adaptör inliyor.

Başlatan i3uz, 18 Ocak 2018, 09:45:14

i3uz

Arkadaşlar merhaba, bir pwm sinyali yarattim. bu sinyal tam istediğim şekilde çalışıyor. ama piyasada açık şase tipi olan adaptörlerin hepsi, aşağıda yazdığım kodda "Setup_timer_2(T2_DIV_BY_1,254,1);" seçili iken adaptörlerden ince bir inleme geliyor sonra artıyor. insanı çıldırtıyor. ama çalışmasında bi sıkıntı yok..
Eğer "Setup_timer_2(T2_DIV_BY_4,254,1);" yaparsam inleme falan yok hiçbir sıkıntı yok.. ama ben bunun çalışma hızını sevmiyorum.

bu sinyalle işlemcini pwm çıkışına 1k dirençle,ırfz48 tetikliyorum. çıkışa led bağlıyorum ve adaptör inliyor. bu neden adaptörü etkiliyor. konsansatör bobin falan hepsini deniyerek bu sıkıntıyi gideremedim. bir şekilde adaptörden ses geliyor.
fikri olan arkadaşlar varsa yazarsanız sevinirim.

#FUSES NOWDT
#FUSES intrc_io
#FUSES NOPROTECT
#FUSES NOBROWNOUT
#FUSES NOLVP
#use delay(clock=4000000)
void main()
   {
   int8 i=0;
   Setup_timer_2(T2_DIV_BY_1,254,1);
   setup_ccp1(ccp_pwm);
   set_pwm1_duty((int8) 0);
   delay_ms(250);

while(TRUE) // ANA Döngü
        {
       for(i=0;i<255;i++)
         {
         set_pwm1_duty(i);
         delay_ms(10);
         }

}
   }
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Yusuf usta

Dün faks cihazı gibi inleyen adaptörümü açtım, bastım s502'yi smps üzerine, kapattım. Hadi şimdi de çıt çıkarsın bakalım. Kulaklarım rahatladı :D
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

i3uz

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 21 Ocak 2018, 18:15:02Dün faks cihazı gibi inleyen adaptörümü açtım, bastım s502'yi smps üzerine, kapattım. Hadi şimdi de çıt çıkarsın bakalım. Kulaklarım rahatladı :D
Kapali kasa tipi olanlarda çıt yok. içeride sesi yalitiyor. Ama açık şase tipi olanlarda var.  Durumu bi çözemedim.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Kodla alakalı birşey soracağım i değeri her 255 ten sonra 0 a dönüyor ya voltaj bir inip bir cıkmıyor mu ona görede PWM değişiyor çünkü ?
birde PWM in sürüldüğü Frekans ile alakalı olabilir mi ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

i3uz

Alıntı yapılan: Furkan41 - 22 Ocak 2018, 01:22:00Kodla alakalı birşey soracağım i değeri her 255 ten sonra 0 a dönüyor ya voltaj bir inip bir cıkmıyor mu ona görede PWM değişiyor çünkü ?
birde PWM in sürüldüğü Frekans ile alakalı olabilir mi ?

Frekansla alakali diye dusunuyorum. Sinyal pulse daha seri araliklarla pwm uretiyor adaptor yetirsemiyor galiba. Degisik bir  sorun. Acaba her pwmde boyle sorunlar hep varmiydı
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Furkan KELEŞOĞLU

Mosfette , güc kaynağı boştayken veya cok kücük bir akım cekmede ısınıyormu hiç ısınma var mı ?
Bu mosfetleri sürmek bir dert bazen kesime gitmiyor yani belkide arada tıkanma yaşıyordur diye düşünüyorum , frekansın yanında ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

i3uz

Evet mosfet yükteyken inliyor. ısınma yok. mosfetleri tetikleyen devre ile şaselememiz gerekiyor.yoksa  hep aktif görünür. sebebide gate ucu elindeki statik elektrikten bile tetiklenir. source ucunu pic besleme si ile şaselemek gerekiyor.. bazen biri yüksek gerilimle biri 5voltla çalıştırıldıgı için dirençle şaseliyerek kullanıyorum...ben  bu frekans olayından pes ettim eskiye devam ediyorum. Yapacak bişey yok.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Trafonun gözünü seveyim. Ağır mağır. Tak iki diyotla bir kondansatörü ver coşkuyu yapıştır gitsin.

i3uz

Alıntı yapılan: seron - 23 Ocak 2018, 17:59:07Trafonun gözünü seveyim. Ağır mağır. Tak iki diyotla bir kondansatörü ver coşkuyu yapıştır gitsin.
evet aynen öyle trafoda tertemiz ses. ama işte piyasada öyle adaptör kalmadı ki , hem 7amperlik bi trafo bildiğin aküagırlığında...hemde maliyet fazla oluyor.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın