Simetrik besleme çalışması.

Başlatan Kazasker, 03 Nisan 2018, 14:57:14

Kazasker

Merhaba üstatlar.
Malumunuz anfilerin çoğu simetrik besleme istiyor. elimde birkaç adaptör var. led adaptörü laptöp adaptörü v.s.  bunlarla anfiyi besleyemediğimden basit bir devre ile simetrik kullanmak istiyorum. aşağıda resimlerini attığım devreyi yaptım.  Tek çıkışlı kaynaktan beslenen bir devre. ben bu devreye 19 volt 4 amperlik bir giriş verdim. 7812 transistörü lambası yandı. 7912 ise yanmadı. çıkışta ise +12 voltu aldım ama -12 volt alamadım. değer sıfır gösterdi ölçümde.  normaldir diye amfiye bağladım tık yok.... yeni başlayan biri olarak belki göremediğim pek çok hata vardır. bu devreyi beslemek için transformatör gerekli mi? yoksa adaptörler veya led adaptörleri işimi görebilir mi?
yaptığım devreye ait resimleri eve gidince atacağım.
[attach type=thumb]8773[/attach]
[attach type=thumb]8775[/attach]

NOT: Devre ANTRAK ekibi tarafından yapılmıştır.
https://antrak.org.tr/haberler/simetrik-guc-kayna%C4%9F%C4%B1-2/

Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

asma

Merhaba
Transformatör AC çıkış verir , laptop adaptörü ve şerit led adaptörü DC
AC içinde hem + hem - bulunur , DC de yanlız biri olur.
Bu devre için transformatör şart.
Kolay gelsin.

Kazasker

Alıntı yapılan: asma - 03 Nisan 2018, 15:11:23Merhaba
Transformatör AC çıkış verir , laptop adaptörü ve şerit led adaptörü DC
AC içinde hem + hem - bulunur , DC de yanlız biri olur.
Bu devre için transformatör şart.
Kolay gelsin.
teşekkürler üstad.
birazdan toroid transformatör siparişi vereceğim
bütçem 100 tl bu fiyata 100wat 2x12 düşünüyorum. ilerde lazım olması adına 18 volt mu tercih etmeliyim. yaptığım anfi  2x12 volt.  evde kullanacağım. 18 volt aldığımda bunu tda 2030 ve 2050 de kullanırsam ısı problemi yaşarmıyım?

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Nisan 2018, 15:20:50teşekkürler üstad.
birazdan toroid transformatör siparişi vereceğim
bütçem 100 tl bu fiyata 100wat 2x12 düşünüyorum. ilerde lazım olması adına 18 volt mu tercih etmeliyim. yaptığım anfi  2x12 volt.  evde kullanacağım. 18 volt aldığımda bunu tda 2030 ve 2050 de kullanırsam ısı problemi yaşarmıyım?
100tl vermek yerine , bir laptop adaptörü daha al. 2x19 voltun olsun.. 7812 ve 7912 de bunların çıkışlarına koy yine istediğin simetrik voltajıda 2x12voltu elde edersin. dolasyla 2x19volt ve 2x12voltun elinde bulunmuş olur.
Anfilerine gelince tda2030 2050 yerine tda2052yi yap . tertemiz cızırtısız parazitsiz bir anfin olur. tda2052   2x24volta kadar güzel çalışır.

ama 2030 2050 maksimum 2x18v olarak çalışır . yaptığın seçeneklerde o voltajı nasıl elde ediceksin. 
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Yukarıdaki devre ile çalıştırmak istediğiniz amfiden bahsetmeden trafo siparişinde öneri istemeyin.
2x15Vac sardırabilirsiniz.  ::)
Troid trafonun güzelliği dış sargılar (yani sekonder) kolayca sökülebilir , ilave sarım yapılabilir.

Kazasker

Alıntı yapılan: asma - 03 Nisan 2018, 16:27:31Yukarıdaki devre ile çalıştırmak istediğiniz amfiden bahsetmeden trafo siparişinde öneri istemeyin.
2x15Vac sardırabilirsiniz.  ::)
Troid trafonun güzelliği dış sargılar (yani sekonder) kolayca sökülebilir , ilave sarım yapılabilir.
[attach type=thumb]8777[/attach]

üstad devre bu :)

Kazasker

Alıntı yapılan: i3uz - 03 Nisan 2018, 16:19:46100tl vermek yerine , bir laptop adaptörü daha al. 2x19 voltun olsun.. 7812 ve 7912 de bunların çıkışlarına koy yine istediğin simetrik voltajıda 2x12voltu elde edersin. dolasyla 2x19volt ve 2x12voltun elinde bulunmuş olur.
Anfilerine gelince tda2030 2050 yerine tda2052yi yap . tertemiz cızırtısız parazitsiz bir anfin olur. tda2052   2x24volta kadar güzel çalışır.

ama 2030 2050 maksimum 2x18v olarak çalışır . yaptığın seçeneklerde o voltajı nasıl elde ediceksin. 
slm 2 tane hp marka 19 volt 4.7 amper güç kaynağı var. simetrik bağlamak için eksi uçlarını birleştirip canlı uçları +19 ve-19 yapacağım ve yukardaki devreye bağlayım simetrik  2x12 yapacağım doğru mu anladım ?

asma

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Nisan 2018, 16:36:27[attach type=thumb]8777[/attach]

üstad devre bu :)
Böyle hatalar yapma , hevesin kırılmasın.
Amfi için düşündüğün besleme devresinde bulunan köprü diyot , kondansatörler , 7812 ve 7912 elemanları zaten amfide mevcut.
Besleme devresine ihtiyacınız yok.
Ancak ilerde lazım olur , kenarda dursun.  ;)

Kazasker

@asma üstat geç te olsa öğrenmek güzel şeymiş. hocayı da zorlamak gerekiyor bazen. :) o zaman devre bir köşede dursun. şimdi bu devre için kesinlikle 2x12 veya 2x15 transformatör şart galiba. yada farklı bir  şekilde çalıştırabilirmiyim ?
mesela toroid 2x24 elimde olmuş olsa ben devreye direkt bağlasam devre kendisi 2x12 olarak kullanacak o zaman :)
yada direkt 12 volt 4 amper adaptör çalıştırabilir mi_?

asma

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Nisan 2018, 16:38:38slm 2 tane hp marka 19 volt 4.7 amper güç kaynağı var. simetrik bağlamak için eksi uçlarını birleştirip canlı uçları +19 ve-19 yapacağım ve yukardaki devreye bağlayım simetrik  2x12 yapacağım doğru mu anladım ?
Öncelikle 2 ayrı kaynağı , birinin + ucunu diğerinin - ucuna bağlayıp 3 uç elde edeceksin.
Elinde bir + , bir - , bir de iki ucun birleştiği 0 noktası olacak.
Amfi devresine başlamadan bu işlemi dene ve ölç.
0 noktasına ölçü aletinin siyah probunu bağladığında diğer uçlarda (kırmızı probla) +19V ve -19V görmelisin.
Tda2030 bu iş için uygun değil. Devredeki 7812 ve 7912 amfiyi beslemek için değil.
Tda2040 ta uygun olmaz. Tda2050 kullanabilirsin.
Bu seri aynı pcb ile kullanılabilir. Devrede değişiklik yapmadan 2030 yerine 2050 alman yeter.

TDA2052 aynı serinin devamı ama farklı yapıdadır. Daha modern , daha fazla özellik ve daha fazla güç sunar.
Bu gövde yapısında önerilebilecek , güzel bir entegredir.    Farklı pcb ye ihtiyaç duyar.

Laptop adaptörü ile bu işe başlayacaksan , elde ettiğin 3 ucu devreye nasıl bağlayacağından bahsederiz.

Devren 12V adaptörle çalışmaz , 2x24Vac ile yanar.  8)

Kazasker

harika bir bilgi oldu .  elinize sağlık. kesinlikle 2052 alacağım. sanırım evde kullanabileceğim temiz ve güzel ses veren entegre bu.  şimdi elimde hazır yapmış olduğum yukarıdaki devreyi elimde bulunan laptop adaptörü ile çalıştırmak istiyorum. en azından ortaya çıkan eserden ses duymak istiyorum.  şimdi bu nasıl yapılabilir :) :)

Kazasker

Nette dolanırken bir trafo gördüm. satıcı bana yakındı. sıkı bir pazarlıkla 40 tl ye alıverdim. 2x20.1 seri nosunu girdiğimde 250 wat yazıyor. Bu projede isime yaramaz ama 2052 için ideal gibi

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Nisan 2018, 21:30:07Nette dolanırken bir trafo gördüm. satıcı bana yakındı. sıkı bir pazarlıkla 40 tl ye alıverdim. 2x20.1 seri nosunu girdiğimde 250 wat yazıyor. Bu projede isime yaramaz ama 2052 için ideal gibi
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Kazasker

Alıntı yapılan: i3uz - 04 Nisan 2018, 13:18:46malesef bu trafoyu kullanamazsın..elindeki trafonun dogrultma devresi yapıldığında . 2x28v olucak.. dolasıyla tda2052 tepe gerilimi 25vdur.
Sen 2x18v trafo alırsandogrulma devresi ile 24 voltlara çıkacak.ozaman tda2052 yapabilirsin...
Ama elindeki trafo ile tda7294 yapabilirsin okadar güzel çalışırki trafon tam onun için..
satıcı pek bilgi sahibi değildi. Bu vun evde ölçüm yaptım. 19 volt çıkış verdi .yani 19 volt çıkışa sahipmis. Peki buna neden doğrultma devresi gerekli. 2052 24 volta kadar çalışıyor.

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Kazasker

Alıntı yapılan: asma - 04 Nisan 2018, 15:57:29Sarı/siyah/turuncu renkli kabloları nasıl ölçtün de 3-4V gördün?
Sarı - siyah arası 20V , sarı - turuncu arası 40V gibi olmalıydı.
Trafo çıkışında DC voltaj olmaz , ölçümünde hata var.
doğrudur ustat Sari siyah ölçtüm.  Sonra kırmızı siyah olçtüm.simetrik olması gerekmiyor mu ? Yani siyahı gnd olarak aldım.  Sarı ve turuncuyu ölçmedim. Şimdi denerim. Resim de atarım.

Kazasker

Milimetreyi yanlış kullandım ondan yanlış ölçü almışım. Heyecanımı bağışlayın. Şimdi ölçüm yaptım sonuçlar aşağıda..
[attach type=thumb]8787[/attach]
[attach type=thumb]8789[/attach]
[attach type=thumb]8791[/attach]

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Nisan 2018, 17:14:07Milimetreyi yanlış kullandım ondan yanlış ölçü almışım. Heyecanımı bağışlayın. Şimdi ölçüm yaptım sonuçlar aşağıda..
[attach type=thumb]8787[/attach]
[attach type=thumb]8789[/attach]
[attach type=thumb]8791[/attach]

Canavar gibi calisiyor. Uygunada almisin trafoyu. Simdi buna bi devre yap bakalim.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Kazasker

@i3uz tesekkür ederim hepinize. anfi için tavsiyenizi alabilirmiyim. Tda2052   devresi bu trafo ile çalışır mı yoksa yanar mı ?
Evde pc ye takacağım. Güzel ve net ses versin. Daha önce 2030, 2050 ve dün 2052 almıştım.  Elimde hazır yaptığım 2030 devresi var. Konu başında ki. 12 volt o da nasıl çalışır bilemedim...uygun trafo bulana kadar kenarda dursun ;)

i3uz

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Nisan 2018, 18:54:37@i3uz tesekkür ederim hepinize. anfi için tavsiyenizi alabilirmiyim. Tda2052   devresi bu trafo ile çalışır mı yoksa yanar mı ?
Evde pc ye takacağım. Güzel ve net ses versin. Daha önce 2030, 2050 ve dün 2052 almıştım.  Elimde hazır yaptığım 2030 devresi var. Konu başında ki. 12 volt o da nasıl çalışır bilemedim...uygun trafo bulana kadar kenarda dursun ;)

Laptop adaptorlerini birlestirerek tda2052 yapabilirsin. Yeni trafonla tda 7294 yapabilirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Benim önerim tam o trafoya göre yapılmış bir uygulama ve konu gidişatında bulunmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
@memleket‍  arkadaşımız bu projeyi yapmış ve gayet başarılı bir sisteme sahip olmuştur.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  hocam 1875 devresi hoş olmuş. ton kontrol yaparsam o devreye ayrı bir besleme yapmam mı gerekli. yoksa elimdeki trafo ile hem devreyi hem ton kontrolü besleyebilir miyim?

@i3uz  7294 eskiden aldığım tek vardı. şimdi   ikisi arasında kaldım.  ::)

bu arada 2030, 2050 ve 2052 ler elimde patladı :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Nisan 2018, 23:50:21@Mr_YAMYAM  hocam 1875 devresi hoş olmuş. ton kontrol yaparsam o devreye ayrı bir besleme yapmam mı gerekli. yoksa elimdeki trafo ile hem devreyi hem ton kontrolü besleyebilir miyim?

Ton kontrol için 2X20V tan 2X15V regüle tam ideal olacaktır.
Çok az güç kaybın olsa da uygun soğutucular ile 7815 ve 7915 leri soğutabilirsin. İyi bir regülasyon ve iyi bir PSRR değerine sahip olursun.
LM317 ve 337 leri de kullanabilirsin tabii.
2X20V doğrultulmuş hali ile LM1875 ler 30W gibi bir güce ulaşabilir ki hiç te yabana atılamayacak bir güçtür. 8ohm yük empedansında tam ideal bir sürme sağlanır.
2X15V regüle gerilimler sadece ton kontrol için kullanılacağı için fazlaca akım gereksinimin olmaz. Dikkat edilmesi gereken şey  2X20V un doğrultulmasından sonraki kondansatörlerdir.
Bu kondansatörlerin kapasitesinden ziyade ESR direnci daha önemlidir. İyi kalite düşük ESR kondansatörleri bulamayabilirsin. Bu sebeple 2 şer adet 4700uF 50V kondansatör kullanırsan (Memleket arkadaşın yaptığı gibi) iyi sonuç elde edersin.
Tasarımda esas olan en önemli etken GROUNDING olayıdır. Bu sebeple bu tekniği iyi anlamalı ve uygulayabilmelisin.
Şu iki konuyu baştan sona okumalı ve anlayabilmelisin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Gerekli durumlarda ben yardımcı olmaya çalışırım.

Kazasker

Kazasker

Alıntı yapılan: asma - 03 Nisan 2018, 19:02:43Öncelikle 2 ayrı kaynağı , birinin + ucunu diğerinin - ucuna bağlayıp 3 uç elde edeceksin.
Elinde bir + , bir - , bir de iki ucun birleştiği 0 noktası olacak.
Amfi devresine başlamadan bu işlemi dene ve ölç.
0 noktasına ölçü aletinin siyah probunu bağladığında diğer uçlarda (kırmızı probla) +19V ve -19V görmelisin.
Tda2030 bu iş için uygun değil. Devredeki 7812 ve 7912 amfiyi beslemek için değil.
Tda2040 ta uygun olmaz. Tda2050 kullanabilirsin.
Bu seri aynı pcb ile kullanılabilir. Devrede değişiklik yapmadan 2030 yerine 2050 alman yeter.

TDA2052 aynı serinin devamı ama farklı yapıdadır. Daha modern , daha fazla özellik ve daha fazla güç sunar.
Bu gövde yapısında önerilebilecek , güzel bir entegredir.    Farklı pcb ye ihtiyaç duyar.

Laptop adaptörü ile bu işe başlayacaksan , elde ettiğin 3 ucu devreye nasıl bağlayacağından bahsederiz.

Devren 12V adaptörle çalışmaz , 2x24Vac ile yanar.  8)

@asma hocam evde eski adaptörleri kurcalarken 2 tane yazıcı adaptörü buldum. Bir ucu 32 diğer ucu 15 volt veriyordu. 15 volt uçları aldım bahsettiğiniz gibi bağladım. 2x15 volt oldu. Ya 2030 yanar bunla yerine 2050 taksam nasıl olur ?
Yada 12volt simetrik besleme devresi burda ise yarar mi ?

[attach type=thumb]8801[/attach][attach type=thumb]8803[/attach][attach type=thumb]8805[/attach][attach type=thumb]8807[/attach][attach type=thumb]8809[/attach]

asma

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Nisan 2018, 14:17:54@asma hocam evde eski adaptörleri kurcalarken 2 tane yazıcı adaptörü buldum. Bir ucu 32 diğer ucu 15 volt veriyordu. 15 volt uçları aldım bahsettiğiniz gibi bağladım. 2x15 volt oldu. Ya 2030 yanar bunla yerine 2050 taksam nasıl olur ?
Yada 12volt simetrik besleme devresi burda ise yarar mi ?
Nereden başlasam bilemiyorum.  :-[
O adaptörle amfi beslenmez. Gücü yeterli değil.
2x15 volt dediğin +/-15Vdc olur. tda2030 niye yansın?
12V simetrik besleme devresi de amfi beslemez.
Ancak ton kontrol devreleri için işe yarar.

Laptop adaptörün 90W , yazıcı adaptörünün 15V çıkışı 8W
İki adaptörden simetrik gerilim elde etmeyi ben tarif ettim ama fikir i3uz tarafından verildi.
Amfi beslemek için güzel bir trafon var ve ona uygun öneriyi de i3uz yazdı.
Mr_YAMYAM ise uçuk bir öneride bulunmuş. Verdiği örneği uygulayan bile 2x18Vac kullandığını belirtmiş.
2x20Vac ile LM1875 çalıştırmak cesaret işi.

Mr_YAMYAM

Kazasker

@asma hocam sadece test etmek istedim çalışıyor mu diye. onunla çalıştırmıyacağım zaten.
konuya hakim değilim ama entegrelerin datashetlerinde ki çalışma voltajı aralığında maximum voltaja yaklaşmadan 7-8 volt altı ısınma yapmaz muhtemelen.
1875 datasında max 16-60 volt arası çalışma voltajı verilmiş . @Mr_YAMYAM hocam da 30 voltta ideal çalışabileceğini resimledi.  açıkcası kafam karıştı biraz :) bu arada lm1875 ler geldi. yavaştan başlayacağım. birde lm1036 aldım ton kontrol için.

Mr_YAMYAM

LM1036 ile LM1875 leri süremezsin.Baş belası bir entegredir. Çok hassas girdi çıktı hesaplamaları ve harici bir pre ampli devresine ihtiyacın olacaktır.
Benim tavsiyem split güç kaynağı ile çalışabilen ton kontrol devreleridir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7393.0.html
Eğer iyi kalite bir ampli yapmak istiyorsan matematiksel hesaplamaları da yapabilmelisin.
Bu hesaplamalar belli bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirdiği için bilmiyor olabilirsin.
Bu sebeple tecrübeli kişilerin bilgilerinden ve uygulamalarından faydalanabilirsin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu konu içeriği oldukça önemlidir. İşe başlamadan önce yapılması gereken önemli şeyleri belirlemeni sağlar.

Kazasker

@Mr_YAMYAM birazdan okuyorum hocam.  O:)

asma

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Nisan 2018, 13:23:40@asma hocam sadece test etmek istedim çalışıyor mu diye. onunla çalıştırmıyacağım zaten.
konuya hakim değilim ama entegrelerin datashetlerinde ki çalışma voltajı aralığında maximum voltaja yaklaşmadan 7-8 volt altı ısınma yapmaz muhtemelen.
1875 datasında max 16-60 volt arası çalışma voltajı verilmiş . @Mr_YAMYAM hocam da 30 voltta ideal çalışabileceğini resimledi.  açıkcası kafam karıştı biraz :) bu arada lm1875 ler geldi. yavaştan başlayacağım. birde lm1036 aldım ton kontrol için.
30 volt dediğin +/-30V simetrik besleme , yani 60V
Gördüğün resimde , tablonun daha üstü var mı?
Bu tip uygulama senin için macera , benim için risk , Mr_YAMYAM için normal olabilir.
Ustanın yapma dediğini yapma , yap dediğini araştır , öğren , sonra kararını verirsin.
Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Temin edilmiş olan transformatörün gerilimi 2X20V tur.
20V RMS gerilimin PEAK değeri 28V tur.
Peak değerinin yüksek güçlerde pek önemi olmaz. Çünkü yüklenme anında bu gerilim yine 20V lara düşecektir. Çünkü efektif değer 20V tur.
Düşük güçlerdeki akım geeksinimi fazla olmayacağı için toplam dissipation değeri asla aşılamaz.
Bu yüzden LM1875 entegresi 20V AC RMS beslem transformatörü ile rahatlıkla kullanılabiliir.
TEK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN şudur.
Sistem yükü (Hoparlör) empedansı 4 ohm olduğunda toplam güç harcaması artacağından dolayı entegre üzerinde takribi 17W lık bir güç harcanmasına sebebiyet verecektir. Bu güç direk ısı oluşumu yapacağı için doğrudan ısı olarak ortaya çıkacaktır.
Bu kadar ısının dışarı atılabilmesi için de haliyle uygun büyüklükte soğutucu kullanılması gerekmektedir.
Büyük bir soğutucu kullanımı bir cihazda olumsuz olarak karşılanmaz. Sadece yer israfıdır.
20V AC gerilimin 15V a çevrilmesi de sorun teşkil etmez. Nereden biliyorum. Ben 24V AC yi bile aynı amaçla doğrultup belli yerlerde kullanmaktayım. Hiçbir sorunla karşılaşmadığım gibi, DROP OUT geriliminin geniş alanda olmasından dolayı daha iyi bir gürültü değerine ulaşabilmekteyim.
KISACASI:
20V AC den 15V DC.
Daha iyi RR (Ripple Rejection)
Daha iyi regülasyon.
Ve daha geniş bir şebeke gerilimi aralığı. Şebeke gerilimi 180V a düşse bile sorun yok. (Bu olasılık pek olmasa da hesaplarda yer alır.
Sadece çekilen akıma göre biraz daha fazla ısı demektir ki;
Akım gereksinimimiz birkaç 100mA civarı olacağı için uygun büyüklükteki bir standart soğutucu rahatlıkla işlevsel olmaktadır.
Kendi tasarımlarımdan örnekler.

Kazasker

@asma hocam; mesaj alınmıştır. teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM hocam. projeleriniz çok güzel ve düzenli. anladığım kadarı ile 2x20  AC yi 2x15 dc ye çeviriyor. bu durumda asma hocamın da dediği gibi ısınma problemim kalmıyor. bu devreden yaptığımda elimde ki  trafo 2x15 olmuş olacak. peki rica etsem devrelerinizden birini paylaşabilirmisiniz?

Mr_YAMYAM

Resimlerdeki devrelerim LM317 ve LM337 li devrelerdir.
Şu aralar İstanbulda olduğum için paylaşamıyorum.
Eve dönünce paylaşırım.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Nisan 2018, 16:18:40Resimlerdeki devrelerim LM317 ve LM337 li devrelerdir.
Şu aralar İstanbulda olduğum için paylaşamıyorum.
Eve dönünce paylaşırım.

teşekkürler hocam. hoş geldiniz İstanbula :)

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Nisan 2018, 15:10:12Temin edilmiş olan transformatörün gerilimi 2X20V tur.
20V RMS gerilimin PEAK değeri 28V tur.
Peak değerinin yüksek güçlerde pek önemi olmaz. Çünkü yüklenme anında bu gerilim yine 20V lara düşecektir. Çünkü efektif değer 20V tur.
Düşük güçlerdeki akım geeksinimi fazla olmayacağı için toplam dissipation değeri asla aşılamaz.
Bu yüzden LM1875 entegresi 20V AC RMS beslem transformatörü ile rahatlıkla kullanılabiliir.
TEK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN şudur.
Sistem yükü (Hoparlör) empedansı 4 ohm olduğunda toplam güç harcaması artacağından dolayı entegre üzerinde takribi 17W lık bir güç harcanmasına sebebiyet verecektir. Bu güç direk ısı oluşumu yapacağı için doğrudan ısı olarak ortaya çıkacaktır.
Bu kadar ısının dışarı atılabilmesi için de haliyle uygun büyüklükte soğutucu kullanılması gerekmektedir.
Büyük bir soğutucu kullanımı bir cihazda olumsuz olarak karşılanmaz. Sadece yer israfıdır.
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAMBu sebeple 2 şer adet 4700uF 50V kondansatör kullanırsan (Memleket arkadaşın yaptığı gibi) iyi sonuç elde edersin.

@Mr_YAMYAM
20Vac nin Vmax değeri 28Volttur.
DC ye çevirip filtre ettiğimizde gördüğümüz değerdir.
Trafoda gerilim düşümü olmadıkça , yük artışına bağlı gerilim düşümü Veff ile Vmax arasındadır.
Sinyali görebiliyorsak anlık değerde 28Voltu da 0Voltuda görürüz.
250VA trafoyla, '2 şer adet 4700uF' kondansatörle  en fazla 4Voltluk peak to peak dalgacık oluşturur. Onun da orta noktası efektif değere denk gelir. Yani 28Volt DC , 26Vdc ve üzerine bindirilmiş AC ile iş yapmaya devam eder.
Amaç güç kaybını ölçmekse bu değerden hesaplanır. Amaç temiz çıkış gücü için besleme voltajının değerini bulmaksa , o zaman, o 2V luk bölümde çıkartılır , 24Vdc üzerinden hesap yapılır. Dalgalı bileşen hesaba katılmaz.
Gelelim tabloda görünen değerlere:
Simetrik 30V besleme ve 8 ohm hoparlörle 25W çıkış gücü elde ederken toplam harcanan gücün 27W olduğunu
Aradaki 2W lık farka göre LM317 li regülatör resimlerinde görünen küçük soğutucuların yeterli olacağını
İddia edebilirmisiniz ki aynı voltajda 4 ohm da 30W çıkış gücünde 47-30=17W lık ısının entegrede ısıya dönüşür.
Tabloyu yanlış yorumluyorsunuz.
Güç hesabını basit , kaba , yuvarlak hesapla şöyle bulursunuz.
Çıkış gücü için gerekli Veff ve Ieff değerlerini hesaplarız.
11V / 4ohm = 2.75A
Besleme geriliminden Veff çıkartılır ,  Ieff ile çarpılır.
Tam yükte ben de 47W ısı harcaması buluyorum.
Güç kaynağının gücünü veya ne kadarlık soğutucu gerektiğini bulacaksak asla tam yükte hesap yapılmaz.
Isı olarak kaybolan güç oran olarak yarı güçte daha fazladır:
4ohm simetrik 30V için tabloda 15W çıkış gücünde 42W güç ısıya dönüşür.
Onu da sonra yazarız , biraz da verimden bahsedelim.
Simetrik 30V ile beslenen LM1875 in verimi acaba ne kadardır acaba.
Sonuç olarak bu voltaja o entegreyi önermek ayrı bir dert , kendini haklı göstermek ayrı dert.

Bisiklet kullanmayı yeni öğrenen birine Hayabusa ile 300km/h hızla giderken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatamam.
Ben bilmiyorum , 195km/h üzerini göremedim , vs.
Ne kadar zevkli olduğunu bilmediğim için değil , ne kadar tehlikeli olduğunu belirtmek için yorum yaparım.

Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Sanırım regüle ile güç amplifikatörünün beslenmesinden bahsetmişsiniz.
Güç amlifikatörlerinin regüle ile beslenmesi mantıklı değildir. Amlifikatörün kendi çıkış transistörleri zaten bir çeşit regüledir.
Amplinin ön devrelerinde (Çıkış transistörleri haricinde) regüleli temiz gerilim kullanılması mantıklıdır. Ancak LM1875 entegresinde böyle bir imkan bulunmamaktadır.
Benim tüm ampli uygulamalarında ana kondansatörlerden alınan besleme direk çıkış modülüne verilmektedir.
Regüle uygulaması ise ton kontrol veya çıkış modülü haricindeki ön devrelerin beslemesi için kullanılmaktadır.

Kazasker

@asma ve @Mr_YAMYAM  hocalarım şimdiye kadar bana çok değerli bilgiler öğrettiniz. sağolun var olun. bugün bir dostumdan 2x19 volt 1 adet 12 ve 1 adet te 5 volt çıkışı olan toroid bir güç kaynağı temin ettim. elimde zaten 2x20 voltta var. şimdi bu iki güç kaynağından herhangi birine  uygun evde kullanabileceğim bir anfi tavsiyeniz nedir?  biraz basit olsun. güzel ses versin yeter :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın