Powerbank ile çalışan usb'li el feneri yapımı

Başlatan enes32, 08 Nisan 2018, 19:01:12

enes32

Arkadaşlar herkese merhaba aklımı kurcalayan bir projeyle karşınızdayım destek ve yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle profesyonel bisikletim var ve aydınlatma ekipmanlarımdan ön fenerim beni memnun etmiyor. Sözde 5800 mAh bataryası var ama bu beni akşam çıktığım turlarda madur ediyor şarjı erken bitiyor. Çözümü ilk başta feneri şarjlı bataryasıyla değil normal piliyle kullanmayı deneyerek buldum fakat onu da hem maaliyetli hemde kısa vadeli olmasından dolayı bıraktım. Bisikletçi bir arkadaşımda gördüğüm şey hoşuma gitti usb li bir ön lamba almış ve powerbankle çalıştırıyordu. Bende almayı düşündüm ama kendi fenerimden çok memnunum gerek ileri geri ittirerek kolayca zoom yapmam gerek yaptığı zoom un menzili, verdiği ışık vs. beni fazlasıyla tatmin ediyor.

Şimdi size sorum ben bu fotoğraflarda gördüğünüz feneri nasıl usb kabloyla çalışan bir fenere çevirebilirim?

Powerbanktan çıkan güç 5v 2.1A fener 3.7v ile çalışıyor. Hani direk usb kablonun ucunu kesip bi şekilde fenere tutturup bi deneyeyim dedim ama sorun çıkabilir diye vazgeçtim.

Ne yapabilirim ? şimdiden teşekkürler :)

seron

Merhaba Enes.
Uğraşmayı çok sevdiğim bir işe el atmışsın. Ama sana nasıl yardımcı olabileceğimi bilmiyorum.
Resimlere bakınca fenere şarj için kablo çekecek uygun bir yer göremedim. Fenerin o gövdesi muhtemelen alüminyum. Delik açılabilir ama ne yapacağını tam kestirmeden delik açmak heder eder onu.
Eğer yapılabilseydi şöyle olabilirdi:
O 5800'lük pili takar, pil kutuplarına bağlantı çekerdin. Bu uçlar da bisiklete takacağın bir 6V dinamoya bağlanmış regülatör devresine bağlanırdı. Devre 4.5V kadar DC ile pili besler, böylece pil çarçabuk bitmezdi.

Pilin neden çabuk bittiğini anlamadım.
Ucundaki LED, power LED cinsinden. Kaç watt olabilir?... Kendi pili dediğin 4.5V batarya seti ile çalıştırılması uygun görüldüğüne göre çok güçlü olmamalıydı. Demek ki LEDin kendi sürücü devresi ile beraber yüksek güç çekiyor ki kısa sürede seni zor durumda bırakıyor. Ya da o pil aslen 5800mAh değildir, kimbilir...
Dediğim gibi fenere delik açılıp içine kablo çekilecek ve özenle yapılmış bir regülatör+dinamo sistemi döşenecek...
Bence sen o feneri acil durumda evde kullanmak için sakla.
Kendine bisikletçilerden daha uygun bir fener seti al. Pilli ve dinamolu olsun. O zaman sıkıntı yaşamazsın.

enes32

O pil 5800 mAh değil doğru tahmin ettiniz. :D  Elektronikcinin birine sormuştum benimki çabuk bitiyor yenisi var mı diye çıkarttı bi tane ama onun üzerinde 3000lerde bir şey yazıyordu dedim ki abi bunun mAh ı daha düşük o da sen orda yazanlara inanma orda daha yüksek de yazabilir sen kaliteli olmasına bak dedi.

Profesyonel bisiklete dinamo mu bağlanır seron bey? :)  :) Şaka bi yana olabilir ama ben powerbankla çalıştırmak istiyorum  hani amacım fenerin bataryasını şarj etmek değil feneri direk usb powerbankla çalıştırmak bu nasıl olabilir ?
Vakit ayırıp cevapladığınız içinde çok teşekkür ederim  8)

seron

Alıntı yapılan: enes32 - 08 Nisan 2018, 21:07:24O pil 5800 mAh değil doğru tahmin ettiniz. :D  Elektronikcinin birine sormuştum benimki çabuk bitiyor yenisi var mı diye çıkarttı bi tane ama onun üzerinde 3000lerde bir şey yazıyordu dedim ki abi bunun mAh ı daha düşük o da sen orda yazanlara inanma orda daha yüksek de yazabilir sen kaliteli olmasına bak dedi.

Profesyonel bisiklete dinamo mu bağlanır seron bey? :)  :) Şaka bi yana olabilir ama ben powerbankla çalıştırmak istiyorum  hani amacım fenerin bataryasını şarj etmek değil feneri direk usb powerbankla çalıştırmak bu nasıl olabilir ?
Vakit ayırıp cevapladığınız içinde çok teşekkür ederim  8)
Doğru demiş.
Dinamo, profesyonel bisiklete de, dağ bisikletine de, postacı bisikletine de takılabilir. Bir tek yarışçı bisikletine bağlanmaz; yarışçının eforunu düşürmesin diye.
Powerbank'ın içindeki pille uğraşma çok tehlikeli. Şimdi şunu şunu yap diyeceğim maazallah patlatırsın elini ayağını yakarsın. Ama ben olsam, powerbanktan iki uç çıkarır, fenerin kendi batarya aparatının metal kutuplarına bağlar işi bitirirdim güya. Elektriği USB çıkışından alırsam, araya bir adet 1Amperlik diyotu seri bağlardım. Bağlamasam olmaz mı? Fenerin kendi bataryası zaten 4,5Volt....? İçindeki pilleri kurcalayıp riske girmezdim.
LED fenerin ne kadar akım çektiğini bulmalısın.Bu çok önemli. değilse powerbankı da eline alabilirsin. Pilcinin her üzerinde yazana inanma dediği gibi üzerinde her 18.000mAh yazan powerbank... sen anladın. üstelik tehlikeli bunlar niye parayı böyle şeylere yatırırsınız anlamıyorum. Akıllı telefondu powerbanktı. yani lafım sana değil millet cıvdırdı iyice. Ben şu anda akıllı telefon kullanmayı bırakıp tuşlu kalın uç adaptörlü NOKIA kullanmaya geçtim. O elindeki powerbank kıytırık üretim ise patlayıp bir sakatlık çıkartmasın ona dikkat et de ne yaparsan yap.

enes32

TTEC 10.000 mAh powerbank (24 ay garantili) LG bataryası kullanılmış ve Güvenli şarj için devre koruması var uzun bir araştırma sonucu aldım.

Dinamo bağlanırda turda dinamo kullanan hiç bir arkadaşım yok görmedim de artık herkes şarj edilebilir ürünler alıyor. Dinamo tarihe karışıyor. Şöyle ki benim lastik kalınlığım 2.10cm olmasından dolayı bisiklet zaten yoruyorken birde dinamo bağlarsam daha çokta yorar ve ben şarj değil direkt çalıştırmasını istiyorum eğer dinamo baglarsam pedala basmadigim sürece yanmaz yoksa güzel fikir.

Şimdi ben ilk önce ledin çektiği akımı bulacağım sonra ona göre 1 Amper diyot kullanacağım ve ya kullanmayacağım bu ilk iş. daha sonra bi usb kablonun ucunu kesip pil aparatına bağlayacağım bu da tamam herhalde.
Sıkıntı burdan sonra başlıyor birincisi kapağı nasıl kapatacağım ikincisi kapatıp açmak için anahtar nasıl olacak?
(Not: Fotoğraf olarak ekledim bir adet daha kapağı var fenerin, zaten fener av silahı feneri)

Olay iyice karıştı farkındayım yada ben karıştırdım emin değilim :)

seron

Resme bak anlamazsan sor
Hem açmalı kapamalı hemi de Powerbanktan beslemeli.
(resim ekledim görmek için giriş yap)
dur olmadı... çok özür
bir sıkıntı var yarın akşam ilk iş halledeceğim başka ustalar da yardım edebilir o dediğin oluyor. merak etme.

seron

Özür dilerim.
Dün teknik bir aksaklık yaşadım resim yükleyip silmiştim.
Yukarıdaki iletide resmi yükledim.

enes32

Yo sorun değil
Şunu belirtmek istedim kırmızıyla çizdiğim yer zaten fenerin anahtarı
O halde yapmam gereken tek şey usb yi bağlamak

seron

Alıntı yapılan: enes32 - 09 Nisan 2018, 23:41:04Yo sorun değil
Şunu belirtmek istedim kırmızıyla çizdiğim yer zaten fenerin anahtarı
O halde yapmam gereken tek şey usb yi bağlamak
Evet o fenerin anahtarını kesip atıyorsun.
Orayı USB ile ilişkilendireceksin. Eğer istersen gösterdiğim elektrik düğmesinden de takabilirsin.
Diyottan bahsetmiştim onu feneri bozmamak için önlem olarak bağlayacaktık onu da pil haznesine yeşil kablo çizmiştim kablo gelen yere diyot takabilirsin. Yani pil aparatını içerden kablo ile değil diyot ile birleştirirsen güç USB den direk fenerin içine girecek böylece dışardan beslemiş olacaksın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın