image

Ana içeriğe git
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (1954 Kez okunmuş)

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #30
Diğer kart değil de devreyi breadboard'a kuracağım sanırım. Olmadı dediğiniz gibi yaparız. 220V işi sakat gerçekten. Bu devreyi yapacaklara trafolu olanını yapmasını tavsiye ederim.

Yanıt #31
Benim anlamadığım devreyi kurarken neyi atlıyoruz . Bütün devre elemanlarını doğru şekilde yerleştirince çalışması gerekmezmi. Yoksa özel bi işlem falanmı var anlamadım gitti

Yanıt #32
gerçekten ilginç durum. ben de defalarca aynı devreyi kurdum. biri çalışmazken diğeri çalışıyordu.  halbuki birebir aynısı idi.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #33
Bütün Devreleri kurmadan bütün elemanların sağlamlık kontrolünü yaptınızmı. Acaba devre elemanlarının değerleri birbirini tutmadığı içinmi çalışmıyor.

Yanıt #34
TDA'yı nasıl test edebiliriz acaba?

Bence bir hata sebebiyle tda akımı otomatik kesiyor.

Yanıt #35
Bazı elemanların(dirençlerin) bacakları kalın, padleri ince... ondan olabilir mi acaba lehim sorunu filan...

Gerçi ölçü aletiyle bakınca gayet sorunsuz netlistler ama..

Yanıt #36
Bizi bu konuda aydınlatabilecek biri yokmu acaba

Yanıt #37
O entegrenin datasheet'ina bakınca, PCB'deki komponent yerleşiminin ve komponent toleranslarının çok kritik olduğu anlaşılıyor. O yüzden birden fazla yapınca, elektriksel olarak aynı olsa birisi çalışıyor birisi çalışmıyor.

Yüksek gerilim, yüksek akım, ama aynı zamanda mV seviyesinde çok hassas gerilimlerle çalışması gerekiyor. O yüzden, datasheet'teki PCB yapısının aynısını kurarak deneyim. Kullanılan komponentleri de düşük toleranslı, kaliteli malzeme olarak seçin.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #38
Böyle bir devre uygunmudur sizce

Yanıt #39
TAM OLARAK datasheet'teki PCB çizimini kullanın. Oradaki devreye yapacağınız ilavelerde kendi tarzınıza göre PCB'ye ekleme yapılabilir, ama temel devre aynen datasheet'teki PCB üzerinde olsun.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #40
Evet sanırım ondan. Benim kondansatörlerin voltları farklı. Gerçi farketmez ama ne bileyim işte.. 35V yerine 50V kullandım. uF'ı aynı..

Yanıt #41
Devreyip pcb bastırıp ben de yaptım. jpcb üzerinden. Fakat bir türlü çalıştıramadım. Motor bağlantı çıkışında sürekli 220 volt var. TDA'nın giriş voltajını 8 ve 9 nolu pinlerden üzerinde ölçtüğümde 3V var. Motor, kömür tako doğru...

Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Potansları oynayınca çıkışta 220V'un azalması gerekli değil mi?
Line1 230vac, ic2 230vac pin3'e girerken ve ortak bir
zemin olarak ic tda1085c'nin pin2'sine giriyor. Bu devre, tehlikeli ya da nötr bir hattın ortak zemin olarak bağlanması nedeniyle tehlikelidir.
Sadece triyak patlayacak, aynı zamanda tehlikedesin. Lütfen devreyi gözden geçirin.

Yanıt #42
Line1 230vac, ic2 230vac pin3'e girerken ve ortak bir
zemin olarak ic tda1085c'nin pin2'sine giriyor. Bu devre, tehlikeli ya da nötr bir hattın ortak zemin olarak bağlanması nedeniyle tehlikelidir.
Sadece triyak patlayacak, aynı zamanda tehlikedesin. Lütfen devreyi gözden geçirin.

Yanıt #43
Düşük tölerans  sadece dirençlerdemi var. Yoksa  bu devre için soruyorum. Kondansatör , potansiyometre, diyot ,triyak vs bunlarında düşük tölerans lı olanlarıda varmı . Birde  karaköyden bu kalitede malzeme tedarik edebileceğimiz bir malzemeci tavsiye edebilirmisiniz

Yanıt #44
Böyle bir devre uygunmudur sizce
bu devre aktif çalışıyor. eğer çizebilrseniz daha iyi. ama mevcut paylaşılan pcb de güzel. tabi çalışırsa :) . epeydir sorunsuz kullanıyorum.

en iyi çözüm taydin abinin dediği gibi yeni bir pcb çizmek. kalın yollar ile yeniden. 
farklı şemalar var.  hangisi uygunsa.
yukardaki resmdeki pcbnin şeması 2 numaralı olandır.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE