Ana içeriğe git
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (6836 Kez okunmuş)

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #90
teşekkür ederim hocam, evet bağladım ve patladı gitti :)  diğer devrenin malzemeleri yedek  kullanırız artık :), bir an önce toparlamam lazım projeyi,

Yanıt #93
Bu devrede örneğin 470/2w yazıyor 470 k mı veya 470 r mi nasıl anlıcaz teşekkürler
rakam değerinin yanında k veya m ibaresi yoksa rakam ve ohm olarak söyleniyor hocam. 470 ohm gibi,

Yanıt #94
2 wat  değilde 820 gibi 1watlik direnç vardı.  Tas dirençler. 470 yazıyorsa ohm dur. K ibaresi genelde belirtilir.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #95
Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
X

pcb baskı

X

yerleşim planı

X

benim yaptığım bitmiş hali
X

tüm dosyalar
X

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .

Sayın Kazasker, sizin yaptığınızın aynısı yollardan geçerek ben de bir şerit testere tezgâh yaptım. Bir dimmer ile de çalıştırdım. Ayarladığım devirde sabit dönmediği gibi, kesme işlemi esnasında tork düşüyor, yavaşlıyor, durmaması için devri arttırmam gerekiyor. Bir elim dimmerde, bir elim kesmeye uğraştığım tahtada çok zorluk çekiyorum. Edindiğim motorun tako denilen kısmı sökülmüş olarak verildiğinden, internette anlatılan, tako olduğunda iş gören hazır devre kutusu alarak kullanabilmem de söz konusu değil. Bu durumda olumlu bir öneriniz olabilir mi? Teşekkürler ve selâmlar..

Ynt: Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #96
Sayın Kazasker, sizin yaptığınızın aynısı yollardan geçerek ben de bir şerit testere tezgâh yaptım. Bir dimmer ile de çalıştırdım. Ayarladığım devirde sabit dönmediği gibi, kesme işlemi esnasında tork düşüyor, yavaşlıyor, durmaması için devri arttırmam gerekiyor. Bir elim dimmerde, bir elim kesmeye uğraştığım tahtada çok zorluk çekiyorum. Edindiğim motorun tako denilen kısmı sökülmüş olarak verildiğinden, internette anlatılan, tako olduğunda iş gören hazır devre kutusu alarak kullanabilmem de söz konusu değil. Bu durumda olumlu bir öneriniz olabilir mi? Teşekkürler ve selâmlar..
hayırlı olsun.  dimmerle o şekilde kesersen motoru yakarsın. en önemlisi çok tehlikeli bir davranış...
takoyu niye sökmüşler anlamadım. belki de arızalıdır.  bulunduğun yerde çamaşır makine servisi vardır yada tamircisi. onlar bir çırpıda takıverir. minik rulman gibi bir şey.  tako fırçası da derler. piyasa fiyatı 10-20 tl arası. pahalı derlerse bir hurdacıdan 30 tlye motor bile bulabilirsin.
 not.  kopmle sökülmüş mü yoksa kablosu mu kesilmiş ?
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #97
merhaba arkadaşlar yine ben :(  ama tam işleri hallettim derken az önce dirençlerimizden biri güzel bir duman çıkardı. allahtan kartın fotoları vardı, oradan baktım, ama son bant sarı mı gümüş mü tam çıkaramadım, fotoda beyaz gibi görünüyor, sormak istediğim şey ise hız ayarı yaptığım potun ayarı yüksekti ve direk fişe taktım, bu potu ilk çalıştırırken kısmam mı gerekiyor, başlangıçta min. sonradan mı arttırmam gerekiyor, ona göre önlem alayım diyorum, şimdiden teşekkürler :) co pininin önündeki direnç, ben 10,3 Mohm hesapladım, doğru mudur ??

Yanıt #98
merhaba arkadaşlar yine ben :(  ama tam işleri hallettim derken az önce dirençlerimizden biri güzel bir duman çıkardı. allahtan kartın fotoları vardı, oradan baktım, ama son bant sarı mı gümüş mü tam çıkaramadım, fotoda beyaz gibi görünüyor, sormak istediğim şey ise hız ayarı yaptığım potun ayarı yüksekti ve direk fişe taktım, bu potu ilk çalıştırırken kısmam mı gerekiyor, başlangıçta min. sonradan mı arttırmam gerekiyor, ona göre önlem alayım diyorum, şimdiden teşekkürler :) co pininin önündeki direnç, ben 10,3 Mohm hesapladım, doğru mudur ??

Farketmez. Bende ki sabit kalır testere de. Sadece malzemeye gore bazen hız değiştiririm .
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #99
Farketmez. Bende ki sabit kalır testere de. Sadece malzemeye gore bazen hız değiştiririm .
bir de aklıma takıldı. kullandığım s3 pinindeki direnci iptal etmedim. yani hem pot hem direnç var. yarın potu 470 k ile değiştirip kullandığım pindeki direnci iptal edeceğim.  malzemeyi bulabilirsem yedekli alayım ben🙃🙃

Yanıt #100
10Mohm + 300 k olarak aldım dirençleri, 500k potu da aldım. ama devre çalışmıyor >:(  >:( boşta  60v olarak çıkış veriyor, motorun sargıları da sağlam. 12 v ile çalıştırdım. ama devreyi bağlayınca tık yok, triak araştırdım, btb15   3 tane aldım, gece değiştirip deneyeyim, triaktan olabilir mi  🤔

Yanıt #101
çalışmıyor, çalışmıyor, çalışmıyor :(((((((((

Yanıt #102
Video'da çalıştığını görmüştüm, ne değişti?
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Yanıt #103
haklısınız ustam, aktif olarak kullanıyordum, son olarak  gördüğünüz beyaz ön tablayı yerine takmak için kullandım kartı, çünkü ilk taktığım demir tablanın eğri olduğunu farkettim, bu fırsatla tablayı zımparadan geriye doğru taşırarak alanımı da genişletmiştim, tamamen hazır derken fişi taktım ve co pininin önündeki yatay duran 10,3Mohm luk direnç yandı. birleştirme yaparak direnci taktım ve zar zor triyakı buldum onu da değiştirdim, ama şimdi tık yok, diğer hız modu uçlarını da deniyorum yine cevap yok. tek aklıma takılan ise yüksek devirde fişi çekip yine aynı yüksek devirde fişi tekrar taktığımda oldu.. başka bir neden bulamıyorum,, :( bu bıçağı ve aparattaki bıçağı makineyle açtım, sorunsuz çalışıyordu,,

https://i.hizliresim.com/4jP0kL.jpg
https://i.hizliresim.com/Ov0EZZ.jpg

Yanıt #104
haklısınız ustam, aktif olarak kullanıyordum, son olarak  gördüğünüz beyaz ön tablayı yerine takmak için kullandım kartı, çünkü ilk taktığım demir tablanın eğri olduğunu farkettim, bu fırsatla tablayı zımparadan geriye doğru taşırarak alanımı da genişletmiştim, tamamen hazır derken fişi taktım ve co pininin önündeki yatay duran 10,3Mohm luk direnç yandı. birleştirme yaparak direnci taktım ve zar zor triyakı buldum onu da değiştirdim, ama şimdi tık yok, diğer hız modu uçlarını da deniyorum yine cevap yok. tek aklıma takılan ise yüksek devirde fişi çekip yine aynı yüksek devirde fişi tekrar taktığımda oldu.. başka bir neden bulamıyorum,, :( bu bıçağı ve aparattaki bıçağı makineyle açtım, sorunsuz çalışıyordu,,

https://i.hizliresim.com/4jP0kL.jpg
https://i.hizliresim.com/Ov0EZZ.jpg
10.3M ohm olduğundan eminmisiniz?
Çünkü10Mohm çok büyük bir değer
Kolay kolay yanmaz...

Direncin bağlı olduğu componentler neler?
Yolları takip edip bakabilirmiyiz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.