Kart Bilgisayar İçin Otomatik Kesici Yapmaya Çalışıyorum

Başlatan seron, 17 Mart 2018, 20:39:09

seron

Yapacağım devrenin sağlıklı çalışıp çalışmayacağını bilmiyorum ve bunu yapmayacak, eğer sizlerden çözüm gelirse sadece bilgisayarda arşivleyeceğim.

Raspi türünden bir bilgisayarı home server (NAS gibi) kurduk.
Bu bilgisayarı 6V 4Ah akü ile çalıştırıyoruz -ki elektrikler kesilince biraz daha çalışsın-
Akü, atıyorum 4.8V seviyesine inerse, bir devre otomatik olarak kart bilgisayarın on-off pinine ya da düğmesine bir saniyeliğine gerilim uygulayacak, bilgisayar kapanma sürecine girecek, ve kapanacak.
Bu olaydan 10 saniye kadar sonra devre aküden gelen gücü komple kesecek; yani kendi ipini çekecek.
Bu kadar basit.

devrede görmüş olduğunuz "A" devresi, akü zayıflarken aktif olmakta ve "T" devresini harekete geçirmektedir. "T" devresi mavi hattan, kart bilgisayarın on-off kanalına 1 saniyeliğine sinyal vermektedir ki, PC, turn off sürecini başlatsın.
PCnin Turn off sürecinin 5 saniye sürdüğünü ve bu sürenin sonunda kapandığını varsayalım. Ne olur ne olmaz diyerek, PCyi küüüt diye kapatmamak için, 5 saniye de tolerans vermiş olalım.
Toplam 10 saniye sonunda "B" devresi, röleye güç vermeyi bırakır ve aküye yakın gördüğünüz kontağı çekmeyi bırakır, devre tamamen OFF olur.
Yukarıda görmüş olduğunuz şema ve grafik bu olayı anlatmakla beraber, teorik ve taslak bir çizimdir.

Siz olsanız, programlamaya başvurmadan, transistörlü devrelerle bu durumu nasıl çözerdiniz?
Biraz beyin jimnastiği...
(Sistemin tamamiyle saçma veya gereksiz olduğunu da öne sürebilirsiniz. maksat sadece fikir çakıştırmak...)
Akü biterken PCyi güvenle nasıl kapatırız yani onu soruyorum. PCnin işletim sistemindeki pil yöneticisiyle de yapılabiliyorsa da nasıl...

gevv

Raspi yazılımına akü voltajını ölçmek için bir ekleme yapapma imkanı varmı?  tabiki donanıma da  bir kaç ek olacak

mesela raspinin boş portu varsa o port akü voltajını izler 4.8v  olduğunda  sistemi kapatır aküye ek yapılan voltaj izleyici devreside 4.8 voltun biraz altında komple voltajı keser

seron

Alıntı yapılan: gevv - 17 Mart 2018, 22:50:29Raspi yazılımına akü voltajını ölçmek için bir ekleme yapapma imkanı varmı?  tabiki donanıma da  bir kaç ek olacak

mesela raspinin boş portu varsa o port akü voltajını izler 4.8v  olduğunda  sistemi kapatır aküye ek yapılan voltaj izleyici devreside 4.8 voltun biraz altında komple voltajı keser
Gayet mantıklı.
Yalnız yazılımı kim yazacak. Evet bu tip bir uygulama ile belki de ek modül kullanmadan bir iki seri direnç ile, bilgisayara kendi güç kaynağını öçltürürsün. Ama programı kim yazacak?
Yukarıdaki teori mantıklı mı peki?
Niye soruyorum: Raspi zaten NAS yazılımı çalıştıracak. Bir de ekstra ölçüm ve otonom kapatma işi yüklenebilir mi acaba... sıkıntı.
Şimdi zaten raspbianda muhtemelen batarya seviyesini ölçüp gösteren bir uygulama görev çubuğunda vardır(varsa programa gerek yok). Yalnız, önemli olan güç girişinden gelen gücü "batarya" diye yutturabilmek mesele. (aynen laptoplardaki gibi)

gevv

Alıntı YapYalnız, önemli olan güç girişinden gelen gücü "batarya" diye yutturabilmek mesele. (aynen laptoplardaki gibi)

bunu anlamadım hocam pasri  güç kaynağımı seçiyor

işletim sisteminin düzgün kapatılması ve akünün korunması için  anlattğınız sistem mantıklı

seron

Alıntı yapılan: gevv - 17 Mart 2018, 23:27:34bunu anlamadım hocam pasri  güç kaynağımı seçiyor
yok hocam yanlış anladın. Güç kaynağı seçmiyor ve asıl mesele de bu zaten>> seçmesi gerekiyor.
kolay anlaşılması için resim ekliyorum.

ki link vererek sorunu çözmüşsün zaten :)
Teşekkürler. Bu konu uğraş veren arkadaşlara kesinlikle yarayacaktır bence...
yani anladın demi? kendisine bağlanan şeyin adaptör değil de zamanla biten birşey olduğunu kendisine bildirelim ki, bunu kendisi takip edip kritik seviyeye inince programları sağlıklı kapatsın kendi oturumunu kapatıp shut downa geçsin. verdiğin likler problemin birebir ve en mantıklı yanıtı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın