Bios'u neden uptade yapamıyorum?.. ssdyi görmüyor.

Başlatan i3uz, 04 Nisan 2018, 14:06:34

i3uz

Arkadaşlar Exper karizma nblb2 laptop var. anakart compal nblb2 miş sitesinde f10.zip diye dosya var bunu flash belleğe attım . ama bios güncellemedi. biosda da dogru düzgün ayar yok. bu biosu nasıl güncellerim hi level ssd aldım. windows kurarken görmüyor. ama usb aparatla takıldığında görüyor. sonra hardisk klon yaptım herşeyi yükledi. hardisk ki anakarta taktım yine görmedi. nasıl ve ne yapmalıyım.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Nisan 2018, 14:48:36Önce SSD nin başlatılması gerekmektedir.
https://kb-tr.sandisk.com/app/answers/detail/a_id/15295/~/ssd-s%C3%BCr%C3%BCc%C3%BCs%C3%BCn%C3%BC-bios-ta-tespit-etme
keşke böyle bir bios olsa içinde...benimki hayatımda gördüğüm en şeçeneksiz bios .. akşam eve geçince bios resimlerini atarım.. bir türlü tanıtamadım. ssd yi..bende güncellemek istedim ama oda olmadı..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

BIOS güncelleme işine girme. PC ye yazık edebilirsin.
BIOS güncellemesi sadece anakart chipsetleri konfigürasyonları ile ilgilidir. Anakart sata bağdaştırıcın zaten SSD lere uygun ise güncellemeye gerek yoktur. SSD lere ilk uygunluk ise AHCI desteği ile ortaya çıkar. Bu zaten XP nin son dönemlerinden beri vardır.
Ama bir işlemci UPGRADE işine gireceksen ve anakart veriyolları güncellenmek koşulu ile yüksek seviye EXTREME gibi işlemcilere destek veriyorsa o zaman uygun ve test edilmiş bir BIOS güncelleme yazılımı ile güncelleyebilirsin. Bu işlem için tek yol BIOS firmasının yayınlamış olduğu tested yazılımlar olmalıdır.

Her PC de BIOS konfigürasyonları olmak zorundadır. Bu konfigürasyonlar olmadan PC ye yol verilemez. Sadece BIOS'u iyi tanımak gerekmektedir.
BIOS yapımcı firma AMERICAN MEGATREND veya PHONEIX gibi firmalarsa ben yardımcı olabilirim.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Nisan 2018, 16:06:14BIOS güncelleme işine girme. PC ye yazık edebilirsin.
BIOS güncellemesi sadece anakart chipsetleri konfigürasyonları ile ilgilidir. Anakart sata bağdaştırıcın zaten SSD lere uygun ise güncellemeye gerek yoktur. SSD lere ilk uygunluk ise AHCI desteği ile ortaya çıkar. Bu zaten XP nin son dönemlerinden beri vardır.
Ama bir işlemci UPGRADE işine gireceksen ve anakart veriyolları güncellenmek koşulu ile yüksek seviye EXTREME gibi işlemcilere destek veriyorsa o zaman uygun ve test edilmiş bir BIOS güncelleme yazılımı ile güncelleyebilirsin. Bu işlem için tek yol BIOS firmasının yayınlamış olduğu tested yazılımlar olmalıdır.

Her PC de BIOS konfigürasyonları olmak zorundadır. Bu konfigürasyonlar olmadan PC ye yol verilemez. Sadece BIOS'u iyi tanımak gerekmektedir.
BIOS yapımcı firma AMERICAN MEGATREND veya PHONEIX gibi firmalarsa ben yardımcı olabilirim.

sadece ssd yi tanıtmak için başka bi işim olmaz benim.. oyun falanda oynamam ben..sadece programlarımı çalıştırsın yeter. hardisk artık sıkıntılar çıkartıyor.mavi ekran vermeye başladı.
compal diye bir anakart. expere yazdım şimdi onlarda dönmedi. biosda 4 kademe var ve bunların içinde değiştreceğim alanlar sınırlı.. akşam yayınlarım resimleri bir türlü bulamadım ahcı falan. okadar sağde ve basit bir arayüz. sanırım ssd yi desteklemiyor diyecem ama i7 işlemcili makine neden desteklemez diyede düşünmüyor değilim..

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Destekler destekler :D
Benim iş bilgisayarım QUAD serisi işlemcili ve anakartı ASUS P5 QSE
Bu PC bile şakır şakır SSD destekliyor. Geçenlerde test için SSD yi taktım ve XP kurdum. Maksat gıcıklık olsun diye :D
220MB/sn okuma ve yazma değerim vardı yanlış hatırlamıyorsam. Amaç test olduğu için öylece bırakmış ve WD RAPTOR u takmıştım.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Nisan 2018, 16:21:24Destekler destekler :D
Benim iş bilgisayarım QUAD serisi işlemcili ve anakartı ASUS P5 QSE
Bu PC bile şakır şakır SSD destekliyor. Geçenlerde test için SSD yi taktım ve XP kurdum. Maksat gıcıklık olsun diye :D
220MB/sn okuma ve yazma değerim vardı yanlış hatırlamıyorsam. Amaç test olduğu için öylece bırakmış ve WD RAPTOR u takmıştım.

inşalah yaparım.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Bak senin için SSD yi taktım ve ekran görüntüsü aldım.
[attach]8785[/attach]
Görüldüğü üzere işletim sistemi XP olup şıkır şıkır çalışmaktadır.
SSD ise TOSHIBA TL100 240GB

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Nisan 2018, 16:41:14Bak senin için SSD yi taktım ve ekran görüntüsü aldım.
[attach]8785[/attach]
Görüldüğü üzere işletim sistemi XP olup şıkır şıkır çalışmaktadır.
SSD ise TOSHIBA TL100 240GB

Bios gunceleme dosyasi win10da calismadi. Xpde calisiyormus galiba. Simdi flashta calisan xp kurucam. Ordan calistirmayi deniyecem. Herhalde xp beni kurtaracak.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Merhaba.
Evvelsi gün başımızdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.
İki gün kadar önce mahallemizden tanıdık genç bir arkadaş geldi. Sanayide 'şanzımancılık' yapıyor. :)
Elinde daha bir sene olmadı, 5000TL değerinde bir bilgisayarla geldi. Ne olacak buna diye sorduk.
Abi yeni SSD ve 1TB HDD aldım, bunları taktırıcam dedi. SSDye baktım, Kingston marka, SATA tip.
Dedim ki bunu alana kadar samsung EVO serisi M-SATA alaydın keşke... Onların performansları daha yüksek oluyor. Bu tip SSDler direkt anakarta montajlanır. Demez olaydım. Hiç üşenmedi, kapanmadan akşam akşam gitti Msata SSD aldı tam dediğimden. Biz hazır olunca seni ararız, dedik gönderdik...
Başımıza derdi de almış olduk.
Ülen ha uğraşırız aşşaaa ha uğraşırız yukarı, bir türlü windows kuramadık. Windowsun tam kurulumu yapılacak disk ekranı gelirken beraber sürücü(driver) soruyor. Dedim ki abi bunu anakart sürücüleri elinde mi?
Elimde?
O zaman o anakart sürücülerini bir flaşa kopyalayıp göstert bakalım ne diyecek. Yaptık olmadı... Anakart sadece windowsun yazdırıldığı bootable flaşı görüyor, ikinci flaşı görmüyor. görse, sürücüleri gösterteceğiz.
SSDnin anasayfasından sürücüsünü bulduk. Yine olmuyor. Sadece windows İsosunu görüyor, sürücü kuracağımız flaşı görmüyor. Windows flaşını çıkarıp, bunu takıyoruz, yoook yoook yok!..
E biz tam bilgi sahibi insanlar değiliz. Gelene formatı çakıp gönderiyoruz. Daha evvel de SSDli makine topladık; hatta disksiz sistem(ccbot) dedilen bir sistem kurup başarılı şekilde çalıştırdık ama, bu olmadı işte.
Anakartın biosuna girince, SSDnin marka modeli bir yerlerde görünüyor. Fakat Boot listesinde görünmüyor. Ne yaptıysak, bilmediğimiz neleri kurcaladıysak, bu boot listesine alamadık SSDyi. En son ben yokken BIOS güncellemiş kafeci. Yine aynı...
Akşam oldu. Abi biz bunu vatan bilgisayara gönderelim oradakiler anlar, çünkü bu işlerin özel eğitimini alıyorlar dedim. Başlarda direndi, gurur yaptı. Benim yapamadığımı onlar nasıl yapacak, dedi.
Ertesi akşam olup Bilgisayarın sahibi gelince, durumu anlattık. Ben vatana götürmesini tavsiye ettim. Çocuk vatanı aradı. Oradaki görevli kalbimi okumuş gibi buraya getirin çözelim demiş. Kasa hiç üşenilmeden arabayla mağazaya taşındı. Birinci gün yapamamışlar, telefonla abi biz bunu çözemiyoruz, sen yarın sabah gel muhakkak halledicez demişler. Ertesi sabah gittiğinde ise sorun çözülmüş. Nasılını sorduk, windows 7 kurmaya çalışıyorduk biz. Onlar windows 10 kurarak sorunsuz bir şekilde halletmişler.

* * *

Ben senin sorununu çözer mi bilmiyorum ama modern windows kurmayı bir dene. Bu tavsiyeyi bilinçsizce veriyorum. Yani belki sorun güncel bir windowsla çözülebilir.

* * *

Yukarıda detaylıca anlattığım sorunun bir çaresi var. Adını tam hatırlayamadığım, modifiyeli windows yapma aracı var.
-Bu aracı çalıştırıp elindeki windows isosunu göstertiyorsun.
-ikinci adımda da SSDnin sürücüsünü göstertiyorsun.
-Yap diyorsun.
program windows isosunu açıyor, eklediğin sürücüleri windowsa takviye ederek yeni bir windows isosu yapıyor. Daha sonra kurulum yapıyorsun.  İstersen bilgisayarının tüm sürücülerini de takviye edebiliyorsun; fakat bu defa iso boyutu arttığından ancak flaşa yazdırabilirsin.
Umarım sorunun çözülür ki çözüleceğine inanıyorum, kolay gelsin.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2018, 18:27:40Merhaba.
Evvelsi gün başımızdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.
İki gün kadar önce mahallemizden tanıdık genç bir arkadaş geldi. Sanayide 'şanzımancılık' yapıyor. :)
Elinde daha bir sene olmadı, 5000TL değerinde bir bilgisayarla geldi. Ne olacak buna diye sorduk.
Abi yeni SSD ve 1TB HDD aldım, bunları taktırıcam dedi. SSDye baktım, Kingston marka, SATA tip.
Dedim ki bunu alana kadar samsung EVO serisi M-SATA alaydın keşke... Onların performansları daha yüksek oluyor. Bu tip SSDler direkt anakarta montajlanır. Demez olaydım. Hiç üşenmedi, kapanmadan akşam akşam gitti Msata SSD aldı tam dediğimden. Biz hazır olunca seni ararız, dedik gönderdik...
Başımıza derdi de almış olduk.
Ülen ha uğraşırız aşşaaa ha uğraşırız yukarı, bir türlü windows kuramadık. Windowsun tam kurulumu yapılacak disk ekranı gelirken beraber sürücü(driver) soruyor. Dedim ki abi bunu anakart sürücüleri elinde mi?
Elimde?
O zaman o anakart sürücülerini bir flaşa kopyalayıp göstert bakalım ne diyecek. Yaptık olmadı... Anakart sadece windowsun yazdırıldığı bootable flaşı görüyor, ikinci flaşı görmüyor. görse, sürücüleri gösterteceğiz.
SSDnin anasayfasından sürücüsünü bulduk. Yine olmuyor. Sadece windows İsosunu görüyor, sürücü kuracağımız flaşı görmüyor. Windows flaşını çıkarıp, bunu takıyoruz, yoook yoook yok!..
E biz tam bilgi sahibi insanlar değiliz. Gelene formatı çakıp gönderiyoruz. Daha evvel de SSDli makine topladık; hatta disksiz sistem(ccbot) dedilen bir sistem kurup başarılı şekilde çalıştırdık ama, bu olmadı işte.
Anakartın biosuna girince, SSDnin marka modeli bir yerlerde görünüyor. Fakat Boot listesinde görünmüyor. Ne yaptıysak, bilmediğimiz neleri kurcaladıysak, bu boot listesine alamadık SSDyi. En son ben yokken BIOS güncellemiş kafeci. Yine aynı...
Akşam oldu. Abi biz bunu vatan bilgisayara gönderelim oradakiler anlar, çünkü bu işlerin özel eğitimini alıyorlar dedim. Başlarda direndi, gurur yaptı. Benim yapamadığımı onlar nasıl yapacak, dedi.
Ertesi akşam olup Bilgisayarın sahibi gelince, durumu anlattık. Ben vatana götürmesini tavsiye ettim. Çocuk vatanı aradı. Oradaki görevli kalbimi okumuş gibi buraya getirin çözelim demiş. Kasa hiç üşenilmeden arabayla mağazaya taşındı. Birinci gün yapamamışlar, telefonla abi biz bunu çözemiyoruz, sen yarın sabah gel muhakkak halledicez demişler. Ertesi sabah gittiğinde ise sorun çözülmüş. Nasılını sorduk, windows 7 kurmaya çalışıyorduk biz. Onlar windows 10 kurarak sorunsuz bir şekilde halletmişler.

* * *

Ben senin sorununu çözer mi bilmiyorum ama modern windows kurmayı bir dene. Bu tavsiyeyi bilinçsizce veriyorum. Yani belki sorun güncel bir windowsla çözülebilir.

* * *

Yukarıda detaylıca anlattığım sorunun bir çaresi var. Adını tam hatırlayamadığım, modifiyeli windows yapma aracı var.
-Bu aracı çalıştırıp elindeki windows isosunu göstertiyorsun.
-ikinci adımda da SSDnin sürücüsünü göstertiyorsun.
-Yap diyorsun.
program windows isosunu açıyor, eklediğin sürücüleri windowsa takviye ederek yeni bir windows isosu yapıyor. Daha sonra kurulum yapıyorsun.  İstersen bilgisayarının tüm sürücülerini de takviye edebiliyorsun; fakat bu defa iso boyutu arttığından ancak flaşa yazdırabilirsin.
Umarım sorunun çözülür ki çözüleceğine inanıyorum, kolay gelsin.
Kardes Win10 kurmayi denedim. İlk kurdu sonra pcyi actim. Hardisk yok olmus. Gozykmuyor. Yani windowsu kuruyorum ama kurulduktan sonra birdaha kuramiyorum goremiyorum usb ile bagladigimdada kayboluyor. Baska pcde formatliyorum ozaman gozukuyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 04 Nisan 2018, 20:35:04Kardes Win10 kurmayi denedim. İlk kurdu sonra pcyi actim. Hardisk yok olmus. Gozykmuyor. Yani windowsu kuruyorum ama kurulduktan sonra birdaha kuramiyorum goremiyorum usb ile bagladigimdada kayboluyor. Baska pcde formatliyorum ozaman gozukuyor.
Ben çözemedim.
Bence vatan computere falan götürüp bir danış. Yukarıdaki vakada çocuktan para almamışlar. En azından sorar öğrenmiş olursun. Başka yardımcı olabilecek arkadaş varsa onları da dinleyebilirsin acele etme.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 04 Nisan 2018, 20:37:09Ben çözemedim.
Bence vatan computere falan götürüp bir danış. Yukarıdaki vakada çocuktan para almamışlar. En azından sorar öğrenmiş olursun. Başka yardımcı olabilecek arkadaş varsa onları da dinleyebilirsin acele etme.
Son dedigin sey mantikli geldi driveri ile iso hazirlamak. Usble baglandiginda görüyor. Onu deniyecem
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

şimdi ofisteki makineye harici disk olarak taktım. ssd gördü pc. içinde kurduğum windows var. ama laptoba takıyorum görmüyor.. şimdi bunu formatlasam evdeki laptopa taksam yine görecek windows kuracak. sonra açıp kapayınca ssd ordada olmayacak. nasıl bişey yapayım.. bios resimlerinide çektim...
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Senin SSD eğer resimleri çekerken takılı idiyse, "boot" sekmesi içerisinde görünmesi gerekirdi. HDD de görünmüyor çıkatmış olduğunu tahmin ediyorum.
Bu arada "network boot: atheros boot agent" yazan yer disabled edilebiliyorsa yap. Çünkü o özellik HDD olmaksızın ağ üzerinden bir ana makineden başlaması için kullanılır (multitasking sistemler).
Senin için internette bazı forumları araştırdım. Herkes aynı dertten yanıyor ama doğru dürüst çare bulunamamış. Bir yerde birisi SSDsinin firmware'ini güncellemiş, olmuş. Ama bu iş riskli. Bilmiyorum, biosu da gördükten sonra ben pes ettim. dediğin gibi AHCI moduna geçme falan seçenekleri yok... Bence vatana götür vatana  :D

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 05 Nisan 2018, 16:15:22Senin SSD eğer resimleri çekerken takılı idiyse, "boot" sekmesi içerisinde görünmesi gerekirdi. HDD de görünmüyor çıkatmış olduğunu tahmin ediyorum.
Bu arada "network boot: atheros boot agent" yazan yer disabled edilebiliyorsa yap. Çünkü o özellik HDD olmaksızın ağ üzerinden bir ana makineden başlaması için kullanılır (multitasking sistemler).
Senin için internette bazı forumları araştırdım. Herkes aynı dertten yanıyor ama doğru dürüst çare bulunamamış. Bir yerde birisi SSDsinin firmware'ini güncellemiş, olmuş. Ama bu iş riskli. Bilmiyorum, biosu da gördükten sonra ben pes ettim. dediğin gibi AHCI moduna geçme falan seçenekleri yok... Bence vatana götür vatana  :D
ssd takılıydı. ama gözükmüyor. şimdi format attım harici usb aparatla eve gidince windowsu kurmadan önce eski hdd yi takıp aıda64 programı ile UEFI destekliyor mu diye bakıcam. bios gibi bir menusu var UEFI in.. ordan onu kapatacam.. bilmiyorum olucakmı..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

USB aparatıyla kurulabilse de bilgisayara sata ile bağlayınca muhtemelen açılmaz sistem.
Kasa içi takılıyken sisteme göstertebilmek önemli. İSO hazırlama işi ne oldu?
Bende de Hi Level SSD var sata. Gigabyte ADS3 anakartın biosunda herhangi birşey yapmadan görünüyor SSD.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 05 Nisan 2018, 17:38:15USB aparatıyla kurulabilse de bilgisayara sata ile bağlayınca muhtemelen açılmaz sistem.
Kasa içi takılıyken sisteme göstertebilmek önemli. İSO hazırlama işi ne oldu?
Bende de Hi Level SSD var sata. Gigabyte ADS3 anakartın biosunda herhangi birşey yapmadan görünüyor SSD.

Hi level benimkisi. Pcye takinca görüyor... windowsu kurduktan sonra Acip kapayinca ssd gormuyor. Göre bilmesi icin pcden cikariyorum usb aparati ile format atiyorum ozaman goruyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Önceki HDD password ile korumaya alınmış.
Önce bu password'ü silmelisin.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Nisan 2018, 21:02:34Önceki HDD password ile korumaya alınmış.
Önce bu password'ü silmelisin.

nasıl yapıcam biosu resetlesem?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

SECURITY menüsünden HDD PASSWORD STATUS uninstall a bas.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Nisan 2018, 21:42:57SECURITY menüsünden HDD PASSWORD STATUS uninstall a bas.

malesef o sekme aktif değil..ben böyle makine görmedim gerçekten.. windows xp kurayım ben aksam belki o şekil biosu güncellerim..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

exper bugün dönüş yaparak biosun en yeni sürümünü yolladı. akşam uptade yaparım inşallah. küçük bir dosya bellki biri indirmek ister.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

i3uz

Bir sonuca bağlıyorum biosu guncelledim sadece yamyamin dedigi gibi hdd sifresini sildi sistem ama ssd calismadi yine sadece harici olarak kullanabiliyorum.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

@i3uz , servise götür bilgisayarı. Muhakkak üstesinden geleceklerdir diye tahmin ediyorum. Kendi servisi olmasa bile vatanda yapıyorlar.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 15 Nisan 2018, 17:32:40@i3uz , servise götür bilgisayarı. Muhakkak üstesinden geleceklerdir diye tahmin ediyorum. Kendi servisi olmasa bile vatanda yapıyorlar.
ben yapamazsam kimse yapamaz diyorum ben.  İddalı oldu ama Maalesef bu hep böyle oldu.. nice telefonlar pcler zamanım olmadığı için karaköy doğu banka yolladım. 1 ay gibi süreler kaldı. yok yapan olmadı.. sonra yine ben ugraştım.. tabi ben uğraşınca 2 katı para alırım. en çok değer verdiğim şey zamandır.. zaman çok pahalı benim için..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 16 Nisan 2018, 09:38:59ben yapamazsam kimse yapamaz diyorum ben.  İddalı oldu ama Maalesef bu hep böyle oldu.. nice telefonlar pcler zamanım olmadığı için karaköy doğu banka yolladım. 1 ay gibi süreler kaldı. yok yapan olmadı.. sonra yine ben ugraştım.. tabi ben uğraşınca 2 katı para alırım. en çok değer verdiğim şey zamandır.. zaman çok pahalı benim için..
Güzel söylüyorsun ama onlar özel eğitimden geçiyor. Ellerinde bizim bilmediğimiz özel araçlar falan var. Elindeki bios romu ile kalakalmış durumdasın ama onlar ellem ediyor küllem ediyor hallediyorlar çoğunlukla. Madem zaman değerli diyorsun zaman kaybetmeden bin bilsen de bir bilene danış. Eğer vatandan almışsan uyanıyla değiştirirler hem. Olduğu gibi iade alabiliyorlar. Yardımcı olacaklarından eminim.

Mr_YAMYAM

Eski konfigürasyonlar ile BIOS güncellenmesini kim önerdi bilmiyorum ama bu uygulamanın dönüşü zor gibi.
Bir sistem diskinin tanıtılabilmesi olayı BIOS güncellenmesi ile yapılamaz.
BIOS daha önce TPM (Trusted Platform Modüle) ile DİSK değişimlerine karşı korunmuş ise, BIOS güncellemesinde de bu aktivite devam edecektir. Devam ettiği gibi çözülebilmesi için önceden bir olanak varken, güncelleme sonrasında bu işlemin de yapılamaması olasılığı olabilecektir.
FİRMALAR NEDEN HDD DEĞİŞİMİLERİNE İZİN VERMEZ?
Bir disk içerisinde tüm sistemde bulunan yazılımlar ve bazı lisans anahtarları bulunur. Sistemin bir ID'si TPM tarafından kaydedilerek saklanır. Olası bir program çökmelerinde veya sistemin yeniden yüklenilmesinde (FORMAT) bu anahtarların tekrar tekrar yüklenilmesi kullanıcıya extra yük getirebilir. Üstelik bu anahtarların başka kişilerce çalınması veya paylaşımı sözkonusu olabilmektedir. Bu gibi olayları önlemek için firma anakarta TPM modülü yerleştirir ve gerekli anahtarları bu modüle yükler.
ÖRNEK:
@seron  için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Bu iddialarım kesin olmamakla birlikte kullanıcı tarafından kolaylıkla test edilebilir.
Bozuk HDD yerine aynı marka ve mümkünse aynı model HDD temin edilir. İşletim sistemi bu HDD'e kurulmaya çalışılır.
İşletim sistemi kurulabiliyorsa HDD bir şifre ile korunmaktadır kanaatine varılabilir.
Kesin bir sonuç isteniyorsa, başka marka ve model bir HDD PC'ye takılarak format atılmaya çalışılır. Eğer bu HDD e de format atılamıyorsa (Sistem tanımıyorsa) kesin olarak HDD korumaya alınmıştır.
Başka marka bir harddiske format atılabiliyorsa, sistem HDD korumalı değildir. Ancak SSD diskler için harici yapılandırılma gerekmektedir.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Nisan 2018, 18:41:09seron için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Pişman olduysan geri göndereyim.

Şaka bir tarafa bu anlatılanlar mantıklı. Bios başka bir donanıma karşı korunmaya alınmış olabilir. Can sıkıcı olmaya başladım biliyorum ama yukarıda anlatılanlar bilgisayarın servise götürülmesi gerektiğini destekliyor gibi. O kilidi ancak onlar açar. Çünkü verilere bakılınca biosta seçenek yok. Ama servisin elinde bizim elimize asla geçmeyecek araçlar var.

Örnek: Eskiden cep telefonlarının birçoğu "TELSİM kilitli" olarak gelirdi ve TELSİM hat takamazdın(Aslında Türkcell dışında hiçbir hat takamazdın). Bir telefoncuya götürürdün, sadece telefoncuda bulunan bir aygıt ile ilgili yazılıma başvurulur, telefonun kilidi açılır, istenen telekom hattı hizmeti kullanılabilirdi. Sonrada Aycell ve Aria çıkmıştı hatırlarsanız. Kilit bir kez açılınca onlarla bile ek işlem yapılmadan kullanılıyordu.

seron

Mr_YAMYAM

Ben görgüsüz birisiyim de sen hiç birşey görmemişsin.
Sanırım TOPLU LİSANS ISO'ları konusunda hiçbir bilgiye sahip değilsin.
En iyisi muhattap olmayayım.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Nisan 2018, 18:41:09Eski konfigürasyonlar ile BIOS güncellenmesini kim önerdi bilmiyorum ama bu uygulamanın dönüşü zor gibi.
Bir sistem diskinin tanıtılabilmesi olayı BIOS güncellenmesi ile yapılamaz.
BIOS daha önce TPM (Trusted Platform Modüle) ile DİSK değişimlerine karşı korunmuş ise, BIOS güncellemesinde de bu aktivite devam edecektir. Devam ettiği gibi çözülebilmesi için önceden bir olanak varken, güncelleme sonrasında bu işlemin de yapılamaması olasılığı olabilecektir.
FİRMALAR NEDEN HDD DEĞİŞİMİLERİNE İZİN VERMEZ?
Bir disk içerisinde tüm sistemde bulunan yazılımlar ve bazı lisans anahtarları bulunur. Sistemin bir ID'si TPM tarafından kaydedilerek saklanır. Olası bir program çökmelerinde veya sistemin yeniden yüklenilmesinde (FORMAT) bu anahtarların tekrar tekrar yüklenilmesi kullanıcıya extra yük getirebilir. Üstelik bu anahtarların başka kişilerce çalınması veya paylaşımı sözkonusu olabilmektedir. Bu gibi olayları önlemek için firma anakarta TPM modülü yerleştirir ve gerekli anahtarları bu modüle yükler.
ÖRNEK:
@seron  için göndermiş olduğum Win7 CD'si ve formatlamış olduğu vestel marka anakart ile lisans anahtarı girilmeden Windows aktivasyon işleminin tamamlanması.
Bu iddialarım kesin olmamakla birlikte kullanıcı tarafından kolaylıkla test edilebilir.
Bozuk HDD yerine aynı marka ve mümkünse aynı model HDD temin edilir. İşletim sistemi bu HDD'e kurulmaya çalışılır.
İşletim sistemi kurulabiliyorsa HDD bir şifre ile korunmaktadır kanaatine varılabilir.
Kesin bir sonuç isteniyorsa, başka marka ve model bir HDD PC'ye takılarak format atılmaya çalışılır. Eğer bu HDD e de format atılamıyorsa (Sistem tanımıyorsa) kesin olarak HDD korumaya alınmıştır.
Başka marka bir harddiske format atılabiliyorsa, sistem HDD korumalı değildir. Ancak SSD diskler için harici yapılandırılma gerekmektedir.

bios güncellemeyi, üzerindeki harddiskin diski korumaya aldığı için istedim. sende söylemiştin orda bir pasword vardı. exper bios dosyasını yolladı. nitekimde oldu. bios sıfırlandı. bu ssd ile ilgili bi sıkıntı. çünkü ssdyi görüyor kurulumu yapıyor. ama bir kere restart yapınca bios görmüyor. ve sistem çalışmıyor. uefi desteği yok anakartın..
Alıntı yapılan: seron - 16 Nisan 2018, 17:54:34Güzel söylüyorsun ama onlar özel eğitimden geçiyor. Ellerinde bizim bilmediğimiz özel araçlar falan var. Elindeki bios romu ile kalakalmış durumdasın ama onlar ellem ediyor küllem ediyor hallediyorlar çoğunlukla. Madem zaman değerli diyorsun zaman kaybetmeden bin bilsen de bir bilene danış. Eğer vatandan almışsan uyanıyla değiştirirler hem. Olduğu gibi iade alabiliyorlar. Yardımcı olacaklarından eminim.
güzel söylüyorsunda zaten yapılacak bikaç bişey var.. onları yapıyorsun. olmazsa olmaz..  sorun kolay sorun gibi, zaten aman aman bişey olmamalı her hardiskte çalışıyor. bu ssdde çalışmıyor. sence ben  sadece buraya sorduğumumu düşünüyorsun. yazdığım gibi experdeki elemanlarla konuştum. bu adamların yönlendirmeleri sonucu yapılanları yaptım.vatana gelince  vatandaki elemanlar zaten bizim kahvedeki çoçuklar. onlar bana getiriyor bozuk ekran kartı ve anakartları. herşeyi buraya yazmıyorum. sonuçda para verdim. bu ssd yi bağlamam lazımdı. ama makine kaldırmadı. ofisdeki masaüstüne de kurdum. ssdyi .. açtım kapadım yine aynısını yaptı..keşke scandisk alsaydım. he buarada 32gb scandiskte çalışıyor.. buyur burdan yak..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 17 Nisan 2018, 08:59:40bios güncellemeyi, üzerindeki harddiskin diski korumaya aldığı için istedim. sende söylemiştin orda bir pasword vardı. exper bios dosyasını yolladı. nitekimde oldu. bios sıfırlandı. bu ssd ile ilgili bi sıkıntı. çünkü ssdyi görüyor kurulumu yapıyor. ama bir kere restart yapınca bios görmüyor. ve sistem çalışmıyor. uefi desteği yok anakartın..
UEFI olmadığı belli. Doğal olarak GUID bölümleme yapamayacaksın. Sorun değil.
Şimdi şu testi yapmalısın.
SSD yi PC ye tak. Win XP ile kurulumda tüm SSD yi komple silerek, (Tüm diski sil komutu vermelisin) XP için yaklaşık 20GB partition oluşturarak XP yi bu bölüme yükle. Kurulumun hemen sonunda PC açılınca disk yönetimine girip, kalan bölümü de formatla. Bu bölüm TEMEL DİSK olarak formatlanmalıdır. Format bitiminde disk yönetiminden ve bilgisayarımdan bölümleri kontrol et ve, D bölümüne usulen bir dosya kaydet. PC yi kapatmadan, anakart sürücülerini mutlaka yükle.
Sonra restart yap ve PC nin SSD yi görüp görmediğini kontrol et. Görmüyorsa SSD yi hiçbir işlem yapmadan harici olarak kutuya tak ve başka bir PC de disk yönetimi ile disk içeriğini incele. Linux olsa daha iyi olurdu.
Disk yönetimindeki disk ile ilgili tüm ekran alıntılarını al ve buraya koy. Bir sonuca ulaşabilirmiyiz bakalım.
Eğer Linux sistemlerle ilgin varsa XP yerine uygun bir linux sürümü ile aynı testi yapabilirsin. Üstelik linux sürümlerinin live özelliği olduğu için kurulum yapılmadan, diski inceleyebilmemiz mümkündür.
Linux sürümlerinde istediğin bir sürümü kullanabilirsin. Ancak kazara Linux mint XFCE sürümünü kullanma. Bu sürümü ben şu anda test etmekteyim. Disk konusunda son derece zayıf bir sürüm. Format bile atamamış :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2018, 08:37:36Ben görgüsüz birisiyim de sen hiç birşey görmemişsin.
Sanırım TOPLU LİSANS ISO'ları konusunda hiçbir bilgiye sahip değilsin.
En iyisi muhattap olmayayım.
Yahu ben de zaten muhattap olmaya can atmıyorum ama açtığım başlıklara yorum yazılıyor oradan cesaret alıyorum. İkincisi burada bir bilgi paylaşımı var bu bilgi paylaşımı içinde itiraz edilecek noktalar da çok, ne yapacağız?
Toplu lisans konusunda çok bilgili değilim ama anladığım kadarıyla bir mağazadan aldığın normal windows isosuna toplu lisans hesabı satın alabiliyorsun. Yani toplu lisanslama için özel İSO yok diye biliyorum. Microsoft burada bize iso satmıyor sattığı şey o isoyu son kullanma tarihine kadar kullanma hakkın(ürün anahtarı)dır. Aldığın ürün anahtarı toplu ise toplu kullanırsın, tekil ise tekil kullanırsın. OEM ise toplu lisans alamazsın. Bu yazdıklarım tartışılır.

İkincisi şu garip ve anlaşılmaz disk test etme yöntemleri:
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2018, 17:07:41UEFI olmadığı belli. Doğal olarak GUID bölümleme yapamayacaksın. Sorun değil.
SSD yi PC ye tak. Win XP ile kurulumda tüm SSD yi komple silerek, (Tüm diski sil komutu vermelisin) XP için yaklaşık 20GB partition oluşturarak XP yi bu bölüme yükle. Kurulumun hemen sonunda PC açılınca disk yönetimine girip, kalan bölümü de formatla. Bu bölüm TEMEL DİSK olarak formatlanmalıdır. Format bitiminde disk yönetiminden ve bilgisayarımdan bölümleri kontrol et ve, D bölümüne usulen bir dosya kaydet. PC yi kapatmadan, anakart sürücülerini mutlaka yükle.
Sonra restart yap ve PC nin SSD yi görüp görmediğini kontrol et. Görmüyorsa SSD yi hiçbir işlem yapmadan harici olarak kutuya tak ve başka bir PC de disk yönetimi ile disk içeriğini incele. Linux olsa daha iyi olurdu.
Disk yönetimindeki disk ile ilgili tüm ekran alıntılarını al ve buraya koy. Bir sonuca ulaşabilirmiyiz bakalım.
Eğer Linux sistemlerle ilgin varsa XP yerine uygun bir linux sürümü ile aynı testi yapabilirsin. Üstelik linux sürümlerinin live özelliği olduğu için kurulum yapılmadan, diski inceleyebilmemiz mümkündür.
Linux sürümlerinde istediğin bir sürümü kullanabilirsin. Ancak kazara Linux mint XFCE sürümünü kullanma. Bu sürümü ben şu anda test etmekteyim. Disk konusunda son derece zayıf bir sürüm. Format bile atamamış :D
Anlatılanların sorunu çözeceğini sanmıyorum ama benim takıldığım nokta yazının sonları oldu. Bu yazıyı başka kaynaklardan okuyanlar olursa yalan yanlış bilgilere sahip olacaklar.
Güzel abicim, bir defa "bu linux iyi değil, disk konusunda zayıf" diye teknik bir açıklama olamaz. Hem teknik değil hem de gereçliliği yok. Linuxların hemen hepsi aynı. Bu linux diske şöyle format atıyor, o böyle format atıyor, ya da atamıyor diye bir durum olamaz. Hepsi kendi kernel kütüphaneleri ve eklentileri içerisindeki araçlardan faydalanarak diski kullanır, bağlar(mount), bırakır(unmount), biçimlendirir, böler.... Bu araçlar hemen her linuxda hele hele Ubuntu çatallarında aynı.
Format bile atamamıştan kasıt nedir bilmiyorum ama eğer NTFS formatı atılmaya çalışılmışsa, Linuxlar, NTFS ile biçimlendirdikleri bir diske, System Volume Information ve $Recycle.bin adlı sistem dosyalarını koymazlar. Koymazlar çünkü o bir windows sistem dosyasıdır; teliflidir, ve sadece windowslar tarafından konur. O nedenle ilk biçimlendirmede eğer diskin içinde bu dosyalar görünmüyorsa bu normaldir. Fakat o disk daha sonra windowsa bağlanırsa şu olur:
1-Windows bu diski sisteme bağlar bağlamaz MFTyi okuyup bu iki sistem dosyasını koyar.
2-Windows diskin formatlanış biçimini beğenmezse, "diski biçimlendirin" hatası çıkar ve biçimlendirmeden diske erişime izin vermez.
Birinci ihtimal daha yüksek.
Windows, MFT ile senkron tuttuğu bu SVI dosyası sayesinde hangi dosya türünün ne ile açılacağını da belirlemiş olur. Mesela bir sistemde .doc dosyaları varsa, microsoft office nin ikonlarını bu dosyaların ikonu olarak belirler, ve sistem kayıt defteri (registry) içerisine bu durumu kaydeder.... gibi. Hem o dosyayı eğer yüklüyse ilgili programla ilişkilendirir, hem de hangi dosya vardır, nerededir, boyutu... hakkında tam ve kesin bilgisi olur.
Şimdi gelelim konuya.
Eğer düzgün bir biçimlendirme yapılamamışsa, genellikle linux sistemlerde hazır gelen bir program ya eksik, ya arızalıdır.
Bu programın adı "ntfs-3g" dir. Bu program, telif hakkı IBM ve microsoft tarafına ait olan NTFS disk biçemini linuxa bağlamak, çıkarmak, formatlamak, partisyon oluşturmak-silmek gibi işlemlerin yapılabilmesi için açıkkaynak kodlu bir araçtır. Bu olmazsa NTFS işlemlerinde sorun çıkar.

Yüklü olup olmadığını anlamak için sinaptik açarak veya komut ekranı çalıştırılıp
ntfs-3gENTER yapılarak anlaşılabilir.

Bu durumun kullanılan dağıtım ile alakası yoktur. "Formatlayaymamış bile" diye bir durum olmaz. Muhakkak bir aksaklık olmuştur; çünkü aynı yöntemler diğer dağıtımlarda da aynıdır. Bu bağlamda yukarıdaki tek doğru cümle "UEFI olmadığı belli. Doğal olarak GUID bölümleme yapamayacaksın." olmuş.

Arkadaşın konuya gelecek olursak, meselenin nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Ama o XP ile yapılan testlerin ne testi olduğu ve hangi sorunu çözeceğini hiç anlamadım.
* * *
@i3uz
okuduklarımdan anladığım kadarıyla eğer onlar da çözemiyorsa sıkıntı ciddi. :) Keşke iyi bildiğm bir konu olsa da yardım etsem...

Mr_YAMYAM

Bazı şeyleri bilmeden iddia ediyorsun.
Toplu lisans almak demek bir sürü key almak demektir :D
Yüzlerce keyi alabilmek te bizim gibi yamyamların harcı değildir.
Yüzlerce keyi sadece ve sadece üretici firmalar alabilir. Paran varsa sen de alabilirsin. Ancak sıkıntı şurdadır.
Bir PC ye yüklenilen tek bir windows anahtarı vardır. Her PC için ayrı anahtar zorunludur.
Firmalar ürettikleri her PC için ayrı windows CD si mi alacaklar sanıyorsun :D Alırlar 10-20 adet disk, bunlarla tüm üretimlerine formatı basıp dayarlar piyasaya. Eğer toplu lisanslama CD leri olmasaydı, her ürünün içerisinde kullanılan windows dahil tüm sahipli yazılımların anahtarlarını tek tek girmek zorunda kalacaklardı.
Ama TPM modülleri üretim aşamasında iken programlanıp ürün içerisinde kullanılan tüm anahtarlar ürünün içerisine kodlanır. Böylece sana vermiş olduğum Win7 CD'si gibi CD ile formatı basınca direk olarak tüm yazılımlar lisanslanmış ve aktive edilmiş olurlar. Eğer TPM senin PC de olmasaydı tüm yazılımların ve windowsun keylerini girmek zorunda kalacaktın. Ürün anahtarlarını girmezsen de aktivasyon yapılamaz.

NANE konusuna gelirsek :D  

Gerçekten anlayabiliyorsan resimleri analiz edebilir, neler olabildiğini kafanda canlandırabilirsin.
Ben bir sistemi birkaç ay test etmeden iyidir kötüdür demem. Bu sürümü de birkaç aydır test etmekteyim.
İstersen sen de yükleyip kendi testlerin sonucunda kendi kararını verirsin.
HAA UNUTMADAN:
Yıllardır bende resimler görünmüyo diye gıbızlanıyorsun ya. :D  
Bu olay da NANE'lerin m..k yemesidir. İnanmazsan başka bir linux sürümü yükleyip bi test et :D

XP konusu ise senin anlayabileceğin birşey değildir. Benim amacım XP yükletmek veya linux yükletmek değildir. Benim amacım o disk için bir şeyi görebilme isteğidir. Bu sayede sonuç için karar verebilir, ona göre arkadaşımı yönlendirebilirim.
Senin yazmış olduğun gibi GÖTÜR YATAN'a yaparlar diye yorum bana göre bilgi paylaşımı değildir :D

seron

Hadi hadi boşa vakit kaybediyorsun.
Windows lisans konusunda bildiklerim zaten yazdıklarının aynısı. Boşa hava atma derken elindeki DVD'den internetten de indirilebiliyor çok olması birşeyi ifade etmez demek istedim.
Birinci resimde kopyalama zamanı için muazzam ve hatalı bir süre verilmiş bu normal değil.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2018, 22:45:37[/url]
ntfs-3g yüklü mü değil mi şimdi?

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Nisan 2018, 17:07:41UEFI olmadığı belli. Doğal olarak GUID bölümleme yapamayacaksın. Sorun değil.

Arkadaşlar, sizide yormayım.. diski ilk aldığımdan itibaren neler yaptığımı yazayım;

linux zaten kurtarıcım benim.. yanımda flashımda 8yıldır xp ile beraber taşırım. bluxpe ve slitaz linux kullanırım. slaxda kullanırım arada. şimdi olayı anlatayım. SSD ofise geldi hemen harici usb aparatı ile biçimlendirme yaptım. içine data falan attım çalıştığını anladım.. sonra yine biçimlendirdim. kutularını attım nasıl olsa çalışıyor dedim. eve gittim laptopun dvd slotuna bunu taktım. anaakartın driverlerindan eksikler vardı onları kurdum. hdd yi ssd ye macrium reflect proğramı ile klonladım. sonra hdd yi cıkardım. onun olduğu bölüme ssdyi koydum. açtım laptopu ssd yok gözükmüyor.  bluxpe ve slitaz linux iki versiyondan baktım. yine gözükmüyor. usb aparatla ssdye baktım tanımıyor yok.. öbür pcye taktım usb ile gördü içinde clonlanmış bir şekilde. dvd yuvasına taktım açtım açılmıyor.sonra yine öbür pcye usb ile bağlayım buna format attım. dedim win10 yükleyim artık bios görür dedim. kurdum herşeyi çalıştı. bi acıp kapadım yine yok..sonra linuxden bakayım dedim. bluxpe ve slitaz linux  baktım. yine gözükmüyor. . usb aparatla ssdye baktım oda görmüyor. sonra öbür pcde usb aparatla ssdye format attım. sonra interneten bulduğum övülen bir linux yazılı ile diski clean yaptım. busefer win7 kurdum. açtım kapadım ssd gözükmüyor. saat gece 3 oldu.
ofise geldim masaüstü pcye bunu taktım. direk gördü çalıştı. windows açıldı. sonra açtım kapadım. ssd yine yok.. experle konuştum. laptopda exper, masaüstüde exper. bu arada evdeki öbür pc netbooktu. onada kurayım dedim  komple söküp hardiskini cıkardım. bu sefer makine çalışmadı.. kaldırdım kenara.. neyse experle konuştum.. bios resimlerini yolladım.. uptade yapıp sıfırlayalım öyle dene dedi ssd firmware yapın dedi. gerekli dosyayı yollayacaklarını söylediler.  sonra arkadaş semih,  lenovoda çalışıyor aradım.  ssd aldım buna win 10 kur dedim. yolluyorum sana pcyi dedim. ertesi gün. aradım olmadı dedi. arkadaş aydıngrand var onada dedim semih sana pc getircek ona win 10 kur dedim. tamam dedi.  öğlen aradı bu desteklemiyor dedi. bende açıklama yapma bana dedim. Fuatı aradım. vatanda çalışıyor. aydıngrandta pc var onu al gel bize dedim. akşam geldi. kurdu etti ssd gözükmüyor. ssd yi çıkardı. biosu default etti ssd gözükdü .laptopu açtık kapattık ssd yine yok. xp kurduk (50gblık bir alana kurduk. sonra dediğin gibi diğer partionu biçimlendirdik, açtık kapadık yine açılmadı. aydında  gitti. linux yazılımı ile yine disk clean yaptım. ssd ye windowsu kurdum 2 flash bellek takılıydı. windowsda işlem yaparken flashların ışıkları yanıp sönüyordu.. sonra açtım kapatım oldu..!!  flashları çıkardım laptopu kapattım açtım çalışmadı. sonra flashları yerlerine taktım yine çalışmadı. sonra sddye format attım. kurulum aşamasında 2 ye böldüm. 2 bölümüde uygun bir hale getirdim açtım pcyi ssd 2 parça halinde görünüyordu.. kapatım pcyi ve yine açamadım.. exper biosu yolladı. pasword kısmı silindi. ama yine aynı versiyonu yolladı. kurdum win10u olmadı. sonra xp kurdum. oda olmadı. sonra hddyi taktım. eski windows çalışmadı. biosu default ettim çalıştı. dedim eski windowsdanda olucam hiç olmassa onu diğer hddye clonladım.. şimdi o hdd ile çalışıyor. pc hızlı zaten ama ssd olsun dedim.. ben hiç böyle bir sorunla karşılaşmadığım için genelde en külüstür makinelere bile kurarım çalışırdı. ama işte bu sefer hi-level alayım dedim.. oda olmadı.. daha bir sürü bişeyler yapmışımdır ama bu kadar uğraştan sonra olmayan şey dahada olmaz. belki güzel bir fikir olursa denerim..

xpyi ssdye kurduğumda burda istemiş olduklarını koyarım. bakalım çözebilecez mi.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

@i3uz‍  
Bu anlattıkların doğrultusunda SSD nin bozuk olma ihtimali akla geliyor.
Ancak peşin hüküm vermeden araştırmak lazımdır takdir edersin ki.
Ben de bu gibi çetrefilli konulara meraklı olduğum için araştırıyorum.
Harici birim ile formatlanmış bir  diskte MBR oluşturulmaz. Bu diskler sadece MFT tablosu oluşturularak STORAGE olarak formatlanır. Diskin bootable özelliğinin olabilmesi için MBR tablosunun oluşturularak işletim sisteminin yüklenmesi gereklidir.
Bunun yapılıp yapılmadığını görmek için disk yönetimi görüntülerinin incelenmesi gerekmektedir.
Benim sistem diskine bakacak olursak...

Ana önyükleme kaydı win7 nin kurulumda açmış olduğu 100MB lık bölüm içerisindedir. Bu bölümde MBR kayıtları yer almaktadır. Bu bölüm BIOS un ilk baktığı bölümdür.
Karşılaştırma için benim harici diski bağlayıp açtım.

Görüldüğü üzere herhangi bir MBR bölümü yoktur. Partitionda da hiçbir boot ibaresi bulunmamaktadır. Yani bu disk sisteme bağlanıp sistem açılırsa non sistem disk error hatası alırız.
İşte senin BIOS ta da bu durumla ilgili gıcık bir şeyler görülüyor. Herhangi bir disk yapılandırılması görülmemektedir.
Herhangi bir diskin işletim sistemi için mi yoksa storage mi olarak konfigüre edilmiş olduğuna dair hiçbir yönerge bulunmamaktadır. Bu durum bana üretici firmanın disk korumalı olarak BIOS'u konfigüre etmiş olduğu şüphesini oluşturduğu için önerilerimi sunmuştum.
Yani bu PC kendi harddiski haricinde başka bir diskle kullanılamayacağı gibi bir düşünce oluşturmuştu. Çünkü aynı durum benim HP PC de de bulunmaktadır. Ancak benim PC de bu durum konfigüre edilebilmektedir. Yani sisteme tanıtılan bir diski korumaya alıp başka kullanıcı başka bir disk takarsa asla format atamaz. İlla orijinal diski olacak.
Ancak o SSD yi başka PC lerde de kullanamıyorsan bu sefer şüpheler o SSD ye yönelecektir.
Ya SSD bozuktur. (Bilinmeyen bir sebepten dolayı) Sadece STORAGE olarak kullanılabiliyor.
Ya da SSD ye ana ön yükleme kaydı oluşturulamıyordur. Kullanıcı hatası PC BIOS veya SSD özelliği
Bu konular iyi bir bilimsel araştırma konusu olduğu için karşılıklı araştırıp bulabilmek bence iyi bir konudur.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2018, 12:17:40@i3uz‍ 
Bu anlattıkların doğrultusunda SSD nin bozuk olma ihtimali akla geliyor.
Ancak peşin hüküm vermeden araştırmak lazımdır takdir edersin ki.
Ben de bu gibi çetrefilli konulara meraklı olduğum için araştırıyorum.
Harici birim ile formatlanmış bir  diskte MBR oluşturulmaz. Bu diskler sadece MFT tablosu oluşturularak STORAGE olarak formatlanır. Diskin bootable özelliğinin olabilmesi için MBR tablosunun oluşturularak işletim sisteminin yüklenmesi gereklidir.
Bunun yapılıp yapılmadığını görmek için disk yönetimi görüntülerinin incelenmesi gerekmektedir.
Benim sistem diskine bakacak olursak...

Ana önyükleme kaydı win7 nin kurulumda açmış olduğu 100MB lık bölüm içerisindedir. Bu bölümde MBR kayıtları yer almaktadır. Bu bölüm BIOS un ilk baktığı bölümdür.
Karşılaştırma için benim harici diski bağlayıp açtım.

Görüldüğü üzere herhangi bir MBR bölümü yoktur. Partitionda da hiçbir boot ibaresi bulunmamaktadır. Yani bu disk sisteme bağlanıp sistem açılırsa non sistem disk error hatası alırız.
İşte senin BIOS ta da bu durumla ilgili gıcık bir şeyler görülüyor. Herhangi bir disk yapılandırılması görülmemektedir.
Herhangi bir diskin işletim sistemi için mi yoksa storage mi olarak konfigüre edilmiş olduğuna dair hiçbir yönerge bulunmamaktadır. Bu durum bana üretici firmanın disk korumalı olarak BIOS'u konfigüre etmiş olduğu şüphesini oluşturduğu için önerilerimi sunmuştum.
Yani bu PC kendi harddiski haricinde başka bir diskle kullanılamayacağı gibi bir düşünce oluşturmuştu. Çünkü aynı durum benim HP PC de de bulunmaktadır. Ancak benim PC de bu durum konfigüre edilebilmektedir. Yani sisteme tanıtılan bir diski korumaya alıp başka kullanıcı başka bir disk takarsa asla format atamaz. İlla orijinal diski olacak.
Ancak o SSD yi başka PC lerde de kullanamıyorsan bu sefer şüpheler o SSD ye yönelecektir.
Ya SSD bozuktur. (Bilinmeyen bir sebepten dolayı) Sadece STORAGE olarak kullanılabiliyor.
Ya da SSD ye ana ön yükleme kaydı oluşturulamıyordur. Kullanıcı hatası PC BIOS veya SSD özelliği
Bu konular iyi bir bilimsel araştırma konusu olduğu için karşılıklı araştırıp bulabilmek bence iyi bir konudur.

acıkcası banada flash bellekler kıpırdayınca dedim açılışı flashla yapıyor sonra hardıske geçiyor. acaba dedim tek olduğundan dolayımı böyle yaptı diyerekten 2 partı haline getirdim ordanda 100mb lik kısım yararttı.. 3 parça oldu. ama ne hikmetse flash takıyken açıp kapaya bildim. 2 parti yapınca flashlı denemedim. olur artık dedim. ama olmadı.. ben eğer işlerimi bitirirsem ssdye yükleyim bi windows ona göre deneyelim bakalım..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Nisan 2018, 12:45:26acıkcası banada flash bellekler kıpırdayınca dedim açılışı flashla yapıyor sonra hardıske geçiyor. acaba dedim tek olduğundan dolayımı böyle yaptı diyerekten 2 partı haline getirdim ordanda 100mb lik kısım yararttı.. 3 parça oldu. ama ne hikmetse flash takıyken açıp kapaya bildim. 2 parti yapınca flashlı denemedim. olur artık dedim. ama olmadı.. ben eğer işlerimi bitirirsem ssdye yükleyim bi windows ona göre deneyelim bakalım..
ANA ... :D 8) :P

Dur ecik dur. Flash bellek takılı iken sistem normal açılıyorsa, MBR kaydını flash içerisine atıyordur.
PC de DVD sürücü var ise acilen bir windows yüklemesini DVD ile yap. Hemen yap. KIPIRDAAA :D

PC de DVD okuyucu yoksa git biryerlerden harici olarak bul ve bu işlemi hemen gerçekleştir. Yoksa döverim haaa :))

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2018, 12:51:18ANA ... :D 8) :P

Dur ecik dur. Flash bellek takılı iken sistem normal açılıyorsa, MBR kaydını flash içerisine atıyordur.
PC de DVD sürücü var ise acilen bir windows yüklemesini DVD ile yap. Hemen yap. KIPIRDAAA :D

PC de DVD okuyucu yoksa git biryerlerden harici olarak bul ve bu işlemi hemen gerçekleştir. Yoksa döverim haaa :))
ewet bir kere takı iken o şekil oldu... 2 flash bellekte kıpırdıyordu açıp kapama yaptım oldu.. sonra çıkardım bunları bişey yok.. hardiski böldüm kendine 100mb lık alanı yarattı ama tekrar açılmadı yok oldu..birdaha flashlı yükleme yapmadım.
dvd yerini sökdüm harici dvdde var. onla kurarım. ama dvdden kurmakla ne avantajımız olucak.? pc evde maalesef şuan ofisteyim..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Nisan 2018, 13:05:20ewet bir kere takı iken o şekil oldu... 2 flash bellekte kıpırdıyordu açıp kapama yaptım oldu.. sonra çıkardım bunları bişey yok.. hardiski böldüm kendine 100mb lık alanı yarattı ama tekrar açılmadı yok oldu..birdaha flashlı yükleme yapmadım.
dvd yerini sökdüm harici dvdde var. onla kurarım. ama dvdden kurmakla ne avantajımız olucak.? pc evde maalesef şuan ofisteyim..
DVD ROM üzerine bootloader kurulamaz. Bunu PC ler bilir. Yapmaya çalışsalar bile yapamazlar. Çünkü yazılabilir/okunabilir meteryaller değildir. Yazma için harici uygulama ve yönergeler gerekmektedir.
Bir ikinci mevzu ise senin itirafın doğrultusunda açığa çıkmış bulunmaktadır.
DVD yi söküp te yerine harici disk bağlantısı yapmışsan PC'nin kafası bulanmıştır :D  
Çünkü o bölüme takılan bir disk olduğu sürece PC karar mekanızması çalışmaz. NEDEN?
BECAUSE o diskin bootable mi external mı olarak tanıtılmış olduğu BIOS tarafından bilinmemektedir. BIOS menüsünde ana sistem diski belirlenemediği için ve gerekli konfigürasyonlar yapılamadığı için, hangi diskin boot diski olduğu bilinmemektedir.
Bu sebeple de PC ilk kurulumda işlemleri tamamlayıp, restart yapıldığında ana önyüklemenin yapılacağı diski aramaktadır. Bulamayınca da diski tanımayıp seni gudurtmaktadır gardaş :D
ŞİDDETLİ TAVSİYE:
PC'nin orijinal DVD sürücüsünü takarak format at. Tüm BIOS konfigürasyonları oturmuş vaziyette işlemler tamamlanması lazımdır.
Tüm işlemler bittikten sonra ve gerekli sürücüler yüklenilden sonra PC normale dönmüşse şunu yap.

DİKKAT ÖNEMLİDİR:
DVD ROM yerine takmış olduğun diskte önceki önyükleme kayıtları bulunabilir. Bir PC de çoklu önyükleme kaydı oluşturulmuşsa PC çökebilir, yüklenmeyebilir ve hatta mavi veya kırmızı ekranlar gibi olgularla karşılaşılabilir. Daha kötü durum senaryosunda PC hasar bile görebilir denilmektedir.
Bunu önlemek için DVD ROM yerine takmış olduğun diski, harici kutu içerisinde incelemelisin. Linux sürümü ile incelemeni tavsiye ederim. Eğer durumu anlayamacaksan en ideal çare bu diski komple yedekleyip, STORAGE olarak formatladıktan sonra DVD/ROM yerine takarak diski başlatman ve yedeklediğin dosyaları dilersen bu diske aktarmaktır.

Bu önerilerimin sonuçlarını görebilmek için akşama senden sabırlı ve itinalı bir çalışma beklenmektedir. Eminim ki şu anda konuyu izleyen bir sürü kulak ve GÖZ bulunmaktadır. Tek dileğim yukarda yazdıklarımı harfiyen ve sırasıyla uygulamandır.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2018, 13:56:47DVD ROM üzerine bootloader kurulamaz. Bunu PC ler bilir. Yapmaya çalışsalar bile yapamazlar. Çünkü yazılabilir/okunabilir meteryaller değildir. Yazma için harici uygulama ve yönergeler gerekmektedir.
Bir ikinci mevzu ise senin itirafın doğrultusunda açığa çıkmış bulunmaktadır.
DVD yi söküp te yerine harici disk bağlantısı yapmışsan PC'nin kafası bulanmıştır :D 
Çünkü o bölüme takılan bir disk olduğu sürece PC karar mekanızması çalışmaz. NEDEN?
BECAUSE o diskin bootable mi external mı olarak tanıtılmış olduğu BIOS tarafından bilinmemektedir. BIOS menüsünde ana sistem diski belirlenemediği için ve gerekli konfigürasyonlar yapılamadığı için, hangi diskin boot diski olduğu bilinmemektedir.
Bu sebeple de PC ilk kurulumda işlemleri tamamlayıp, restart yapıldığında ana önyüklemenin yapılacağı diski aramaktadır. Bulamayınca da diski tanımayıp seni gudurtmaktadır gardaş :D
ŞİDDETLİ TAVSİYE:
PC'nin orijinal DVD sürücüsünü takarak format at. Tüm BIOS konfigürasyonları oturmuş vaziyette işlemler tamamlanması lazımdır.
Tüm işlemler bittikten sonra ve gerekli sürücüler yüklenilden sonra PC normale dönmüşse şunu yap.

DİKKAT ÖNEMLİDİR:
DVD ROM yerine takmış olduğun diskte önceki önyükleme kayıtları bulunabilir. Bir PC de çoklu önyükleme kaydı oluşturulmuşsa PC çökebilir, yüklenmeyebilir ve hatta mavi veya kırmızı ekranlar gibi olgularla karşılaşılabilir. Daha kötü durum senaryosunda PC hasar bile görebilir denilmektedir.
Bunu önlemek için DVD ROM yerine takmış olduğun diski, harici kutu içerisinde incelemelisin. Linux sürümü ile incelemeni tavsiye ederim. Eğer durumu anlayamacaksan en ideal çare bu diski komple yedekleyip, STORAGE olarak formatladıktan sonra DVD/ROM yerine takarak diski başlatman ve yedeklediğin dosyaları dilersen bu diske aktarmaktır.

Bu önerilerimin sonuçlarını görebilmek için akşama senden sabırlı ve itinalı bir çalışma beklenmektedir. Eminim ki şu anda konuyu izleyen bir sürü kulak ve GÖZ bulunmaktadır. Tek dileğim yukarda yazdıklarımı harfiyen ve sırasıyla uygulamandır.

ssd yi klonlamak için dvdyi söktüm.. sonra hdd yerine ssdyi taktım. dvdromda kendi yerindede takılıydı. ama malesef ilk öyle çalışmadı.. sonra diğer kombinasyonlar.
Ama Dediğin gibi flashtan yüklediğim için ön yükleme kayıtlarını dvd romun içinde win setup olmadığı için bulamamış olabilir. dvd ile denemeliyim. teşekkürler cevap bu olmalı bence..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Nisan 2018, 12:17:40Harici birim ile formatlanmış bir  diskte MBR oluşturulmaz. Bu diskler sadece MFT tablosu oluşturularak STORAGE olarak formatlanır.

Burada kavram kargaşası olmasın diye açıklamak istiyorum.
Yukarıda arada söylemeyi nasılsa unuttum.
Evet, windowsu arabirim kullanarak harici kaynaklara kuramazsın. Kuruldu gözükse bile o harici disk MBR-Bootable bayrağı alamaz.
Gerçi internet ortamında harici diske windows kurma yöntemleri varsa da burada konumuz dahilinde bu denenmemiş sanırım.
En sağlıklı yapılması gereken yöntem, sistemin kendi DVD okuyucusu ve Sata yolu ile içine takılmış dahili belleği ile yapılan denemeler.
Flaş bellekle yapılan kurulumlarda bir şekilde başarısız sonuçlar olabiliyor. Bunun en önemli nedeni flaşa iso yazdıran programların bazen boot bilgisini (son mesajda "win setup" denmiş) yazmamış olması. DVD oluşturulurkende zaman zaman böyle hatalar oluşabiliyor.
Flaş diskleri bir kenara koy.
Sistemin kendi DVDsi ve SSD takılıyken biosu uygun şekilde yapılandırıp kaydet, yaniden başlat.
Bu defa orjianle yakın bir windows DVDsi ile boot etmeye çalış.
Kurulum bitti diyelim. Açılmıyor. Linux isosu ile SSDye girip "boot, easybcd,..." gibi adlar taşıyan dosyalar var mı bak. Yoksa ondandır.

Geçmişte hem flaşbelleğim ve hem harddiskim bootable olduğu için, anakarttan da "takılı diskleri RAID olarak kaydet" olarak ayarlı olduğundan, flaşı çıkarınca flaşlarım tekrar takıldığında görünmez oluyor, içleri siliniyor, disklerimdeki bazı kendiliğinden dosyalar uçuyordu. En sonunda göçtü sistem. Kurtaramadım. Meğer HDD+Flaş, beraber bir RAID gurubu oluşturuyormuş. Aradan birini çekince MFT uçuyor, o yüzden sapıtıyormuş.
Bunun gibi bazı ince ayarlar hayati sonuçlara neden olabiliyor.
Bu nedenle DVD ile denemene destek veriyorum.

i3uz

Arkadaslar dvd roma dvd windows cd sini koydum. Ssd nin icine kurdugum windows otomatik tanidi. Pc acildi. Actim kapadim yine acildi. Dvdromu soktum yine acildi.. sadece ssd var suan yinede calisiyor.. saolun var olunnn... Dvdden kurmak demekki önemliymis. Ama flashla kurulumda scandisk neden calisiyor anlamis degilim. Super bir ornek oldu.. degisik bisey ogrenmis oldukk..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Nisan 2018, 22:31:21Arkadaslar dvd roma dvd windows cd sini koydum. Ssd nin icine kurdugum windows otomatik tanidi. Pc acildi. Actim kapadim yine acildi. Dvdromu soktum yine acildi.. sadece ssd var suan yinede calisiyor.. saolun var olunnn... Dvdden kurmak demekki önemliymis. Ama flashla kurulumda scandisk neden calisiyor anlamis degilim. Super bir ornek oldu.. degisik bisey ogrenmis oldukk..
Ben adamı.. Pardon yamyamı işte böyle döverim :D
Hayırlı olsun gardaşım güle güle kullan.
Demekki o kadar BIOS UPDATE falan gerek yokmuş.

i3uz

çoçuklara söyledim .. bi yapamadınız pcyi dedim boşuna okuttuk sizi diye dalga geçtim.... pcnin nasıl olduğunu anlattım.söyledikleri abi ne bilelim aklımıza gelmedi dediler.. ama bunu flashla yapmamız lazım. flashla kurarken fazladan bir flash daha takınca sistem çalışıyor ama tek flash yapınca önyükleme dosyalarını bulamıyor ssd yok oluyor.en son kurmuştum sistemi yok olmuştu koydum kenara, biosa bi default ettim.  windows cdsinide harici diskten gördürttüm . ona rağmen yok olan ssd hazırlanıyor dedi otomatik geldi...
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın