1000w rezistans teli ile Ocak yaptım ama termostatsiz ısı ayarı nasıl yapacam

Başlatan Tablocu, 19 Mart 2018, 18:25:48

Tablocu

Sadece elektriği azaltıp çoğaltarak ısı ayarı yapmak istiyorum fakat buna ne bağlayıp ta yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

thekme

Aşağıdaki gibi bir dimmer devresi ile sürebilirsin ısıtıcının anma gücündeki değerini referans alarak.Belki daha iyi devre tasarımları vardır yada kademeli dirençler ile de ısıyı ayarlayarı yapabilirsin ama gene aynı gücü çeker ısıtıcıya gidecek akımın bir kısmını dirençler üzerinde harcanarak ısıtıcıya daha az akım gider.

Güncelleme : Şöyle bir tasarım gördüm 1000w a göre ama forumdaki diğer ustarda bi onay verirse kullan(Güç elektroniğinde öyle çok iyi değilimdir :) ). int deki devreler sıkıntılı olabiliyor

Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

seron

Biraz tehlikeli bir iş.
Rezistans telleri uygun güçte kızacak şekilde kullanılır. Kızmadıklarında uygun ısı vermez, gürültü yapar, yüksek akım çekerler. O taş termostad kullanmaya da uygun değil...
Biraz sakat iş yani. Tehlike büyük. Yine de siz bilirsiniz.
Bir elektrikli Ocak kaç lira?

argon

sayın hocam konu iki başlıktan oluşuyor birincisi termostat termostatın ayarla ilgisi yok ısıyla ilgili olup devreye seri girer ve  ayarlamı olduğunuz ısıda devreyi keser ayrla ilgisi yok ikinci konu da arkadaşlar açıklamış bir dimmer devresi ile sorun çözülür saygılar

seron

Hocam eski bir konuya yorum yapmışsınız. E ben de tuz biber ekeyim bari. :)
Termostan "ısı ayarı yapmak için" kullanılır. Ama bunu ilkel şekilde açıl kapan yaparak yapar. Böylece ısı sabit tutulmuş, ayarlanmış olunur. Konu başlığını açan üyemiz sordu kaçtı. Ne oldu bilmiyoruz. Ama kullandığı YUTONG taşına termostadlı da olsa triyaklı da olsa böyle bir uygulama yapmak çözüm değil. Bu şekilde taş üzerine yapılmış ocaklar sobalar var. Ama çalışma düzenleri kendisinin istediği bu değil.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın