Basit Subwoofer preamplifikatörü

Başlatan Yusuf usta, 20 Ocak 2018, 02:22:45

Yusuf usta

Ekteki şemada bugün onbeş dakikada çözüm bulmam gereken bir cihaz için tasarlayıp o anda elime geçen malzemelerle hazırladığım ve insan seslerini eleyip sadece bas sesleri amplifikatöre yollayan basit bir devre görülüyor. Oldukça basit ve "bu da ne böyle" dedirten devre kendisinden beklenilenin üstünde bir performans sergileyerek on puan aldı.

Fakat;
1- Bu devreyi bağladığınız amplifikatörün hoparlörü açıkta değil, mutlaka kutuda olmalı, yoksa ufacık bir hırıltı dışında ses mes duyamazsınız...
2- Bu devrenin bağlı olduğu çıkış tek başına bir anlam ifade etmiyor, çünkü sadece varsa davul basları duyuluyor, başka ses gelmiyor; gelse de az geliyor.

Nereden esti, neden böyle yaptım?

Bir BC transistör beyz-kollektör geri beslemesi ile basit preamplifikatör zaten bilindik bir şeydir. Ben iki  preamplifikatörün girişini de  aynı anda 100n ile topraklayıp tizleri yok ettim, haliyle volüm düştüğüne göre ikinci preamplifikatör aynı zamanda düşen kazancı da geri getirmeyi hedefliyor...

Çok beklentim yoktu açıkçası durumu kurtarmaktı niyetim. ama çalışınca "yuh artık" dedik ve buraya paylaşayım dedim. amatörler için kullanışlı ve geliştirilmeye açık bir devre.

Çalışma voltajı 3 volt ile 30 volt arası. Yani ben o aralıkta denedim. Sorun çıkarmıyor. Ayrıca besleme artısındaki R5- 10K çıkarılıp yerine potans (100K) takılınca bas seviyesini ayarlamanızı sağlıyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Son derece basit, uygulaması kolay. Üstelik özel malzeme de gerekmiyor :D
Senden böyle alışıldık dışı işler bekliyoruz Yusuf Usta ;) ben basit devrelere bayılırım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın