image

Ana içeriğe git
Konu: Trafo ile HDD Besleme 12DC-5VDC (414 Kez okunmuş)

Ynt: Trafo ile HDD Besleme 12DC-5VDC

Yanıt #15
seron bunlarla neden uğraşıyorsun? elinde eski pc güç kaynağı yok mu.?

bir diğeri;
16voltluk trafo ile o devreleri kullanabilirsin... devrelerindeki dalgalanmayı yük bağlayınca çökme yaşanmazsa yanı kondansatörlerin dogru düz bi akımı sağlarsa çalışır. deneyebilirsin.. cihazllarına zarar gelmez.
Yok be abicim. Geçmişte vardı da onu windows  98li nostaljik bilgisayar topladım onda kullandım. PC güç kaynakları avantajlı olduklarından başka işlerde kullanıyorum. Elimde sabit ve güvenilir bir HDD güç kaynağı olsun istedim.
Çalıştırdım zaten.
İki adet LM317 li kitlerle bozuk bir HDDde yük testi yaptım. 12Voltu regüle eden 317 de sıkıntı yok. Fakat anladım ki 5Voltu regüle eden aşırı ısınıyor. Soğutma için heatsink bulamadım.
Ben de elimde yedekte duran LM2596 modül kullandım. Şimdi ısı sorunu yok.
Az evvel bunlar için plastik kutu buldum.
Doğrultma katını trafonun kutusunun içine yerleştirip kapattım.
Kablosunun ucuna da plastilk kutuya hapsedilmiş 317 ve 2596 kitini koyacağım.
Düzgün ve güvenilir olacak.
Elimde SMPS hdd adaptörü zaten var. Çalışıyor ama HDDleri çalıştırmadı. Ürün etiketinden "dandik" olduğunu anladım.
Birçoğunuz zağlam, güvenir zannediyorsunuz ama gerek HDD kutuları gerekse muhtelif SMPS adaptörler hiç güvenilir değil.
HDD kutularının 100TL altı olanları çok büyük risk. Hem çabuk bozuluyor hem de HDDyi riske atıyor. Bunlar tecrübeyle sabit atmıyorum arkadaşlar bana güvenin. Birden fazla vakayla karşılaştık böyle. E kaliteli diye satılanın fiyatı da 130TL civarında ve ben hala güvenemiyorum.
Bu nedenle TRAFO kullanmak istiyorum. Eleştirinize saygım var. Ama gel gelelim HDDlerim benim için önemli. O yüzden beni sıkıntıya sokmayacak içim rahat olacak temiz akım kaynağı lazım.
LM317ler 1.5Amper max akım sürebiliyor.
2696lar da 3 Amper.
Devreleri elle kontrol ettim ısınma sorunu minimum. Sağlam HDDyi bağladım, bir iki dakika çalıştırıp dosya aktarımı yaptım sorun yok.
Sizden yana itirazlar gelmezse bu şekilde kullanırım. Hala kullanma diyen çıkarsa alternatif devre ile çıksın ;)
Ne yaptığımı aşağıdaki resimde çizdim:

Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Yok be abicim. Geçmişte vardı da onu windows  98li nostaljik bilgisayar topladım onda kullandım. PC güç kaynakları avantajlı olduklarından başka işlerde kullanıyorum. Elimde sabit ve güvenilir bir HDD güç kaynağı olsun istedim.
Çalıştırdım zaten.
İki adet LM317 li kitlerle bozuk bir HDDde yük testi yaptım. 12Voltu regüle eden 317 de sıkıntı yok. Fakat anladım ki 5Voltu regüle eden aşırı ısınıyor. Soğutma için heatsink bulamadım.
Ben de elimde yedekte duran LM2596 modül kullandım. Şimdi ısı sorunu yok.
Az evvel bunlar için plastik kutu buldum.
Doğrultma katını trafonun kutusunun içine yerleştirip kapattım.
Kablosunun ucuna da plastilk kutuya hapsedilmiş 317 ve 2596 kitini koyacağım.
Düzgün ve güvenilir olacak.
Elimde SMPS hdd adaptörü zaten var. Çalışıyor ama HDDleri çalıştırmadı. Ürün etiketinden "dandik" olduğunu anladım.
Birçoğunuz zağlam, güvenir zannediyorsunuz ama gerek HDD kutuları gerekse muhtelif SMPS adaptörler hiç güvenilir değil.
HDD kutularının 100TL altı olanları çok büyük risk. Hem çabuk bozuluyor hem de HDDyi riske atıyor. Bunlar tecrübeyle sabit atmıyorum arkadaşlar bana güvenin. Birden fazla vakayla karşılaştık böyle. E kaliteli diye satılanın fiyatı da 130TL civarında ve ben hala güvenemiyorum.
Bu nedenle TRAFO kullanmak istiyorum. Eleştirinize saygım var. Ama gel gelelim HDDlerim benim için önemli. O yüzden beni sıkıntıya sokmayacak içim rahat olacak temiz akım kaynağı lazım.
LM317ler 1.5Amper max akım sürebiliyor.
2696lar da 3 Amper.
Devreleri elle kontrol ettim ısınma sorunu minimum. Sağlam HDDyi bağladım, bir iki dakika çalıştırıp dosya aktarımı yaptım sorun yok.
Sizden yana itirazlar gelmezse bu şekilde kullanırım. Hala kullanma diyen çıkarsa alternatif devre ile çıksın ;)
Ne yaptığımı aşağıdaki resimde çizdim:

Neden olmaz diyelim. Isı olmadan mis gibi çalışıyormuş daha ne olsun. Şu led teknolojisi cikana kadar elektronikte kural, bir cihaz uygun voltaj seviyelerinin disina çıkılmadığı sürece ariza yapmaz diye biliyorduk cunku ihtiyaci olani cekiyorlardi. Ama bu kural ledler yuzunden bozuldu.. bu sözü soylemek istedim ama sonra aklima ledler geldi.belirtmek istedim. 
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yanıt #17
Güncel.
Devre tamamlanarak kutuya sığdırıldı.
Yapılan daha uzun süreli testler aşırı ısı sorunuyla sonuçlandı. LM317 Soğutucusu küçük.
Fan desteği ile sorunu kesin olarak çözdüm. Sorunsuz kullanıyorum.

NASIL YAPTIM
Hikaye uzun. Biraz da mizahi.
Yaptığım denemeler, sorunsuz çalışacağını gösteriyordu fakat sistem kutulanmamış, herşey dağınıktı.
Bu esnada doğrultma köprüsü adaptör kutusu dışında idi.Doğrultucuyu kondansatörle birlikte sıkış tepiş zorla kutuya sığdırdım. Kapattım. Kutuda 220 güç girişini aç/kapa yapan anahtar var, iyi. Fişi takıp düğmeye basar basmaz birşey ZZZZZZIP GÜM! dedi. Aha dedim, gitti. Bir baktım adaptörün çıkış kablosunun ucu çıplak, birbirine değmiş.

Dikkatsizlik, Allah kahretsin!

Güzelim redresör patlamış. Yusuf Usta göndermişti. Bir PC güç kaynağından köprü söktüm. I-ıh, kısa devre yapıyor patlak.

4 tane 3 amper diyot buldum, köprü yaptım. Bu defa daha dikkatli olarak redresör yaptım tekrar trafo kutusu içine montajladım. Mis gibi oldu. Kabloların ucuna dikkat ettim bu defa (birazdan görürsün dikkati!)

Dağınık duran LM317 modülü ile diğer pwmli modülü kutuladım. Herşey tamam görünüyordu. Arızalı bir HDD var, test amaçlı. Motoru dönüyor, kafa vuruyor. Ona bağladım. on-off anahtarına bastım.
POT!

Lan yine ne oldu!!!

LM317 uçtu hala duman çıkıyor...
Aha dedim, trafonun içine filtrelemek için koyduğum 6800uF büyük geldi, kesin ondan oldu. Çıkarttım onu. Diğer LM317li modülü taktım. Devreye güç verdim.
PAATT!

Lan ananı avradını!!!
LM317 modülündeki bir kondansatör uçmuş....
Evet ben usta değilim kabul. Ama hoşgörün saat 04.00 kafam balon gibi. Gözler şiş. Devreyle uğraşırken askerlik anılarımı düşünüyorum. Bu işler şakaya gelmez adamı "PAT!" yapar.

Bir sigara yaktım, düşünüyorum. Oğlum ben bu kadar mı cahilim lan... Dertli dertli kız kulesini seyrediyorum...
Pardon, Antalya'dayım. Uykusuzluk başıma vurmuş. Saçmalıyorum. Ne yaptım ben böyle... Ne yaptım da bir kıçıkırık devreyi yapamadım...
Tekrar baktım devreye...

Anaaaaaaa!
Modülleri besleyen(trafodan gelen) kablonun artısı-eksisi ters!... Ben aklımı.........
LM317 modülünün entegresini değiştirdim. Saat 05.00'e yaklaşıyor. Tekrar bağla, lehimle, tuttur, konrol et.
Bastım düğmeye. Harddisk:
"cıııııııyyywuuuuuuuuuu... takk."
Bu defa oldu. Tekrar aç kapat. Tekrar dene. Tamamdır.
Hoca ezan okuyor: "Allahu ekber..."
Beynim uyuşmuş durumda.
"Dosyalar kopyalanıyor... Kalan süre..."
Bitti.
Ama dur. O da ne?. Kutu fazla ısınmış. E hani ısınmıyordu? Demek ki süre uzadıkça...
Kes oğlum kutuyu. Fanı tak. Haaah, aferin.
Bitti.
"Dosyalar kopyalanıyor... Kalan süre..."
Isınmıyor, iyi.

İşte böyle arkadaşlar.

DEĞDİ Mİ?
Valla yukarıdakileri okuyunca değdi mi değmedi mi kendinizce yorum yaparsınız artık.
Ama bana sorarsanız yanıt yok. Hala sabahtan kalmayım. Kafam yerinde değil.
İki gündür emek çekiyorum. Emeğimin karşılığını paraya çevirirsem -bana göre- 300TL eder.
Kullandığım+heder ettiğim malzeme de bir 150 eder herhalde...
Yani, yenisini alsaydım daha iyi olur muydu, olurdu.
Böyle daha mı sağlam oldu, bilmiyorum. Yani artık düşünmek istemiyorum!
Deneyimim sınırlı olduğundan ve de dikkatsiz çalıştığımdan ciddi tehlikeler atlattım. Bir forumda üyenin birisi, teknik okuldayken patlayan kondansatör nedeniyle bir gözünü kaybeden hocasından bahsediyordu. Deneyimsiz veya bilgisiz kişiler için riskli iş. Ama siz, "ben ustayım, sen iyice s...mışsın. ben onu yarım saatte ve daha kalitelisini yaparım" diyorsanız...

Muhabbet olsun diye uzatıyorum, kafanız dağılır hem :D
Hoşçakalın. ;)
Haa unutmadan. Mesleğinize cidden saygım arttı. Yıllardır elektronikle ucundan ben de ilgileniyorum ama hiç bu kadar saçmalamamış ve aleme rezil-ü rüva olmamıştım. Sadece bilgili olmanız değil önemli olan; rezil olmadan alnınızın akıyla yapmanız. O nedenle saygı duyuyorum işte. Ebemi gördüm yani.
Hoşçakalın tekrar.

Yanıt #18
@seron hocam tebrik ederim. güzel ve bol deneyimli bir çalışma olmuş. o kadar zaman ve para.. değdi mi değmedi mi ?? bu soruyu bende soruyorum bazen. hele ilk başladığımda basit bir tda2822 devresine harcadığım zaman ve para sıfırından 5 tane alabilirdim. ama uğraşmanın tadı başka şöyle tıs tıs çalışırken uzaktan izlemek anlatılmaz bir duygu :) Elektronik işi gerçekten çok ince ve detaylı iş. ama başarınız takdire şayan. hoşçakalın ;)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #19
@seron hocam tebrik ederim. güzel ve bol deneyimli bir çalışma olmuş. o kadar zaman ve para.. değdi mi değmedi mi ?? bu soruyu bende soruyorum bazen. hele ilk başladığımda basit bir tda2822 devresine harcadığım zaman ve para sıfırından 5 tane alabilirdim. ama uğraşmanın tadı başka şöyle tıs tıs çalışırken uzaktan izlemek anlatılmaz bir duygu :) Elektronik işi gerçekten çok ince ve detaylı iş. ama başarınız takdire şayan. hoşçakalın ;)
Teşekkür ederim @Kazasker .
Yalnız ben utancımdan yerin dibine geçmiş vaziyette konunun alt sıralara gitmesini beklerken yine üste çıkarttın iyi mi :D
Neyse neyse...
Gerçi yukarıda vermiştim ama daha anlaşılır olması açısından resim veriyorum:

UYARILAR:
-Devrenin ne kadar güvenli olduğu bilinmemektedir.
-Büyük kapasiteli kondansatörün patlaması ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bu tür güç devreleri ile uğraşırken gözlük kullanınız.(ona da güvenmeyiniz)
-Trafo oldukça güçlü. Dolayısıyla fişte unutulması durumunda çıkışta oluşabilecek bir arıza, yangınla sonuçlanır.
-LM317 kullanılmamalıdır; çok ısınıyor ve uygun soğutucu zaten dağınık duran devrenin ergonomikliğini daha da kötüye götürüyor. Onun yerine resimdeki regülatör kitinden 2 adet kullanın. Yurtdışından uygun fiyata geliyor.
-Yapmalı mısınız? Elinizde malzeme var ve bilgi/deneyiminiz yerinde ==> yapacaksanız yapın. Tam tersi ise hiiiiç uğraşmayın gidin 130-150TLye sıfır HDD kutusu alın. Benim birden fazla HDD'm olunca, sürekli çıkar-tak mecburiyetindeyim, o yüzden şekildeki gibi seyyar olmak zorunda kutu olmaz.
-Bu benim mesleğim değil. Sizleri boşa meşgul ettiğim için kusura bakmayın. Cihazı şu an kullanıyorum. Isı normal. Fakat içimde yine de "acaba birşey patlar mı, her an cartayı çeker mi?" diye şüphe var. Gelecek hafta 12V-5V çıkışlı SMPS led adaptörlerinden bulmaya çalışacağım.
Hoşçakalın.

Yanıt #20
Yazi oldukca aciklayiciydi. Benimde 3-5 hdd m var. Yapmayi dusunuyordumilerde simdilik vazgectim 😁 dediginiz gibi almak mantikli. Kendinize ve projenize dikkat edin. Kazasiz calismalar.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE