Ana içeriğe git
Konu: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli) (7680 Kez okunmuş)

Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)

Yanıt #105
10.3M ohm olduğundan eminmisiniz?
Çünkü10Mohm çok büyük bir değer
Kolay kolay yanmaz...

Direncin bağlı olduğu componentler neler?
Yolları takip edip bakabilirmiyiz?

üstad şu fotoya istinaden co pininin karşısındaki yatay direnç. fotodan öyle okudum, sizin de fikrinizi merak ettim :) 
https://i.hizliresim.com/Wq0b8E.jpg

Yanıt #106
tda nın 6, pininden seri 180 ohm luk direnç ve devamında bu direnç ile co pinine çıkıyor, 180 ve bu direnç arasında 25v 47 mf lık kondansatörün + sına gidiyor.

Yanıt #107
üstad yanlış oldu kusura bakma. 180 ohmun üstündeki atlama ile bu dirence gidiyor. 180 ohm un bir bacağına gidiyor.

Yanıt #108
tda nın 6, pininden seri 180 ohm luk direnç ve devamında bu direnç ile co pinine çıkıyor, 180 ve bu direnç arasında 25v 47 mf lık kondansatörün + sına gidiyor.
dikkat ederseniz direnç üzerinde 5 tane renk kodu var. Dirençlerde genellikle başa yakın noktadan başlanır, ancak ben sizin yerinizde olsam, kart üzerinde aynı renk kodlarına sahip bir direnç arardım... bulabilirseniz doğrudan ölçebilirsiniz...
Eğer aynı renk kodlarına sahip direnç yoksa, başka bir 5 renkten oluşan direnç seçerdim ve direncin bir ayağını boşa alıp değerini ölçerdim. Büylece renklerin ne tarafından başlamam gerektiği konusunda yardımcı olur...
Böyle bir devrede 10 M ohm çok büyük bir değer...   :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #109
aboo ;D  ;D  uatam beyaz renkle de başlayan direnç varmış.  renkleri tersten yazdım ve öyle de direnç değeri veriyor.. 950 ohm civarı çıkıyor. ilk bulup geldiğim kartta ,  co çevresinde 150 ohm ve 1 k gibi dirençler var😀 sanırım yanlış ölçtüğümü anladınız,, 😀😀 şuan işteyim 12 gibi evde olacağım kısmetse,, ilk işim o direnci değiştirmek olacak inşaallah,, ama dediğiniz testi de yapacağım. yine milyon milyar ohm okuduğum bir direnci kontrol edeceğim. ölçü aleti 2mohm a kadar gösteriyor😀😀 yardımınız için minnettarım,, saygı ve selamlar ustam.. 🙏

Yanıt #110
aboo ;D  ;D  uatam beyaz renkle de başlayan direnç varmış.  renkleri tersten yazdım ve öyle de direnç değeri veriyor.. 950 ohm civarı çıkıyor. ilk bulup geldiğim kartta ,  co çevresinde 150 ohm ve 1 k gibi dirençler var😀 sanırım yanlış ölçtüğümü anladınız,, 😀😀 şuan işteyim 12 gibi evde olacağım kısmetse,, ilk işim o direnci değiştirmek olacak inşaallah,, ama dediğiniz testi de yapacağım. yine milyon milyar ohm okuduğum bir direnci kontrol edeceğim. ölçü aleti 2mohm a kadar gösteriyor😀😀 yardımınız için minnettarım,, saygı ve selamlar ustam.. 🙏

Benim de 2 ohm direnci multimetremin yetmemesine rağmen 2G ohm ölçmüşlüğüm vardır :)) :))
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #111
o da iyiymiş ustam🙃🙃🙃 zamanında 1 ohm wattlı direnç için Elektronikçi ve tedarikçisi kafa yordu.  eleman getirdi avometreyi, ölçtü tamam dedi 🙃🙃

Yanıt #112
dikkat ederseniz direnç üzerinde 5 tane renk kodu var. Dirençlerde genellikle başa yakın noktadan başlanır, ancak ben sizin yerinizde olsam, kart üzerinde aynı renk kodlarına sahip bir direnç arardım... bulabilirseniz doğrudan ölçebilirsiniz...
Eğer aynı renk kodlarına sahip direnç yoksa, başka bir 5 renkten oluşan direnç seçerdim ve direncin bir ayağını boşa alıp değerini ölçerdim. Büylece renklerin ne tarafından başlamam gerektiği konusunda yardımcı olur...
ustam şimdi fark ettim. tolerans bandında kahve var ama beyaz yok. yani tamamen tersten okumuşum🙃🙃🙃

Yanıt #113
eveeett; saat 01:50, ben yazana kadar 55 olur,, işten geldim, çayımı aldım başladım çalışmaya,, yine bol bantlı bir direni gözüme kestirdim ve yine birkaç Mohm okudum,, ama avometre ile bakınca 147k çıktı :) :) demem o ki, 950 ohm yerine 1K bağlayınca kart çalıştı :) :) hız ayarı için taktığım 500 k pot stabil çalışmadı, şimdi 1Mohm luk olanı geri takacağım,,  @Adnancoskun hocam ne kadar teşekkür etsem azdır,, uyandırmasanız yarın yine kart almaya gidecektim,, ama artık arabanın ön fren balatalarını alıp kısmetse pazar günü takabilirim :) sağolun varolun, saygı ve selamlar :)

Yanıt #114
Bu devreyi güçlükle temin ettim bir aynı  güçlüklede devre eleman larını dizdim motor belli bir hıza kadar stabil çalışıyor  biraz daha devir arttırayım deyince motor son devir dönmeye başlıyor  potu  minimuma alsamda etki etmiyor  neden olabilir acaba 

Yanıt #115
Hayırlı olsun. Trimpotlar ayarlandı mi. Ayrıca potun orta ve sağ bacağını kısa devre ettin mi ?
İlk önce trimpot girişi yanindaki trimpot u kurcala. Pot düşük devirde yani kisik olsun. O başlangıç devrini yavaş yavaş yükseltir. Sonra diğerlerini kurcala
Aldigin devre ticari bir devre sorun olmaması lazim.

Ayrıca sigortanın sağındaki diyot zener olmamalı yanılmıyorsam f serisi özellikli bir diyot. O etki edermi bilmem ama fazla dayanmaz orda...
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #116
Hayırlı olsun. Trimpotlar ayarlandı mi. Ayrıca potun orta ve sağ bacağını kısa devre ettin mi ?
İlk önce trimpot girişi yanindaki trimpot u kurcala. Pot düşük devirde yani kisik olsun. O başlangıç devrini yavaş yavaş yükseltir. Sonra diğerlerini kurcala
Aldigin devre ticari bir devre sorun olmaması lazim.

Ayrıca sigortanın sağındaki diyot zener olmamalı yanılmıyorsam f serisi özellikli bir diyot. O etki edermi bilmem ama fazla dayanmaz orda...
Teşekkür ederim . Pot un bütün ayakları devre üstünde farklı yollara bağlı o yüzden fazla kurcalak istemedim. Diyot  ise fr307 i 308 vermiş zener olan ise dediğiniz gibi zener değil nette baktığımda diyot görseli çıkıyor bunlardan kaynaklanırmı bilmiyorum zaten bu işi bu aşamalara getirmek benim için büyük başarı . Unutmadan trimpot ayarlarınıda yapmaya çalıştım değişen birşey yok birde motorun takosu yeterli verimlilikte çalışmıyor olabilirmi belli hıza çıkınca yeterli voltajı üretemeyip kontrolden çıkıyor olabilirmi . Konunun başında paylaşımınızdan yola çıkarak fikir yürütmeye çalışıyorum.

Yanıt #117
peki pot arızalı olabilir mi. trimpotları oynayınca pot olmasa bile tepki vermesi lazım.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #118
İki tane 2.2 m pot birde 100k var hepsinde de  belli bir devirden sonra  ani ataklar yapıyor sonra son devir dönmeye başlıyor

Yanıt #119
Fazla entegre var mi elinde onu denedin mi @Cmbyyy
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE