Laptop anakart arızası

Başlatan Öğretmen27, 15 Şubat 2018, 13:42:27

Öğretmen27

Ustalarim merhabalar. Laptopumuzun ekran aydinlatmasinda sorun var. Arka plan isiklar yanmiyor. Invertor devresine 3.3 v geliyor ama 19v gelmiyor.
Anakarttaki sokettede 19 v goremedim.
Galiba bir IO chip var hepsini kontrol ediyormus. Bir de bu chipin yaninda 8 bacakli entegre var. Bu chip bacaklarindan takip edemiyorum. Semasinida buldum laptop anakartin.
Bahsettigimiz chip ve entegre 14. sayfada.
Bu 19 v takip edebilmem icin yardimci olursaniz sevinirim.

Aşağıda anlattıgım kısım ekran alıntısını yaptıgım foto ile ilgili.
Sayfa 22 de led panel için yazılan kısımda vbat yazılan ucta 19 v gördüm. Bundan sonra l3001 bobinine gidiyor. L3001 bobinin diğer ucunda 19 v göremedim. Bende bobinin 2 ucunu kısa devre ettim. Bu sefer laptop tamimiyle ölü hale geçti. Tekrar kısa devreyi ayırdım.
Ekran panelinin 19 v gelecek kısmından anakartta kadar gittiğimizde gerçekten bu bobinin diğer ucuna geliyor.

Not: Ekran sağlam başka laptopta denedim.
Lvds kablosu sağlam.
Laptop marka model: toshıba selaite l655
Ayrıca laptop harici ekranda çalışıyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 15 Şubat 2018, 13:42:27Ustalarim merhabalar. Laptopumuzun ekran aydinlatmasinda sorun var. Arka plan isiklar yanmiyor. Invertor devresine 3.3 v geliyor ama 19v gelmiyor.
Anakarttaki sokettede 19 v goremedim.
Galiba bir IO chip var hepsini kontrol ediyormus. Bir de bu chipin yaninda 8 bacakli entegre var. Bu chip bacaklarindan takip edemiyorum. Semasinida buldum laptop anakartin.
Bahsettigimiz chip ve entegre 14. sayfada.
Bu 19 v takip edebilmem icin yardimci olursaniz sevinirim.

Aşağıda anlattıgım kısım ekran alıntısını yaptıgım foto ile ilgili.
Sayfa 22 de led panel için yazılan kısımda vbat yazılan ucta 19 v gördüm. Bundan sonra l3001 bobinine gidiyor. L3001 bobinin diğer ucunda 19 v göremedim. Bende bobinin 2 ucunu kısa devre ettim. Bu sefer laptop tamimiyle ölü hale geçti. Tekrar kısa devreyi ayırdım.
Ekran panelinin 19 v gelecek kısmından anakartta kadar gittiğimizde gerçekten bu bobinin diğer ucuna geliyor.

Not: Ekran sağlam başka laptopta denedim.
Lvds kablosu sağlam.
Laptop marka model: toshıba selaite l655
Ayrıca laptop harici ekranda çalışıyor.

inverter kısa devre demektir. aradaki data kablo kısa devre değil madem ki o halde inverter besleme girişini ölç kısadevre mi değil mi... Eğer kısadevre ise inverter alıp değişmen gerekir.
not: Şemalarına bakamadım, led panel sanırım senin cihaz. inverter olmaz onlarda. Yani ekran olan kısımda olmaz. eski bazı model ürünlerde oluyordu, yenilerde yok. o yüzden yazdıklarımı geri aldım.  :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Arkadaslar lvds kablosu kisadevreymis bir de ıo cipi ekrana sinyal gondermiyormus  bunu da ekran soketine gelen 5 ile 6 nolu bacagi birlestirerek yaptik. Bir ustamizin yardimiyla sorunu cozduk

Yusuf usta

valla hocam bir evvelki durumda kondansatör sağlam dedin uğraştırdın bizi, kondansatör bozuk çıktı. Şimdi kablo sağlam yazdın, kablo bozuk çıktı :)
yahu madem belli değil niye her şeye sağlam yazıp yanlış yönlendiriyorsun milleti. saygılar hürmetler hocam
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Idare et Yusuf ustam. Ciraklar ogrenciler kolay yetismiyor.
Cok ugrastirdi beni. Sadece lvds kablosu da degil. Baska sıkıntıda varmis.
Saygi bizden olsun Sn ustam.
Hakkini helal et.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın