Muhtelif Cins Metal Levha Gerekli

Başlatan seron, 05 Mart 2018, 20:17:19

seron

Bazı deneyler için Nikel, Bakır, Demir, Çinko, Kurşun levhalara ihtiyacım olabiliyor. İnternette aradığımda genellikle üretici firmaların ana sayfalarına denk geliyorum ve hiçbirinde fiyat belirtilmeyip, "teklif veriniz" şeklinde seçenekler var.
NE TEKLİFİ OĞLUM SÖYLESENE ŞUNU FİYATINI!!! TOPTAN ALMICAM HIYAR!
Sizden ricam, igilenenler varsa perakende olarak ve az sayıda madeni levha satın alabileceğim kaynaklar verirseniz iyi olur. Kurşun levha sınırlı da olsa balık av malzemeleri ve av tüfeği fişek mişek satan yerlerde bir şekilde bulunabiliyor. Ama Nikeldir şudur budur sanayide bulunabiliyorsa size danışmak istedim. O kadar basit ulaşılabiliyorsa biner dolmuşa gider alırım.
Ölçü vermiyorum elektronikçilerden istediğiniz 10 ya da 15x5 boyularda bildiğin levha lazım... Konunun aciliyeti yok ama yıllardır hayalini kurdğun işlerle malzemesizlikten uğraşamayınca stres biriktiriyorsun.
Teşekkürler.

Furkan KELEŞOĞLU

@seron  Lehvayı neyde kullanacaksın ? lisede kimyasal denemelerde cinko istemişti hoca lehva göndermişlerdi oda lehva halinde tepkime yaratmaz deyip makine bölümüne gidip akşama kadar lehva eğeleyip toz haline getirmiştik. lehva dediğimde 5x5 kücük lehvalar
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

http://www.piyasadan.net/metal-urunler Şöyle bir site var belki daha önce bakmışssındır büyük ebatlarda veriliyor ama bir kereye mahsus aldığını düşünürsek ve artık deneylerin sıklıkla yapıyorsan makul olabilir.

Maodon

Nikeli trafofabrikasından bulabilirsin kurşun dalgıç malzemesi bunlar hep para ister en ucuzu hurdacıya git çinkoyu bilmem çinkoyu napıcan

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 05 Mart 2018, 21:38:37http://www.piyasadan.net/metal-urunler Şöyle bir site var belki daha önce bakmışssındır büyük ebatlarda veriliyor ama bir kereye mahsus aldığını düşünürsek ve artık deneylerin sıklıkla yapıyorsan makul olabilir.
Teşekkür ederim Furkan, devamlı elimde bulunup bulunmaması sıkıntı değil. biraz alıcam, biraz uğraşıp bıkıp bırakıcam. yani çok acil bir konu olmamakla beraber yine de lazım.
Alıntı yapılan: Maodon - 05 Mart 2018, 22:10:00Nikeli trafofabrikasından bulabilirsin kurşun dalgıç malzemesi bunlar hep para ister en ucuzu hurdacıya git çinkoyu bilmem çinkoyu napıcan
Pil.

seron

@mustafayilmaz çoook teşekkür ederim. Bunu demek istiyorum işte :D
Nikel yok mu? (darıyı buldum püsküllüsü...)

Bir de bana
Toz halinde (un gibi ince) alüminyum (gramla satılan toz)
Saf halde kükürt
Sülfürik asit
Potasyum hidroksit
Bakır sülfat
Saf halde parfümsüz vazelin
bunları ben de araştırıyorum vaktinizi almayayım ama kolay ulaşılabilir ve ucuz bulursanız link alabilirim.

Furkan KELEŞOĞLU

@mustafayilmaz  Valla Usta Allah razı olsun senelerdir bende buna benzer sayfa arıyorum :D Demek'ki arada böyle konu açılmalıymış :D

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 05 Mart 2018, 20:17:19Bazı deneyler için Nikel, Bakır, Demir, Çinko, Kurşun levhalara ihtiyacım olabiliyor. İnternette aradığımda genellikle üretici firmaların ana sayfalarına denk geliyorum ve hiçbirinde fiyat belirtilmeyip, "teklif veriniz" şeklinde seçenekler var.
NE TEKLİFİ OĞLUM SÖYLESENE ŞUNU FİYATINI!!! TOPTAN ALMICAM HIYAR!
Sizden ricam, igilenenler varsa perakende olarak ve az sayıda madeni levha satın alabileceğim kaynaklar verirseniz iyi olur. Kurşun levha sınırlı da olsa balık av malzemeleri ve av tüfeği fişek mişek satan yerlerde bir şekilde bulunabiliyor. Ama Nikeldir şudur budur sanayide bulunabiliyorsa size danışmak istedim. O kadar basit ulaşılabiliyorsa biner dolmuşa gider alırım.
Ölçü vermiyorum elektronikçilerden istediğiniz 10 ya da 15x5 boyularda bildiğin levha lazım... Konunun aciliyeti yok ama yıllardır hayalini kurdğun işlerle malzemesizlikten uğraşamayınca stres biriktiriyorsun.
Teşekkürler.
yanlış iz üzerindesin...dediğin malzemelerle pil yapmak istiyorsun ama bu yoldan gitmemelisin.. yıllar önce kasetlere daha fazla şarkı atmak için ugraştım. disketlerede de keza öyle aynı şekilde ugraştım... anladım ki aynı malzemeden aynı şekilde bir ürünü artıramazsın.. adamlar cd yaptılar farklı teknoloji ile...dolasıyla kimyasal maddelerle aynı şekilde bir pil , yada daha dogrusu bir enerji bulmak, kullanmış olduğumuz teknolojinin kullanacağı bir sistem değil..ağır olan kum toprak su kullanarak nano haldeki cıhazları çalıştıramayız. bak putin yeni enerji modelini buldu.. takmış uçaklara füzelere küçük nükleer enerjiyi dünyanın bir ucuna füzeyi gönderiyor. okadar minimize etmişlerki deniz altılardaki santralın 100de 1 i kadar küçük ve gücünün doruguna 200 kat daha hızlı çıkıyor. sözüm oki  nükleer enerji şart... yanı benim gibi boşa ugraşma. farklı fikirler üzerinde çalış.. bi ara soğuk füzyonla ilgili gerçektir belki diye ugraştım.. ama malesef hayal ürünüymüş.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Kozmos

Merhaba aliminyum tozu aldığınız linki atabilir misiniz ? Bi kanalda silikonla termal macun yapmışlardı onu denemek istiyorum.

seron

Tekrar merhaba arkadaşlar.
Alıntı yapılan: Maodon - 07 Mart 2018, 01:49:27Havayi fişek mi yapıcan?
Hayır.
Vazelin + Alüminyum veya gümüş veya çinko-oksit tozunu karıştırırsan işlemciler için çok ideal termal macun yapıyorsun. Alüminyum tozu daha ucuza geliyor ama bir PC marketten alacağın macundan daha pahalıya gelir.

Alüminyum tozu+kükürt gibi maddeleri şarjlı batarya deneylerinde kullanacağım. Kükürt(sülfür) elementinin elektron alma özelliği çok yüksek olduğu için, şu anda Lityum-kükürt(Lithium Sulphur battery) batarya teknolojisinde kullanılıyor. Birkaç yıl evvel ben de bir "Alüminyum-kükürt batarya" modeli oluşturmuştum fakat, birgün bir de baktım haberlderde... :'( Ne bulsam benden evvel bulup haberlere veren oluyor. şu an kullanmakta olduğunuz pilli diş fırçaları piyasada yokken, ortaokulda ben de tasarlamıştım. Bizim kuzen var, büyük idi. Nappppçaan lan bunu bi b.ka yaramaz git derslerine çalış uğraşma böyle şeylerle dedi. yırttım attım kağıdı. yıllar sonra reklamlarda çıkmaya ve popülerleşmeye başladı.

Kurşun plakalardan ve sülfürik asitten bakalım böyle de oluyor mu, verimli olur mu diye akü yapımında kullanacağım.

Bakır-Çinko ikilisi bildiğimiz sirkeli pil. çok dayanıklı olmuyorlar ama internette güzel videolar gördüm, hoşuma gitti.

Nikel ile Potasyum hidroksit ikilisi Demir-Nikel(Edison) bataryası yapımında kullanılır. Şu anda güneş panellerinde kullanılmakta. Bazı avantajları sebebiyledir ki kurşunlu aküye tercih ediliyor. Bu sadece test için.

Geriye bakır sülfat kaldı onu da metallerin madenle kaplanması ve buna benzer bazı deneylerde kullanacağım. yapacağım pillerde elektrotları kaplamada da kullanabilirim belki; zira kutuplanma etkisi ile de başetmem gerek.

Alıntı yapılan: i3uz - 07 Mart 2018, 14:02:37yanlış iz üzerindesin...dediğin malzemelerle pil yapmak istiyorsun ama bu yoldan gitmemelisin.. yıllar önce kasetlere daha fazla şarkı atmak için ugraştım. disketlerede de keza öyle aynı şekilde ugraştım... anladım ki aynı malzemeden aynı şekilde bir ürünü artıramazsın.. adamlar cd yaptılar farklı teknoloji ile...dolasıyla kimyasal maddelerle aynı şekilde bir pil , yada daha dogrusu bir enerji bulmak, kullanmış olduğumuz teknolojinin kullanacağı bir sistem değil..ağır olan kum toprak su kullanarak nano haldeki cıhazları çalıştıramayız. bak putin yeni enerji modelini buldu.. takmış uçaklara füzelere küçük nükleer enerjiyi dünyanın bir ucuna füzeyi gönderiyor. okadar minimize etmişlerki deniz altılardaki santralın 100de 1 ve gücünün doruguna 200 kat daha hızlı çıkıyor. sözüm oki  nükleer enerji şart... yanı benim gibi boşa ugraşma. farklı fikirler üzerinde çalış.. bi ara soğuk füzyonla ilgili gerçektir belki diye ugraştım.. ama malesef hayal ürünüymüş.
Biliyorum biliyorum da, benim yapacağım şeyler zaten yapılmış ve kullanılan şeyler. yani yeni birşey bulmaya çalışmıyorum. Bundan sonrasını üstüne alınma. Bizim insanımıza yatmayı öğretmişler. Tamam da zaten bulunmuş birşeyi neden bir de sen yapıyorsun amerikayı yeniden keşfetmeye gerek var mı? diye diye iyice MAL yaptılar milleti... Tabii gerek var. belki o yolda sen de başka birşey bulursun. Şimdi ben yukarıdaki uygulamalarda istediğim verimi elde edemeyeceğim. Neden? Kurşunlu akü üretimi sadece kurşun plaka ve sülfürik asitten yapılmaz. kutuplanma etkisinin önüne geçebilmek için ve akü ömrünü arttırmak için yardımcı maddeler kullanılır. Ben 33 yaşımı geçtim. Çocukken yapmam gereken bu deneyleri yapmadığım için rahatsızım. İlle yapacak ve göreceğim. Yapmazsam içim rahat etmez...
* * *
Birkaç ay evvel evdeki PClerimde toz temizliği yaptım. Sıra macun yenilemesine geldi ama elimde macun yok idi. En yakın macun satılan yer durakta beklemesi gitmesi alması gelmesi saatler sürecek bir yerdeydi(araba var ama gaz yakmaya değmez). Dedim ki acaba olur mu? Neredeyse her derde deva olan "vazelin"den işlemciye, kuzey ve güney köprülerinin soğtucularının altına vazelin sürdüm. ANAM! süper oldu. macun bu kadar soğutmuyordu. Isı sorunu olan PCLerim şu anda buz gibi çalışıyor. E bu fikri kafamdan uydurmadım tabii. İnternette gördüm...

Videolar ekledim vaktiniz varsa bakın:
vazelin çinko-oksit ile termal macun (ki beyaz macun öyle yapılıyor zaten)
https://www.youtube.com/watch?v=i7RpnE_7MUY

Alüminyum-Vazelin termal macun:
https://www.youtube.com/watch?v=efXx_g6AQ9M

Demir-Nikel bataryanın solar sistemde kullanılması:
https://www.youtube.com/watch?v=JkNpizjVtA4

Ev yapımı (deneysel) edison bataryası:
https://www.youtube.com/watch?v=K84PywMwjZg

Gördüğünüz gibi bu gavurlar yapıyorsa biz niye yapamıyoruz? Niye malzeme bulunmuyor?
Videoyu yapanlar niye hep gavur? Niye batarya yapma, kurşunlu akü yapma videoları hiç yerli yok? Çok mu zor?

Bu arada Vazelinin çok ilginç bir hikayesi var. İnternetten araştırın çok hoşunuza gidecek. Vazelin, mazot ile gazyağı arası kalın bir jeldir. içine parfüm ve boya karıştırılıp satılır. yağlar ısıyı iyi iletirler fizik kanunudur (yağların özellikleri). bu özelliklerinden hareketle aşırı ısı sorunu olan bigisayarlarımdan yana rahatım ;D  8)

@Kozmos , kimya depolarında satılır. Ama araştırması sana ait.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 07 Mart 2018, 16:00:18Tekrar merhaba arkadaşlar.Hayır.
Vazelin + Alüminyum veya gümüş veya çinko-oksit tozunu karıştırırsan işlemciler için çok ideal termal macun yapıyorsun. Alüminyum tozu daha ucuza geliyor ama bir PC marketten alacağın macundan daha pahalıya gelir.

Alüminyum tozu+kükürt gibi maddeleri şarjlı batarya deneylerinde kullanacağım. Kükürt(sülfür) elementinin elektron alma özelliği çok yüksek olduğu için, şu anda Lityum-kükürt(Lithium Sulphur battery) batarya teknolojisinde kullanılıyor. Birkaç yıl evvel ben de bir "Alüminyum-kükürt batarya" modeli oluşturmuştum fakat, birgün bir de baktım haberlderde... :'( Ne bulsam benden evvel bulup haberlere veren oluyor. şu an kullanmakta olduğunuz pilli diş fırçaları piyasada yokken, ortaokulda ben de tasarlamıştım. Bizim kuzen var, büyük idi. Nappppçaan lan bunu bi b.ka yaramaz git derslerine çalış uğraşma böyle şeylerle dedi. yırttım attım kağıdı. yıllar sonra reklamlarda çıkmaya ve popülerleşmeye başladı.

Kurşun plakalardan ve sülfürik asitten bakalım böyle de oluyor mu, verimli olur mu diye akü yapımında kullanacağım.

Bakır-Çinko ikilisi bildiğimiz sirkeli pil. çok dayanıklı olmuyorlar ama internette güzel videolar gördüm, hoşuma gitti.

Nikel ile Potasyum hidroksit ikilisi Demir-Nikel(Edison) bataryası yapımında kullanılır. Şu anda güneş panellerinde kullanılmakta. Bazı avantajları sebebiyledir ki kurşunlu aküye tercih ediliyor. Bu sadece test için.

Geriye bakır sülfat kaldı onu da metallerin madenle kaplanması ve buna benzer bazı deneylerde kullanacağım. yapacağım pillerde elektrotları kaplamada da kullanabilirim belki; zira kutuplanma etkisi ile de başetmem gerek.
Biliyorum biliyorum da, benim yapacağım şeyler zaten yapılmış ve kullanılan şeyler. yani yeni birşey bulmaya çalışmıyorum. Bundan sonrasını üstüne alınma. Bizim insanımıza yatmayı öğretmişler. Tamam da zaten bulunmuş birşeyi neden bir de sen yapıyorsun amerikayı yeniden keşfetmeye gerek var mı? diye diye iyice MAL yaptılar milleti... Tabii gerek var. belki o yolda sen de başka birşey bulursun. Şimdi ben yukarıdaki uygulamalarda istediğim verimi elde edemeyeceğim. Neden? Kurşunlu akü üretimi sadece kurşun plaka ve sülfürik asitten yapılmaz. kutuplanma etkisinin önüne geçebilmek için ve akü ömrünü arttırmak için yardımcı maddeler kullanılır. Ben 33 yaşımı geçtim. Çocukken yapmam gereken bu deneyleri yapmadığım için rahatsızım. İlle yapacak ve göreceğim. Yapmazsam içim rahat etmez...
* * *
Birkaç ay evvel evdeki PClerimde toz temizliği yaptım. Sıra macun yenilemesine geldi ama elimde macun yok idi. En yakın macun satılan yer durakta beklemesi gitmesi alması gelmesi saatler sürecek bir yerdeydi(araba var ama gaz yakmaya değmez). Dedim ki acaba olur mu? Neredeyse her derde deva olan "vazelin"den işlemciye, kuzey ve güney köprülerinin soğtucularının altına vazelin sürdüm. ANAM! süper oldu. macun bu kadar soğutmuyordu. Isı sorunu olan PCLerim şu anda buz gibi çalışıyor. E bu fikri kafamdan uydurmadım tabii. İnternette gördüm...

Videolar ekledim vaktiniz varsa bakın:
vazelin çinko-oksit ile termal macun (ki beyaz macun öyle yapılıyor zaten)
https://www.youtube.com/watch?v=i7RpnE_7MUY

Alüminyum-Vazelin termal macun:
https://www.youtube.com/watch?v=efXx_g6AQ9M

Demir-Nikel bataryanın solar sistemde kullanılması:
https://www.youtube.com/watch?v=JkNpizjVtA4

Ev yapımı (deneysel) edison bataryası:
https://www.youtube.com/watch?v=K84PywMwjZg

Gördüğünüz gibi bu gavurlar yapıyorsa biz niye yapamıyoruz? Niye malzeme bulunmuyor?
Videoyu yapanlar niye hep gavur? Niye batarya yapma, kurşunlu akü yapma videoları hiç yerli yok? Çok mu zor?

Bu arada Vazelinin çok ilginç bir hikayesi var. İnternetten araştırın çok hoşunuza gidecek. Vazelin, mazot ile gazyağı arası kalın bir jeldir. içine parfüm ve boya karıştırılıp satılır. yağlar ısıyı iyi iletirler fizik kanunudur (yağların özellikleri). bu özelliklerinden hareketle aşırı ısı sorunu olan bigisayarlarımdan yana rahatım ;D  8)

@Kozmos , kimya depolarında satılır. Ama araştırması sana ait.

bu açıklamaları  başta deseydin ve anlatsaydın, benim cevabım bu olmazdı. "Pil" diye bi cevap alınca yeni pil bulacak herhalde dedim. teknoloji bir sıçrar. benim gibi hevesin kursağında kalmasın diye dedim. deney yapmak çok güzeldir. zaten bütün buluşlar başka birşey yaparken çıkmıştır. direnç yaparken kameranın bulunması gibi.

Hazır yapıyorken Bor uda kat maddelerin arasına germanyumdan solar panel diyot yapıyorlar ama bordan yapmıyorlar halbuki en iyisi bor aslında... peryodik cetvelden bakarak en kaliteli malzemeleri kullandım. ama işte hobi gibi oturup çalışmak lazım...
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Güneş paneli yapmak çok kompleks bir iş. Onu yapamam. Ama Batarya yapmak çok kolay=> İki elektrot, biraz asit. Yine de ben durmam. Linkteki ürünlerden sipariş vermeye çalışacağım.Benim kredi kartım olmadığı için burada bir abiye rica edeceğim.Kabul ederse hemen yaparım. Değilse en azından başlıktan neyin nerede bulunacağı ve neyden ne yapıldığını görmüş olur millet.

Furkan KELEŞOĞLU

amd işlemcileri icerden metal kısma lehimliyor Ama İNTEL öyle yapmıyormuş metalin altında yine termal macun var bunun üzerine bir kaç video izledim metali ordan söküp sıvı termal macun dedikleri değişik birşey var onu sürüp tekrardan siyah sıvı conta ile geri yapıştırıyorlar kapağı bir kaç saat mengenede kapağı tutması icin tuturuyorlar 5 derece filan fark ediyor.

Maodon

Bizimkiler yapmaya kalksa ıspartada düşen uçak vardı ya 10 yıl önce b
İlimadamları dolu uçak  ve aselsan intiharları bir araştır seron yeni  birşey bul ve sakın burda paylaşma

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 08 Mart 2018, 17:28:49amd işlemcileri icerden metal kısma lehimliyor Ama İNTEL öyle yapmıyormuş metalin altında yine termal macun var bunun üzerine bir kaç video izledim metali ordan söküp sıvı termal macun dedikleri değişik birşey var onu sürüp tekrardan siyah sıvı conta ile geri yapıştırıyorlar kapağı bir kaç saat mengenede kapağı tutması icin tuturuyorlar 5 derece filan fark ediyor.
Bazı nedenlerden intel lehim soğutma yönteminden vazgeçip macun soğutma yöntemine geçince, overlokçular çıldırdı. Çünkü overlokçular kaliteli soğutma ister. bu da onları işlemci kapağını sökerek içeriye "metal macun" kullanma yöntemine itti. Zaten bu intel ile microsoft birşeyin içine etmede bir numara.

Alıntı yapılan: Maodon - 08 Mart 2018, 17:55:53Bizimkiler yapmaya kalksa ıspartada düşen uçak vardı ya 10 yıl önce b
İlimadamları dolu uçak  ve aselsan intiharları bir araştır seron yeni  birşey bul ve sakın burda paylaşma
Uçağa binmem bende? :)
Yav ne yeni bir şey bulacam ben yeni birşey yapacak kadar ilim adamı değilim ki... öyle uğraşıyorum işte :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın