Ana içeriğe git
Konu: Akü Şarj İçin Trafo - Sorularım var (792 Kez okunmuş)

Ynt: Akü Şarj İçin Trafo - Sorularım var

Yanıt #15
Yeni trafo şart tabi. Elindekinin ebatları yeterse 0 14v sardırabilirsin. Yada 0 14v 7-8A trafo alabilirsin. Zaten illaki trafo lazım olduğuna göre regüleye filan gerek kalmayacak direk istediğini alıp doğrultucan👍 Veyahut da smps alıcan...
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #16
Teşekkürler sanırım öyle olacak gibi görünüyor.
Bir de yanıtlamak isteyenler varsa onları dinleyelim. Değilse sonraya bırakayım. Hiç üşenmeden sanayiye gidip bobinajcı bulacağım. Şu aralar yağmur çok yağıyor araba da sıkıntılı gidemem.
----
Elimdekinin ebatları yetiyorsa sekonderini kompe söktürüp galın galın tellerden 0-15 veya 0-18 yaptıracağım. 63V olarak okuduğum kısım da sökülürse yeteri kadar yer açılır zaar... Primere ellemden amperi arttırabiliyor muyuz onu bilmiyorum işte.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Bildiğim kadarıyla primer sabit 220v 50Hz.'e göre sarılıyor.
Sekonder kısmında tel uzunluğu voltajı, tel kalınlığı akımı belirliyor. Yani primere dokunmaması lazım.

Yanıt #18
Pirimer telleri kalınlaştıkça, trafo gücü artar. Dolayısıyla sanayideki şahıs, "10A çıkış gücüne ulaşmak istiyorsan pirimeri de değiştirmeliyiz" derse, o takdirde yeni trafo olayına girebilirim.

Yanıt #19
Pirimer telleri kalınlaştıkça, trafo gücü artar. Dolayısıyla sanayideki şahıs, "10A çıkış gücüne ulaşmak istiyorsan pirimeri de değiştirmeliyiz" derse, o takdirde yeni trafo olayına girebilirim.
Abi bu işini görür sanırım. Fiyatı yüksek, farkındayım ama yapacak bir şey yok :)
https://www.hatfon.com/TRAFO-150W-2x12V,PR-43665.html
Dijital Ses Kontrolü : %90 Tamamlandı
TEA2025B Ampli : %70 Tamamlandı
LM1875 2.1 Ampli : %40 Tamamlandı
Transistörlü Ampli v1.0 : Hazırda Bekliyor
Sırada : STK4191II Ampli

Yanıt #21

Buna sanırım @Adnancoskun abi yanıt verebilir.

Yanıt #22
Bilime aykırı  :)
Doğru. Sanırım orada demek istediğin yüksek akımı kaybetmeden voltajı regüle edebilmek için birden fazla transistör kullanılıyor du. Kafa karıştı yine benim 🤔😁

Yanıt #23
Abi bu işini görür sanırım. Fiyatı yüksek, farkındayım ama yapacak bir şey yok :)
6A yapar yetmez ona. Yani bana kalsa yeter de @seron beklemek istemiyor. Hatta benim bir arabam olsun yeterki. Elimdeki trafoyla aküyü 40 saat şarj etmeye rağrızıyım  :D

Yanıt #24
Merhaba adaş.
Ben sana diyorum, "15V lazım"
Sen bana diyorsun "al bu 12Voltu" :)
Teşekkürler. Yine de bulmamı sağladın birkaç saattir trafo gösterip yanına fiyat atan firma arıyorum bana mahalle trafosu gösteriyorlar. Firmalar hep büyük çalışıyorlar ellaam.
https://www.hatfon.com/TRAFO-150W-2x15V,PR-43660.html
Bu bana yeter aslında. Fiyatı da çok uygunmuş cillop. sanayiye gider bunu da gösterir alırım kazık atamasınlar. ;)

6A yapar yetmez ona. Yani bana kalsa yeter de @seron beklemek istemiyor. Hatta benim bir arabam olsun yeterki. Elimdeki trafoyla aküyü 40 saat şarj etmeye rağrızıyım  :D
Bir aküyü 40 saat yani devamlı "tampon şarj akımı" ile beslemenin, hücreler arası gerilim farkı oluşmasına neden olduğunu teknik kaynaklardan okumuştum. Tampon şarjın amacı aküyü doldurmak değil, full'de tutmaktır. Herhangi bir batarya türü, boşta beklerken kendi kendine biter. İşte şarj cihazlarında şarj bittikten sonra bataryanın unutulma durumunda boşalmaması, ayrıca telsiz istasyonu gibi yerlerde bataryanın fullde tutulması gereken durumlarda kullanılır.

Eskiden serçe'miz vardı. Hep bir akü, bir marş basmama sorunu vardı; daha eski model külüstür murat 124ler carıl curul marş basarken bizimki basmazdı sinir olurdum >:(
Şimdi Allaha şükür bir doğan "seleks"imiz var, yine aynı. 2-3 sene demiyor akü değiştiriyoruz squeejem haa! >:(

Kızkardeşim gilin hangi markanın bilmiyorum "IBIZA" arabası vardı. Arabanın aküsü ne zaman takıldı bilmiyorum. Damat bey kızı istemeye o arabayla geldi. Kızı verdik nişanlıyken ziyarete yine o arabayla geldi. Evlendiler çoluk çocuğa karıştılar yine o araba. Sordum sen bu arabanın aküsünü ne zaman değiştirdin? Valla dedi, aldığımdan beri değiştirmedim. En azından 5-6 yıldan bahsediyorum ve bu araba...
HİÇ BİR ZAMAN MARŞ BASMAMA SIKINTISI VERMEDİ!!! her defasında bir çevirişte çalıştı.
Arabayı sattılar hala aynı akü vardı üzerinde. İçim gitti güzel arabaydı.

Madem araba mı istiyorsun? TOFAŞtan uzak dur abicim. Paran olursa git İBİZA al. BMW al, FERRARİ al ne alırsan al ama TOFAŞ alma.
Bir arabanın alarm tertibatı... üç günde aküyü bitirir mi lan? bitiriyor işte. Söktürttüm bu defa da kapı kilidi mekanizması sömürüyor.

Yanıt #25
20 bin liram vardı geçen yaz. Araba bulupta alamadım. Gittim 14bin lira motora verdim. Tofaş al diye yalvardılar almadım 😁

Yanıt #26
Merhaba adaş.
Ben sana diyorum, "15V lazım"
Sen bana diyorsun "al bu 12Voltu" :)
Teşekkürler. Yine de bulmamı sağladın birkaç saattir trafo gösterip yanına fiyat atan firma arıyorum bana mahalle trafosu gösteriyorlar. Firmalar hep büyük çalışıyorlar ellaam.
https://www.hatfon.com/TRAFO-150W-2x15V,PR-43660.html
Bu bana yeter aslında. Fiyatı da çok uygunmuş cillop. sanayiye gider bunu da gösterir alırım kazık atamasınlar. ;)

fiyat uygun sayılmaz pek. buralarda watt çarpı lira şeklinde yaklaşık. yani 60 watt 60 lira. perakende 70 de hani bize 60. ayrıca sana bir link atıyorum 20-30 liraya buradan smps adaptör alabilirsin aynı güçte. akünü doldurursun bir de şarj kesici koyarsın gene paran artar.
https://www.facebook.com/groups/1418829661536349/
kapalı grup burası katılman lazım.
ya da telefonla mesaj yaz. çünkü telefondaki şahıs sağır ve dilsiz.

forumdaki herkes buraya katılsın. boşuna para harcamayın sağa sola. selamımı söyleyin. tanımaz ama böylece tanımış olur :)

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #27
Yusuf abi feysim yok ki benim :(  alacağım ürüne bakamadım...
İnternetten arama yapıyorum tam istediğim ayarda ürün yok.
Bana, 2x15V - 10A trafo lazım. LAzım olursa 24V de de kullanırım diye (30V)
Gogıl bana gidiyor saçma sapan yok 12V 10W adaptör gösteriyor yok konuyla alakası olmayan SMPS gösteriyor bak açık açık yazmışım oraya "transformatör" demişim hala gidiyor "adaptör" sonuçları gösteriyor küfür edecem olmayacak.

Yav neyse boşverin tamam. Elimde kırk çeşit trafo var kırkı da bir ...oka yaramıyor.
Sanayiye müsait zamanda gideyim de orada trafoyu gösterir bir çaresine bakmaya çalışırım.
Teşekkürler çocuklar.

Yanıt #28
Ttafoda güç faktörünün birincil etkeni nüve kalitesi ve kesit alanıdır
İstenilen güce uygun bir nüve ve kesit alanı seçilir
Sonra iletken tur sayısı hesaplanır
Sonra da iletken kakitesine göre iletken kesit alanı seçilir ( hesaplanır)
Elinizdeki trafodan alabileceğiniz güç zaten belirlenmiştir
Siz primere dokunarak daha güçlü bir trafo yapamazsınız
Peki ne yapabiliriz?
Örneğin trafonuzun gücü 240 watt olsun
Sekonder geriliminiz de 24 volt olsun
Akım degeriniz 240÷24=10 Amper
Sekonder tel kalınlığı ( kesit alanı da 2 mmkare olsun)

Peki ben ne yapmak istiyorum
Örneğin sekonderden 12 volt istiyorum
O zaman çekebileceğim akım 240÷12=20 Amper olmalı
O zaman tel kesit alanı 4 mm kare yapılmalı
Yani sekonder gerilimini hangi oranda düşürüyorsak tel kalınlığını o oranda artırmamız gerekir
Veya diyelim ki sekonderden 48 volt istiyorum
O zaman 240÷48=5 Amper
O zaman tel kalınlığı yarıya inmeli yani 1 mmkare olmalı...
Basitçe bu....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.