SMPS Güç Kaynağı Sorunu..

Başlatan AtatürkEndMeslk.berk, 17 Ocak 2018, 21:23:00

AtatürkEndMeslk.berk

Sevgili Büyüklerim, Öğretmenlerim;
12 volt çıkışlı SMPS Adaptörüm Prize fişi birkaç defa çıkar tak yaptıktan sonra çalışıyor. 400V Büyük Kondansatörü değiştirdim, soğuk lehim gibi gördüğüm yerleri tekrar lehimledim ama yine olmadı. Adaptörün AC fişini prize 3 veya 4 defa hızlı tak çıkar yapınca ancak çalışıyor. Ne yapamam gerekir ?  Arıza sebebi nedir ? Yapamassam yedek parça yaparım artık ne yapalım.

seron

Ben anlayan birisi değilim ama ustalar müdahale edene kadar resimde işaretlediğim elemanlara bakar mısın.
Kondansatör aşırı ısıya maruz kalmış sanki.
ortadakiler güç transistörleri bunlar sık sık bozulabiliyor.
Bir de en sağda diyot köprüsü var. tam bozulmamıştır ama içinde bir sıkıntı vardır bir temas edip bir etmeme sıkıntısı yapıyordur.
açıkçası ben o aşırı ısınmış gibi görünen kondansatörden şüphelendim. ufaktan kısadevre yapıyorsa sen fişe takıp çıkarırken kısadevre korumasını sapıttırıyor ya da kondansatöre baskı yapa yapa normale döndürüyorsundur...
saçmalamış da olabilirim aklıma bunlar geldi valla...
bu tür arızarlarda kablo sağlam mı'dan başlanır sırasıyla soket, sigorta, doğrultma köprüsü, kapasitör, anahtarlama elemanları, feedback.... böyle kontrol ede ede gidilir.
ben aradan çekiliyorum kolay gelsin HA DİKKAT ET ŞU ANDA YÜKSEK VOLTIC ( ;) ) VARDIR ONDA!

Yusuf usta

@seron doğru söylüyor. çıkıştaki kondansatörler sıkıntılı görünüyor. ikisini de değiştir. Çalışır.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

AtatürkEndMeslk.berk

Öğretmenim ikisinide değiştirdim daha önce iki veya üç defa fişi çıkart tak yapıyordum şimdi bir defa yeterli oluyor. Böyle idare ederim. Çok sağolun.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: AtatürkEndMeslk.berk - 17 Ocak 2018, 23:33:00ikisinide değiştirdim daha önce iki veya üç defa fişi çıkart tak yapıyordum şimdi bir defa yeterli oluyor. Böyle idare ederim. Çok sağolun.

SMPS trafosunun arkasında bir ufak kondansatör daha var. tahminimce 47uF 50V onu da değiştir.

Öğretmen27

Yusuf ustam -sensörlü armatur arızasına benzer şekilde - girişteki kahverengi kond değiştirse iyi olmaz mı?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 13:27:08Yusuf ustam -sensörlü armatur arızasına benzer şekilde - girişteki kahverengi kond değiştirse iyi olmaz mı?

o kahverengi olan sigorta hocam. kondansatör değil. hem de bu tip güç kaynaklarında o tür kondansatörler sadece parazit filtresi olarak kullanılır.

Öğretmen27

AtatürkEndMeslk.berk

Yusuf Öğretmenim dediğiniz gibi değiştirdim. Ayrıca oradaki mavi mercimek büyük kondansatörüde değiştirdim. Adaptörün fişini Şebekeye bir defa tak çıkar yapmak gerekiyor . Ben 4m şerit led bağladım uzun süre çalıştırdım normal çalışıyor. Ama Adaptörü prize ilk defa takınca çıkış voltajı gelmiyor mutlaka 1 defa tak çıkar yapmamız gerekiyor. Şimdilik böyle idare eder Öğretmenim Çok Sağolun.

[IMG]https://resmim.net/f/fNjPKS.jpg[/img]

Yusuf usta

mavi olan kondansatörü değişmene gerek yoktu. o kondansatör giriş 300Volt besleme eksi ucu ile çıkış 12V eksi uçları arasında. Fişe tak çıkar yapma sebebin muhtemelen tristör ve optokuplör bulunan bölümle ilgili. Tristör ayağına bağlı dirençlerle çıkan voltaj istenen seviyede tutulurken, bu voltaj kısa devre olursa tristörün yalıtıma geçmesini sağlıyor.
Görülen o ki ilk taktığında tristör kısadevre algılıyor-ki bunun sebebi birden bire çıkan yüksek gerilim de olabilir, ilk akımı alınca anormal akım çeken bir malzeme de olabilir-

bu anormallik tristörden olabilir mi  bunu tecrübe etmedim, fakat çıkıştaki herhangi bir eleman ilk anda anormal bir akım çekilmesine sebep oluyor gibi. SMPS trafosunun içten atlama yapma olasılığı, çıkış gerilimini doğrultan hızlı diyotun kaçırma yapma ihtimali gibi faktörler var.
Ayrıca beslemedeki osilatör entegresi referans olarak eski CRT tv şaselerindeki TEA4605'ler gibi yüksek omajlı bir direnç ile şebekeden AC referans alarak çalışan bir entegre ise o direnç değerinde de düşme olmuş olabilir.
Fakat madem bu şekilde işim görülüyor diyorsun, sorun yok, kullan gitsin.

Bir de öğretmenim deme ben öğretmen değilim. Piyasada bize usta diyorlar sen de usta diyebilirsin. Öğretmen kelimesi gözümde benim daha yüksek bir mertebe. Hak etmiyorum. diğer arkadaş öğretmen ama ona diyebilirsin.
Kolay gelsin.

Öğretmen27

Yusuf ustam guldurdun bizi son paragrafinla. :)
Usta da nihayetinde bir ogretmendir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 19:57:01Yusuf ustam guldurdun bizi son paragrafinla. :)
Usta da nihayetinde bir ogretmendir.

yok, arapçada üstad her ne kadar öğretmen anlamına gelip farsçadaki hodja kelimesi de kullanılsa da, dilimizde uzman, bir işin bileni vs anlamlarda kullanılan bir kelimedir. Usta uzman olup anlayabilir, fakat eğitim-öğretim çok farklı şeylerdir. Üniversite mezunları pedagoloji formasyon vs neyse bir başka eğitimi alır sonra öğretmen olabilirler...

Biz öğretmen denince çok farklı yer işgal eder. Hani anne de kadındır fakat her kadın anne değildir gibi, bir olay. Ben "öğretecek" kadar öğrenmiş değilim ki sayın öğretmenim :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın