Araç koltuk ısıtma sıcaklık kontrol modülü

Başlatan mobilman, 08 Mart 2018, 13:41:54

mobilman

Merhabalar,
Aracta orjinalde olan fakat türkiyede maalesef ki opsiyonda olmayan koltuk ısıtma ile iligli çalışmaya başladım.
Gerekli butonları aldım. tesisasat koltuk altına kadar geliyor.  Ped ve modül(tam olarak ne olduğunu anlamadım) ihtiyacım olacak.
Butonlar 5 kademeli ve her kademe iki ucu ölçtüğünüzde değişken ohm bilgileri veriyor.
0- 1944 ohm
1- 1855 ohm
2- 1730 ohm
3- 1480 ohm
4- 1206 ohm
5- 386 ohm

benim sırt ve yer pedlerim(ikisi ayrı) toplamda 4 uc çıkıyor ve 12v ile çalışıyorlar.  kademeleri değiştirsem dahi sürekli aynı ısı geliyor. Buna çözüm bulabilir miyiz. bunu aradaki sıcaklık kontrol modülü yapıyor. Gelen direnç bilgisine göre ped e gidecek voltajı ve akımı kısıyor sanırım. Yorum ve fikri olan var mı? teşekkürler.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 08 Mart 2018, 13:41:54Merhabalar,
Aracta orjinalde olan fakat türkiyede maalesef ki opsiyonda olmayan koltuk ısıtma ile iligli çalışmaya başladım.
Gerekli butonları aldım. tesisasat koltuk altına kadar geliyor.  Ped ve modül(tam olarak ne olduğunu anlamadım) ihtiyacım olacak.
Butonlar 5 kademeli ve her kademe iki ucu ölçtüğünüzde değişken ohm bilgileri veriyor.
0- 1944 ohm
1- 1855 ohm
2- 1730 ohm
3- 1480 ohm
4- 1206 ohm
5- 386 ohm

benim sırt ve yer pedlerim(ikisi ayrı) toplamda 4 uc çıkıyor ve 12v ile çalışıyorlar.  kademeleri değiştirsem dahi sürekli aynı ısı geliyor. Buna çözüm bulabilir miyiz. bunu aradaki sıcaklık kontrol modülü yapıyor. Gelen direnç bilgisine göre ped e gidecek voltajı ve akımı kısıyor sanırım. Yorum ve fikri olan var mı? teşekkürler.

belirtiğin omajlara göre herşey normal..omaj  küçültükce çekilen akım ve ısı artar.. ekipman dogru.. şimdi sen bunu çalıştıracak devreyimi  istiyorsun?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Ben pek birşey anlamadım 5 kademe varsa halledilir bu işlem  5 mosfet demek ama tam olarak ne yapıcak giriş bilgisi nereden geliyor koldan mı panelden mi ? hali hazırda sistem kurulu bunu süren modülümü eksik ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 08 Mart 2018, 16:32:50belirtiğin omajlara göre herşey normal..omaj  küçültükce çekilen akım ve ısı artar.. ekipman dogru.. şimdi sen bunu çalıştıracak devreyimi  istiyorsun?
Aynen normalde bunu yapan bir modül var yani düğme hangi kademede ise ona göre gerilimi ve akımı düşürüyor ve pedler verilen gerilim ve akıma göre çalışıyor.(ped in özelliğini tam bilmiyorum) modülün ne ismini nede markasını modelini bulamadım. Bunu nasıl yapabilirim

mobilman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Mart 2018, 17:22:03Ben pek birşey anlamadım 5 kademe varsa halledilir bu işlem  5 mosfet demek ama tam olarak ne yapıcak giriş bilgisi nereden geliyor koldan mı panelden mi ? hali hazırda sistem kurulu bunu süren modülümü eksik ?

switch(0-5 seviyeli reosta) var bu 5 kademeli 12v ile birlikle ohm bilgisi gönderiyor. Switch hangi kademeye alırsanız alın iki uç çıkışı var sabit 12v geliyor ve her kademeye göre ohm bilgisi değişiyor. Pedler ise gerilim ve akıma göre sıcaklığını yükselip alcaldığını öğrendim. Bu durumda benim Gelen ohm ve voltajı bir devre ile akım ve gerileme uydurmalıyım. esasında tam  Diagram var temprature controller diye düzenleyen bir sistem..  sonuçta çıkan 12v ve ohm bilgisini pedlere gerilim ve akım olarak girmek gerekir bu pedler bir koltuk için sırt ve alt olmak üzere toplam 4 ucu var. Controller modülünün çıkışı pedlere girecek. Modülün girişi ise switchden okuduğum 12v ve ohm bilgisinden oluşacak.

mobilman

Alıntı yapılan: mobilman - 08 Mart 2018, 23:30:15switch(0-5 seviyeli reosta) var bu 5 kademeli 12v ile birlikle ohm bilgisi gönderiyor. Switch hangi kademeye alırsanız alın iki uç çıkışı var sabit 12v geliyor ve her kademeye göre ohm bilgisi değişiyor. Pedler ise gerilim ve akıma göre sıcaklığını yükselip alcaldığını öğrendim. Bu durumda benim Gelen ohm ve voltajı bir devre ile akım ve gerileme uydurmalıyım. esasında tam  Diagram var temprature controller diye düzenleyen bir sistem..  sonuçta çıkan 12v ve ohm bilgisini pedlere gerilim ve akım olarak girmek gerekir bu pedler bir koltuk için sırt ve alt olmak üzere toplam 4 ucu var. Controller modülünün çıkışı pedlere girecek. Modülün girişi ise switchden okuduğum 12v ve ohm bilgisinden oluşacak.
Tesisat hazır sadece ped ve temp. Controller yok. Olmadığı için kademe ayarı çalışmayıp sabit ısıtıyor

asma

Merhaba
Biraz inceledim ve çok az bilgi olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle butondan bahsedelim.
İki buton var ve bunlar sürücü ve yolcu koltuğuna ait. Koltuk ve sırt olarak ayrı değil.
Butonun kademeleri aslında rakamlar , kademesi olmayan bir potasiyometre olarak çalışıyor.
0 kademesinde ısıtıcı kapalı , diğer durumlarda (1 ve 2 arasında) düğme üzerindeki led yanmaya devam ederken ısıtıcı çalışmaya devam edecek.
Düğme içindeki potansiyometreye seri bir direnç bağlı. 390 ohm ile 1,5k pot
Düğmenin 5 tane ucu var , bunlar:
1) gnd (şase)
2) ısıtıcı açma kapama kontrol voltajı (12V)
3) kumanda sinyalinin beslemesi
4) farlar yandığında düğme aydınlatma hattı. (içindeki lambayı parklarla birlikte yakıyor)
5) ısıtıcı gücünü kumanda edecek pot bağlantısı (bir ucu gnd ye bağlı)
Isıtıcı pedler: (tek koltuk için)
Sırt ve minder için kullanılan ısıtıcılar seri bağlı olacak ve 4 kablo 2 ye düşecek.
Tesisatta ısıtıcıdan hariç ped içinde veya yanında sensör (ısıyla direnci değişen eleman) olması gerekiyor.
Bu sensör olmadan yapacağınız kontrol devresi kör olacaktır. Geri. esleme olmadan yalnızca ısı fazlaysa kısar , az geliyorsa açarsınız. Sonra sıcaklık çok artacağı için yine kısarsınız. Uzun yolculukta can sıkıcı olur.
Sensör olmadan kontrol kartı dizayn etmek mümkün. pot değerine göre pwm sinyali oluşturup %15 ila %90 arasında pwm sinyalini mosfet ile ısıtıcı pedlere uygulayabilirsiniz.
Sensör varsa (bulabilirseniz) değerini grafik veya tabloyla bilmemiz gerekiyor. Yoksa dizayn eden kişi deneme yanılmayla uğraşır durur.
Sistemin kurulu olduğu bir örnek olmadan bu işi yapmak zor. Bilinenler çok az.  :(
Benim yazdıklarımdan eksik , yanlış olanlar varsa lütfen yazın. Doğruları da onaylarsanız iyi olur.

Sorularım:
Isıtıcıları bağladığınız yerde düğmeden gelen uçlar var mı? Kablo renklerinden , değişen dirençten bulabilirsiniz.
Düğmeden gelen iki uca ısıtıcıları bağlamadınız , farklı kabloya bağladınız değil mi?
Düğme ısıtıcı gücüne etki etmiyor. Peki 0 a aldığınızda , üzerindeki led söndüğünde kapanıyor mu?

Kolay gelsin.

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 03:42:36Merhaba
Biraz inceledim ve çok az bilgi olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle butondan bahsedelim.
İki buton var ve bunlar sürücü ve yolcu koltuğuna ait. Koltuk ve sırt olarak ayrı değil.
Butonun kademeleri aslında rakamlar , kademesi olmayan bir potasiyometre olarak çalışıyor.
0 kademesinde ısıtıcı kapalı , diğer durumlarda (1 ve 2 arasında) düğme üzerindeki led yanmaya devam ederken ısıtıcı çalışmaya devam edecek.
Düğme içindeki potansiyometreye seri bir direnç bağlı. 390 ohm ile 1,5k pot
Düğmenin 5 tane ucu var , bunlar:
1) gnd (şase)
2) ısıtıcı açma kapama kontrol voltajı (12V)
3) kumanda sinyalinin beslemesi
4) farlar yandığında düğme aydınlatma hattı. (içindeki lambayı parklarla birlikte yakıyor)
5) ısıtıcı gücünü kumanda edecek pot bağlantısı (bir ucu gnd ye bağlı)
Isıtıcı pedler: (tek koltuk için)
Sırt ve minder için kullanılan ısıtıcılar seri bağlı olacak ve 4 kablo 2 ye düşecek.
Tesisatta ısıtıcıdan hariç ped içinde veya yanında sensör (ısıyla direnci değişen eleman) olması gerekiyor.
Bu sensör olmadan yapacağınız kontrol devresi kör olacaktır. Geri. esleme olmadan yalnızca ısı fazlaysa kısar , az geliyorsa açarsınız. Sonra sıcaklık çok artacağı için yine kısarsınız. Uzun yolculukta can sıkıcı olur.
Sensör olmadan kontrol kartı dizayn etmek mümkün. pot değerine göre pwm sinyali oluşturup %15 ila %90 arasında pwm sinyalini mosfet ile ısıtıcı pedlere uygulayabilirsiniz.
Sensör varsa (bulabilirseniz) değerini grafik veya tabloyla bilmemiz gerekiyor. Yoksa dizayn eden kişi deneme yanılmayla uğraşır durur.
Sistemin kurulu olduğu bir örnek olmadan bu işi yapmak zor. Bilinenler çok az.  :(
Benim yazdıklarımdan eksik , yanlış olanlar varsa lütfen yazın. Doğruları da onaylarsanız iyi olur.

Sorularım:
Isıtıcıları bağladığınız yerde düğmeden gelen uçlar var mı? Kablo renklerinden , değişen dirençten bulabilirsiniz.
Düğmeden gelen iki uca ısıtıcıları bağlamadınız , farklı kabloya bağladınız değil mi?
Düğme ısıtıcı gücüne etki etmiyor. Peki 0 a aldığınızda , üzerindeki led söndüğünde kapanıyor mu?

Kolay gelsin.

Bir tesisat bu kadar net güzel anlatılır teşekkür ederim. kendi yazdıklarımdan utandım: :(
Sorularınıza cevaben:
Evet çizimde görünen black blue ve black yellow düğmeden koltuk altındaki soket girişine kadar geliyor ama soketin dışı kapalı ve girişlerden hangisi black blue yada yellow emin değilim. fakat  forumda birinin paylaştığı resimde koltuk altındaki uçlardan biri +12v ve düğme değiştikçe değişen ohm bilgisi okunuyor. Pedler olmadığı için takılı değil. Soket girişleri orjinal GM girişi ile standart ped girişleri biraz farklı.. ölçülen değerler aşağıda(bu koltuk altına gelen değerler)
0- 1944 ohm
1- 1855 ohm
2- 1730 ohm
3- 1480 ohm
4- 1206 ohm
5- 386 ohm

Henüz pedleri almadım. ama forumlarda direkt olarak çalıştığı ayar yapılamadığı söylendi. bu modül işini çözmeden almak istemedim. Ayrıca aliexpress de her aracı uygun set satıyorlar. bunda da aynen düğmeler dışında bir kontrol modülü var ve iki ped de ona bağlı.. (diagramını maalesef bulamadım)
aynen "0" aldığınızda düğmedeki ısıtma ışığı sönüyor yani devreden cıkıyor ve sönüyor olmalı(ölçü aleti ile henüz deneyemedim)

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 03:42:36Sırt ve minder için kullanılan ısıtıcılar seri bağlı olacak ve 4 kablo 2 ye düşecek.

Pedler voltaj ve akıma göre sıcaklıklarını düşürüp yükseltebiliyor.   Burda niye sıcaklığın sürekli artacağını söylediniz onu tam anlamadım.  Bu modül gelen voltajla ve ohm bilgisine göre pedler voltaj bilgisini ayarlayacak. Örneğin ped 12v calısıyor ise siz 3. kademe aldığınızda modul 9v gönderecek. (Burada ped'in çalışma yapısını bilmem gerekir.) Bir mercedes gurubunda ped orta seviye ısınması için 6v gönderdiğini yazmıştı. bu durumda benim koltuk altına gelen ohm bilgilerine göre ped e giren voltajı ayarlayabilmeliyim.

mobilman

Elimdeki resimler paylaşıyım..
düğmelerin girdiği soket

Koltuk altındaki girişler(birisi ölçmüş ve bu değerleri görmeliyiz)
gyújtáskapcsoló altal kapcsolt allando(kalıcı) kontak anahtarı açık
ülesfütes bekapcsolásakor allando (Düğme açıldığında 12v)
ülesfütes szabalzo teshez kepest (Dügmenin kademelerini cevirdiğinizde bu ohm bilgilerini görmelisiniz)

Buda koltuğun altına gelen kabloların renkleri..

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 09 Mart 2018, 09:30:47Pedler voltaj ve akıma göre sıcaklıklarını düşürüp yükseltebiliyor.   Burda niye sıcaklığın sürekli artacağını söylediniz onu tam anlamadım.  Bu modül gelen voltajla ve ohm bilgisine göre pedler voltaj bilgisini ayarlayacak. Örneğin ped 12v calısıyor ise siz 3. kademe aldığınızda modul 9v gönderecek. (Burada ped'in çalışma yapısını bilmem gerekir.) Bir mercedes gurubunda ped orta seviye ısınması için 6v gönderdiğini yazmıştı. bu durumda benim koltuk altına gelen ohm bilgilerine göre ped e giren voltajı ayarlayabilmeliyim.

Kısa bir cevap yazayım sonra devam ederiz.
Omaja göre referans belirlenecek ve 3. kademede 9V çıkış verecek modüle kumanda edebilecez.
Sensör olması durumunda aynı kademe; soğukta 10V , ılıklığı hissettiğinizde 9V ve ısı arttığında 8V olacak şekilde kendiliğinden değişecek.
Sensör yoksa arabanın içi ısındıkça minder de ısınacak.
Isıtıcılar üzerlerinde harcanan gücü ısıya çevirirler. Isı aktarılan yüzey ve diğer termal değerler aynı olursa x kademede 20C ısı artışı yapmaya çalışır. Elbette ısı arttıkça ivme azalır ve belirli sıcaklığı geçemez. Araç içi ısınındıkça o kademede ulaşabileceği sıcaklık ta artacaktır.
Koltuğun altındaki soket (orjinalinde) kontrol modülüne mi takılıyor , pedlere mi?

Kolay gelsin.

mobilman

Resim eklemeye devam edeyim.
Düğmeler

Parklar yada farlar açıldığında..

Düğme 1 konumuna geldiğinde gördüğünüz gibi ışık yanıyor. Isıtma devrede anlamında

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 10:57:56Kısa bir cevap yazayım sonra devam ederiz.
Omaja göre referans belirlenecek ve 3. kademede 9V çıkış verecek modüle kumanda edebilecez.
Sensör olması durumunda aynı kademe; soğukta 10V , ılıklığı hissettiğinizde 9V ve ısı arttığında 8V olacak şekilde kendiliğinden değişecek.
Sensör yoksa arabanın içi ısındıkça minder de ısınacak.
Isıtıcılar üzerlerinde harcanan gücü ısıya çevirirler. Isı aktarılan yüzey ve diğer termal değerler aynı olursa x kademede 20C ısı artışı yapmaya çalışır. Elbette ısı arttıkça ivme azalır ve belirli sıcaklığı geçemez. Araç içi ısınındıkça o kademede ulaşabileceği sıcaklık ta artacaktır.
Koltuğun altındaki soket (orjinalinde) kontrol modülüne mi takılıyor , pedlere mi?

Kolay gelsin.
Dediğinizi anladım sanırım. Ancak araç eski dışardaki ısının kontrolünü yaptığını düşünmüyorum(yenilerde var aynen dediğiniz gibi). Burada benim için önemli olan 1 konumunda voltajı 5v(yada neyse) sabit vermesi ne zaman ki arttırdığımda  7 - 8v vermesi(ama sabit) kafi (pet içinde 60-70 derece geldiğinde devreden çıkan termostat var bildiğim kadarıyla..  Zaten iç sıcaklık 22-24 dereceye geldiğinde kapatmış olacağız. Araç deri koltuklu soğuk havada araç ısınana kadar ki sürede bizi ısıtması yeterli..

mobilman

Hazır koltuk ısıtma setleri var. Çokta uygun ancak orjinalini kullanmak istiyorum. Onlarda da bu modullerden var ancak modülün yapısını anlatan bir detay bulamadım.

mobilman

Bu arada pedler module mi baglanıyor yoksa direkt mi olduğundan emin değilim. Maalesef doküman yok araştırıyorum 1 haftadır ama bulabildiklerim bunlar.

Furkan KELEŞOĞLU

255\5=51 1 kademedeki pwm değeri zaten 0. kademeyi saymaya gerek yok 0 da kesicek şimdi şöyle birşey var o kademe 0-5 arası ya şimdi 4 koltukta ordaki kademelere göremi ısınıyor yani senkron bir calışma mı eğer öyleyse pic ile bir devre yapıp butonlardan okumaya göre gerekli kademenin pwm değeri ile pedler sürülebilir. başka bir şey varsa ki bunun haricisinde birde sürücünün ayak ısıtıcısı var galiba yine aynı butonlara bağlıysa oda paralel olarak sisteme eklenir.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

mobilman

Alıntı yapılan: Furkan41 - 09 Mart 2018, 15:24:57255\5=51 1 kademedeki pwm değeri zaten 0. kademeyi saymaya gerek yok 0 da kesicek şimdi şöyle birşey var o kademe 0-5 arası ya şimdi 4 koltukta ordaki kademelere göremi ısınıyor yani senkron bir calışma mı eğer öyleyse pic ile bir devre yapıp butonlardan okumaya göre gerekli kademenin pwm değeri ile pedler sürülebilir. başka bir şey varsa ki bunun haricisinde birde sürücünün ayak ısıtıcısı var galiba yine aynı butonlara bağlıysa oda paralel olarak sisteme eklenir.
Öncelikle cevap için teşekkürler.
4 koltuk için değil sadece bir koltuk için(koltukta sırt için bir ped birde popo için bir ped buluyor ve senkron ısınacaklar). tabi aynısından yolcu koltuğu içinde yapmam gerekecek. 1. kademesinde koltuk ısıtma en düşük seviyede 5 kademesinde ise en yüksek seviyede çalışıyor olması gerekir.

mobilman

https://www.ebay.ca/itm/NEW-HEATED-SEAT-MODULE-GMC-25638146/201331624935?
Modul sanırım bu.. ama net değilim. üzerindeki diagramdaki rakamlar uyuyor. Üzerinde grafikte ne anlaşılıyor?

asma

Hangi marka model ısıtıcı ped lerden kullanacağını da bilelim. Almayı düşündüğün satıcının linki de olur.
Orjinalinde seri gibi duruyor , belki senin alacakların paralel bağlı olacak. Kaç amper çekecek vs.

Sonrasında bu sistemi çalıştırmak için kontrol devresine ihtiyacın olacak. (bence ebaydaki röle pek uygun değil)
Şu şekilde olur , bu şemaya şunları ekle diye tarif etsek yapabilirmisin?
Bu işi parayla yapacak birini mi arıyorsun?
Ben kafamda sistemi kurdum , dilim döndüğünce anlattım. Ancak ne kart yaparım , ne de sorumluluk alırım.  ;D

Kolay gelsin.

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 09 Mart 2018, 23:17:44Hangi marka model ısıtıcı ped lerden kullanacağını da bilelim. Almayı düşündüğün satıcının linki de olur.
Orjinalinde seri gibi duruyor , belki senin alacakların paralel bağlı olacak. Kaç amper çekecek vs.

Sonrasında bu sistemi çalıştırmak için kontrol devresine ihtiyacın olacak. (bence ebaydaki röle pek uygun değil)
Şu şekilde olur , bu şemaya şunları ekle diye tarif etsek yapabilirmisin?
Bu işi parayla yapacak birini mi arıyorsun?
Ben kafamda sistemi kurdum , dilim döndüğünce anlattım. Ancak ne kart yaparım , ne de sorumluluk alırım.  ;D

Kolay gelsin.
Bir şema çıkar mı? Hangi malzemeler gerekir. Ben malzemeleri alıp board üzerinde test yapmayı denerim. Normalde paralel mi seri mi onu dahi bilmiyorum. Ama orjinal pedleri bulmaya çalışıyorum.  Seri paralel nasıl anlarım sizce

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 11 Mart 2018, 11:13:57Bir şema çıkar mı? Hangi malzemeler gerekir. Ben malzemeleri alıp board üzerinde test yapmayı denerim. Normalde paralel mi seri mi onu dahi bilmiyorum. Ama orjinal pedleri bulmaya çalışıyorum.  Seri paralel nasıl anlarım sizce
Bir şema çizdim. Ters bağlantı için koruma yok , kısa devre koruması yok, aşırı ısınma için koruma veya ısı sabitlemek için sensör bağlantısı yok.
Aşırı sıcaklık koruması alacağınız ped içinde olabilir. İlk bağlantıda dikkatli olursanız daha sonra sıkıntı olmaz.

Orjinal devre için diagramda seri gözüküyor ama satın alacağınız ped ler muhtemelen paralel bağlanacaktır.
Yani 12V ile çalışan minderleri adedi ne kadar olursa olsun paralel bağlarız. Ürün bilgisinde 12V ile çalışır yazması yeter.

Malzeme değerleri şemada var , ufak oynamalar yapılabilir.
Yazmayan PNP transistör çok önemli değil. BC307 de olur , MPSA92 de olur 2N3906 da olur.
R4 0,1 ohm direnç 5W lık taş direnç olabilir. Pedlerin gücüne göre değer değiştirebiliriz.

İnceleyip geri bildirimde bulunursanız geliştirmek mümkün. Ucuz ve basit bir devredir.

Kolay gelsin.
Not: Mantık hatası yapmışım , yeniden çizmek yerine kullanılmayanları ekleyip sinyali tersledim. Versyon II   ;D

mobilman

İnceleceğim. Orjinal koltuğun resmini buldum.
Pedler birbirine bağlı ve bir röle tarzı birşey var ped lere bağlı

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 11 Mart 2018, 18:38:54Bir şema çizdim. Ters bağlantı için koruma yok , kısa devre koruması yok, aşırı ısınma için koruma veya ısı sabitlemek için sensör bağlantısı yok.
Aşırı sıcaklık koruması alacağınız ped içinde olabilir. İlk bağlantıda dikkatli olursanız daha sonra sıkıntı olmaz.

Orjinal devre için diagramda seri gözüküyor ama satın alacağınız ped ler muhtemelen paralel bağlanacaktır.
Yani 12V ile çalışan minderleri adedi ne kadar olursa olsun paralel bağlarız. Ürün bilgisinde 12V ile çalışır yazması yeter.

Malzeme değerleri şemada var , ufak oynamalar yapılabilir.
Yazmayan PNP transistör çok önemli değil. BC307 de olur , MPSA92 de olur 2N3906 da olur.
R4 0,1 ohm direnç 5W lık taş direnç olabilir. Pedlerin gücüne göre değer değiştirebiliriz.

İnceleyip geri bildirimde bulunursanız geliştirmek mümkün. Ucuz ve basit bir devredir.

Kolay gelsin.
Not: Mantık hatası yapmışım , yeniden çizmek yerine kullanılmayanları ekleyip sinyali tersledim. Versyon II   ;D
:) Elektronik ve elektrik bilgim lise den kalma olduğu için bunun bize doğru sonucu vereceğini test etmek isterim(edebilirsem) malzemeler çok pahalı değil sanırım. Tümünü alabilirim bunun için tüm malzemelerin neler olduğunu listeyebilir misin? Yazıcıoğlunda kaldı mı bilmiyorum böyle şeyler.. Ben şimdi dışarda testi yapabilmek için düğmenın arka soketini sipariş ettim. fakat vereceğimiz elektrik 12v kaç amper giriş yapmalıyız ki pedler devreye girebilirsin.  Birde pedlere sabit voltaj verip akımlarını mı düşürücez yoksa hem voltaj hemde akım mı düşürücez. Ped in özelliklerini de bilmiorum. Belki sadece voltajın düşmesi yeterli olacak yada voltaj sabit akım mı düşücek.

mobilman

asma

Alıntı yapılan: mobilman - 13 Mart 2018, 13:37:46:) Elektronik ve elektrik bilgim lise den kalma olduğu için bunun bize doğru sonucu vereceğini test etmek isterim(edebilirsem) malzemeler çok pahalı değil sanırım. Tümünü alabilirim bunun için tüm malzemelerin neler olduğunu listeyebilir misin? Yazıcıoğlunda kaldı mı bilmiyorum böyle şeyler.. Ben şimdi dışarda testi yapabilmek için düğmenın arka soketini sipariş ettim. fakat vereceğimiz elektrik 12v kaç amper giriş yapmalıyız ki pedler devreye girebilirsin.  Birde pedlere sabit voltaj verip akımlarını mı düşürücez yoksa hem voltaj hemde akım mı düşürücez. Ped in özelliklerini de bilmiorum. Belki sadece voltajın düşmesi yeterli olacak yada voltaj sabit akım mı düşücek.
Test ve gözlemler çok önemli. Araçta çakmaklıktan enerji alıp montaj yapmadan deneme yapabilirsin. Evde test için; kullanacağın ped i bilmiyorum , yükün çekeceği akımı bilmeden kaç amper sorusuna cevap vermek zor.
Yük olarak 12V ampul kullanabilirsiniz. örn: 21W ampul kullanıyorsanız , en az 2A lik (24W) kaynak kullanmak gerekir.
Ampul ve devredeki kırmızı led ayar düğmesiyle yanıp sönmeli , kademeye göre parlaklığı değişmeli.

Devre 10-15 lirayı geçmez. Delikli pertinaksa kurarsınız , arabaya monte edeceğiniz zaman kutu , soket , pcb ile maliyet biraz artar. Oto elektrikçilerinden , koltuğun altındaki sokete uygun komple soket bulamazsanız , çiftler halinde minik soketler almalısınız. (tercihen farklı renklerde) Paylaştığınız resimde vardı.

Pedlere 12V uyguluyoruz. Direk bağlamak yerine mosfet ile sürekli akımı kesip tekrar veriyoruz. Yani kare dalga olarak 12V uyguluyoruz. Devremiz ayar potuna göre kare dalganın +12V ve 0V verdiği süreleri değişir. Bu oran %50 olduğunda ped gücünün yarısı kadar ısıtır. Bu tekniğe pwm deniyor.
https://320volt.com/darbe-modilasyonu-cesitleri-pwm-pam-ppm-fdm-tdm/

Ped resimlerini şimdi gördüm. Kablolar neden fazla; birinden diğerine bağlantı için ek kullanılsa bile yine fazlalıklar var.
Aşırı ısı için termostat olsa yine de ilave sensör olma ihtimali var.
Soketler uygun mu , vs.
Ürün hakkında ne bulabilirsen paylaşmalısın.  :) 

Kolay gelsin.

mobilman

Teşekkürler güzel bilgiler için..
Şimdi hemen hemen benim sisteme benzer fakat resimlerde modül olmadan röle ile işi çözen bir yapı var.
Bir önceki resimdeki röle bu iş için olabilir mi sence?

Aliexpress Link

Ped için bunları düşünüyorum. Orjinalini bulamadığımı varsayıyorum.
https://tr.aliexpress.com/item/2-Adet-12-V-Evrensel-Araba-Is-tmal-Koltuk-Ped-Kapaklar-Karbon-Fiber-Is-tmal-Oto/32837183627.html?spm=a2g10.search0104.3.2.296b3c4cMR5ExU&ws_ab_test=searchweb0_0%2Csearchweb201602_3_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10325_10343_10546_10340_10548_10341_10084_10083_10618_10307_5711215_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_5711315_10621_10620_10811_5722415%2Csearchweb201603_25%2CppcSwitch_5&algo_expid=c2dbf97a-aee8-4baf-9da1-9e17fe8e14d8-0&algo_pvid=c2dbf97a-aee8-4baf-9da1-9e17fe8e14d8&priceBeautifyAB=0]Ped

Yapılacak şemayı bu pedleri varsayarak yapabiliriz. Zaten hepsi standart gözüküyor.  20W güç harcaması var. Bu da her ped için 2amper mi?
Boyutu: L * W = 52.5*28 cm
Malzeme: karbon fiber
Güç : 20±5W
Güç Girişi: DC 12 V;

asma

Röle ayrı , o ısıtma sistemi olmayan araçlar için gerekli.
Senin aracında tesisat var. Set olarak satılan ürünü alıp kullanırsan ısı ayarını değil ısıtıcı kontrolünü de düğme yapacak.
O ayar düğmesinin içinde kontrol devresi de mevcuttur. Zaten kaplayacağı yer o kadardır.
Furkan41 in önerisindeki gibi mcu ile yapılırsa çok daha az yer kaplar. Kontrol modülü resimdeki röleden çok büyük bir şey olmayacak. Kibrit kutusu kadar.

Her bir ped 20W ve her koltukta iki ped olunca 40W olıur. (ben öyle anladım)
Elinde 2A lik güç kaynağı varsa , tek ped pağlayıp demen mümkün. Araçta kullanırken 3 ün 5 in lafı olmaz.  ;)  Seçilen mosfette soğutucu kullanmadan bu işi rahatlıkla yapar.

Kolay gelsin.

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 13 Mart 2018, 21:17:53Röle ayrı , o ısıtma sistemi olmayan araçlar için gerekli.
Senin aracında tesisat var. Set olarak satılan ürünü alıp kullanırsan ısı ayarını değil ısıtıcı kontrolünü de düğme yapacak.
O ayar düğmesinin içinde kontrol devresi de mevcuttur. Zaten kaplayacağı yer o kadardır.
Furkan41 in önerisindeki gibi mcu ile yapılırsa çok daha az yer kaplar. Kontrol modülü resimdeki röleden çok büyük bir şey olmayacak. Kibrit kutusu kadar.

Her bir ped 20W ve her koltukta iki ped olunca 40W olıur. (ben öyle anladım)
Elinde 2A lik güç kaynağı varsa , tek ped pağlayıp demen mümkün. Araçta kullanırken 3 ün 5 in lafı olmaz.  ;)  Seçilen mosfette soğutucu kullanmadan bu işi rahatlıkla yapar.

Kolay gelsin.
Peki ne yapalım diyorsun girişelim mi  bu işe. Önce ped siparişi ile mi yoksa senin çizime göre mi ilerlemek. Bu arada mcu ne olduğu bilmiyorum.

asma

mcu
Micro Controller Unit
12F675 microchip firmasının ürettiği bu işi fazlasıyla yapabilecek bir ürüne örnek
Bu ürün tek başına iki kontrol düğmesinden gelen bilgiyi okur , iki koltuktaki ısı sensöründen gelen bilgiyle kıyaslar , iki mosfete gerekli pwm sinyalini ayrı ayrı oluşturup kontrol eder.
Gel gör ki bu işlemleri yaptıracak programı ben yazamam.  :))
Elimizde sensör yok. Potu okuyup uygun sinyali oluşturacak devre için program yazacak hatta yapıp ücreti karşılığında hazır hale getirecek biri lazım.
O sana uygun fiyatlı iki tane kart yapar sen de ona müşteri bulursun. Seri üretime geçince bana da çay ısmarlarsınız.  ;) 

Kolay gelsin.

mobilman

Alıntı yapılan: asma - 13 Mart 2018, 22:55:57mcu
Micro Controller Unit
12F675 microchip firmasının ürettiği bu işi fazlasıyla yapabilecek bir ürüne örnek
Bu ürün tek başına iki kontrol düğmesinden gelen bilgiyi okur , iki koltuktaki ısı sensöründen gelen bilgiyle kıyaslar , iki mosfete gerekli pwm sinyalini ayrı ayrı oluşturup kontrol eder.
Gel gör ki bu işlemleri yaptıracak programı ben yazamam.  :))
Elimizde sensör yok. Potu okuyup uygun sinyali oluşturacak devre için program yazacak hatta yapıp ücreti karşılığında hazır hale getirecek biri lazım.
O sana uygun fiyatlı iki tane kart yapar sen de ona müşteri bulursun. Seri üretime geçince bana da çay ısmarlarsınız.  ;) 

Kolay gelsin.

Bunu yapacak biri var mı var ise ne kadar a yapar ki.. bu arada o peddeki röle ile kademe ayarını yapıyormuş pedler.. modül pedle birlikteymiş..

mobilman

Sizin bana yolladığınız Mcu işini yapacak kişinin anladığım kadarıyla 3-5 e yapması zor(fiyat alabilsem değerlendirebilirim).  Yine sizin şemadan ilerlesek mi? Çünkü orjinal ped'lerin üretimi durdurulmuş haliyle sıfır olarak yok. Ancak çıkma araçlardan temin edilebilir. Onun içinde türkiye de ısıtmalı koltuklı araç bulmak lazım maalesef ki bir elin parmaklarını geçmiyor bu araçlar ve ped'i koltuktan çıkarmak çok da mantıklı değil koltuğun kaza da vs. kırılması gerekir ki içindekilerini sökebilsin. Board(test için) alıp parçaları sipariş etmek ile işe başlayalım. Burada paylaştığın şemada gözden kaçan bir nokta var mı? tüm direnç benzeri bilgiler aktif mi kontrol edebilmen mümkün mü?

mobilman

Bir ikinci alternatif ise bunu yapacak birilerini önerebilir misiniz? istanbul anadolu yakasında. direkt giderek bakarak işimi çözsün.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 14 Mart 2018, 10:23:13Bir ikinci alternatif ise bunu yapacak birilerini önerebilir misiniz? istanbul anadolu yakasında. direkt giderek bakarak işimi çözsün.
benim sana tavsiyem 20 liralık çakmaklığa takılan ısı petlerinden al.. bu pedleri git bi oto elektrikciye ..çakmaklığa değilde , arabandaki isitıcı düğmelerinden sadece aç kapa fonsiyonunu kullanarak. bağlasın 10 dakkasını bile almaz.. kendin bulabilirsen o ucu, düğme açık olduğunda gelen 12volta bağla. derim..orjinal gibi olur.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 14 Mart 2018, 11:38:19benim sana tavsiyem 20 liralık çakmaklığa takılan ısı petlerinden al.. bu pedleri git bi oto elektrikciye ..çakmaklığa değilde , arabandaki isitıcı düğmelerinden sadece aç kapa fonsiyonunu kullanarak. bağlasın 10 dakkasını bile almaz.. kendin bulabilirsen o ucu, düğme açık olduğunda gelen 12volta bağla. derim..orjinal gibi olur.

Hazır setlerde alabilirdim ama ben ısrarla orjinalini kullanarak çözmek istiyorum. Zaten pedleri direkt baglayınca 12v olarak calısıyor onda sıkıntı yok benim sıkıntım kademe ayarı yapabilmek. Bir anda komple ısıtmasından ziyade hafif hafif:)

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 14 Mart 2018, 12:31:27Hazır setlerde alabilirdim ama ben ısrarla orjinalini kullanarak çözmek istiyorum. Zaten pedleri direkt baglayınca 12v olarak calısıyor onda sıkıntı yok benim sıkıntım kademe ayarı yapabilmek. Bir anda komple ısıtmasından ziyade hafif hafif:)

bu resimler sanamı ait pedleri aldın mı?
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 14 Mart 2018, 12:57:42bu resimler sanamı ait pedleri aldın mı?
Sadece pedler eksik(tabi modül).. onu da çinden sipariş vereceğim.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 14 Mart 2018, 13:26:46Sadece pedler eksik(tabi modül).. onu da çinden sipariş vereceğim.
Peki yetkili servise sordun mu? modül ve pedler hakkında. pedleri aldığımda bağlantı nasıl oluyor, modülü var mı? varsa nerden bulabilirim diye. olmadı direk opele yaz onlar seni uygun şekilde yönlendirirler. ben peugeot ceosuna kadar ulaştım arabanın hatalı Elektrikli Direksiyon Kutusunu değiştirdim 3000tl istediler. bedavaya yaptırdım.. meğersem hatalıymış peugeota bu ürün.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 14 Mart 2018, 14:11:30Peki yetkili servise sordun mu? modül ve pedler hakkında. pedleri aldığımda bağlantı nasıl oluyor, modülü var mı? varsa nerden bulabilirim diye. olmadı direk opele yaz onlar seni uygun şekilde yönlendirirler. ben peugeot ceosuna kadar ulaştım arabanın hatalı Elektrikli Direksiyon Kutusunu değiştirdim 3000tl istediler. bedavaya yaptırdım.. meğersem hatalıymış peugeota bu ürün.
Maalesef araç 2002 model ve bir çok parçası üretimde değil pedlerde aetık üretimden kalkmış çıkma harici Yada Çin harici alternatif yok

mobilman

Bir soru benden 12v 20w lık bir ped kaç amper akım çeker.. 20/12 hesabı mı yoksa 12/20 hesabımı.. biri 1.66amper diğeri 0,66

mobilman

Dün ped yerine 12v 1mt led taktım 1.66amper sanırım Ve her kademe değişiminde led'in aydınlatması arttı. Fakat akım düşük geldiği için tam kademe bile sanki yarım aydınlatma varmış gibi görünüyor. sabit 12v bilgisini de gördüm.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 15 Mart 2018, 09:21:58Dün ped yerine 12v 1mt led taktım 1.66amper sanırım Ve her kademe değişiminde led'in aydınlatması arttı. Fakat akım düşük geldiği için tam kademe bile sanki yarım aydınlatma varmış gibi görünüyor. sabit 12v bilgisini de gördüm.
tamam ozaman sistem çalışıyor sen sadece çakmaklığa takılan pedlerden al. çakmaklık yerine ,  oraya bağla..akımı dert etme.. çekebileceği kadar akım çeker.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mobilman

Öncelikle dediğim gibi çakmaklıktan vs. birşey almak istemiyorum(aracımda hazır tesisat var). Benim amacım resimlerinide paylaştığım gibi dügme(5 kademeli) üzerinden pedleri kontrol etmek. Bunun için dügmeler üzerinden gelen direnc bilgisine göre PEd'lere Voltaj vermek. Bunun için ise ped siparişini verdim. Pedlee düğmedeki kademe değiştikçe 5v-6v-7v-9v-11V olaracak şekilde ayarlayabilmek için devre tasarımı yapılması gerekiyor(ben yapabilsem atlayacağım ama yok). ilave olarak ped'e  bağlanacak bir sıcaklık sensörü olacak. Bu sensör ile sıcaklığın çok fazla arttması durumunda yapılacak devrenin belli bir ısıya düşünceye kadar kalması beklenecek.

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 21 Mart 2018, 14:58:10Öncelikle dediğim gibi çakmaklıktan vs. birşey almak istemiyorum(aracımda hazır tesisat var). Benim amacım resimlerinide paylaştığım gibi dügme(5 kademeli) üzerinden pedleri kontrol etmek. Bunun için dügmeler üzerinden gelen direnc bilgisine göre PEd'lere Voltaj vermek. Bunun için ise ped siparişini verdim. Pedlee düğmedeki kademe değiştikçe 5v-6v-7v-9v-11V olaracak şekilde ayarlayabilmek için devre tasarımı yapılması gerekiyor(ben yapabilsem atlayacağım ama yok). ilave olarak ped'e  bağlanacak bir sıcaklık sensörü olacak. Bu sensör ile sıcaklığın çok fazla arttması durumunda yapılacak devrenin belli bir ısıya düşünceye kadar kalması beklenecek.
bende aynı şeyi söylüyorum..çakmaklıga bağlama.. Ped falan bulamıyorum diyorsun pedler zaten koltugun içine gömülecek .. orjinal almakla , çakmaklığa bağlananlardan almanın bi farkı yok.. tekrar yazıyorum. led bağladığın çıkışa herhangi bir ucuz pedi bağladığında sistem çalıştıracaktır. ( ledi kısıp açıyorsa pedide kısıp açacaktır. ) pedler 5-10w güç çekiyor fazla çekmiyor. dolasıyla devreye ihtiyacın yok. hem çakmaklıga bağlanan ledlerin içinde termostatı var. max seviyeye geldiğinde elektriği kesiyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

mobilman

Alıntı yapılan: i3uz - 21 Mart 2018, 15:15:32bende aynı şeyi söylüyorum..çakmaklıga bağlama.. Ped falan bulamıyorum diyorsun pedler zaten koltugun içine gömülecek .. orjinal almakla , çakmaklığa bağlananlardan almanın bi farkı yok.. tekrar yazıyorum. led bağladığın çıkışa herhangi bir ucuz pedi bağladığında sistem çalıştıracaktır. ( ledi kısıp açıyorsa pedide kısıp açacaktır. ) pedler 5-10w güç çekiyor fazla çekmiyor. dolasıyla devreye ihtiyacın yok.
Ben orjinal düğmeleri kullanmak istiyorum.  Sizce söylediğiniz koltuk ısıtma sistemindeki dügmeleri benimkiyle değiştirdiğinizde çalışır mı? 

mobilman

İlave olarak  led'e gelen voltaj 12v ama akım 0.4amper cıvarında buda led çok aydınlanmadı(çok sönük) ve bu durumda yaklasık 1.22 amper ledler cekiyor pedler ise 1.66a ısınması için yeterli değil. anlıyacağınız akımı yükseltmem lazım.

mobilman

Orjinal pedin üzerinde bir devre var(bu devreye giriş olarak sigortadan 12v besleme aynı zamanda dügmeden gelen direnc bilgisi ve ped'den gelen sıcaklık bilgisini okumakta çıkıs olarak ise pedlere voltaj veriyor) kısacası ısı ve direnc bilgisine göre pedlere ısı gönderiyor. Fakat artık üretimi yok. vectra bir aracın pedini buldum ve ondanki kart ile aynı.. ancak ped cok büyük geldi. Orjinal'den eksiğim esasında pedler.. fakat çin'de satılan pedlerde böyle bir kontrol yok. Ya komple dügmesiyle almam lazım o zaman elektronik modülle birlikte geliyor. ancak dügme orjinal olmayacağı için sırıtıyor ve orjinal yerine olmuyor. Bu nedenle bunu kontrol edecek devre olursa(yaptırabilirsem) çinden sipariş ettiğim pedlerle işimi çözeceğim.

mobilman

Orjinal tesisatın yapısı bu şekilde..

S7 ve S8 Dügmeler(araç gögsünde)..  5 kademeli..
N1 ve N2 bahsettiğimiz modul. (koltuk altında)
X36 ve X37 ile başlayanlar ise koltuk atındaki soketleri.

mobilman

Bu da orjinal ped de olan devre Teperature Controller önlü arkalı

i3uz

Alıntı yapılan: mobilman - 21 Mart 2018, 15:26:18İlave olarak  led'e gelen voltaj 12v ama akım 0.4amper cıvarında buda led çok aydınlanmadı(çok sönük) ve bu durumda yaklasık 1.22 amper ledler cekiyor pedler ise 1.66a ısınması için yeterli değil. anlıyacağınız akımı yükseltmem lazım.
işin rengi değişti. bu değerleri daha önce vereydin işin çabuklaşırdı. şimdi orjinal düğmelerle ayar yaptığında düğmelerin üzerindeki işik şiddeti değişiyor çekincem burda! eğer 2000ohmluk bir değer ham olarak herşeyden bağımsız ise sen bir güç kaynağı devresi alıp. bu devrenin üzerindeki trimpotu sökersin. arabadaki ayar düğmelerinden iki kablo bağlayıp trimpotun olduğu yere takarsın. dolasıyla pedlere 7 voltan 12volt arası voltaj vermiş olursun. çakmaklığa takılan pedlerden kullanabilirsin. çakmaklık girişini kesip bu devrenin çıkışına bağlıyacan. arabanın potları voltaj ayarı yapıcak. böylelikle pedi kontrol etmiş olacaksın. aslında burdaki sıkıntı bu gibi işleri arabanın yanında düğmelerin değerlerine bakarak fikir yürütmek lazım .
 kısacası  pedi kontrol etmek çok kolay bir güç kaynagı devresi onun ayar düğmesini arabanın düğmesine bağlamak.. ( ped çalışma voltajı 7voltan başlar, alt değerler kullanılması ve tepkisi etkisiz değerlerdi.)
https://www.robotistan.com/ayarlanabilir-3a-voltaj-regulator-karti-lm2596-adj?lang=tr&h=77a8d28d&gclid=EAIaIQobChMI3abVkMb92QIVAjwbCh0o6gK_EAkYBSABEgKRvvD_BwE

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın