Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü

Başlatan mobilman, 08 Mart 2018, 13:41:54

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 21 Mart 2018, 17:14:44işin rengi değişti. bu değerleri daha önce vereydin işin çabuklaşırdı. şimdi orjinal düğmelerle ayar yaptığında düğmelerin üzerindeki işik şiddeti değişiyor çekincem burda! eğer 2000ohmluk bir değer ham olarak herşeyden bağımsız ise sen bir güç kaynağı devresi alıp. bu devrenin üzerindeki trimpotu sökersin. arabadaki ayar düğmelerinden iki kablo bağlayıp trimpotun olduğu yere takarsın. dolasıyla pedlere 7 voltan 12volt arası voltaj vermiş olursun. çakmaklığa takılan pedlerden kullanabilirsin. çakmaklık girişini kesip bu devrenin çıkışına bağlıyacan. arabanın potları voltaj ayarı yapıcak. böylelikle pedi kontrol etmiş olacaksın. aslında burdaki sıkıntı bu gibi işleri arabanın yanında düğmelerin değerlerine bakarak fikir yürütmek lazım .
 kısacası  pedi kontrol etmek çok kolay bir güç kaynagı devresi onun ayar düğmesini arabanın düğmesine bağlamak.. ( ped çalışma voltajı 7voltan başlar, alt değerler kullanılması ve tepkisi etkisiz değerlerdi.)
https://www.robotistan.com/ayarlanabilir-3a-voltaj-regulator-karti-lm2596-adj?lang=tr&h=77a8d28d&gclid=EAIaIQobChMI3abVkMb92QIVAjwbCh0o6gK_EAkYBSABEgKRvvD_BwE

Düğmenin kademesini değiştirdiğinde kaç ohm bilgi verildiğini ilk sayfada yazmıştım esasında aynı zamanda voltaj  İbirlikte direnç bilgisi geliyor. İlave olarak sigorta panelinden koltuk altında orjinalde kullanılacak modül için boşta duran 12v var. Yani hem hazır 12v var hemde direnç ölçtüğüm soketten gelen 12v la direnç geliyor yine ilk sayfada resmî var Macarca yazılar olan.. gelen ohm bilgileri bu devreye uygun mu bu önemli aynı zamanda düğmenin içindeki dirençlere bir zararı olur mu? Yoksa uygun maliyet. Ben 200-300tl gözden çıkardım açıkcası bu devre için. Maksat mümkün olduğunca stabil çalışan yanmayan patlamayan bir yapı oluşturmak ayni zaman da koltuk ısısınıda kontrol etmesini beklerim  niye derseniz 3 kademe misal koltuk pedinin sıcaklığı 35 derece ise bu sıcaklığa ulaştığında devrenin durmasını 32 derece düştüğünde yeniden çalışmasını sağlamalı ki devreye ve pede olan yükün mümkün olduğunca engellesin.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 21 Mart 2018, 22:13:00Düğmenin kademesini değiştirdiğinde kaç ohm bilgi verildiğini ilk sayfada yazmıştım esasında aynı zamanda voltaj  İbirlikte direnç bilgisi geliyor. İlave olarak sigorta panelinden koltuk altında orjinalde kullanılacak modül için boşta duran 12v var. Yani hem hazır 12v var hemde direnç ölçtüğüm soketten gelen 12v la direnç geliyor yine ilk sayfada resmî var Macarca yazılar olan.. gelen ohm bilgileri bu devreye uygun mu bu önemli aynı zamanda düğmenin içindeki dirençlere bir zararı olur mu? Yoksa uygun maliyet. Ben 200-300tl gözden çıkardım açıkcası bu devre için. Maksat mümkün olduğunca stabil çalışan yanmayan patlamayan bir yapı oluşturmak ayni zaman da koltuk ısısınıda kontrol etmesini beklerim  niye derseniz 3 kademe misal koltuk pedinin sıcaklığı 35 derece ise bu sıcaklığa ulaştığında devrenin durmasını 32 derece düştüğünde yeniden çalışmasını sağlamalı ki devreye ve pede olan yükün mümkün olduğunca engellesin.

Düğmenin kademesi 2000ohm onda sıkıntı yok. şemaya göre düğmenin elektriğinin bir ucu artıya bağlanmış ,yanı ayar yapan düğmeyi bu yüzden harici kullanamıyoruz gibi geliyor. bi şekilde harici kullanırız ama işte arabada ölçmek lazım senaryoyu görmelii.
kısacası ben hiç uğraşman, direk o düğmelerin  sadece açma kapama özelliğini kullanarak pedi aktıf ettiririm. böylelikle düğmeler süs olmaz.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 21 Mart 2018, 22:13:00Düğmenin kademesini değiştirdiğinde kaç ohm bilgi verildiğini ilk sayfada yazmıştım esasında aynı zamanda voltaj  İbirlikte direnç bilgisi geliyor. İlave olarak sigorta panelinden koltuk altında orjinalde kullanılacak modül için boşta duran 12v var. Yani hem hazır 12v var hemde direnç ölçtüğüm soketten gelen 12v la direnç geliyor yine ilk sayfada resmî var Macarca yazılar olan.. gelen ohm bilgileri bu devreye uygun mu bu önemli aynı zamanda düğmenin içindeki dirençlere bir zararı olur mu? Yoksa uygun maliyet. Ben 200-300tl gözden çıkardım açıkcası bu devre için. Maksat mümkün olduğunca stabil çalışan yanmayan patlamayan bir yapı oluşturmak ayni zaman da koltuk ısısınıda kontrol etmesini beklerim  niye derseniz 3 kademe misal koltuk pedinin sıcaklığı 35 derece ise bu sıcaklığa ulaştığında devrenin durmasını 32 derece düştüğünde yeniden çalışmasını sağlamalı ki devreye ve pede olan yükün mümkün olduğunca engellesin.

Bu devre senin düğme için uygun değil. Fikir güzel ama sorun var.
Potun bir ucu tesisattan koltuğun altına kadar geliyor. Bu regülatöre bağlamak için potun diğer ucu da lazım. Düğme içinde potun diğer ucu gnd olarak bağlanmış. Soketten bu uç ayrılırsa sorun olur.
Işık çalışmaz , led yanmaz , kablo çekmek gerekir.
Voltaj ayar potu gnd ye bağlı olan modeller de var ama onlarda da orantı farklı. Omaj azalınca voltaj da azalıyor. Yani 5 kademe en düşük , 1 kademe en yüksek ısı demek.
Bu sorun çözülürse (smps) ayarlı güç kaynağı pratik bir çözüm olur.
Termal koruma , kısa devre koruması , akü drumundan etkilenmeyen kademe voltajı , ...
Bu arada voltajı 0 a çekmenin bir espirisi yok. Çıkışı 6 - 12V arasında deşişse yeter:
12V ta 20W harcayan rezistans 6V ta 5W harcar. 1. kademe 1/4 güç verir. Makul bir değer.

Soket aldıysan verdiğim ilk şemayı denemeni isterim. 15 liralık bir deneme olur.
Alacağın ped in yanında bir de sensör olmadıkça sıcaklık kontrolü isteme.
Bu isteğinin çözümü var , pedin direnci izlenerek sıcaklığı tespit edilir , potun değeri izlenerek set değeri belirlenir , transfer fonksyonu hazırlanıp hızlı ve gelişmiş işlemci kullanılarak program yazılır.
Bu işi yapacak olan kişi ayırdığınız bütçeye iş yapmaz.  :(

Furkan41 in fikriyle yapılacak bir kart ise 50 - 100 lira bandında yapılabilir.
 benim çizimimden farkı doğrusal olmayan senin omaj değerlerini istediğin oranda (önceden belirlenmiş oranda) kademelendirmek mümkün. 4V , 6V , 8V , 10V , 12V gibi
Sen yaparsan 20 - 30 lira , ben yapamam. Yalnızca yardımcı olabilirim.

Kolay gelsin.

mobilman

Merhaba, sistem 5. kademede en yüksek 1. kademe en düşük ısıda çalışıyor. Tek kapılı spor araç versiyonunda en azından böyle
ilave olarak düğme üzerinden iki kablo koltuk altına gidiyor(dün 15:49 da paylaşmıştım). Gönderdiğim şemada sarı-siyah ve mavi siyah olarak . Harici olarak sigorta panelinden 12v geliyor.(yani yapılacak kartı voltajını bu gelenden kullanabiliriz.
Elektronik işi yapan bir yer ile konuştum çin'den ped'in gelmesini bekliyorum. 200tl gibi bir fiyata devreyi tasarlayacak aynı zamanda ped'in ısısınıda kontrol edecek.

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 22 Mart 2018, 09:41:10Düğmenin kademesi 2000ohm onda sıkıntı yok. şemaya göre düğmenin elektriğinin bir ucu artıya bağlanmış ,yanı ayar yapan düğmeyi bu yüzden harici kullanamıyoruz gibi geliyor. bi şekilde harici kullanırız ama işte arabada ölçmek lazım senaryoyu görmelii.
kısacası ben hiç uğraşman, direk o düğmelerin  sadece açma kapama özelliğini kullanarak pedi aktıf ettiririm. böylelikle düğmeler süs olmaz.

Ben düğmenin kademelerinide kullanmak istiyorum. İki alternatif sunuldu. Birincisi kontrol sistemi olacak pedin ısısını kontrol edecek örnegin 1. Kademede 5v yolladığında pedin sıcaklığı 20 derece geldiğinde ısı sensörü 20 derece bilgisini okuyup sistemin durmasını sağlayacak 19 dereceye düştüğünde tekrardan dçalışma bilgisi verecek. İkinci yöntem ise  sürekli olarak 5v verecek sıcaklık sensörü sadece düğme in 5. Seviyeye aldığında  maksimum belirlenen sıcaklık seviyesinde Sistemi devreden çıkaracak. Böylelikle maliyet azalacak

asma

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 10:57:56Kısa bir cevap yazayım sonra devam ederiz.
Omaja göre referans belirlenecek ve 3. kademede 9V çıkış verecek modüle kumanda edebilecez.
Sensör olması durumunda aynı kademe; soğukta 10V , ılıklığı hissettiğinizde 9V ve ısı arttığında 8V olacak şekilde kendiliğinden değişecek.
Sensör yoksa arabanın içi ısındıkça minder de ısınacak.
.........
Kolay gelsin.

Konuyu takip ediyorum sizi , yapmak istediğinizi , aracın eksik ve mevcut donanımını tam anlamıyla olmasa da anladığımı düşünüyorum.
Sensör lü yapıda sıcaklık kontrolü yapılır. Kademelerin karşılığı kadar sıcaklıkta tutmaya çalışılır.
Sensör yoksa iki yol vardır:
Basit voltaj/güç kademesi ile açığa çıkacak ısı kademelendirilir. (en basit ve ucuz yöntem)
Sensör olarak ısıtıcı eleman ölçülür. Akım verilir ısıtılır , akım kesilir ölçülür. Kendi ısısı değiştikçe direnci de değişecektir. (ped alınıp çalıştırılarak test edilir , bir algoritma çıkartmak için tablo oluşturulur) Bu yöntemle de dolaylı yoldan sıcaklık kontrolü yapılır. (karışık ve biraz pahalı yöntem)

Sorun sensörde başlayıp bitiyor.
Yaptıracağınız devre:
Sıcaklık kontrolü mü yapılacak? Sensör olacak mı? Kaç paraya olacak?
Isı kademesi mi olacak?
5. kademede termostat a kadar ısıtma fikrini anladım ama i3uz zaten bunu önermiş , benim çizdiğim devre de 5. kademede full çalışıyor.

;)  Gerisinini ne sensör ne ben söyliyeyim.

Kolay gelsin.

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 25 Mart 2018, 05:33:20Konuyu takip ediyorum sizi , yapmak istediğinizi , aracın eksik ve mevcut donanımını tam anlamıyla olmasa da anladığımı düşünüyorum.
Sensör lü yapıda sıcaklık kontrolü yapılır. Kademelerin karşılığı kadar sıcaklıkta tutmaya çalışılır.
Sensör yoksa iki yol vardır:
Basit voltaj/güç kademesi ile açığa çıkacak ısı kademelendirilir. (en basit ve ucuz yöntem)
Sensör olarak ısıtıcı eleman ölçülür. Akım verilir ısıtılır , akım kesilir ölçülür. Kendi ısısı değiştikçe direnci de değişecektir. (ped alınıp çalıştırılarak test edilir , bir algoritma çıkartmak için tablo oluşturulur) Bu yöntemle de dolaylı yoldan sıcaklık kontrolü yapılır. (karışık ve biraz pahalı yöntem)

Sorun sensörde başlayıp bitiyor.
Yaptıracağınız devre:
Sıcaklık kontrolü mü yapılacak? Sensör olacak mı? Kaç paraya olacak?
Isı kademesi mi olacak?
5. kademede termostat a kadar ısıtma fikrini anladım ama i3uz zaten bunu önermiş , benim çizdiğim devre de 5. kademede full çalışıyor.

;)  Gerisinini ne sensör ne ben söyliyeyim.

Kolay gelsin.

Devre şemasını pedlerin voltaj ve akım bilgilerini bilmeden yapmam zor anladığım pedler gelince voltaj regülatörlü bir adaptör de sipariş ettim böylelikle voltaj ve çektiği akımı bilgisini her verdiğim voltaj kademesinde görebileceğim. Aynı zaman da kızılötesi sıcaklık ölçer de siparişte ped e verilecek  voltajla ped in ne kadar ısındığını görebileceğim. Yapmış olduğun devre sıcaklık ölçmüyor sabit gerilim veriyor düğmeden gelen ohm bilgilerini yeni aldığım ölçü aleti ile ölçüp göreceğim. İnsallah doğru ölçümü yapabilirim. Yapmış olduğun devre fişe takınca çalışacak mı bilmiyorum. Ben elektronik anlamıyorum sadece ölçüm yapabilirim. Devrenin mantığını biraz anlatırmısın mesela bu devre 5 kademeli düğmeme zarar verir mi? Akım koruması var mı. Bir yerlere zarar vermemesi adına.. sorularına gelirsek evet sıcaklık ölçeçek bunun için devre olacak ve koltuk pedinden bu bilgiyi okuyacak. Isı kademesi ise her kademe için kontrollü olursa maliyet yükseliyor dediler. Sadece en yüksek sıcaklıkta devreden çıksa yeterli olue bence

mobilman

İnternette bakınca test programları gördüm senin devreyi burda çizip sonuç alabilir miyim sence Yada önereceğin var mı ? Sistemin en azından çalıştığını görmüş olurum

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 25 Mart 2018, 08:33:17Aynı zaman da kızılötesi sıcaklık ölçer de siparişte ped e verilecek  voltajla ped in ne kadar ısındığını görebileceğim.
Kızılötesi sıcaklık ölçer linkini paylaşırmısın.

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 25 Mart 2018, 08:33:17Yapmış olduğun devre sıcaklık ölçmüyor sabit gerilim veriyor düğmeden gelen ohm bilgilerini yeni aldığım ölçü aleti ile ölçüp göreceğim. İnsallah doğru ölçümü yapabilirim. Yapmış olduğun devre fişe takınca çalışacak mı bilmiyorum. Ben elektronik anlamıyorum sadece ölçüm yapabilirim. Devrenin mantığını biraz anlatırmısın mesela bu devre 5 kademeli düğmeme zarar verir mi? Akım koruması var mı. Bir yerlere zarar vermemesi adına..
Devreyi biraz daha düzenledim , açıklama ekledim. Normalde değerleri üzerine yazarım ve malzeme listesi yazmam ama bu seferlik böyle olsun.
Devre düğmeye zarar vermez , ped lere zarar vermez , tesisata zarar vermez.
İlk bağlantıda hatalı bağlantı olursa araç içi sigortalar koruma sağlar. Düğmeden gelen kontrol gerilimi için 15A , kontaktan gelen 20A sigorta var.
Boş koltukta açık unutulursa , çok ısınır. Ped üzerindeki termostat devreyi açar. O da bozuldu , ısındı ve teller birbirine değdi , kontrol devresinde 5A veya 7,5A sigorta olacak. Sigorta atar ve o bölüm çalışmaz.
Senaryoları fazla uzatmıyorum , kontak açık değilse çalışmıyor zaten.
Şemada (liste hariç) eksik , anlaşılmayan aklına takılan bir yer varsa tekrar bakarız.

Kolay gelsin.

mobilman

Yardımların için teşekkürler.  Dün direnç bilgilerini ölçtüm ve ilk sayfada paylaştığım 0-5 düğme kademelerindeki değerlerin farklı olduğunu gördüm.  işleri biraz daha karıştırdım sanırım.
Tasarlamış olduğun devreyi çizebileceğim bir program var. hatta 7805(7809 yoktu) ile bağlayarak sabit 5v okuyabildim.  Diğer tüm devre ekipmanları programda mevcut. Yani işimi görecek gibi. Nerde ne akım veya voltaj geçiyor anlıyabiliyorsun. Malzemeler fiyatlı değil ama canlı olarak ekranda değer okumak güzel olacak. Bir arkadaşım saolsun board verecek(Çalıştığını canlı görünce malmeze siparişini vereceğim). çin'den 20cm lik erkek kablolar söyledim birleştirmek anlamında.. esasında herseyleri temin ediyorum sadece uygulama kalacak :)

Bir ilave ise sıcaklık takibini kulucka vs için kullanılan sıcaklık sensörlü devreler var 10tl civarında. Bunu ped'in bir yerine koyup set bilgisi verip o sıcaklığın üstüne çıktığında yaptığımız devrenin gücünü kesebiliriz diye düşünüyorum. Böylece yazın dahi ısıtma düğmesini açsak bile ısıtma çalışmamış olur.

asma

Merhaba

Devrenin son halini eklemek istedim:
Ayar düğmesinin direnç değerlerinin değişmesi ve düşük kademe voltajının daha yüksek değerlerden başlaması istenmişti.
%33 minumum kademe , %100 max. kademe olarak düzenlendi.
Sabit akım kaynağı yerine sabit gerilimle çalışan , gerilim bölücü devresi ve seviye kaydırıcı olarak ta tl431 ekledim.

Kolay gelsin.

mobilman

Uzun zaman oldu hala proje duruyor. Yapmadım. Elim varmadı bir türlü halbuki malzemeleri sipariş ettim ve geldi.

melik6060

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 03:42:36Merhaba
Biraz inceledim ve çok az bilgi olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle butondan bahsedelim.
İki buton var ve bunlar sürücü ve yolcu koltuğuna ait. Koltuk ve sırt olarak ayrı değil.
Butonun kademeleri aslında rakamlar , kademesi olmayan bir potasiyometre olarak çalışıyor.
0 kademesinde ısıtıcı kapalı , diğer durumlarda (1 ve 2 arasında) düğme üzerindeki led yanmaya devam ederken ısıtıcı çalışmaya devam edecek.
Düğme içindeki potansiyometreye seri bir direnç bağlı. 390 ohm ile 1,5k pot
Düğmenin 5 tane ucu var , bunlar:
1) gnd (şase)
2) ısıtıcı açma kapama kontrol voltajı (12V)
3) kumanda sinyalinin beslemesi
4) farlar yandığında düğme aydınlatma hattı. (içindeki lambayı parklarla birlikte yakıyor)
5) ısıtıcı gücünü kumanda edecek pot bağlantısı (bir ucu gnd ye bağlı)
Isıtıcı pedler: (tek koltuk için)
Sırt ve minder için kullanılan ısıtıcılar seri bağlı olacak ve 4 kablo 2 ye düşecek.
Tesisatta ısıtıcıdan hariç ped içinde veya yanında sensör (ısıyla direnci değişen eleman) olması gerekiyor.
Bu sensör olmadan yapacağınız kontrol devresi kör olacaktır. Geri. esleme olmadan yalnızca ısı fazlaysa kısar , az geliyorsa açarsınız. Sonra sıcaklık çok artacağı için yine kısarsınız. Uzun yolculukta can sıkıcı olur.
Sensör olmadan kontrol kartı dizayn etmek mümkün. pot değerine göre pwm sinyali oluşturup %15 ila %90 arasında pwm sinyalini mosfet ile ısıtıcı pedlere uygulayabilirsiniz.
Sensör varsa (bulabilirseniz) değerini grafik veya tabloyla bilmemiz gerekiyor. Yoksa dizayn eden kişi deneme yanılmayla uğraşır durur.
Sistemin kurulu olduğu bir örnek olmadan bu işi yapmak zor. Bilinenler çok az.  :(
Benim yazdıklarımdan eksik , yanlış olanlar varsa lütfen yazın. Doğruları da onaylarsanız iyi olur.

Sorularım:
Isıtıcıları bağladığınız yerde düğmeden gelen uçlar var mı? Kablo renklerinden , değişen dirençten bulabilirsiniz.
Düğmeden gelen iki uca ısıtıcıları bağlamadınız , farklı kabloya bağladınız değil mi?
Düğme ısıtıcı gücüne etki etmiyor. Peki 0 a aldığınızda , üzerindeki led söndüğünde kapanıyor mu?

Kolay gelsin.

aynı tuşlar ile bende koltuk ısıtma yapacağım fakat benım için 12345 kademeler tek mantık aç kapa şeklinde çalıssa yeter bu mantıkla soketteki baglantı şekli nasıl olmalı

asma

Merhaba
Konu üzerinden çok zaman geçti.
Sizde neler var, ilave olarak ne düşünüyorsunuz.
-Araç aynı mı, tesisat var mı?
-Ön konsoldaki düğmeden mi alacaksınız?
-Koltuğun altındaki modül ve ısıtıcı pedler mevcut mu?
 Yukarıdaki mesajlarda hazır ped alıp (çakmaklığı takılan türden) kontrol düğmesinden bir röle ilavesiyle açma kapama yapmayı önermiş arkadaş.
Siz de bu yolu mu deneyeceksiniz.
Butonu satın alıp oto elektrikçisine bağlatma yöntemi.
Biraz daha ayrıntı gerekiyor, doğru cevap için.
Kolay gelsin.

melik6060

Alıntı yapılan: asma - 29 Ekim 2020, 22:24:24Merhaba
Konu üzerinden çok zaman geçti.
Sizde neler var, ilave olarak ne düşünüyorsunuz.
-Araç aynı mı, tesisat var mı?
-Ön konsoldaki düğmeden mi alacaksınız?
-Koltuğun altındaki modül ve ısıtıcı pedler mevcut mu?
 Yukarıdaki mesajlarda hazır ped alıp (çakmaklığı takılan türden) kontrol düğmesinden bir röle ilavesiyle açma kapama yapmayı önermiş arkadaş.
Siz de bu yolu mu deneyeceksiniz.
Butonu satın alıp oto elektrikçisine bağlatma yöntemi.
Biraz daha ayrıntı gerekiyor, doğru cevap için.
Kolay gelsin.

merhaba,
nette satılan normal 4 adet ped aldım koltukların içinde hazır
4 pedi sağ sol + ve tek sase olarak çakmaklık kısmına kadar getirdim ve arkadasın kullandığı tuşlardan aldım
çakmaklıktan sase- kontak12v ve park uclarını tus takımına giris yaptım
pedlerin sasesınıde çakmaklık sasesıne verdım
pedlerin + sını da sag sol olarak ts takımlarına girdim mantık bu tuşlar ile tek kadama 12345 fark etmden aç kapa şeklinde oldu ama sistemde sigorta role yok tek konuma araçın orjınal çakmaklığındaki sigorta oluyor bu sekilde kullanmanın bir zararı olur mu

asma

Merhaba
Bu şekilde kullanabilirsiniz. Ancak iki eklentiyle, ileriye dönük sorunları engellemiş olursunuz.
Öncelikle çakmaklık sigortası yüksek olur. Siz her kumanda düğmesine kablolu sigorta yuvası ilave edebilirsiniz.
Kontaktan aldığınız 12V hattını 5A sigortadan geçirip bağlarsanız güvenli olur.
Kablolu sigorta yuvaları yuvarlak tip (cam sigorta için) 5-10 lira, bıçaklı tip (oto sigortaları için) 10-20lira civarında
Diğer durum ise ömürler alakalı. Açma kapama butonunu kontağı ne kadar güçlüdür bilemem. Bir süre kullandıktan sonra bozulabilir.
Yine her ikisine de birer röle ilave etmek bu sorunu çözer.
Sorun: tuş takımını kaça aldınız, röle ve soket kaç para. Değer mi? Siz karar vereceksiniz.
Eğer tuş takımı arkasında röle için yer yok ise o zaman tekrar tesisat işi var ki bu da bir sorun.

Bu kış koltuk ısıtma keyfiyle yüzünüz gülsün.
Baharda farklı projelerde görüşürüz.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın