Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Başlatan Kazasker, 16 Mart 2018, 22:47:17

Cmbyyy

Cmbyyy

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Mart 2018, 22:47:17Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
[attach type=thumb]8703[/attach]

pcb baskı

[attach type=thumb]8705[/attach]

yerleşim planı

[attach type=thumb]8707[/attach]

benim yaptığım bitmiş hali
[attach type=thumb]8709[/attach]

tüm dosyalar
[attach type=thumb]8712[/attach]

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .
Konu ile alakası yok ama  yaptığınız şerit testerenin  çalışır videosu varsa yapım aşamalarını paylaşımınız oldumu var ise link atabilirmisiniz

Kazasker

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 17 Aralık 2018, 20:40:06Konu ile alakası yok ama  yaptığınız şerit testerenin  çalışır videosu varsa yapım aşamalarını paylaşımınız oldumu var ise link atabilirmisiniz
evet vardı ama çok zaman oldu bulabilirsem atayım. testere köyde orda daha kullanışlı olduğundan bıraktım oraya. proje olarak Matias  wandel in projesini kullanmıştım. 2012 yılında..   şu projenin miniği.  bıçak olarak shcepach basa 3 teki bçağı kullandım. proje de bu videodakinin küçüğü ama yöntem aynı.  fazla proje yoktu o zamanlar böyle detaylı...
https://www.youtube.com/watch?v=BRWS2j-ymI4
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Cmbyyy

Teşekkürler.Bende kart işini halledebilirsem yapmak istiyorum 

fatihsel

Ben de son transistorlü olanı yapacağım breaboardda.

venom

herkese merhaba. adım mustafa, yeni üye oldum :)  benzer bir proje için gerekli olan hız kontrolü devresi araştırmalarım sırasında sayfanıza rastladım. başka yerde de bulamamıştım. arkadaşımızın paylaştığı devrenin bir benzeri yani çamaşır makinesinden çıkardığım kartım elimde. ama şema takibi konusunda pek te iyi sayılmam. bu kartı bir şekilde paylaşılan devredeki gibi potansiyometre ekleyip kullanmam mümkün ise eğer yardımlarınızı rica ederim. şimdiden teşekkürler :) 

Kazasker

üzerinde 1085c olan orjinal kartı ilk defa gördüm, ama orjinal entegre değil. orjinali philips marka.   çalışması mümkün ama çok dikkatli olmalısın. orjinal şemaya baktığımda tako çıkışı aliminyum plaka altına bağlanmış. ( o kısmı maalesef göremiyoruz. ) muhtemelen programlama devresi ile bağlantılı bir devre. yani tek başına çalışmama ihtimali var.  tam flaşın parladığı noktayı farklı biir açıdan çekermisin.

NOT: kendi başına bağlama devre 220 volt. dikkat et.

venom

teşekkür ederim ilginize :) bu kartı bugün kendim söktüm, çamaşır makinesinden.  plaka sanırım soğutma amaçlı. altında diyot ve wattlı direnç var. bt 138 plakanın dış kısmında. şemayla uyuşuyor bu kart. gerçi daha besleme girişi ve motor çıkışını bulabildim. kenardaki pembeler de sanırım taco.. emin olmadan bağlantı yapmam hocam. dikkat ederim. uyarınız için teşekkürler.  :)

venom

yardım edebilecek arkadaşlardan yardım beklerim  :'(

venom

https://i.hizliresim.com/v6nDd6.jpg

tekrar merhaba, devreyi kurmaya başladım, 100 k trimpot eksik almışım. yerine pot koysam olur mu? ya da alıp taktığımda bu çok tur trimpotların ayarını nasıl ve neye göre yapabilirim. fikrinizi alabilir miyim. teşekkürler. :)

Kazasker

Pot olur 100k mono pot. Ama trimpot daha iyi olur. Speed potu  ve yanındaki 100 k trimpot ikiside aynı görevi yapıyor. Burada trimpot istediğin son devri ayarlayıp sabitliyorsun pıtı ne kadar açarsan aç en fazla trimpot un izin verdiği değer kadar açarsın.
5k trimpot tako ve torku ayarlıyor. Diğer 100k yı bilmiyorum

venom

teşekkür ederim hocam  :) pot taktım ama içim rahat etmedi. yaklaşık 8 yıldır kullandığım ölçü aleti sizlere ömür oldu :( , gidip multimetre ve çokturu alayım. kablolar ve soğutucu kaldı.. tekrar rahatsız ederim :) bu arada benim proje bu :)

venom

hocam devreyi kurdum. motor çıkışında 125 volt var. pot tepki vermiyor. trimpotlar sanırım şimdi ayarlanacak.  bir de 100 k potun iki bacağını kullandım. 3ünü de kullanıp 2sini  kısa devre yapayım bir de öyle deneyeyim.

Kazasker

Slm @venom Proje güzelmiş . Devreye tam hakim değilim. Potu karşına alınca sağ iki bacağını kısa devre et. Burdan bir kablo  boştaki uçtan diğer kablo toplam iki kablo gir devreye.  Motoru takınca belli olur. Bazen çalışmıyor devreler. Nedenini bilemiyorum. Ben de amatörüm. Ses sistemlerine yoğunlaştım baya. 220 devre olduğundan yanlış bilgi vermemek adına çok şey yazmıyorum. Ama süreci yaz sen. Elimden geldiğince yardımcı olurum herzaman.

venom

teşekkürler @Kazasker hocam. aslında benim de ilk 220 projem. ben daha çok frekansçıyım. akü ile çalışan devreler, ve şu ara  bıçak yapmak için kolları sıvadım, eğe ile günler süren işlem bu zımpara makinesi ile birkaç saate bitiyor,

devreyi motora bağladım, fişe bir kaç kere takıp çıkarınca, bir kere motor tık deyip birkaç tur dönüp kalıyor, ama başka hareket yok, kalkıştaki tork elle tutulamıyor, yani güçlü. ama neden durduğunu anlayamadım, devreyi tekrar kurasım var. foto kağıdına basılmış fazlaca şemam var. plaketim de mevcut.  girişi hata ile  kısa devre yaptırdım güzel bi patlama oldu.  :) tekrar toparladım yine bağladım, ama yine çıkış 125v ta kalıyor. triak ı değiştirdim, tekrar basayım devreyi. selametle ve iyi yıllar.

Kazasker

Tekrar basma bence bu devrede bir sorun var ama cozemedim. Vaktin varsa 1 haftaya orjinal şemayı çizeyim. Elimden geldiğince bide onu deneyelim. İstanbulda isen bana uğra beraber çözelim

venom

eyvah !!!  :) okumakta geç kaldım hocam. forged in fire a dalmışım. bu arada 2. yi bastım kurdum ve elektrik verdim. bu biraz daha farklı oldu. 215- 180 arası değişiyor.  :o  :o  :o istanbul da değilim hocam. :(

Kazasker

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 31 Aralık 2018, 21:43:26teşekkürler @Kazasker hocam. aslında benim de ilk 220 projem. ben daha çok frekansçıyım. akü ile çalışan devreler, ve şu ara  bıçak yapmak için kolları sıvadım, eğe ile günler süren işlem bu zımpara makinesi ile birkaç saate bitiyor,

devreyi motora bağladım, fişe bir kaç kere takıp çıkarınca, bir kere motor tık deyip birkaç tur dönüp kalıyor, ama başka hareket yok, kalkıştaki tork elle tutulamıyor, yani güçlü. ama neden durduğunu anlayamadım, devreyi tekrar kurasım var. foto kağıdına basılmış fazlaca şemam var. plaketim de mevcut.  girişi hata ile  kısa devre yaptırdım güzel bi patlama oldu.  :) tekrar toparladım yine bağladım, ama yine çıkış 125v ta kalıyor. triak ı değiştirdim, tekrar basayım devreyi. selametle ve iyi yıllar.
Triac ile gnd arasındaki dirençlerin değeri dogrumudur? Toleransı nedir?
Eğer o dirençlerin değeri normalden fazla ise entegre direnç üzerindeki gerilimi aşırı akım olarak algılar ve motoru durdurur.
O direnç değerini düşürerek deneyebilirmisiniz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

venom

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 11:23:50Triac ile gnd arasındaki dirençlerin değeri dogrumudur? Toleransı nedir?
Eğer o dirençlerin değeri normalden fazla ise entegre direnç üzerindeki gerilimi aşırı akım olarak algılar ve motoru durdurur.
[/quot
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 11:23:50Triac ile gnd arasındaki dirençlerin değeri dogrumudur? Toleransı nedir?

hocam metal film direnç buralarda pek bulunmaz, direnç değerlerimiz hepsi birebir, ama ! 0,1 /5w olması gereken dirençler, 0,15/5 w
tek farkımız bunlar, triakı 3 defa değiştirdim, bir de girişteki 230 v kutupsuz kondansatörün boyutu çok küçük, 0,1K /250MK T yazıyor, sanırım doğru  ::) birkaç farkımız bunlar, değiştirmem gerekenler var ise eğer deneyebilirim, teşekkürler hocam.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 01 Ocak 2019, 12:03:39

hocam metal film direnç buralarda pek bulunmaz, direnç değerlerimiz hepsi birebir, ama ! 0,1 /5w olması gereken dirençler, 0,15/5 w
tek farkımız bunlar, triakı 3 defa değiştirdim, bir de girişteki 230 v kutupsuz kondansatörün boyutu çok küçük, 0,1K /250MK T yazıyor, sanırım doğru  ::) birkaç farkımız bunlar, değiştirmem gerekenler var ise eğer deneyebilirim, teşekkürler hocam.
Ölçtüğün gerilimi boşta ölçütünse yanlış...   :)
Motor takılı olmalı

venom

çok yakın  değerler verirken birkaç fişe takmada bir kere yüklenip  duruşa geçti diye motorda denememiştim :)  yani o zaman belki devre çalışıyordur.  ::)  yeni plakette 198 v tan başlayıp 130 a kadar geldi ve kaldı,,  ben bi deneyeyim geleyim :)

venom

@Adnancoskun hocam denedim, voltaj yok, ölçmeyi denerken gelen koku sonrası fişi çıkarttım. 6,8 k güzelce ısınmış :(

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 01 Ocak 2019, 16:46:53@Adnancoskun hocam denedim, voltaj yok, ölçmeyi denerken gelen koku sonrası fişi çıkarttım. 6,8 k güzelce ısınmış :(
6k8'in ısınması normal
6k8 den sonra 270R sağlam mı?
6k8 den sonraki kondansatörün iki ucu arasında kaç volt DC var?
Bu arada 0.1R ile 0,15 R arasındaki fark çok. Zaten motor akımını o direnç üzerinde düşen gerilimden algılıyor...

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 17:16:396k8'in ısınması normal
6k8 den sonra 270R sağlam mı?
6k8 den sonraki kondansatörün iki ucu arasında kaç volt DC var?
Bu arada 0.1R ile 0,15 R arasındaki fark çok. Zaten motor akımını o direnç üzerinde düşen gerilimden algılıyor...

hocam 6,8 k dan sonraki kondansatörün ayağında 3,9 v var. 270R sağlammış ama ayağının biri boştaymış, :( bir tek onu atlamışım,, fotoda sol önde ayakta olan bacak :( 
bugün atladım bisiklete parçacılara gittim. 7 parçacıdan 2 si açık, onlarda da yok. 0,01 ohm var ama 0,1 yok. asıl malzemelerin olduğu parçacılar kapalı. yarın tekrar çıkıp bakayım. bacağı lehimleyince sanki pot 5v  kadar tepki verdi. 125 ile 130 arası değer değişiyor.

Adnancoskun

Motor takılı değilken ölçüm yapmak doğru olmaz ki,,, yani yük bağlı olmalı..
6k8 den sonra 3.5 volt çok düşük sayılır, orada 8-12 volt arası olması lazım.
0.15 ohm' 3 tane paralel bağlarsan yaklaşık o değeri elde edersin

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 22:29:24Motor takılı değilken ölçüm yapmak doğru olmaz ki,,, yani yük bağlı olmalı..
6k8 den sonra 3.5 volt çok düşük sayılır, orada 8-12 volt arası olması lazım.
0.15 ohm' 3 tane paralel bağlarsan yaklaşık o değeri elde edersin

hocam doğru mu anladım. 0,1 ohm bulamazsam, her bir 0,1 ohm için 3 er tane 0,15 ohm paralel bağlayabilirim?? gece vakti üğraşmayayım. nasipse sabah erken kalkıp, motor ile deneyip, ölçümümü yapıp, dirençleri bulmaya tekrar çıkayım, :)

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 01 Ocak 2019, 22:54:44hocam doğru mu anladım. 0,1 ohm bulamazsam, her bir 0,1 ohm için 3 er tane 0,15 ohm paralel bağlayabilirim?? gece vakti üğraşmayayım. nasipse sabah erken kalkıp, motor ile deneyip, ölçümümü yapıp, dirençleri bulmaya tekrar çıkayım, :)

şimdi senin devrende 2 tane 0.1 ohm paralel değil mi?
Eşdeğer direnç 0.05 Ohm eder

3 tane 0.15 ohm paralel bağlarsan Re=0.15:3=0.05 Ohm eder

Yani 2 tane 0.1 ohm yerine 3 tane 0.15 ohm veya 4 tane 0.20 ohm  bağlayabilirsin.

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 01 Ocak 2019, 23:04:32şimdi senin devrende 2 tane 0.1 ohm paralel değil mi?
Eşdeğer direnç 0.05 Ohm eder

3 tane 0.15 ohm paralel bağlarsan Re=0.15:3=0.05 Ohm eder

Yani 2 tane 0.1 ohm yerine 3 tane 0.15 ohm veya 4 tane 0.20 ohm  bağlayabilirsin.

tabi ya :) ben o iki tanenin paralel olduğunu atlamışım :) bize lazım olan 0,05ohm.. vardır benim öyle ekleyip ayarladığım dirençler :) çok teşekkür ederim hocam. :)

venom

hocam, direnci aldım geldim ve taktım, 6,8 k belli belirsiz ısındı, ama yine çalışmadı :( kodansatörün ayağında 4,1 v var,

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Aralık 2018, 11:33:52Buda makineden soktugum çalışan devre. Çok sıkışık...
Tacho için ne kullandınız?

venom

benim conta yandı yanmak üzere :) yabancı kaynaklardaki videolarda triaka paralel bağlı mavi bir parça var, devre şeması bu kartla aynı. ama triaktaki parça bizde yok, kısa bir video,
https://www.youtube.com/watch?v=KJJzz7mmS3o

Kazasker

Varistor o. Kısa devre koruması için konulmuş gibi. Başka bir artisi yok çünkü semada öyle bir parca yok.

venom

eyvallah @Kazasker  hocam, bugün bir tane daha kart buldum geldim, biraz daha detaylı bir kart, modifiye etme şansımız var mıdır bu kartı, yani kademeli dirençlerin iptali ve yerine potansiyometre kullanılarak yapılan işlem. yapan ya satmaya çalışıyor ya da bilgi vermiyor, ışıktan görünmeyen 1085c. motorola marka, ilk kartı ziyan ettim, bunu da ziyan etmeyeyim,  bir de elinden geldiğince açıklama yapan bir arkadaşın yazısı var, onu da ekleyeyim,, uzun oldu gibi :)

(((((((((Bu bir eski bir çamaşır makinası ise eğer program kontaktöründen karta giden kablolar, sabit dirençlerden oluşan bir gerilim bölücü devresine girer. Bu gerilim bölücü devresendeki farklı değerlerdeki her direncin bir ucu kontaktör ile şasiye çekilince  sürücü entegresini polarmasını da değişir. Bu entegre triyakın tetikleme açısını değiştirdiği için böylece kontaktörün seçtiği direncin değerine bağlı olarak motorun devri de değişir.
Senin yapacağın şey;
Bu drinçleri tespit etmek. Bu dirençlerin birer uçları kontaktöre birer uçları da paralel şekilde entegrenin ayaklarına bağlıdır. Bu dirençlerin kontaktöre giden kablolarını kes, entegre tarafındaki uçlarına potansiyometrenin orta ucunu bağla. Potun diğer bir ucunu şasiye bir diğer ucunu da artı hatta bağla. Potu çevirdikçe entegrenin artı yada eksi polarma almasına bağlı olarak motor hız kontrolü yapabilirsin.)))))))))))

https://i.hizliresim.com/Rrkkoj.jpg

Kazasker

Devam.  :D  geçenki devreyi cozemedim. Buna da bir göz atayim. Tersten resim atarmisin bi

venom

resmin altındaki link alttan görünüş :)  resim açmamış tekrar atayım :) 
bu da bir başkasının bir başkasına yazdığı cevap,  mavi ekran verdim :) anlayamadım...

Yanlış hatırlamıyorsam kart üzerinde 2 adet tako, 2 adet motor, 1 adet besleme ve birkaç adet kontrol ucu mevcut. Bu kontrol uçları şu şekilde çalışır; Kartın üzerinde makinenin program şalterine giden uçlar bulunur. Bu uçlar yine kartın üzerinden giden bir besleme voltajını kontrol noktalarına kısa devre eder. Eğer dikkatlice bakacak olursan bazı soketlerin karşısında sıralı bir biçimde birbirinden farklı değerlerde dirençler vardır. Aslında bunlardan ziyade aşağıdaki linke tıklayarak TDA1085C entegresinin şemasını incele.

TDA1085C

Bu dosyada 8. sayfayı aç. Göreceksin ki 5 numaralı uç hız kontrol ucu, sana lazım olanda bu. Tek yapman gereken bu kontrol ucunun, karttaki hangi soketle kısa devre yapıldığında motorun devreye girdiğini bulmak. Bulduğun voltaj ucu ile 5 nolu bacak arasına 100 k pot koyarsan motoru istediğin devirde döndürebilirsin...

https://i.hizliresim.com/7aggq5.jpg

venom

eveet, bu saatte araştırmaya devam, ve bişeyler bulmuş olabilirim :)  şöyle bir paylaşım buldum,

F- Motora kontrol edilmiş gerilimi gönderir       (var)
N-karta giriş voltajı (220)                                    (var)
L1-karta giriş voltajı (220)                                   ( L olarak var)
R- Boş                                                                  ( W olarak var )
E1-+15 v giriş(60 devir)                                       (s1 olarak var)
E2-180 devir                                                         (s2 olarak var)
E3-(800)devir                                                        ( s3 olarak var)
L2-yüksek devir (1000)                                         ( s4 olarak var)
CO-kart +15 v cıkışı                                              (var)
TA-TA Tako jeneratörü (enkoder)                         (var)
motor bağlantıları =_yastık uçlarından bir tanesini kömür uçlarından biri ile koprüleyiniz .boşta kalan yastık ucunu F ye ,komür ucunu (L1) bağlarsanız
tako uçlarınıda devreye bağlayın (Ta-Ta)
(CO) uçundan alacagınız 15 voltu (E1-E2_E3 L1)girişlerinden birine verirseniz motorunuz çamaşır makinalarının standardında ki devirlerde dönecektir..

buna göre bağlantıyı yarın yapayım ben,,, :))) hadi iyi geceler :)

Kazasker

@venom  helal sana sonunda bağlamışsın. Tebrik ederim. Bizim devre calismadi her al. Kolay gelsin  ;)

venom

teşekkür ederim hocam, evet bağladım ve patladı gitti :)  diğer devrenin malzemeleri yedek  kullanırız artık :), bir an önce toparlamam lazım projeyi,

Cmbyyy

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 12 Aralık 2018, 14:01:51Böyle bir devre uygunmudur sizce
Bu devrede örneğin 470/2w yazıyor 470 k mı veya 470 r mi nasıl anlıcaz teşekkürler

venom

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 04 Ocak 2019, 21:37:27Bu devrede örneğin 470/2w yazıyor 470 k mı veya 470 r mi nasıl anlıcaz teşekkürler
rakam değerinin yanında k veya m ibaresi yoksa rakam ve ohm olarak söyleniyor hocam. 470 ohm gibi,

Kazasker

2 wat  değilde 820 gibi 1watlik direnç vardı.  Tas dirençler. 470 yazıyorsa ohm dur. K ibaresi genelde belirtilir.

papillion

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Mart 2018, 22:47:17Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
[attach type=thumb]8703[/attach]

pcb baskı

[attach type=thumb]8705[/attach]

yerleşim planı

[attach type=thumb]8707[/attach]

benim yaptığım bitmiş hali
[attach type=thumb]8709[/attach]

tüm dosyalar
[attach type=thumb]8712[/attach]

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .

Sayın Kazasker, sizin yaptığınızın aynısı yollardan geçerek ben de bir şerit testere tezgâh yaptım. Bir dimmer ile de çalıştırdım. Ayarladığım devirde sabit dönmediği gibi, kesme işlemi esnasında tork düşüyor, yavaşlıyor, durmaması için devri arttırmam gerekiyor. Bir elim dimmerde, bir elim kesmeye uğraştığım tahtada çok zorluk çekiyorum. Edindiğim motorun tako denilen kısmı sökülmüş olarak verildiğinden, internette anlatılan, tako olduğunda iş gören hazır devre kutusu alarak kullanabilmem de söz konusu değil. Bu durumda olumlu bir öneriniz olabilir mi? Teşekkürler ve selâmlar..

Kazasker

Alıntı yapılan: papillion - 08 Ocak 2019, 20:19:42Sayın Kazasker, sizin yaptığınızın aynısı yollardan geçerek ben de bir şerit testere tezgâh yaptım. Bir dimmer ile de çalıştırdım. Ayarladığım devirde sabit dönmediği gibi, kesme işlemi esnasında tork düşüyor, yavaşlıyor, durmaması için devri arttırmam gerekiyor. Bir elim dimmerde, bir elim kesmeye uğraştığım tahtada çok zorluk çekiyorum. Edindiğim motorun tako denilen kısmı sökülmüş olarak verildiğinden, internette anlatılan, tako olduğunda iş gören hazır devre kutusu alarak kullanabilmem de söz konusu değil. Bu durumda olumlu bir öneriniz olabilir mi? Teşekkürler ve selâmlar..
hayırlı olsun.  dimmerle o şekilde kesersen motoru yakarsın. en önemlisi çok tehlikeli bir davranış...
takoyu niye sökmüşler anlamadım. belki de arızalıdır.  bulunduğun yerde çamaşır makine servisi vardır yada tamircisi. onlar bir çırpıda takıverir. minik rulman gibi bir şey.  tako fırçası da derler. piyasa fiyatı 10-20 tl arası. pahalı derlerse bir hurdacıdan 30 tlye motor bile bulabilirsin.
 not.  kopmle sökülmüş mü yoksa kablosu mu kesilmiş ?

venom

merhaba arkadaşlar yine ben :(  ama tam işleri hallettim derken az önce dirençlerimizden biri güzel bir duman çıkardı. allahtan kartın fotoları vardı, oradan baktım, ama son bant sarı mı gümüş mü tam çıkaramadım, fotoda beyaz gibi görünüyor, sormak istediğim şey ise hız ayarı yaptığım potun ayarı yüksekti ve direk fişe taktım, bu potu ilk çalıştırırken kısmam mı gerekiyor, başlangıçta min. sonradan mı arttırmam gerekiyor, ona göre önlem alayım diyorum, şimdiden teşekkürler :) co pininin önündeki direnç, ben 10,3 Mohm hesapladım, doğru mudur ??

Kazasker

Alıntı yapılan: venom - 16 Ocak 2019, 13:56:06merhaba arkadaşlar yine ben :(  ama tam işleri hallettim derken az önce dirençlerimizden biri güzel bir duman çıkardı. allahtan kartın fotoları vardı, oradan baktım, ama son bant sarı mı gümüş mü tam çıkaramadım, fotoda beyaz gibi görünüyor, sormak istediğim şey ise hız ayarı yaptığım potun ayarı yüksekti ve direk fişe taktım, bu potu ilk çalıştırırken kısmam mı gerekiyor, başlangıçta min. sonradan mı arttırmam gerekiyor, ona göre önlem alayım diyorum, şimdiden teşekkürler :) co pininin önündeki direnç, ben 10,3 Mohm hesapladım, doğru mudur ??

Farketmez. Bende ki sabit kalır testere de. Sadece malzemeye gore bazen hız değiştiririm .

venom

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Ocak 2019, 21:14:58Farketmez. Bende ki sabit kalır testere de. Sadece malzemeye gore bazen hız değiştiririm .
bir de aklıma takıldı. kullandığım s3 pinindeki direnci iptal etmedim. yani hem pot hem direnç var. yarın potu 470 k ile değiştirip kullandığım pindeki direnci iptal edeceğim.  malzemeyi bulabilirsem yedekli alayım ben