Voltaj Regülatörü yardım

Başlatan nazimba, 25 Ocak 2018, 17:57:08

nazimba

Merhaba arkadaşlar. Elektronik hakkında çok fazla bilgim olmadığı için ihtiyacım olan bir şeyi sizlere danışmak istedim. Diyelim elimizde 24~50V  25A AC enerji veren bir kaynak var. Bu kaynağın çıkışına ne bağlamamız gerekiyor ki çıkışta tam regüleli sabit 24V 25A DC  bir enerji alalım.
Not: Kaynağın çıkışı düzensiz 24~50V arası değişiyor.

YArdımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: nazimba - 25 Ocak 2018, 17:57:08Merhaba arkadaşlar. Elektronik hakkında çok fazla bilgim olmadığı için ihtiyacım olan bir şeyi sizlere danışmak istedim. Diyelim elimizde 24~50V  25A AC enerji veren bir kaynak var. Bu kaynağın çıkışına ne bağlamamız gerekiyor ki çıkışta tam regüleli sabit 24V 25A DC  bir enerji alalım.
Not: Kaynağın çıkışı düzensiz 24~50V arası değişiyor.

YArdımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

25A yüksek bir akım. bir trafo ya da adaptör 24-50 arası düzensiz voltaj vermez. devresi var ve bozuksa yapar bu işi. devresini paylaşın tamir edelim.

bu bir motor ve rüzgara göre ürettiği voltaj bu aralıkta değişiyorsa orası ayrı tabii...

25 Amper için uygun amperde birkaç transistör soğutucuya vidalanıp bu transistörler 24 volta ayarlanmış bir dc-dc converter veya LM317 devresi ile sürülürse işin görülür. Fakat olayı tam olarak açarsan daha iyi yardımcı oluruz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

nazimba

Evet sizinde tahmin ettiğiniz gibi kaynak bir alternatör. Elimdeki bu alternatör rüzgar durumuna göre 24~50v verebiliyor. Sargılarından kaynaklı 25A akım alınabiliyor. Ama ben bundan sabit 24V DC gerilim almak istiyorum, bunu da 24V girişli 4kw lık bir invertöre bağlıyacağım.

nazimba

farklı bir alternatör yapıp daha yüksek voltajlar almam mümkün ama akımı düşürmemek için çok büyümesi gerekiyor, buda dönmesi için rüzgar şiddetinin artması demek oluyor. Bu alternatörü şarj devresi ile akülere doldurup kullanabilirim ama akü kullanmak istemiyorum. Tabi mümkün olursa :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: nazimba - 25 Ocak 2018, 18:35:18farklı bir alternatör yapıp daha yüksek voltajlar almam mümkün ama akımı düşürmemek için çok büyümesi gerekiyor, bu da dönmesi için rüzgar şiddetinin artması demek oluyor. Bu alternatörü şarj devresi ile akülere doldurup kullanabilirim ama akü kullanmak istemiyorum. Tabi mümkün olursa :)

İnverter aküsüz kullanımda sağlıklı çalışmaz. Tabii bu ürünün özelliği ile de alakalı. yeterli akım ve voltajı düşünce protect yapıyorsa olur. Olur ama bu saniyelik de olsa kesintilere yol açarsa çalıştırdığınız cihazlar ne denli etkilenir orası da ayrı konu...

25 A akıma dayanacak bir köprü diyot alın. AC uçlarına motoru girin. ne yönde üretim yaparsa yapsın gerilim polaritelerini sabitlemiş olursunuz. Bir adet LM2596 stepdown ayarlanabilir DC-DC converter alın. Bir güç kaynağı ile girişe 26V ile 40 Volt arası gerilim verip çıkışını 24V olacak şekilde ayarlayın. Köprü diyottan gelen gerilime -50V olursa converter zarar görmesin diye- 11W 220R direnç takın ve converter girişine verin. Converter çıkışını soğutuculara güzelce vidalanmış transistörleri sürmekte kullanın. Ben size plastik kılıf 2N3055'lerden 10 adet alarak paralel bağlamanızı öneririm. hepsinin emiter uçlarını eksiye verin. Kollektörlerini bitiştirip eksi çıkış alıp kullanıma verin. artı ucu direkt kullanıma verin.

her transistör için beyz uçlarına 10 Ohm 2W direnç bağlayarak ve bu dirençlerin diğer uçlarını bitiştirerek converter çıkışına bağlayın.

Son olarak;
voltajı 24 olarak şekilde tekrar ince ayar yaparak inverter ile bağlantı sağlayın.
Transistörleri bir fan ile sürekli soğutun. Fan 24V ve devirli bir fan olsun.

Mr_YAMYAM

Elde edilen gerilimin, önce büyük kayıplarla DC ye çevrilmesi, sonra da tekrar AC ye çevrilip yükseltilmesi mantıksızdır.
Doğru olan uygulama, yükseltici transformatör ile elde edilen gerilimin yükseltilmesi ve sonra AC regülatörler ile stabil yapılmasıdır.
Ortalama üretilen gerilim hesaplanarak bir yükseltici transformatör temin edilir. İyi kalite sarılmış transformatörlerde verim %99'un üzerindedir.
Örnek 35V AC giriş 220V AC çıkış.
Çıkış gerilimi stabil olmayacağı için sanayii tipi bir regülatör zorunludur.
Örnek ürün.
http://www.fcm.com.tr/monofaze-servo-regulatorler/fcm-fsv-11-1-kva-servo-regulator

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ocak 2018, 15:06:05Elde edilen gerilimin, önce büyük kayıplarla DC ye çevrilmesi, sonra da tekrar AC ye çevrilip yükseltilmesi mantıksızdır.
Doğru olan uygulama, yükseltici transformatör ile elde edilen gerilimin yükseltilmesi ve sonra AC regülatörler ile stabil yapılmasıdır.
Ortalama üretilen gerilim hesaplanarak bir yükseltici transformatör temin edilir. İyi kalite sarılmış transformatörlerde verim %99'un üzerindedir.
Örnek 35V AC giriş 220V AC çıkış.
Çıkış gerilimi stabil olmayacağı için sanayii tipi bir regülatör zorunludur.
Örnek ürün.
http://www.fcm.com.tr/monofaze-servo-regulatorler/fcm-fsv-11-1-kva-servo-regulator

Hocam ben ürün DC gerilim üretiyor varsaydım, yön değişince polarite sabit kalsın diye köprü önerdim.  eğer o motor AC üretiyorsa sizin söyledikleriniz doğru, benim yöntem tamamen gereksiz. Buraya yazayım da yanlış yönlendirme yapmış olmayayım.
selamlar.

Mr_YAMYAM

Sorun yok .
Herkes düşüncelerini ifade edebilir. Her bir farklı düşünce ve öneri birer alternatif seçenek olabilir.
Ben de kendi düşüncelerimi ifade ettim. Akla yatkın olan öneriyi konu sahibi arkadaş seçecektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın