Seagate HDD içinden Samsung Çıkma İhtimali nedir?

Başlatan seron, 31 Mart 2018, 21:53:55

seron

Arkadaşlar son iki gündür kafam çorba oldu.
Bir arkadaşımın Seagate marka HDDsinden birçok dosya kendiliğinden uçmuş. Bunların tamamını başarılı şekilde kurtardım.
Fakat kurtarmanın yapılacağı, yedek olarak aldığı Toshiba HDDsinde kafa vurması şikayeti olduğundan onu garantiye verdik, ödünç bir HDD bulup dosyaları ona kurtardık.
Fakat iş seagate marka diskin test edilmesi ve biçimlendirilerek kurtarılanların bu diske tekrar aktarılması söz konusu olduğunda, seagate disk bir hata vermiş ve windows " disk arızalı olduğundan..." şeklinde bir uyarı görev çubuğunda kendi kendine göz kırpar gibi kaybolup görünmekteydi. yaptığım testler diskin sorunsuz olduğunu gösteriyordu bu nedenle bir anlam veremedim. USB kablosu sağlam ve sabit idi.

Hikayesi
Geçen hafta bu taşınabilir 2,5inç diskin usb giriş soketi sallanmaya başlamış. Kendisine o diski kesinlikle kullanmamasını, derhal bana getirmesini, yeni bir kutu temin etmemiz gerektiğini söyledim. fakat beni dinlemeyerek bulunduğum ilin en çakal bilgisayarcılar caddesine gitmiş. burada bir bilgisayarcı ben onu tamir ederim diyerek 30 TL karşılığı tamir edip vermiş. İş süresi 1saat 30dakika kadar.
* * *

Bu sorun vuku bulunca nasıl olsa garantisi yok, şu kutuyu açayım mı diye sordum, izin verdi. Plastik muhafazasını açınca önce dikkatimi sokette herhangi bir lehimleme izi olmaması, lehimin eski olması gözüme çarptı. Sigara kağıdı gibi parlak bir folyo, HDDyi baştan başa sarıyor, soketin bulunduğu kartı da kapatıyordu ki HDDden çıkamasın. Kağıdın sağına soluna baktım. Kağıt ya çok ustaca sökülüp tekrar yapıştırılmış, ya da hiç sökülmemiş. Kağıt sökülmeden o soketin lehimleme ile değiştirilmesi imkansız gibi birşey.

Daha sonra HDDnin etiketine baktım... SAMSUNG.

Bunu arkadaşa bahsettim. HDDyi komple değiştirmiş olacak çünkü hiç tamir izi görmediğim gibi seagate zaten HDD üreticisi. samsungdan neden HDD alıp plastik kapağa koyup satsın... diye düşüncemi söyledim.
Bunu duyunca morali bozuldu. Çünkü HDDnin içerisinde CV tarzından hassas bilgilerden tut, Başkalarının görmesini istemeyeceği, utanacağı türden şeyler de var. Ben bu tür durumlara karşı müşterilerimi hep uyarıyorum. Geçenlerde hafıza kartından verisini kurtardığım müşterime güven verdim ve rahat etmesini sağladım. elimde kalan verilerini kendisi silmesi için davet etmeme rağmen gelmedi.
Ben bu konularda kendisini uyarmama rağmen tamamen bilgisiz ve bu konulara ilgisiz/yeteneksiz olması nedeniyle bu tür hatalara düşüyor.

Şimdi muhabbeten sizlere soruyorum ki emin olalım, tamircinin günahını boşa almayalım:
Seagate Expansion Drive marka model 1TBlik bu ürünün içinden samsung 1TB çıkma şansı nedir?
Eğer tamirci denen herif, günahını almıyorum henüz, diski değiştirdiyse, sıkıntı olur mu? Yani arkadaşım ilçe şırı yoldan geldi. bir sürü zahmetlere katlandı ve de verilerini kurtarsak da işin sonunda morali bozuldu. En azından düşünceleriniz nedir?
Ben acemiyim, belki ustalıkla soket değişimi yapmış ve belli olmuyor olabilir mi? (resim mesim yok)
1saaat 30 dakika gibi sürede seagate diskindeki verileri samsunga kopyalama ihtimali nedir? özel yazılım kullanmadan böyle birşey zor?
Aklınıza neler geliyor?

Mr_YAMYAM

Standart veriyolları iletişim protokolüne göre 50MB/sn yazma hızı en az seviyede kullanılabilir. U-ATA6  seviyesinden sonra bu hız daha da artmaktadır.
1sn de 50MB
1dk da 3000MB 3GB
10dk da 30GB
60dk da 180GB

seron

Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşımın dün yaptığı araştırmaya göre, Seagate, Samsung'un HDD bölümünü satın almış. Haber tarihi 21 Aralık 2011.
Sokette tamir izinin bulunmaması, ayrıca bu diskin bilgisayara takıldığında ilgili yazılımda hala "seagate expansion drive - 1TB" ibaresinin bulunması gösteriyor ki HDD orjinal.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Nisan 2018, 10:33:15Standart veriyolları iletişim protokolüne göre 50MB/sn yazma hızı en az seviyede kullanılabilir. U-ATA6  seviyesinden sonra bu hız daha da artmaktadır.
1sn de 50MB
1dk da 3000MB 3GB
10dk da 30GB
60dk da 180GB
Diskteki toplam verinin 650-700GB olmasına bakılacak olursa, yukarıdaki verilere göre böyle bir durum söz konusu değil. Yani tamirci, "seagate disk samsungdan daha kaliteli. ben bu diski elimdeki samsungla değiştireyim, diğerindeki verileri buna aktarıp yutturayım" demiş olamaz. Zaten arkadaşımın kaygısı, eğer HDDmi başkasına satarsa TC kimlik no'mdan tut, hatıralarım, fotolarım başkasının eline geçer, durumuydu. Bir de yukarıdaki veriler Video, ISO dosyası gibi tümleşik verilerin kopyalanması durumunda geçerlidir. İrili ufaklı kompleks veri dosyalarının kopyalanmasında kopyalama süresi devamlı olarak sapar. (kalan tahmini zamanın bir türlü sabit durmaması ve kopyalama hızının zig-zaglar çizmesi)
* * *
Örnek haber kaynağı:
http://www.haber7.com/teknoloji/haber/820716-seagate-samsungu-satin-aldi

Mr_YAMYAM

Ben olası en düşük hız ile iki harddiske veri trnasferi hakkında bilgi verdim.
Benim sistemi örnek alacak olursak daha hızlı veri transferi bile yapmaktayım. Soruldu söyledim.
Okuyucular falcı değil ki disklerin değiştirilip değiştirilmediğini bilebilsinler :D
Gerçekten bilgili bir kişi o harddiskin smart verilerini inceleyerek bile değişip değişmediğini anlayabilirdi.
[attach]8768[/attach]

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Nisan 2018, 11:31:26Ben olası en düşük hız ile iki harddiske veri trnasferi hakkında bilgi verdim.
Benim sistemi örnek alacak olursak daha hızlı veri transferi bile yapmaktayım. Soruldu söyledim.
Okuyucular falcı değil ki disklerin değiştirilip değiştirilmediğini bilebilsinler :D
Gerçekten bilgili bir kişi o harddiskin smart verilerini inceleyerek bile değişip değişmediğini anlayabilirdi.
[attach]8768[/attach]
Ben hiçbirşey anlamadım.

Mr_YAMYAM

Amatör bir anlatımla anlatayım.
En kötü IDE arabirimli bir harddiskte bile en az 50MB/sn yazma hızı vardır. Nereden biliyorum? Kendi sistemimde kullanmakta olduğum IDE harddisklerden.
Yeni üretim çoğu harddisklerin arabirim belleğinin artırılmasından sonra bu hız 7200RPM diskler için sağlıklı çalışma koşulu ile ve SATAII arabirim ile en az 80MB/sn ye ulaşmıştır.
Zaten bir harddiski hdtune programında benchmark testinden geçirecek olursak bu hızı ortalama olarak görmekteyiz.
Benim sistemdeki iki HDD arasındaki veri transferi ortalama 80-90MB/sn dir. Ana diskim olan WD RAPTOR hariç. Bu HDD nin erişim hızı daha yüksek bir disktir.
Yani şunu söylemem gerekirse.
1.5 saat gibi bir sürede sağlıklı iki diskin verilerinin kopyalanması gayet olasıdır. Sadece harddiskin içerisindeki doluluk belirtilmediği için olasılık olarak bildirilmiştir. Eğer tüm HDD full dolu ise bu sürede kaydedilebilmesi elbette zordur.
Alıntı Yap1saaat 30 dakika gibi sürede seagate diskindeki verileri samsunga kopyalama ihtimali nedir? özel yazılım kullanmadan böyle birşey zor?
Denilmiş. Özel yazılım kullanılamaz. Çünkü harddiskin becerilerini yazılımla artıramazsınız. Tamamen mekaniksel bir olaydır.
Harddiskin değiştirilip değiştirilmediği ise kullanıcıların anlayabileceği birşeydir. Tüm değişkenleri siz kontrol ediyor, harddiskinizin ne olup olmadığını sizler biliyorsunuz. Bizler buradan bilemeyiz. Bunu bilebilmeniz için ise harddiskinizi vermeden önce smart verilerini inceleyip bir yere not etmiş olsaydınız, işi teslim aldığınızda aynı verileri karşılaştırarak değişme olup olmadığını zaten anlayabilirdiniz.
Yukardaki resim benim sistem diskimin ekran alıntısıdır. Seri numarası bellidir. Bir başkası aynı model aynı marka aynı kapasitede bir disk ile değiştirse bile ben bunu şıppadanak anlarım :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Nisan 2018, 21:20:35Amatör bir anlatımla anlatayım.
En kötü IDE arabirimli bir harddiskte bile en az 50MB/sn yazma hızı vardır. Nereden biliyorum? Kendi sistemimde kullanmakta olduğum IDE harddisklerden.
Yeni üretim çoğu harddisklerin arabirim belleğinin artırılmasından sonra bu hız 7200RPM diskler için sağlıklı çalışma koşulu ile ve SATAII arabirim ile en az 80MB/sn ye ulaşmıştır.
Zaten bir harddiski hdtune programında benchmark testinden geçirecek olursak bu hızı ortalama olarak görmekteyiz.
Benim sistemdeki iki HDD arasındaki veri transferi ortalama 80-90MB/sn dir. Ana diskim olan WD RAPTOR hariç. Bu HDD nin erişim hızı daha yüksek bir disktir.
Yani şunu söylemem gerekirse.
1.5 saat gibi bir sürede sağlıklı iki diskin verilerinin kopyalanması gayet olasıdır. Sadece harddiskin içerisindeki doluluk belirtilmediği için olasılık olarak bildirilmiştir. Eğer tüm HDD full dolu ise bu sürede kaydedilebilmesi elbette zordur.Denilmiş. Özel yazılım kullanılamaz. Çünkü harddiskin becerilerini yazılımla artıramazsınız. Tamamen mekaniksel bir olaydır.
Harddiskin değiştirilip değiştirilmediği ise kullanıcıların anlayabileceği birşeydir. Tüm değişkenleri siz kontrol ediyor, harddiskinizin ne olup olmadığını sizler biliyorsunuz. Bizler buradan bilemeyiz. Bunu bilebilmeniz için ise harddiskinizi vermeden önce smart verilerini inceleyip bir yere not etmiş olsaydınız, işi teslim aldığınızda aynı verileri karşılaştırarak değişme olup olmadığını zaten anlayabilirdiniz.
Yukardaki resim benim sistem diskimin ekran alıntısıdır. Seri numarası bellidir. Bir başkası aynı model aynı marka aynı kapasitede bir disk ile değiştirse bile ben bunu şıppadanak anlarım :D
Yok ben fikir almak için sormuştum değişmiş midir diye. Yani firma samsungla işbirliği yapmış olabilir mi fikrini tartışmaya açtım, bırak işbirliğini harddisk satın alınmadan yıllar evvel  samsungu satın almışlar.
Veri aktarımı hızı konusunda ise,
bu HDDler USB converter kartına entegre edilmiş. Kart, USB 3.0 özelliği gösteriyor. Bu teknolojinin anlık veri aktarım hızının ne olduğunu bilmiyorum ama klonlanması bu yolla yine de uzun sürer. Hızlı kopyalamak için dönüştürücü kartının sökülmesi gerekirdi ki bu yapılsaydı hem anlardık, hem de tamirci buna gerek duymaz, yekpare bir sistem olduğundan iki HDDyi olduğu gibi değiştirirdi. E, USB yoluyla da bu hıza ulaşmak...? Ben en fazla 25MB/saniye gördüm. (bu harddisk 5400rpm)
Yazılımla daha kısa sürede disk klonlamak mümkün mü?
Evet.
160GBlik bir 3.5 inç HDD, Sata yoluyla bağlanmak şartıyla,
Norton Ghost yazılımı ile FULL olarak diskin maksimum kopyalama hızıyla kopyalanır. Bu kopyalama hızı, dosya kopyalanırken ki gibi düşüp kalkmaz. İşte o nedenledir ki diski çalıp, anlamamamız için içini klonlamaya kalksaydı gerekli süre 650-700Gb için hala çok kısa kalırdı. HDDnin yapısında (dışını saran metal bantta) kalkma çıkma izi yok. Haşin kullanımdan dolayı içe göçmüş disk, ileriye doğru itilip USB konnektörü kutunun deliğine yanaştırılmış. Ayrıca daha evvel bakmamıştım. HDD etiketi üzerinde büyük harflerle SAMSUNG yazıyor fakat detay yazıların içinde "seagate corporation tarafından üretilmiştir" ibaresi mevcut.

Bu HDD 'ye kurtarılan verilerin tekrar yazdırması bir ölüm oldu ve akşam 10.00 gibi başlayan kopyalama sabaha karşı 5.00-5.30 gibi bitti. Bunun en temel nedeni, klonlama yazılımı kullanılmaması ve USB kablosunun çakma olmasıydı. USB 3.0 diye ucuna mavi plastik yapılmış çin malı 2.0 kablosu kakalamışlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın