Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Başlatan Kazasker, 16 Mart 2018, 22:47:17

venom

10Mohm + 300 k olarak aldım dirençleri, 500k potu da aldım. ama devre çalışmıyor >:(  >:( boşta  60v olarak çıkış veriyor, motorun sargıları da sağlam. 12 v ile çalıştırdım. ama devreyi bağlayınca tık yok, triak araştırdım, btb15   3 tane aldım, gece değiştirip deneyeyim, triaktan olabilir mi 

venom

çalışmıyor, çalışmıyor, çalışmıyor :(((((((((

taydin

Video'da çalıştığını görmüştüm, ne değişti?
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

venom

haklısınız ustam, aktif olarak kullanıyordum, son olarak  gördüğünüz beyaz ön tablayı yerine takmak için kullandım kartı, çünkü ilk taktığım demir tablanın eğri olduğunu farkettim, bu fırsatla tablayı zımparadan geriye doğru taşırarak alanımı da genişletmiştim, tamamen hazır derken fişi taktım ve co pininin önündeki yatay duran 10,3Mohm luk direnç yandı. birleştirme yaparak direnci taktım ve zar zor triyakı buldum onu da değiştirdim, ama şimdi tık yok, diğer hız modu uçlarını da deniyorum yine cevap yok. tek aklıma takılan ise yüksek devirde fişi çekip yine aynı yüksek devirde fişi tekrar taktığımda oldu.. başka bir neden bulamıyorum,, :( bu bıçağı ve aparattaki bıçağı makineyle açtım, sorunsuz çalışıyordu,,

https://i.hizliresim.com/4jP0kL.jpg
https://i.hizliresim.com/Ov0EZZ.jpg

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 18 Ocak 2019, 14:00:33haklısınız ustam, aktif olarak kullanıyordum, son olarak  gördüğünüz beyaz ön tablayı yerine takmak için kullandım kartı, çünkü ilk taktığım demir tablanın eğri olduğunu farkettim, bu fırsatla tablayı zımparadan geriye doğru taşırarak alanımı da genişletmiştim, tamamen hazır derken fişi taktım ve co pininin önündeki yatay duran 10,3Mohm luk direnç yandı. birleştirme yaparak direnci taktım ve zar zor triyakı buldum onu da değiştirdim, ama şimdi tık yok, diğer hız modu uçlarını da deniyorum yine cevap yok. tek aklıma takılan ise yüksek devirde fişi çekip yine aynı yüksek devirde fişi tekrar taktığımda oldu.. başka bir neden bulamıyorum,, :( bu bıçağı ve aparattaki bıçağı makineyle açtım, sorunsuz çalışıyordu,,

https://i.hizliresim.com/4jP0kL.jpg
https://i.hizliresim.com/Ov0EZZ.jpg
10.3M ohm olduğundan eminmisiniz?
Çünkü10Mohm çok büyük bir değer
Kolay kolay yanmaz...

Direncin bağlı olduğu componentler neler?
Yolları takip edip bakabilirmiyiz?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ocak 2019, 14:22:1410.3M ohm olduğundan eminmisiniz?
Çünkü10Mohm çok büyük bir değer
Kolay kolay yanmaz...

Direncin bağlı olduğu componentler neler?
Yolları takip edip bakabilirmiyiz?

üstad şu fotoya istinaden co pininin karşısındaki yatay direnç. fotodan öyle okudum, sizin de fikrinizi merak ettim :) 
https://i.hizliresim.com/Wq0b8E.jpg

venom

tda nın 6, pininden seri 180 ohm luk direnç ve devamında bu direnç ile co pinine çıkıyor, 180 ve bu direnç arasında 25v 47 mf lık kondansatörün + sına gidiyor.

venom

üstad yanlış oldu kusura bakma. 180 ohmun üstündeki atlama ile bu dirence gidiyor. 180 ohm un bir bacağına gidiyor.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: venom - 18 Ocak 2019, 14:43:55tda nın 6, pininden seri 180 ohm luk direnç ve devamında bu direnç ile co pinine çıkıyor, 180 ve bu direnç arasında 25v 47 mf lık kondansatörün + sına gidiyor.
dikkat ederseniz direnç üzerinde 5 tane renk kodu var. Dirençlerde genellikle başa yakın noktadan başlanır, ancak ben sizin yerinizde olsam, kart üzerinde aynı renk kodlarına sahip bir direnç arardım... bulabilirseniz doğrudan ölçebilirsiniz...
Eğer aynı renk kodlarına sahip direnç yoksa, başka bir 5 renkten oluşan direnç seçerdim ve direncin bir ayağını boşa alıp değerini ölçerdim. Büylece renklerin ne tarafından başlamam gerektiği konusunda yardımcı olur...
Böyle bir devrede 10 M ohm çok büyük bir değer...   :)

venom

aboo ;D  ;D  uatam beyaz renkle de başlayan direnç varmış.  renkleri tersten yazdım ve öyle de direnç değeri veriyor.. 950 ohm civarı çıkıyor. ilk bulup geldiğim kartta ,  co çevresinde 150 ohm ve 1 k gibi dirençler var

gokrtl

Alıntı yapılan: venom - 18 Ocak 2019, 19:03:51aboo ;D  ;D  uatam beyaz renkle de başlayan direnç varmış.  renkleri tersten yazdım ve öyle de direnç değeri veriyor.. 950 ohm civarı çıkıyor. ilk bulup geldiğim kartta ,  co çevresinde 150 ohm ve 1 k gibi dirençler var

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ocak 2019, 17:43:48dikkat ederseniz direnç üzerinde 5 tane renk kodu var. Dirençlerde genellikle başa yakın noktadan başlanır, ancak ben sizin yerinizde olsam, kart üzerinde aynı renk kodlarına sahip bir direnç arardım... bulabilirseniz doğrudan ölçebilirsiniz...
Eğer aynı renk kodlarına sahip direnç yoksa, başka bir 5 renkten oluşan direnç seçerdim ve direncin bir ayağını boşa alıp değerini ölçerdim. Büylece renklerin ne tarafından başlamam gerektiği konusunda yardımcı olur...
ustam şimdi fark ettim. tolerans bandında kahve var ama beyaz yok. yani tamamen tersten okumuşum

venom

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Ocak 2019, 17:43:48dikkat ederseniz direnç üzerinde 5 tane renk kodu var. Dirençlerde genellikle başa yakın noktadan başlanır, ancak ben sizin yerinizde olsam, kart üzerinde aynı renk kodlarına sahip bir direnç arardım... bulabilirseniz doğrudan ölçebilirsiniz...
eveeett; saat 01:50, ben yazana kadar 55 olur,, işten geldim, çayımı aldım başladım çalışmaya,, yine bol bantlı bir direni gözüme kestirdim ve yine birkaç Mohm okudum,, ama avometre ile bakınca 147k çıktı :) :) demem o ki, 950 ohm yerine 1K bağlayınca kart çalıştı :) :) hız ayarı için taktığım 500 k pot stabil çalışmadı, şimdi 1Mohm luk olanı geri takacağım,,  @Adnancoskun hocam ne kadar teşekkür etsem azdır,, uyandırmasanız yarın yine kart almaya gidecektim,, ama artık arabanın ön fren balatalarını alıp kısmetse pazar günü takabilirim :) sağolun varolun, saygı ve selamlar :)

Cmbyyy

Bu devreyi güçlükle temin ettim bir aynı  güçlüklede devre eleman larını dizdim motor belli bir hıza kadar stabil çalışıyor  biraz daha devir arttırayım deyince motor son devir dönmeye başlıyor  potu  minimuma alsamda etki etmiyor  neden olabilir acaba 

Kazasker

Hayırlı olsun. Trimpotlar ayarlandı mi. Ayrıca potun orta ve sağ bacağını kısa devre ettin mi ?
İlk önce trimpot girişi yanindaki trimpot u kurcala. Pot düşük devirde yani kisik olsun. O başlangıç devrini yavaş yavaş yükseltir. Sonra diğerlerini kurcala
Aldigin devre ticari bir devre sorun olmaması lazim.

Ayrıca sigortanın sağındaki diyot zener olmamalı yanılmıyorsam f serisi özellikli bir diyot. O etki edermi bilmem ama fazla dayanmaz orda...
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Cmbyyy

Alıntı yapılan: Kazasker - 28 Ocak 2019, 21:17:14Hayırlı olsun. Trimpotlar ayarlandı mi. Ayrıca potun orta ve sağ bacağını kısa devre ettin mi ?
İlk önce trimpot girişi yanindaki trimpot u kurcala. Pot düşük devirde yani kisik olsun. O başlangıç devrini yavaş yavaş yükseltir. Sonra diğerlerini kurcala
Aldigin devre ticari bir devre sorun olmaması lazim.

Ayrıca sigortanın sağındaki diyot zener olmamalı yanılmıyorsam f serisi özellikli bir diyot. O etki edermi bilmem ama fazla dayanmaz orda...
Teşekkür ederim . Pot un bütün ayakları devre üstünde farklı yollara bağlı o yüzden fazla kurcalak istemedim. Diyot  ise fr307 i 308 vermiş zener olan ise dediğiniz gibi zener değil nette baktığımda diyot görseli çıkıyor bunlardan kaynaklanırmı bilmiyorum zaten bu işi bu aşamalara getirmek benim için büyük başarı . Unutmadan trimpot ayarlarınıda yapmaya çalıştım değişen birşey yok birde motorun takosu yeterli verimlilikte çalışmıyor olabilirmi belli hıza çıkınca yeterli voltajı üretemeyip kontrolden çıkıyor olabilirmi . Konunun başında paylaşımınızdan yola çıkarak fikir yürütmeye çalışıyorum.

Kazasker

peki pot arızalı olabilir mi. trimpotları oynayınca pot olmasa bile tepki vermesi lazım.

Cmbyyy

İki tane 2.2 m pot birde 100k var hepsinde de  belli bir devirden sonra  ani ataklar yapıyor sonra son devir dönmeye başlıyor

Kazasker

Cmbyyy

denedim değişen birşey yok ama akşam potun yanındaki trimpotu ölçü aleti ile denedim 100 k olan trimpot 40 k  ya kadar değişkenlik gösteriyor   Devre üstünde olduğu içinmidir bilmiyorum fırsat bulunca söküp değiştirmeye çalışıcam inşaallah beni fazla uğraştırmaz

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 30 Ocak 2019, 05:45:11denedim değişen birşey yok ama akşam potun yanındaki trimpotu ölçü aleti ile denedim 100 k olan trimpot 40 k  ya kadar değişkenlik gösteriyor   Devre üstünde olduğu içinmidir bilmiyorum fırsat bulunca söküp değiştirmeye çalışıcam inşaallah beni fazla uğraştırmaz
evet devre üzerinde olduğu için pot düşük değer gösterir...
Normal şartlarda potlar da dahil hiçbir direnç değerini düşürerek bozulmaz...  bozulurken değeri hep yükselir....   :-)

Cmbyyy

Sorun motordaymış başka bir motorda kartı denedim şu an için bir sorun yok .Alakadar  olup yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim

Kazasker

cecey

Alıntı yapılan: Cmbyyy - 12 Aralık 2018, 14:01:51Böyle bir devre uygunmudur sizce

Merhaba, herkese kolay gelsin.
Konu ile ilgili çok bilgim yok, bu devrenin parça listesini nasıl çıkarabiliriz?  Ya da bilgili arkadaşlardan yardımcı olabilecek var mı?

Uraskuday

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Mart 2018, 22:47:17Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
[attach type=thumb]8703[/attach]

pcb baskı

[attach type=thumb]8705[/attach]

yerleşim planı

[attach type=thumb]8707[/attach]

benim yaptığım bitmiş hali
[attach type=thumb]8709[/attach]

tüm dosyalar
[attach type=thumb]8712[/attach]

uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .

Üstadım pcway sitesinden vermiş olduğun linkteki karttan sipariş verdim. Ancak bir sorum olcak cevaplarsan sevinirim. Bu kart üzerindeki devre elemanlarının listesi var mı elinde. Onlarıda sipariş vereceğim ancak liste yapın excel formatında gönderin dediler. Hangi devre elemanlarından sipariş vereceğim.Yardımcı olursan çok sevinirim.
bilgi paylaşıldıkça çoğalır ilkesine inanıyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Mart 2018, 22:47:17yerleşim planı

[attach type=thumb]8707[/attach]

Yerleşim planın da yazıyor hepsi...

Uraskuday

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Mart 2019, 19:15:45Yerleşim planın da yazıyor hepsi...

bu yerleşim planındaki devre elemanları ile benim sipariş vermiş olduğum pcbway sitesindeki kart aynı değil gibi geliyor bana.
benim sipariş ettiğim kart bu.fazla bilgiye sahip olmadığım için sordum. İlginize teşekkür ederim.

Uraskuday

elektronik devre satan bir yere gitsem sanırım elimdeki kartın resimlerinden hangi parçaları vereceğini bilir diye düşünüyorum ama bazen anlamıyorlar. direnç.net sitesine mail attım bu kart üzerindeki devre elemanlarını bulabilir miyim sizde mevcut mu dedim? sitemizde vardır ben bu devre elemanlarını bilemiyorum diye cevap geldi ki bu adamlar devre tasarlayıp malzemelerini de satan kişiler. sanırım anlatmak istediğimi yeterince açıklaya bilmişimdir. cevaplarınız için teşekkürler.

gokrtl

Alıntı yapılan: Uraskuday - 08 Mart 2019, 00:50:36bu yerleşim planındaki devre elemanları ile benim sipariş vermiş olduğum pcbway sitesindeki kart aynı değil gibi geliyor bana.
benim sipariş ettiğim kart bu.fazla bilgiye sahip olmadığım için sordum. İlginize teşekkür ederim.
R= ohm  K= kilo ohm  M= mega ohm
Yanına adet yazmadıklarım 1'er adet ama fazlaca alabilirsin. Zaten tanesi 10 kuruş. Hem internetten alırsan 10 taneden aşağı vermezler zaten.
Diğermalzemeleri de fazla alabilirsin. Bozuk filan çıkmasına karşın yedekli olsun.

1/4 Watt Dirençler:
820k 2 adet
2.7k
2.2k 2 adet
68k
47k
150k 2 adet
1.2k 2 adet
220k
470k
120r
820r
1m

2 Watt Dirençler:
160k
51r
270r
470r

5 Watt Dirençler:
100r
0.1r 2 adet

Kondansatörleri aynı voltaj değerlerinde almaya çalış.
Yoksa yerine sığmayabilir.

Kondansatörler:
105j / 630v (1uF kutupsuz)
104j / 630v (100nF kutupsuz)
104j / 100v (100nF kutupsuz) 3 adet
820pF
Buradan aşağısı kutuplu ve 35v
1uF 3 adet
47uF
100uF 4 adet
1000uF

Trimpotlar:
100k 2 adet
50k

Entegre:
Tda1085c

Triyak:
Bta24-800v

Klemens:
2'li 3 adet
3'lü

Diyotlar:
Fr307
1N5359B
1N4742A

Sigorta:
F6A / 250v (250v 6 Amper)

Led:
Kırmızı 3v
Yeşil 3v

Uraskuday

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Mart 2019, 02:29:11R= ohm  K= kilo ohm  M= mega ohm
Yanına adet yazmadıklarım 1'er adet ama fazlaca alabilirsin. Zaten tanesi 10 kuruş. Hem internetten alırsan 10 taneden aşağı vermezler zaten.
Diğermalzemeleri de fazla alabilirsin. Bozuk filan çıkmasına karşın yedekli olsun.

1/4 Watt Dirençler:
820k 2 adet
2.7k
2.2k 2 adet
68k
47k
150k 2 adet
1.2k 2 adet
220k
470k
120r
820r
1m

2 Watt Dirençler:
160k
51r
270r
470r

5 Watt Dirençler:
100r
0.1r 2 adet

Kondansatörleri aynı voltaj değerlerinde almaya çalış.
Yoksa yerine sığmayabilir.

Kondansatörler:
105j / 630v (1uF kutupsuz)
104j / 630v (100nF kutupsuz)
104j / 100v (100nF kutupsuz) 3 adet
820pF
Buradan aşağısı kutuplu ve 35v
1uF 3 adet
47uF
100uF 4 adet
1000uF

Trimpotlar:
100k 2 adet
50k

Entegre:
Tda1085c

Triyak:
Bta24-800v

Klemens:
2'li 3 adet
3'lü

Diyotlar:
Fr307
1N5359B
1N4742A

Sigorta:
F6A / 250v (250v 6 Amper)

Led:
Kırmızı 3v
Yeşil 3v

Çok çok teşekkür ederim... vaktinizi ayırıp bilginizi paylaştınız. Elinize yüreğinize sağlık.

Cmbyyy

Alıntı yapılan: Uraskuday - 09 Mart 2019, 01:11:43Çok çok teşekkür ederim... vaktinizi ayırıp bilginizi paylaştınız. Elinize yüreğinize sağlık.
Potansiyometre 2.2m kullandım bilginiz olsun istedim  hız ayar aralığı benim için tatminkar kolay gelsin

venom

merhabalar arkadaşlar :) nasılsınız görüşmeyeli,, yine ben :)

hemen konuya gireyim, yaptığımız zımpara sayesinde 3-5 bıçak profili hazırladım, ama sistem sizlere ömür, aslında sistem değil, motor, takoz ara parça zamanla salgı yaptı, motorun içindeki raynellerden biri parçalandı, yerine pul yaptık taktık, artık rotor yerinden çıkmıyor, ama kestamit takozun bağlantısı salgılı olduğu için boşta dklarca çalışan motor, siteme bağlayınca küt küt vuruntu yapıp 1dk demeden  kendini kapatıyor, bugün hurdacıya tekrar gittim, artezyen sistemde kullanılan iki motorlu bir pompa gelmiş, üzerinde 2 tane  220 volt, 2800devir 1,5kw lık motor var, bu düzeneği takım mı satarsın tek motoru söker miyiz dedim, sök hemen dedi,, dedim duuurrr :) fiyat sordum 500 lira dedi,, :) kalsın şimdilik dedim,  bir de ;
eski simtel makinelerde kullanılan fırçasız, sargılı ama tacho olan bir motor gördüm, 70 lira olur dedi,, sorum şu,, bu motorun hız kontrolünü yapabilir miyiz, üzerinde tacho olması düşündürdü beni, motorun içinde rotora bağlı iki tane önlü arkalı pervane var, soğutma için,, üzerinde 2800 rpm yazıyor, modeli bu, alıp sabit mi çalıştıralım, sisteme direk bağlamadan, kayış- kasnak ile kullanayım diyorum..

https://i.hizliresim.com/DYabO3.jpg

venom

xen3tomcat

Kazasker hocam merhaba, ben PCBWAY sitesinde linkini verdiğiniz karttan 5 adet sipariş verdim, tam kare olan kart, tüm malzemeleri temin ettim ve iki adet kartı topladım ama ikisi de çalışmadı, motorun sağlam olduğundan eminim, pasif elemanların tamamını multimetre ile test ettim, motoru bağlayıp güç verince sadece ledlerden birisi yanıyor ama motorda hiç hareket yok, trimpotlarla da oynadım ama sonuç aynı, acaba sorun ne olabilir? Bu kartı çalıştırıp sonuç alabilen var mı acaba?

Kazasker

Alıntı yapılan: xen3tomcat - 04 Mayıs 2019, 23:41:45Kazasker hocam merhaba, ben PCBWAY sitesinde linkini verdiğiniz karttan 5 adet sipariş verdim, tam kare olan kart, tüm malzemeleri temin ettim ve iki adet kartı topladım ama ikisi de çalışmadı, motorun sağlam olduğundan eminim, pasif elemanların tamamını multimetre ile test ettim, motoru bağlayıp güç verince sadece ledlerden birisi yanıyor ama motorda hiç hareket yok, trimpotlarla da oynadım ama sonuç aynı, acaba sorun ne olabilir? Bu kartı çalıştırıp sonuç alabilen var mı acaba?
o karttan alan arkadaşlarda sorunsuz çalıştı. triyak ı ölçtün mü arızalı olabilir. ledin ikiside yanıyor olmalı. daha fazla detay bilmiyorum . ben eski kartı kullanıyorum çünkü.

Furkan KELEŞOĞLU

Çİft katlı pcb ise ve delik içi kaplama yok ise. dikkat et komponentleri altan üstten lehimlesin. ve lehimlerini kontrol etsin arkadaş. ayrıca devrenin bir resmini atsın karşılaştırma yapalım gözden kacan bir şey olabilir.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

xen3tomcat

1mF 630V kondansatör sığmadığı için alttan lehimledim, ayrıca 2 adet 0.1ohm direnç sığmadığı için üstüste lehimledim, triyak kartta BTA24 olarak belirtilmiş ama ben BT138 bulabildim yerine uyumlu diye biliyorum, acaba sorun bu olabilir mi?

Furkan KELEŞOĞLU

chip - on denen yer bir jumper sanırsam orayı boş bırakmışsınız.
direncleri üst üste lehimlemişsiniz tamam fakat onlar birbirine paralel mi bağlı ? değil ise bu yüzdende olabilir cünkü paralel bağlantıda
0.05 ohm olacaktır oranın değeri

Triyaka gelince bir şey diyemiyorum datasheeti acıp karşılaştırmak lazım. ona göre birşey söylenebilir.

ek olarka delik içi kaplama olduğu için bütün delikleri lehimle doldurmakta fayda var.

xen3tomcat

Chip On yazan yeri alttan kısadevre yaptım, yolları kontrol ettiğimde dirençlerin paralel olduğunu gördüm o sebeple üst üste bağladım,  ama bacak kalınlığı akım geçişini etkiler mi o noktada biraz şüpheliyim, sanırım son çare olarak BTA24 triyak bulup denemem gerekecek, ilginiz için çok teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

Tamam alttan kısa devre etmişsin ama yukarıdada yol var. belki o yola ulaşmıyor . sen en iyisi tüm yolların entegrelerin ve pasif elamanların bacaklarından iletkenlik testi yap bence tyüm malzemeleri doğru dizip te bir sorunla karşılaşıyorsan iletkenlik sorunun vardır bir yerde hiç olmadı enerji verip voltaj ölmeyi dene.

serdark77

Merhaba ,kondansatörlerin voltaj değerlerini paylaşırmısınız ,kaç volt olduğu yazmayan kndansatörler var da

serdark77

Alıntı yapılan: Uraskuday - 08 Mart 2019, 00:50:36bu yerleşim planındaki devre elemanları ile benim sipariş vermiş olduğum pcbway sitesindeki kart aynı değil gibi geliyor bana.
Merhaba bu çizimlerin preteus veya eagle dosyaları var mı pcb firması bunları istiyor ankara da bir firmada yaptırcam da size zahmet paylaşır mısınız?

Cmbyyy

Ben montajı böyle yaptım çalıştı elektronik bilgim yok sadece malzemeleri doğru dizmeye çalıştım hepsi bu birde taş dirençleri ayrı ayrı montaj yaptım birde dirençleri metal film olanlardan kullanın bence bunu dikkate alın saygılar kolay gelsin bu. Devredeki triyak bt 138 çalışıyor sıkıntı yok. Birde 1 mf 630 volt demişsiniz pcb üzerinde 104 j 630 v yazıyor aynı kondansatör değerimi bilmiyorum   Epeyce dağınık bir cevap oldu okudukça ekledim kusura bakmayın

Yörük45

Merhaba Arkadaşlar İstanbul Acıbademde oturuyorum,elimde arçelik marka (5P 62 AW 360-01   220/230V.-50Hz -360/620 W  izo sınıf F dönüş yönü)çamaşır makinesi var torklu TDA 1085 entegreliPWM hız sürücü devre kartı yaptırmak istiyorum potasyummetreli olacak sağa ve sola dönmesi gerekiyor  yavaşta dönse hızlıda dönse güçlü olacak gücünden birşey kaymetmemesi gerekiyor bunu evde manuel et kıymamakinesine bağlıyacağım  elektronikten de hiç anlamıyorum anlayan Arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilirler mi?ayrıca bu devre kartını yaptırabileceğim yer varsa lütfen adres ve yazarlarsa çok sevinirim teşekkürler.

Yörük45

Kazasker

Aliexpress te devrenin 10 tanesi 15 dolar civarı . Alıp burda montajlarsın. Gayet güzel de calisiyor

Cmbyyy

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Haziran 2019, 11:38:58Aliexpress te devrenin 10 tanesi 15 dolar civarı . Alıp burda montajlarsın. Gayet güzel de calisiyor
İstersen Montaj yapıp ta gönderiyorlarmış  youtube da izlemiştim

Cmbyyy

https://youtu.be/o0Z37MP-zmI Bu videoda elektronik bir devre ile tako jeneratörü olmadan hız kontrolü yapıyor acaba aynı şeyi   Tda1085c entegreli devrede de kullanabilirmiyiz malum tako jeneratörü arıza verince en çokta mıknatıs kaynaklı oluyor bu sorun motor kontrolü olmuyor ,eğer bu devrede işe yararsa şahane olur. Bahsettiğim devre videonun sonuna doğru tako jeneratörü söküp yerine monte ediyor

seco_

merhaba, bu devrenin hangisi çalışıyor tam olarak bilgi mevcut mu ?