image

Ana içeriğe git
Konu: Sensorlu armatur arizasi (1312 Kez okunmuş)

Ynt: Sensorlu armatur arizasi

Yanıt #30
Buyrun. Bu arada bankayı aradım iade onayı gözüküyor ama yatmamış hesaba dedi.

biraz geç görünür. zaten dikkat edersen yurt dışı alışverişte dolar hesabına para yollanmadan bloke edilir, alıcıya da birkaç gün sürer gitmesi. bankada nakit hesapta o kadar para bloke edilir. ödeme onaylanınca düşülür.

açıklamada, alıcı koruma süresi içinde teslim aldığına dair bir işlem yapmadığı için sistem otomatik olarak onayladı yazıyor zaten. sorun yok.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #31
biraz geç görünür. zaten dikkat edersen yurt dışı alışverişte dolar hesabına para yollanmadan bloke edilir, alıcıya da birkaç gün sürer gitmesi. bankada nakit hesapta o kadar para bloke edilir. ödeme onaylanınca düşülür.

açıklamada, alıcı koruma süresi içinde teslim aldığına dair bir işlem yapmadığı için sistem otomatik olarak onayladı yazıyor zaten. sorun yok.
Onayladı kelimesiyle geri ödeme istegimin onaylanması kastediyor bence.

Yanıt #32
Onayladı kelimesiyle geri ödeme istegimin onaylanması kastediyor bence.
elbette ki.
anlaşmazlık, dava (dispute) ana tema olduğu için, ve davayı açan siz olduğunuz için sizin isteğinizi onaylıyor. hatta anlaşmazlıklar ve iadeler seçeneğine tıklarsanız orada yeşil renkli "refund only" yazısı  karşısında size iade edilen tutar da görünür.

Yanıt #33
Eyvallah ustam cok.yardimci oldunuz. Hakkinixi helal edin.

Yanıt #34
Yusuf ustam bir sey daha sormak istiyorim. Ayni marka sensor de bir ariza var. Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

Yanıt #35
Yusuf ustam bir sey daha sormak istiyorim. Ayni marka sensor de bir ariza var. Hareketi algilamiyor ama ust katta sensor yaninca yaniyor.
Pir sensoru mu arizali? Onceden boyle bisey yoktu.

sensör önündeki petek kirlenmişse algılama alanı daralmış olabilir. ışık daha geniş alana yayıldığı için ve bir şekilde infrard frekansı içerdiği için onu daha rahat algılayabilir.

Yanıt #36
Yusuf ustam.konuyu uzatmak gibi olmasin da soyle birsey sorsam. Bu konuyla alakali degisik fikirler okudum.
Sensorlu lambalar montaj edilirken birbirlerine yakin olmasi ac kapa yapmasini etkiliyor mu?
Birinin isigi digerinin devreye girmesinde ne kadar etkili?

Yanıt #37
Hocam her yerde öyledir,  kapısını açıp girdiğiniz yerde ön kısmın lambası yanınca diğer yerler de ışıkla harekete geçip yanıyor. Bu işin tekniğini detayını bilmiyorum. Neticede bu sensör kızılötesi ışık algılıyor. birçok lambanın ışığında da az çok bu tip bir ışık oluyor demek ki. Bizim spotlar yanıp sönüyor, karşı dükkanın hareket sensörü alarma geçiyor, adamcağız biri mi geldi niye çaldı bu zil diye servisten ön kısma çıkıp çıkıp geri gidiyor. Işık sensörü yakın mesafeden etkiliyor demek ki. bunlar tecrübe tabii ki, teknik bilgiyi de birisi biliyorsa yazar okuruz ikimiz de :)

Yanıt #38
Bahsettigim sensoru soktum giristeki 330 nf kond 100 uf dusmus. Degistirdim duzeldi.
Ayni ariza yani.

Yanıt #39
@Yusuf usta , rumuzunun arasında boşluk olduğu için adını da etiketleyemiyorum  :)
bizim merdivende de bir sorun var. Lamba daimi yanık kalmış 24 saat yanıyor. yanından geçerken tık tık röle sesi geliyor ama lamba sönmüyor daimi yanıyor. 5Watt'lık filipis LED ampul kullanıyoruz. daha evvel 40W halojen ampul kullanmıştık bir sorun yoktu. halojen ve normal flamanlılar bozuyor, led ya da tasarruflu kullanın dediler led taktık.

sence sorunu ne ola ki? röle kontakları mı yapıştı acaba...  daha sökmedim. sorun basitse ona göre sökeceğim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #40
@Yusuf usta , rumuzunun arasında boşluk olduğu için adını da etiketleyemiyorum  :)
bizim merdivende de bir sorun var. Lamba daimi yanık kalmış 24 saat yanıyor. yanından geçerken tık tık röle sesi geliyor ama lamba sönmüyor daimi yanıyor. 5Watt'lık filipis LED ampul kullanıyoruz. daha evvel 40W halojen ampul kullanmıştık bir sorun yoktu. halojen ve normal flamanlılar bozuyor, led ya da tasarruflu kullanın dediler led taktık.

sence sorunu ne ola ki? röle kontakları mı yapıştı acaba...  daha sökmedim. sorun basitse ona göre sökeceğim.

Valla @seron şu ana kadar röleli bir lamba ne ürettim ne de inceledim.. tek gördüğüm röleli hareket sensörü şu an hobi kit olarak ürettiğimdir. Röleli kartları yaklaşık 15 sene evvel birisi getirmişti on bin adet civarı ve hepsi bozuk çıkmıştı, bekletti bekletti, Yusuf usta bir çare bul diye diye bekledi, baktı çare yok 2010 yılında çöpe attı sonunda.

Bizim üretimde triyak vardı. triyak elektronik balastı tetikliyor ve flüoresan yanıyordu.
Ee usta? sonuç?
Sana tahminen bir şeyler diyebilirim dostum.
- Röle sesi geliyorsa röle kontağı yapışmamıştır bence. Nötr direkt bağlıdır (duya) faz röle üzerinden gidiyordur, ve röle çıkışındaki birbirine yakın olan iki kablo dönerek (lamba takma sırasında) bir vakit sonra birbirine değmiştir. Direkt olarak yanıyordur.
- Binadan birinini tepesi atıp direkt bağlamış değilse eğer neticede rölede bir durum var demektir, değişirsin çalışır. ama içimden bir ses kontağı yapışan röleden ses niye gelsin diye halen söyleniyor. Röleyi değişmeden sağına soluna iyi bak derim. Bir bağlantı hatası vardır muhtemelen.

Yanıt #41
Abi en iyisi ben bunu sökeyim.  ::)
Çünkü bağlantıları falan elleyen olmadı. Normal çalışıyodu. Sonra dediler ki bu sönmüyo. Gittim baktım, gerçekten de sönmüyo. Hani beni görmesin diye çaktırmadan bakıyorum. Kafamı çevirip çevirip "ce-eeeee" yapıyorum, yok :D . olmuyor. yanından geçerken çıt çut röle sesi geliyor.
Bu tip cihazların çoğunda röle kullanılıyor. Sebep, yıldırımdır şimşektir en ufak bir atlamada yarı iletken elemanlar, kapasitörler çabuk delinir. O yüzden triyak idi, FET idi, pentot tüpü idi, tetrot tüpü hak getire, dayanmaz. Röleler sağlamdır. Cihazın marka NETELSAN gibi birşeydi sanırım. Ben bu gece onu güzelcene bir sökeyim. Aslında iki duyu var. Ampulü diğer duya alır denerim. Olmazsa içine bakacağız garantisi dolmuştur. Tek sıkıntı bende yükseklik korkusu var. merdivene çıkınca tir tir titriyorum nasıl sökeceksek...
Bir durum olursa yazarım. sağol.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #42
Yusuf ustam tecrübe çok iyi bir şey.  Bu kutupsuz kond arızasına saç maşasında denk geldim. Aynı mantıkla ac girişe seri bağlı kutupsuz kond.  Saç maşası hiç çalışmıyordu. Değer kaybetmişti.  Değiştirdim düzeldi.

Yanıt #43
Merhaba @Yusuf usta  nasilsin. Bir sensorlu daha arizalandi. Ayni kutupsuz kond arizalanmis. 330 nf 110 nf ye dusmus. Hemen duzeldi.
Selamlar sn ustan.

Yanıt #44
Merhaba sayın hocam
Evet, dediğiniz gibi; tecrübe güzel bir şey...