PC Kasa toplama

Başlatan ApoAtes, 04 Mart 2018, 03:02:23

ApoAtes

Selamlar,
Başlıktan da anlaşıldığı üzere bir pc toplamayı planlıyoruz. Arkadaşım uzun zamandır düşünüyordu şimdi fırsatını buldu ve bu hafta almayı düşünüyoruz fakat kime danışacağını bilmediğinden bana sorunca bende sizlerin fikrini almak istedim. 3000₺ bütçemiz var ve yapacağı sistem ile şuan ki güncel oyunlar dahil en azından orta ayarlarda oynayabilmek istiyor. Ben kendime alırken de sizlerin tavsiyesi ile inventus dan almıştım söylediğiniz parçaları ve hala kullanmaktayım sistemi çokta memnunum :) Tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Saygılar.

asma

Sadece kasa mı , monitörünüz var mı , varsa model , vs. nedir.
Benim de aklımda bir şeyler var. Güzel öneriler gelirse ben de değerlendirebilirim.  ;)

Mr_YAMYAM

Verilen bütçe ile ne yazık ki bir oyun PC'si edinmek mümkün değildir.
Sadece temel bileşenleri ele aldığımızda bile şöyle bir tablo görmekteyiz.
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-a-pro-intel-z370-soket-1151-ddr4-4000mhz-o-c-vga-dvi-anakart.html
Günümüz tekniğinde en önemli bileşen anakartlardır. Tüm sistemin uyumunu ve veriyollarının hız kontrolü anakartlar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple bir oyun bilgisayarı için öncelikli bileşen anakart olmalıdır.
Fiyatı=614TL

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-geforce-gtx1050-aero-itx-2g-oc-v1-2gb-gddr5-128biit-nvidia-dx12-ekran-karti.html
Ekran kartları oyuncular için önemli bir bileşendir. Birçok seçenek olmakla beraber güncel olunlar için tek seçenek en a GTX1050 modelleridir. AMD tarafında ise sürücü sorunlarının hala devam etmesinden dolayı kişisel olarak tercih sebebi olmamaktadır.
Fiyat 714TL

http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-16gb-2x8gb-ripjawsv-kirmizi-ddr4-2400mhz-cl15-12v-dual-kit-ram.html
Bir PC de neredeyse hiç kullanılmayan, ama bir dünya bütçe ayırılan bileşen ise RAM'lerdir :D
En düşük modülün 8GB kapasiteli olduğu, dual kanal desteği için de çift modül kullanılması gerektiğinden yola çıkarsak en ucuz ürün yukardakidir.
16GB lık bu ürünü hangi türlü kullanırsak kullanalım, belki de en fazla 3-4GB kadarını kullanabileceğiz :D
Fiyat= 881TL

http://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i5-8400-soket-1151-2-8ghz-9mb-onbellek-14nm-islemci.html
Geldik işlemciye.
Bir PC de işlemleri yapan temel bileşendir. Bir sürü seçenek olmasına karşın, 4 çekirdek seçeneği bir oyun yükü için mecburi görülmüştür.
Fiyat= 949TL
TOPLAM=3158TL
Bileşenler sadece en ucuz seçenekleri ile tercih edilmiş olup, sistem uyumu hesapları yapılmamıştır.
Talep edilen PC için HDD, Ekran, kasa ve PSU gibi hesaplamaya dahil edilmemiştir.

ApoAtes

Alıntı yapılan: asma - 04 Mart 2018, 11:58:52Sadece kasa mı , monitörünüz var mı , varsa model , vs. nedir.
Benim de aklımda bir şeyler var. Güzel öneriler gelirse ben de değerlendirebilirim.  ;)
Aslında monitör de almayı düşünüyor fakat bu fiyatın içine dahil edersek kuracağımız sistem pek sağlam olmayabilir diye monitörü birşekilde sonradan alacağız sanırım  :D
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Mart 2018, 13:29:28Verilen bütçe ile ne yazık ki bir oyun PC'si edinmek mümkün değildir.
Sadece temel bileşenleri ele aldığımızda bile şöyle bir tablo görmekteyiz.
http://www.vatanbilgisayar.com/msi-z370-a-pro-intel-z370-soket-1151-ddr4-4000mhz-o-c-vga-dvi-anakart.html
Günümüz tekniğinde en önemli bileşen anakartlardır. Tüm sistemin uyumunu ve veriyollarının hız kontrolü anakartlar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple bir oyun bilgisayarı için öncelikli bileşen anakart olmalıdır.
Fiyatı=614TL

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-geforce-gtx1050-aero-itx-2g-oc-v1-2gb-gddr5-128biit-nvidia-dx12-ekran-karti.html
Ekran kartları oyuncular için önemli bir bileşendir. Birçok seçenek olmakla beraber güncel olunlar için tek seçenek en a GTX1050 modelleridir. AMD tarafında ise sürücü sorunlarının hala devam etmesinden dolayı kişisel olarak tercih sebebi olmamaktadır.
Fiyat 714TL

http://www.vatanbilgisayar.com/gskill-16gb-2x8gb-ripjawsv-kirmizi-ddr4-2400mhz-cl15-12v-dual-kit-ram.html
Bir PC de neredeyse hiç kullanılmayan, ama bir dünya bütçe ayırılan bileşen ise RAM'lerdir :D
En düşük modülün 8GB kapasiteli olduğu, dual kanal desteği için de çift modül kullanılması gerektiğinden yola çıkarsak en ucuz ürün yukardakidir.
16GB lık bu ürünü hangi türlü kullanırsak kullanalım, belki de en fazla 3-4GB kadarını kullanabileceğiz :D
Fiyat= 881TL

http://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i5-8400-soket-1151-2-8ghz-9mb-onbellek-14nm-islemci.html
Geldik işlemciye.
Bir PC de işlemleri yapan temel bileşendir. Bir sürü seçenek olmasına karşın, 4 çekirdek seçeneği bir oyun yükü için mecburi görülmüştür.
Fiyat= 949TL
TOPLAM=3158TL
Bileşenler sadece en ucuz seçenekleri ile tercih edilmiş olup, sistem uyumu hesapları yapılmamıştır.
Talep edilen PC için HDD, Ekran, kasa ve PSU gibi hesaplamaya dahil edilmemiştir.
Oldukça zorlanacağız gibi görünüyor  ::)  Bir tanıdığı 3000₺ ye sana çok güzel bir sistem toplarım demişte bildiğiniz üzere tanıdıklar genelde tanıdık ayağına öpmeyi severler  :))

ApoAtes

İşlemci   Intel Core i5 7400 3.00 Ghz 6MB 1151p 14nm  751,95 ₺
Anakart   MSI B250M Gaming Pro 2133mhz-2400mhz(OC) 1151p mATX Anakart  405,09 ₺
Bellek   Gskill 8GB (2 x 4 GB) DDR4 2400Mhz CL15 RAM 426,49 ₺
Ekran Kartı   MSI GeForce GTX1050Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128 Bit Ekran Kartı  1.090,62 ₺
Sabit Disk   WD 1TB Blue 64MB 7200rpm (WD10EZEX) Harddisk  197,16 ₺
Kasa   Gamepower Uranos Mid Tower Kasa  247,42 ₺
Güç Kaynağı   Gamepower 550W 80+ Bronz Güç Kaynağı  179,93 ₺

Toplam da 3.298,66₺ olan bu sistem sizce iş görebilr mi? Aynı zamanda amd işlemciler daha uygun olduğundan tercih edilebilir mi yoksa intelden şaşılmamalı mıdır?

seron

Apocan,
Şayet intel olsun diye diretmezseniz,
Geçen aylarda burada bir internet kafeye 4 adet AMD - APU'lu bilgisayar topladık. Ekran kartı maliyetinden yırttık. Bilgisayar GTA-5 bibi bir oyunu gayet iyi oynatıyor, akıcı. Buna rağmen kafeci bilgisayarı fazla kasmasın diyerekten orta ayarlarda oynatıyor.
FİYATI birkaç ay evvel SADECE KASA(klavye monitör dahil değil) 1400TL'ler civarıydı. DDR-3'lü AMD APU 4 çekirdekli 4kusur cigaherz makine.
Düşünürsen ayrıntıları kafeciye sorar veririm. Pişman olacağınızı sanmam, çünkü aylardır çoluğa çocuğa iyi dayanıyor makineler...

Alıntı yapılan: asma - 04 Mart 2018, 11:58:52Sadece kasa mı , monitörünüz var mı , varsa model , vs. nedir.
ANAAAAAAAA! @asma ilk defa bir bilgisayar konusuna yorum yaptı. Bir de yetmiyormuş gibi PC toplamak istiyor... :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

ApoAtes

Abi açıkcası o limiti ben koydum:) yoksa o limitin üstüne çıkacak birisi ama ben aldıklarında hiç bir şekilde kasma vs yaşamamaları için en azından bir kaç yıl... bu yüzden uğraşıyorum. He elektronik cihazdır tabiki 2.günde bile arızalanabilir ancak arızalanmadığı taktirde devam edebilsinler maksadım. Dediğim gibi amd ile sorun olmayacaksa amd sistem de kurulabilir dediğin gibi. Ben amd bir süre kullandım özellikle çok ısınmasından şikayetçi olduğum için uzak kalmaya çalıştım ama son zamanlarda yeni işlemcileri özellikle 2017de bayağı bir satış yaptı diye duydum. Arayışa devam etmekteyiz. Umarım güzel bir sistem toparlayabiliriz. ::)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 04 Mart 2018, 15:59:43Oldukça zorlanacağız gibi görünüyor  ::)  Bir tanıdığı 3000₺ ye sana çok güzel bir sistem toplarım demişte bildiğiniz üzere tanıdıklar genelde tanıdık ayağına öpmeyi severler  :))
Çok doğru. O tanıdık ticari işlerle uğraşıyorsa şüphe edilebilir.
Alıntı yapılan: ApoAtes - 04 Mart 2018, 16:29:05İşlemci Intel Core i5 7400 3.00 Ghz 6MB 1151p 14nm  751,95 ₺
Anakart MSI B250M Gaming Pro 2133mhz-2400mhz(OC) 1151p mATX Anakart  405,09 ₺
Bellek Gskill 8GB (2 x 4 GB) DDR4 2400Mhz CL15 RAM 426,49 ₺
Ekran Kartı MSI GeForce GTX1050Ti 4GT OC 4GB GDDR5 128 Bit Ekran Kartı  1.090,62 ₺
Sabit Disk WD 1TB Blue 64MB 7200rpm (WD10EZEX) Harddisk  197,16 ₺
Kasa Gamepower Uranos Mid Tower Kasa  247,42 ₺
Güç Kaynağı Gamepower 550W 80+ Bronz Güç Kaynağı  179,93 ₺

Toplam da 3.298,66₺ olan bu sistem sizce iş görebilr mi? Aynı zamanda amd işlemciler daha uygun olduğundan tercih edilebilir mi yoksa intelden şaşılmamalı mıdır?
6MB KEŞ işlemcilerden uzak durmalısınız. İş yapma kabiliyetleri fazla değildir. Adı İ5 te olsa İ7 de olsa ne İ4tür ne de i altı. Ne i yemedi :D
Çok madur kalırsan yeni nesil yüksek CACHE'li İ3 leri tercih edebilirsin. Elbette ki toplam render kabiliyetin biraz zayıf kalacaktır.

M serisi anakartlardan da uzak durmalısın. Yeni sistemlerde anakartlar en önemli bileşenlerdir. Çünkü eski sistemlerdeki veriyolları için FSB eşliği ve bir işleç kullanılmakta idi. Günümüz gelişen veriyollarında işlemci çıkışları, doğrudan ekran kartı arayoluna bağlanmaktadır. AMD işlemcilerinde performans alınamaması ve 4GHz te çalışan bir AMD işlemcisinin 5GT lik veriyolu hızına anakart yapılarının uygun olmamasından dolayı AMD işlemcilerin zayıf oldukları, intel işlemcilere göre performans gösteremedikleri tartışmalarını çok duymuşsundur.
Bu sebeple herhangi bir işlemciden tam performansı alabilmen için anakart veriyollarının diğer ekipmanlarla tam bir uyumu gereklidir. Özellikle DMA yapıları ve uyumlu RAM ciddi şekilde hesap edilmelidir.

2X4GB RAM ben görememiştim. Bu iyi bir seçenek. Ancak RAM hızı ve band genişliği doğrultusunda, anakart ve işlemci hesaplarına girilebilir. Çünkü günümüzde RAM miktarı için ödenen ücret heba olmaktadır.

4GB bellekli ekran kartı seçimi tercih edilebilir. Ancak monitörünüz 1080P ise bu kadar belleğe pek gerek duyulmayacaktır.
Doğru bir yapılandırma ve iyi bir işlemci gücün varsa, ekran kartında da bu kadar bellek kullanımın olmayacaktır. Ancak 2K üzeri ekran kullanımında ekran kartı belleğine de fazlaca ihtiyaç duyulur.
NOT: Bazı oyunlar aşırı ekran kartı belleği talep edebilir. Bu talep, oyunun bir kandırmacası olup, iyi optimize edilmemiş ve render kabiliyeti düşük işlemcilerle toplanan sistemlerde başgöstermektedir.

Yüksek kapasiteli harddiskleri sistem kurulumu için tercih etmemelisin. Bütçe uygunsa 250GB civarı bir HDD tüm ihtiyacını halleder. Hatta SSD bile tercih edilebilir. Ama ana depolama için extra yüksek kapasiteli HDD tercih edilebilir.

seron

Alıntı yapılan: ApoAtes - 04 Mart 2018, 20:18:03Abi açıkcası o limiti ben koydum:) yoksa o limitin üstüne çıkacak birisi ama ben aldıklarında hiç bir şekilde kasma vs yaşamamaları için en azından bir kaç yıl... bu yüzden uğraşıyorum. He elektronik cihazdır tabiki 2.günde bile arızalanabilir ancak arızalanmadığı taktirde devam edebilsinler maksadım. Dediğim gibi amd ile sorun olmayacaksa amd sistem de kurulabilir dediğin gibi. Ben amd bir süre kullandım özellikle çok ısınmasından şikayetçi olduğum için uzak kalmaya çalıştım ama son zamanlarda yeni işlemcileri özellikle 2017de bayağı bir satış yaptı diye duydum. Arayışa devam etmekteyiz. Umarım güzel bir sistem toparlayabiliriz. ::)
Sen başkası için araştırma yaptığın için dikkatli olmalısın. İntel işlemciler fiyatları hariç, AMD'den nispeten daha üstündür.
Ancak!!!
Son zamanlarda intel işlemciler hakkında ciddi güvenlik açıkları gündeme geldi. Microsoft'un da yardımı ile birçok yazılımcı kuruluş, inteldeki bu güvenlik açığını kapatmak için yamalar yayınlıyor. Microsoft, Windows 10 ve diğer işletim sistemlerine de gönderdiği bu yama ile intell işlemcilerinin CORTLAMASINA neden oluyor. özellikle son yamadan sonra AMDli makineler açılmaz olmuş. Açığı düzeltmek için gönderilen yama, intel işlemcilerde performansın yüzde 30lara kadar düşmesine neden olmuş. AMD ise bu açıktan çok etkilenmiyormuş.
Şu videoyu sabırla izle. Youtube anasayfasından izlersen dişli sembolünden HIZ> 1.25 veya 1.50 yaparsan sıkılmadan izlersin.
https://www.youtube.com/watch?v=xoBPiZTCgOw

Isınma sorununa gelirsek, şu an benim de kullandığım AMD FX serisi "Buldozer mimarili" işlemciler, AMDnin en çok hayal kırıklığı yaratan işlemcileridir. Fakat AMD, bundan ders çıkararak, eski Çalışanını (önceki athlon teknolojili ve birçok kullanıcıyı tatmin eden işlemcilerin mucidi) tekrar işe aldı ve Senin bahsettiğin AMD RYZEN işlemciler piyasaya sürüldü. yani bahsettiğin yeni nesil işlemciler: (1.25 veya 1.50 hızında izle)
https://www.youtube.com/watch?v=ozvh-KE81OE

Bu işlemciler gayet güzel performans sundular fakat, bu işlemciye uyumlu Anakart ve Ramlar çok bahalı onuca yanyattı çamura battı.

Sana bahsettiğim içinde grafik kartı gömülü AMD APU işlemciler ise, içinden çıkan küçücük stok fanla çalışsalar bile ısınmadan çok güzel bir şekilde iş yapıyorlar. Burası Antalya biliyorsun. Burada ısınmıyorsa İstanbulda niye ısınsın adamım?

senin durumun şu anda çok ciddi. Bu bilgiler ışığında ölç biç, karar ver. Sonra pişman olup mahcup duruma düşme arkadaşına.
Sana ve herkese faydalı olabilecek bir video kanalı:
https://www.youtube.com/channel/UCOgCIGPoRY3q644bN1uOg4g
bu arkadaşımız gayet iyi birisidir. pirim için ideo yapmıyor. gayet de bilgili bir insan.
sana bir iki faydalı video daha sunayım:

anakart seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:
https://www.youtube.com/watch?v=WhilZgSdpIM

ram seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:
https://www.youtube.com/watch?v=uwhjTBeJV7M

ekran kartı seçerken...
https://www.youtube.com/watch?v=ihIvMsN_ICE

bilgisayar toplamanın altın kuralları
https://www.youtube.com/watch?v=GZlVUS6nCF0

profesyonel iş bilgisayarı toplamanın...
https://www.youtube.com/watch?v=ZJPb8lhzQ90

kanalda dahası da var. Bu videoları sabırla izlersen, fiyata göre bilgisayar toplamaya çalışmanın neden yanlış olduğunu ve aslında "ihtiyaca göre fiyat belirlemenin" bu işin altın kuralı olduğunu anlayacaksın. Bu işle ilgilenen arkadaşlar varsa onlar da muhakkak izlesiner. @asma sana da yarayışlı olur bunlar haaa... ;)

Mr_YAMYAM

Bir de AMD tarafından bakayım dedim. Anında çuvalladım :D
İ5 lere denk uygun fiyatlı bir işlemci.
http://www.vatanbilgisayar.com/amd-ryzen-3-1300x-soket-am4-wraith-sogutucu-3-4ghz-3-9ghz-8mb-65w-14nm-islemci.html
4 çekirdek denilse de çekirdek başı render kabiliyetlerinden bahsedilmemektedir. Bunun için benchmark testleri araştırılabilir.

AMD tabanında ise iyi bir performansın sırrı uygun bir anakarttır.
X serisi anakartlar haricinde gerçek bir performanstan bahsedilebilinir mi bilmiyorum. X serisinin düşük modellerine baktığımızda bulabildiğim en ucuz model ve fiyatı.
http://www.vatanbilgisayar.com/asus-strix-x370-f-gaming-amd-x370-am4-ryzen-ddr4-3200-o-c-mhz-usb-3-1-anakart.html
X399 lara girersek zaten bir anakart bütçeyi neredeyse aşıyor :D

asma

Alıntı yapılan: seron - 04 Mart 2018, 20:03:41Apocan,
Şayet intel olsun diye diretmezseniz,
Geçen aylarda burada bir internet kafeye 4 adet AMD - APU'lu bilgisayar topladık. Ekran kartı maliyetinden yırttık. Bilgisayar GTA-5 bibi bir oyunu gayet iyi oynatıyor, akıcı. Buna rağmen kafeci bilgisayarı fazla kasmasın diyerekten orta ayarlarda oynatıyor.
FİYATI birkaç ay evvel SADECE KASA(klavye monitör dahil değil) 1400TL'ler civarıydı. DDR-3'lü AMD APU 4 çekirdekli 4kusur cigaherz makine.
Düşünürsen ayrıntıları kafeciye sorar veririm. Pişman olacağınızı sanmam, çünkü aylardır çoluğa çocuğa iyi dayanıyor makineler...
ANAAAAAAAA! @asma ilk defa bir bilgisayar konusuna yorum yaptı. Bir de yetmiyormuş gibi PC toplamak istiyor... :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o
PC toplama niyetim yok , elimde AsusPro d320mt on board PC ve vga girişli 17' sıradan bir monitör var. Ram arttırıp , ssd ilavesi ve vga kart alırsam monitör de değişecek.  :-[   
Kararsız kaldım , biraz araştırmaya başladığım sırada konu açıldı.   ;)

Yeni, giriş seviye oyun bilgisayarı için AMD Ryzen hatta bu serinin APU ları f/p için düşünülebilir.  (2200G için 500 desek)
Ana kart için m.2 ssd için slot olsun , taştan olsun. B350 çip set ve 960 EVO 250gb ssd  fiyatı 1000Lira
2 x 8GB RAM için yine 1000Lira
Geriye kalanla HDD , kasa(PSU) , Klavye mause alınır (mı)   O:)

Son topladığım PC ; AMD Barton 2500+ , Asus A7N8x-E Deluxe  , Dual DDR400 Ram , Asus Ta231 siyah 300W kasa Win XP Tr özelliklerini hatırlıyorum. AGP ekran kartını değiştirmiştim , ilkini hatırlamıyorum.

Kolay gelsin.

ApoAtes

Gerçekten çok sıkıntılı bir durum. İlk bilgisayarımı ne güzel 1200 liraya alıp 11 yıl kullanmıştım :D Şimdi şöyle bir bakınca doların fiyatına da insanın kenara çekilip sadece izleyesi geliyor :D Gerçekten iyi bir sistem almak için kafadan en kötü bir 5000TL koymak gerekiyor heralde ortaya :D Verdiğiniz bilgiler üzerinde araştırmaya devam edeceğim. KEŞ işlemcilerden de kaçınacağım öyleyse :) AMD çok cezbediyor fiyattan ötürü ama uzun zaman intel kullanan biri pek şaşmak istemiyor. ben intel pentium 4ümden bile memnundum yani :D
Ayhan Tarakcı'nın videolarını biraz gözden geçireceğim teşekkür ederim hepinize ilginizden ötürü.
Bu arada kendi pc'mde yaptığım gibi sistemi 120GB SSD ye kurup hafıza olayını 1TB WD Blue 7200Rpm düşünüyorum. Sinerji adlı bir sitede hazır sistemler var onlardan bakarak üstünde ufak oynamalar yaparakta birşeyler yapılabilir sanırım kurcalamaya devam ediyorum.

Herkese kolay gelsin iyi haftalar dilerim :)

seron

Alıntı yapılan: asma - 05 Mart 2018, 03:06:04PC toplama niyetim yok , elimde AsusPro d320mt on board PC ve vga girişli 17' sıradan bir monitör var. Ram arttırıp , ssd ilavesi ve vga kart alırsam monitör de değişecek.  :-[   
Kararsız kaldım , biraz araştırmaya başladığım sırada konu açıldı.   ;)

Yeni, giriş seviye oyun bilgisayarı için AMD Ryzen hatta bu serinin APU ları f/p için düşünülebilir.  (2200G için 500 desek)
Ana kart için m.2 ssd için slot olsun , taştan olsun. B350 çip set ve 960 EVO 250gb ssd  fiyatı 1000Lira
2 x 8GB RAM için yine 1000Lira
Geriye kalanla HDD , kasa(PSU) , Klavye mause alınır (mı)   O:)

Son topladığım PC ; AMD Barton 2500+ , Asus A7N8x-E Deluxe  , Dual DDR400 Ram , Asus Ta231 siyah 300W kasa Win XP Tr özelliklerini hatırlıyorum. AGP ekran kartını değiştirmiştim , ilkini hatırlamıyorum.

Kolay gelsin.
anasayfasından bilgisayara baktım ama detaylı özelliklerde opsiyonel seçenekler olduğundan seninki hangisi bulamadım.
VGA desteği olan bir ekran kartı alırsan VGAya devam edebilirsin(günümüzde üretilmemeye başladı artık). Benim de monitör VGA-17inç. Beni kimse dövmüyor ama video editleme ile uğraştığım için canımı sıkmaya başladı. HD desteği olan monitör lazım.

doğru didinğ. hatırladığım kadarıyla onların hızları normal ssdlere göre üç kata kadar fazla ama 250GBye gerek yok.
O bahsettiğin işlemciden elimizde bi dene var. O işlemciyi tarak olarak kullanıyoruz(pinlerini kullanarak saçını tarıyor buradaki abi :) )

@ApoAtes evet 5000TL gerekli. Ama şimdiki donanımlarda çok sık şikayet duyuyorum. Bir de windows10 rezaletleri var. İşin zor adamım.
Ben sık sık dizi, film falan indirip HDDye atıyorum. Tabii bunların önem derecesi gereği 320p olması bana yetiyor. Yoksa disk yetiremem. Dolayısıyla indirdiğim dizileri convert etmem gerekiyor. E, AMDli makine bu işi yapıyor yapmasına ama içim rahat değil. Acaba 5000TL'lik İntel daha mı hızlı ve zorlanmadan yapar diye kendime sormadan edemiyorum. Benim derdim oyun değil, render, convert, export... anlıyorsun değil mi? Arkadaşın bilgisayarı ne için istiyor? Oyun oynarken ne tip rahatsızlıklarla karşılaşmak istemiyor? Burada bir okinkurt diye genç bir arkadaş vardı. Gösterdiği videolarda benim çok zorlukla görebildiğim aksaklıklardan şikayet ediyordu. Aynı oyunu ben edindim ve onun intelli makinede şikayet ettiği oyunu (Bioshock infinite olur kendisi) ben defalarca bitirdim ve muazzam bir oyun zevki yaşadım. Hiçbir şikayetim olmadığı gibi elimdeki FX'li makine bana mısın demedi. Demedi de, fanlar herdaim bar bar bağırdı... Şimdi o arkadaş nasıl birisi? Oyun oynarken anaaaa bu oyun niye 100fps değil anaaaa şurada niye kırılmalar oluyo, anaaa şurası niye bulanık gözüküyo diyen uzman ve pimpirikli biriyse bence sen o işe hiç bulaşma...
Karar senin.

asma

Alıntı yapılan: seron - 05 Mart 2018, 16:11:15anasayfasından bilgisayara baktım ama detaylı özelliklerde opsiyonel seçenekler olduğundan seninki hangisi bulamadım.
VGA desteği olan bir ekran kartı alırsan VGAya devam edebilirsin(günümüzde üretilmemeye başladı artık). Benim de monitör VGA-17inç. Beni kimse dövmüyor ama video editleme ile uğraştığım için canımı sıkmaya başladı. HD desteği olan monitör lazım.

doğru didinğ. hatırladığım kadarıyla onların hızları normal ssdlere göre üç kata kadar fazla ama 250GBye gerek yok.
O bahsettiğin işlemciden elimizde bi dene var. O işlemciyi tarak olarak kullanıyoruz(pinlerini kullanarak saçını tarıyor buradaki abi :) )
i5 6400 2.70ghz // D320MT //   intel HD graphics 530 // ddr4-2132 (1066Mhz) 4gb // win7 pro 64bit tr // 500Gb hdd
Hazır 4gb ddr4 ler piyasa düşmüşken 4+4  yapayım dual olsun. Bir ara ssd alıp C yi klonlamam gerekecek sanırsam.
PSU fazla güçlü değil , GeForce GT 730 gibi (max. 50W) bir sürü çıkışı olan kartlar gözüme takılıyor.
Monitör 17' değilmiş.  :-[  Philips 193V5L  Ekran kartı için çok cazip seçenek olmadıktan sonra vazgeçebilirim.

m.2 lerin yüksek hızlıları 16 ve 32gb olarak vardı , 128gb lık ürün varmış . Adata sx7000 128gb 1800/850

seron

Alıntı yapılan: asma - 05 Mart 2018, 21:12:36i5 6400 2.70ghz // D320MT //   intel HD graphics 530 // ddr4-2132 (1066Mhz) 4gb // win7 pro 64bit tr // 1T hdd
Hazır 4gb ddr4 ler piyasa düşmüşken 4+4  yapayım dual olsun. Bir ara ssd alıp C yi klonlamam gerekecek sanırsam.
PSU fazla güçlü değil , GeForce GT 730 gibi (max. 50W) bir sürü çıkışı olan kartlar gözüme takılıyor.
Monitör 17' değilmiş.  :-[  Philips 193V5L  Ekran kartı için çok cazip seçenek olmadıktan sonra vazgeçebilirim.

m.2 lerin yüksek hızlıları 16 ve 32gb olarak vardı , 128gb lık ürün varmış . Adata sx7000 128gb 1800/850
Ben tam anlamadım. İlk satırdaki veriler elindekinin özellikleri ise, iyi tamam tamam da
Yeni bir bilgisayar toplamaya çalışıyorsan işlemci frekansın 3.5ların altına düşmesin bence.
.....
Dur dur dur...
Ne yapmak istiyorsan(bilgisayarda) uygun bir zamanda yaz da elbet bir yardım eden çıkar.
Malzemeler epey pahalı iyice düşünmeden mesarife girme.
HDD klonlama olayı kolay, ama sorunla karşılaşma riski de yok değil. İş o noktaya gelirse ben de yardımcı olurum. Minitool Partition Wizard Professional sürümünde "Migrate OS to HDD/SSD (İşletim sistemini olduğu gibi başka HDDye/SSDye çak gitsin)" modu var. Ayrıca GHOST yazılımı ile de yapılabiliyor.
Amaç tam belli olmadığı için ben anca bu kadar yorum yapabiliyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 05 Mart 2018, 21:12:36i5 6400 2.70ghz // D320MT //  intel HD graphics 530 // ddr4-2132 (1066Mhz) 4gb // win7 pro 64bit tr // 1T hdd

Yeni versiyon ekran kartlarında bazı sorunlar var. Bu kartlardan alınınca ya DVI-D ya HDMI ya da DP (Display port) kullanımı gerekiyor. Eldeki monitör değerlendirilmek isteniyorsa yeni sistem ekran kartları sorun yaratıyor.
Arabirim dönüştürücüleri ile kullanmak ise başbelası. Çin işi arabirim dönüştürücüleri başlı başına sorun.
Bir aralar forumda bendeki GF9800 ü satıp yeni sistem ekran kartlarından almak istemiştim. Ama monitörlerim VGA arabirimli olduğu için vazgeçmiştim.

m2 serisi diskler oyuncular için şok olabilir. neredeyse kötü bir PC fiyatına satılmaktadır. Eski sistem U320 SCSI kart ve iki adet 20.000RPM SCSI disk hala hayalimdedir. İnternette uygun fiyatlı ikinci el görmekteyim. Ama güvenemiyorum.
Zaten bendeki WD RAPTOR bir ev kullanıcısı için oldukça ideal. SSD almıştım onu bile kullanmıyorum :D

Maodon

Oyun bilgisayarı için en iyi cpu amd dir benim on senelik amd atlonla csoda adamları takır takır vuruyom tabiki kalabalıkta kasma yapıyor psu eski ben olsam kasayı camdan veya seffaf plastikten tasarlayıp  anakart ve gpu alırım psu da en az500w olsun ssd lüks ram hızı yuksek en az4gb ram  ve psu kasa dışı olucak  sogutma en önemli unsur yazın sıçakta belli olur.

seron

Alıntı yapılan: Maodon - 06 Mart 2018, 01:20:04Oyun bilgisayarı için en iyi cpu amd dir benim on senelik amd atlonla csoda adamları takır takır vuruyom tabiki kalabalıkta kasma yapıyor psu eski ben olsam kasayı camdan veya seffaf plastikten tasarlayıp  anakart ve gpu alırım psu da en az500w olsun ssd lüks ram hızı yuksek en az4gb ram  ve psu kasa dışı olucak  sogutma en önemli unsur yazın sıçakta belli olur.
Benim bir internet kafeciyle aram iyi. Birkaç ay evvel bir fiyat araştırması yaptık. Muazzam masraflarla karşılaştık. Sonra youtube videoları falan izlerken bir de baktık, ana! ucuza da işe yarayabilecek oyun bilgisayarı olabiliyormuş. AMD APU'lu işlemci aldık. Uygun ve çok ucuz anakartlardan bulduk. Hani genişleme slotları az ve sadece bir PCI yeri var onlardan. küçücük anakart. ASUS marka. HDDdir bilmemnedir hallettik. Güzel ve ucuz kasa bulduk. güç kaynağı 350Watt mı ne hatırlamıyorum. 2 adet ddr3 4gb ramı çaktık bunlara. Ekran kartı yok, gerek de yok. AMD firması kazıkçı intel gibi göstermelik grafik işlemcisi koymuyor bunlara; gerçekten iyi grafik çipleri gömüyor.

Win7-64bit ve... Başladık oyunları kurmaya... daha bu güne kadar hiçbir sıkıntı vermedikleri gibi cayır cayır oyun oynuyor çocuklar. GTA-5 oynayanı ayrı, wolfteam oynayanı ayrı, Lol oynayanı ayrı... wolf ve lol hafif oyunlar ama GTA5 tarzı oyunlar çoğunlukta ve harika sonuçlar elde ettik. Hiçbir oyuncu şikayet etmedi. Bunlara uygun HD monitörler, ışıklı gandırmacalı klavye ve oyun mouseları da bulup aldık ve resmen donattık. Şu an durum çok iyi.
Bazı eski makinelere yeni ekran kartları aldık. Bunlar VGA ekranlara uymayınca(HDMI) ucuz kıytırık çin mamülü "VGA to HDMI dönüştürücü"ler aldık adedi 20Tye falan... bunlar da adam oldular. bahsettiğin athlon işlemcilerden takılı bu PClerde. Abooov görüntüyü göreceksin hiç sıkıntısız kafeyi minimum masrafla adam ettik...

Eğer intelli makine toplamaya kalkasydık,
Performansı yüksek yeni nesil i7 işlemci, (artık bunlara win7, 8, 8.1 kuramıyorsun win10 dayatması var)
Buna uygun pahalı ciks anakart,
Fiyatları insanın anasına söver gibi belirlenmiş en az 4GB DDR-4 Nvidia ekran kartları,
buna uygun en az 500W lık powerler
yüzünden anca 1 tane bilgisayar toplayacaktık ve sonuç hiçkimseyi mutlu etmeyecekti. Bu özelliklerdeki PClerin fiyatı 5000liralar sularındadır. Halbu ki biz oyun bilgisayarının adedini 1400TLye getirdik ve cümle oyunları sorunsuz oynatarak bir de utanmadan kar eldesi sağlıyoruz (ben sağlamıyorum kafeci sağlıyor o ayrı)

Yani anlayacağın, herkese hitap etmeyebilir ama herşeyin en pahalısı demek, en iyisi demek değildir. O elindeki makinenin değerini bil.

Atedionysos

Alıntı yapılan: seron - 06 Mart 2018, 23:12:03Benim bir internet kafeciyle aram iyi. Birkaç ay evvel bir fiyat araştırması yaptık. Muazzam masraflarla karşılaştık. Sonra youtube videoları falan izlerken bir de baktık, ana! ucuza da işe yarayabilecek oyun bilgisayarı olabiliyormuş. AMD APU'lu işlemci aldık. Uygun ve çok ucuz anakartlardan bulduk. Hani genişleme slotları az ve sadece bir PCI yeri var onlardan. küçücük anakart. ASUS marka. HDDdir bilmemnedir hallettik. Güzel ve ucuz kasa bulduk. güç kaynağı 350Watt mı ne hatırlamıyorum. 2 adet ddr3 4gb ramı çaktık bunlara. Ekran kartı yok, gerek de yok. AMD firması kazıkçı intel gibi göstermelik grafik işlemcisi koymuyor bunlara; gerçekten iyi grafik çipleri gömüyor.

Win7-64bit ve... Başladık oyunları kurmaya... daha bu güne kadar hiçbir sıkıntı vermedikleri gibi cayır cayır oyun oynuyor çocuklar. GTA-5 oynayanı ayrı, wolfteam oynayanı ayrı, Lol oynayanı ayrı... wolf ve lol hafif oyunlar ama GTA5 tarzı oyunlar çoğunlukta ve harika sonuçlar elde ettik. Hiçbir oyuncu şikayet etmedi. Bunlara uygun HD monitörler, ışıklı gandırmacalı klavye ve oyun mouseları da bulup aldık ve resmen donattık. Şu an durum çok iyi.
Bazı eski makinelere yeni ekran kartları aldık. Bunlar VGA ekranlara uymayınca(HDMI) ucuz kıytırık çin mamülü "VGA to HDMI dönüştürücü"ler aldık adedi 20Tye falan... bunlar da adam oldular. bahsettiğin athlon işlemcilerden takılı bu PClerde. Abooov görüntüyü göreceksin hiç sıkıntısız kafeyi minimum masrafla adam ettik...

Eğer intelli makine toplamaya kalkasydık,
Performansı yüksek yeni nesil i7 işlemci, (artık bunlara win7, 8, 8.1 kuramıyorsun win10 dayatması var)
Buna uygun pahalı ciks anakart,
Fiyatları insanın anasına söver gibi belirlenmiş en az 4GB DDR-4 Nvidia ekran kartları,
buna uygun en az 500W lık powerler
yüzünden anca 1 tane bilgisayar toplayacaktık ve sonuç hiçkimseyi mutlu etmeyecekti. Bu özelliklerdeki PClerin fiyatı 5000liralar sularındadır. Halbu ki biz oyun bilgisayarının adedini 1400TLye getirdik ve cümle oyunları sorunsuz oynatarak bir de utanmadan kar eldesi sağlıyoruz (ben sağlamıyorum kafeci sağlıyor o ayrı)

Yani anlayacağın, herkese hitap etmeyebilir ama herşeyin en pahalısı demek, en iyisi demek değildir. O elindeki makinenin değerini bil.

Merhabalar. Bana pc konusunda yardımcı olurmusunuz? elimdeki ram ve kasaya uygun parçalar bulsam yeter. Fiyat olarak da uygun olacak tabiki.  Mesela amd apu lu işlemci ve anakart hangilerini öneririsniz? Ve ekran kartı yok, gerek de yok demişsiniz. Pek anlamadım ama bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. En dip fiyatta şuan piyasadaki oyunları oynatacak seviyedi olsun yeterli. Artık pc lerin performansı oyunlarla ölçülüyor  ;D  Lütfen yardım ediinnn.....

seron

Alıntı yapılan: Atedionysos - 23 Mart 2018, 12:18:54Merhabalar. Bana pc konusunda yardımcı olurmusunuz? elimdeki ram ve kasaya uygun parçalar bulsam yeter. Fiyat olarak da uygun olacak tabiki.  Mesela amd apu lu işlemci ve anakart hangilerini öneririsniz? Ve ekran kartı yok, gerek de yok demişsiniz. Pek anlamadım ama bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. En dip fiyatta şuan piyasadaki oyunları oynatacak seviyedi olsun yeterli. Artık pc lerin performansı oyunlarla ölçülüyor  ;D  Lütfen yardım ediinnn.....
Anakart: ASUS A68HM-K
İşlemci: AMD A10 7890
RAM: 2 adet 4GB Gskill veya Kingston alabilirsin.
Bir de  500Watt iyisinden güç kaynağı.(kasayı kendin seç)
Şimdi açıklamaya gelelim.
Ekran kartı almana gerek yok. Bu işlemcilerde yanlış hatırlamıyorsam 6 çekirdekli gayet yüksek özelliklere sahip ekran kartı gömülü senin anlayacağın mantıkla. işlemci ise 4 çekirdek ve yanlış hatırlamıyorsam 4.1Ghz. Yani hem işlemci hem de ekran kartı işlemcinin içinde. Peki monitörü nereye bağlayacaksın? Onu da ASUS A68HM-K anakartın ekran çıkışı var oraya bağlayacaksın. Driverleri kurunca sana mükemmel bir oyun bilgisayarı çıkmış olacak. Bu oyun bilgisayarı piyasadaki oyunların çoğunu (bak çoğunu ama hepsini değil) rahatça oynatabilecek. ekran kartı gömülü olmayan FX serisi kadar da fazla ısınmayacak. son derece ekonomik ve de güzel bir konfigürasyon. Baktın bazı oyunları kaldırmıyor mu? o zaman ilerde bir ekran kartı alır bağlarsın sorunun çözülür. Şu anki konfigürasyonlar LoL, GTA5, ve Sniper ghost warrior gibi oyunlar yağ gibi akarak oynanıyor.
* * *
Bundan sonrasını okumaya da bilirsin sen bilirsin.
Bir bilgisayarın performansını ancak bilgisayardan anlamayanlar oyunla ölçer. Yani gücüne gitmesin sana demiyorum "yuuuutubır"lara diyorum.
Neden?
Yukarıda özelliklerini gördüğün konfigürasyon, günümüz oyunlarının çoğu için gayet iyidir. Mesela yukarıda dediğin "oyunla ölçülür" olayından yola çıkarsak, GTA 5 oyununu gayet iyi oynatıyor.  Fakat, bu bilgisayara render işi yüklersen haşııırt diye kalırsın. AMD işlemcileri rendere uygun değildir. E render dediğin de çok önemli bir unsur? Oyunları iyi oyantıyor ama rendere gelince kösülüp kalıyor. Ne olacak şimdi? Hani iyiydi?

İşte o yüzden diyorum ki, "iyi bilgisayar" kişiden kişiye değişir ve yapılacak işi kullanıcının rahat edeceği şekilde yapabilen bilgisayardır. Bugün hala p4 işlemcili PC kullanılabilir. kullanıcısının işini tam ve düzgünce görüyordur, kullanılabilir. Piyasadan kalktığı için fiyatı muazzam düşüktür, kullanılabilir. sadece muhasebe, ofiste yazı yazma, winamptan müzik dinleme işine yarıyordur, kullanılabilir. bu bilgisayar o kullancı için en ideal sistemdir.

Oyun performansı ile render performansı ayrı konulardır. Ben AMD işlemcili FX 6300'lü PCmden oyundan yana memnunum. Bu PCde AMD 7790 GDDR5 2GBramlı ekran kartı var. Fakat bu makinede video editing, video converting, Blender ile 3D animasyon yapar da render yap dersem, işlemci çok zorlandığı gibi, fanlar da bar bar bağırıyor. Halbu ki bu bilgisayarda muadil bir intel işlemci olsaydı, bu bahsettiğim işlerde bu kadar zorlanmayacak, çok bekletmeyecek, işimi daha kısa sürede bitirecekti.
İşte o yüzden diyorum ki, iyi bilgisayar, oyunarı iyi oynatan bilgisayar değildir. Gidip youtubedaki saçma sapan yok GTA bilgisayarı nasıl toplanır yok 50 bin liraya bilgisayar topladımmmm!!! gibi saçma salak videolara bakmayın.
Neler yapacaksın? Hangi oyunları oynayacaksın? bunları temizce belirlersin. Sonra yanına bu işlerden çok iyi anlayan birini alıp toplayacaksın. Benim sana yukarıda bahsettiğim amd apulu (A10) işlemcili bilgisayar, bir internet kafecinin işine son derece geliyor ve adama düşük maliyetle para kazandırıyor. ama bakarsın sen pişman da olabilirsin... Onu bilemem. ne oynayacaksan, ne yapacaksan onun minimum sistem özelliklerini iyi belirle.
kolay gelsin.

Atedionysos

@seron 
Teşekkür ederim. Amacım beni 2-3 sene idare ettirecek, maddi anlamda minimum bi sistem kurmak istiyorum. Sizin bahsettiğiniz sistem mantıklı. Elimde kasa var zaten işlemci, anakart ve power lazım. Eğer bi sorun çıkarsa (yani bazı uygulama, program, oyunda kasma  vs.) ekran kartı devreye girer bahsettiğiniz gibi.  Oyunla ölçülür kısmı çevremden duyduğum için söyledim ve çoğu insan artık oyunlardan ölçüyor sistemin iyi olup olmadığını. Ben oyunda oynamak istiyorum tabi en üst değerlerde değil yoksa çok para baymak lazım, ayrıca photshop, video edit gibi işlerle uğraşıyorum onlarda da çok donma yapmaması lazım. Şuanki pc oyunları kaldırmıyor zaten, mühendislik uygulamarında zorlanıyor (donma çok oluyor) sabrederek işlerimi sürdürmeye çalışıyorum. Etrafımda toplamama yardım edecek biri yok anca bilgisayarcıları gezip fikir almak ona göre bi kasa toplamak. (ki artık insanlarımız umursamıyor hiç bieşeyi. Bir şey danışıyorsun adam başından savıyor olmaz, vs. diyip. İnsanlarımız para göz olmuş 5 kuruşluk bi işlemi varsa bir şeyin usta adam olmaz, eskidi bu vs. diyerek 20-30 kuruşa işlem yapıyor herkes.)..  Arabamda bile sorun olsa artık netten araştırıyorum life gerek olmayan işlerde tamir işlerini kendim yapıyorum. Neyse konu daha fazla dağılmadan tekrar teşekkür ederim. Eğer aklınıza başka sistem gelirse belirtin onuda araştırayım.

seron

Alıntı yapılan: Atedionysos - 24 Mart 2018, 16:18:48@seron 
Teşekkür ederim. Amacım beni 2-3 sene idare ettirecek, maddi anlamda minimum bi sistem kurmak istiyorum. Sizin bahsettiğiniz sistem mantıklı. Elimde kasa var zaten işlemci, anakart ve power lazım. Eğer bi sorun çıkarsa (yani bazı uygulama, program, oyunda kasma  vs.) ekran kartı devreye girer bahsettiğiniz gibi.  Oyunla ölçülür kısmı çevremden duyduğum için söyledim ve çoğu insan artık oyunlardan ölçüyor sistemin iyi olup olmadığını. Ben oyunda oynamak istiyorum tabi en üst değerlerde değil yoksa çok para baymak lazım, ayrıca photshop, video edit gibi işlerle uğraşıyorum onlarda da çok donma yapmaması lazım. Şuanki pc oyunları kaldırmıyor zaten, mühendislik uygulamarında zorlanıyor (donma çok oluyor) sabrederek işlerimi sürdürmeye çalışıyorum. Etrafımda toplamama yardım edecek biri yok anca bilgisayarcıları gezip fikir almak ona göre bi kasa toplamak. (ki artık insanlarımız umursamıyor hiç bieşeyi. Bir şey danışıyorsun adam başından savıyor olmaz, vs. diyip. İnsanlarımız para göz olmuş 5 kuruşluk bi işlemi varsa bir şeyin usta adam olmaz, eskidi bu vs. diyerek 20-30 kuruşa işlem yapıyor herkes.)..  Arabamda bile sorun olsa artık netten araştırıyorum life gerek olmayan işlerde tamir işlerini kendim yapıyorum. Neyse konu daha fazla dağılmadan tekrar teşekkür ederim. Eğer aklınıza başka sistem gelirse belirtin onuda araştırayım.
Anlıyorum.
Yukarıda bahsettiğim konfigürasyon Adobe Photoshopta sıkıntı çıkarmaz. Fakat Adobe after effect gibi video compositing ve rendering tabanlı işlemlerde bayılabilir(denemedim). 3-5 değil düzgün kullanana 10yıl da gidebilir.
Fakat, mühendislik yazılımlarında durum böyle değil. Nesne tasarımı ve 3D modelleme, tasarlanan işin animasyon şeklinde çıktı alınması gibi işlerde "render" meselesi söz konusu. Bu tür durumlarda AMDler önerilmez. Onun yerine en azından yeni nesil i5'li bir konfigürasyon daha uygun olur. Ama bu defa fiyatlar uçar. Belli bir fiyat veremem ama, yukarıdaki AMD A10 Apulu bilgisayar orta karar şeklinde; fazla baymadan ama çok da hızlı olmayacak şekilde bir öğrencinin işini ziyadesiyle görür. Benden bu kadar, başka tavsiyem olmayacak...
Kolay gelsin.

Atedionysos

@seron İyi akşamlar. Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum. İnternette biraz araştırma yaptım ve şöyle bir sistem kurdum.
Amd ryzen 3 2200g Socket AM4 3.7GHz 6MB Önbellek 65W İşlemci
GIGABYTE GA-A320M-DS2 AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz OC DVI/VGA Anakart
GSKILL 8GB (1x8GB) Aegis DDR4 2133Mhz CL15 1.2V Tek Modül Ram

İleriye dönük böyle birşey yapsam nasıl olur?

ApoAtes

Alıntı yapılan: Atedionysos - 27 Mart 2018, 00:19:55@seron İyi akşamlar. Hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum. İnternette biraz araştırma yaptım ve şöyle bir sistem kurdum.
Amd ryzen 3 2200g Socket AM4 3.7GHz 6MB Önbellek 65W İşlemci
GIGABYTE GA-A320M-DS2 AMD A320 Soket AM4 DDR4 3200MHz OC DVI/VGA Anakart
GSKILL 8GB (1x8GB) Aegis DDR4 2133Mhz CL15 1.2V Tek Modül Ram

İleriye dönük böyle birşey yapsam nasıl olur?
Tek modül ram yerine çift olarak 2x4GB olarak almalısın.
Ben kendi sistemimi de buradaki ustalarımızın/ağabeylerimizin bilgisi ile topladım. Herkesin tavsiye edeceğide 1x8GB yerine 2x4GB alıp çift modül 2133mhz kullanman performansını etkileyecektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın