Arazi aracı kategorisi için yapmış olduğum arazi aracı (YARIŞMAYA GİDEMEDEN PERT

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 11 Nisan 2018, 22:43:22

Furkan KELEŞOĞLU

Bende arazi aracı yaptım , yapım aşamalarından bir kaç kare paylaşayım.

Fakat Profesyonel birşey yapacaksanız plastik parcadan uzak durun hiç olmazsa bazı kısımlarda %50 doluluk bile dayanmadı fakat tasarladığım süspansiyon sistemi cok manyak birşeydi ilk sürüş testinde birden sağa dönerken o absorteler filan aşık olurdunuz sonra işte tırmanırken plastik parcalar catır cutur gitti :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Ooo furkan kolay gelsin   bi aralar gerçeğine epey uğraşmıştım. Eski bir java motoru ole buggy yaptım. Profil sac ve ahşap karışımı di. Suspansiyon sistemi hazır satılıyor ama pahalı olunca alamadim. kendi yaptığım ise sürekli şaşı eğiyordu yamac çıkarken sonra çoluk çocuk derken kaldı öyle köye gidince ara sıra gezdiririm.  Sert hareketlerde ozellikle hareketli bölgede plastik pek dayanmıyor. Guzel is
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Furkan KELEŞOĞLU

Valla bizimkide capraz geziyordu bir sağa bir sola yatıyordu 2 kiloluk aküyü koyunca :D belini büktüm lastikler fotoğraflarda tam düz basmıyor yere aküyü filan koyunca tam basmıştı . ya tırmanırken bir yere takılıyor du bir iler atışı vardı kendini bir kaplan edasıyla :D saldırıyordu keşke metal parca olaydıda ah ah :D

Yusuf usta

Bunu yaptınız tecrübe oldu. bir nevi Ar-Ge. Şimdi isterseniz mükemmelini sizden iyi kimse yapamaz. Bu iş bir kazanç olmuş benim gözümde.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 06:22:57Valla bizimkide capraz geziyordu bir sağa bir sola yatıyordu 2 kiloluk aküyü koyunca :D belini büktüm lastikler fotoğraflarda tam düz basmıyor yere aküyü filan koyunca tam basmıştı . ya tırmanırken bir yere takılıyor du bir iler atışı vardı kendini bir kaplan edasıyla :D saldırıyordu keşke metal parca olaydıda ah ah :D
tekerlikleri metal aksamda yapsan bile olmaz. ana gövde herzaman darbeye ilk karşılık veren yer olmalı. sen tekerleri çok çıplak birakmışın. arabanın hızıda önemlidir.  yaptığım arabalarda eğer akü varsa o gövdede kullandığın dogru malzeme ama tasarım yanlış. araban küçük olduğu için hemde dört çeker olduğundan süspansiyon sistemi bile yapman gerekmez. her olasılıkla bir teker yere basıcak.  bir diğer şekil gövdeyi ikiye bölüp ön ve arka ayrı ayrı gövdeye sahip olmalı böylelikle bir süspansiyon yapmış olursun. hızını bilmiyorum ama 60km hızlara cıktığımda lastik tasarımı çok önemli.. sırf 3 ay lastik üzerinde çalıştığımı bilirim. ama senin cıhaz hızlı değil gibi geliyor. ama 15 km ile bile çarpsan o süspansiyon dağılır. çünkü akü var.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

şöyle birşey var zaten ani duruşlarda şase yere basıyordu sonra kalkıyordu yani ordaki ivmeyi süspansiyonlarda harcıyordfu bir bunu süspansiyon diyoruz ama halbuki aklımdaki şey farklı YARIŞMADA KUM TEPESİ VAR  ve coğu arac buraya cıkarken altı oturuyor tekerler boşa dönüyr ben dedim bizim aracın altı otursa bile yaylar tekerleri iceri cekip  yere tutuşu sağlar ve aracı kaldırır tek sıkıntımız metal olması idi ama bundan sonra teker işinide bırakıyorum TANK yapıcam.

Usta zaten 60 km hız yapmak için tasarlanmadı ki bu ? tork icin tasarlandı.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 12:10:21şöyle birşey var zaten ani duruşlarda şase yere basıyordu sonra kalkıyordu yani ordaki ivmeyi süspansiyonlarda harcıyordfu bir bunu süspansiyon diyoruz ama halbuki aklımdaki şey farklı YARIŞMADA KUM TEPESİ VAR  ve coğu arac buraya cıkarken altı oturuyor tekerler boşa dönüyr ben dedim bizim aracın altı otursa bile yaylar tekerleri iceri cekip  yere tutuşu sağlar ve aracı kaldırır tek sıkıntımız metal olması idi ama bundan sonra teker işinide bırakıyorum TANK yapıcam.

Usta zaten 60 km hız yapmak için tasarlanmadı ki bu ? tork icin tasarlandı.
sistemini bilmediğim için genel anlamda yazdım.. ne yarışması bu peki. bununduğun yere özgümü yoksa yurt genelimi?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: i3uz - 12 Nisan 2018, 14:48:40sistemini bilmediğim için genel anlamda yazdım.. ne yarışması bu peki. bununduğun yere özgümü yoksa yurt genelimi?

ULUSLAR ARASI ARAZİ KATEGORİSİ idi Gebze teknik üniversitesi düzenlemişti fakat yetişmedi bu sorunlardan dolayı , Rizede bulunduğum için Ne SANAYİSİ nede HURDALIKları 5 para etmediği için elimden pekte birşey gelmiyor acıkcası.

ama bu yaz izmite dönünce bu şaseyi hiç bozmadan güzel bir palet sistemi tasarlayacağım daha öncelerden roket atar projem mevcuttu arac büyük olacağı icin üstünede roket atar sistemi kurucam.

Arazi yarışlarına giderken roket atar sistemi sökülecek.
SERBEST Kategoriye giderken roket atar sistemi ve diğer hedef kitlenme sistemi yine üzerine monte edilecek :)

Yani bu sene banada coğu şey süpriz oldu. hani elektronik yazılımsallık bir iş olsa yine altından kalkılıyor da iş MEKANİK olunca ve BÖYLE KÜCÜK parcalar olunca sıkıntı işte.

PALET'li sistemde motora para vermiyeceğim izmite dönünce şu kamyonların silecek motorları var redüktörlü onları takacağım bisiklet zincirinden yapacağım paletleride RUSLAR baya bu mekanik işinde iyi yotubede izliyorum.

Rizede sanayide başımdan gecen bir olayıda kısaca özetliyeyim :))

Lastiklerin kaplinlerinin şaftı motor bağlantısı ic cap 6mm idi motorun şaftı 4mm idi 2mm küplük boşluk vardı ve bu acaip balans yapıyordu ben'de bir tornacıya gittim kac birtane hemde bazısı Gemin yoksa iş yapmayız(sadece gemilere iş yapıyorlarmış) en son bir yer buldum selam verdim girdim iceri hayırlı işler dedim derdimi anlattım nasıl bir parca olacak hangi parcadan olacak kaclık uc kullanacak herşeyi anlattım.
bana 1 saat boyunca soru sordu ben cevapladım en son bana BUNLA UĞRAŞILMAZ YA. DEDİ

Hani bir an gelir ya sen durursun ama elin böyle gidip yumruk atmak ister . velhasıl kendimi zor tuttum. sonra arkadaşların bir tanıdığı aracılığıyla kaplin yaptırdılar ben okadar anlattım adam gitmiş kaplinin icine parca cakmış o parcayı delmiş birde princten yapmış motoruda parcaya cakmış yani motoru başka yere kullanmak işstesen kaplinden cıkmıyor okadar dedimki vida yeri icin delsin etsin diş acsın icine.

VELHASIL BUKADAR kişiden bıktıktan sonra Bugün makina bölümüne gittim MESLEK erbabım Makine teknisyeni vardı :) görevli
Dedim bende ELEKTRİK-ELEKTRONİK Teknisyeniyim :D dedi'ki ama şimdi öğrencisin falan dedim MEKATRONİK okuyoruz ama bir torna makinası nasıl kullanılır bilmiyoruz ben atolyeye gelsem okula bana gösteririmisin dedi hocalarından izin alıp gelirsen daha iyi olur dedi biz öğretiriz sıkıntı yok dedi . Zaten PAZARTESİ günleri dersim yok buda demek oluyorki kendi kendime DERS verdiriyorum MAKİNA VE MEKANİZMA dersi :D

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 14:59:39ULUSLAR ARASI ARAZİ KATEGORİSİ idi Gebze teknik üniversitesi düzenlemişti fakat yetişmedi bu sorunlardan dolayı , Rizede bulunduğum için Ne SANAYİSİ nede HURDALIKları 5 para etmediği için elimden pekte birşey gelmiyor acıkcası.

ama bu yaz izmite dönünce bu şaseyi hiç bozmadan güzel bir palet sistemi tasarlayacağım daha öncelerden roket atar projem mevcuttu arac büyük olacağı icin üstünede roket atar sistemi kurucam.

Arazi yarışlarına giderken roket atar sistemi sökülecek.
SERBEST Kategoriye giderken roket atar sistemi ve diğer hedef kitlenme sistemi yine üzerine monte edilecek :)

Yani bu sene banada coğu şey süpriz oldu. hani elektronik yazılımsallık bir iş olsa yine altından kalkılıyor da iş MEKANİK olunca ve BÖYLE KÜCÜK parcalar olunca sıkıntı işte.

PALET'li sistemde motora para vermiyeceğim izmite dönünce şu kamyonların silecek motorları var redüktörlü onları takacağım bisiklet zincirinden yapacağım paletleride RUSLAR baya bu mekanik işinde iyi yotubede izliyorum.

Rizede sanayide başımdan gecen bir olayıda kısaca özetliyeyim :))

Lastiklerin kaplinlerinin şaftı motor bağlantısı ic cap 6mm idi motorun şaftı 4mm idi 2mm küplük boşluk vardı ve bu acaip balans yapıyordu ben'de bir tornacıya gittim kac birtane hemde bazısı Gemin yoksa iş yapmayız(sadece gemilere iş yapıyorlarmış) en son bir yer buldum selam verdim girdim iceri hayırlı işler dedim derdimi anlattım nasıl bir parca olacak hangi parcadan olacak kaclık uc kullanacak herşeyi anlattım.
bana 1 saat boyunca soru sordu ben cevapladım en son bana BUNLA UĞRAŞILMAZ YA. DEDİ

Hani bir an gelir ya sen durursun ama elin böyle gidip yumruk atmak ister . velhasıl kendimi zor tuttum. sonra arkadaşların bir tanıdığı aracılığıyla kaplin yaptırdılar ben okadar anlattım adam gitmiş kaplinin icine parca cakmış o parcayı delmiş birde princten yapmış motoruda parcaya cakmış yani motoru başka yere kullanmak işstesen kaplinden cıkmıyor okadar dedimki vida yeri icin delsin etsin diş acsın icine.

VELHASIL BUKADAR kişiden bıktıktan sonra Bugün makina bölümüne gittim MESLEK erbabım Makine teknisyeni vardı :) görevli
Dedim bende ELEKTRİK-ELEKTRONİK Teknisyeniyim :D dedi'ki ama şimdi öğrencisin falan dedim MEKATRONİK okuyoruz ama bir torna makinası nasıl kullanılır bilmiyoruz ben atolyeye gelsem okula bana gösteririmisin dedi hocalarından izin alıp gelirsen daha iyi olur dedi biz öğretiriz sıkıntı yok dedi . Zaten PAZARTESİ günleri dersim yok buda demek oluyorki kendi kendime DERS verdiriyorum MAKİNA VE MEKANİZMA dersi :D

mekanik zaten sıkıntı bu alanda.. bir masuranın büyük olanını bulmak bile uğraştırdı beni.. bende çok çeşit arabalar uçaklar yaptım . radio frekansı ile uğraştığımdan bu cihazları çok kurcaladım. şimdi herşey hazır. sadece mekanik sorun..  mekanik bilgimde eski vhs videolar var  o cihazları tamir edebildiğim için süper bir mekanik sistemleri vardır.. hep yeni yapılar projeler yaptım hobi amaçlı çoğu bilgimide bunlarla uğraştığım için geliştirdim. gerçi rahmetli tv tamircisiydi dolasıyla küçük yaştan beri arıza onarım işleri ile bu yaşıma geldim. dediğim gibi hobim hep arabalar oldu.. akü bağladığım her araba param parça oldu. çok yüksek hızlara çıkarıyordum. süpürge motorları ile canavarlaşıyorlardı. 6v ışıldak aküleri ile.. sonra sağlam tasarımlar yarışlar düzenlerdik. gebze enddüstri meslekte okudum bende. sonra konya ünide okudum. 360 derece dönen ve uçan araba projemle ödül aldım. belgeyide çerçevelettim. okula gidip o araba duruyormu acaba resmi falan yok  bakmak lazım.. hep kablosuz frekans projeler yaptım okulda hocaya anahtarlık yapmıştım atölyesini acan süpriz yumurta kutusuna koymuştum.. ozamanlar yoktu bu küçük anahtarlar. eygidi günler. ey...

Kuralları okudum 50cm yol olucakmış kum tepeside 30cm olucakmış .. parkurun tahtalarıda 2cm olucakmış . bildiğin mars gibi bi alan yapacaklarmış su çamur toprak, ormanlık alan gibi.yapılan cihaz onu parçalamıyacakmış. yanı hafif bişey olmalı ..ben olsam sıra dışı bişey yaparım.. yada marsa giden araç gibi yada yılan gibi orta omurgası oynayan böylelikle tepeyi  ve şekline alıp gidecek. yada komple paletin içine yapıcan eski alman tankları gibi. ama orda omuga esniyecek..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Arkadaşlar uzay araçlarının uzayda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz? ( ;) )
Haydi muhabbete  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: i3uz - 12 Nisan 2018, 17:12:18mekanik zaten sıkıntı bu alanda.. bir masuranın büyük olanını bulmak bile uğraştırdı beni.. bende çok çeşit arabalar uçaklar yaptım . radio frekansı ile uğraştığımdan bu cihazları çok kurcaladım. şimdi herşey hazır. sadece mekanik sorun..  mekanik bilgimde eski vhs videolar var  o cihazları tamir edebildiğim için süper bir mekanik sistemleri vardır.. hep yeni yapılar projeler yaptım hobi amaçlı çoğu bilgimide bunlarla uğraştığım için geliştirdim. gerçi rahmetli tv tamircisiydi dolasıyla küçük yaştan beri arıza onarım işleri ile bu yaşıma geldim. dediğim gibi hobim hep arabalar oldu.. akü bağladığım her araba param parça oldu. çok yüksek hızlara çıkarıyordum. süpürge motorları ile canavarlaşıyorlardı. 6v ışıldak aküleri ile.. sonra sağlam tasarımlar yarışlar düzenlerdik. gebze enddüstri meslekte okudum bende. sonra konya ünide okudum. 360 derece dönen ve uçan araba projemle ödül aldım. belgeyide çerçevelettim. okula gidip o araba duruyormu acaba resmi falan yok  bakmak lazım.. hep kablosuz frekans projeler yaptım okulda hocaya anahtarlık yapmıştım atölyesini acan süpriz yumurta kutusuna koymuştum.. ozamanlar yoktu bu küçük anahtarlar. eygidi günler. ey...

Kuralları okudum 50cm yol olucakmış kum tepeside 30cm olucakmış .. parkurun tahtalarıda 2cm olucakmış . bildiğin mars gibi bi alan yapacaklarmış su çamur toprak, ormanlık alan gibi.yapılan cihaz onu parçalamıyacakmış. yanı hafif bişey olmalı ..ben olsam sıra dışı bişey yaparım.. yada marsa giden araç gibi yada yılan gibi orta omurgası oynayan böylelikle tepeyi  ve şekline alıp gidecek. yada komple paletin içine yapıcan eski alman tankları gibi. ama orda omuga esniyecek..

Bizde zamanında güzel şeyler yaptık :D fakat bizim zamanımızla sizin zamanınız bir değil o zamanlar hevesli ilgili cok kişi varmış şimdi sınıftan 1 kişi cıkıyor oda FURKAN KELEŞOĞLU namı diğer GENÇ USTA :DDD

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2018, 18:21:47Arkadaşlar uzay araçlarının uzayda nasıl hareket ettiğini biliyor musunuz? ( ;) )
Haydi muhabbete  :D

Merak ettim nasıl gidiyormuş ? İstesem googleden araştırıp yazarım ama cidden bilmiyorum.

seron

Ben de biliyor sayılmam zaten muhabbet olsun diye yazıyorum. :)
Ama bildiğim üç ayrı teknik var:

Hızlı yakılan yakıtın itme kuvveti.
Bu yöntem bildiğin patlama yöntemi oluyor.
Gerek uzayda, gerekse yeryüzünde bir patlama gerçekleştiğinde, patlamanın merkezinden çevreye doğru artı basınç yayılır. Bu yayılan basınç, yani enerji, aracı yerdeyken uzaya fırlaması için gereken enerjiyi teşkil ediyor. Hatta patlama anında yanma odasına yakıt püskürtmeye devam edersen, PÜRRRRRRRR diye patlama daim oluyor ve atmosferden çıkana kadar seni fırlatıyor. Bu yönteme uzayda da başvuruluyor.

Uzayda "eylemsizlik" durumu vardır. Bu durum duran bir cismin boşlukta asılı kalması ve/veya bir kuvvete maruz kalırsa daimi olarak gitmesini açıklar.

Uzaydasın. Elinde bir kalem var. Kalemi uzayda bırak. Olduğu yerde asılı kalır. Bu kalemin kıçına parmağında itme uygula. Bu kalem teorik olarak sonsuza kadar gider; ta ki bir kütlenin çekim kuvvetine maruz kalana kadar, bir engele takılana kadar, ya da bir cisimle çarpışana kadar.

Gaz basıncı yöntemi (gaz püskürtme)
Bu yöntem uzay aracının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş, içinde kimyevi gaz dolu tüplerden dışarıya gaz püskürtme yöntemini açıklar. Aracın çeşitli yerlerinden anlık olarak püskürtülüp-kesilen gazın enerjisi, uzay aracının uzayda sağa-sola, yukarı aşağı ve tüm ara yönlerde hareketini sağlar. (tabi ki uzayda yukarı aşağı sağ sol diye bir kavram yoktur bunun yerine belli referans noktaları esas alınarak koordinatlar kullanılır.)

Eline bir balon al ve şişir. Bu balonun ağzını sıkıp şişirmeyi bırak. Ağzından tuttuğun bu balonu birden bire bırak. Balon, içinden ani olarak püskren hava (atmosfer gazı)nın tesiriyle, komik bir ses çıkararak oradan oraya uçacak, havası bitince de fırrrr cört diye düşecektir.

Bu yöntem sadece uzay araçlarında değil; astronotların uzay aracı dışında, uzay boşluğunda hareketini de sağlar. Buna göre dizayn edilmiş, bazınç tüpleri ihtiva eden kıyafetle dolaşırlar.

Merkezkaç kuvveti gibi çeşitli kütle hareket kanunları
Ucuna ağırlık bağlanmış bir cismin elektrik motorları, mekanizmaları, raylar ile anlık veya daimi olarak hareket ettirilmesi yöntemine dayanır.
Benim en sevdiğim yöntemdir.
Salıncağa bin. Bu salıncak duruyor olsun ve hareketi sıfır. nasıl oluyor da bu salıncağı bacaklarını sallayarak ve eş zamanlı olarak vücudunu kasıp gevşeterek biraz sonra havalara uçacak gibi sallamayı başarıyorsun?
Bir araba düşün ve araba senin rahat hareket ettirebileceğin kadar ağır olsun. Bu arabayı kuvvetle kendine çek. Ne oluyor? araba sana doğru hareket etti değil mi? Peki sana ne oldu? Yani arabaya çarpıp burnunu kırmadıysan sen de arabaya doğru kaykıldın değil mi?
İşte uzay araçları içerisinde bir ağırlığı ani olarak çeken, iten, döndüren mekanizmalar var. Bu mekanizmalar sayesinde araç kendini boşlukta konumlandırabiliyor, gidebiliyor, durabiliyor, hızını ayarlayabiliyor. Sağa sola dönüyor, takla atıyor...... :D Üstelik petrol yakıtı, kimyevi gazlara da gerek yok. Tek ihiyacın Elektrik motoru, akü ve güneşten beslenen paneller. (O araçlardaki ve çoğunluğu uydularda bulunan panellerin ne işe yaradığını anladın değil mi?)
Bu paneller aküleri doldurur. Doldurulan aküler hem motorları, hem gaz tüplerinini kontrol eden elektronikleri, hem elektrikli mekanizmaları, yaşam destek ünitesi gibi sistemleri, haberleşme cihazları ve bilgisayarları ve navigasyon-kumanda sistemleri gibi elektronikleri; kısacası herşeyi besliyor.

Elalemin adamı bunları yapıyorsa, sen de gayet başarılı bir şekilde ay aracı yapabilirsin. Yakınında olmadığım için nasıl yaptığınızı bilmiyorum ama yardımcı olabilirdim diye düşünüyorum. Sen paradan haber ver  :))

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2018, 20:56:25Ben de biliyor sayılmam zaten muhabbet olsun diye yazıyorum. :)
Ama bildiğim üç ayrı teknik var:

Hızlı yakılan yakıtın itme kuvveti.
Bu yöntem bildiğin patlama yöntemi oluyor.
Gerek uzayda, gerekse yeryüzünde bir patlama gerçekleştiğinde, patlamanın merkezinden çevreye doğru artı basınç yayılır. Bu yayılan basınç, yani enerji, aracı yerdeyken uzaya fırlaması için gereken enerjiyi teşkil ediyor. Hatta patlama anında yanma odasına yakıt püskürtmeye devam edersen, PÜRRRRRRRR diye patlama daim oluyor ve atmosferden çıkana kadar seni fırlatıyor. Bu yönteme uzayda da başvuruluyor.

Uzayda "eylemsizlik" durumu vardır. Bu durum duran bir cismin boşlukta asılı kalması ve/veya bir kuvvete maruz kalırsa daimi olarak gitmesini açıklar.

Uzaydasın. Elinde bir kalem var. Kalemi uzayda bırak. Olduğu yerde asılı kalır. Bu kalemin kıçına parmağında itme uygula. Bu kalem teorik olarak sonsuza kadar gider; ta ki bir kütlenin çekim kuvvetine maruz kalana kadar, bir engele takılana kadar, ya da bir cisimle çarpışana kadar.

Gaz basıncı yöntemi (gaz püskürtme)
Bu yöntem uzay aracının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş, içinde kimyevi gaz dolu tüplerden dışarıya gaz püskürtme yöntemini açıklar. Aracın çeşitli yerlerinden anlık olarak püskürtülüp-kesilen gazın enerjisi, uzay aracının uzayda sağa-sola, yukarı aşağı ve tüm ara yönlerde hareketini sağlar. (tabi ki uzayda yukarı aşağı sağ sol diye bir kavram yoktur bunun yerine belli referans noktaları esas alınarak koordinatlar kullanılır.)

Eline bir balon al ve şişir. Bu balonun ağzını sıkıp şişirmeyi bırak. Ağzından tuttuğun bu balonu birden bire bırak. Balon, içinden ani olarak püskren hava (atmosfer gazı)nın tesiriyle, komik bir ses çıkararak oradan oraya uçacak, havası bitince de fırrrr cört diye düşecektir.

Bu yöntem sadece uzay araçlarında değil; astronotların uzay aracı dışında, uzay boşluğunda hareketini de sağlar. Buna göre dizayn edilmiş, bazınç tüpleri ihtiva eden kıyafetle dolaşırlar.

Merkezkaç kuvveti gibi çeşitli kütle hareket kanunları
Ucuna ağırlık bağlanmış bir cismin elektrik motorları, mekanizmaları, raylar ile anlık veya daimi olarak hareket ettirilmesi yöntemine dayanır.
Benim en sevdiğim yöntemdir.
Salıncağa bin. Bu salıncak duruyor olsun ve hareketi sıfır. nasıl oluyor da bu salıncağı bacaklarını sallayarak ve eş zamanlı olarak vücudunu kasıp gevşeterek biraz sonra havalara uçacak gibi sallamayı başarıyorsun?
Bir araba düşün ve araba senin rahat hareket ettirebileceğin kadar ağır olsun. Bu arabayı kuvvetle kendine çek. Ne oluyor? araba sana doğru hareket etti değil mi? Peki sana ne oldu? Yani arabaya çarpıp burnunu kırmadıysan sen de arabaya doğru kaykıldın değil mi?
İşte uzay araçları içerisinde bir ağırlığı ani olarak çeken, iten, döndüren mekanizmalar var. Bu mekanizmalar sayesinde araç kendini boşlukta konumlandırabiliyor, gidebiliyor, durabiliyor, hızını ayarlayabiliyor. Sağa sola dönüyor, takla atıyor...... :D Üstelik petrol yakıtı, kimyevi gazlara da gerek yok. Tek ihiyacın Elektrik motoru, akü ve güneşten beslenen paneller. (O araçlardaki ve çoğunluğu uydularda bulunan panellerin ne işe yaradığını anladın değil mi?)
Bu paneller aküleri doldurur. Doldurulan aküler hem motorları, hem gaz tüplerinini kontrol eden elektronikleri, hem elektrikli mekanizmaları, yaşam destek ünitesi gibi sistemleri, haberleşme cihazları ve bilgisayarları ve navigasyon-kumanda sistemleri gibi elektronikleri; kısacası herşeyi besliyor.

Elalemin adamı bunları yapıyorsa, sen de gayet başarılı bir şekilde ay aracı yapabilirsin. Yakınında olmadığım için nasıl yaptığınızı bilmiyorum ama yardımcı olabilirdim diye düşünüyorum. Sen paradan haber ver  :))

Seron PARA diye birşey yok ki HABER vereyim :D aslında anlattıkların zor şeyler değil SADECE O ALANA YÖNELMEMİŞLİKTEN ötürü o alanda birşeyler yapamıyoruz ha şu yakıt ile oksijeni cıkışta karıştırıp patlatıp gitme olayını biliyordum ama aynı anda araclardada olduğunu bilmiyordum meğerse kolay birşeymiş  demekki adamların marsa gitmesinin sebebebi o cok az da olsa hava varmış diyorlar demekki ordaki keşif aracları cok daha az enerji ile daha cok araştırma yapabiliyor o değil biz droneyi daha uzağa nasıl göndeririz diye düşünyoruz adamlar taaa marstan dünyaya data aktarıyor :D

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 21:03:25Seron PARA diye birşey yok ki HABER vereyim :D aslında anlattıkların zor şeyler değil SADECE O ALANA YÖNELMEMİŞLİKTEN ötürü o alanda birşeyler yapamıyoruz ha şu yakıt ile oksijeni cıkışta karıştırıp patlatıp gitme olayını biliyordum ama aynı anda araclardada olduğunu bilmiyordum meğerse kolay birşeymiş  demekki adamların marsa gitmesinin sebebebi o cok az da olsa hava varmış diyorlar demekki ordaki keşif aracları cok daha az enerji ile daha cok araştırma yapabiliyor o değil biz droneyi daha uzağa nasıl göndeririz diye düşünyoruz adamlar taaa marstan dünyaya data aktarıyor :D
Olayları karıştırma. Ben boşlukta giden araçlardan bahsediyorum.
Senin mars yüzeyi, ay yüzeyi gibi zeminde hareket eden araçlar sadece elektrik motoru-teker yada elektrik motoru-palet prensibi ile gider.
Bir arabaya dört teker takıp götüremiyorsan da yuh yani ;)  :D Oğlum, nasıl dağıtıyorsun ki arabayı? Tahtadan çiviyle çaksan daha sağlam olur. :D  :D  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 12 Nisan 2018, 21:07:09Olayları karıştırma. Ben boşlukta giden araçlardan bahsediyorum.
Senin mars yüzeyi, ay yüzeyi gibi zeminde hareket eden araçlar sadece elektrik motoru-teker yada elektrik motoru-palet prensibi ile gider.
Bir arabaya dört teker takıp götüremiyorsan da yuh yani ;)  :D Oğlum, nasıl dağıtıyorsun ki arabayı? Tahtadan çiviyle çaksan daha sağlam olur. :D  :D  :D

SENİN DİLİNE DÜŞTÜK YA TAMAM :D :D :D :D ya hayır diyorum ki araç okadar iyi olduki süspansiyon kolları plkastiktendi yetmedi aracın torkuna da gücünede işleyişini karşılamadı ha demirde yapsaydım şuan üstüne bin miş antalyaya seni boğmaya geliyordum o ayrı mesele :D :D :D :D

Furkan KELEŞOĞLU

Motorlar redüktörlü istersen 200 kiloluk adam koy üstüne ceksin ondan yana sorun yoktu zaten hızlı diye 127 PWM ile sürdüm motorları.

seron

:D  :D
yusuf ustanın dediği gibi sana iyi tecrübe oldu inşallah ilerde daha iyilerini yaparsın. Ben araç konusuna pek meraklı değilim ama teknoloji geliştikçe işler kolaylaşıyor sanki. Elektrikli bisiklet ve otomobiller fırçasız motor kullanıyor. Temini kolay olsa basit bir sürücü devresiyle halledilebilir.

Furkan KELEŞOĞLU

fırcasız motorlar bizim işimizi görmez ya onlar ona görede büyük tasarlanıyor bizim bu işlerde redüktörden şaşmıyacaksın şaşanı şaşırtılar :D fırcasız alırsın hızlı gider ama bize hız lazım değil ki zaten hızlı şeyleri kücük şeyler pek sevmem kontrolü zor oluyor

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 21:22:11fırcasız motorlar bizim işimizi görmez ya onlar ona görede büyük tasarlanıyor bizim bu işlerde redüktörden şaşmıyacaksın şaşanı şaşırtılar :D fırcasız alırsın hızlı gider ama bize hız lazım değil ki zaten hızlı şeyleri kücük şeyler pek sevmem kontrolü zor oluyor
kontorlü zor, konum bilgisiyle uğraşması falan çok hassas olunca tesla motor araçlarında 3 fazlı motor kullanıyormuş diye duydum bu motorlara basit bir DC to AC invertör bağlamış sanayi ceryanı gibi 3faz bir akımla besliyor. motorun frekans bilgisini değiştiriyor sadece bu da hız değişimini ayarlıyor. ayağını gazdan çekince fren yapıyor. ama eskiden yazıcı motorları vardı sürücü ayarlamak basitti 320voltta bununla ilgili motor sürücü devreleri vardı sanırım. benim dediğim yöntem Çok uğraştırmıyor sadece bobinlere sırasıyla akım sürüyorsun ne kadar hızlı sürersen motor hızı artıyor. Sen tork istiyorsun o halde aslında sana servo motor lazım. fırçalı motorlarda güç kaybı fazladır.

Furkan KELEŞOĞLU

zaten redüktörlü motor servo mantığı sadece derece derece gitmiyor servodada kücük bir motor ve şanzuman var gerisi ya potla geri bildirim yaparak derece ayarı yapıyor yada dijital olarak sürüyor.

en güzeli palet abi tak yürüsün gitsin uğraşmaya değmez lastik mastik.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 12 Nisan 2018, 22:29:02zaten redüktörlü motor servo mantığı sadece derece derece gitmiyor servodada kücük bir motor ve şanzuman var gerisi ya potla geri bildirim yaparak derece ayarı yapıyor yada dijital olarak sürüyor.

en güzeli palet abi tak yürüsün gitsin uğraşmaya değmez lastik mastik.
Gebze ünideki şartlara ulaşamadım ama Marmaradaki şartlarda merdiveni dikmişler..video senin yaptığın arabaya benziyor. motorları falan.
izlediğimde burda düz gidebilmek çok zor. çünkü 4 tekerde bağımsız hareket ediyor.. biri zorlandımı araç kedini otarafa dogru çekiyor ve yoldan çıkıyor. traktörlerde bu sıkıntıyı gidermek için diferansiyeli kilitleme özelliği vardır. yanı arka tekerler aynı hareket eder. böylelikle sağa sola sapmaz. sende böyle yapmalısın. ön tekerler birlikte arka tekerler birlikte hareket etmeli. dümen olarak göbekten yön verirsen daha güçlü olur. sistem. yada dediğin gibi anca paletle çıkılır diğer türlü uğraştırır. yarış videoları neredeyse çok az çekmişler.
.

https://www.youtube.com/watch?v=HY_sCRqxgQo
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

@i3uz  o video bizim 2. sınıflar ordaki robot şuan bende :D pwm icin yazılımını değiştiriyorum :D bana dedilerki cok hızlı olduğu icin tırmanamadı 1. olan cocuklar pwm koymuş yokuş yukarı cıkarken pwm yarıya cekmişler ağır ağır patisiz cıkmış bizimkinin maşallahı var saldırmış oraya buraya birde ağırlık yoktu hafifti arac

Furkan KELEŞOĞLU

7. oldular zaten tahtaravallide cok zaman kaybettiler orda zaman kaybetmeselerdi ilk 3. e girerlerdi diye düşünüyorum zamandan dolayı 7. sıraya düştüler aslında teker aralıklarıda cok kısa biraz daha uzun olsa idi tahtaravellinin yarısını gecene kadar arka tekerler yerde daha iyi iterdi neyse sağlık olsun seneye yarışmalarda adımı DUYACAKSINIZ. :D

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 13 Nisan 2018, 19:10:257. oldular zaten tahtaravallide cok zaman kaybettiler orda zaman kaybetmeselerdi ilk 3. e girerlerdi diye düşünüyorum zamandan dolayı 7. sıraya düştüler aslında teker aralıklarıda cok kısa biraz daha uzun olsa idi tahtaravellinin yarısını gecene kadar arka tekerler yerde daha iyi iterdi neyse sağlık olsun seneye yarışmalarda adımı DUYACAKSINIZ. :D
Kumanda olayi telefonla yapmak mecburimi? Normal kumanda tipi olmaz mi? Baktim herkez telefondan kontrol ediyor.
 Digerlerinin videolarini bulamadim. Kimse cekmemismi yarislari anlamadim. Olsada izllesem.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: i3uz - 15 Nisan 2018, 00:09:22Kumanda olayi telefonla yapmak mecburimi? Normal kumanda tipi olmaz mi? Baktim herkez telefondan kontrol ediyor.
 Digerlerinin videolarini bulamadim. Kimse cekmemismi yarislari anlamadim. Olsada izllesem.

Cekmişlerdir'de allah bilir ne olarak koymuşlardır yotubeye  Telefonla kontrol etmek tabikide mecburi değil bende HC-12 var 127 kanal hem alıcı hem verici olarak göre yapıyor bir kac sensörle ABS sistemi bile kurulur araca :D ama kimse alamıyor BURDA HERKEZ KURU SIKI ben'de onlar icin artık kendimi yormak istemiyorum ha SENEYE yarışa tek giderken kendi aracımı kendim tasarlıyacağım o başka mesele.  ADAMA 127 kanal alıcı verici var 2 km menzili vardiyorum adam bana BOŞVER Telden yapalım diyorum Yapalım derkende BEN YAPICAM zaten .

Birşeyden anlamalarını beklemiyorum artık koy gitsin abi :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Nisan 2018, 18:58:33Cekmişlerdir'de allah bilir ne olarak koymuşlardır yotubeye  Telefonla kontrol etmek tabikide mecburi değil bende HC-12 var 127 kanal hem alıcı hem verici olarak görev yapıyor bir kac sensörle ABS sistemi bile kurulur araca :D ama kimse anlamıyor BURDA HERKEZ KURU SIKI ben'de onlar icin artık kendimi yormak istemiyorum ha SENEYE yarışa tek giderken kendi aracımı kendim tasarlıyacağım o başka mesele.  ADAMA 127 kanal alıcı verici var 2 km menzili vardiyorum adam bana BOŞVER Telden yapalım diyorum Yapalım derkende BEN YAPICAM zaten .

Birşeyden anlamalarını beklemiyorum artık koy gitsin abi :D

seron

Furkan telefonlada olur olmasına da ben telefonun şöle bir sıkıntısını gördüm. daha evvel akılı telefon kullanırken heves edip mame oyunları falan indirmiştim. Joypad olarak orada bir resim var hiç rahat değil. yani kumanda olarak kullanamıyorsun. Düğme hissi vermiyor sonra aynı anda iki düğmeyi her zaman algılayamayabiliyor telefon. Şimdi o araçlarda birden fazla kumanda komutu  var aynı anda sola-ileri falan yaparke telefondan atak yönetmek çok zor başarısız olma şansı da artıyor. ben olsam her ayrıntıyı düşünürdüm. Düğmeli eğip bükmeli bir kumanda daha akıllıca olurdu.
Ha akıllı telefona illet oldum şu an tuşlu telefon kullanmaya geçtim. Akıllıyı sadece kamera olarak kullanıyorum o kadar yani.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2018, 19:28:37Furkan telefonlada olur olmasına da ben telefonun şöle bir sıkıntısını gördüm. daha evvel akılı telefon kullanırken heves edip mame oyunları falan indirmiştim. Joypad olarak orada bir resim var hiç rahat değil. yani kumanda olarak kullanamıyorsun. Düğme hissi vermiyor sonra aynı anda iki düğmeyi her zaman algılayamayabiliyor telefon. Şimdi o araçlarda birden fazla kumanda komutu  var aynı anda sola-ileri falan yaparke telefondan atak yönetmek çok zor başarısız olma şansı da artıyor. ben olsam her ayrıntıyı düşünürdüm. Düğmeli eğip bükmeli bir kumanda daha akıllıca olurdu.
Ha akıllı telefona illet oldum şu an tuşlu telefon kullanmaya geçtim. Akıllıyı sadece kamera olarak kullanıyorum o kadar yani.

Ya Telde şöyle bir sıkıntı var anlık olarak ayrı ayrı analog değer gönderemiyorsun belirli değerler hazı data gönderiyorsun he gönderirsin fakat tek kanal olduğu icin dünya kadar alogirtma kurman lazım yani onunla uğraşılmaz birde bluetooth yani 10 metre sonra cekmez :D onun icin 2 km lik 127 kanal demek 127 tane şeyi bağımsız kontrol etme demek istediğini değeri gönder demek.

Ha alogirtma icin uğraşılacaksada bu HC12 kafa yorarım telefona yormam. birde adam kendine göre APP yapmış sınırlısın yani.

seron

Ben yarışmanın şartlarını bilmiyorum yazılım kullanmak şart mı? Bak analog sinyal diyorsun bu da seçeneğin var demektir ki elindeki 127 kanalı boşver, daha basit ve kendin yapabileceğin osilatörlü kumanda ve alıcı bile kullanabilirsin demektir.
Şu linke bakabilirmisin:
http://www.talkingelectronics.com/projects/27MHz%20Transmitters/27MHzLinks-1.html
http://www.talkingelectronics.com/projects/27MHz%20Receiver%20-%202Ch/27MHzRx-2Ch.html
Şu PDFlerin yüzde 70lerinde falan 27mhz trasmitterler çeşit çeşit ve alıcısıyla beraber ayrıca 33mhz transmitter örneği var:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/1-100TransistorCircuits.pdf
Bunu da fazladan veriyorum biraz pratik yapar unuttuklarını hatırlar kafanı açarsın:
http://www.talkingelectronics.com/projects/200TrCcts/101-200TransistorCircuits.pdf

Furkan KELEŞOĞLU

@Seron  Dostum senin dediğin devrelerin stabil calışması bir bile muamale :D

127 kanal dijital olsada analog değer okuyabiliyorsun bunlar cok geride kaldı artık bunları kullanmıyorlar bile adam kücücük cipin icine sığdırmış sanada kalan tek şey UART ı başlatıp gelen datayı okumak .

Ama yinede bunlarla devre kurup calışmak elbette yararlı olur fakat bunların devri cidden bitti ANALOG unutulmaya başlandı.

Hatta bak ileride ANALOG diye birşey kalmıyacak galiba DİJİTAL DÜNYA GİT GİDE gelişiyor. DSD Ses sistemlerini veya DSD müzik diye birşey duydun mu ? :D

Teknolojinin geldiği son nokta gibi birşey bir örneklemeyi bilmem kac bin milyon kere yapıyor analogtan farkı yok. Yani demek istediğim teknolojiye ayak uydurmak lazım biraz . AMA YİNEDE ÖĞRENİLMESİ AVANTAJDIR.

seron

Orası öyle. Ben sadece alternatif yollar önerdim.
Modası geçse de bence elektronik analogdan başlar.
Yakında devre kurmak yerine bir çipin içine istediğin devreyi yazacaksın, çip o devreyi taklit ederek sana istediğin işi yapacak.
Öyle birşey var mı acaba ::) Belki de vardır... Atmel ve diğer serilernden bahsetmiyorum > bildiğin emülatör çipi.
Örnek çipi aldın. Ampli ol diyeceksin ampli olacak. Uzaktan kumanda ol diyeceksin kumanda olacak. Yürüyen ışık ol diyeceksin onu olacak. Voltaj vb okudiyeceksi multimetre olacak...
Bilgisayarındaki programla ilgili devreyi seçip değerleri gireceksin, kodlamayı o yapacak...
Süper olur lan :D
"DEVRE SİMÜLATÖRÜ ENTEGRESİ"

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2018, 22:03:39Orası öyle. Ben sadece alternatif yollar önerdim.
Modası geçse de bence elektronik analogdan başlar.
Yakında devre kurmak yerine bir çipin içine istediğin devreyi yazacaksın, çip o devreyi taklit ederek sana istediğin işi yapacak.
Öyle birşey var mı acaba ::) Belki de vardır... Atmel ve diğer serilernden bahsetmiyorum > bildiğin emülatör çipi.
Örnek çipi aldın. Ampli ol diyeceksin ampli olacak. Uzaktan kumanda ol diyeceksin kumanda olacak. Yürüyen ışık ol diyeceksin onu olacak. Voltaj vb okudiyeceksi multimetre olacak...
Bilgisayarındaki programla ilgili devreyi seçip değerleri gireceksin, kodlamayı o yapacak...
Süper olur lan :D
"DEVRE SİMÜLATÖRÜ ENTEGRESİ"

FPGA ? :D

http://www.fpganedir.com/FPGA/index.php       

Bak dediğine şuan en yakın olan teknoloji bu seron :D ama bunun kullanımını hala cözebilmiş değilim kolay birşey değil :D derlemesi bile baya sürüyormuş diyorlar.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 15 Nisan 2018, 20:44:47Ya Telde şöyle bir sıkıntı var anlık olarak ayrı ayrı analog değer gönderemiyorsun belirli değerler hazı data gönderiyorsun he gönderirsin fakat tek kanal olduğu icin dünya kadar alogirtma kurman lazım yani onunla uğraşılmaz birde bluetooth yani 10 metre sonra cekmez :D onun icin 2 km lik 127 kanal demek 127 tane şeyi bağımsız kontrol etme demek istediğini değeri gönder demek.

Ha alogirtma icin uğraşılacaksada bu HC12 kafa yorarım telefona yormam. birde adam kendine göre APP yapmış sınırlısın yani.
doğru diyorsun en güzeli kumanda ile yapmak... telefonla kontrol etmek böyle  cıhazları saçmalık.. anlık mudahale etmek lazım. 2 sn geç olsa yolun dışına çıktın.. ödül birazdaha fazla olsa harika olurdu.. BattleBots gibi yarışlar burdada yapılsa artık malzeme falan tedarik kolaylaştı. 30 adam olsa  acun a söyleriz yapar bi program.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın