Elimde UPS den çıkma Trafo var yardımcı olur musunuz

Başlatan talha378, 21 Şubat 2018, 17:53:41

talha378

Merhabalar, geçen hurdacıdan böyle bir cihaz aldım oto 12V 75A akü şarj etmek için ancak üstünde bir değer yazmıyordu nereden giriş nereden çıkış olduğunu bilemiyorum sonuçta elektrik işi sakata gelmeyelim bir bilene danışmak lazım ancak internetten baktığımda kalın uçlardan "çıkış" (Sekonder) verdiği yazıyor.Diğer ince yerler ise 220V girişi olduğunu (primer) yazıyor.Ama trafonun üstünde yazılarda  net bir bilgi vermiyor.Trafonun diğer elemanları da duruyor bende komple güç kaynağı ile aldım o kalın 2 uç yuvarlak fiş ile kartın üzerindeki çelik bir levhaya vidalı idi o şekilde söktüm zarar vermeden.Malzeme bu bilgi verirseniz sevinirim ayrıntılı resim isterseniz de atarım.Teşekkür ederim.

seron

talha ben yardım etmek için yazmıyorum sadece ufak bir konuyu değinip aradan çekilicem.
Onun bir UPS trafosu olduğundan emin isen hiç bulaşma bence çünkü daha evvel bir başlıkta bir arkadaş benim yüzümden trafosunu patlattı. o tip trafolarda durum biraz karışık oluyor direk 220ye verilmiyor diye biliyorum yani kısaca diyeceğim acele etme net yanıtlar gelene kadar sakın fişe takayım deme. kolay gelsin.

talha378

Seron, elbette UPS yani kesintisiz güç kaynağı cihazının içinden çıktı ben söktüm hatta 2li prizi ve pc güç girişi gibi 2 tane de girişi vardı yani Normal hayatımda da birsürü UPS cihazı gördüm yüzde yüz eminim ups trafosu ancak net bilgi gelmeden fişe takmam elbette en fazla şartaj atar daha da ilerisi trafo yanar.Ancak forumda bilen az sanırım cevaplar geç gelecek gibi.Eğer istersenizde UPS nin geri kalan malzemeleri de bende duruyo entegreleri soketleri vs. Ancak aküleri alınmış.

Birde nette araştırırken benimkine benzer  bir trafoda ölçerken 2 kalın çıkıştan 7.5 ve 7.5 olarak toplam 15volt aldığı gördüm ne kadar doğru bilinmez.Birde bende ortada kablo yok.

https://i.hizliresim.com/2JaRvL.jpg

seron

anlayan vardır canım olmazmı ama çalışıyor hepsi. forum biraz sakin fazla gelen giden yok böylede daha iyi açıkçası.
şurda birşeyler var gibi ama seninkiyle tam aynı olacak diye bir kaide yok:
https://320volt.com/ups-trafosunu-degerlendirmek/
Olay şu: ohmmetre en yüksek değeri gösterdiği yer 220girişi oluyor mantık aslında bu.
bir de eğer ups tek akülüyse ve ihtiyaç yoksa araba aküsünü upsye bağlamayı da deneyebilirsin. muhtemelen cihaza zarar verme ihtimali var ama ne de olsa otomatik devresi falan hep içinde. yani sen trafou içine takıyorsun araba aküsünü de upsnin akü kablolarına yerleştiriyorsun.

seron

Hatta şunu da eklemek istiyorum yanlış anlamadıysam UPS çalışma mantığı böyle. Eğer doğru ise trafoyuçözmek kolay iş.

talha378

Hocam bendeki trafo sanırım farklı gibi vermiş olduğunuz linki daha önce de inceledim ancak pek bir şey anlayamadım.Benim aldığım güç kaynağının diğer kısımları pek çalışacak gibi değil sanırım kartında arıza var galiba entegresinde.

seron

Ben maalesef çıkıyorum :)
Ama bu konudan anlayan ustalar var. bu gece değilse de yarın bence muhakkak yanıt gelir.
şimdi siz,
-bir adet ölçü aleti avometre, multimetre adıyla bilinen aletten(ucuzundan da olur)
-bir adet de eklediğim resimdekinden hazır edin. size yardım edecek ustaların işine yarayacak ;)

kolay gelsin iyi akşamlar. :)

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 21 Şubat 2018, 22:44:41Yardımınız için teşekkür ederim.İyi akşamlar

tunçmatik ups trafosudur. siyah ve sarı uclar 220v girişidir. direk bağla mis gibi 12v alırsın... hatta resim vede videosuda vardı. bulursam yayınlarım.

https://www.youtube.com/watch?v=83FicT34MHY
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

talha378

i3uz kardeşim saolasın yardımın için avometre ile ohm değerlerini ölçerek buldum aynen o girişler 220volt 13,5 volt da çıkış veriyor birde AC den DC ye çeviren köprü diyot attım mı güzel bir şarj cihazı olur.Ancak araya birde akünün dolduğunu anlamam için analog ampermetre koymam lazım.Kaç amperlik bir ampermetre iş görür ve nasıl bağmamam gerekli?

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 22 Şubat 2018, 23:01:17i3uz kardeşim saolasın yardımın için avometre ile ohm değerlerini ölçerek buldum aynen o girişler 220volt 13,5 volt da çıkış veriyor birde AC den DC ye çeviren köprü diyot attım mı güzel bir şarj cihazı olur.Ancak araya birde akünün dolduğunu anlamam için analog ampermetre koymam lazım.Kaç amperlik bir ampermetre iş görür ve nasıl bağmamam gerekli?
Şarj cihazı olarak kullanılması için çok büyük trafo. 12amper bir şarj aleti 200ah de aküleri doldurabiliyor. dolasıyla güç kaynağı olarak kullanmak daha güzel olur. bulabildiğin amper ve volt metre bağla bence daha güzel takip yapabilirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

talha378

Kardeşim ben Trafo çıkışından AC voltajını 13,5 volt aldım ama kare gri şeklinde 35 amperlik köprü diyot aldım bugün taktım, internette gördüğüm videodaki gibi çaprazlama bağladım, daha sonra avometre ile DC volt çıkışları bana 11,8 gibi bir voltaj verdi.Birde bu trafo kaç amper veriyor, yani hiçmi 12 volt 75 amperlik akü şarj etmez.Burasını anlayamadım.Bende avometre var en fazla 10 Amper ölçüyor. Artısı artıya eksisi eksiye şeklinde mi ölçeceğiz?O söylediğin Voltmetre ve Ampermetre gibi şeyler burada eloktronikçilerde yok maalesef.Bi ara denedim de kıvılcım çıktı, ama deneme yaptım cihaz yine çalışıyor pilleri falan ölçtüm doğru voltaj veriyor.Yardımların için çok sağol.

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 23 Şubat 2018, 20:29:22Kardeşim ben Trafo çıkışından AC voltajını 13,5 volt aldım ama kare gri şeklinde 35 amperlik köprü diyot aldım bugün taktım, internette gördüğüm videodaki gibi çaprazlama bağladım, daha sonra avometre ile DC volt çıkışları bana 11,8 gibi bir voltaj verdi.Birde bu trafo kaç amper veriyor, yani hiçmi 12 volt 75 amperlik akü şarj etmez.Burasını anlayamadım.Bende avometre var en fazla 10 Amper ölçüyor. Artısı artıya eksisi eksiye şeklinde mi ölçeceğiz?O söylediğin Voltmetre ve Ampermetre gibi şeyler burada eloktronikçilerde yok maalesef.Bi ara denedim de kıvılcım çıktı, ama deneme yaptım cihaz yine çalışıyor pilleri falan ölçtüm doğru voltaj veriyor.Yardımların için çok sağol.
haydaaa çıkamıcam herhalde bugün ben ::)
eğer bahsettiğin video şu ise:
https://www.youtube.com/watch?v=s2l0-pg322U
baştan aşağı yanlış anlatıyor. sadece tahmin ettim. başka bir (sahte) hesabımdan giriş yaparak uzun uzun yorum yazdım yanlışlarını anlattım belki küfürle geri dönüş yapar diye. youtube da eğer birinin bir yanlışını düzeltirsen direk küfür yiyorsun.
neyse senin sıkıntın şu: o voltaj yetersiz. diyot falan uygun ama diyotun gerilim düşümü nedeniyle çıkış voltajı yetersiz geliyor. dolu bir akü 13,5Volt olur bu değeri aşman gerekiyor ki şarj olayı gerçekleşsin. bunun için trafonun 17-18 Voltlar seviyesinde olması daha uygun. böylece "diyot gerilim düşümleri" de aradan çıktığında uygun voltajı elde edersin.

asma

talha378

Seron, evet bahsettiğim video o attığın videoda, diyorum ki kendi kendime diyotu yanlış bağlasam ya kıvılcım çıkar yada diyot yanardı herhalde duman falan çıkardı, aynı oradaki gibi bağladım çıkıştan da DC voltaj verdi ama "Voltajı" düşürdü, madem düşürecek niye belirtmiyor ki videoda alla alla yaa.. >:(  Ha birde far ampülleri vardı arabadan çıkan onları falan çok süper yakıyor, 2 kablo yanlışlıkla birbirine değince kıvılcım çıkıyor, birde kullandığım kablolar 4mm artıya kırmızı bulamadım yeşil aldım başka yerde yoktu malum küçük şehir.Resim ekleyeyim daha net anlaşılır.

Hurdacıdan sadece trafoyu almadım ups nin bu kısmıyla birlikte aldım değerlendirdim.Üstündeki kapak yoktu bende şöyle bir çözüm buldum, dolap arkalarındaki ince suntalardan oraya göre kestim ve arabaların yanlarını kaplamak için siyah bir yapışkan folyo vardı baya kalın onu kurutma makinesi yardımıyla kapladım.

Şu resim direkt görünmüyo link olarak koyuyorum
https://hizliresim.com/nOQp41

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 23 Şubat 2018, 20:29:22Kardeşim ben Trafo çıkışından AC voltajını 13,5 volt aldım ama kare gri şeklinde 35 amperlik köprü diyot aldım bugün taktım, internette gördüğüm videodaki gibi çaprazlama bağladım, daha sonra avometre ile DC volt çıkışları bana 11,8 gibi bir voltaj verdi.Birde bu trafo kaç amper veriyor, yani hiçmi 12 volt 75 amperlik akü şarj etmez.Burasını anlayamadım.Bende avometre var en fazla 10 Amper ölçüyor. Artısı artıya eksisi eksiye şeklinde mi ölçeceğiz?O söylediğin Voltmetre ve Ampermetre gibi şeyler burada eloktronikçilerde yok maalesef.Bi ara denedim de kıvılcım çıktı, ama deneme yaptım cihaz yine çalışıyor pilleri falan ölçtüm doğru voltaj veriyor.Yardımların için çok sağol.
Kardes sen herseyi dogru yapmisin. Dogrultma yaptigin icin diyotlar uzerine 0.7 volt kaybın olur. Sen onun cikisina bide kondansatör baglarsan . 1.44 ile carparsan cikis voltajin senin 16 volt civarı olacak yani sen onun cikisina 1000mikrofarat 25volt kondansator tak.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Çocuklar işler iyice karışmış :)
35amperlik büyük diyotların gerilim düşümü 1volt ve üzeridir 0.7 değil. Bunu bir süre önce diyot karakteristiklerini gösteren bir tabloda okumuştum. yine de benimki doğru demiyorum uzun zaman geçti yanılıyor olabilirim. ama böyük diyotların 1,5volta kadar gerilim düşümü olan türleri var. 0,7volt ise aynen akünün anma gerilimi gibi  bir şey ve her elemanda geçerli olmayabiliyor; diyodu oluşturan kimyevi yapıdan dolayı. (jonksiyon bölgesinin karakteristiğinden ötürü)

Asıl sorun ise şu: hani halk arasında bir el hareketi ile desteklenen söz vardır "ben bi öyle bi böyle adamı sevmem" derken bir yandanda elini bir sağa bir sola yatan yelken misali sallar...

Bazen okuyorum: "doğrultma çıkışına konan kondansatör efektif bilmemne dalgalılık katsayısından dolayıdır ki gerilimi yüksek yapar. fakat bu yüksek gerilim devreye yük bağlandığında tekrar nominal gerilim değerine döner...yani gerçek bir gerilim artması değildir" hatta formülü bile var.

bir başlıkta bunun nedenini sordum hatta madem yüke bindiğinde gerilim tekrar normal değerine iniyor neden bir ledi direk diyot köprüsüne bağlayınca normal yanıyor, kondansatör bağlayınca patlıyor diye sordum. sağolsun sorduğum mübarek şahıs soru saçma olduğundan mıdır, yoğusam bimiyor da orta yerde biliyorum geçinen tiplerden midir bilinmez yanıt vermediği gibi kimse de konuya müdahale etmemişti. yani bunu gücendiğim için söylemiyorum ama bir karar verin arkadaş...

şayet diyot çıkışında 11.X volt varsa o aküyü şarj edemezsin. çıkışına kondansatör koyman boştayken gerilimi yüksek gösterir ama akü gibi bir yüke bağladığında geçen akımın aynı kaldığını, daha krokodilleri kutup başlarına değdirir değdirmez çaaat deyip kapasitörün boşaldığını görürsün. kapasitör boşaldığında da, zaten yük olmaktan başka bir işe yaramaz. Acaba yanılıyor muyum diye geçende ben de denedim. akü geriliminin tırmanış hızında hiçbir değişiklik olmadı ve boşa bekledim.
-------------
yahu tamam. arkadaş kapasitörlü mapasitörlü denesin. güzelcene şarj etsin gelip arkadaşlar oldu desin.
Ama lütfen bana şu soruların yanıtlarını verin de yanılıp yanılmadığımı göreyim:

-Dolu bir akünün gerilimi kaçtır? Neden üzerinde 12V yazmaktadır?
-Bir akü nasıl şarj edilmelidir? gerilim akım şartı.
-Doğrultucu nedir ne işe yarar? filtreleme olayı gerilimi nasıl etkiler.
-Eğer bir akü, kapasite değerinin onda biri ile şarj edilmesi gerekiyorsa, ve onda bir prensibi ile doldurulan bir akü 10 saatte doluyorsa, çok daha küçük telefon adaptörleri ile nasıl dolduruluyor? yani anlamadığım şu: birçok teknik dökümanda,(ders kitapları makaleler vb) eğer ki diyor, "bir aküyü çok uzun süre tampon şarj akımında bırakırsan, hatta tampon şarj akımından daha zayıf bir kaynakla beslersen, zamanla hücrelerarası gerilim farkı oluşur, akü kullanım dışı kalır" diyor. O halde yukarıdaki arkadaşlar olsun, internetteki birçok kişi olsun neden bana "olur olur bununla da olur" diye ısrar ediyor, ben nerede yanlış yapıyorum? deki onunla da olur; kaç saatte olur? oğlum bak=> 72 ampersaat bir akü 7.2 amper verirsen 10 saatte doluyor, elindeki adaptör 500miliamper, kaç saatte dolar? pardon kaç günde dolar? haftada demiyecem o kadar sinirli değilim.
lütfen yanlışlarımı bir düzeltin ama tutarlı olun burada anlatılanlar başka bir başlıkta farklı anlatılmasın çıldırıcam. sigarayıda bıraktım sinirliyim arkadaş...
teşekkürler.

talha378

Valla ben hiç bir şey anlamadım, o kadar da özendim yani, düşük voltaj aküyü şarj eder mi etmez mi? Geç olsun %50 %60 doldursun marş basmalık yeter. Tam %100 olacak illa falan diye diretmiyorum, benim kafam iyice karıştı

seron

Talha o haliyle şarj olmaz bence. ama gerilim N'leyici devresi göstersek yapabilirmisin? eğer gerilimi katlayabilirsen doldurursun. hatta çalıtıracak kadar değil full doldurursun.
senin için devreyi arıyorum beklemede kal...
--------------------
tamam geldim
http://arena25.blogcu.com/gerilim-coklayicilar/7387130
o sayfada gördüğün devre trafo gerilimini yükseltir hem de  bir iki diyot ve kondansatör kullanarak. yeterki bağlantıyı doğru yap. o devreyi kurarsan o elindeki doğrultucuyu kullanmayacaksın. yeni parça alman gerekiyor...
burası sana değil
-----------------------------------
bir de az evvel sert çıktım kusura bakmayın ama şunu eklemem lazım:

bir yerlerde o iki diyotlu bağlantı için yarım dalga dendiğini hatırlıyorum. yanlış olmasın mütabık kalalım.
http://gozdeveyakup.blogspot.com.tr/2013/06/yarim-ve-tam-dalga-dogrultucular.html

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2018, 20:42:21Talha o haliyle şarj olmaz bence. ama gerilim N'leyici devresi göstersek yapabilirmisin? eğer gerilimi katlayabilirsen doldurursun. hatta çalıtıracak kadar değil full doldurursun.
senin için devreyi arıyorum beklemede kal...
--------------------
tamam geldim
http://arena25.blogcu.com/gerilim-coklayicilar/7387130
o sayfada gördüğün devre trafo gerilimini yükseltir hem de  bir iki diyot ve kondansatör kullanarak. yeterki bağlantıyı doğru yap. o devreyi kurarsan o elindeki doğrultucuyu kullanmayacaksın. yeni parça alman gerekiyor...
burası sana değil
-----------------------------------
bir de az evvel sert çıktım kusura bakmayın ama şunu eklemem lazım:

bir yerlerde o iki diyotlu bağlantı için yarım dalga dendiğini hatırlıyorum. yanlış olmasın mütabık kalalım.
http://gozdeveyakup.blogspot.com.tr/2013/06/yarim-ve-tam-dalga-dogrultucular.html

Arkadaslar koprunun datasheetine bakmadim. Diyot baglarsaniz kayip olur. Dolasiyla sizin yapmaniz gereken kondansatorde bağlanmanız gerekiyor. Ondan sonra 20 tane akuyude baglasaniz sarj eder.
Sonuc olarak trafonun cikisina kopru diyot baglayin, sonrada kondansator baglayip tam dalga bir guc kaynagin olur. Cikis voltajinda 15volt olur. İstedigin sekilde sarj yaparsin herseyi
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Arkadaşlar ben hem cahil hem de çok küstah bir insanımdır. ciddiyim. bir yanlış yaparsam kusura bakmayın. hatta yaptıysam af buyurun.
yalnız sizlerden (ilgilenmek isteyen herkesten) bir ricam var.
Şu aşağıdaki soruları benim için çözer misiniz? Ben çözemedim:
-----------------------
soru - 1

Ekli resimde şekil-1 ve şekil-2 deki devreler eşdeğerdir (birbirinin aynısıdır)
Şekil - 1 deki devrede çıkışta 1 Ohmluk direnç bağlıdır. V Voltmetresi 11,5 Voltu göstermektedir....
Şekil - 2 deki devrede V voltmetresine paralel olarak 25Volt 2200uF kondansatör bağlanmıştır. )Ya da siz kaç değerinde isterseniz o kadar bağlanmıştır)

şekil -2 deki V voltmetresi kaç voltu gösterir? Neden ve nasıl?
-----------------------
Soru-2:
Bir Doğrultma köprüsünün sonuna kapasitör bağlanmazsa, o devreye "tam dalga doğrultma devresi" denemez mi? Neden?
-----------------------
Soru-3:
60Ah lik bir akü, 10Amper ile yaklaşık 10 saatte,
70Ah'lik bir akü, 10Amper ile yaklaşık yine 10 saatte,
1200mAh'lik bir şarjlı pil 120mA ile yaklaşık 10 saatte doluyorsa;
Takriben 10 Amper verebilen  bir trafo, 72 Amper-saatlik aküyü kaç saatte doldurur? Bu devreye 20 tane akü de bağlasak, kaç saatte dolar? Ya da dolar mı?
-----------------------
Soru - 4:
"Batarya'da iç direnç" nedir? Bu sorunun birinci soru ile alakası olabilir mi? Ve bu iç direnç kavramının şarj akımını belirlemede, şarj sürecinde ve kullanılacak ekipmanı belirlemede önemi nedir?
-----------------------
soru - 5
kapasitörlerin görevleri ve kullanım alanları nelerdir? akü şarjında kapasitör kullanmaya gerek var mıdır yok mudur? varsa neden vardır? yoksa neden yoktur?
-----------------------
Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum...
Teşekkürler.

talha378

Dostum,öyle sizler gibi devreler şemalar pek bilmiyorum, anlamıyorum da kısaca ben şimdi köprü diyottan sonra çıkan DC voltaja ne bağlayacam sen karıştırmadan onu söyler misin gereksiz ve çok yoğun bilgi sadece bilgi kirliliği yapar 35A köprü diyot çıkışında + ve - olan DC voltaja ne bağlayacağım?

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 24 Şubat 2018, 23:26:37Dostum,öyle sizler gibi devreler şemalar pek bilmiyorum, anlamıyorum da kısaca ben şimdi köprü diyottan sonra çıkan DC voltaja ne bağlayacam sen karıştırmadan onu söyler misin gereksiz ve çok yoğun bilgi sadece bilgi kirliliği yapar 35A köprü diyot çıkışında + ve - olan DC voltaja ne bağlayacağım?
kondansatör bağlayacaksın talha. sonra mümkünse olup olmadığını buraya gelip yazacaksın ki benim aklımdaki çılgın sorular bir son bulacak.
yukarıda anlatılanlar senin için değil benim okuduğum teknik kitaplarla arkadaşların belirttiği durumlar birbirini tutmadığı için uzattım. sen (elinde yoksa) bir elektronikçiden değerleri en az 25Volt-2200uF olan bir elektrolitik kondansatör alacaksın ve bağlantı şekline dikkat ederek bağlayacaksın. kondansatörün renkli şeritli olan kısmı eksiye bağlanır. ters bağlarsan patlayıp göz baş çıkarır, aklın karışırsa bağladıktan sonra foto ekip sor yardımcı oluruz.
inşallah olur ama ben emin olamadım... ::)  :-\

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 24 Şubat 2018, 22:36:31Arkadaşlar ben hem cahil hem de çok küstah bir insanımdır. ciddiyim. bir yanlış yaparsam kusura bakmayın. hatta yaptıysam af buyurun.
yalnız sizlerden (ilgilenmek isteyen herkesten) bir ricam var.
Şu aşağıdaki soruları benim için çözer misiniz? Ben çözemedim:
-----------------------
soru - 1

Ekli resimde şekil-1 ve şekil-2 deki devreler eşdeğerdir (birbirinin aynısıdır)
Şekil - 1 deki devrede çıkışta 1 Ohmluk direnç bağlıdır. V Voltmetresi 11,5 Voltu göstermektedir....
Şekil - 2 deki devrede V voltmetresine paralel olarak 25Volt 2200uF kondansatör bağlanmıştır. )Ya da siz kaç değerinde isterseniz o kadar bağlanmıştır)

şekil -2 deki V voltmetresi kaç voltu gösterir? Neden ve nasıl?
-----------------------
Soru-2:
Bir Doğrultma köprüsünün sonuna kapasitör bağlanmazsa, o devreye "tam dalga doğrultma devresi" denemez mi? Neden?
-----------------------
Soru-3:
60Ah lik bir akü, 10Amper ile yaklaşık 10 saatte,
70Ah'lik bir akü, 10Amper ile yaklaşık yine 10 saatte,
1200mAh'lik bir şarjlı pil 120mA ile yaklaşık 10 saatte doluyorsa;
Takriben 10 Amper verebilen  bir trafo, 72 Amper-saatlik aküyü kaç saatte doldurur? Bu devreye 20 tane akü de bağlasak, kaç saatte dolar? Ya da dolar mı?
-----------------------
Soru - 4:
"Batarya'da iç direnç" nedir? Bu sorunun birinci soru ile alakası olabilir mi? Ve bu iç direnç kavramının şarj akımını belirlemede, şarj sürecinde ve kullanılacak ekipmanı belirlemede önemi nedir?
-----------------------
soru - 5
kapasitörlerin görevleri ve kullanım alanları nelerdir? akü şarjında kapasitör kullanmaya gerek var mıdır yok mudur? varsa neden vardır? yoksa neden yoktur?
-----------------------
Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum...
Teşekkürler.

çok soru sormuşun seron kısaca anlatayım.

ac voltajın sinyali sinüs dalga şeklindedir. biz dogrulma devrelerinde bu sinyalin eksi kısmındaki dalgayı yukarı cıkarırsak tam dalga olur. aşağıdaki sinyali iptal eder sadece üsteki sinyali kullanırsak yarım dalga dogrulmaç olur. bu dogrultma pil akımı gibi düz bir çizgi şeklinde yapmamız gerekir yoksa o devrede osilasyonlar. parazitler karasızlıklar olur. dolasıyla kondansatörler, elektriği filtreler ve depolar, hal böyleyken sinüs sinyaller kondansatör sayesinde düz çizgi şeklinde tertemiz olur. pil gibi bir voltaj sinyalimiz olur. bu farkda ac 11volt çarpı 1.44 eşittir 15volt gibi bir voltaj ordaya çıkar. yanı sinüs sinyalin boşluklarını doldurur. dolasıyla dc voltaj artar.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

asma

Seron hayırlı olsun , dört diyot yüzünden iraden kırılmasın.
Sorularının cevapları çok uzun , kaynaklardan alıntı yapmadan cevap verecek kadar iyi ezberim yok. Sanal klavyeden kendime eziyet etmeden biraz cevaplamaya çalışayım.
Cevap 1:
Yük yok ise Vac x 1,4142... şeklinde hesaplanır. Yük olduğunda basit sade bir formül bilmiyorum.
Yük akımı veya yük direncine göre dalgacık gerilimi oluşur. Sinyal şekli nabazanlı gerilim ile akü gerilimi arasında bir şekil alır.
Rakamlara takılmayın; 11,5A den fazla akım çekileceğini düşünerek 10000uF ve üzeri kondansatör kullanırım. Çeşitli grafiklerde bu dalgalanmanın oranı belirtilir. Bizim örnekte %80 olsun. Bu yüzde Vmax üzerinden hesaplanır. 13V olarak değeri buluruz.
Dalga formunun en üst noktası yine Vmax olurken bu dalgalı DC , bir dirence uygulandığında iş yapabilme (efektif) değer 13V olur.
Cevap 2: AC akım , şideti ve yönü değişken bir akımdır. Tek fazlı sistemde bir alternans pozitif diğeri negatiftir. Diyot kullanarak yönü sabit yaparız. Bu işlemde iki alternas ta kullanılıyorsa tam dalgadır. Yani kapasitör veya başka bir ilaveye gerek duyulmaz.
Kapasitör (kapasitörler ve/veya bobin hatta direnç ilaveleri) filtre elemanıdır. Kullanılmazsa tam DC olmaz.
Zaten görüp görebileceğimiz her türlü DC kaynakta AC bileşenler vardır. Biz onlara DC deriz.
Cevap 3: Akü şarjı enerji depolama işidir. 1/10 sabit akım ile 10 saat şarj etme bir şarj tekniğidir. (11-12saat tavsiye edilir)
Bunun gibi pek çok teknik kullanılabilir. Farklı tekniklerin amacı hız , akü ömrünü koruma gibi sebepleri öne çıkartmaktır.
10V ve 10A verebilen bir kaynak 72ah lik aküyü önce biraz kaynatır , sonra akşamdan sabaha %90 gibi bir oranda doldurur. İlk anda 72/5 değerini geçmemesini garantilediysek aküye zarar vereceğini sanmam. Mecbur kalınca kullanılacak bir yöntem.
1. sorudaki 1. devrenin çıkış voltajı için 10V örneğini verdim. Vmax 14V yapar.
20 tane akü paralel bağlanıp şarj edilmez' Birlikte kullanılan eş değer akülerle bile çok doğru bir iş olmaz.
Ben olsam 20 aküye ayrı AC hattı çekerim her birine tek diyotla doğrultma yaparım. 10 tanesi pozitif , 10 tanesi negatif alternası kullanır. Bir de akım sınırlayıcı direnç eklerim (mesela 1 ohm / 5W)  Şarj olur elbet.
Ne zaman sorusu için akımı 20 ye bölüp , yarım dalga için %60 ını alırsak 300mA gibi bir rakam çıkar her aküye akan ortalama şarj akımı. (hesap bu şekilde değil ama öyleymiş gibi kurguluyalım) Sonuç 10 günde hepsi dolmuş olur.  ;D
Olmaz demenin faklı yolunu anlattım galiba
4. cevap: Böyle sorumu olur arkadaş. Genel olarak kaynak iç direcidir o . aynı marka model pil , batarya veya akünün kondüsyonuna göre iç direnci farklılık gösterebilir. Düşük olan iyidir.
Akümülatör tipine göre , iç direcine göre , kapasitesine göre şarj yöntemi , max. akımı seçilir.
Mesela sıfır akü ve her parametreyi biliyoruz. İlk şarj için hızlı ve karma şarj yöntemi belirleyebiliriz.
Diğer durumlarda akümülatörün ısısını ve akıma göre şarj gerilimini takip etmeden hızlı şarj yapamayız.
1. soruya göre yorumlarsak aküyü seri direnç ve kaynak olarak devreye bağlarız. Dalgalı dc gerilim akünün gerilimini aştıkça fark gerilimi bölü iç direnç kadar akım geçer.
5. cevap: Akü anma gerilimi kadar voltajdan bahsediyorsak dalgalı akımla şarj ederim ve akü kutup başından gerilimi ölçerim. 14,4V a gelince şarjı keserim.
Sabit akımla 1/10 veya 1/5 oranını kullanacaksam 15Vac den büyük 18Vac den fazla olmamak kaydıyla trafo çıkışımı doğrultup filtrelerim. Kesinlikle kondansatör kullanırım. Vmax gerilimini ve Imax akımını setlerim , veririm coşkuyu.
Birinde kesik kesik akım çekilir , avantajları vardır. Diğerinde sabit (DC) akım uygulanır , onun da kendine göre avantajları vardır.
Cevap 6: Kısa ve dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Yine de gün değişti. Ödev gibi kaynakları belirtip her cevabı bulmaya çalışsam da eksikler olurdu. Bu günlük bu kadar.

Talha , o trafoyla akü şarj edebilirsin , sıkıntı yok.

Kolay gelsin.

talha378

bilgi için teşekkür ederim de şimdi şu var kafamda benden çıkan 11.8V DC akıma 25 Volt bağlayınca bana kaç Volt DC akım verecek?, diğer bir soru ben bunu seri mi paralel mi bağlayacağım, kondansatörün eksisi eksiye artısı artıya bağlarım sıkıntı yok sanırım eksi kısmı belli zaten onu eksiye bağladıktan sonra diğer tarafı + çıkışa seri mi bağlayacağım bi açıklarsanız sevinirim hemen denerim elbette vold bilgisinide avometre ile ölçer yazarım

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 25 Şubat 2018, 08:00:23bilgi için teşekkür ederim de şimdi şu var kafamda benden çıkan 11.8V DC akıma 25 Volt bağlayınca bana kaç Volt DC akım verecek?, diğer bir soru ben bunu seri mi paralel mi bağlayacağım, kondansatörün eksisi eksiye artısı artıya bağlarım sıkıntı yok sanırım eksi kısmı belli zaten onu eksiye bağladıktan sonra diğer tarafı + çıkışa seri mi bağlayacağım bi açıklarsanız sevinirim hemen denerim elbette vold bilgisinide avometre ile ölçer yazarım

Arti eksi cikislarina baglayacaksin artiyi artiya eksiyi eksiye
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

talha378

Bu kondansatör 11,8 DC voltu 25 volta mı yükseltiyor? çok yüksek voltaja  gerek yok max 14 volt olsa yetiyor bu 25 volt diyor

asma

Alıntı yapılan: talha378 - 25 Şubat 2018, 10:41:19Bu kondansatör 11,8 DC voltu 25 volta mı yükseltiyor? çok yüksek voltaja  gerek yok max 14 volt olsa yetiyor bu 25 volt diyor
Kondansatörü takıp ölçtüğünde göreceksin.
11,8 volt dalgalı dc nin dalga şekline göre tepe değeri zaten 16volttur ve kondansatör bu değere şarj olup dalgalı gerilimi düzleştirmeye yarar. Gerçek anlamda yükseltme olayı yok.
Kondansatörün üzerinde yazan voltaj değeri ise dayanma gerilimidir. 25volttun bir küçüğü 16volttur. Çalışma geriliminde kullanmak önerilmez , bir üst değer tercih edilir. O yüzden 25voltluk kullanman doğrudur.

Ben olsam kondansatörü bir anahtarla devreye bağlar ve istediğim zaman çıkartırım.
Örn: Akü marş basmıyor ise kondansatörsüz olarak şarja başlarım , 13volt civarı voltaja eriştiğinde akım düşecektir. O zaman kondansatörü  anahtarla devreye bağlarım ve 14,4 veya 15 volta kadar dolmasını gözlerim.
Acelem varsa kondansatörlü olarak 1 saat şarj edip marş basmayı denerim.

seron

Valla @asma şaşırttın beni. Genelde bir yazar, ikinci soruya tenezzül etmezdin. Bu kadar zahmet edip yanıtlamışsın. Bize de teşekkür etmek düşer. Merak etme; ben bilim bilim diye sayıklayıp, bilimin ne olduğunu bilmeyen birisi değilim. Dolayısıyla senden anlattıklarını destekleyecek defter-kitap beklemiyorum.
Ama katılmadığım noktalar da yok değil.
Bir defa çok küçük bir trafo ile akü şarj etmenin mantıksız olduğunu ısrarla belirtmemişsin. Gerçi "20 akü" kısmında bu durumu tersten açıklamışsın, iyi o da olur.
İkincisi bataryada iç direnç diye bir şey var; onu bataryanın kondisyonu ya da kalitesi neyse, ne olduğunu açıklarken kabul etmişsin. Teorik olarak 1ohm ve aşağısında olması gerekiyor ki, ilk sorudaki direnç aslında akü oluyor  ;)  Orada sen kaynağın ucuna 1ohm bağlarsan adeta kaynağı (ve kondansatörü de) kısadevre etmiş olursun(adeta kelimesine dikkat et). Kısadevre halindeki bir devrede, kondansatör hesap ile belirttiğin  işini görebilir mi? Daha evvel bana yardım ettiğin hususta biraz başarısız oldum. Trafo aşırı derecede ısındı ve akümü doldurmadı diyebilirim. Halbuki oldukça ciğerli bir trafoya benziyordu ve akünün canına okuması gerekiyordu; hele hele 20Voltta. bu devrenin şarj etmediğini farkettiğimde yana döne sorunun ne olduğunu tesbit etmeye çalıştım. elimde 25V 2200 vardı onu bağladım. bekleeee bekleee bekleee yok... kutup başını çıkarınca voltmetre tırmanıyor tamam kondansatör şarj oluyor. ama krokodili takarken beraber ÇAAAT diyor ve voltaj 12,kusur volta inip saatlerce sabit bekliyor. trafoyu sen gördün. diyotları da söyledim.
birkaç ihtimal var. ya diyotlar zayıf geliyor, ya diyotlar bozuk, ya da benim bilemediğim birşeyler var. Bak yukarıda @i3uz yanlış anladı gücendi. ben senin 120Watt olduğunu söylediğin trafo ile 72A aküyü dolduramadım. ama i3uz 500mA lık trafo ile istediğin aküyü doldurabilirsin diyor. dönüp dolaşıp sormamın nedeni budur işte... ::)
-------------
@talha378 kardeş gel, sana anlayacağın kolaylığa getirdim olayı:

Bu da benim kullanmaya çalıştığım yöntem:

haydi yap bitir de kullan akünü. çok uzadı bu iş :D

asma

Şarj devresine bağlı akü almaç gibi görünse de aslında bir kaynak olduğu gerçeğini değiştirmez.   :))
İşte o kaynağa seri (1 ohm) direnç ekleyip çizersen , iç direnci hesaba katarsın.
Trafodan elde ettiğin gerilimden akü gerilimini çıkarttığında iç direnç üzerinde düşen gerilimi bulursun.
Gerilim farkını iç dirence bölersen çekeceğin akımı bulursun. Bu değer kapasitörün etkisini , sıhasını belirler.
Bahsetmediğimiz trafonun iç direnci (sekonderin) diyotların iç direnci (dinamik direnci) kapasitörün seri direnci (esr) ve kabloların direnci. Bütün bunlar senin yaşadığın problemi ilgilendiriyor.
Boşta kondansatör üzerinde voltajın artması ve aküye değdirince ark olması normal. Akünün çok yavaş şarj olmadı ya da olmaması normal değil. Ark oluşmadan önce ve sonra sekonder gerilimin ne kadar değişiyor?
120VA trafonun sekonderlerinin toplam gücüdür , senin kullandığın sekonder hakkında kesin bilgiye sahip değiliz.
Aküye seri ampermetre bağlarsın , şarj edip etmediğini görürsün. Sekonder voltajını takip edip çöküp çökmediğini görürsün.

35A köprü diyotun her bir diyotu 1mA de 0,7V ve 10A de 1,1V gerilim düşümüne sebep olur. Farkları alıp V/I dan R yi buluruz. 0,04ohm iç dirence sahipmiş. Bu değer değişken olduğu için grafik ya da tablolarla bildirilir. 5A de daha düşük 20A de daha yüksek çıkabilir. Onun içindir ki dinamik demişler.
Köprü tipi doğrultmaçta iki diyot her alternansta seri bağlıdır. Kayıp voltaj da iki katı olur.
Orta uçlu tam dalga doğrultmaçta ise her alternansta bir diyot iletimdedir. Kayıp tek diyota göre hesaplanır.

Ben dolaylı yoldan kondansatör kullanmayın diyorum. Sen sürekli kondansatörün pek işe yaramadığını dile getiriyorsun.
Bedavadan biraz pahalı trafomuza 10000 ya da 22000 uF kondansatör eklemek ile elde edeceğimiz fayda pahalıya gelir.
Attığımız taş kurbağaya ulaşırmı , ürkütmeye değer mi.  ;)

Kısa devre ya da kısa devreye yakın omaj varsa , paralelindeki kondansatör , bobin veya diyot iş yapamaz.
Akım en kolay yolu takip eder.

Kolay gelsin.

talha378

O zaman ben bu voltaj ile ne kadar şarj olursa marş basmalık yeterli diye düşünüyorum. Kondansatör falan bağlamadan bu şekilde boşalan bir aküyü takıyım diyorum 10 saat falan bi takip edeyim bakalım marş basacak mı.Yoksa onu tak bunu tak ben pro elektrikçi değilim ki baktım denetim far ampülleri falan yanıyor bunu yakan aküyü de şarj eder sanırım.Her neyse  ben bu şekilde bağlamayı deneyeceğim.Sağolun yardımınız için

seron

talha378

Arkadaşlar öncelikle uzun bi aradan sonra herkese merhaba, elim pek değmedi ancak dediğiniz gibi yapma fırsatını bugün buldum DC 11.8 volt v.s gösteriyordu  biliyorsunuz ki siz de 25 Volt 2200 uF kondansatör bağla demiştiniz, Evet dediğiniz gibi yaptım o resimdeki kondansatörün aynısı aldım ve şemadaki gibi bağladım ama çıkış voltajı oldu mu size 18,5 volt arkadaşlar ben bunu aküye bağlarsam sıkıntı olabilir.35 Amperlik köprü diyottan giden Eksiye kondansatörün Eksi bacağını artıya ise artı bacağını taktım yani bağlamada sıkıntı yok.Bu şekilde aküye bağlamam doğru olmazki akü en fazla dolu hali 14,5 Volt falan şimdi direk buna 18,5 verince akü gg    ;D  :D  :D  :D

Yardım lütfen :D

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 01 Mayıs 2018, 23:44:20Arkadaşlar öncelikle uzun bi aradan sonra herkese merhaba, elim pek değmedi ancak dediğiniz gibi yapma fırsatını bugün buldum DC 11.8 volt v.s gösteriyordu  biliyorsunuz ki siz de 25 Volt 2200 uF kondansatör bağla demiştiniz, Evet dediğiniz gibi yaptım o resimdeki kondansatörün aynısı aldım ve şemadaki gibi bağladım ama çıkış voltajı oldu mu size 18,5 volt arkadaşlar ben bunu aküye bağlarsam sıkıntı olabilir.35 Amperlik köprü diyottan giden Eksiye kondansatörün Eksi bacağını artıya ise artı bacağını taktım yani bağlamada sıkıntı yok.Bu şekilde aküye bağlamam doğru olmazki akü en fazla dolu hali 14,5 Volt falan şimdi direk buna 18,5 verince akü gg    ;D  :D  :D  :D

Yardım lütfen :D

Talha merhaba.
Olur olur. Hem de gaymak gibi olur. Ama başında beklemelisin. Aşırı şarj akünün güüüm diye patlamasına bile neden olabilir.
Bu yüzden uygun gerilim düzeyine ulaşıldığında şarjı kesmelisin.
Resimde gösterdiğim bir lamba var onu kullanıyor musun? bildiğin TOFAŞ 100W fardan bahsediyorum.
Bak en basit akü şarj tekniği:

Furkan KELEŞOĞLU

opamp ile voltaj takip edici bir devre kur devrenin cıkışınada bir mosfet bağla mosfet ile + kutbunu anahtarla.

Vref değerini belirle o değere gelene kadar mosfeti sürsün o değere gelince mosfeti kesime götürür ise akün dolduğunda otomatik şarjdan cıkar.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

talha378

Furkan41 kardeş söylediklerinden hiçbirşey anlamadım hobi olarak bu işle ilgileniyorum anlayacağım dilden olursa sevinirim.

Diğer yandan araya 10k potansiyometre koysam voltajı ayarlasam mesela? Fazla akımı 14,5 volta düşürsem bu geride kalan 4 voltluk fazla voltaj trafoya , diyota yada kondansatöre yük bindirir mi?Sizce böyle olur mu?

Seron sana da Merhaba;
Dediğin şey tam olarak araya normal 12 volt oto ampülü koyarak fazla akım geçmesini engellemek mi?
Yani eksiye eksi artıya da artı paralel bağlayarak fazla amperin aküye binmesini engellemek mi?
Yani şu durumda bu 18,5 voltluk şeyi aküye bağlar bağlamaz patlar mı hemen? (Kapaklarını açsak dahi)
Elektrik işi biraz sakat ya o yüzden çok soru soruyorum

talha378

Arkadaşlar tekrar merhaba bir önceki soruma cevap gelmeden ben yine birşeyler sormak istiyorum elimde söktüğüm trafonun geri kalan devresi var biliyorsunuz ki Güç kaynağı trafosu kendisi hurdalıktan komple aldım.Bu devrede kullanabileceğim birşeyler var mı ? belki bazı elemanları sağlamdır avometre ile kontrol edebilirim.Resimleri ayrıntılı çektim roleler falan üzerinde yazılanlar belli olsun diye.

RESİMLER

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 02 Mayıs 2018, 17:43:34Furkan41 kardeş söylediklerinden hiçbirşey anlamadım hobi olarak bu işle ilgileniyorum anlayacağım dilden olursa sevinirim.

Diğer yandan araya 10k potansiyometre koysam voltajı ayarlasam mesela? Fazla akımı 14,5 volta düşürsem bu geride kalan 4 voltluk fazla voltaj trafoya , diyota yada kondansatöre yük bindirir mi?Sizce böyle olur mu?

Seron sana da Merhaba;
Dediğin şey tam olarak araya normal 12 volt oto ampülü koyarak fazla akım geçmesini engellemek mi?
Yani eksiye eksi artıya da artı paralel bağlayarak fazla amperin aküye binmesini engellemek mi?
Yani şu durumda bu 18,5 voltluk şeyi aküye bağlar bağlamaz patlar mı hemen? (Kapaklarını açsak dahi)
Elektrik işi biraz sakat ya o yüzden çok soru soruyorum

Furkan sana daha profesyonel bir yol önermiş eğer bilgin yoksa anlamaman çok normal ben de nasıl yapılacağını bilmiyorum.
Araya potansiyometre koymayacaksın, potansiyometre dayanmaz çatır çatır yanar devreden çıkar sigorta gibi atıp.
Evet lambanın amacı fazla yük durumunda tehlikeyi önlemek hem aküyü hem de trafoyu aşırı yükten korumuş oluyor ve aküye giden akımı da ideal kılıyoruz.
Akü ise patlamaz merak etme.
12Voltluk bir aküyü 17-18Volt ile besleyebilirsin. Bir elektrik bilgisi kitabından aklımda kaldığı kadarıyla:
-bir pil veya bataryanın doldurulması için şarj gerilimi (volt) dolacak batarya geriliminin en az 1volt üzerinde olmalıdır.(ki kaynaktan aküye elektron akabilsin)
-Bir pil veya bataryaya iki katından fazla gerilim uuygulanmamalıdır; aksi aküyü bozar, plakalarında kaplı maddeyi öldürebilir.

Yani elindeki trafo akü doldurabilir. Zaten sen o güç kaynağını aküye bağladığın anda hafifçe çat çut yaparak kondansatör kısmen deşar olup normal gerilime inecek. Bağlayınca ölçersen göreceksin ki gerilim gayet normal ve güvenli.

Alıntı yapılan: talha378 - 02 Mayıs 2018, 18:19:21Arkadaşlar tekrar merhaba bir önceki soruma cevap gelmeden ben yine birşeyler sormak istiyorum elimde söktüğüm trafonun geri kalan devresi var biliyorsunuz ki Güç kaynağı trafosu kendisi hurdalıktan komple aldım.Bu devrede kullanabileceğim birşeyler var mı ? belki bazı elemanları sağlamdır avometre ile kontrol edebilirim.Resimleri ayrıntılı çektim roleler falan üzerinde yazılanlar belli olsun diye.

RESİMLER

resimlere baktım UPS kartı. Eğer trafoyu ona aynen söktüğün gibi geri takarsan, kart sağlamsa tabi, yine ups olarak kullanabilirsin.
Yok bana lazım değil ille de sökeceksen, yine de sökme iki akü bul kullan derim.
yahu seron boş yapma sökeceğim dersen :D  orada çok güzel soğutucular var onları al. siyah kare şeklinde kutular var onlar röledir başka projelerde işine yarayabilir. sonra kondansatörler falan var çeşit çeşit onlar da işe yarar. ama entegreleri kullanabilmen için baya uzman olman lazım. saydıklarımı al koy işte bir kenara lazım olur. ben yine de eğer bozuk değilse onu dağıtma derim. İlerde hurda murda akü bulur takarsın elektrikler yokken kullanıcağın bir ups'in olur elinde. bak trafon da var....
Bu arada soğutucunun birinin önünde kocaman iki tane kondansatör var onları değeri nedir? eğer uygunsa akü şarjı için doğrultucu köprü çıkışına bağlayabiliriz. bir başka ustanın dediğine göre 2200 yeterli değilmiş bak 10.000uF den bahsediliyor.

talha378

Seron kardeş cevabın için teşekkürler o zaman bu şekilde yani 18,5 volt ile bağlamanın bir sakıncası yok demi?
Bu arada sorduğun kondansatörlerin ikisi de  2200uF (microfarad) 35v diye yazıyor ama ben yinede resim koyayım herşey belgelerle :D

seron

Furkan KELEŞOĞLU

Arkadaşlar konuyla alakalı birşey söyleceğim :D  Şimdi bu ups den cıkan trafolar ile yeniden UPS yapabilirsiniz hemde uygun fiyatlara.

aliexpress sayfasında cok denk geliyordum şimdi bulamadım ama en kısa zamanda link koyacağım. üstünde herşey mevcut siz sadece sürücü devresini yapıp bağlıyorsunuz lcd ekranı bile var tam sinüs cıkarıyor akımı voltajı filan gösteriyor. yani yeniden 0 ucuz maliyetli kaliteli bir ups yapabilirsiniz kendinize.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

talha378

Furkan41 kardeş benim bunu anlamam için elektrik mühendisliği okumam lazım hele o şema japonca gibi geldi bana karman karışık :D.O değil de şu 18,5 volt ile bu 12 volt 75 amperlik aküyü doldurabilir miyim patlatmadan onu bi söyleyiver :D

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 03 Mayıs 2018, 00:24:11Furkan41 kardeş benim bunu anlamam için elektrik mühendisliği okumam lazım hele o şema japonca gibi geldi bana karman karışık :D.O değil de şu 18,5 volt ile bu 12 volt 75 amperlik aküyü doldurabilir miyim patlatmadan onu bi söyleyiver :D
Talha kardeş 3 sayfa geçmiş aradan, bu kadar basit konu, daha nasıl anlatılır bilemiyorum..
Bir köprü diyot, bir kondansatörle, o akünü doldurabilirsin...
burdaki risk senin trafonla voltajınla alakalı değil..
devrenin voltajı çıkışı 14 volt olsa bile, şarj dolduğunda şarjı kesme özelliği olmadığından
risk teşkil ediyor. dolasıyla mis gibi  bu devre ile akünü şarj edersin. şarj kesme olayını ama sen yapmalısın.. onuda çıkışına ölçü aleti bağla, akü 13.5 volta geldiğinde kapat.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

talha378

i3uz kardeş tamam eyvallah, zaten aküye giden + kutbuna da 8 amperlik sigorta bağladım ne olur ne olmaz sonuçta 8 amperlik yükü geçmeyeceği için yeterli diye düşündüm 8'i herhangi bi durumda oradan direkt atar.Teşekkürler.Ancak yaptığım araştırmada yüksek voltaj ile şarj etmenin akünün ömrünü baya kısalttığını yazmışlar çünkü biri de sormuş 19 voltluk leptop şarjı ile akü şarj edebilir miyim diye oradaki bilgilerden yola çıkarak ister istemez korkuyor insan sorması da doğal yani sonra bişey olunca da bilinçsiz kullanıcı yok araştırmamış sormamış demesinler diye ve biliyoruz ki elektrik işi sakat bir iş hataya gelmiyor.İyi günler tekrardan sağolasın

i3uz

Alıntı yapılan: talha378 - 03 Mayıs 2018, 10:26:00i3uz kardeş tamam eyvallah, zaten aküye giden + kutbuna da 8 amperlik sigorta bağladım ne olur ne olmaz sonuçta 8 amperlik yükü geçmeyeceği için yeterli diye düşündüm 8'i herhangi bi durumda oradan direkt atar.Teşekkürler.Ancak yaptığım araştırmada yüksek voltaj ile şarj etmenin akünün ömrünü baya kısalttığını yazmışlar çünkü biri de sormuş 19 voltluk leptop şarjı ile akü şarj edebilir miyim diye oradaki bilgilerden yola çıkarak ister istemez korkuyor insan sorması da doğal yani sonra bişey olunca da bilinçsiz kullanıcı yok araştırmamış sormamış demesinler diye ve biliyoruz ki elektrik işi sakat bir iş hataya gelmiyor.İyi günler tekrardan sağolasın
senin voltajın 18volt değil boşta okuyorsun o değeri..yükde senin voltajın15voltur.  ama laptop şarjı gerçek 19v.  piyasadan trafolu 6 volt adaptör al.. ölçü aleti bağla 10volt gösterir.. bunun gibi bir durum var. yükte okuduğun değer ile boşta okuduğun değer aynı değildir. dolasıyla kontrollu devreler yapılmışdır. Regüle devreleri, sınırlayıcılar, dığıtal kontrollu gibi...
fazla voltaj aküyü öldürmez, ısı aküyü öldürür.. içindeki asit malzeme kaynamaya başlar. onu kaynatmamamız gerekiyor.dolasıyla akü dolduğunda voltajı kesmemız en sağlıklı sistemdir. ama olmaz sa ne olur? şarj süresini hesaplarsan kendin çekersin o sürede aynı şeye tekabül eder.... falan filannn
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: talha378 - 03 Mayıs 2018, 10:26:00i3uz kardeş tamam eyvallah, zaten aküye giden + kutbuna da 8 amperlik sigorta bağladım ne olur ne olmaz sonuçta 8 amperlik yükü geçmeyeceği için yeterli diye düşündüm 8'i herhangi bi durumda oradan direkt atar.Teşekkürler.Ancak yaptığım araştırmada yüksek voltaj ile şarj etmenin akünün ömrünü baya kısalttığını yazmışlar çünkü biri de sormuş 19 voltluk leptop şarjı ile akü şarj edebilir miyim diye oradaki bilgilerden yola çıkarak ister istemez korkuyor insan sorması da doğal yani sonra bişey olunca da bilinçsiz kullanıcı yok araştırmamış sormamış demesinler diye ve biliyoruz ki elektrik işi sakat bir iş hataya gelmiyor.İyi günler tekrardan sağolasın
Emin olmak ve bu işleri öğrenmek için tekrar tekrar sormakta bir sorun yok bu iyi.
O halde madem için rahat değil, birçok kaynaktan akü şarjı ile ilgili teknik dökümanlara bakabilirsin. Bir yerden değil birçok yerden araştırman lazım.
"Yüksek voltaj ile şarj etmenin akü ömrünü baya kısalttığını...." tamam da yüksek voltaj derken kaç volt? 12Voltluk bir aküyü gider çabuk dolsun diye 50Voltuk kaynağa bağlarsan, 220Voltluk bir kaynağa bağlamaya çalışırsan akünün anası ağlar doğru. Ama burada yapmaya çalıştığın şeyde 24Volta kadar hakkın var. Yani en fazla iki katına kadar verebilirsin ki senin trafon boşta -yanlış hatırlamıyorsam- 10.5 mu 11.5 mu ve veriyordu. Ucuna kapasitör bağladın. Kapasitör voltaj topladı ve gerilim doruk düzeye erişti. Böyle boşta ölçerken de voltmetren gerçek değeri göstermedi, kapasitörün biriktirdiği doruk değeri gösterdi hepsi bu. Yani o kabloların ucunu aküye ilk değdirdiğinde çat çut edecek geçecek. sağlamca bağlayacaksın kabloları. Sonra akü kutup başlarına voltmetreyi değdireceksin göreceksin ki voltaj 12Voltun altında.
Akü zayıflamış, 12Voltun altına düşmüş. Trafoyu bağlayınca akü başlar trafoyu somurmaya. Yavaş yavaş elektron depolamaya başlar. Full şarja erişince trafonun fişini çekersin, kabloları çekersin. Dur azıcık oynayayım güzel kıvılcım veriyoo.. diye trafo çıkışlarını biririne sakın değdirme diyot köprüsü yanar söyleyeyim.

@i3uz merhaba. yine sana muhalefet yapacağım :D
Fazla voltaj aküyü öldürür evet=> Ama belli bir voltajın üstündeki voltaj. Sebep, yüksek gerilimde akü plakaları üzerindeki özel kaplamaların dökülmesi  (kurşun-dioksit).
İkincisi akünün şarj esnasında kaynaması, daha doğrusu hafif hafif gaz kabarcıkları çıkarması normaldir. Bu olay(gaz), şarj esnasında gerçekleşen kimyevi reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer gaz çıkmıyorsa orada bir sorun var demektir. Akü asidi (Hasan-2 Salakosman-4) ile saf su (aşikio) plakalara ters yönde elektron pompalandığında, içerisinden kurşun iyonları ve elektronlar birbirlerine ters yönde hareket eder ve ortaya Hidrojen gazı çıkar. Yani gaz çıkması normaldir.
-----------------------
Şarjda unutulmuş akülerde gaz çıkışı en yüksek düzeydedir ve kapaklar kapalı bırakıldıysa akü patlar, ya da zarar görür. Benzer bir durum piller için de geçerlidir. Bu nedenle şarj süreci takip edilmeli, akü dolduğunda güç kesilmelidir.

Ben bilmiyordum, asma 14.4Volt doruk gerilimdir demişti. Ben 13.5Volt falan sanıyordum. Ortasını alalım, 14Volt olsun kimse darılmasın. Ne de olsa akülerde hafıza etkisi sorunsalı yok... ;) (hafıza etkisi sorunsalı da ne ola ki ::)  8)  )

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 03 Mayıs 2018, 20:49:47Emin olmak ve bu işleri öğrenmek için tekrar tekrar sormakta bir sorun yok bu iyi.
O halde madem için rahat değil, birçok kaynaktan akü şarjı ile ilgili teknik dökümanlara bakabilirsin. Bir yerden değil birçok yerden araştırman lazım.
"Yüksek voltaj ile şarj etmenin akü ömrünü baya kısalttığını...." tamam da yüksek voltaj derken kaç volt? 12Voltluk bir aküyü gider çabuk dolsun diye 50Voltuk kaynağa bağlarsan, 220Voltluk bir kaynağa bağlamaya çalışırsan akünün anası ağlar doğru. Ama burada yapmaya çalıştığın şeyde 24Volta kadar hakkın var. Yani en fazla iki katına kadar verebilirsin ki senin trafon boşta -yanlış hatırlamıyorsam- 10.5 mu 11.5 mu ve veriyordu. Ucuna kapasitör bağladın. Kapasitör voltaj topladı ve gerilim doruk düzeye erişti. Böyle boşta ölçerken de voltmetren gerçek değeri göstermedi, kapasitörün biriktirdiği doruk değeri gösterdi hepsi bu. Yani o kabloların ucunu aküye ilk değdirdiğinde çat çut edecek geçecek. sağlamca bağlayacaksın kabloları. Sonra akü kutup başlarına voltmetreyi değdireceksin göreceksin ki voltaj 12Voltun altında.
Akü zayıflamış, 12Voltun altına düşmüş. Trafoyu bağlayınca akü başlar trafoyu somurmaya. Yavaş yavaş elektron depolamaya başlar. Full şarja erişince trafonun fişini çekersin, kabloları çekersin. Dur azıcık oynayayım güzel kıvılcım veriyoo.. diye trafo çıkışlarını biririne sakın değdirme diyot köprüsü yanar söyleyeyim.

@i3uz merhaba. yine sana muhalefet yapacağım :D
Fazla voltaj aküyü öldürür evet=> Ama belli bir voltajın üstündeki voltaj. Sebep, yüksek gerilimde akü plakaları üzerindeki özel kaplamaların dökülmesi  (kurşun-dioksit).
İkincisi akünün şarj esnasında kaynaması, daha doğrusu hafif hafif gaz kabarcıkları çıkarması normaldir. Bu olay(gaz), şarj esnasında gerçekleşen kimyevi reaksiyon sonucu ortaya çıkan bir üründür. Eğer gaz çıkmıyorsa orada bir sorun var demektir. Akü asidi (Hasan-2 Salakosman-4) ile saf su (aşikio) plakalara ters yönde elektron pompalandığında, içerisinden kurşun iyonları ve elektronlar birbirlerine ters yönde hareket eder ve ortaya Hidrojen gazı çıkar. Yani gaz çıkması normaldir.
-----------------------
Şarjda unutulmuş akülerde gaz çıkışı en yüksek düzeydedir ve kapaklar kapalı bırakıldıysa akü patlar, ya da zarar görür. Benzer bir durum piller için de geçerlidir. Bu nedenle şarj süreci takip edilmeli, akü dolduğunda güç kesilmelidir.

Ben bilmiyordum, asma 14.4Volt doruk gerilimdir demişti. Ben 13.5Volt falan sanıyordum. Ortasını alalım, 14Volt olsun kimse darılmasın. Ne de olsa akülerde hafıza etkisi sorunsalı yok... ;) (hafıza etkisi sorunsalı da ne ola ki ::)  8)  )

Kardeş burda ki amaç arkadaşın bir an önce şarj işlemine başlamasını sağlamak. uygun metaryallerle sağlıklı bir şekilde şarj yapabilir. ama şarj işlemi bittiğinde sistemi kapatmasını kendi yapmalıdır. bu söylediklerim konu için sabit...

şimdi gelelim  teknik detaylara,  sıkıntı verecek koşulları hepimiz biliyoruz. dolasıyla burdaki  bahsettiğim yüksek voltaj, 5 altı volt fazlasıdır. ondada sıkıntı olmaz .akü dolum voltajı 14.4volt ,14volt,13.75,volt,13,50volt, hatta 12.75volt bile var.. sürekli akü alan biriyim,, adamlar akü üzerlerine kafalarına göre bu voltajları yazmış.. akülerin bu voltajda doluyor diye kesin bişey söylemek zor.. çünkü hepsi kendi ölçü aletleri ile ölçmüş. sonrada benim aküm böyle faktörü var.. bide aküleri turarsızlıkları geri dönüşüm olduğu için çoğu 14lere çıkıyor ama malesef bazıları çıkmıyor...ve şarj cihazı limit seviyeye ulaşamadığı için bir türlü şarjı kesmiyor. dolasıyla bu voltaja takılmamak gerek... her akü için uygun voltajı bulmak gerek..

Diyottan sonra kondansatör bağlayınca voltajın nekadar yükseleceği konusu "Vac x 1,41" formülü bu formüldeki 1,41 değeri benim için yanlış, dogrusu 1.44 dur. pratikte hep bu değeri aldım. ama adamlar belki ortalama olarak almışlardır.

yüksek voltaj aküyü öldürür tabi ama burdaki yüksek voltaj öldürmez hatta size şöyle bir şey söyleyim.. şarjda etkili olan amperdir. 12voltluk bir akü şarj etmek için 39volt seviyelerine kadar voltaj uygulayabilirsiniz. ama amper formülünü pek bulamaya bilirim.. ama kombinasyon böyle;
1,2 voltluk bir pil 4,5volt 0,150miliamper ile hızlı şarj olur..
12 voltluk bir pil 41 volt 0,150miliamper ile hızlı şarj olur..
yeterki ısıyı artırmamak gerek uygun soğutma ile kocaman bir aküyu 10dakkikada doldurabiliriz. ama soğutma maliyetleri ve ekipman böyle bir sistemin her yerde uygulanabilir bi düzeye gelmesine mani olmuştur. sonuçda yavaş dolum yapmamızın sebebi aküyü kaynatmama ısındırmamaktır reaksiyona sokmamaktır. pil olayları çok değişik yerlere gidebilir. çok uzun bir konu aslında bu...

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Tamamdır zaten maksadım o öyle değildir böyledir demek değil yazılanlar içinde okuduğum bazı kelimeler insanı yanıltıyor bende bunlara çok takılıyorum kaynamak nedir mesela?... Okuyan doğru anlasın ondan. Bir de arkadaş bir başlayabilseydi...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın