0-50v 0-5A Ayarlanabilir güçkaynağı

Başlatan veyselolaş, 04 Mart 2018, 13:54:57

veyselolaş

Devre 320volt.com sitesinden indirdim direk açık şemayı ele aldım devreyi kurup çalıştırdı fakat voltaj sürekli 38v ayar yapamıyorum transistör olarak 2n3055 kullandım kısadevre ledi sürekli yanıyor kısadevre olsun olmasın devreyi kontrol ettim kısadevre felan yok entegre değiştim fakat değişen hiçbir şey olmadı yardımlarınızı bekliyorum ustalar.

gevv

Paylaşılan PCB çizimi  yapsaydınız  resimlerine bakarak hata takibi yapılabilirdi fakat delikli pertinaks üzerinden resimle takip  zor

giriş voltajını direkt çıkışa veriyorsa  transistör arızalı olabilir kısa devre olabilir

veyselolaş

Devreyi defalarca kontrol ettim kısadevre yok  0.25ohm3w direnç kullanmadım 0.22ohm3w onuda kullanmadim devre çalışırsa sonradan eklerim diye yük testini park ampülü ile yapacaktım.Devrede transistör olarak 2n3055kullandı transistörleri alırken ucuzu (kalitesiz) pahalı(kaliteli)olarak adam iki seçenek sunmuştu bende bütçe nedeniyle ucuzu tercih etmiştim.Delikli plakete birçok devre kurdum hatasız olarak yol takibini iyi yapabiliyorum.Acaba patatese mi denk geldim ki
istedğim elimdeki boşa duran ac35v trafoyu değerlindirmekti.

veyselolaş

Teşekkürler hocam :)  3055ler patates ve BD242A bozulmuş yerlerine 1 adet 2SC5200  ve tıp42c bunları değiştirdikten sonra gerilim ayarı yapabildim akım ayarı ise çalışmıyor ve 1.5 ampeerlik yüklenmemde 5200 aşırı ısınıyor acaba 1 tane kullandığım içinmi bilemedim 5200 ü arızalı amfiden söktüm zaten, kısadevre çalışmıyor  o yüzden fazla kısadevre yaptırmadım kısadevre ledi sürekli yanıyor 1.5 amperlik yükte gerilimde çökme omadı 

gevv

transistörlerin çıkışında ki 0.22 ohm direncleri sonradan eklersiniz   ama  kollektör girişinde ki 2 adet 0.25ohm direnç gerekli  723 entegresi çekilen akımı o dirençler üzerinden okuyor  o dirençler olmazsa akım ayarı yapılmaz

tek transistörün 1.5a yük ile ısınması normal

testler iyi sonuç verirse transistör çıkışındaki dirençleri ekleyin.  bu tip devrelerde transistörler için dengelemede direnç kullanılsada  ek olarak  transistörlerin kendi arasında eşitlenmesi daha iyi sonuç verir

https://320volt.com/transistorlerin-esitlenmesi-match-edilmesi/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın