Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (5960 Kez okunmuş)

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #135
Kazasker hocam merhaba, ben PCBWAY sitesinde linkini verdiğiniz karttan 5 adet sipariş verdim, tam kare olan kart, tüm malzemeleri temin ettim ve iki adet kartı topladım ama ikisi de çalışmadı, motorun sağlam olduğundan eminim, pasif elemanların tamamını multimetre ile test ettim, motoru bağlayıp güç verince sadece ledlerden birisi yanıyor ama motorda hiç hareket yok, trimpotlarla da oynadım ama sonuç aynı, acaba sorun ne olabilir? Bu kartı çalıştırıp sonuç alabilen var mı acaba?
o karttan alan arkadaşlarda sorunsuz çalıştı. triyak ı ölçtün mü arızalı olabilir. ledin ikiside yanıyor olmalı. daha fazla detay bilmiyorum . ben eski kartı kullanıyorum çünkü.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #136
Çİft katlı pcb ise ve delik içi kaplama yok ise. dikkat et komponentleri altan üstten lehimlesin. ve lehimlerini kontrol etsin arkadaş. ayrıca devrenin bir resmini atsın karşılaştırma yapalım gözden kacan bir şey olabilir.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #137
1mF 630V kondansatör sığmadığı için alttan lehimledim, ayrıca 2 adet 0.1ohm direnç sığmadığı için üstüste lehimledim, triyak kartta BTA24 olarak belirtilmiş ama ben BT138 bulabildim yerine uyumlu diye biliyorum, acaba sorun bu olabilir mi?

Yanıt #138
chip - on denen yer bir jumper sanırsam orayı boş bırakmışsınız.
direncleri üst üste lehimlemişsiniz tamam fakat onlar birbirine paralel mi bağlı ? değil ise bu yüzdende olabilir cünkü paralel bağlantıda
0.05 ohm olacaktır oranın değeri

Triyaka gelince bir şey diyemiyorum datasheeti acıp karşılaştırmak lazım. ona göre birşey söylenebilir.

ek olarka delik içi kaplama olduğu için bütün delikleri lehimle doldurmakta fayda var.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #139
Chip On yazan yeri alttan kısadevre yaptım, yolları kontrol ettiğimde dirençlerin paralel olduğunu gördüm o sebeple üst üste bağladım,  ama bacak kalınlığı akım geçişini etkiler mi o noktada biraz şüpheliyim, sanırım son çare olarak BTA24 triyak bulup denemem gerekecek, ilginiz için çok teşekkürler.

Yanıt #140
Tamam alttan kısa devre etmişsin ama yukarıdada yol var. belki o yola ulaşmıyor . sen en iyisi tüm yolların entegrelerin ve pasif elamanların bacaklarından iletkenlik testi yap bence tyüm malzemeleri doğru dizip te bir sorunla karşılaşıyorsan iletkenlik sorunun vardır bir yerde hiç olmadı enerji verip voltaj ölmeyi dene.
Mekatronik Teknikeri.

Yanıt #141
Merhaba ,kondansatörlerin voltaj değerlerini paylaşırmısınız ,kaç volt olduğu yazmayan kndansatörler var da

Yanıt #142
bu yerleşim planındaki devre elemanları ile benim sipariş vermiş olduğum pcbway sitesindeki kart aynı değil gibi geliyor bana.
benim sipariş ettiğim kart bu.fazla bilgiye sahip olmadığım için sordum. İlginize teşekkür ederim.
Merhaba bu çizimlerin preteus veya eagle dosyaları var mı pcb firması bunları istiyor ankara da bir firmada yaptırcam da size zahmet paylaşır mısınız?

Yanıt #143
Ben montajı böyle yaptım çalıştı elektronik bilgim yok sadece malzemeleri doğru dizmeye çalıştım hepsi bu birde taş dirençleri ayrı ayrı montaj yaptım birde dirençleri metal film olanlardan kullanın bence bunu dikkate alın saygılar kolay gelsin bu. Devredeki triyak bt 138 çalışıyor sıkıntı yok. Birde 1 mf 630 volt demişsiniz pcb üzerinde 104 j 630 v yazıyor aynı kondansatör değerimi bilmiyorum   Epeyce dağınık bir cevap oldu okudukça ekledim kusura bakmayın

Yanıt #144
Merhaba Arkadaşlar İstanbul Acıbademde oturuyorum,elimde arçelik marka (5P 62 AW 360-01   220/230V.-50Hz -360/620 W  izo sınıf F dönüş yönü)çamaşır makinesi var torklu TDA 1085 entegreliPWM hız sürücü devre kartı yaptırmak istiyorum potasyummetreli olacak sağa ve sola dönmesi gerekiyor  yavaşta dönse hızlıda dönse güçlü olacak gücünden birşey kaymetmemesi gerekiyor bunu evde manuel et kıymamakinesine bağlıyacağım  elektronikten de hiç anlamıyorum anlayan Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilirler mi?ayrıca bu devre kartını yaptırabileceğim yer varsa lütfen adres ve yazarlarsa çok sevinirim teşekkürler.

Yanıt #145
Çamaşır makinesi motoru var diyecektim

Yanıt #146
Aliexpress te devrenin 10 tanesi 15 dolar civarı . Alıp burda montajlarsın. Gayet güzel de calisiyor
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #147
Aliexpress te devrenin 10 tanesi 15 dolar civarı . Alıp burda montajlarsın. Gayet güzel de calisiyor
İstersen Montaj yapıp ta gönderiyorlarmış  youtube da izlemiştim