flip flop devresi yardım

Başlatan blade44, 22 Şubat 2018, 20:51:24

blade44

arkadaşlar basit flip flop devresini incelediğimde kondansatörler devreye ters bağlı gibi geliyor bana bataryanın artı uçu direnç üzerinden kondansatöre gidiyor kondansatörün artı uçu ise ledin eksisinde  bu devrede kondansatörler nasıl şarj ve deşarj olmaktadır ayrıntılı açıklarsanız sevinirim

seron

Merhaba. Devreyi anlamak için önce kırmızı hatlara dikkat edin. ve adeta hipnotize olun.

bakın turuncuları değil;  kırmızı hatları izleyin. Ledlerin tetiklenmiş trasistör yardımı ile yandığını anlayın.
Daha sonra turuncuları izleyin. Neyin üzeriden nasıl geçtiğini görün. Ve turuncu hattan geçen akımın kaynağın artısından çıkıp, kondansatörü şarj ederken, bu esnada yanacak olan ledin transistörünü tetiklediğini görün; elbette kondansatör FULL şarj olduğunda, transistörün beyzi uyarılamayacak, LED sönecek, ledin transistör tarafında kalan ayağına bağlı, az önce full şarj olduğu için akımı kesmiş olan kondansatörün şimdi deşarj olduğunu görün ve durumu anlayın. bu devre birbirine bu durumu tekrarlayacak şekilde bağlandığı için kaynak gerilimi kesilene kadar sürecektir.
Anlamazsanız devam ederim.
Soldaki LED Yanarken, Bu ledi yakan transistör, diğer taraftaki kapasitörü dolduran akım ile uyarılıyor; taki o kapasitör dolana kadar. Ama bu olurken, kendi tarafındaki kapasitör boşalıyor. Karşıdaki kapasitör dolunca bu taraftaki kapasitör akım geçirmeye başlıyor ve karşı tarafın transistörünü gıdıklıyor; o taraftaki led yanıyor bu defa... E bunu yaparken de doluyor, fakat karşı tarafta kalan kondansatör de boşalıyor ve deşarj oluyor.... Bu böyle değirmenci Ali'nin kör beygiri gibi dolanıp duruyor :)

blade44

hocam animasyon ve cevap için teşekkürler benim kafamı karıştıran olay mesela soldaki c1 kondansatörü için konuşalım hat turuncuyken yani şarj olurken eksi kutpuna kaynağın artısından 10 k direnç üzerinden + geliyor artı kutpuna ise ledin - kısmına bağlı led yanmazken buraya nasıl bir geçis oluyor onuda anlamadım eğer vaktin varsa anlatırsan sevinirim şimdiden teşekkürler

seron

Şu belgeyi indirebilir misin
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Flip%20-%20Flop.pdf
yazıcaktım ama son anda çıkmak zorunda kaldım kusura bakma. bu belgenin içinde aradığın şey var hatta çizimle anlatmış ama biimsel dil kullanıldığı için eğer anlamazsan unutmazsam yarın akşam geldiğimde daha anlaşılır kocakarı lisanıyla anlatayım. bende elektronikçi değilim farklı yollardan anlatmayı seviyorum kolay gelsin.

blade44

inceledim ama bana ağır gelir zamanın olunca anlatırsan sevinirim

seron

Buradaysan anlatıyorum. Ama daha iyisini yapamam yani bu son şansın :D

-Sağdaki transistör, soldaki 10K ile beyzi tetiklendiği için kendisine bağlı ledi yakıyor.

-Bu esnada da sağdaki kondansatör, yeşil hat boyunca şarj oluyor; soldaki transistör de iletimde.

-Soldaki kondansatör ise (sorduğun C1) az evvel full şarja ulaşmış, ters gerilim ile doluyor, ve  LEDi tıkama yönünde kutupluyor yani LEDin uçlarındaki gerilim, kapasitörün (ters)geriliminden daha küçük olunca, yanamıyor.

-Soldaki kapasitöre (C1) uygulanan ters gerilimin kaynağı, aynı zamanda sağdaki transistörün beyzini besleyen sol-10K direncidir. Bu dirençten gelen artı gerilim, kondansatöre tersten girerek, soldaki transistör üzerinden eksi hatta akıyor. Böylece hem kapasitörü deşarj ediyor, hem de LEDin yanmasını önlüyor.* Soldaki transistör hala iletimde çünkü sağdaki kondansatör kendini onun beyzi üzerinden şarj ediyor.

*Bir kapasitörü doldurur da tersten gerilim uygularsan, iki kat kuvvet elde edersin; yani iki pili arka arkaya seri bağlamış gibi yaparsın. Burada dolmuş bir kondansatöre tersten gerilim uygulanınca, pil geriliminden daha üstün olan kapasitör gerilimi, hala pil gerilimi ile beslenen LED geriliminden üstün ve de lede ters olunca yanmasına mani oluyor. Yani +9Volt -18Volt ==>LEDe tersten -9volt uyguluyorsun.

Her iki transistör de iletimdedir; fakat LEDlere paralel bağlı kondansatörler ikide bir bir ters, bir düz gerilimle doldurulup boşaltıldıkça, LEDlerin yanmalarına bir mani oluyor bir yardım ediyorlar. Bu böyle devam edip gidiyor...

Bilmem anlatabildim mi... Ya da yanlış biliyorumdur, bilmem anlayabildim mi ;D

O değilde dün gece unutmayayım diye masaüstüne not bırakmışım şimdi gördüm güldüm :))))

blade44

hocam çok teşekkürler, bende daha iyi anlamak için bugün breadboard ve devre elemanlarını alıp çalıştırdım.  Seninde anlatımın çok faydalı oldu keşke herkes senin gibi yardımsever olsa

seron

Alıntı yapılan: blade44 - 24 Şubat 2018, 23:17:58hocam çok teşekkürler, bende daha iyi anlamak için bugün breadboard ve devre elemanlarını alıp çalıştırdım.  Seninde anlatımın çok faydalı oldu keşke herkes senin gibi yardımsever olsa
Keşke herkes senin gibi, elime kötülere karşı kullanacağım böyle malzemeler verse...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın