Sensorlu armatur arizasi

Başlatan Öğretmen27, 15 Ocak 2018, 21:30:48

Öğretmen27

Merhabalar ustalarim. Su apartmanlarda olan sensorlu armatur var. Sorti marka. 2 tane var 2 sinin de arizasi ayni.  Voltaj cokuyor beslemede. Sensor bolumunu iptal ettigimde voltaj normala biniyor. Ama burada bir garip durum var. Beselemedeki 220 uf 35v kond bacaklarinda bir anda 30 v olmuyor 8 den baslayip 3- 4 sn kadar 30 v ulasiyor. Bu durumda roleyi direkt olarak enerjisini bu kond uzerinden versigimde 5 defa felan cekiyor sonra kondansitor bosaliyor bu normal mi acaba bu devrede?
Yoksa beslemede hala sorun mu var?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 15 Ocak 2018, 21:30:48Beslemedeki 220 uf 35v kond bacaklarinda bir anda 30 v olmuyor 8 den baslayip 3- 4 sn kadar 30 v ulasiyor. Bu durumda roleyi direkt olarak enerjisini bu kond uzerinden versigimde 5 defa felan cekiyor sonra kondansitor bosaliyor bu normal mi acaba bu devrede?
Yoksa beslemede hala sorun mu var?
Bir fotoğraf vs var mı bakmak için?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Öğretmen27

Fotolar

Öğretmen27

Öğretmen27

Beslemede kullanilan voltaj regulatoeu lm78l.
220 uf 35 v bu regulatoru besliyor.
Sensor bolumundeki entegre lm324.

Yusuf usta

Hocam bu tür ürünlerde adaptör olarak kondansatör kullanılıyor. Bu kondansatörler de sıkça bozuluyor. kondansatörlü düşük amperli beslemeler kullanan bu ay bir amplifikatör stand-by devresi (470n 400V), Bir kahve makinesi devresi (220nF), Bir Plazma TV stand-by devresi (100nF 400V) değiştim. Geçen ay da evrak imha makinesinde 330nF değiştim çalıştı. Dolayısı ile artık bu tür ürünlerde ilk oradan şüpheleniyorum. Voltaj geliyor fakat örneğin amplifikatörde 7,2V gelecek yerin voltajı tamdı, neticede 5V zener ile regüle edilmiş. ama kondansatörü değiştim 10,5 V geldi. Yine zenerle 5V'a düşürüldü. İlginçtir ki amplifikatör çalıştı.

Demek ki zaten düşük amperdeki gerilim, kondansatörün bozulması ile iyice düşüyor ve iş göremez hale geliyor. Siz de zaten yavaş yavaş yükselen bir gerilimden söz edince şüphem arttı. Bir deneyin derim.

Öğretmen27

Yusuf ustam o parçayı denedim hatta kapasitemetre ile de ölçmüştüm. Sorun ortadan kalkmadı. Cevabınız için teşekkür ederim. Aynı marka diğer sensörlüde de o parçayı değiştirdim denedim.
Sorunu sensor devresine giden beslemenın ayagını boşa aldıgıda voltaj normale biniyor.

Yusuf usta

sensör devresinde akımı yok edecek kondansatör ve sensörün kendisi var. Değişeceksin hepsini o zaman. Fakat o elindeki üründen biz yirmi sene evvel ürettik, aradaki kabloyu uzatınca çalışmaz onlar. krokodille  tutturmuşsunuz.

Bir de farklı önerim var size, sadece bir dolara komple sensör var, data ucunu transistörle sürüp direkt röle çektirebiliyorsunuz. o devreye masraf yapmayın, alın bir modül kullanın gitsin. besleme kartı aynı kalsın, bu modüller beş otuz volt arası çalışıyor zaten bağlayın, sonra röle transistörünü modülle tetikleyin, oldu bitti.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Ocak 2018, 13:17:21sensör devresinde akımı yok edecek kondansatör ve sensörün kendisi var. Değişeceksin hepsini o zaman. Fakat o elindeki üründen biz yirmi sene evvel ürettik, aradaki kabloyu uzatınca çalışmaz onlar. krokodille  tutturmuşsunuz.

Bir de farklı önerim var size, sadece bir dolara komple sensör var, data ucunu transistörle sürüp direkt röle çektirebiliyorsunuz. o devreye masraf yapmayın, alın bir modül kullanın gitsin. besleme kartı aynı kalsın, bu modüller beş otuz volt arası çalışıyor zaten bağlayın, sonra röle transistörünü modülle tetikleyin, oldu bitti.

Ustam krokodil yokken de aynıydı. Devrenin beslemesinin tam olarak sağlam olup olmadıgını anlamak için kestim. Keşke sensöre giden bir besleme ucunu kesseydım.
Çok teşekkür ederim ustam bilgi için. Allah razı olsun.
Amacım bir şeyler öğrenip kendimi elektronik anlamında geliştirmek. Yeni yeni şeyler öğreniyorum sayenizde.
Yusuf ustam nu sensörü sağlamlılık kontrolu multimetreyle yapılır mı?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 16 Ocak 2018, 13:27:20Ustam krokodil yokken de aynıydı. Devrenin beslemesinin tam olarak sağlam olup olmadıgını anlamak için kestim. Keşke sensöre giden bir besleme ucunu kesseydım.
Çok teşekkür ederim ustam bilgi için. Allah razı olsun.
Amacım bir şeyler öğrenip kendimi elektronik anlamında geliştirmek. Yeni yeni şeyler öğreniyorum sayenizde.
Yusuf ustam nu sensörü sağlamlılık kontrolu multimetreyle yapılır mı?
Ölçmenin basitçe bir tekniği var mı bilmiyorum; sanmıyorum. Neticede o sensör sadece infrared algılayan bir kamera sayılır. data ayağından bir şeyler çıkması ölçülebilir büyüklükte değildir. Çünkü bu data, opamplarla defalarca yükseltip ancak değerlendirilebiliyor.
Eğer İstanbulda iseniz, önceki imalatlarımdan kalmış ve hazır devre modüllerinin ucuzlaması nedeni ile satışı duran,  yüzlerce sensör var elimde, birkaç tane alıp benden deneyebilirsiniz. Madem maksat merak giderip el becerisi geliştirmek, benim de katkım olur.

Öğretmen27

Allah razı olsun İstanbul'da değilim.
Yaptıklarımı söylüyorum. 2  adet sensörde aynı arıza var. Bundan 2 ay önce birisiyle diğeriyle şimdi uğraştım.
Beselemede bütün parçaları kontrol ettim. Kond değiştirdim giişteki 330 nf kond değiştirdim.
Sensör bölümünde kondansitörleri değiştirdim zenerleri tek tek söküm ölçtüm. lm324 değiştirdim.  Sonuç aynı. Sadece pır sensörü eski arızalı sensörlü armatürden söküp bunda denedim. Voltajda biraz değişiklik oldu. Önceden blokta 4 civarı  besleme 11 v yükseldi. Ama sorun hala aynı.
Sensör bölümü bağlı değilken besleme normal sensör kısmı bağlandıktan sonra  besleme böyle oluyor.

Şimdi diyeceksiniz bu kadar uğraşmaya değer mi öğrenmek ve arızayı bulmak  için değer ama maddi anlamda değer mi kesinlikle değmez hatta yüzde biri bile uğraşmaya değmez.
Bu şekilde uğraştıgım zaman daha çok öğreniyorm.

Yusuf usta

Bir şekilde yeni sensör ile deneme yapmanız gerekiyor o halde...
Bir de şu var, LDR nedeni ile gündüz algılama olmasını ve lamba yanmasını engelleme gibi bir fonksiyon var. LDR bir şeyleri düşürüp yok ediyor olmasın? LDR söküp öyle denedin mi? LDR'yi neye bağlıyorlar bakmadım şemalara falan, bir bakıverin derim...

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Ocak 2018, 10:50:32Bir şekilde yeni sensör ile deneme yapmanız gerekiyor o halde...
Bir de şu var, LDR nedeni ile gündüz algılama olmasını ve lamba yanmasını engelleme gibi bir fonksiyon var. LDR bir şeyleri düşürüp yok ediyor olmasın? LDR söküp öyle denedin mi? LDR'yi neye bağlıyorlar bakmadım şemalara falan, bir bakıverin derim...
Ldr nin bir bacağını kesip denedim. Yine olmadı. Bugun binada aynı marka sensör var. Onu söküp karşılaştırma yapacagım.
Hatta pır sensörü de deneriz.
Şu bilgiyi de aktarayım. Pır sensörü söküp voltaj verdim normale binmedı ama lm324 takılı değilken voltaj verdim her şey normale döndü. lm324 değişti yine aynı.

Yusuf usta

Görünen bilgi o ki besleme zayıf kalıyor. 330nF yerine 470nF takarak deneyin. veya iki sensörün 330nF kondansatörünü paralel bağlayıp deneyin. inceldiği yerden kopsun. besleme amperi düşük olduğu için çöküyor gibi görünüyor. kaçak yapan bir diyot yoksa bu kondansatörün kalitesizliğinden olur.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Ocak 2018, 12:52:35Görünen bilgi o ki besleme zayıf kalıyor. 330nF yerine 470nF takarak deneyin. veya iki sensörün 330nF kondansatörünü paralel bağlayıp deneyin. inceldiği yerden kopsun. besleme amperi düşük olduğu için çöküyor gibi görünüyor. kaçak yapan bir diyot yoksa bu kondansatörün kalitesizliğinden olur.
Kesinlikle katılıyorum ustam.  Bir de bu kutupsuza seri 100 ohm direnç baglamışlar. Yani 220 v girişe 330 nf ile birlikte bir de 100 ohm baglamışlar.  Hesabı ona göre yapmışlar.
Bugun deneyecem insaalah.
Diyotları da denemiştim.

Yusuf usta

klimalara takılsın da elektrik gidip gelmelerinde otomatik açsın diye bir firmaya ürün yapmıştım, onda 330n ile 18R kullanmıştım. 5V röleyi ancak çektirebilmiştim. bu adamlar hesap kitapla koyuyorlar tamam da, evdeki hesapla Çin'deki uymuyor sanırım. Yüz tane 7805 geldi geçen ay. Mikrodenetleyiciye gücü yetiyor, röle, lamba yahut en ufak ek olsun gücü yetmiyor. Tipe baksan adam sanırsın, ama 100 miliamper çıkmıyordur eminim; cesaret edip ölçmedim.

Öğretmen27

Yusuf ustam merhaba. Aslinda nokta atisi yaptiniz. Aynen 330nf kondansitor 40 nf ye dusmus.
Soyle bir hata yaptim. Kapasitemetre 2 uf bolumunde 040uf olarak gordum. Meger .330uf gormem lazimdi.
Diger sensorluyi cikarip kondansiorunu olcunce uf yu nf ye cevirmede hata yaptigimi anladim.
Elimde 470 nf 250v vardi. Calisti sanirim sorun olmaz.
Tecrubeli bilgilwrinizden dolayi size tesekkur ediyorum.
Bu arada ustam polyester yerine damla tipi kullansak sorun olur mu?

seron

Merhaba.
Damla tipi nedir bilmiyorum ama voltajı yüksek seçin 250V yerine 400V olursa daha iyi olur. o 250volt da yakında gidebilir. alırken kutupsuz kondansatör diye alacaksınız.

yusuf usta, o 100mA verebilenlerden bende de var. dataşetine baksan parçanın orjianli ben 1000mA desteklerim diyor ama aldıklarım hep patates. soğutmak için koyduğum heatsink devrenin tamamından pahalıya geliyor zaten. ecük daha fazla para ver iyisini al.

Öğretmen27

damla tip polyester diye geciyor.

seron

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 17 Ocak 2018, 21:41:35damla tip polyester diye geciyor.
Ben onarmaya çalıştığınız "trafosuz adaptör" devresini şarjlı ışıldak ve tasarruflu lamba yapımında çok kullandım. Adlarını bilmiyorum iki tipini kullanıyorum. Birincisi sakız gibi bir sıvıya batırılmış muska görünümde koyu kırmızı renkte olanlar. ikincisi açık mavi bir plastik kutucuk, açıkmavi sakızımsı birşeyle doldurulmuş içi görünmüyor, iki tane elektrot çıkıyor içinden. Her iki tipten de memnunum. düşük akım çekiyorum zaten. dikkat ettiğim tek şey, şebeke voltajının çok çok üstünde gerilime dayananlardan mesela 400V eğer yoksa 1000V olanlardan alıyorum. Şimdiye kadar bu tip adaptörlerde hiç sorun yaşamadım. bence şebeke voltajına çok yakın olduğu için çabuk bozuluyordur. ufak bir şimşek çaksa kapasitör delinir. bulabilirseniz yusuf ustanın önerdiği kapasitede ama voltajı biraz yüksek seçin.
hah tamam resmi şimdi gördüm onar da olur voltaj yüksek olsun yeterki.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 17 Ocak 2018, 21:30:04Merhaba.
Damla tipi nedir bilmiyorum ama voltajı yüksek seçin 250V yerine 400V olursa daha iyi olur. o 250volt da yakında gidebilir. alırken kutupsuz kondansatör diye alacaksınız.

yusuf usta, o 100mA verebilenlerden bende de var. dataşetine baksan parçanın orjianli ben 1000mA desteklerim diyor ama aldıklarım hep patates. soğutmak için koyduğum heatsink devrenin tamamından pahalıya geliyor zaten. ecük daha fazla para ver iyisini al.

ecük daha para ver diyon da @seron 3,6 dolar verdim daha ne vereyim :D
yeni düzgün ürün siparişi verdim gelir haftaya. Bunları da artık tek öküzle sürülebilen ufak tarlalarda kullanıp bitireceğiz.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 17 Ocak 2018, 21:50:21ecük daha para ver diyon da @seron 3,6 dolar verdim daha ne vereyim :D
yeni düzgün ürün siparişi verdim gelir haftaya. Bunları da artık tek öküzle sürülebilen ufak tarlalarda kullanıp bitireceğiz.
yav abicim ben tanesini 50 kuruşa alıyordum geçen sene antalyada sen nasıl 15Tl verdin için sızlamadı mı? :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 17 Ocak 2018, 21:56:07yav abicim ben tanesini 50 kuruşa alıyordum geçen sene antalyada sen nasıl 15Tl verdin için sızlamadı mı? :)
aliexpress'te gezinirken baktım soğutucusu kağıt gibi ince değil, kalın. dedim iyidir bunlar. yüzlük paket aldım. bayağı da kullandım. ama demek ki basit devrelere takmışım. geçen bir mikrodenetleyci ve ona bağlı iki kızılötesi sensör var basit, voltajı 1.3'e düşüp çöktü. çizgi izleyen robot devresine taktım, baktım cny70'ler bile zorluyor. o zaman anladım Çinli amcaların sürprizini. Fiyattan anlamam lazımdı zaten de neyse olan oldu.  Ama adete vurunca da bedava, yine basit devrelerde hobi kitlerde falan kullanırım.

Öğretmen27

Yusuf ustam aliexperde ben entegre sipariş ettim. 2 ayı geçti gelmedi. İade süreci başlattım. Kaç gün içinde ödeme yapıyorlar.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 09:26:26Yusuf ustam aliexperde ben entegre sipariş ettim. 2 ayı geçti gelmedi. İade süreci başlattım. Kaç gün içinde ödeme yapıyorlar.

muhtemelen gelmiştir ve yanlış kişilere teslim edilmiştir. Postacılar rastgele kutulara sağa sola atıp gidiyorlar.

Ben de bu durumlarda open dispute seçeneği ile "alıcı koruma süresi doluyor fakat mal halen sevkiyatta" diyorum. Cevaben "kanıta gerek yok, satıcı cevap verirse anlaşın, anlaşamazsanız aliexpress hakemlik yapar ve onun dediği olur" diyorlar. satıcı cevap vermezse yahut cevap verir de iplemez yüzüne bile bakmazsan 12 gün sonra iade süreci başlıyor, size "3-12 gün içinde hesabınıza yatırılacak" mesajı geliyor. Genelde 3 gün içinde yatıyor. Banka geç işlerse 5-6 gün sonra görüyorsun paranı.

kısacası, 12 gün anlaşırsanız diye bir süre sayılıyor, sonraki 3 gün içinde paran genelde sorunsuz iade ediliyor.

Bizim postacılar Çin'in emeğini hiçe sayıyor, kolu komşu kim varsa eline paketi verip gidiyorlar. Bazen o "konu-komşu" kişiler paketi posta kutusundan bulup alıp evlerinde beslemeye götürüyorlar. Kedi falan sanıyorlar demek ki... Sonra apartman girişlerinden entegre, modül topluyoruz arada.

Çinliler sana ekstra süreyi uzat gelir paketin, git postaneye sor falan diye yazarlar. Ben de cevaben yazıyorum, işim var kardeşim gidemem. Çünkü Çinli dürüst esnaf bilmiyor ki bizim ülke postamız ne durumda, halk komşusunun malına ne kadar düşkün (!)... E tabi içim acıyor, kardeş senin mal attaa oldu kimbilir kime gitti diyemiyorum.

Bana başkalarının malları geliyor arada, üzerinde numara olduğu için arayıp gel al diyorum. bunu bana kimse yapmıyor.

Öğretmen27

D0ğru yoldayız o zaman.
Sipariş No:
87836029793717
Anlaşmazlık Nedeni:
Satın Alma Koruması bitiyor, ancak paket hala Transit Sürpriz Nedeni
Durum:
Anlaşmazlık devam ediyor 
Hatırlatma:
Geri ödeme isteğiniz için teşekkür ederiz. Satıcı, içinde cevap vereceğini
2  takvim günü 22  saat 43  dakika 54  saniye  . Eğer siz ve satıcı bir anlaşmaya varamazsanız, AliExpress içeri girip yardım edecektir. Satıcı zamanında cevap vermezse, talep otomatik olarak kapanır ve geri ödemenizi talep edildiği şekilde alırsınız.

Ama surayı anlamadım ne demek istiyor. Başka sayfada sipariş detayında bu yazıyor.

Sipariş numarası:
87836029793717
Durum:bitirdi
Hatırlatma:
Alıcı koruma süresi içinde alıcıdan herhangi bir işlem yapılmadığı için emir otomatik olarak sistem tarafından onaylandı.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 11:37:54Ama surayı anlamadım ne demek istiyor. Başka sayfada sipariş detayında bu yazıyor.

Sipariş numarası:
87836029793717
Durum:bitirdi
Hatırlatma:
Alıcı koruma süresi içinde alıcıdan herhangi bir işlem yapılmadığı için emir otomatik olarak sistem tarafından onaylandı.

iaden onaylanmış. paran hesaba geçmiş. banka işlediği anda iadeni görürsün. aliexpress onaylamış

Öğretmen27

Turkce ceviride hata var o zaman. Teşekkür ederim ustam.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 12:10:11Turkce ceviride hata var o zaman. Teşekkür ederim ustam.

bu mesajın ingilizcesini paylaşır mısın bir de?

Öğretmen27

Buyrun. Bu arada bankayı aradım iade onayı gözüküyor ama yatmamış hesaba dedi.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 13:15:31Buyrun. Bu arada bankayı aradım iade onayı gözüküyor ama yatmamış hesaba dedi.

biraz geç görünür. zaten dikkat edersen yurt dışı alışverişte dolar hesabına para yollanmadan bloke edilir, alıcıya da birkaç gün sürer gitmesi. bankada nakit hesapta o kadar para bloke edilir. ödeme onaylanınca düşülür.

açıklamada, alıcı koruma süresi içinde teslim aldığına dair bir işlem yapmadığı için sistem otomatik olarak onayladı yazıyor zaten. sorun yok.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Ocak 2018, 13:41:30biraz geç görünür. zaten dikkat edersen yurt dışı alışverişte dolar hesabına para yollanmadan bloke edilir, alıcıya da birkaç gün sürer gitmesi. bankada nakit hesapta o kadar para bloke edilir. ödeme onaylanınca düşülür.

açıklamada, alıcı koruma süresi içinde teslim aldığına dair bir işlem yapmadığı için sistem otomatik olarak onayladı yazıyor zaten. sorun yok.
Onayladı kelimesiyle geri ödeme istegimin onaylanması kastediyor bence.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 13:45:59Onayladı kelimesiyle geri ödeme istegimin onaylanması kastediyor bence.
elbette ki.
anlaşmazlık, dava (dispute) ana tema olduğu için, ve davayı açan siz olduğunuz için sizin isteğinizi onaylıyor. hatta anlaşmazlıklar ve iadeler seçeneğine tıklarsanız orada yeşil renkli "refund only" yazısı  karşısında size iade edilen tutar da görünür.

Öğretmen27

Eyvallah ustam cok.yardimci oldunuz. Hakkinixi helal edin.

Öğretmen27

Yusuf ustam bir sey daha sormak istiyorim. Ayni marka sensor de bir ariza var. Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 18 Ocak 2018, 16:39:38Yusuf ustam bir sey daha sormak istiyorim. Ayni marka sensor de bir ariza var. Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

sensör önündeki petek kirlenmişse algılama alanı daralmış olabilir. ışık daha geniş alana yayıldığı için ve bir şekilde infrard frekansı içerdiği için onu daha rahat algılayabilir.

Öğretmen27

Yusuf ustam.konuyu uzatmak gibi olmasin da soyle birsey sorsam. Bu konuyla alakali degisik fikirler okudum.
Sensorlu lambalar montaj edilirken birbirlerine yakin olmasi ac kapa yapmasini etkiliyor mu?
Birinin isigi digerinin devreye girmesinde ne kadar etkili?

Yusuf usta

Hocam her yerde öyledir,  kapısını açıp girdiğiniz yerde ön kısmın lambası yanınca diğer yerler de ışıkla harekete geçip yanıyor. Bu işin tekniğini detayını bilmiyorum. Neticede bu sensör kızılötesi ışık algılıyor. birçok lambanın ışığında da az çok bu tip bir ışık oluyor demek ki. Bizim spotlar yanıp sönüyor, karşı dükkanın hareket sensörü alarma geçiyor, adamcağız biri mi geldi niye çaldı bu zil diye servisten ön kısma çıkıp çıkıp geri gidiyor. Işık sensörü yakın mesafeden etkiliyor demek ki. bunlar tecrübe tabii ki, teknik bilgiyi de birisi biliyorsa yazar okuruz ikimiz de :)

Öğretmen27

Bahsettigim sensoru soktum giristeki 330 nf kond 100 uf dusmus. Degistirdim duzeldi.
Ayni ariza yani.

seron

@Yusuf usta , rumuzunun arasında boşluk olduğu için adını da etiketleyemiyorum  :)
bizim merdivende de bir sorun var. Lamba daimi yanık kalmış 24 saat yanıyor. yanından geçerken tık tık röle sesi geliyor ama lamba sönmüyor daimi yanıyor. 5Watt'lık filipis LED ampul kullanıyoruz. daha evvel 40W halojen ampul kullanmıştık bir sorun yoktu. halojen ve normal flamanlılar bozuyor, led ya da tasarruflu kullanın dediler led taktık.

sence sorunu ne ola ki? röle kontakları mı yapıştı acaba...  daha sökmedim. sorun basitse ona göre sökeceğim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 22 Ocak 2018, 20:00:44@Yusuf usta , rumuzunun arasında boşluk olduğu için adını da etiketleyemiyorum  :)
bizim merdivende de bir sorun var. Lamba daimi yanık kalmış 24 saat yanıyor. yanından geçerken tık tık röle sesi geliyor ama lamba sönmüyor daimi yanıyor. 5Watt'lık filipis LED ampul kullanıyoruz. daha evvel 40W halojen ampul kullanmıştık bir sorun yoktu. halojen ve normal flamanlılar bozuyor, led ya da tasarruflu kullanın dediler led taktık.

sence sorunu ne ola ki? röle kontakları mı yapıştı acaba...  daha sökmedim. sorun basitse ona göre sökeceğim.

Valla @seron şu ana kadar röleli bir lamba ne ürettim ne de inceledim.. tek gördüğüm röleli hareket sensörü şu an hobi kit olarak ürettiğimdir. Röleli kartları yaklaşık 15 sene evvel birisi getirmişti on bin adet civarı ve hepsi bozuk çıkmıştı, bekletti bekletti, Yusuf usta bir çare bul diye diye bekledi, baktı çare yok 2010 yılında çöpe attı sonunda.

Bizim üretimde triyak vardı. triyak elektronik balastı tetikliyor ve flüoresan yanıyordu.
Ee usta? sonuç?
Sana tahminen bir şeyler diyebilirim dostum.
- Röle sesi geliyorsa röle kontağı yapışmamıştır bence. Nötr direkt bağlıdır (duya) faz röle üzerinden gidiyordur, ve röle çıkışındaki birbirine yakın olan iki kablo dönerek (lamba takma sırasında) bir vakit sonra birbirine değmiştir. Direkt olarak yanıyordur.
- Binadan birinini tepesi atıp direkt bağlamış değilse eğer neticede rölede bir durum var demektir, değişirsin çalışır. ama içimden bir ses kontağı yapışan röleden ses niye gelsin diye halen söyleniyor. Röleyi değişmeden sağına soluna iyi bak derim. Bir bağlantı hatası vardır muhtemelen.

seron

Abi en iyisi ben bunu sökeyim.  ::)
Çünkü bağlantıları falan elleyen olmadı. Normal çalışıyodu. Sonra dediler ki bu sönmüyo. Gittim baktım, gerçekten de sönmüyo. Hani beni görmesin diye çaktırmadan bakıyorum. Kafamı çevirip çevirip "ce-eeeee" yapıyorum, yok :D . olmuyor. yanından geçerken çıt çut röle sesi geliyor.
Bu tip cihazların çoğunda röle kullanılıyor. Sebep, yıldırımdır şimşektir en ufak bir atlamada yarı iletken elemanlar, kapasitörler çabuk delinir. O yüzden triyak idi, FET idi, pentot tüpü idi, tetrot tüpü hak getire, dayanmaz. Röleler sağlamdır. Cihazın marka NETELSAN gibi birşeydi sanırım. Ben bu gece onu güzelcene bir sökeyim. Aslında iki duyu var. Ampulü diğer duya alır denerim. Olmazsa içine bakacağız garantisi dolmuştur. Tek sıkıntı bende yükseklik korkusu var. merdivene çıkınca tir tir titriyorum nasıl sökeceksek...
Bir durum olursa yazarım. sağol.

Öğretmen27

Yusuf ustam tecrübe çok iyi bir şey.  Bu kutupsuz kond arızasına saç maşasında denk geldim. Aynı mantıkla ac girişe seri bağlı kutupsuz kond.  Saç maşası hiç çalışmıyordu. Değer kaybetmişti.  Değiştirdim düzeldi.

Öğretmen27

Merhaba @Yusuf usta  nasilsin. Bir sensorlu daha arizalandi. Ayni kutupsuz kond arizalanmis. 330 nf 110 nf ye dusmus. Hemen duzeldi.
Selamlar sn ustan.

Yusuf usta

Merhaba sayın hocam
Evet, dediğiniz gibi; tecrübe güzel bir şey...

seron

Önceki mesajlarda da belirtmiştim gerilimlerini 400V altında olanlardan almayın. Daha iyisi 1000V olanlar iyidir. Merdiven otomatiği, diafon.. gibi sistemler şimşekten-mimşekten çabuk bozuluyor.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: seron - 10 Kasım 2018, 22:24:34Önceki mesajlarda da belirtmiştim gerilimlerini 400V altında olanlardan almayın. Daha iyisi 1000V olanlar iyidir. Merdiven otomatiği, diafon.. gibi sistemler şimşekten-mimşekten çabuk bozuluyor.
1000v deyince 1000v kadar dayanimi var diye anliyorum. Ayni zamanda 1000v kadar gelse yine 24v civarina mi dusurur?
Yildirimdan korumasinin ancak bu sekilde olacagini dusunuyorum.

seron

1000V olanı max 1000Volta kadar dayanır demek. 24Volt olayı başka. O çıkışına takılan zenerli regüle devresi ile ilgilidir fazla voltajı yerse o da bozulabilir.
330nF 1000V yazanından takarsanız rahat edersiniz. Sahte değilse daha fazla dayanacaktır. 1000Volt onun maksimum dayanma gerilimi.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: seron - 11 Kasım 2018, 19:47:281000V olanı max 1000Volta kadar dayanır demek. 24Volt olayı başka. O çıkışına takılan zenerli regüle devresi ile ilgilidir fazla voltajı yerse o da bozulabilir.
330nF 1000V yazanından takarsanız rahat edersiniz. Sahte değilse daha fazla dayanacaktır. 1000Volt onun maksimum dayanma gerilimi.

1000 v takmak iyidir. Ama yildirim olaylarinda felan faydasi olmaz. Yildirim yemis sensorlu lambalarin arizalari daha farkli oluyor. Tesekkurler seron

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 17 Kasım 2018, 21:06:291000 v takmak iyidir. Ama yildirim olaylarinda felan faydasi olmaz. Yildirim yemis sensorlu lambalarin arizalari daha farkli oluyor. Tesekkurler seron

Yıldırıma karşı önlemler alınabilir besleme girişine bir tane VDR(VARİSTÖR) bağlanır ise veya beslemeye paralel atılır ise devrede cam sigorta varsa onu arttırır eğer yoksa hatta bağlı sigortayı attırır böylelikle devreyi yıldırıma karşı yüksek voltaj riskine karşı korumaya almış olur bunun özelliğide hiç akım cekmez voltaj yükselmesiyle birlikte direnc değeri düşer düştükce cekilen akım yükselir ve sigortayı attırır. AMA SANA DAHA GÜZEL BİR FİKRİM VAR.

-TRIMBOX alıp şebekeye bağlarsan o tesisata bağlı herşey yüksek voltajdan korunur.
https://www.youtube.com/watch?v=lJtOvPW3Wks         // burada videosu var izleyebilirsin.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın