklılar var ayrıca bu508af kullanmamın zararı olur mu?

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 19 Nisan 2018, 12:14:01@i3uz Devreyi yeğenim yarın okula veriçekmiş bende işe gideçeğim için devrede değişiklik yapamayacağım.Devreyi geri altıkdan sonra yaparım değişikliği artık.Birde şöyle bir sorun var ikamet ettiğim ilde elektronik parca bulmak gerçekten çok zor ve pahallıya satıyor.Örnek 50 kuruşluk bir komponet burda 2 ila 3tl arasında fiyata satılıyor.Ayrıca satıcıyı dükkanda bulmak da ayrı bir dert durum böyle olunca eldeki imkanlar doğrultusunda.Elde olan parçalar ile devreyi yaptım.Şimdi ben bobini internedeki devrelerden farklı sardım,biraz büyük sardım güçlü olsun diye.Şimdi bu508af ile 2n2222 arasında ne gibi farklılar var ayrıca bu508af kullanmamın zararı olur mu?
tabi  bir zararı olmaz.çalışan sistemde değişiklik yapmana gerek yok.. sonuçta devre lambayı yakması gerekiyor. senin yaptığın devrede çalıştığına göre birşeyleri değiştirmene gerek yok.. neden birdaha masraf edeceksin ki.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Alıntı yapılan: i3uz - 19 Nisan 2018, 12:20:26tabi  bir zararı olmaz.çalışan sistemde değişiklik yapmana gerek yok.. sonuçta devre lambayı yakması gerekiyor. senin yaptığın devrede çalıştığına göre birşeyleri değiştirmene gerek yok.. neden birdaha masraf edeceksin ki.
Çok soru soruyorum lütfen kusuruma bakmayın şimdi konuda bahsi geçen iki transitör arasındaki farklar nelerdir? Şunu biliyorum bu 508 af daha güçlü ama 2n2222 ise frekans olarak bu508af daha güçlü   başka ne gibi fark var acaba.

i3uz

Alıntı yapılan: emrah74 - 19 Nisan 2018, 13:44:26Çok soru soruyorum lütfen kusuruma bakmayın şimdi konuda bahsi geçen iki transitör arasındaki farklar nelerdir? Şunu biliyorum bu 508 af daha güçlü ama 2n2222 ise frekans olarak bu508af daha güçlü   başka ne gibi fark var acaba.
biri power yüksek voltaj transistörü. diğeri Rf frekans alçak voltaj transistörü.. hangi frekansda yayın yapmak istiyorsak, uygun transistörün frekans değerlerine bakarak uygun olanı kullanırız. 10ghz de yapacaksak ona göre malzeme seçeriz. senin transistörün yüksek voltajlarda çalışabilir. ama 2n2222 düşük voltajlarda çalışır. durum basit olarak böyledir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

emrah74

Alıntı yapılan: i3uz - 19 Nisan 2018, 15:20:10biri power yüksek voltaj transistörü. diğeri Rf frekans alçak voltaj transistörü.. hangi frekansda yayın yapmak istiyorsak, uygun transistörün frekans değerlerine bakarak uygun olanı kullanırız. 10ghz de yapacaksak ona göre malzeme seçeriz. senin transistörün yüksek voltajlarda çalışabilir. ama 2n2222 düşük voltajlarda çalışır. durum basit olarak böyledir.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın