Led TV cof arızası

Başlatan Öğretmen27, 26 Şubat 2018, 10:17:50

Öğretmen27

Ustalarım merhabalar. 102 ekran LG42LE5300 model TV ' mizde cof arızası var. Ekran sağ kısmında bozulmalar perdelenmeler var. Bu arızalı cofu da buldum. İnternette cofun arkasına ve önüne plastik sogutucu koyup sorunu çözüyorlar bu sogucuyu bulamadım.
Başka bir videoda tcon kartından cıkan sağ fleksin 15 pinin iptal edilerek panelin sol tarafından beslenerek görüntünün normala binileceği anlatılıyor bu 15 pini nasıl bulacagız bilmiyorum.  Ama bu TV nin markası Samsungdu.
Bu konuyla ilgili tecrubeniz var mı acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

Furkan KELEŞOĞLU

cupların panele temasılığından dolayı cift taraflı süngerimsi bantlar varya onlardan yapıştır kolay bulunur işinide görür diğer türlü sakın ola sıcak hava mava tutma cup ordan birden ayrılırsa birdaha uğraşırsın takmaya ki oda takabilirsen lehim yerse.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Öğretmen27

Hic yaptinizmi ustam basarili oludunuzmu?
Cift tarafli sunger bant degi mi.ustam?
Cofun 2 tarafina da mi yapistiricam?
Bir de o coflarin ustunde ince uzun bir parca var chip mi acaba? Onun ustune de gelsin mi yapiskan?
Migrostan aldim.

Furkan KELEŞOĞLU

Buraya bir kaç adet resim koyarsanız daha garanti birşeyler düşünebiliriz. daha önce kendi şahsi Televizyonumda denemiştim.

Öğretmen27

Tabiki de Sn Ustam.  Bu sunger yapiskani cofa arkali onlu mu yapistirdiiz?

Furkan KELEŞOĞLU

televizyonu kapatırken cup ları cama sıkıştıracak yani dahada yakınlaştıracak şekilde yapıştırdım zaten sıkıntılı olan cupu elinle kontrol et ona göre yapıştır.

Öğretmen27

Tamamiyle duzeldi mi sizde?
Ben yaptim bitirdim. Yukaridan asagiya bir sutun var.  sag tarafta. eni kisa ama. Eskiye gore cok iyi.

Öğretmen27

Furkan KELEŞOĞLU

Merhaba,

Şimdi bu iş biraz sakat yani ilkten yaparsın sorunsuz tv yi toplar acarsın sıkıntı onun icin elinle cupların hassas olduğu yerleri bulaccaksın elinle hafif bastırınca o belli eder düzelir o kısımlar bakacaksın diyeceksin ki " ben buna bu kadar bant yapıştırsam ve şu yönden kapağı kapatınca oraya basınc oluşturur" yani tam anlatabildim mi bilmiyorum .  yani cupların üstüne gerekirse bir bant daha yapıştır 2 katlı yani daha iyi panele cuplar değsin iletim gercekleşsin.

Öğretmen27

Evet ustam sikinti ya. Tam olarak yapamadim. Aslinda sag tarafin kismini iptal edip sol taraftan beslemeyi yapmak mumkunmus. Bir usta videoda anlatiyordum 15 pin iptal ediliyormus ama hangin 15 pin

Furkan KELEŞOĞLU

benim anlamadığım şu cuplarda nasıl 15 pini iptal ediceksiniz ? yani ben şuan aynı şeyden bahsettiğimizden şüpheliyim.

Furkan KELEŞOĞLU

sakın cupu kesmeye filan kalkma panel cöp olur milletin ne dediğine bakma sen sonra bir bilmezsiz yüzünden panelinden olursun.

Öğretmen27

tcondan cikan sag fleksin 15 pini ustam. Burada anlatiyor ama hangi 15 pin?

https://youtu.be/O5GUnpky3Is

Furkan KELEŞOĞLU

Adamlar deneyerek bulmuştur 15 tane pini kapsayasak sekilde bandı kes bir sağdan bantla dene olmadımı cıkart o bandı birde sola yapıştır olmdımı ortaya yapıştır sağa kaydır sola kaydır cart curt ama ben bundan hiç birşey anlamadım zaten bu hata  flexinin temassızlığından dolayı neden bantlıyorlar hiç anlamadım panel icinde kısa devre gibi bir söz konusu hiç görmedim olmasıda imkansız gibi birşey ama sen yinede dene bana sorarsan senin sorunun bence bbüyük ihtimalle temassızlık ve benim sana bandı yapıştır dediğim yerde bu adamın dediği yer değil

Öğretmen27

Ustam bizim alttaki 6 tane coftan bir tanesi arizali. Bu ustanin soyledigi tcondan cikan fleksin 15 pini iptal etmesi. Boylelikle sol taraftan calismaya devam ediyormus.
Bu ise yariyor ki denemisler
Cofa bant olmuyor ben de pek ise yaramadi. Tavsiyen icin tesekkur ederim. Deneme yanilmayla musait oldugumuda 15 pin olayini deneyeyim.
Bant ise yaramadi yine eskisi gibi oldu.
Hakkini helal et Allah razi olsun

Furkan KELEŞOĞLU

Sayın @Öğretmen27   zaten adamın yaptığı sacma sapan bir şey sen şu tv yi güzelcene ac panelindeki cupların fotolarını cart curt fotoğrafla buraya bir at güzel bir şey düşünelim ?

Öğretmen27

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın