image

Ana içeriğe git
Konu: Sensorlu armatur arizasi (1312 Kez okunmuş)

Sensorlu armatur arizasi

Merhabalar ustalarim. Su apartmanlarda olan sensorlu armatur var. Sorti marka. 2 tane var 2 sinin de arizasi ayni.  Voltaj cokuyor beslemede. Sensor bolumunu iptal ettigimde voltaj normala biniyor. Ama burada bir garip durum var. Beselemedeki 220 uf 35v kond bacaklarinda bir anda 30 v olmuyor 8 den baslayip 3- 4 sn kadar 30 v ulasiyor. Bu durumda roleyi direkt olarak enerjisini bu kond uzerinden versigimde 5 defa felan cekiyor sonra kondansitor bosaliyor bu normal mi acaba bu devrede?
Yoksa beslemede hala sorun mu var?

Ynt: Sensorlu armatur arizasi

Yanıt #1
Beslemedeki 220 uf 35v kond bacaklarinda bir anda 30 v olmuyor 8 den baslayip 3- 4 sn kadar 30 v ulasiyor. Bu durumda roleyi direkt olarak enerjisini bu kond uzerinden versigimde 5 defa felan cekiyor sonra kondansitor bosaliyor bu normal mi acaba bu devrede?
Yoksa beslemede hala sorun mu var?
Bir fotoğraf vs var mı bakmak için?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #2
Fotolar

Yanıt #3
Fotolar

Yanıt #4
Beslemede kullanilan voltaj regulatoeu lm78l.
220 uf 35 v bu regulatoru besliyor.
Sensor bolumundeki entegre lm324.

Yanıt #5
Hocam bu tür ürünlerde adaptör olarak kondansatör kullanılıyor. Bu kondansatörler de sıkça bozuluyor. kondansatörlü düşük amperli beslemeler kullanan bu ay bir amplifikatör stand-by devresi (470n 400V), Bir kahve makinesi devresi (220nF), Bir Plazma TV stand-by devresi (100nF 400V) değiştim. Geçen ay da evrak imha makinesinde 330nF değiştim çalıştı. Dolayısı ile artık bu tür ürünlerde ilk oradan şüpheleniyorum. Voltaj geliyor fakat örneğin amplifikatörde 7,2V gelecek yerin voltajı tamdı, neticede 5V zener ile regüle edilmiş. ama kondansatörü değiştim 10,5 V geldi. Yine zenerle 5V'a düşürüldü. İlginçtir ki amplifikatör çalıştı.

Demek ki zaten düşük amperdeki gerilim, kondansatörün bozulması ile iyice düşüyor ve iş göremez hale geliyor. Siz de zaten yavaş yavaş yükselen bir gerilimden söz edince şüphem arttı. Bir deneyin derim.

Yanıt #6
Yusuf ustam o parçayı denedim hatta kapasitemetre ile de ölçmüştüm. Sorun ortadan kalkmadı. Cevabınız için teşekkür ederim. Aynı marka diğer sensörlüde de o parçayı değiştirdim denedim.
Sorunu sensor devresine giden beslemenın ayagını boşa aldıgıda voltaj normale biniyor.

Yanıt #7
sensör devresinde akımı yok edecek kondansatör ve sensörün kendisi var. Değişeceksin hepsini o zaman. Fakat o elindeki üründen biz yirmi sene evvel ürettik, aradaki kabloyu uzatınca çalışmaz onlar. krokodille  tutturmuşsunuz.

Bir de farklı önerim var size, sadece bir dolara komple sensör var, data ucunu transistörle sürüp direkt röle çektirebiliyorsunuz. o devreye masraf yapmayın, alın bir modül kullanın gitsin. besleme kartı aynı kalsın, bu modüller beş otuz volt arası çalışıyor zaten bağlayın, sonra röle transistörünü modülle tetikleyin, oldu bitti.

Yanıt #8
sensör devresinde akımı yok edecek kondansatör ve sensörün kendisi var. Değişeceksin hepsini o zaman. Fakat o elindeki üründen biz yirmi sene evvel ürettik, aradaki kabloyu uzatınca çalışmaz onlar. krokodille  tutturmuşsunuz.

Bir de farklı önerim var size, sadece bir dolara komple sensör var, data ucunu transistörle sürüp direkt röle çektirebiliyorsunuz. o devreye masraf yapmayın, alın bir modül kullanın gitsin. besleme kartı aynı kalsın, bu modüller beş otuz volt arası çalışıyor zaten bağlayın, sonra röle transistörünü modülle tetikleyin, oldu bitti.

Ustam krokodil yokken de aynıydı. Devrenin beslemesinin tam olarak sağlam olup olmadıgını anlamak için kestim. Keşke sensöre giden bir besleme ucunu kesseydım.
Çok teşekkür ederim ustam bilgi için. Allah razı olsun.
Amacım bir şeyler öğrenip kendimi elektronik anlamında geliştirmek. Yeni yeni şeyler öğreniyorum sayenizde.
Yusuf ustam nu sensörü sağlamlılık kontrolu multimetreyle yapılır mı?

Yanıt #9
Ustam krokodil yokken de aynıydı. Devrenin beslemesinin tam olarak sağlam olup olmadıgını anlamak için kestim. Keşke sensöre giden bir besleme ucunu kesseydım.
Çok teşekkür ederim ustam bilgi için. Allah razı olsun.
Amacım bir şeyler öğrenip kendimi elektronik anlamında geliştirmek. Yeni yeni şeyler öğreniyorum sayenizde.
Yusuf ustam nu sensörü sağlamlılık kontrolu multimetreyle yapılır mı?
Ölçmenin basitçe bir tekniği var mı bilmiyorum; sanmıyorum. Neticede o sensör sadece infrared algılayan bir kamera sayılır. data ayağından bir şeyler çıkması ölçülebilir büyüklükte değildir. Çünkü bu data, opamplarla defalarca yükseltip ancak değerlendirilebiliyor.
Eğer İstanbulda iseniz, önceki imalatlarımdan kalmış ve hazır devre modüllerinin ucuzlaması nedeni ile satışı duran,  yüzlerce sensör var elimde, birkaç tane alıp benden deneyebilirsiniz. Madem maksat merak giderip el becerisi geliştirmek, benim de katkım olur.

Yanıt #10
Allah razı olsun İstanbul'da değilim.
Yaptıklarımı söylüyorum. 2  adet sensörde aynı arıza var. Bundan 2 ay önce birisiyle diğeriyle şimdi uğraştım.
Beselemede bütün parçaları kontrol ettim. Kond değiştirdim giişteki 330 nf kond değiştirdim.
Sensör bölümünde kondansitörleri değiştirdim zenerleri tek tek söküm ölçtüm. lm324 değiştirdim.  Sonuç aynı. Sadece pır sensörü eski arızalı sensörlü armatürden söküp bunda denedim. Voltajda biraz değişiklik oldu. Önceden blokta 4 civarı  besleme 11 v yükseldi. Ama sorun hala aynı.
Sensör bölümü bağlı değilken besleme normal sensör kısmı bağlandıktan sonra  besleme böyle oluyor.

Şimdi diyeceksiniz bu kadar uğraşmaya değer mi öğrenmek ve arızayı bulmak  için değer ama maddi anlamda değer mi kesinlikle değmez hatta yüzde biri bile uğraşmaya değmez.
Bu şekilde uğraştıgım zaman daha çok öğreniyorm.

Yanıt #11
Bir şekilde yeni sensör ile deneme yapmanız gerekiyor o halde...
Bir de şu var, LDR nedeni ile gündüz algılama olmasını ve lamba yanmasını engelleme gibi bir fonksiyon var. LDR bir şeyleri düşürüp yok ediyor olmasın? LDR söküp öyle denedin mi? LDR'yi neye bağlıyorlar bakmadım şemalara falan, bir bakıverin derim...

Yanıt #12
Bir şekilde yeni sensör ile deneme yapmanız gerekiyor o halde...
Bir de şu var, LDR nedeni ile gündüz algılama olmasını ve lamba yanmasını engelleme gibi bir fonksiyon var. LDR bir şeyleri düşürüp yok ediyor olmasın? LDR söküp öyle denedin mi? LDR'yi neye bağlıyorlar bakmadım şemalara falan, bir bakıverin derim...
Ldr nin bir bacağını kesip denedim. Yine olmadı. Bugun binada aynı marka sensör var. Onu söküp karşılaştırma yapacagım.
Hatta pır sensörü de deneriz.
Şu bilgiyi de aktarayım. Pır sensörü söküp voltaj verdim normale binmedı ama lm324 takılı değilken voltaj verdim her şey normale döndü. lm324 değişti yine aynı.

Yanıt #13
Görünen bilgi o ki besleme zayıf kalıyor. 330nF yerine 470nF takarak deneyin. veya iki sensörün 330nF kondansatörünü paralel bağlayıp deneyin. inceldiği yerden kopsun. besleme amperi düşük olduğu için çöküyor gibi görünüyor. kaçak yapan bir diyot yoksa bu kondansatörün kalitesizliğinden olur.

Yanıt #14
Görünen bilgi o ki besleme zayıf kalıyor. 330nF yerine 470nF takarak deneyin. veya iki sensörün 330nF kondansatörünü paralel bağlayıp deneyin. inceldiği yerden kopsun. besleme amperi düşük olduğu için çöküyor gibi görünüyor. kaçak yapan bir diyot yoksa bu kondansatörün kalitesizliğinden olur.
Kesinlikle katılıyorum ustam.  Bir de bu kutupsuza seri 100 ohm direnç baglamışlar. Yani 220 v girişe 330 nf ile birlikte bir de 100 ohm baglamışlar.  Hesabı ona göre yapmışlar.
Bugun deneyecem insaalah.
Diyotları da denemiştim.