Ramps ile 2 röle kontrolü yardım?

Başlatan kangal0640, 07 Şubat 2018, 22:58:33

kangal0640

kendi tasarladığım bir 3 boyutlu yazıcı yapmaktayım ve ramps kartı kullanıyorum. Ramps üzerindeki mosfet yüksek amperde yandığından ben mosfete bir röle ve röleye de ısıtıcı tablayı bağlıyorum. Böylece tabla direkt olarak güç kaynağından akım çekiyor ve mosfet ısınmıyor. Bir tabla 12 voltta 7A akım çekmekte. Şimdiki yazıcımda 2 tabla kullanmak istiyorum. elimde 12v 16A röle var. 2 tablayı tek röleye değil de 2 röleye bağlamak istiyorum. Sorum şu ; tek mosfet ile 2 röleyi aynı anda kontrol edebilir miyim? Yani mosfet çıkışını 2 röleye de bağlayacağım. Bu sıkıntı yaratır mı?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: kangal0640 - 07 Şubat 2018, 22:58:33kendi tasarladığım bir 3 boyutlu yazıcı yapmaktayım ve ramps kartı kullanıyorum. Ramps üzerindeki mosfet yüksek amperde yandığından ben mosfete bir röle ve röleye de ısıtıcı tablayı bağlıyorum. Böylece tabla direkt olarak güç kaynağından akım çekiyor ve mosfet ısınmıyor. Bir tabla 12 voltta 7A akım çekmekte. Şimdiki yazıcımda 2 tabla kullanmak istiyorum. elimde 12v 16A röle var. 2 tablayı tek röleye değil de 2 röleye bağlamak istiyorum. Sorum şu ; tek mosfet ile 2 röleyi aynı anda kontrol edebilir miyim? Yani mosfet çıkışını 2 röleye de bağlayacağım. Bu sıkıntı yaratır mı?
Bağlayabilirsin. Rölelerin ortak bağlantısında bobin uçlarına diyot koymayı ihmal etme. ters akım oluştuğunda mosfete geriye dönüş olmasın.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın