Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Başlatan talha378, 21 Şubat 2018, 17:53:41

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 04 Mayıs 2018, 12:41:42Fazla voltaj aküyü öldürür evet=> Ama belli bir voltajın üstündeki voltaj. Sebep, yüksek gerilimde akü plakaları üzerindeki özel kaplamaların dökülmesi  (kurşun-dioksit).
İkincisi akünün şarj esnasında kaynaması, daha doğrusu hafif hafif gaz kabarcıkları çıkarması normaldir. Bu olay(gaz), şarj esnasında gerçekleşen kimyevi reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer gaz çıkmıyorsa orada bir sorun var demektir. Akü asidi (Hasan-2 Salakosman-4) ile saf su (aşikio) plakalara ters yönde elektron pompalandığında, içerisinden kurşun iyonları ve elektronlar birbirlerine ters yönde hareket eder ve ortaya Hidrojen gazı çıkar. Yani gaz çıkması normaldir.
kaynamak nedir mesela ? değin şey kaynama olayının gerçekleşip gerçekmeşmemesini mi soruyorsun? yoksa, kaynama sözcüğünün garipliğini mi?
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

ne anlama geldiğini soruyorum aslında ben anladım da okuyan yanlış anlamasın
kaynamak:
-şarj esnasında akünün kapaklarından içine bakılınca azar azar çıkan gaz kabarcıkları =>normal.
-O kadar ısınmış  ya da yüksek akım verilmiş ki köpürüyor akü de sıcak => tehlikeli.
"Aküyü kaynatma" dersen bilmeyen aaa şarj olurken gaz çıkıyor kaynıyor şarjı keseyim bir şeyler ters gidiyor der.

Bak mesela bir akü şarj videonda şöyle diyorsun: akü dolunca elektrik buradaki LED'e geri dönüş yapıyor LED de yanıyor.
Anlatım biçimine takılmıştım orada akım LED'e geri dönmez. Aküler doldukça daha fazla akım çeker. Bu da ledin bacakları arasında düşen gerilimi arttırırken akımı da ledin yanma noktasına yükseltir, led yanar. Bu dengeyi LED'e bağladığın paralel dirençle iyi sağlamışsın. Bilgi tamam. Ama anlatım yanlış. Yani ben yanlışı düzeltmiyorum anlatım biçimini düzeltiyorum.

talha378

Eyvallah arkadaşlar sağolun çok yardımcı oldunuz şu kelime beni çok tatmin etti ve rahatlattı."piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir."

Geçen acelem vardı şarj ederkende şöyle bi durum söz konusu olmuştu bu normal mi? Benden çıkan dc 11,8 voltluk değeri aküye bağladım benim aracın aküsü marş basmıyordu 12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ? yarım saat bağladım biraz çevirdi ama marş basmadı acelem vardı bende bi arabayla takviye yaptım zaten akünün eli kulağında hemen marşı aldı

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 05 Mayıs 2018, 20:11:28Eyvallah arkadaşlar sağolun çok yardımcı oldunuz şu kelime beni çok tatmin etti ve rahatlattı."piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir."

Geçen acelem vardı şarj ederkende şöyle bi durum söz konusu olmuştu bu normal mi? Benden çıkan dc 11,8 voltluk değeri aküye bağladım benim aracın aküsü marş basmıyordu 12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ? yarım saat bağladım biraz çevirdi ama marş basmadı acelem vardı bende bi arabayla takviye yaptım zaten akünün eli kulağında hemen marşı aldı
Aküyü çıkarıp eve al. Gece tak şarja sabah çıkar. Götürüp araca tekrar bağla. Aceleyle olmaz.
"12 voltun biraz altına inmişti o da 11 küsürlü voltaja.Ben bunu şarj edeyim diye trafoya bağladım 14 küsür volt gösteriyordu bunun bir açıklaması var mı ?"
Akü ölmüş olabilir sen bir şarj et de bir-iki gün sonra yine marş basmaz hale gelirse yeni akü almalısın. Bir akü 2-3 yıl sonra ömrünü tamamlıyor genelde.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın